„Berlijn" trots alles nog vatbaar voor een regeling WEERBERICHT Een brief tot de „Kameraden" Volkomen eensgezindheid over het komende rapport Vóór 1 Januari wet „Bewind Indonesië in overgangstijd' Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 No. 2656T LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Besluiten ter V. N. „De totstandkoming van een tegen- gemeenteraad in de Sovjet-sector maakt een overeenkomst betreffende Berlijn niet mogelijk", zo heeft ge neraal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, tijdens een persconferentie verklaard. ,.Wij zijn niet van plan de zo gezegde Ebert-raad als gemeentebestuur van Berlijn of zelfs, zolang Berlijn een stad zal zijn, die onder viermogendheden- contróle staat, als een gemeentebestuur voor een gedeelte van Berlijn te erken nen. Nochtans is er een overeenkomst mogelijk zelfs binnen de grenzen van een volledig gesplitste stad, indien de vier bezettende mogendheden hun ge schillen kunnen bijleggen". De Amerikaanse commandant herin nerde er aan, dat er in de Sovjetzone zowel als in de Brits-Amerikaanse zone Duitse diensten bestaan, die niet door alle bezettende mogendheden erkend zijn, wat niet heeft belet, dat zij voor de blokkade onderling besprekingen hebben gevoerd en handelsverdragen hebben gesloten. Generaal Clay heeft bekendgemaakt, dat de drie opperbevelhebbers op 16 December te Frankfurt bijeen zullen komen, om te trachten enkele menings verschillen tussen de Franse opperbe velhebber enerzijds en de Amerikaanse en Britse opperbevelhebbers anderzijds in het reine te brengen. ,,Zo geen ac- coord kan worden bereikt, zo zei gene raal Clay, zullen de opperbevelhebbers de kwestie voorleggen aan hun regerin gen". Over Berlijn heeft generaal Clay nog verklaard, dat het mogelijk is, dat een drie-landen kommandanture voor de Westerse sectoren wordt opgericht. „De opperbevelhebbers hebben evenwel, zo voegde hij er aan toe, nog geen aan beveling in dit verband ontvangen van wege de bevelhebbers der Westelijke sectoren". Tot besluit bevestigde generaal Clay nog eens met klem, dat de Ameri kaanse politiek ten opzichte van Ber lijn niet gewijzigd is. „Wij blijven te Berlijn", zei hij. De commissie van de Veiligheidsraad voor onderzoek naar de aanvragen tot toelating heeft met betrekking tot de candidatuur van de staat Israël, op voorstel van de afgevaardigde van Canada en in weerwil van de oppositie van de afgevaardigden van de U.S.S.R. en de Oekraine, besloten haar werk zaamheden over deze kwestie op te schorten en de Veiligheidsraad te laten beslissen of deze aanvraag rechtstreeks door de raad zal worden behandeld of dat de commissie, nadat de algemene vergadering het ontwerp van de politie ke commissie voor Palestina zal hebben onderzocht, opnieuw met deze kwestie zal worden belast. Marshall ondergaat nieroperatie De Amerikaanse minister van Bui- tenlandse Zaken, Marshall, heeft in het Walter-Reed-ziekenhuis te Wash ington een nieroperatie ondergaan, die goed geslaagd heet. In de afgelopen zomer werd door de dokters reeds tot operatie besloten, maar deze werd uitgesteld in verband met de conferentie van de V.N. Een 'nier zou zijn weggenomen. Indien dit juist is. zou het betekenen, dat minister Marshall gedurende ten minste verscheidene weken zijn werk zaamheden niet zou kunnen verrichten. DE FRANSE BEGROTING. Het Franse kabinet zou hedenmiddag voor de derde dag in successie bijeen komen om te bepalen hoe de begroting voor het volgend jaar van 1200 milliard francs in evenwcht gebracht moet wor den. Ook moet het kabinet beslissen hoe de 700 milliard francs bijeenge bracht moeten worden voor de Franse wederopbouw en -uitrusting. In parlementaire kringen en in de pers doen geruchten de ronde over ge dwongen leningen, hogere belastingen en zelfs onenigheid 'n het kabinet, dat volgens één blad zelfs „in gevaar" is. FRANS REUZENVLIEGTUIG VOLTOOID. Het Franse viermotorige reuzenvlieg- tuig SE. 2010, het grootste lange-af- standsvliegtuig, is voltooid. Het toestel, dat geladen 70 ton weegt, zal 98 passagiers met een snelheid van ongeveer 450 km per uur op een hoogte van 4500 a 6000 meter kunnen vervoeren. Het biedt plaats voor 84 slaapgelegen heden. Bij een vlucht over de Noordat- lantische Oceaan zou dit toestel met 52 passagiers en een ladinsr van 1390 kilo de afstand Parijs—New York over de Azoren met een oponthoud van drie kwartier in 18 uur kunnen afleggen. Elk van de vier motoren heeft 3.500 p.k. ZACHT VOOR DE TIJD VAN 't JAAR De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. 9 DECEMBER. Zon op: 8 36 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 13.44 uur; onder: 0.40 uur (EK.). Hoogwater te Katwijk te 9.57 en 22.28 uur. nummer bestaat uit vier pagina's De algemene vergadering der V.N. be sprak een door acht Zuidamerikaanse staten ingediend voorstel, strekicenae tot het maken van Spaans tot de derde .werktaal" der Verenigde Naties. Het voorscel werd aangenomen, nadat vele afgevaardigden het hadden bestreden, aangezien het de uitgaven der Verenig de Naties met een bedfag van 1 250.000 dollar per jaar zou verhogen. Bovendien werd de vrees geuit dat bij aanneming van het voorstel, het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in een modern Babyion zou worden veranderd. Tot dusverre zijn de Verenigde Naties vijf officiële talen rijk, waarin de do cumenten worden afgedrukt. De Rus sische en Chinese afgevaardigden heb ben verklaard, dat zij voor de talen van hun landen evenzeer het recht opeisen om in alle officiële stukken te worden gebruikt, indien dit voortaan met Spaans het geval zal zijn. De juridische commissie van de V.N. heeft met 26 tegen 6 stemmen, bij 6 onthoudingen, een resolutie goedge keurd. waarin het verhinderen, dat met buitenlanders getrouwde vrouwen, haar land van afkomst verlaten, in strijd met het Handvest van de V.N wordt ge noemd. Ook wanneer het om diploma ten ging, was deze handelwijze af te keuren. Het bracht de vriendschappe lijke betrekkingen tussen landen in ge vaar. Het geldt speciaal het verbod der Sovjets Russische vrouwen, met bui tenlanders getrouwd, te laten vertrek ken. Vrijspraak voor Ernest Claes (Van onze Brusselse correspondent) Alle Vlaamse bladen brengen heden morgen, voorzien van lovende commen taren, het nieuws, dat de bekende Vlaamse schrijver Ernest Claes, die be schuldigd was van collaboratie, door de Brusselse krijgsraad werd vrij gesproken. In België bestaan namelijk geen speciale tuchtraden voor kunstenaars, en wordt iedereen gedaagd onder de beschuldi ging. de plannen van de vijand te heb ben gediend, en de veiligheid van de staat in gevaar te hebben gebracht. In de motivering van de uitspraak erkent de krijgsraad de talrijke diensten, welke Claes aan zijn landgenoten heeft be wezen, maar betreurt tezelfdertijd, dat Claes herhaaldelijk te kort schoot aan waardigheid als groot Belgisch schrijver, door het bijwonen van vergaderingen van organisaties van de „Nieuwe orde", en het laten misbruiken van zijn naam voor bepaalde Vlaamse nationalistische campagnes. Claes heeft thans opnieuw zijn intrek genomen in Ukkel nabij Brussel, en hoopt binnenkort enkele nieuwe romans te publiceren. JURISTENWET IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Het Tsjechoslo waakse kabinet heeft 'n wetsontwerp goedgekeurd, waarbij ad vocaten in het vervolg hun vak slechts mogen u toef enen. Indien zij behoren tot een van de op te richten geweste lijke organisaties, die hun rekeningen moeten ontvangen en hen zullen uitbe talen naar gelang van het verrichte werk. Een tweede wetsontwerp vereist van notarissen, advocaten en rechters zich aan een wetteliik onderzoek te on derwerpen om te kunnen aantonen, dat zij in staat zijn de wet „in de geest van de constitute en van de volksdemocra tie" te interpreteren. Belgische communisten richten zich tot politieke delinquenten (Van onze Brusselse correspondent) Dat de communisten de democratie misbruiken om te trachten hun dicta tuur te vestigen, is bekend. In België, waar zij door de sterke tegenactie van premier Spaak in het jongste jaar seer I 'frenS iT'de'"schat veel van hun invloed verloren hebben, jgf het rermigen van honderden economische collabora- Vooreerst wordt hem gewezen op het feit, dat hij bedrogen is door de knechten van het .kaptalistisoh impe rialisme". Gij hebt, aldus het pamflet, een vreemde (Duitse) uniform aange trokken en de macht (het Rode leger) bekampt die voor de vrijmaking van alle arbeiders en voor hun waardigheid vecht. De eoonomische collaborateurs kun nen zich in deze rotte gemeenschap een nieuwe plaats veroveren, beweren de communisten, hoewel tcoh juist in proberen ze het nu op tamelijk onver wachte wijze, met een actie onder de politieke delinquenten, die nog ten ge tale van ongeveer 12.000 in de gevan genissen verblijf houden. De communisten zijn na de bevrij ding de hevigste zuiveraars geweest. Ook de kleinste delinquent vond geen genade in hun ogen. Dagelijks werden mensen gearresteerd zodra een klein bericht in de communistische „Drapeau rouge" de aandacht van het gerecht op hun „verraad" had gevestigd. En in vele .gevallen werd de persoon aange houden en hield men hem langer dan nodig vast om hem te beschermen te gen de door de communisten georgani seerde „spontane" volkswoede. Nu veranderen de communisten van tactiek, In een pamflet, dat in het ge heim in de gevangenissen wordt rond- edeeld. worden de politieke delinquen ten aangespreken met „kameraad"! 1 quent. teurs en alle Westwalbouwersdie van 16 tot 20 jaar of levenslang kregen. Het slot van dit pamflet is kostelijk: „Wij weten dat gij door de feiten voor bijgestreefd werd, wij reiken u loyaal de hand(l). Komt onbevreesd tot ons, kameraden. Tezamen zullen wij strijden en werken. En als de vrijheicLsvlag voor alle, onder het kapitalistische juk ge bukte volkeren zal aanbreken, zullen wij samen zegevieren." Kan 't nog schijnheiliger? Men moet n.l. nog weten dat de communisten door hun grote herrie in de streek van Charleroi, in verband met de twee be genadigde Waalse collaborateurs, de Minister van Justitie, Paul Struye, ten val hielpen brengen. En deze was spe ciaal bekommerd om de wederinsdha keling van de kleine politieke delin- IV-1 R.I. heeft in de omgeving van Lahat (Indonesië) een grote oefening gehouden, waarbij reken ng werd gehouden met alle mogelijkheden, die zich ook in het veld kunnen voordoen. Hier zijn de jongens bezig een kali over te steken. De ..weapon-carrier" wordt op de rubberponten geschoven. Lt.-Kol. Bouwman, de commandant van IV-1 helpt zijn soldaten een handje. De splitsing van Berlijn OOST TEGEN WEST. Prof. Ernst Reuter, een der leiders van de sociaal-democratische partij, welke heeft gewonnen tijdens de ge meenteraadsverkiezingen in Westelijk Berlijn, is door de Westelijke gemeen teraad eenstemmig gekozen tot tijde lijk burgemeester van Berlijn. Prof. Reuter, die deze functie over neemt van mevr. Louise Schroeder, zal burgemeester blijven tot het midden van de volgende maand, wanneer de nieuwe Westelijke gemeenteraad, die Zondag j.l. gekozen werd, zijn eerste vergadering houdt. Prof. Reuter werd reeds na de ge meenteraadsverkiezingen in 1946 tot burgemeester gekozen, maar de Sovjet autoriteiten spraken hun veto uit over zijn verkiezing. Dr Friedensburg, die tijdens de ziek te van mevr. Schroeder als burgemees ter was opgetreden, diende zijn ontslag als fungerend plaatsvervangend burge meester in. Dr Suhr, voorzitter van de Westelij ke gemeenteraad, leverde scherpe cri- tiek op de Sovjet-verklaring, dat de verkiezingen van Zondag „onwettig en ongeldig" waren en dat de Oostelijke gemeenteraad onder Fritz Ebert het enige wettige bestuur van Berlijn was. Suhr zei: „Integerceel, de verkiezings uitslagen waren een vertrouwensvotum van 't volk in het „Westelijk" stadsbe stuur. Ebert en zijn Berlijnse stadssov- jet zijn onwettig en ongeldig". Tijdens een toespraak te Potsdam op een congres van de afgevaardigden der socialistische eenheidspartij uit Bran denburg verklaarde de Berlijnse tegen- burgemeester Ebert: „De bezettingstroepen van de Weste lijke mogendheden zijn de voorposten van het kapitalisme, dat hun de op dracht heeft gegeven Duitsland te ver knechten". „Ik beschouw het Sovjet-leger als onze bondgenoot, omdat het ons helpt in onze strijd tegen het kapitalisme, dat de hand poogt te leggen op het proletariaat". In verband met de toestand te Ber lijn zeide Ebert „De blokkade bestaat niet. omdat wij in staat zijn geheel Ber lijn onmiddellijk te bevoorraden en te voeden". Tot besluit voegde hij er aan toe: „Wij zullen Berlijn uit zijn afzon dering ten aanzien van de Sovjet-zone verlossen. Berlijn is in die zone gele gen en kan zonder haar niet voort. Bedreiging van Nanking duurt voort Regeringsberichten geven toe. dat de door communisten geleide legers de stad Kiangjen, de sleutel tot de Noord oostelijke verdediging van Nanking, hebben omsingeld. Volgens deze berich- len zijn versterkingen van het garni zoen onder weg. Zware gevechten duur den voort bij Joengtsjeng, ten Noord westen van het strijdtoneel bij Pengpoe. De regeringstroepen zouden hier de omsingeling doorbroken hebben en Westwaarts oprukken ter versterking van de troepen bij Joengtsjeng. Het terrein ls ongunstig voor de regerings troepen en de vijandelijke druk om een vereniging tussen de twee regerings- groepen te voorkomen is sterk. Van het strijdtoneel bij Pengpoe rukken ook door communisten geleide troepen op naar Joengtsjeng. Langs de gehele Zuidelijke oever van de Jangtse van Nanking tot Sjanghai zullen uilkijkposten worden ingericht met het oog op eventuele pogingen van de communistische troepen, de rivier over te steken. De posten zullen 1 KM. van elkaar verwijderd zijn en bemand worden door burgers. Morgen vertrekt uit Sjanghai het eerste contingent van 73 Philippljnse evacués naar Manilla. Een tweede groep Philippijnse onderdanen zal waar schijnlijk over tien dagen vertrekken. Vernietiging torpedo proefstation begonnen Kort voor de middag is gisteren door manschappen van de Britse marine een begin gemaakt met de vernietiging der kustverdedigingsinstallaties van het torpedo-proefstation te Eckernfoerde. Bij het dorp Surendorf weerklonken hevige ontploffingen. Het werk te Kiel, Eckernfoerde, Neu- muenster, Flensburg en andere steden werd In de namiddag uit protest tegen de demontage stop gezet. In de loop van de namiddag mar cheerden duizenden arbeiders naar schatting 20—30.0Q0 naar het raad huis voor het houden van een demon stratie waartoe opgeroepen was door vakverenigingen en politieke partijen. In de optocht werden spandoeken meegedragen, waarop men lezen kon „zij, die lege gebouwen opblazen zijn gek". Voor het raadhuis werd een mi nuut stilte in acht genomen. Er deden zich geen incidenten voor. Emdehik is men er toe overgegaan de gevaarlijke bocht in de Rijksweg Den Haag—Rotterdam bii Ypenburg te doen verdwijnen. De wee wordt op het ogen blik verlegd, waardoor de bocht wordt recht getrokken. Op 1 Januari hoopt men het nieuwe weggedeelte in gebru.k te kunnen nemen. Ministers terug op Schiphol „Inpassing" van de Republiek? Gisteravond om even voor negen uur landde op Schiphol de Constel lation „Franeker" uit Batavia, aan boord waarvan zich bevonden de mi nisters Sassen en Stikker, alsmede de heren Neher en dr Blom, die uit In donesië terugkeerden, na hun bespre kingen met de Republikcinso gedele geerden. Ook mevrouw Stikker kwam met het vliegtuig mee. Direct na aankomst hebben de minis ters Sassen en Stikker aan een groot aantal journalisten een beknopt vraag gesprek toegestaan, waaraan wij 't vol gende ontlenen: Minister Sassen opende zijn verkla ringen met mede te delen, dat de Ne derlandse delegatie meent, dat de be sprekingen op een punt gekomen wa ren, welk het wenselijk maakte, een rapport aan de Nederlandse regering uit te brengen. „Wij geloven, dat het bijzonder be langrijk is, dat tijdig in ieder ge val vóór 1 Januari 1'h.v de wet „Bewind Indonesië in overgangstijd" tot stand komt. Het voornaamste ge schilpunt, dat aan het licht is geko men tijdens de besprekingen, betreft de gezagsverhouding tijdens de inte rimregering" aldus minister Sassen. Minister Stikker vulde deze laatste mededeling aan met op te merken: „Dit is bepaaldelijk in afwijking met wat wü hadden mogen verwachten. Toen ik de vorigo keer Batavia ver liet, werd mij door de heer Hatta een aide-memoire overhandigd over deze kwestie. Wü hebben de indruk, dat nu allerlei tegenwerkende krachten in de Republiek het Hatta onmogelijk maken de essentiële punten van zijn standpunt inzake de gezagsverhou ding te handhaven". Minister Stik ker vervolgde met te zeggen: „Wij zijn gedrieën naar Indonesië gegaan en denken bepaaldelijk over ver scheidene feiten en gegevens verschil lend. Ik meen echter te mogen zeg gen, dat wij het thans, wat betreft ons rapport aan dc Nederlandse re gering, volkomen met elkander eens zijn". Minister Sassen onderstreepte dit met te zeggen: „Ik onderschrijf dit volkomen". Minister Sassen verklaarde voorts, dat tijdens het verblijf in Indonesië verscheidene malen overleg is gepleegd met de Federalisten. Het kabinet zal beslissen of deze delegatie zich op een later tijdstip wederom naar Indonesië zal begeven. Ten slotte verklaarde minister Sas sen: "Het zal nuttig zijn, dat, als de wet „Bewind Indonesië in overgangs tijd" wordt ingevoerd, deze een over gangsbepaling bevat, waardoor het mogelijk wordt de „inpassing" van dc Republiek in het interimstelsel te ver gemakkelijken en to bevorderen. De ministers werden op het vliegveld begroet door de minister-president, dr W. Drees, minister Götzen, de secreta ris-generaal van het ministerie van Buit. Zaken, mr J. Lovlnk, mevrouw Sassen en dr J. Banier, gecommitteerde van Overzeese Gebiedsdelen. BINNENLAND Verschenen ls het verslag van de Algemene Rekenkamer ln Nederland be doeld ln art. 71 der Indische comptabi liteitswet 1925, betreffende haar werk zaamheden over het Jaar 1947. Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp Intrekking van het Kon. Besluit van 5 Juli 1945 houdende bij zondere voorzieningen Inzake uitbetalin gen door verzekeringsinstellingen en spaarkassen. By K. E. ls op het daartoe door hem gedaan verzoek, ter zake van langdurige dienst, eervol ontslag verleend uit ae militaire dienst aan de generaal-majoor J. G. M. van de Plassche van de generale staf. Tevens ls h\J eervol ontheven uit zijn functies van mllltalr-attaché, teven6 militair luchtvaart-attaché bij het Ne derlands gezantschap te Praag en uit zijn functie van militair attaché bij het Ne derlandse gezantschap te Bern. De politie te Doetlnchem heeft een auto aangehouden, die drieduizend ijze ren deurknoppen smokkelde. De chauf feur, de caféhouder B. werd aangehou den Bij een onderzoek ln zt)n woning, vond de politie nog een hoeveelheid sterke drank, die ln beslag genomen werd. De ministerraad heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, waarbij de op 25 Mei 1948 tussen Italië en Nederland ge sloten economische overeenkomst wordt goedgekeurd. Op 10, 11 en 12 December zal ln de Jaarbeurshallen aan de Croeselaan te Utrecht de 42ste Internationale pluim veetentoonstelling worden gehouden. Bij K. B. ls de Koninklijke vermel ding bij dagorder, toegekend aan H. M's kanonneerboten „Soemba" en „Flores". Het troepenschip „Tabinta" wordt morgenochtend in de haven van Am sterdam verwacht. Aan boord bevindt zich repatriërend militair personeel van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht. De ontscheping begint des middags te 1 uur. BIJ de herdenking van de derde naamdag der 7 December-dlvisie en ba taljons heeft de divisie-commandant, ge- neraal-majoor E Engels, een uitvoerig herdenkingstelegram gezonden aan de oud-commandant Dürst Britt. De Nederlandse gezant te Oslo heeft uit naam van zQn regering de zilveren verzetsmedallle uitgereikt aan het Oslose meisje BJoero Vlndhelm, dat tijdens de tweede wereldoorlog twee le den van de Nederlandse handelsvloot voor de vijand verborgen hield en over de grens naar Zweden hielp ontsnappen. BUITENLAND. De Tsjechoslowaakse delegatie, on der leiding van premier Zapotocky, is te Moskou aangekomen. Officieel ls ver klaard, dat de delegatie oieuwe handels besprekingen zal voeren. Tot de leden behoren de ministers van buitenlandse zaken en industrie. Gisteravond ls een Jeep met waar nemers van de V. N op weg van het vliegveld Kalandla (ten Noorden van Jeruzalem) naar Jeruzalem over de kop geslagen. Een Amerikaans waarnemer kwam om het leven en twee anderen werden ernstig gewond. Een vierde bleef I ongedeerd. Met betrekking tot de ongeregeid- I heden, die kortgeleden te Brussel heb- I ben plaats gehad ter gelegenheid van j de vertoning van de Amerikaanse film „Het fjzeren Gordijn", heeft een bljzon- j dere commissie van de Belgische Kamer besloten de parlementaire onschend baarheid van de communistische volks vertegenwoordigers Borremans en Jacque- motte op te heffen. Onder de staf van het Tsjechoslo waakse ministerie van bultenl. zaken en onder het personeel van de diplomatieke missles ln overzeese landen heeft een i zuivering plaats gehad. In Praag werden ongeveer 30 leden van het ministerie van 1 buitenlandse zaken, onder wie sommige hoge ambtenaren, door de zuivering ge- 1 troffen. I De Fransen hebben thans de laatste I haard van het verzet op Madagaskar. die ln ontoegankelijke bossen gelegen I was, bezet en zodoende weer de con trole over het gehele eiland ln handen gekregen. Na een hevige worsteling ls de Lon dense politie er ln geslaagd 60 mannen te verwijderen, die zich verdekt hadden opgesteld ln een schoolgebouw ln Oost- Londen, waar sir Oswald Mosley, de voormalige leider van de Britse Unie van Fascisten, een vergadering zou toespre ken, niet het doel deze bijeenkomst te verstoren Vier industriëlen uit Saksen zijn op beschuldiging van sabotage door de volksrechtbank te Glauschau. ln de Oostelijke zone, ter dood veroordeeld. Advocaat-generaal Grossman. die de be klaagden niet had vervolgd, werd even eens tot de doodstraf veroordeeld. Gross man en twee der andere beklaagden zijn naar West-Dultsland kunnen ontsnap pen. Drie andere beklaagden werden veroordeeld tot 15 Jaren dwangarbeid, twee tot 10 Jaren en 15 maanden hech tenis. De goederen der veroordeelden zijn verbeurd verklaard en hun fabrieken worden eigendom van de staat. In een der conferentiezalen van de benedenverdieping van het Palals de Challlot te Parijs, waar de V. N. verga dert is gisteravond brand uitgebroken, die spoedig werd geblust. Men denkt aan kortsluiting. Twee kamers werden beschadigd. Commissie voor Goede Diensten volgende week naar Djokja Antara meldt, dat de C. v. G. D. in de loop van de volgende week per trein naar Djokja zal reizen. Het bezoek van het Australische lid dei* commissie, Critchley. aan Djokja geschiedt, aldus Antara, op verzoek van de Republikein se delegatie. Het is nog niet bekend, wie het republikeinse delegatielid Tjoa Sik Ien, die vorige week door Soekarno van het lidmaatschap is ontheven, zal ver vangen. Het standpunt van Jhr Van der Goes van- Naters De fractieleider van de P- v. d. A., jhr Van der Goes van Naters, heeft gister middag voor de binnen- en buitenland se pers een overzicht gegeven van het standpunt van de P. v. d. A,, in het bijzonder wat betreft de politieke ont- wikkeline van Indonesië en de verhou ding NederlandIndonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Jhr Van der Goes van Naters verklaarde het standpunt van zijn partij uit de fede ralistische gezichtshoek gezien. Hij zeide, dat „na aanvankelijk scepticis me in sommige kringen van de P. v. d. A. de partij thans tot de overtuiging is gekomen, dat de federalistische gedachte in de Indonesische deelstaten wel dege lijk een levende idee is. Jhr Van der Goes memoreerde zijn bezoeken aan Bandoeng, Bondowoso en Madoera en zeide, dat hem uit contacten met In donesiërs is gebleken, dat niet alleen voor de Ver. Staten van Indonesië, maar ook voor de Ned.-Indonesische Unie een verheugende belangstelling en sympa thie bestaat. Jhr Van der Goes besloot met een opmerking over de Ned.-Indo- nesische Unie, die volgens de P. v. d. A. geen „zware Unie" moet zijn VACCIN VOOR REPUBLIKEINSE AUTORITEITEN IN ATJEH. Op verzoek van de militaire waarne mers van de C. v. G D. te Medan zul len 15.000 doses pokkenvaccin en 20.000 doses typhusvaccin ter beschikking worden gesteld van de Republikeinse autoriteiten in Atjeh. De vaccin zal worden geleverd door de landskoepok- inrichting en het instituut Pasteur te Banrlopng F>t zal door tussenkomst van het hoofd der afdeling gezondhf id van het Departement van Culturele Zaken der Negara Soematera Timoer naar de Republikeinse autoriteiten in Atjeh worden gezonden. STATEDEPARTMENT BLIJFT HOPEN OP VREEDZAME REGELING IN INDONESIË. In commentaar op de berichten om trent het afbreken van de onderhande lingen tussen Nederland en de Repu bliek verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken gisteren: „Wij hopen ten zeerste, dat de onderhandelingen niet blijvend zijn afgebroken en dat 'n vreedzame oplossing zal worden bereikt in de geest van goed vertrouwen en van vergelijk". STAKINGSACTIE IN JAPAN. De vakbond van de zeelieden in Ja pan heeft besloten tot een nieuwe sta king van drie dagen, die op Zaterdag zal beginnen. Dit is de derde staking. De eerste begon op 29 November. De tweede liep juist ten einde. 500 schepen I liggen in de Japanse havens werkeloos. I De mijnwerkersbonden hebben aange- kondigd, dat zij, zonder waarschuwing, i een reeks plaatselijke stakingen zullen organiseren, totdat de onderhandelin- gen voor loonsverhoging zijn afgelopen. Het personeel van de particuliere spoor wegen zal van 22 December af groeps gewijze stakingen van 24 uur houden. DE BRITSE STRIJDKRACHTEN. De Britse minister van defensie, Alexander, heeft in het Lagerhuis ver klaard. dat de totale sterkte van de Britse strijdkrachten op 1 Januari 1949, naar schatting 810.500 man zal bedragen cn de sterkten van de vloot, het leger en de luchtmacht respectievelijk 144.500. 429.000 en 237.000 man. De minister voegde hieraan nog toe. dat de sterkte der gewapende strijdkrachten geduren de 1948 met naar schatting 310.000 man is verminderd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1