Wil Republiek eigen leger en buitenlandse betrekkingen handhaven! [Nu de splitsing van Berlijn een feit is WEERBERICHT Nanking zal verdedigd worden Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 No. 26556 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Het leven gaat nog normaal Berlijn biedt het beeld van een stad met vier burgemeesters. In de Fasanen- strasse zetelt prof. Reuter, die in 1946 tot eerste burgemeester werd gekozen, doch in verband met de protesten der Sovjets door de toen nog intact zijnde geallieerde bestuursraad niet in zijn ambt werd bevestigd. Als wethouder van de oude magistraat is hij thans leider van de afdeling verkeer. Louise Schro der, die tot zijn plaatsvervangster werd benoemd maar nog niet voldoende van haar ziekte is hersteld, om de werk zaamheden aan het hoofd van het stads bestuur te hervatten, voert alweer het woord in de grote vergaderingen en voor de radio en zal morgen op een ver- kiezings-demonst-ratie in West-Berlijn een rede houden. Dr Friedensburg, de dienstdoende burgemeester van de oude magistraat, is eveneens naar de Fasa- nenstrasse verhuisd, nadat hem gister ochtend de toegang tot het stadhuis in de Sovjet-sector was verboden. Fritz Ebert, die tot burgemeester van de nieuwe Oost-magistraat werd gepro clameerd, heeft de plaats van dr Frie densburg ingenomen en zou hedenoch tend de eerste vergadering van de nieu we magistraat leiden. Ondanks de verwarde toestand en de talloze problemen, welke door de formele splitsing van het gemeente bestuur acuut zyn geworden, gaat het leven in heel Berlijn tot nu ,toe zijn gewone gang en gedraagt de bevol king in alle sectoren zich kalm en bij na gedesinteresseerd. Dr Acker, de tweede burgemeester in de oude magistraat en wethouder Lüb- be, beiden lid der socialistische een heidspartij, hebben geweigerd in de nieuwe magistraat een ambt te aan vaarden. Zodoende doet zich het merk waardige verschijnsel voor, dat deze beide vertegenwoordigers der SED nog formeel deel uitmaken van de oude ma gistraat, die door hun eigen partij voor afgëzet is verklaard. Op voorstel der sociaal-democraten zal een^ onderzoek worden ingesteld naar het 'gedrag der beide magistraatsleden. Buitengewoon moeilijk is de positie van de magistraat-ambtenaren die in de Oostelijke sector wonen. Indien zij er toe zouden besluiten hun medewer king te verlenen aan het bestuursappa raat in het Westen, lopen zijn gevaar in aanraking te komen met de politie van de Oostelijke sector 'n Groot gedeelte van het personeel is dan ook gewoon in het stadhuis in de Sovjet-zone ver schenen. Men vindt het opmerkelijk, dat de Sovjets gisteren de nieuwe magistraat nog niet officieel hebben erkend. Zij zouden tijdens een bespreking te Karls- horst de leiders der SED nieuwe richt lijnen gegeven hebben, waarbij uitdruk kelijk bevolen zou zijn geen geweld aan te wenden en voorlopig niets te onder nemen, wat de orde en de rust in de stad ernsitg zou storen. Uit het feit, dat gisterochtend de ver bindingsofficieren der Amerikanen en Engelsen op het gewone uur in hun kantoren op het stadhuis in de Sovjet zone zijn verschenen, leidt de linkse pers af, dat de Westelijke geallieerden de nieuwe magistraat de facto hebben erkend. De Amerikaanse en Britse militaire besturen hebben echter medegedeeld, door de aanwezigheid van hun ver bindingsofficieren In het stadhuis te willen demonstreren, dat zy zich van de veranderde situatie niets aantrek ken. De officieren hebben aanwijzing gekregen met de - vertegenwoordigers van de Oostelijke magistraat generlei contact te onderhouden en geen on derhandelingen te voeren. In kringen van de oude magistraat en van de burgerlijke partijen van het Westen betreurt men de afwachtende houding der Amerikaanse en Britse bezettingsautoriteit-en. „Hopelijk leren ook de geallieerden uit de jongste ge beurtenissen", zo verklaarde dr Frie densburg. „Men kan geen Duits be stuurslichaam scheppen zonder het daarbij behorende politiemacht te ge ven, De wettige gemeenteraad moet in staat zijn diegenen, die zich op i,' egale wijze bevoegdheden aanmatigen, te la ten arresteren". De oude magistraat heeft er opnieuw bij de Amerikaanse en Britse militaire besturen op aangedrongen de positie van het stadsbestuur in het Westen te versterken. In het bijzonder wordt van de Engelsen verlangd, dat zij het no^ altijd door de Sovjets bezette radiohuis in de Britse sector laten ontruimen, om de magistraat en zijn 14 afdelingen, die nu over heel West-Berlijn verspreid zijn de Engelsen gaven kantoorruim te! een gemeenschappelijk onderdak te verlenen. Voorts is opnieuw het voor stel aanhangig gemaakt in West-Ber lijn de West-mark tot bij uitsluiting geldig betaalmiddel te verklaren. Zo lang evenwel in Parijs nog onderhan deld wordt, is er op te rekenen, dat in deze beide kwesties geen definitieve be slissingen zullen worden genomen. Iri de gemeenteraadsvergadering van gisteren heeft het oude stadsbestuur be sloten de politieke noodtoestand af te kondigen, waardoor de magistraat het GELEIDELIJK ZACHTEk. De' Bilt verwacht tot morgenavond: Zwakke tot matige, in de kuststreken tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Over het al gemeen wat meer bewolking dan van daag. Overwegend droog weer, maar later in het Westen van het land toe nemende kans op enige regen. Van nacht op sommige tegen de wind be schutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag dezelfde of iets hogere tem peratuur dan vandaag. 3 DECEMBER Zon op: 8.28 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 11.43 uur; onder: 18.23 uur (N.M.). Hoog water te Katwijk te 5.10 en 17.25 uur. Dit Jnummer bestaat uit zes pagina's recht verkrijgt-, zonder speciale vergun ning van het staasparlement maatrege len te treffen, welke h.i. noodzakelijk zyn tot handhaving van orde en veilig heid. Tot 5 December zal de gemeente raad dagelijks bijeenkomen. Louise Schroder verklaarde, dat van geallieer de zijde nogmaals de uitdrukkelijke toezegging is verkregen, dat een rustig en normaal verloop van de verkiezin gen zal worden gewaarborgd. Naar een officiële Britse woordvoer der te Berlijn verklaarde, zal de gastoe- vvijzing aan gezinnen in West-Berlijn van 50 tot- 75% van het rantsoen van voor de blokkade worden verhoogd. De drie Westelijke militaire besturen wa ren van oordeel, dat de hoeveelheid steenkool, die door Britse en Ameri kaanse vliegtuigen werd aangevoerd, voldoende was om deze verhoging per manent te handhaven. 3 GEVANGENEN UIT LEEUWARDER GEVANGENIS ONTVLUCHT. Een tweetal Amsterdammers, opgeslo ten in de Leeuwarder gevangenis, was behulpzaam bij verbouwingswerkzaam heden cp de binnenplaats. Tijdens de mist wisten zy over een der muren te klimmen en ondanks ijverig -speuren is het nog niet gelukt hen terug te vin den. Een andere gevangene, wegens moord tot 20 jaar veroordeeld, waar van hij 16 jaar had uitgezeten, werd voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij overtrad de voorwaarden en werd op nieuw ingesloten. Teen hij in het Dia- copessenhuis moest wordèn opgenomen, nam ook hij de benen. Tct dusverre is hij nog niet opgespoord. ER WORDT WEER GEVLOGEN! Op Schiphol heel's te gisteren weer de normale bedrijvigheid. De meeste con tinentale en intercontinentale luchtlij nen fungeren weer. Is nog redding mogelijk? De Chinese uitvoerende yoean heeft besloten, dat de regering Nanking niet zal verlaten. De yoean besloot tevens, dat hoge regeringsfunctiona rissen tydens de huidige noodtoestand hun post niet mögen verlaten, noch af mogen treden. Gezinnen van regeringsambtenaren zullen mogen vertrekken ter verlichting van de -voedseltoestand te Nanking, maar het aantal ambtenaren zal niet worden verminderd en ook de omvang van de regeringsorganisaties zal niet worden beperkt. Volgens piloten heerst in Hscetsjou paniek en verwarring. Gisteren besloot de. centrale regering de stad van 800.000 Inwoners prijs te geven. Soldaten en of ficieren vochten oni de weinige plaatsen in vliegtuigen, die rijst aanvoerden. In sommige gevallen stegen de overvolle toestellen op, terwijl er neg mensen aan de deuren hingen. Handelsvluohfcsn nanr de stad zijn nu stop gezet. De zieken huizen liggen vol gewonde soldaten van het regeringsleger. De verzorging Ls on voldoende. Sommige vliegtuigen, die voorraden aanvoerden, lieten deze val len uit vrees, dat aan de toestellen schade zou worden toegebracht door mensen, die trachtten uit de stad te geraken. De vliegtuigen der luchtmacht zijn van het vliegveld van de stad opgestegen omdat het vijandelijke artil lerievuur te veel naderde. Volgens militaire berichten is er thans nog slechts een klein garnizoen achtergebleven. Een deel van het 400.000 man sterke regeringsleger zou naar het Zuiden zijn getrokken cm de verdedi ging van Pengpoe te steunen. Uit Genève wordt gemeld, dat de in ternationale vluchtelingenorganisatie (IRO) thans in het geheel vijf schepen beschikbaar heeft gesteld voor 't weg voeren van Europese vluchtelingen. Indien de toestand zulks vereist, zul len alle 13.000 Europese vluchtelingen I per veerdienst, mogelijk naar Ja-pan of -Australië, weggevoerd worden. De ver- dedigers van Pengpoe, waar zwaar ar- j tillerievuur weerklinkt,, trachten contact I te maken met naar het Zuiden trek kende troepen uit Hscetsjou. Naar ver luidt bespreekt men te Shanghai de vorming van mobile verdedigingsocm- mando's,- die zich snel naar punten zou den kunnen begeven, waar communisti sche troepen de Yangtse zouden trach ten over te steken cf waar plaatselijke opstanden dreigden. Naar gemeld wordt hebben de regeringstroepen in Noord- China de ommuurde stad Laoensien, 180 km Noordelijk van Tientsin gelegen, verlaten. De Amerikaanse consul-gene- ra-al te Sjanghai heeft de Amerikaanse onderdanen gewaarschuwd, dat het Za- terd^g vertrekkende troepentransport- schip „Apaerson" de enige door de re gering beschikbaar gestelde evacuatie- mogelijkheid zóu zijn. Indien zij hier van geen gebruik zouden maken, zouden zij op eigen gelégenheid voor verveer moeten zorgen. De Amerikaanse pers reageert koel op de aankomst van mevrouw Tsjang kai sjek. Ook do ontvangst van officiële zij-de was keel. Er was geen onderhoud gearrangeerd met de nfinister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, die zioh thans in het ziekenhuis bevindt, noch met de onder-minister, Lovett, Haar naam kwam niet voor cp de bezoekers- lijst van president Truman. De Chinese ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr Wellington Koo, heeft, na een conferentie te Washing ton met mevrouw Tsjang kai sjek, ver klaard, dat de Chinese regering bereid was, „corruptie-vrije Amerikaanse con trole" cp besteding van Amerikaanse hulp te accepteren. „Wanneer China achter het IJzeren Gordijn verdwijnt, zal geheel Azië zijn vrijheid verliezen", aldus Koo. „Het is misschien wel reeds laat, doch nog niet te laat." Wal er in Indonesië gebeurt Hoe Sjarifoeddin en Soeripno gearresteerd werden ZIJ BEVINDEN ZICH THANS TE KOEDOES. Omtrent de arrestatie van Sjari foeddin en Soeripno meldt Aneta ha- der. dat beiden inderdaad op de be boste berghellingen nabij Klamboe 20 km ten N.W. van Poerwodadi, wer den gevangengenomen. Daarna werd de zuiveringsactie tegen de volgelingen van Sjarifoeddin in dit gebied prac- tisch beëindigd, aldus Antara, Sjarifoeddin en Soeripno trachtten door moerassen en alangalangvelden te ontkomen, dooh zij werden gevat door Republikeinse troepen, die hen uit het Westelijk gelegen gebied van de status- uoliin achtervolgden. Sjarifoeddin was gekleed in pyamajas en sarong en ging barrevoets. Jlii was ongeschoren, lange haren bedekten zijn hoofd. Hij hinkte niet tengevolge van een verwond ng door een kogel en was iets magerder geworden tengevolge van dysenterie, die hij in de laatste viif dagen had opge lopen. Sjarifoeddin. die een pistool bii zioh droeg, verklaarde, dat hij niet van plan was geweest naai het Nederlandse gebied over te steken, dooh dat hij als handelaar vermomd naar Solo en Djok- ia had willen terugkeren. Soeripno, die eveneens aan dysenterie leed, was kalm en glimlachte, Beide communistische leiders zijn thans onder militaire bewaking gesteld en bevinden zich te Koedoes. Het stoffelijk oversohot van Moeso, de leider van de'staatsgreep te Madioen. s op verzoek van de bevolking van Ma dioen eecremeerd. aldus Antara. Duizen den hebben deze crematie bijgewoond Zoals bekend, werd Moeso op 31 Octo ber te Pcnorogo gedood. 238 incidenten in één week Het hoofdkwartier van het Ned. le ger in Indonesië heeft de Republi keinen gisteren beschuldigd van het veroorzaken van 238 incidenten, die ,in de afgelopen week op het door de Nederlanders bezette gebied hebben plaats gevonden. Zestig daarvan zou den zich hebben voorgedaan in de onmiddellijke nabijheid van de de marcatielijn. Deze 238 incidenten vormen het op één na hoogste totaalcijfer in een week sedert het ondertekenen van de be standsovereenkomst op 17 Januari. Het Ned. hoofdkwartier meldde, dat Indonesische guerilla's 160 aanvallen hébben ondernomen op plantages en dessa's gedurende bovengenoemde pe riode en voorts dat 43 moordaanslagen op pro-Nederlandse inheemse ambte naren zijn gepleegd, (U. P.). Op de Quality Fair tentoonstelling in Londen is dit miniatuur-buitenhuisje te zien, dat Prinses Elizabeth als geschenk voor Haar jonggeboren zoon heeft aan vaard. Het is vervaardigd door drie Londense brandweerlieden, die tijdens de oorlog in hun vrije tijd speelgoed maakten voor de kinderbewaarplaatsen. Besprekingen der Ned. dclr.eatie te B?tavia De uit Djokja tieru^tekeerde minis ters voerden verschillende besprekingen met de kamerleden-waarnemers en de "Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon Zy hadden ook een ontmoeting met de contactcommissie van het Bijzonder Federaal overleg, welke commissie stond onder voorzitterschap van Saltan Ha- mid van Pontianak, waarna een on derhoud volgde met de leden van de Voorlopige Federale Regering ten pa- leize van de Hoge Vertegenwoordiger. Het vertrek van deze laatste en van de Nederlandse parlementsleden naar Bondowoso, waar in hun tegenwoordig heid het voorlopige parlement zal wor gden geïnstalleerd werd uitgesteld tot morgenochtend. 45 MALARIA-DODEN TE BELAWAN. Als gevolg van een malaria-explosie hebben in de afgelopen maand te Be lawan 45 personen van Indonesische en Chinese landaard, het leven gelaten. In de omgeving van Deli's haven plaats is 90% der bevolking door mala ria aangetast, terwijl voor de oorlog dit gebied vrijwel vrij van malaria was. De toeneming wordt toegeschreven aan het kappen van de moerasbossen in de Japanse en Republikeinse tijd en het verwaarlozen van voorzorgsmaatregelen. Ook vele aangekomen vluchtelingen die docr ziekten aangetast zijn, hebben hun invl-oed doen gelden. Prof. Gorter doctor honoris causa. De universiteit van Parijs heeft aan 12 bui tenlandse geleerden ere-doctoraten verleend. Tot de aldus onderscheidenen be hoorde ook de Leidse hoogleeraar in de kindergeneeskunde, prof. dr E. Gorter. Na het spelen van de Marseillaise geeft de Rector-Magnificus het woord aan de voorzitters der faculte'ten, die de verdiensten van de promovendi schilderden. Slechts 9 van de geleerden waren bij de plechtigheid aanwezig. V.l.n.r. de pro fessoren Fernand Visscher (Rome). Chavez (Mexico), Jones Clark (Columbia), Dos Santos (Lissabon), Pauling (Californië), Maiuri (Napels). Drummond (Londen) en Gorter (Leiden). Federalisten emjtig bezorgd over mogelijke Nederlandse toegeeflijkheid Onze correspondent te Batavia tele grafeerde ons hedenochtend: Berichten uit Djokja bevestigen reeds eerder vernomen geruchten, dat de partij van Sjahrir haar eisen blijft handhaven tot het voortbestaan van een Republikeins leger onder Repu blikeins gezag en bestendiging van eigen buitenlandse betrekkingen, ook na het tot stand komen van de Ver. Staten van Indonesië. Politieke kringen te Batavia leggen thans verband tussen deze eisen en de befaamde brief van Hatta aan Stikker tijdens diens laatste verblijf in Indone sië. Grote betekenis hecht men aan het feit, dat deze eisen openlijk worden ge steld tijdens het plaats vinden van de onderhandelingen met de Nederlanders. Hoewel officiële Nederlandse en Re publikeinse kringen een volledig stil zwijgen bewaren over het verloop en de resultaten van de besprekingen, is de stemming onder te Batavia vertoeven de hoofden en gedelegeerden van de deelstaten mede in verband met deze Republikeinse eisen zeer gedrukt. Men vreest, dat de Republiek namens geheel Indonesië overeenstemming met de Ne derlanders wil bereiken, om daarna, steunend op een eigen machtsapparaat, aan de ronde tafel pressie uit te oefe nen op de Federalisten. Deze immers BINNENLAND De Ver. Staten en Nederland ratifi ceerden gisteren een verdrag, dat ten doel heeft dubbele aanslagen voor Inkomsten en andere belastingen te vermijden. Vandaag ls de brug over de Llnge bij Beesd ln de Rijksweg s-Hertogenbosch Utrecht voor het verkeer opengesteld. De burgemeester van Amsterdam, mr Arn J. d'Ailly, heeft het erevoorzitterschap aanvaard van het Initiatiefcomité „Vrien den van Nederlandse toneelschrijvers". Dit comité zal in het komend voorjaar enige oorspronkelijke Nederlandse stukken doen opvoeren. De opbrengst van de tentoonstelling van de gouden koets en enige andere hof- rljtulgen ln de Koninklijke stallen te Den Haag, ten bate van het Koningin Jullana- fonds, ls ruim f4200. Van 1 December j 1. af kunnen Duit sers, die in het grensgebied met Nederland wonen, hun familieleden in Nederland, die eveneens grensbewoners zijn. bezoeken. De plaatselijke autoriteiten zullen hiervoor passen uitgeven. BUITENLAND Uit Brussel wordt vernomen, dat de Franse. Duitse en Luxemburgse douane een Internationale bende slgarettensmokke- laars heeft ontdekt, die haar hoofdkwar tier lri de Ver. Staten heeft. De geallieerde Inlichtingendienst schat het aantal Sfevjet-soldaten. aat sedert de bezetting van Oostenrijk gedeserteerd ls, op 5 10.000. De meesten hunner zijn nog op vrije voeten. ZIJ zijn ln Wenen en in de Sovjetzone van Oostenrijk onder gedoken. De „Queen Elizabeth" is uit South ampton naar New York vertrokken, na ge durende 14 dagen te zijn opgehouden, eerst door de h^ven-staklng te New York en daarna door de mist. Een Hallfax transportvliegtuig ls kort na het opstijgen van een vliegveld bij Lyon bij zware mist neergestort. Twee personen kwamen om het leven en zes werden ge wond. Het vliegtuig behoorde aan een Franse maatschappij. Een rechtsvervolging ls Ingesteld tegen twee Franse communistische tijd schriften: „France nouvelle" en „France d'abord" van dezelfde aard als die. welke op 25 November J.l. werd ingesteld tegen ..l'Humanité", „l'Avant garde" en „Le Conscrlt", beschuldigd van „publicaties, met het doel het moreel van het leger aan te tasten", en van smaad ten opzichte van ministers. Te Wenen is officieel door -de Britse autoriteiten medegedeeld, dat op last der Britse bezettingsautoritelten door de Oos tenrijkse politie ln de Britse bezettings zone twee personen zijn gearresteerd, daar zij gegevens verzamelden omtrent militaire eenheden op last van een Oosteuropese mogendheid. De Britse minister-president, Attlee, heeft een suggestie van Churchill, onlangs gedaan, tot het beleggen van een geheime parlementszltting ter bespreking van de defensie van Groot-Brlttannlë van de hand gewezen. Goed in oorlogstijd, niet goed ln vredestijd, aldus Attlee, Een hertelling der stemmen heeft de Amerikaanse democraten nog een zetel meer ln het Huis van Afgevaardigden op geleverd voor New York, De zetelaantallen ls nu: democraten 262, republikeinen 171, arbeiderspartij 1 en één zetel vacant. Guiseppe Barbier!, een slaapwandelaar te Milaan, rieb ln de afgelopen nacht: „En nu ga lk vliegen". Vooraat zijn ouders hem konden tegenhouden, was hij uit het slaapkamerraam op 10 meter hoogte ge sprongen. Zijn ouders vonden hem op straat ongedeerd en nog steeds ln slaap. De Amerikaanse minister van het leger Kenneth Royall. zal ln de loop van deze maand Europa bezoeken. Een speciale rechtbank te Potsdam (Sovjetzone van Duitsland) heeft een Duitse technicus tot negen maanden ge vangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van het leveren van krachtige crltlek op de leiders van de S.E.D. De Griekse regering heeft besloten dat door de militaire rechtbanken uitge sproken doodvonnissen voortaan niet dade lijk uitvoerbaar zullen zijn. tenzij de rechtbank het vonnis met algemene stem men heeft geveld. beschikken ten gevolge van de politiek- op-lange-afstand van Van Mook nog niet over voldoende machtsmiddelen, om een dergelijke, Republikeinse druk te neutraliseren, Met spanning wordt derhalve uit gezien naar de besprekingen tussen de Nederlandse minftters en de par- lementaire delegatie te Batavia. Wan neer daarbij eventueel besloten wordt tot een toegeven aan de Republikein se eisen, betekent dit dat het lot van de Federatie is bezegeld. Gelijk gezegd is de stemming in Fe derale kringen zéér somber, doch men heeft nog niet alle hoop opgegeven.dat het aan de Nederlanders geschonken vertrouwen niet misplaatst is geweest. Dan moet evenwel de ontbinding van de Republikeinse TNI als essentiële voonvaarde voor het bestaan van de Federatie wófden gezien. In Parijs functionneert een mechanische encyclopaedie (Van onze Parjjse correspondent) Wanneer u op een Parijse telefoon de letters svp draait, wordt ge automa tisch met een juffrouw verbonden, die vraagt tot welke der 28 afdelingen u zioh gelieft te wenden. Bent u vreem deling en wenst u door een dame van goede huize in de Parijse society te worden geïntroduceerd?, bent u zaken man en wilt u weten, welke demarches u door de doolhof der Franse admini stratie heeft te maken alvorens een pro duct in of uit te kunnen voeren?, bent u gezinshoofd zonder huishoudelijke hulp en denkt u de avond buitenshuis te passeren?, bent u student in desociologie en mankeert u een belangrijk gegeven voor uw dissertatie?, in deze, en on noemlijk veel andere gevallen, toont de organisatie s.v.p, met haar staf van ruim duizend medewerkers gezel schapsdames. fletsenjongens, vertalers, stenotypisten, redacteuren, Juristen etc. etc, zioh bereid u in uw noden bij te staan en tegen schappelijke condities en op zeer korte termijn. Ofschoon men svp een gemechaniseer de encyclopaedie zou mogen noemen, die over een documentatie beschikt, die haar weerga elders moeilijk vindt, komt het niettemin voor, dat de eigen gege vens tekort schieten voor de beantwoor ding op een bepaald verzoek. Zo had kort geleden een dienst van de Neder landse delegatie, na eerst de e gen bron nen vergeefs geraadpleegd te hebben, zich tot svp gericht met de vraag, hoe veel inwoners Nijmegen precies in het jaar 1922 telde. Dezelfde middag, aldus beloofde men. zou de informatie worden verstrekt. Een half uur later werd de pers-attaché van de legatie opgebeld door de svp. d,!e hem vriendelijk vroeg langs welke kanalen men aan de weet kon komen, hoeveel inwoners Nijmegen in het jaar 1922 bezat. De attaché is het antwoord schuldig moeten bliiven. aan gezien hij het juist was eeweest. die de zelfde vraag aan svp had laten stellen Het werk der V. N. BRAMUGLIA GAAT DOOR. Bramuglia. de aftredende voorz'tter van de Veiligheidsraad, heeft bekend gemaakt, dat de commissie van valuta- deskundigen voor de bestudering van de Berlijnse valutakwestie is samengesteld en onmiddellijk aan het werk zal ga^n. De commissie zal beginnen met de be- studer ng van de geschilpunten tussen de Westelijke en Sovjet-antwoorden op Bramuglia's vragenlijst. Vopr zijn vertrek uit Parijs naar Ro me verklaarde Bramuglia. dat hij n~ steeds geloofde, dat de kwestie Berlijn tegen het nieuwe jaar kon worden op gelost. Op de vraag, of hii daoht. dat de Sovjet veroordeling van het door de Westelijke mogendheden erkende Ber lijnse gemeentebestuur een schadelijke uitwerking zou hebben Oh het werk van de valutadeskundigen, antwoordde Bra muglia, dat hij de dingen liever af wachtte. Hij zeide. dat Wysj'nsky er in had toegestemd, dat enkele Sovjetexperts met de valuta-commissie medewerkten. Wysjinsky had echter niet geantwoord op de resolutie van Bramuglia. Een Syrisch voorstel om het Interna tionale Hof van Justitie te verzoeken zich uit te spreken over het recht van de algemene vergadering om Palest na te verdelen kreeg 20 stemmen voor en twintig tegen by 8 onthoudingen, en dus verworpen. Een Australisch voorstel een commissie samen te stellen om de verschillende re soluties samen te smelten, werd verwor pen met 16 tegen 16 stemmen by 17 ont houdingen. VALSE-MUNTERSBENDE ONTMASKERD. De Deense politie is er in geslaagd een valse-muntersbende, die reeds enige jaren op grote sohaal valse dollars in Europa in omloop brengt, te ontmaske ren. De valse dollars werden opgemerkt door 'n deskundige van de Deense Na tionale Bank, die verklaarde, dat het geld ternauwernood van echte dollars te onderscheiden is, De bende werd niet alleen reeds ja renlang door de Amerikaanse politie gezocht, doch ook door de politie van vele andere landen, o.m. Nederland en België. In Kopenhagen werd de rubber- handelaar Sterling gearresteerd. Hij heeft verklaard, dat hij van twee bui tenlanders, met wie hij door bemidde ling van een lid van het personeel van de synagoge te Kopenhagen ln kennis kwam, 4400 dollars gekooht had voor 35.000 kronen en eerst later ontdekte, dat zij vals waren. De beide buitenlan ders waren in hffc bezit van veel gro tere hoeveelheden dollarbiljetten. Zij reisden van Denemarken naar Noorwegen en Zweden om de andere biljetten daar van de hand te doen. Zij waren in het bezit van Nederlandse passen, doch bij onderzoek in ons land aan de hand van de pasnummers bleek, dat de passen oorspronkelijk voor twee dames waren uitgegeven en dus vals waren. Vermoedelijk bevindt zich de drukkerij, waarop de dollarbiljetten worden vervaardigd, in een Zuideuro- pese staat. Van bevoegde zijde verneemt het ANP nog, dat sinds 28 November twee Deen se politiebeambten in Den Haag hebben vertoefd om contact op te nemen met Nederlandse en internationale politie-^ autoriteiten. In Den Haag Is n.l. geves tigd de internationale falsificatiecen trale. Gisteren zijn de belde Denen door gereisd naar Antwerpen. HET E-TEKEN. Duncan Sandys, leidende figuur in de Europes eeenheidsbeweging, heeft in een rede te Parijs voorspeld, dat binnenkort het „E-teken" van „Europa" des nachts zou verschenen op de muren van War schau, Praag'. Boekarest en andere grote steden „achter het ijzeren gordijn". „Het E-teken wordt steeds meer het symbool van verzet. In de meeste landen zo niet alle binnen de Sovjetrussische invloedssfeer worden bewegngen ge vormd voor de „verenigde volkeren van Europa." HET KLEURLINGENVRAAGSTUK IN ZUID-AFRIKA. De Zuidafrikaanse premier. Malan, heeft verklaard, dat hii juridisch advies inwint teneinde na te gaan of het mo gelijk ls de rechten der gekleurde inwo ners van de Kaapprovincie te veranderen met steun van een eenvoudige meerder heid in beide huizen. BH de opening van een partiiconferentie verklaarde Haven- ga, de leider der Afrikanen partij, door wie Malan over een kleine meerderheid besch kt, dezelfde lijn te volgen afc Smuts, de oppositieleider- De regering was z.i. gebonden aan de grondwet, wel ke een meerderheid van twee derden ia belde huizen eist toci- d°rgelijke veran deringen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1