f PANDA EN DE GEDACHTEN-MACHINE Treffers waren duur in gevecht tussen Van Dam en Barthelemy VAN MEVROUW MAQUISTEN pgGi Wat er in Indonesië gebeurt Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Radio-programma DINSDAG 30 NOVEMBER Vreemdsoortige houding der communisten in Haagse Raad B. EN \V. MACHTIGING TOT UITBREIDING „YPENBURG" VERLEEND. I ln de Haagse gemeenteraad werd fcet voorstel van B. en W. behandeld, om dit college te machtigen ten aan zien van het vliegveidvraagstuk in de geest van de aan de raad overgelegde beschouwingen. Men wil streven naar de uitbreiding van „Ypenburg" tot E-vliegveld. De Haagse raad voelt veel voor dit plan, waartoe de heer Frits Diepen, de stoot heeft gegeven. Men berekent, gelijk bekend, dat deze uitbreiding ten hoogste f. 4.000.000.- zal kosten waarnaast voor „Schieveen" „E" f. 14 000.000,- zou moeten worden uitge trokken. De meeste raadsfracties bleken achter het „Ypenburg"-plan te staan, gezien het nationale belang en de toestand van 's lands financiën. Alleen de woordvoer der van de communistische fractie had zo danige bedenkingen, dat deze partij alle steun aan dit ontwerp onthield. De woordvoerder, de heer G. Geel hoed zag in de aanleg van vliegvel den een Amerikaans plan, dat niet gericht is op het nationaal nut, doch op een offensieve bedreiging van de Sovjet-Unie. .Zoals wü geen cent zul len geven voor militaire actie tegen Rusland, zo zullen wij geen spade grond verzetten voor dit vliegveld", aldus spreker. Op een opmerking, dat de houding van de communistische raadsleden van Rotterdam ten aanzien van „Schieveen" totaal verschilt van die der Haagse com munisten ten aanzien van „Ypenburg", verklaarde een der CPN-vertegenwoordi- f dat de houding te Rotterdam no pens „Scrieveen" zal veranderen, gezien de ontwikkeling van de internationale situatie. Wethouder dr B. van den Tempel wees op de verkieslijkheid van „Ypenburg" boven „Sohieveen". De uitbreiding van Ypenburg zal mogelijk maken 10 jaar rustig uit te kijken of een tweede A- veld in Nederland nodig zal blijken. Dit veld dat binnen een jaar klaar kan zijn (Schieveen vergt 4 jaar) zou vol gens technici een goede uitwijkhaven voor Schiphol zijn. De gevraagde machtiging werd ten slotte z.hst. aan B. en W. verleend. ARRESTATIE VAN BUITENLANDSE SMOKKELAARS. Maar de 700 paren nylonkousen zijn verdwenen Te Amsterdam zijn een Belgische man en vrouw, die samen met een Engels man nylonkousen smokkelden, gear resteerd. Zij waren in het bezit van 700 paar nylonkousen welk een weelde! die zij hier wilden verkopen. Op het Thor- beckeplein vielen zij in handen van een vijftal bekende Amsterdamse ..slinge raars" t.w. „Willy", „Schele Rinus", de „IJmuidenaars", de „Dollarkoning" en ..Zwarte Loutje". Na enig onder handelen was men 't eens geworden over de prijs f. 6300.—, doch toen de zaak zijn beslag zou krijgen bleken de kousen, die zolang ln de keuken van het café waar dé zaak werd afgehan deld, neergelegd waren, verdwenen. De politie, die gewaarschuwd was voor de vechtpartij waarin het „zaken doen" ontaardde, kon aanvankelijk niet ingrijpen, maar een tweetal agenten van het bureau Singel besloot de vreem delingen in het oog te houden. Na enige dagen hielden zU het drietal aan, dat toen in het bezit bleek van twee auto's. De mensen en auo's werden naar het hoofdbureau overgebracht, terwijl on derwijl in hun hotel een onderzoek werd ingesteld. Dit bracht aan het licht, dat zij nog in het bezit waren van een aan zienlijk bedrag aan deviezen. Bovendien kwamen uit een geheime bergplaats in een van de auto's nog 40 paar nylon kousen te voorschijn. De 700 verdwenen paren zijn nog niet te voorschijn gekomen. De politie ver onderstelt. dat zij inmiddels wel weer doorverkocht zijn. DE f. 10.000 IS GEVALLEN. In de 505ste staatsloterij (5de klasse. 6d= lijst) is op No. 14506 een prijs van f. 10.000 gevallen. Onze nationale kampioen won op punten Serge Barthelemy, kampioen van Guadeloupe, heeft de roep welke hem vooruit was gegaan niet gelogenstraft. Tegen Van Dam toonde hij zich gis teravond in de Haagse Dierentuin 'n kundig bokser, technisch cn tactisch voortreffelijk onderlegd, ervaren, ge hard, zeer lastig te raken en met een voortdurende dreiging in zijn lange armen, die snel konden uitschieten en ook gevoelig raken, ofschoon hij niet over een k.o.-stoot beschikt. Aange zien Van Dam eveneens een uitblin ker is in al deze onderdelen van de noble art, met dien verstande dat hij wel een cindstoot in zijn rechtervuist heeft, werd het een gevecht waarin de treffers duur waren. Het was door gaans een schermen met vuisten. NAAR VERGROTING DER ZEEVIS-AANVOER? Getracht zal worden door het zenden van schepen naar de verder afgelegen visserijgronden de aanvoer in IJmui- den, indien de minister bereid zou zijn de maximumprijzen op te heffen, te vergroten. Namens de redersvereniging te IJmuiden aan de Redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij ver zocht mede te werken aan de vergro ting van de aanvoer van verse zeevis door de visserij op Breskens-haring (z,g.n. Ostende-visserij) te beperken, om hierdoor het standpunt van de reders- vereniging te IJmuiden t.a.v. de af schaffing van de maximumprijzen te versterken. MET MES IN LINKER LONG GESTOKEN. Des nachts kwam in een perceel aan de Trekweg te Den Haag de 47-j. tim merman R. W. S., waar zijn vrouw ver toefde, die hem ongeveer 14 dagen ge leden had verlaten. De bewoner, de 47-j. A. C. H., zou de trap rijn afgeko men met een gummislang en S. daar mede hebben geslagen. Op straat werd de vechtpartij voortgezet, waarbij g. *n mes trek en daarmede H. een steek in de linker long toebracht. H. werd in ernstige toestand in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. S. is door de poli tie gearresteerd. ERNSTIGE MUIZENPLAAG IN N.O. POLDER. De Noord-Oost polder wordt reeds enige tild geteisterd door een muizen plaag, welke ernst ge gevolgen voor de landbouw heeft. De muizen hebben reeds zeer grote sohade aan de uitzaai van wintertarwe aangerioht. Een der oorzaken ls waarschijnlijk het in onvoldoende mate aanwezig zijn van natuulyke vijanden en een andere, het vrijwel uitblijven van zware herfstre gens, waardoor talloze diertjes anders verdronken zouden ziin. Men wil de muizen bestrijden met gif korrels. Het Staphorsterveld en de Masten broekerpolder ondervinden bijzonder veel last van de muizenplaag. De dier tjes vreten graswortels en woelen de bodem om. waardoor een bijzondere groei van onkruid venvacht wordt. EERSTE EXAMENS VOOR DE VISHANDEL. Een 40-tal Candida ten is gistermor gen in de IJmuIdense vishal getoetst op hun kennis op het gebied van vis en visverwerking Deze examens gaan uit van de vak groep detailhandel in vis en de „Stich ting van opleiding" in oprichting. De examinatoren, voortgekomen uit het bedrijf zelf en voor het theoretische gedeelte uit onderlegden bulten het be drijf, maakten de opmerking, dat de resultaten varieerden van uitstekend tot vrij middelmatig. De eerste dag werd besteed aan de winkeliers. As. Maandag zal men de vlsventers exami neren. Deze examens beogen sanering van de vishandel en betekenen een eer ste stap op de weg naar erkenning van het bedrijf. Overigens kan geconstateerd worden, dat Van Dam niet slechts de meeste punten scoorde, maar ook het meest ln de aanval geweest is. Hy nam het ini tiatief van de aanvang af en liep gelei delijk uit, alhoewel de neger, op wiens strakke masker niets te lezen viel van wat hij dacht of voornemens was, zijn dekking vaak hermetisch gesloten hield. Men zag fraai blokken en opvangen aan beide zijden, en weinig harde tref fers. Na vijf ronden leidde Van Dam veruit op punten. In de achtste ronde toog Barthelemy ten aanval waartegen Van Dam zich met linkse stopstoten verweerde. Toen de neger ver beneden da. gordel trof kreeg hij hiervoor een officiële waarschuwing. Van de acht ronden had Van Dam er zeker zes ge wonnen, hij stevende regelrecht op een puntenzege aan, wat voor Barthelemy in de negende ronde aanleiding was 'n furieuze aanval ln te zetten. Hij moest of Van Dam uitslaan of op puntenver liezen. Maar 'de Nederlander liet zich niet verrassen en ving de rush van de neger op met een bliksemsnelle, prach tig getimede rechtse counter die vol doorkwam op de kaak. Barthelemy ging neer en wachtte acht tellen voor hij weer opstond. Hij scheen geen hinder te hebben van de stoot en bokste in hetzelfde tempo door. Zijn kans was echter verkeken en de uitspraak: Van Dam winnaar op punten, was geen mo ment twijfelachtig. De ploegmaat van Barthelemy, Mar cel Guot, had meer geluk tegen onze vlieg- en bantam-kampioen Theo Nol ten. Onze landgenoot, gaf blijk van gro te vakkennis en ervaring, en vooral bij het invechten speelde deze oude rot al zijn troeven uit. Maar de beweeglijke Fransman nam alles wat Nolten hem toezond; hij bleek een geharde en moe dige knaap te zijn met een respectabele punch en met geweldig snelle reacties. Het werd een zeer spannende partij, die technisch vaak op hoog peil stond. Te gen het einde raakte Nolten ietwat ver moeid en na een furieuze slagenwisse ling in de slotronde bleek de Fransman de meeste punten te hebben vergaard. Hij werd tot winnaar uitgeroepen, een uitspraak welke bij niemand kritiek uit lokte. In de bijpartij verloor de Leidse ban- tamgewlcht Roelandse op punten van Visser uit Den Haag. In een wedstrijd over 12 ronden, waar van de winnaar het recht zou krijgen tegen Delannoit uit te komen om de titel, boksten de Italiaanse middenge- wicht Tiberio Mitri en de Britse en empire kampioen Dick Turpin onbeslist. Basketbal in de Stadsgehoorzaal Voor de tweede maal ln korte tijd heeft de Leidse sportwereld gisteravond kennis kunnen maken met de basket- balsport. Deze tak van sport «wordt voor al in Amsterdam druk beoefend, en beoogt een goede indoortraining te zijn voor korfballers, voetballers, handbal lers enz. De heer Coers, die- een warm voor stander van deze tak van sport is, sprak zjjn\ voldoening uit over de vry grote belangstelling, welke de wedstrijd tussen het A.M.V.J. en een Amerikaans studenten team trok en hoopte dat bas ketbal ook hier ter stede ingang zou kunnen vinden. Op het eerste gezicht vertoont het spel veel overeenkomst met het Neder landse korfbal. Bij nadere beschouwing bleek ons echter dat naast vele over eenkomsten zeker evenveel tegenstel lingen zijn aan te wijzen. De wedstrijd zelf had een aantrek kelijk verloop. Nadat de Amsterdam mers aanvankelijk zelfs een 203 voor sprong boekten, verloren zij ten slotte nog met 31—28. Na afloop kregen de Leidse deelne mers de eerste trainingsles. Voor de heer Coers hopen wij, dat zijn enthousiaste pogingen om deze sport ook in Leiden populair te maken, zul len slagen. DAMMEN. ROOZENBURG SPEELT REMISE. Roozenburg spselde gisteravond tij dens de 17e ronde van de strijd om de wereldtitel dammen remise met de Fransman Perot. De partij tussen de nummers twee en drie. Keiler en Ver- poest, eindigde eveneens in een pun tenverdeling. De uitslagen van deze ronde luiden: DemesmaeckerVan der Staay 02, RostanGhestem 02, Roozenburg— Perot 11. KellerVerpoest 11, Chi- landLaros 02. De stand luidt: 1. Roozenburg 29 punten (16 part.), 2. Keiler 23 punten (16), 3. Verpoest 21 punten (16), 4. Ghestem 20 punten (15) 5. Post 18 punten (15), 6/7. Laros en Van der Staay beiden 14 punten (15). 8. Perot 13 punten (15), 9. Chiland 13 punten (16), 10. Demesmaecker 3 pun ten (15), 11. Rostan 2 punten (16). ZWEMMEN. Zwemwedstrijden Rijnlands Lyceum Met zeer .veel enthousiasme hielden de leerlingen van het Rijnlands Lyceum gisteren zwemwedstrijden in de „Over dekte". De meisjes zwommen 25 M., de jongens 50 M. De uitslagen waren: Schoolslag (dnder 16 jaar), Jongens groep A: 1. Peter van Arkel 59 1, 2.Ro land Voors 68.9, 3. Hugo v. d. Goes v. Naters 75.4. Meisjes, groep A: 1. Hetty Visser 23.-, 2. Robbv Bakker Schut 24.-, 3. Titi Al- barda 24.3. Jongens, groep B: 1. Joost Mevboom 57.8, 2. Hans Dudok van Heel 59.-, 3. Jaap van Praag 64,-. Meisjes, groep B: 1. Els Marijke Scha de 21.4. 2. Annemarie Vinkhuyzen 23.9, 3. Iet Dura 27.5? Jongens, groep C: 1. Eddie Cuslel 47.-, 2. Ward Schokking 47.7, 3. Niek LunsinghTonskens 50.-. Meisjes, groep C: 1. Truus Wielinga 25.2, 2. Marleen van Kuyk 25.8, 3. Maye Smit 263. Jongens, groep D: 1. Hans Montau- ban v Swijndrecht 51.1, 2. Frits Loge man 53.1, 3. Hans Westerman 58.2. Schoolslag (boven 16 jaar). Jongens, groep E: 1. Kees Cleton 51,1, 2. Dick van Praag 51.6, 3. Ton v. Katwijk 51.7 Meisjes, groep E: 1. Nelly Barug 20.6, 2. Astrid du Cellioe Muller 20.8, 3. Lies- beth Dlaz 22.8. Jongens, groep F: 1. Frlts Lakemeeier 45.-, 2. Maas van Hoeken 46,-, 3. Rob Moorrees. Meisjes, groep F: 1. Corry v. d. Ley- den 21.4, 2 D. Gerry de Waard 22.5, Crawl (beneden 16 jaar) (25 m jon gens groep G: 1. Dop Remmert 15.1, 2, Dlck Piekaar 15,4. Meisjes, groep, G: 1. Beppie Vervloot 19.8, 2. Hotty Visser 23.1, 3. Robby Bak ker Schut 24.1. Crawl (boven 16 jaar) (50 m,), jon gens, groep H: 1. Roland v. d. Berg 33.3, 2. Ton v. Katwijk 34.4, 3. Walter Mees 35.-. Meisjes, groep H: 1. Satrid du Colliee Mulle 15.4, 2, Corrie v. Leyden 16.4, 3. Gerry de Waard 163. Jongens, groep I: 1. Harry Le Sueur 34.1, 2. Taco v. d. Honert 35.2, 3. Ger. v. Leeuwen 36,3. Jongens, groep J: 1. Daan Jansse 33.3, 2. A V. Jurdzin 36 -, 3. Dlck van Praag 36 8. De wedstrijden werden bijgewoond door Rector en leraren. FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 4) Mijn lieve, dierbare Julia je grootmoeder. Nu kwam ook haar andere (hand voor de dag en zij streelde er Carey mede. Mijn nicht, zie je. Maar wij waren als zusters met elktlar Zij stierf helaas te jong. Het moet nu on geveer vijftig jaar geleden zijn, maar ik heb haar niet vergeten en dat zal ik ook nooit. Je moeder trouwde ech ter met Ar'outhnot Silence, en wij kon den helemaal niet met elkaar overweg. Een vreselijk eigenwijze man, hoewel (hij natuurlijk je vader was, en daarom zullen we niet meer van hem zeggen. Bovendien is het al zo lang geleden. Hoe oud ben je?.. Ik ben twee en twintig Jaar, Nicht Honoria. De lichtbruine ogen kregen iets tra- gisoh. Niemand heeft me verteld, dat Jij op Je grootmoeder lijkt. Het is precies, alsof ik haar na al die jaren terugzie. Waarom hebben ze je niet Julia ge noemd? Carey was erg blij, dat „ze" dat niet gedaan hadden. Nicht Honoria gaf haar het gevoel, alsof zij een geest was. Daar verzette zij zich uit alle macht tegen. Julia was dood. Zij was niet de geest van Julia, zij was Carey Silence, met een eigen leven voor zich. Daar hield zij zich stevig aan vast, toen zy ant woordde: Ik weet het niet. Honoria Maquisten liet haar hand los en ging iets meer overeind zitten in haar kussens. De grote mond plooide zioh in een glimlach. Het betekent niets voor je, wel? Maar voor mij is het een groot genoegen, dus je moet het niet erg vinden. Ik zal je er niet mee lastig vallen. En je moet het ook niet erg vinden, dat je zo op Julia ïykt. Ze was heel knap en iedereen hield van haar. En nu zullen we niet meer over haar pra ten, want ik wil nu over jezelf spre ken. Ben je alweer wat aangesterkt? O, ja. Maar ze willen je niet goedkeuren voor een of andere dienst. Neen. Ze hebben gezegd, dat ik over drie maanden maar eens terug inoest komen. Juist, ik herinner me, dat je dat in een van je brieven hebt vertéld. Je moet je inderdaad in acht nemen, tot je weer helemaal gezond bent. Je wilt zeker liever niet praten over het on geluk. Ik weet er eigenlijk heel weinig van af. Mijnheer Andrews was op weg naar zijn kiesdistrict en ik ging met hem mee ik was secretaresse bij hem, ziet u. En toen hoorden we op eens de sirenes en de trein stopte en er werd geschoten. Mijnheer Andrews schreeuwde en fk denk. dat hij mU van de bank trok, zodat hij waarschijnlijk mijn leven heeft gered. En het volgen de wat ik wist, was, dat ik, helemaal in het verband in een ziekenhuis lag en ze zeiden, dat hij dood was. Het was zo'n alleraardigste, goede man. Ik vond het prettig cm voor hem te werken. Maar je hebt zeker geen zin om secretaresse te blijven? Carey kleurde. Ik had gedacht, dat ik het zou kunnen proberen met een tijdelijke be trekking Mevrouw Maquisten zei: Grote onzin! Toen begon zij te lachen. Kom, zeg het maar... ik ben helemaal niet zoaJs Je verwacht had, nietwaar? Ca-rey begon ook te lachen. Ik weet eigenlijk zelf niet, wat ik had verwacht. De bruine ogen schitterden; het ge hele lange, magere gezicht werd er door verlevendigd. In ieder geval niet zoiets als ik. Een lieve, oude dame, die bij het vuur zit met een sjaal om, met zilveren ha renecht het portret van een groot moeder. Nee, een oud-tante. Ik heb nooit kinderen gehad. Ik heb 'n hekel aan grijs haar! Het mijne ls mijn leven lang rood geweest en rood zal het blij ven ook Neen, het is geen pruik, al denk je dat! Ik heb altijd een flinke haardos gehad, en het gaat niemand aan, waar de kleur vandaan komt. Er was iets aanstekelijks in de dar tele heftigheid, waarmede zij sprak. Carey voelde zich als bevrijd en zei op lachende toon: Het gaat inder daad niemand aan. Maar ik geloof niet, dat het u iets zou bunnen schelen, als ze het weten, wel? Mevrouw Maquisten was verrukt. Nee, dat zou het zeker niet. Ik heb me nooit iets van de mening van anderen aangetrokken en dat zal ik ook nooit doen. Zie je, je zei dat nu precies zo, als Julia dergelijke dingen kon zeggen. Ik ben biy, dat je haar geest hebt geërfd Ik houd niet van die bedeesde muizenkaraktertjes. Wacht maar eens, tot je mijn nichtje Honor King leert kennensprekend een witte muis met rode oogjes! Honor Kingeen nichtje van James, niet van mij gelukkig, maar ze hebben haar naar mij genoemd en dat heeft me ge noeg geërgerd, toen ik zag, wat er uit dat kind groeide. Mijn half-zuster heeft ook een dochtertje naar mij ge noemdNora Hull. Zy woont hierje zult haar straks ontmoe ten. Zij is een heel aardig vrouwtje dus van mijn kant ls de familie het best voor de dag gekomen. zy trok de dunne, geplukte wenkbrauwen op HonorNorakomiek, vind je niet?- Carey vond het het beste om zo wei nig mogeiyk te zeggen. Dus lachte zy maar wat. Maar even plotseling was mevrouw Maquisten weer dood-ernstig. zy vouw de haar rechterhand over de linker en keek neer op de glinsterende ringen een halve cirkel van diamanten, een diamanten solitaire, een trosje emerau- den en diamanten, een halve cirkei van emerauden met fonkelende diamanten puntjes. Een markiezenring van eme rauden en diamant bedekte de wys- vinger over het gehele eerste lid. Zij fronste haar voorhoofd by al dat ge flonker en zei met haar lege, diepe stem (Wordt vervolgd) T Sr Vier besprekingen met Nederlandse autoriteiten HATTA SPRAK OOK MET FRACTIELEIDERS. Antara meldt, dat Hatta gisteravond een bespreking heeft gehad met de fractieleiders uit het werkcomité van het K.N I.P. (voorlopig Republikeins parlement), ter verklaring van de kwesties, die verband houden met de huidige bésprekingen te Djokja. Tot nog toe zyn vier besprekingen tussen Hatta en de Nederlandse auto riteiten gehouden, n.l. een op Zater dag met de ministers Stikker en Sas sen en de heer Neher, twee op Zon dag met minister Sassen en een gistermiddag met minister Stikker. Over de besproken onderwerpen zün geen bijzonderheden bekend, aldus Antara. Politieke kringen te Djokja meenden, dat ce onderwerpen waarover moeiiyk overeenstemming te bereiken was, o.m, betreffen de bevoegdheden van de in terim-regering en het veto-recht van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon. 1200 opstandelingen ga^en zich over Antara meldt, dat 1200 opstandelin gen zich hebben overgegeven in het ge bied van Poerwodadi en Grobogan. HADJI BOESRI VERMOORD. In de reeks van moorden, door ben den in de Hoeloe Soengai. Zuid-Borneo, gepleegd, viel op 18 dezer Hadji Boesri, De vermoorde was voorzitter van de ver eniging van rookhuiseigenaren en een zeer geacht man in de Hoelie Soengai. Voor de oorlog was hii voorzitter van de „Gerindo" afdel.ng te Blrajang en sterk links georiënteerd. Tijdens de Ja panse bezetting trok hii zioh terug uit de politiek. Daarna richtte ziin politiek streven zioh op de vorming van een vrii en souverein Indones.ë, te bereiken langs wéttige weg. BERUCHT BENDELEIDER GEARRESTEERD. Oefende een waar schrikbewind uit. De politie te Medan heeft de beruchte bendeleider Abdoel Wahab gearresteerd. Deze heeft gedurende de republikeinse tijd op Sumatra's Oostkust .met zijn aanhang een waar schrikbewind uitge oefend en vele gerovingen, moorden en ontvoeringen op zijn geweten. Tydens de politionele actie werden door de Ne derlandse troepen vele gevangenen van Wahab ln Braètagi bevrijd. De onge- lukkigen verkeerden in een verschrik kelijke staat. Enige van ziin slachtoffers, die nog levend uit zijn handen gekomen zijn, hebben hem een dezer dagen her kend. Djokosoejono en zes andere communistische leiders gearresteerd SJARIFOEDDIN NOG IN OMGEVING VAN KLAMBOE? Antara seint uit Powerwodadi, van Republikeinse militaire zijde te heb ben vernomen, dat zeven leiders van het front Demokrasi Rakjat zün ge arresteerd, n.l. Djokosoejono, die mi litair gouverneur van Madioen werd toen de stad in handen der opstande lingen was gevallen, Maroeto Daroes- man, hoofdbestuurslid van de Partai Kommunis Indonesia, Sajogo en vier anderen. Deze arrestaties vonden plaats te Panawengan, 10 km ten Westen van Poerwodadi, juist toen de leiders van het FDR zich naar de be- standslün bü Tclawah wilden bege ven. Naar Djokosoejono verklaarde, was hy by zyn arrestatie ongeveer 200 km verwyderd van Sjarifoeddin, met wie hy samen de vlucht had ondernomen. Het was, niet zyn plan, zich naar het Nederlandse gebied te begeven, doch zich te voegen by de eenheden van Soediarto en Soejoto, die, naar hy meende, nog sterk waren, dooh die vol gens Antara in werkelijkheid reeds zyn geliquideerd. Sjarifoeddin zou^zich thans in het moerasgebied by Klamboe be vinden. ZAL SOEKARNO INDIA BEZOEKEN? Nqar Antara meldt, heeft volgens mededelingen uit paleiskringen, Presi dent Soekarno een uitnodiging ontvan gen van Pandit Nehroe om een bezoek te brengen aan India, ter versteviging van de vriendschapsbanden tussen In dia en de Republiek. DAGORDER VAN SOEKARNO AAN DE T.N.I. Sterke vastberadenheid der strijdkrachten vereist. Volgens Antara heeft President Soe karno, als opperbevelhebber van de T.N.I., een dagorder uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de Republikeinse re gering. gesteld tegenover politieke on derhandelingen met Nederland, „hand haaft een sterke gebondenheid aan het nationale karakter van ons leger. Ons standpunt blijft een nationale regering en een nationaal leger". Herinnerend aan de beëdiging van 197 nieuwe officieren, vervolgt de dag order: „wy herinneren alle strydkrach- ten aan het feit, dat op het ogenblik ons land is gesteld tegenover een pro bleem. dat de toekomst van ons land bepalen zal. Er wordt op dit ogenblik van. de strijdkrachten een sterke vast beradenheid vereist en het is daarom een gebiedende eis. dat deze hun vast beslotenheid bewaren voor het bestry- den van enigerlei soort verleiding, het- zy van buiten, hetzij in de vorm van ongegronde geruchten en suggesties, welke wellicht de eenheid in gevaar zouden kunnen brengen". PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG Alphen aan den RUn Chr. Geref. Kerk. Van Reedestraat: 7.30 uur ds. W. BaaiJ. Oud-Geref. Gem., Van Manders- loostraat; 7.30 uiir ds Van Dijk van Ca- pelle a. d. IJssel. Katwijk aan Zee Kapel Woensdag: nam. 7 uur ds H. A. Jellema. Chr. Geref. Kerk: Woensdagnam. 8 uur ds. P. v. d. BUI. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen: te Joude (toez.) A. v. d. Veen te Nljkerk (H.C.N.); te Oosternljkerk A. Kardolus te Maas land: te Stavenisse J .v. Malenstein te Nleuwpoort; door de classis Harderwyk A. P. v. d. Kooy te Nljkerk (voor Cele bes). Bedankt: voor Wetslnge-Sauwerd G. Juckema, cand. te Groningen; voor Ol- debroek J G Abbrlngh te Benschop. Geref. Kerken Beroepen: te Am sterdam (10de pred.pl.) J. G. Adema te Delfshaven Bedankt: voor Lichtenvoorde D. G. Molenaar, te Renswoude. Geref. Kerken onderli. art. 31 K. O. Bedankt: voor Apeldoorn C. H. Linde boom te Kampen. Beroepen: te Zwolle (3de pred.pl.) E. T. v. d. Bom te Amersfoort, Aangenomen: naar Weiep L. J. Gorls te Emmer-Erfscheldenveen, die bedankte voor Steenwyk en Zuldwolde. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Mlddelharnls en voor Terneuzen J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Chr. Gerei. Kerken Tweetal: te Urk P. v. d. Bijl te Katwijk aan Zee en C. Smits te Driebergen. Bedankt: voor Onstwedde M. Draver te Drachten. DE JAVAANSE KERKEN EN Mr AMIR SJARIFOEDIN. De ernstige dwaalweg, die rar Amlr SJarlfoedln gedurende de laatste maan den ls Ingeslagen, doordat hy een allian tie met de communisten aanging, wordt ln de kringen van de Indonesische Chris tenen algemeen diep betreurd. Slechts LEVENSLANG VOOR DE „SCHRIR VAN LIMBURG". Het Byzonder Gerechtshof te Maas tricht heeft de vjn. SD-chef, Richard Nitscli, veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Tegen hem was de doodstraf geëist. N. is vrijwel de gehele oorlog door in Limburg de schrik van de bevolking geweest. Hy nam deel aan talloze exe cuties, waarby Nederlandse illegalen en gijzelaars 't leven lieten. Om zijn weer zinwekkende mishandelingen en folte ringen van Nederlandse arrestanten die hy aan een z.g.n. scherp verhoor on derwierp, was hy berucht. Hy werd schuldig bevonden aan negen der ten laste gelegde executies, welke het Hof als moord beschouwde, alsmede aan 'n aantal folteringen. Zowel de advocaat-fiscaal als de ver dediger zullen overwegen van dit von nis cassatie aan te tekenen. SCHEEPSBERICHTEN. ALDEBARAN, New-OrleansR'dam. 29 /II 200 mijl West Lizard; AMSTEL- KERK. A'dam-Duala. 29/11 te Monrovia; BALI, JavaNew-York, pass. 28/11 Pe- rim; HERA 29/11 van Rlo de Janeiro te Bahla; PERICLES. A'dam-Valparalso, 29/11 te Antofagasta; POELAU LAUT, A'damJava, pass 29/11 Ouessant; PO SEIDON, 28/11 van Laguaria naar Haïti; RIJNLAND. Buenos-AlresA'dam, 28/11 te Ilhaos, SOCRATES 29/11 van Cristo bal te Curacao; STAD MAASSLUIS 29/ 11 van ft'dam te Genua; STUYVESANT, 29/11 van R'dam te Curacao; BLIJDEN- DIJK, AntwerpenNew-York. oass. 28/11 om 2.25 Vllsslngen; LEERDAM 28/11 13 uur van Antwerpen, daarna bi) boel 52 (Schelde) wegens mist ten anker; NOOR- DAM. R'damNew-York, 28/11 7.30 Scll- ly; SOESTDIJK 26/11 van Tampico te Houston; AAGTEKERK. AustraliëRot terdam. 28/11 te Freemantle: ALAMAK, Buenos-R'dam, pass. 27/11 Madeira: AL PHERAT, Buenos AiresR'dam, 28Tl te Montevideo; ALWAKI, Buenos Aires Antwerpen, pass. 4 uur 29/11 Vlisslngen; ALHENA, R'damHamburg, 29/11 ,op de Elbe (mist); enkele Christenen zijn door hem in deze val meegesleept. De grote meerderheid is één in de afkeuring over zyn houding en ln het waarschuwen tegen de motleven die hem tot deze houding hebben bewo gen. Men weet niet. of Amir nog leeft, de meest tegenstrijdige geruchten doen daarover de ronde. Tot het einde van 1947 genoot mr Amlr ln de chrlsteiyke kringen groot vertrouwen, daarna is om allerlei redenen dat vertrouwen afgeno men en verdwenen. 27). Opgewonden renden professor Dommel en Panda de kamer uit. „Ik zal de politie roepen!" riep Dommel en hy rende naar de telefoon. „Roep jy de dief!" Hy was zo opgewonden, dat hy driemaal een verkeerd nummer draaide en toen hy eindeiyk verbinding had, struikelde hy over zyn eigen woorden: „Geef my de commissaris!.. Wat, niet aanwezig?.... Dan de inspecteurl Of de kapitein! Of een agent! Ik heb die ven! Wat zegt U? Nee, ik heb ze niet natuurlyk. Maar ze zijn er wel! En ze moeten gepakt worden. Beter vandaag dan overmorgen! Waar? By my natuur lijk! Waar ik woon? Hier natuurlijk! Anders zou ik nietwat zegt U? Het adres? Ondertussen was Panda met twee treden tegeiyk de trap afgerend. „Alweer die Bulk", knarste hy tus sen zyn tanden, „het wordt tyd, dat die knaap eens achter slot en grendel komt. Als ik hem te pakken kryg, zal hy er van lusten!" Maar daar leek het voorlopig nog niet veel op, want juist toen Panda de deur uitstormde, zag hy Billy Bulk, die nu zyn kans schoon zag door het geopende raam naar binnen kruipen, in de kamer, waar de gedach- tenontvanger onbewaakt op tafel stond! VOOR WOENSDAG 1 DECEMBER. Hilversum 1 (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30. gram.pl.; 8.00. nieuws: 8 15. strijdlied. 8.18: gram.pl.; 8.50. voor de hulsvrouw; 9.00: gram.pl.. VPRO 10.00: Morgenwij ding VARA 10.20 kookpraatje; 10.30: een halfuur voor de vrouw; 11 00: gr.- platen: 12.00: Accordeola; 12.30 weer- praatje; 12.33. voor het platteland; 12.38 the Klllina Hawalians- 1.00: nieuws; 1.15 kalender; 1.20: gram.pl.; 2.00 gesproken portretten, '2.15. Jeugdconcert; 3.00 de kermis der ydclheld, 3.30: De regenboog; 4 00: de roodborstjes 4.15: het stond ln de krant; 4.45: vragen staat vrij; 5 15: gram.pl.; 5.40: kwartet Jan Corduwener; 6.00: nieuws: 6 15. VARA-Varia; 6.20: granf.pl; 6.30- voor de strijdkrachten; 7 00: socialisatie en werkloosheid- 7.15: plano-duo Joop de Leur en Tonny Schif- fersteln. VPRO 7 30: voor de legud; 7,40: Jeugdnieuws; 7.45 Lezen in de Bijbel: VARA 8.00: nieuws; 8.05: dingen van de dag; 8.15: socialistisch nieuws; 8 20. Concertgebouw-orkest. 9 15: Wat heb ik er mee te maken? hoorspel: 10.05: Ma- lando en zyn orkest; 10.45: in de tuin der poëzie- 1100- nieuws. 11.15 Bruce Lowe zingt; 11.35: Harry Parry en zijn radio-sextet: 12.00: sluiting. Hilversum II (115 M.) NCRV 7.00- nieuws: 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: een woord voor de dag- 8.00: nieuws; 8.15- gram.pl; 9.00: ochtendbezoek bij Jonge zieken, 9.30: waterstanden; 9.35: gram.pl.; 10.30: Morgendienst- 11.00: gr.- platen; 11 15: Het wuivende koren, hoor spel; 12.00: gram.pl; 12.30: weerover- zicht; 12 33: Ancora Trio: 1.00; nieuws; 1.15: orgelconcert door Dlck van Wilgen burg; 1.45. gram.pl; 2.30: „een paar min der bekende kamerplanten"^ 3 00: gram - J>laten; 4.15: voor onze Jongens en mets- es 5.30: Carillon-concert; 5.45 „Het Ba tikken"; 6.00: Onzp Nederlandse koren cn korpsen; 6.30- pianoduo: 6.50: gram - muziek, 7.00- nieuws en weeroverzlcht- 7.15: Het nieuws uit Indonesië; 7.30: Het actueel geluld, 7 45: Engfelse les voor ge vorderden; 8.00: nieuws. 8.05: programma proloog. (3.15 NCRV-koor; 8 45: gram pl.; 9.00- „Ons christelijk geloof" 9.25 Radio Phllharmonlsch Orkest; 10.45: avond overdenking: 11.00: nieuws- 11,15: gram.- muzlek); 11.45: gram.pl.; 12.00: sluiting. AGENDA DINSDAG: Gerecht 10: Lezing pred. H. Mandemaker 8 uur nam. StadszaalYouth for Christ. Spr ds K. J. H. Burgy. 8 uur nam WOENSDAG: Gerecht 10 Spiritistenver. „Harmonia". 8 uur nam. Casino-theater. K. en O. „Aan de rand van de afgrond", 7 en 9.15 uur nam Gerecht 10: Bybellezing H. Moll. 8 uur nam. Stadszaal: Youth for Christ. 9h d<? P W. Sprayt. ft uur nas*.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2