Laatste onderhoud met Hatta mislukt est-Berlijn tegen het communisme „Geschil over positie van Republikeins leger" Ministers op weg naar Nederland Terugkeer hangt af van Kabinets-beslissing WEERBERICHT v 'H' Toenemende terreur op West-Java Verkiezingen zijn rustig verlopen Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 6 DECEMBER 1948 No. 2655? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwart-aal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 De Republikeinse Minister van Voorlichting, Mohamed Natsir, verklaarde Zaterdag, dat de pogingen, welke op het laatste ogenblik werden onderno men, teneinde de Nederlands-Republikeinse onderhandelingen over het dode punt heen te helpen, voordat de Nederlandse delegatie naar Neder land zou terugkeren, waartoe nog verschillende samenkomsten zijn ge houden zijn mislukt. Dit werd door de minister op het vliegveld te Ba tavia bekend gemaakt, juist voordat de Indonesische premier, Mohamed Hatta, naar Djokja terugkeerde. Hatta was in een Amerikaans vliegtuig, vergezeld van het Ameri kaanse lid van de C.v.G.D., Merle Cochran, naar Batavia gevlogen. Kort nadat Hatta na de laatste onderhandelingen uit Batavia was vertrok ken, vingen de Nederlandse ministers gisteren de terugreis naar Nederland aan, waar zij aan het kabinet verslag over de laatste ontwikkelingen van de situatie zullen uitbrengen. De ministers Stikker en Sassen, de heer Neher en de adviseur, de heer Blom, vertrokken gistermorgen per constellation ..Franeker" uit Batavia en werden uitgeleide gedaan door vele autoriteiten, o.w. vice-admiraal Pinke, luit-generaal Spoor, leden van de C.v.G.D., de minister-president van Oost-Indonesië, Anak Agocng, de Wali-Negara van Oost-Sumatra, dr Mansoer, verschillende staatssecretarissen en de Nederlandse Kamerleden. Minister Sassen verklaarde: „Wij gaan terug om rapport uit te brengen aan de Nederlandse regering en voor nadere beraadslaging." De mogelijk heid van terugkeer naar Indonesië achtte de minister afhankelijk A-an een kabinetsbeslissing. Mr Sassen verklaarde „altijd optimistisch" te zijn. Toen hem In verband met Hatta's bezoek gevraagd werd, of hü vandaag optimistischer was dan gisteren, zeide de minister: „Dat hangt niet van mooi of lelijk weer af." Voor het vertrek inspecteerde Minister Sassen een gecombineerde wacht van leger en marine, waarna het Wilhelmus werd gespeeld. Naar vernomen wordt, zullen de andere adviseurs de eerstvolgende dagen naar Nederland vertrekken. ZELFDE IMPASSE ALS IN JUNI. De Republikeinse ministerpresident Hatta, en de ministers Leimena, Natsir en Roem, vertrokken met het vliegtuig van de C. van G. D. naar Djokja. Hatta weigerde commentaar te geven, doch minister Natsir zelde: „Het is de zelfde impasse als in Juni; niet beter, maar ook niet slechter". Dr Darma Setiawan de persoonlijke vertegenwoordiger van Hatta, bleef in Batavia. Volgens Arutara verklaarde Moha med Natsir bij zijn terugkeer te Djokja: ,.Het enige, wat met beslistheid gezegd kan worden, is, dat de C. v. G. D. bin nen enkele dagen haar zetel naar Kalioerang zal verplaatsen". „Het re sultaat der besprekingen te Batavia met de Nederlandse minister^, zo voegde hij er aan toe, is geweest-, dat beide par tijen thans m staat zijn elkanders standpunt te begrijpen". De Amerikaanse senator Malone (een Republikein uit de staat Nevada) is weer uit Djokja naar Batavia terugge keerd, nadat hij in Djokja met presi dent Soekarno en de minister van bui tenlandse zaken Hadji Agoes Salim de politieke toestand in Indonesië heeft besproken. Malone is van plan de Hoge Vertegenwoordiger van ,de Kroon, dr Beel, te gaan opzoeken, om van deze het Nederlandse standpunt in het ge schil te vernemen. HERVATTING DER POLITIËLE ACTIE? Als gevolg van deze mislukking der besprekingen, aldus A.F.P., wordt thans opnieuw over de hervatting van de „politiële actie" gesproken. Dit zou volgens politieke waarnemers afhan gen van: i. De houding van het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken, Z. de re acties van sommige niet-republikein- se. Indonesische leiders, die toch veel sympathie hebben voor de Republiek, 3. de houding der C. v. G. D„ waarin de Republikeinen vertrouwen blijven stellen, en die van de Veiligheidsraad ingeval van hervutting der besprekin gen, meer bevoegdheden zou krijgen. De hoop, die gerezen was, zo vervolgt A.F.Pis veranderd in zwart pessimis me. toen bleek, dat de Nederlanders ei op stonden, dat de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon het recht van veto zou behouden en de bevoegdheid 'der gewaDende macht te gebruiken zonder de goedkeuring van de Federale rege ring. De Republikeinen hadden te ver staan gegeven, dat de insluiting van oeze clausule niets minder en niets meer zou betekenen dan de terug keer tot de Koloniale staat. De belangrijke concessies, die Hatta iDR BEEL NAAR MADOERA. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon., dr Beel, vertrok hedenochtend per vliegtuig voor een eendaags bezoek naar Madcera, waar hij tijdens een rondrit over het eiland o.m. de zout winning zal bezoeken. HU wordt ver gezeld .door vier Kamerledenn.l. de heren Van der Goes van Naters, Tila- nus, Meyerink en Korthals. VRIJ ZACHT De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met 'hier en daar tüöelijk regen. Matige, nu en dan kra-chtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur. 7 DECEMBER. Zon op: 8.33 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 13.22 uur; onder: 23.17 uur. (8/12 E.K-) Hoogwater te Katwijk te 8.03 en 20.27 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's in zijn „aide m?moire" aan minister Stikker tijdens diens eerste bezoek aan Djokja had gedaan, waren ondanks het ingrijpen van Cochran, de Amerikaanse gedelegeerde bU de C. v. G. D. niet vol doende geweest „om de Nederlandse onderhandelaars zachter te sLemmen" De door Hatta in November gedane concessie's waren de volgende: het ver der terugtrekken 'der Republikeinse strydkrachten achter de linies volgens de status quo; de guerillas;rijders te gelasten hun activiteit op het Neder landse territoir te beëindigen, het over dragen der verantwoordelijkheid voor de buitenlandse politiek aan de inte rim-regering en verder het toestaan, dat de interim-regering zou worden ge vormd voor de verkiezing van een con stituerende vergadering. De Indonesische leiders, die de Re publiek welgezind zijn, zo vervolgt A.F P., Anak Agoeng. premier van Oost- Indonesië. en Adil Poeradiredja, zUn van oordeel, dat een Indonesische fede ratie niet tot stand kan komen zonder deelneming der Republiek. HET BENDEWEZEN WOEKERT MAAR VOORT Hadji buiten Bandoen^ doodgeschoten. Hadji Abdoellah is in zijn woning aan de Kopoweg even buiten de grens van de stadsgemeente Bandoeng des nachts door een rampotobende doodgeschoten. De Hadji, die door een sleutelgat*naar bu ten glurrde stond een drietal man nen te woord, doch op een vraag wie zij waren kreeg hij een vuurstoot u-t een stengun tot antwoord waarop de drie mannen door een venster naar binnen drongen waar de Hadji hen met een stuk staal te liif ging. By deze worste ling werd de Hadji door een schot uit een revolver dodelijk in de borst getrof fen. Inmiddels was er alarm geslagen waarop de rampokkers verwenen, zonder dat zij iets konden meenemen yy .Ai-s t l De ïuuk-ui ioto van het Engelse Koningspaar met jongste dochter, Pruises Mar garet Rose, die In Augustus 18'jaar is geworden. Hatta tijdens zijn tocht naai Djokja De Republikeinse premier Katta ve'•klaarde gisteren aan U. P., dat de Republikeins-Nederlandse besprekingen zijn vastgelopen op de te nemen maatregelen ten aanzien van het Republikeins? leger. „Wij zijn niet In staat de besprekingen voort te zetten"'. Hatta werd geïnterviewd tydens de retourvlucht naar Djokja. Behalve zyn vooraanstaande adviseurs zaten in 't vliegtuig de Amerik. senator George W. Malone, alsmede de Amerik. kolonel William Mayer, chef van de V. N. groep Indonesië. Hatta zeide: „Ik'ben niet pessimis tisch, doch ook niet te optimistisch. Hy vertelde voorts dat de besprekin gen zün vastgelopen op de vraag wat met de gewapende macht van de Re publiek zou moeten gebeuren tydens de interim-periode welke tot de oprich ting van de souvereine Ver. Staten van Indonesië moeten leiden. Hatta beweerde dat de Nederlanders het instellen van een interim-regering zonder de Republiek voorbereiden en merkte op: „Zonder de Republiek zal de Inte rim-regering falen. Er is geen leiding in Indonesia* buiten de republiek". Wat betreft de Nederlandse beschul digingen dat de. Republiek verantwoor delijk is voor onrust in door de Neder landers bezet gebied, verklaarde Hatta: ,Wij hebben ons best gedaan om inci denten te vermijden en onze bevelheb bers opdracht gegeven om speciale maatregelen langs de grens te nemen. Nu 1 Januari nadeit: Republikeinen intimideren bestuurs-ambtenaren Legercontracten meldt een stijgend aantal ordeverstoringen in de afgelo pen week in het gebied ten Westen van Buitenzorg en ten Zuiden van Soekar.egara. In de vlakte van Tji- andjoer zijn geïnfiltreerde benden ac tief. doch er heerst daar nog geen ernstige terreur, daar hier grote ac ties, in te zetten na 1 Januari, in voor bereiding zijn. In het regentschap Tasikmalaja heeft de terreur onrustbarende afmetingen aangenomen. Van Nederlandse militai re zijde zijn maatregelen genomen om hieraan een eind te maken. Ook in de streken rond Bandoeng en in het Ga- roetse worden toenemende ordeversto ringen gemeld. In geheel West-Java is waar te ne men, dat de benden zich van het Oos- 'ten naar hetWesten verplaatsen, ter wijl de druk op de Indonesische be stuursambtenaren geleidelijk tceneemt. Bfj de propaganda wordt er van Republikeinse zijde bijzondere nadruk op gelegd, dat ten eerste de Indone sische bestuursambtenaren niet mo gen samenwerken met de gezagdra- Wij hebben voorgesteld dat beide zij den hun troepen van de demarcatie lijn der V. N. zouden terugtrekken, doch de Nederlanders wezen dit voorstel van de hand. Zij zeggen dat wij verant- woordelyk zy'n voor de omstandigheden in de door hen bezette gebieden, doch hoe kunnen wij iets doen terwyl de Nederlanders voortgaan het volk tegen zich in het harnas te jagen? Neem het meest recente voorbeeld de oprich ting van een marionettenstaat in Oost- Java, in vroeger Republikeins gebied. Deze staten kunnen slechts moeilyk- heden geven". NEDERLAND WIL NEDERLANDS OPPERBEVEL. Met betrekking tot de discussie over de netelige kwestie van het leger, ver telde Hatta nog dat zowel de Repu blikeinen als do Nederlanders/er mee in hadden gestemd, dat" het Republi- këinso leger onder een Republikeins bevelhebber diende te staan en het Nederlandse leger onder bevel van een Nederlander. De Republiek stelde een gemeenschappelijke ordeningsraad voof beide legers voor, doch de Ne derlanders antwoordden: „Met een Republikeins-Nederlandse gemeen schappelijke staf onder Nederlands bevel". „De Nederlanders willen hun leger onder leiding van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, die er over zou kunnen beschikken zoals hem dat dienstig zou lijken. De Republikeinen willen niet, dat Nederlandse troepen tegen hen gebruikt zouden worden zo gedurende de interim-periode moei lijkheden zouden ontstaan. Wij menen dat de onderdrukking van de communistische September-revolte een duidelijk bewUs is dat de Indonesi sche soldaten met interne wanordelyk- heden kunnen afrekenen", aldus de Republikeinse premier. Aardbeving in California SLECHTS WEINIG SCHADE. Zaterdagmiddag werd, een aardschok gevoeld in Los Angeles en In een uit gestrekt gebied van Californië. Volgens de eerste berichten werd er slechts wei nig schade aangericht. De schok duur de 20 tot 30 seconden. De aardschok deed zich te Los Ange les juist gevoelen, toen een uit 100.000 personen bestaande menigte toeschou wers van een rugby-wedstrijd uit een stadion huiswaarts keerde; er ontstond geen paniek. Uit Mexico wordt gemeld dat, als ge volg van de aardschok, een aan de Mexicaanse Pacific-kust gelegen straf kolonie practisch geheel werd verwoest, als gevolg waarvan vele personen wer den gedood en gewond. Te San Diego schudden de gebouwen der zakenwyk op hun grondvesten. Klaarblijkelijk heeft de aardschok zich doen gevoelen over een gebied ter grootte van verscheidene honderden vierkante mijlen, zich uitstrekkend van San Diego in het Zuiden, tot Muroc in het Noorden en bUna tot de Colorado- rivier in het Oosten. Gemeld wordt nog, dat enige gebou wen te Los Angeles na de aardschok scheuren vertoonden. De aangerichte schade bleef echter in hoofdzaak be perkt tot gebroken ruiten en vernield aardewerk. Italië en West-Europa NEUTRALITEIT VERWORPEN. De Italiaanse Kamer heeft, na vier dagen debat over de buitenlandse po litiek, zich uitgesproken voor aanslui ting van Italië bü een Europese fede ratie. Een linkse motie voor neutrali teit werd met 302 tegen 140 stemmen, bü zes onthoudingen, verworpen'. De minister-president, De Gasperi, die het debat beëindigde, verklaarde, dat „de cohimunlsten in Italië geen andere politiek volgden dan ter belem mering van Italië's herstel". De Gas peri zeide bereid te zullen zyn met de communisten te praten wanneer zij „eerst democratische methodes gaan gebruiken en afzien van gewapende revolutie en ophouden met richtlynen en orders te accepteren van de Komin- form". Hij deed verder „een laatste vu rig beroep op de grote mogendheden, aan Italië recht te doen geschieden in zake de kwestie der voormalige kolo niën. De Kamer aanvaardde een motie van vertrouwen in de coalitie-regering met 266 tegen 45 stemmen. Slechts enkele incidenten Gisterochtend 8 uur plaatselyke tijd zyn in West-Berlyn de stembureaux ge opend. Onder de eerste kiezers waren 10.000 man politie, die reeds gewapend waren en onmiddellyk, nadat zü gestemd had den, de wacht betrokken voor de 1600 stemlokalen in de Amerikaanse, Britse en Franse sector van de stad. Na hen kwamen honderden straatve- .gers, die de vroege ochtend hadden door gebracht met het opruimen van verkie- zmgsaff.ches, die gedurende de nacht van de muren waren gescheurd. Verschillende burgers maakten bü het verlaten van het stemlokaal anti-Sov- jetrusslsche opmerkingen. Iets later in de ochtend kwam een zware mist opzetten en al spoedig werd het weer zo slecht, dat de vrouwen, die in de Sovjet-sector bezig waren met gers der deelstaten, doch zich moeten pujnru men, het werk moesten staken, richten naar het Republikeinse ge- j intussen kwamen meer eh meer Ber- zag, dat na 1 Januari zal optreden en ten tweede, dat de Indonesische be stuursambtenaren niet mogen mede werken aan de bestrijding der ben den, daar deze bezig zyn aan het voor bereiden van het wcderinstellen van het Republikeinse gezag na 1 Januari. Deze propaganda gaat gepaard met intimidatie, hetgeen blükt uit het toe nemen der talrüke aanslagen op Indo nesische bestuursambtenaren. lijners naar de stemlokalen om dan vlug weer, stampvoetend van de koude, naar huis terug te keren. Slechts een klein aantal politieagenten van de Oostelijke sector stond aan de Sovjetrussische kant van de zonegren- zen op post. Britse en Amerikaanse politie viel niet te bekennen. Kort na 10 uur deden zich de eerste inc'denten voor, toen een kleine groep lledep van de onder communistische lei- SINNENLAND Hedenmorgen reed de chauffeur Nleuwenliuizen uit 's-Gravenhage, werk zaam bij het expeditiebedrijf F. Vrolijk zijn auto uit de garage. De chauffeur stak zijn hoofd uit het' portierraam om achteruit te Kunnen kijken. Hierbij raakte hij met zijn hoofd dusdanig bekneld tussen het portier en de muur van de garage, dat de dood vrfjwel onmiddellük Intrad. De Poolse minister van Bult. Zaken, Zygmunt Modzelewski, heeft aan de Ne derlandse buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Warschau, dr Rey- niet Flaes, de orde „Polonla Restituta" verleend. (U.P.). Te Bussum zün Zaterdagmorgen drie koeien verbrand, doordat een schuur van de heer B. vlam had gevat. De schuur brandde geheel af. Verschillende andere koeien liepen ernstige brandwonden op. Na meer dan twee Jaar onafgebroken over de Oceanen gezworven te hebben, kwam het in Amerika gebouwde s.s. „Zee land" Zaterdagavond voor het eerst in de Rotterdamse haven. Voor de gezagvoerder, kapitein W. Oostlng, betekende dit ^een afscheid, omdat hij met pensioen gaat. De „Zeeland" ls een van de vier nieuwe, reeds voor de oorlog ln Amerika bestelde snelle turbineschepen van het C 3 type. Het schip bracht op deze reis o.a. 5000 ton copra mee, bestemd voor Marseille, Antr- werpen en Rotterdam Te Batavia ls opgericht de bond van Indonesische vakverenigingen met de naam ..Gabungan Buruh Indonesia" of af gekort de „Gabu-rl". De vergadering werd bijgewoond door afgevaardigden van de te Batavia gevestigde vakverenigingen, we'ke over geheel Indonesië hun respectlev-l'jke afdelingen hebben. De Venezolaanse ex-presldent Galle- gos, wiens regering door een staatsgreep ln November omvergeworpen werd, ls te Havana aangekomen. Een delegatie der Tsjechoslowaakse regering onder leiding van de premier, Zapotocky, ls per trein naar Moskou ver trokken voor het voeren van financiële en economische besprekingen. Het Franse ministerie van Justitie heeft berichten tegengesproken, dat de 93-Jarlge maarschalk Pétaln misschien zou worden ontslagen uit zijn gevangenis op het eiland Yeu, voor de westkust van Frankrijk, in verband met zijn slechte ge zondheidstoestand. Een onlangs gehouden medisch onderzoek gaf geen aanleiding tot ongerustheid, aldus het ministerie. Zeven personen kwamen om het leven en elf werden gewond bij een botsing van twee treinen tussen Hannover en Soltau. Er was een dichte mist. Het groot ste deel van Noord-West Duitsland wordt door mist overdekt. De Britse sloep „Sargon" uit Huil ls Zaterdag ter hoogte van "IJsland gezon ken Van de 17 leden der bemanning kon den er zes worden gered. BIJ studentenrelletjes te Cairo werd bet hoofd der politie gedood, terwijl enige agenten ernstig werden gewond. 200 stu denten werden gearresteerd. Een vliegtuig van de ..Central Air Transport Corporation" ls bij een vlieg veld te Sjanghai neergestort en verbrand. Twaalf inzittenden kwamen om het leven. Het toestel had 20 passagiers aan boord. Het ongeluk 16 te wijten aan slecht zicht. De commissie voor de bouw van de tunnel onder het Kanaal heeft, na een i toelichting op het door ingenieur Besde- vant ingediende plan. besloten dit plan BUITENLAND Oostenrijk zal een speciale postzegel ln omloop brengen ter ere van Josef Mohr en Franz Grubler, tekstdichter en componist van het 130 Jaar oude „Stille Nacht". Te Milaan zijn drie personen van koude gestorven. De temperatuur bedroeg 9 graden. Een Amerikaans C 54 - „Skymaster" - vliegtuig ls, kort nadat het was opge stegen voor een vlucht naar Berlijn ln het kader van de „luchtbrug", neergestort. De drie leden van de bemanning kwamen om het leven. De Berlljnse 140 jaar oude universiteit is thans ook „gesplitst". In het Kalser- Wllhelmlnstituut, in de Amerikaanse sec tor van de stad, is officieel de „vrye uni versiteit" geopend in verband mét „de sovjet-contróle op de oude universiteit", die ln de Russische sector ligt. Een vliegtuig van de Chinese lucht macht is op weg van Nanking naar Kee- loeng bij laatstgenoemde plaats op Noord- Formosa tegen 'een berg gevlogen en neer gestort. 25 personen kwamen om het leven. Een 12-Jarlge Jongen, die ernstig werd gewond, ls de enig overlevende. 18 December zal de Nederlandse mi nister van Binnenlandse Zaken, mr J. H. van Maarseveen, ln Brussel zün Belgische collega Vermeylen ontmoeten. Dan zal ge-, tracht worden om ln het kader der Benelux-gedachte toenadering te vinden op staats- en adminlstratief-rechteiyk ge bied tussen beide landen. Vrijdag- vertrekt de „Noordam" met bijna 500 kisten hulpgoederen, een ge schenk van Amerikaanse organisaties, naar ons land. Onder de meer dan 80.000 ton wegende lading bevinden zich geschenken. d)p vóór Sint Nicolaas hier hadden moeten aankomen, doch door de staking der ding staande socialistische eenheidspar ty de Westelyke sectoren binnenkwam en trachtte de stemming in een naby de Amerikaans-Sovjetrussische grens gele gen stembureau te verh nderen. Een gevecht volgde, waarbij 15 per sonen door de politie van de Westelijke sectoren werd gearresteerd. Op andere punten langs de sectoren- grens. hield de politie een groep fietsers aan, die het met Sovjet-licentie ver-' schijnende blad „Berliner Zeitung" in de Britse en Amerikaanse sectoren wil den verspreiden. Één man werd gearres teerd. de anderen vluchtten met achter lating van kranten en fietsen. Kort na twaalf uur betraden drie Rus sische soldaten, die met machinegewe ren gewapend waren, en twee burgers de Franse sector, waar zij in de Flotten- strasse voor een stembureau gingen staan. Een Franse militaire patrou'lle, die door de politie was gewaarschuwd, was snel ter plaatse en laadde haar geweren terwijl zij zich tegenover de Sovjet-Rus sen stelden, die, evpnals de twee burgers naar de Sovjetrussische sector terug keerden. 's Morgens tot 10 uur was er in West- Berlijn een vervoerstaking, waardoor het tram- en ondergrondse verkeer stil lag. Het pesoneel van het Westberlünse gemeentelijk transportbedrijf had gevolg gegeven aan de oproep van het n et- communistische vakverbond „Ugo" om tot 10 uur 's morgens plaatselijke tUd te staken. Om die tijd werd het vervoer normaal hervat. Het doel van de staking was de kie zers in de Westelijke sectoren, die in de Sovjet-sector werken, een excuus te ver schaffen voor het feit dat zij te laat op hun werk verschynen. Zondag was n.l. in de Sovjet-sector tot een gewone werk dag verklaard! De stemlokalen sloten om acht uur plaatselijke tijd en onmiddellijk werd een aanvang met tellen gemaakt Volgens de laatste cijfers heeft 84.7 procent van de 1500.000 stemge rechtigden de stemlokalen bezocht. Naar gemeld wordt zouden in de wyk Neukoelln (Amerikaanse sector) com munistische k ezers gepoogd hebben de inhoud der stembussen te vernietigen door er in phosphor gedrenkte envelop pen in te werpen. Schwennicke, voorzitter van de Ber- lünse liberaal-democratische partü zeide, dat de opkomst groter was, dan de meest optimistische politieke leiders hadden verwacht- Het bewyst. dat de Berlyners zich uitgesproken hebben voor vrijheid en democratie. „De wereld kan deze overweldigende uiting Van vertrou wen niet ignoreren," zo zeide hij. Ook mevr. Louise Schroeder, de plaatsvervangende burgemeester, ver klaarde dat de grote opkomst toonde, dat de Berlijners „goede democraten" waren. Het resü taat overtrof haar hoog ste verwachtingen. Het bewees, dat de SE.D het n et bii het rechte eind had door te verklaren, dat Berlyn geen be lang stelt in een verkiezing. aan de raad der vijf die thans te Parijs havenarbeiders vertraging hebben onder- vergadert, voor te leggen. I vonden. verliepen de verkiezingen rustig. In de Britse en de Franse sector werden 13 personen gearresteerd, in de Ameri kaanse sector 43 personen. Twee derde van het aantal kiezers bestond uit vrouwen. Deze kwamen hoofdzakelyk in de namiddag, vanwege het huishoudelyke werk, dat zij in de ochtend moesten verrichten. Sommige kiezers wachtten de duisternis af om te voorkomen, dat zij door buiten de stem lokalen wachtenden zouden worden her kend. Zij vreesden voor eventuele moei- lykhedefi. Er was een uitgaansverbod u'tgevaar- digd voor geallieerde militairen, ten einde te voorkomen, dat zij betrokken zouden worden in mogelüke incidenten en er trokken patrouilles door de stad. DE UITSLAG. De officieuze uitslagen van 1.561 der 1.572 stembureaux luiden als volgt: Sociaal-democraten 851.434 (64.4 pro cent) christen-democraten 258.344 19 4 procent)liberaal-democraten 210.831 (16.2 procent). Tydens de in 1946 te Berlyn gehouden verkiezingen werden er 2.128.677 stem men ^'tgebracht, zijnde 92.3 van het totaal aantal geldige stemmen, dat kon worden uitgebracht. Van deze stemmen werd bijna twee derde door vrouwen uit gebracht. Nu de inwoners van de Sovjetrussische sector van Berlün niet mee stemden, konden er in de Britse, Franse en Ame rikaanse sectoren in totaal ongeveer 1.300.000 geldige stemmen worden uitge bracht. In 1946 werd het grootste aan tal stemmen in de Sovjetrussische sec tor van Berlijn uitgebracht, namelijk 801.092 tegen 650.323 in de Amerikaanse, 400.122 in de Britse en 277.140 in de Franse sector. De gemeenteraad van Berlijn telt 130 leden. De samenstelling van de raad na de laatste verkiezingen ln 1946 de eerste verkiezingen, na de oorlog in Duitsland gehouden en de eerste erva ring der Du'tsers met een vrüe stem ming, sedert Hitier aan de macht kwam was als volgt: 63 sociaal-democraten, 29 christen-democraten, 26 leden van de door de communisten beheerste S.E.D. en 12 liberaal-democraten. Dr Otto Suhr, soc'aal-democratisch voorzitter van de gemeenteraad, heeft meegedeeld, dat 12 zetels in de nieuwe gemeenteraad open gehouden zullen worden voor leden van de socialistische eenheidsparty. Deze 12 zetels zijn in 1946 door deze party veroverd. De nieuwe gemeenteraad komt half Januari voor het eerst büeen. Tot die blüft de oude in functie, aldus dr Suhr. Van eommuntetsclle zn'de blijft men natuurlijk «weken v?n ..bedrog en wat daarbil behoort en blüft men ageren tegen de „Amerikaanse slaven". EINDE STAKING HAVENARBEIDERS AMERIKAANSE WESTKUST. De staking, der havenarbeiders aan de Amerikaanse Westkust eindigt he den. Er ls overeenstemming bereikt tus- De geallieerde militaire politie stond sen de bond van zeelieden en de reders gereed, doch behoefde nergens han- De staking der arbeiders heeft drie delend op te treden. In grote trekken I maanden geduurd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1