Sovjets spitsen situatie te Berlijn opnieuw toe WEERBERICHT Waarom ivil Stikker spijkers met koppen slaan Laat hij ook de kant van Batavia opkijken Met een enkel woord ,87ste Jaargang DINSDAG 30 NOVEMBER 1948 ,No. 26554 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no,: 57055 Willen zij thans eigen bestuur instellen? Maarschalk Sokolofsky, de militaire sovjet-gouverneur te Berlijn, heelt in een fel gestelde brief aan de Britse, Franse en Amerikaanse militaire gou verneurs, nog eens geprotesteerd te gen het houden van verkiezingen te Berlijn op Zondag. Gezegd wordt o.m.: De afzonderlijke verkiezingen in de Westelijke sectoren, die op 5 December gehouden worden, zijn georganiseerd om het verenigd bestuur van Berlin te doen verdwijnen en om een afzonderlijk be stuur in de Westelijke sectoren te vor men. Scheurmakende elementen te Berlijn hebben sinds lang gepoogd om het ver enigd stadsbestuur te desorganiseren en de democratische vertegenwoordigers van de massa der Berlijnse bevolking daaruit te verwijderen. Het sovjet-commando wenst deze an ti-democratische elementen niet te ondersteunen en zal elke poging in het werk stellen om het normaal function- neren van het Berlijnse stadsbestuur te verzekeren". Volgens Duitse bronnen, die in nauw contact staan met het sovjet-russisch militair bestuur^ moest de brief van Sokolofsky niet opgevat worden als niets meer dan een herhaald protest. De sovjets zouden bereid zijn hun protest door actief optreden te ondersteunen. Wanneer een nieuw gemeentebe stuur zou zijn ingesteld zouden de sovjets volgens genoemde bronnen aandringen op erkenning er van als het enige wettige bestuur van geheel Berlijn. Wanneer de Westelijke mo gendheden zouden weigeren, zouden de sovjets „zakelijke maatregelen" nemen. De sovjets zouden echter in het huidige stadium van de Berlijnse kwestie niet het plan hebben ge bruik te maken van hun gewapende macht. De politiemacht van de sovjet-sec tor zou gebracht worden tot op een sterkte van ongeveer 18.000 man door toevoeging van personeel uit de sov jetzone. Generaal Lucius Clay, de Amerikaan se gouverneur in Duitsland, heeft naar aanleiding van de brief verklaard: „p? verkiezingen per 5 December in Berlijn zijn georganiseerd door de verantwoor delijke gemeente-functionarissen in overeenstemming met de constitutie van de stad, welke destijds door de vier mi litaire gouverneurs eenstemmig is goed gekeurd. Volgens deze constitutie moe ten automatisch nieuwe verkiezingen gehouden worden twee jaar na de laat ste verkiezingen, welke in October 1946 gehouden zijn". De communistische vice-voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, Ottomar Geschke, heeft voor heden een „spsciale zitting" van de raad in het opera-ge bouw in de sovjet-sector bijeengeroe pen „Ieder denkend lid van de gemeen schap slaat de ontwikkeling van de Ber lijnse crisis met bezorgdheid gade", zo zeide Geschke. „De tijd van handelen is gekomen. Ik heb derhalve alle leden van de gemeenteraad, ongeacht van welke party, en alle leden van de dis trictsraden, verzocht, te 14.00 uur in het opera-gebouw bijeen te komen". Gesch ke nodigde ook vertegenwoordigers van de vakverenigingen en „grote organisa ties" uit voor deze vergadering.. Dr Otto Suhr, de sociaal-democ-rati sche voorzitter van de gemeenteraad, i Het werk der V.N. Israël heeft gisteren officieel het ver zoek aan de Verenigde Naties gedaan, om toegelaten te worden als lid. Het c heeft de Veiligheidsraad verzocht nog in deze zitting de benoeming in over weging te nemen. In de Kleine Assemblee is het debat over het veto-recht voortgezet. Neder land behoorde met Engeland en de V. St. tot de landen die tegen een her ziening van het Handvest waren in het huidige stadium. Engeland verzekerde geen gebruik van het veto-recht te zullen maken. China, Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben echter aan de kleine politieke commissie een lijst van 35 onderwerpen meest procedure- kwesties voorgelegd, welke naar hun mening niet aan het veto in de Veilig heidsraad/ onderhevig dienden te zijn In een resolutie stelden deze landen voor, dat de „grote vijf" onderling tot overeenstemming zullen trachten te ko men ten aanzien van de kwesties, waar- bij zjj geen gebruik van hun vetprecht zullen maken, indien zeven van de elf leden van de Veiligheidsraad voorge stemd hebben. De resolutie beveelt aan, dat de grote vijf slechts van hun veto recht gebruik zouden maken „wanneer zij de kwestie van vitaal belang achten, het belang van de Ver. Naties als ge heel in aanmerking genomen". Zij zou den moeten „verklaren op welke gron den zij deze voorwaarde aanwezig ach ten". NOG NACHTVORST. De Bilt verwacht tot* morgenavond Op vele plaatsen vooral in de ochtend nevel of mist. In de loop van de dag hier en daar opklaringen. Vannacht lichte met hier en daar matige vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke wind overwegend tussen Zuid-Oost en Zuid- West. 1 DECEMBER Zon op: 8.25 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 9.37 uur; onder: 16 33 uur (N.M.). Hoog water te Katwijk te 3.42 en 15.58 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's verklaarde, dat Geschke in het geheel geen recht had om een vergadering van de gemeenteraad bijeen te roepen. „Men kan de vergadering eenvoudig als een communistische manoeuvre beschou wen. Vertegenwoordigers van de drie democratische partijen zullen uiteraard deze bijeenkomst niet bijwonen". De onder sovjet-russische contróle staande „vrije Duitse vakverenigings organisaties" te Berlijn heeft alle Ber lijnse arbeiders opgeroepen tot deelne ming aan een demonstratie voor een „verenigd stadsbestuur" ®voor Berlijn, welke heden te 1430 uur plaatselijke tijd voor de universiteit in de sovjet sector zou moeten beginnen. Communistische propagandisten te Berlijn zijn een intensieve campagne be gonnen om de Duitsers te overtuigen, dat zy de sovjet-unie moeten steunen en verdedigen, In het bijzonder is deze campagne gericht op de leden van de onder communistische leiding staande socialistische eenheidspartij, van wie „velen nog lijden aan burgerlijke voor oordelen tegen de sovjet-unie". Het orgaan der S.E.D. „Neues Deutschland" verklaart onomwonden: „Wij moeten alles verdedigen maax dan ook letterlijk alles wat de sovjet unie doet en is". „Iedereen, die zegt, dat hij met de sovjet-unie sympathiseert, doch enig voorbehoud maakt, is in feite anti-sov jet. of hij zich dit bewust is of niet". Open brief van Strasser NIETS GELEERD? Otto Strasser, stichter van 't „Zwart- front" van voor de oorlog, een organi satie van anti Hitlergezinde Duitse vluchtelingen verklaart in een -open brief: „Indien vijf tot tien millioen Duitsers gedood worden in de volgende oorlog, zullen meer Russen, Amerika nen en Polen gedood worden en zal op deze wijze de Duitse kracht naar ver houding groter zijn na het conflict. Wij zijn voorstanders van Oost noch West. doch van een Duitsland, dat zich u t- strekt van Aken naar Beuthen en van de Memel tot de Saar. met voorzienin gen voor de Sudeten-Duitsers en ande re volksduitsers en niets minder of meer. Ik zal mij nooit onder andere voorwaarden ter beschikking van de Westelijke mogendheden stellen, ook al betekent dit gevangenis of dood". In etn brief aan een vriend in Hessen zou Strasser verklaard hebben een nieuwe bewegine te willen stichten onder de naam „Duitse liga voor wederopbouw". Deze zou eenheid in Duitsland moeten brengen op basis van de .stammen" en niet op basis van de oude grenzen der staten. MOEILIJKHEDEN IN ZUID-KOREA. Verscheidene honderden partisanen hebben de voornaamste electrische cen trale te Jongwol. in Zuid-Korea op 120 K M. ten Zuid-Oosten van Seoel aan gevallen. Door twee legerafdelingen, die de burgerwacht zijn komen versterken, worden de partisanen op enkele K.M. afstand van de centrale opgehouden, Deze centrale produceert 40 van de electrische stroomproductie in Zuid- Korea. Onzekerheid op het Chinese centrale front Het radio-station van de New York Times heeftbekend gemaakt, dat de troepen der cenirale Chinese regering bevel hebben gekregen Hsoetsjou te ontruimen. Het betreft hier, zegt Reu ter, de voornaamste ravitailleringsbasis in de strijd om de hoofdstad Nanking ten noorden van die hoofdstad. Volgens het bericht waren de rege- ringsgeneraals weinig bereid de basis prijs te geven, daar dit gelijk zou staan met „het overgeven van grote hoeveel heden wapens en munitie". Volgens de laatste berichten uit Hsoetsjou zijn de door de communisten aangevoerde troe pen op vijf kilometer van het vliegveld genaderd en hebben zij de omgeving reeds met granaten bestookt. De regering ontkent de ontruiming. Hsoetsjou is echter geheel van Nan king afgesneden. Volgens binnengeko men berichten wenst de Chinese rege ring alle beschikbare troepen ten noor den van Pengpoe te concentreren. Men is van oordeel, dat, indien de regerings troepen er in slagen uit Hsoetsjou door te stoten naar Pengpoe, de communisti sche bedreiging van Nanking opgehe ven zou zijn. Uit Zuid-Anhwei worden op een front van 50 KJM. lengte tussen Szetsjien en Koetsjeng, ten Noorden van Pengpoe. hevige gevechten gemeld. De Chinese marine tracht te voorko men. dat men de beneden Yangse over steekt. Volgens berichten uit |>janghai over weegt Tsjang kai sjek het overbrengen van troepen door de lucht uit de pro vincie Sjensi ter versterking van het centrale Chinese front. Deze troepen zouden tot de beste der regeringstroe pen behoren. Het overbrengen zou ech ter betekenen, dat Sjensi aan de door communisten geleide legers overgelaten wordt. De Europese Raad Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, heeft EngelarTd de conferen tie van de vijflanden-commissie voor Europese eenheid te Parijs medegedeeld, voorstander te zijn van de- toelating van alle 16 Marshall-lantien tot de voorgestelde Europese raad. v Openhartige taal in Zuid-Slavië BIJ 5e VERJAARDAG REPUBLIEK Maarschalk Tito verklaarde op de 5e verjaerdag der Zuidslavisohe republiek, dat 't Joegalsavlsche volk de buikriem iets dichter zou moeten aanhalen en wij - zingen zou moeten aanbrengen in 't vijf jarenplan omdat „de zaken niet zo 1 goed gegaan waren als men verwacht had, deels door gebrek aan medewerking van de Sovjet-Unie en, de Kominform-lan- den en deels door fouten van Joego-Sla- vië zelf". Te Zagreb verklaarde Tito, dat de le den van de Joegoslavische communisti sche partij gevaar liepen het vertrou wen van ^ïet volk te verliezen, doordat zjj zioh teveel richtten op plannen en doelstellingen en niet genoeg oog toon den te hebben voor de behoeften en de ^ninsr van de gewone man. De minister van buitenlandse zaken, Kardelj, zeide in een rede, dat de vrij willige werkbr.gades, welke een groot aandeel hebben in de wederopbouw, „niet altijd zo vrijwillig" waren en drong er bij de partijleden op aan hier in verbetering te brengen. Volgens waarnemers zouden deze ver klaringen wijzen op „een consolidering van de door Joego-Slavië' gekozen on afhankelijke hin". De laatste overspann ng van de nieuwe brug over de Lek bij Vianen is aange bracht. Men begint nu met het leggen van een tijdelijke Baileybrug onder de overspanningen, zodat het verkeer eerstdaags van de brilg gebruik kan maken. De bouw van de verkeersbrug gaat intussen normaal door. Na hun aankomst in Batavia werden de ministers Sassen en Stikker en ir Ne- her ten paleize Koningsplein door de Hoge Vertegenwoordiger van'de Kroon, dr L. J. M. Beel, begroet. Op het bordes drukt dr Beel mr Sassen de hand. Ach ter minister Sassen de minister van Bui tenlandse Zaken, mr D. U. Stikker. Rechts van de rode loper de pale.sbe- dienden. KONING GEORGE'S TOESTAND VERBETERD. De vijf geneesheren, die koning Geor ge van Engeland behandelen, hebben in een bulletin verklaard, dat „verbete ring in de algemene gezondheidstoe stand van de koning merkbaar is." Naar vernomen wordt,brengt koning George de meeste tijd in bed door. De artsen zijn van oordeel, dat volledige rust van belang is. De koning blijft al zijn post en de gebruikelijke staatsstuk ken ontvangen. De koningin brengt veel tijd in zyn kamer door. CONFERENTIE OP WITTE HUIS. President Truman heeft gisteren op het Witte Huis een conferentie belegd, naar men gelooft, met het doel om de vordering van het Europese herstelpro gram volledig de revue te laten passe ren. De conferentie werd bijgewoond door Marshall, de minister van buitenlandse zaken, Hoffman, de administrateur van het plan Marshall, en de reizende am bassadeur van het plan-Marshall. Har- riman. Hr Ms „Karei Doorman" ontving gasten in de mist Teen gistermorgen de gasten van de Minister van Marine a.i. voor de vaar tocht met Hr Ms vliegkampschip „Ka- rel Doorman" aan de Maaskade te Rotterdam arriveerden, was er van het schip niets te zien. Bij de steiger ech ter waren een paar sloepen aanwezig, welke de zekerheid verscnaften, dat 't schip er toch was. Zij boorden zioh door de dikke mist heen en leverden de gasten veilig af aan boord van de „Ka rei Doorman", waar zij ontvangen wer den door de luitenant ter zee der le klasse, Von Freytag Drabbe. Daarna zijn de gasten, o-w. leden van de Raad van State, de beide Kamers der Staten-Generaal, de defensiecom missie, de Algemene Rekenkamer, zo mede enige secretarissen-generaal der ministeries en ambtenaren van de hiervoor genoemde hoge colleges na mens minister Schokking, die eerst later kon arriveren, o.a. verwelkomd door de Commandant der Zeemacht in Nederland, Schout by Nacht J. J. L. Willinge, en de commandant van de „Karei Doorman", kapitein ter zee F. J. Kist. Na enige voordrachten volgde een maaltijd en een rondgang. Er kon wegens de mist niet worden gevaren en uiteraard evenmin gevlo- gen. Thans gaat de „Karei Doorman een herstellings- en onderhoudsperiode doorbrengen by Wilton-Feijenoord te Rotterdam. Nederland koopt wijn en cognac in Frankrijk (Van onze Parijse correspondent). De Franse regering heeft zojuist be kend gemaakt, dat Nederland voor een bedrag van 125 millioen francs aan cognac en wijnen heeft gekocht, die voor gebruik in Indonesië bestemd zijn. VERKIEZINGEN IN NEDER-SAKSEN. Volgens de einduitslagen der verkie zingen in Neder-Saksen. hebben de so ciaal-democraten 39.6 van de stem men behaald. Hoewel zij verl ezen leden, blijven zij de sterkste partij vormen. De christen-democraten kregen 24,3 stem men, de Duitse partij 19,1% de vrije democraten 9.4% en - de communisten 3%. Ook laatstgenoemden leden verlie zen. De sociaal-democraten behielden hun overwicht in Hannover, maar ver loren hun vroeger bolwerk Brunswijk. Thee en koffie op a.s. bonnenlijst (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen zal op de bonnen- lijst van Donderdag as. een bon zijn aangewezen voor 50 gram thee en 125 gram koffie. Verontwaardiging over het „vlaginddent" EERBIEDIG ONZE NATIONALE KLEUREN! Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongerenverbond heeft een telegram gezonden aan de minister-president en aan de directeur der K.L.M., de heer Plesman, waarin o m. wordt gezegd, dat het „met grote verontwaardiging ken nis genomen heeft van het vlagincident op het vliegveld Djokja. Het acht het ln strijd met de eer van Nederland en onze nationale kleuren, dat „op verzoek van Republikeinen" de K.L.M.-vlag van het toestel werd verwijderd. Verzocht wordt aan de Nederlandse delegatie op dracht te geven in de toekomst onze nationale kleuren, al is dat in de vorm van de K.L.M.-vlag, overal en onder alle omstandigheden te doen eerbiedi gen". Jan de Hartog brengt dank aan een onbekende iVan onze Parijse correspondent). De toneelschrijver Jan de Hartog, wiens „Schipper naast God" een der successtukken van het huidige Parijse theaterseizoen vormt, moest in 1943 zich in Holland uit de voeten maken omdat hil daar door de Duitsers werd gezocht. Zijn valse papieren stonden op naam van een zekere Maurice de Melar, wo nende te Lille. In Nancy werd de Har- log door de Gestapo aangehouden, die om nadere bijzonderheden over zijn identiteit verzocht. Ter contróle werd bij het opgegeven adres telefonisch na- vrage gedaan en De Hartog kon zijn oren niet geloven, toen de Duitser hem verklaarde, dat de zaken klopten. Een vrouw (die typisch ervaring met der gelijke zaken had) had door de telefoon namelijk geantwoord dat genoemde De Melar inderdaad bij haar woonde. Toen de schrijver dezer dagen voor de Franse radio werd geïnterviewd heeft hij hieraan herinnerd. „Ik maak van de gelegenheid gebruik" voegde De Har tog met enige ontroering aan zijn woor den toe. ..deze onbekende vrouw te dan ken „Madame, u heeft mogelijk mijn leven gered". Want er broeit iets (Van onze correspondent te Batavia). Waarop baseert minister Stikker zün vertrouwen in de komende onderhan delingen met Djokja? Welke elemen ten uit zün besprekingen met Hatta hebben hem zoveel houvast gegeven, dat hü met een hele delegatie van ministers, parlementsleden en advi seurs hier is teruggekeerd om nu ein- delijk spijkers met koppen te slaan? Want' dat hij van plan is spükcrs met koppen te slaan, daar kunnen wü moeilijk aan twijfelen, wanneer we zien, hoeveel belangrüke mannen hun tüd voor deze zaak beschikbaar stel len. Om het antwoord op deze vraag te vinden, hebben we heel lang mceten praten met een aantal Republikeinse autoriteiten. De inhoud van deze ge sprekken willen we hier in het kort weergeven. Het is bijzonder instructief. Volgens onze zegslieden was minister Stikker's eerste voorwaarde om tot on derhandelen te komen: vermindering van de infiltraties en de terroristische activiteit. Djokja zou hierop verbaasd hebben ^gekeken en gezegd hebben: „Maar dat is uw zaak, die gaat ons niet aan. Die infiltraties worden ons weliswaar in de schoenen geschoven, maar we hebben er niets mee te ma ken. Ieder moet maar in zijn eigen ge bied de orde en veiligheid handhaven." DJOKJA'S OFFICIËLE STANDPUNT. Het officiële standpunt van Djokja is het volgende: Wij kunnen niet tegengaan, dat er infiltraties plaats hebben. Wij doen niets om deze te bevorderen, anderzyds ligt het ook niet op or,ze weg, om ze tegen te gaan. Wij kunnen de mensen niet verhinderen, naar andere delen van Java te vertrekken omdat die nu toevallig door de Hollanders worden bezet. Veel teruggetrokken TNI-mili- tairen behoren nu eenmaal niet in het Republikeinse gebied thuis en wanneer ze na hun demobilisatie als gewone burgers naar hun eigen streek willen terugkeren, dan zullen wij ze ditniet beletten. Wapens nemen ze niet mee, en instructies krijgen zij van ons even min. Indien er desondanks instructies bij hen worden gevonden, met een stempel uit Djokja er op, hetgeen inderdaad schijnt te zijn voorgekomen dan zijn zowel de instructies als het stempel vals geweest. Wanneer zij zich bij gevangenname door de Nederlan ders er op beroepen, dat zij in opdracht van Djokja werken, inplaats van lid van loslopende plunderbenden te zijn, dan is dit gelogen. Djokja heeft niets met hen te maken. In feite doen de terroristen in het door Nederlanders bezette, gebied pre cies hetzelfde als de communistische terreurgroepen in de Republiek. Deze vertellen het volk dat ze met de Ne derlanders samen de Djokjase vijand bestrijden en dat zo daarom zo mach tig zijn. Nederland ontkent dat nic waar is. Precies zo ontkennen wij dat de terreurgroepen buiten de Republiek iets met ons hebben uit te staan, Hoe ze aan hun wapens komen? Dat moeten de Hollanders maar zien uit te vinden. In ieder geval hebben ze deze niet van ons meegenomen, want zulke BINNENLAND. - In de proeftuin „De duinstreek van Holland" aan de Rijksstraatweg Bever wijkAlkmaar zal deze week een begin worden gemaakt met het nemen van ex perimenten voor het forceren van witlof met behulp van gas- en electrische ver warming. De tentoonstelling van de Gouden Koets en enige andere hofrytulgen, die van 8 t/m. 27 November ln de Konlnkl. stallen te Den Haag is gehouden, heeft ln totaal 19 20.000 bezoekers getrokken. De opbrengst kwam ten goede aan het Koningin Jullanafonds. - Verwacht kan worden dat binnen kort de vervoerbewijzen voor biggen zul len worden afgeschaft. - Ter gelegenheid van het 50-Jarig bestaan van de faculteit der Germaanse philologie. heeft de Leuvense universi teit de Nederlandse taalkundige dr Schoenfeld tot doctor honoris causa be noemd. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door prof. Kloeke uit Leiden. Ten gevolge van de zware mist kwam ln de gemeente Lith bij Oss een vrachtwagen van de groentegrossier Van Doorn uit Tiel ln botsing met een andere vrachtauto. De eerste wagen sloeg hier door over de kop en kwam ln een sloot terecht. Hierbij werd de 26-jarige W. van Doorn zodanig bekneld, dat hij zware inwendige kneuzingen opliep Hij kou eerst bevrijd worden, nadat het stuur wiel stukezaagd was. Korte tijd hierop overleed hij. Ten kantore van de HollandAme- rikalljn te New-York, hebben de heer Van Rijn, de speciale vertegenwoordiger van de H A L. en de heer De Jong, directeur van het passagiersverkeer der H.A.L., het ridderkruis ln de Orde van Oranje-Nas- sau ontvangen. Mgr W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft benoemd tot aalmoe zenier der Kath .Arbeidersbeweging pa ter dr Fidentius O.F.M.. met speciale opdracht als geestelijk leider van de ai- dellng ontwikkeling. De advocaat-fiscaal bij de Gronin ger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden eiste de doodstraf tegen de 33-Jarlge bakker Jacob Venema te Delf zijl, die tijdens de bezetting als S.D.-er allerlei wandaden ln de provincie Gro ningen bedreei. In een lasinrlchting in de Wete ringstraat te Amsterdam ontplofte een acetyleenaDparaat waarbij de 18-jarlge arbeider H. B. door de in het rond vlie gende scherven dodelijk werd verwond. Gistermiddag vertrok van Schiphol de KLM DC6-PH-TPP naar Z.-Amerika. Dit is de eerste machine, die naar het nieuwe eindpunt van deze route. nl. Bue nos Aires (Inplaats van Montevideo; vliegt. BUITENLAND. Wilches, oud-directeur van het geo grafische en militaire instituut der V. St. zal te zamen met een Amerikaanse militaire Ingenieur de mogelijkheid be studeren. tot het graven van een 2de Panama-kanaal langs de loop van de Atratorlvler In Columbia. De arbeiders en bedienden der meel fabrieken van de deegwarenbedrljven te Rome, en de Romeinse provincie hebben voor onbepaalde duur het werk stopge zet, ten. einde loonsverhoging te beko men. Meel. en deegwaren zullen aan de bevolking geleverd worden voor zover de bestaande voorraden reiken. De Indische constituerende verga dering heeft een artikel goedgekeurd van de ontwerp-constitutie, waarbij de „on aanraakbaarheid" wordt afgeschaft, een Instelling, die sociale achterstelling van 50 millioen Indiërs van „lage kaste" met zich meebrengt, zulks onder uitroepen van „Gandhljl kl Jal" (de overwinning aan Gandhi). Bij de verkiezingen voor het regio nale parlement van de provincies Bol zano en Trento. ln Italiaans Tirool, kre gen de chrlstelljk-democraten van de 46 zetels er 17.. de Zuidtiroolse volkspartij 13. de Tiroolse partij 4. de Italiaanse so cialistische partij 3. de socialistische een heidspartij (Saragat-Lombardo) 3, de communisten 2 zetels. Vier kleinere par tijen kregen nog elk één zetel. Volgens de Jongste statistiek zijn er thans 947.000 katholieke priesters in de wereld. Het Japanse parlement heeft na een zittteg, die de gehele nacht geduurd heeft, de door genei aal Mac Arthur, ge allieerd opperbevelhebber ln het gebied van de Stille Oceaan, voorgestelde wet aangenomen, waarbij stakingen en po gingen tot een collectieve arbeidsover eenkomst te komen voor ambtenaren, verboden worden. De sociaal-democraten •temden tegen. Het winkelpersoneel in geheel Frankrijk heeft besloten in staking te gaan als de huidige onderhandelingen tot handhaving van een werkweek van vijf dagen op niets uitlopen. Dr Rudolf 'Madar. secretaris van net Tsjechoslowaakse parlement, ls» naar ln kringen van de beweging „Vrij fsJecho-SlowaKlJe" te Londen wordt ver klaard. met zijn gezin naar Duitsland gevlucht Madar, die van de zomer werd gevangen gezet en later vrijgelaten, ls een vooraanstaand lid van de Tsjecho slowaakse sociaal-democratische partij. Te Brussel zijn vertegenwoordigers uit 17 landen bijeengekomen ter bijwo ning van het congres der wereldfederatie van ex-politieke gevangenen, w.o. Neder land. BIJ een ontploffing ln een cacao fabriek te Huil zijn vier personen gedood en 30 gewond, onder wie 8 vrij ernstig. Vijf arbeiders, onder wie een meisje, wor den vermist. De brandweer heeft 't vuur kunnen blussen. Mevr. Doris Hales .werd ln Enge land tot 7 Jaar gevangenisstraf veroor deeld. omdat zij haar schoonmoeder ge dood had, omdat deze weigerde de radio af te zetten Het hoofd van de administratie van het orgaan der socialistische party ln Frankrijk. „Le Populaire" heeft meege deeld, dat „byna de gehele" redactionele staf van het blad is opgezegd als gevolg van financiële moeilijkheden. Het blaa zou van vier volle pagina's tot tweo halve pagina's worden verkleind. splinternieuwe automatische wapens als by hen worden aangetroffen, vindt man in de hele Republiek niet. Als we daar ooit over beschikt hadden, dan zouden we ze nooit hebben meegegeven aan agenten die wü naar buiten zouden sturen. Wanneer de Nederlanders het terro risme niet de baas kunnen, dan wil len wü hen helpen. Dat zouden wij niet beter kunnen doen dan door middel van een politiek accoord met Den Haag. Wanner er een accoord bestaal tussen Den Haag en Djokja, dan kunnen de terroristen nooit te rugvallen op ons en beweren, dat wü ze hebben gestuurd. Met het oprui- mingswerk willen we ook wel helpen, dan zouden alleen onze troepen ln het Nederlandse gebied ipoeten opere ren. In ruil daarvoor kunnen natuur- IÜk de federale troepen in ons gebied binnenkomen. Op deze wüze zouden wü een ideale samenwerking bereiken. MAAR NU DE KEERZIJDE Naar de mening van onze zegslieden zou minister -Stikker wel iets voor deze argumentatie voelen, tenminste wat be treft het politieke accoord. Wanneer men echter deze mening toetst aan de opvatting in Federale kringen, dan vraagt men in'de eerste "plaats: welke Federale troepen bedoelt de Republiek? Wy weten wel, dat ze graag met hun TNI in ons gebied komen, maar wy zelf hebben geen enkele man om naar hen toe te sturen. Alleen de Nederland se troepen, en daar wordt niet ever gepraat. In de tweede plaats zeggen zij: Stik ker wil toch niet, om een tydclijke terreur te onderdrukken, een defini tieve politieke overeenkomst sluiten? Want dat Djokja er de boter uit zal braden en eisen zal stellen, die alleen iemand in dwangpositie zou aanvaar den, daar is geen twijfel aan. In de derde plaats zeggen zy: 't spel van Djokja is prachtig, maar doorschy- nend. zy sturen hun gedemobiliseerde militairen terug naar ons gebied. Te- geiykertyd sturen ze grote hoeveelhe den opium naar het buitenland en ko pen daarvoor de modernste wapenen. Zowel de opiumsmokkel als de wa penhandel-is door de Nederlandse poli tie uit de doeken gedaan: de opium ging naar buiten, en de wapenen kwa men naar binnen. En moeten we ons na dat alles nog afvragen, hoe de ter- reurbenden aan hun gloednieuwe mo derne wapens komen? Natuurlyk wast Djokja de handen in onschuld, zy we ten van niets. Maar wy weten een hele boel, en we hopen, dat minister Stikker daar ook een heleboel van weet. Maar daar zyn wy niet zeker van, want het spel wordt de laatste tyd weer hele maal buiten ons om gespeeld. Zelfs dr Beel schynt tot het ogenblik, waarop de ministers uit het vliegtuig stapten, niets te hebben afgeweten, van wat er in Den Haag is gefluisterd. Het gaat met hem al op dezelfde wyze als met dr Van Mook, er wordt over hem heen gekaatst. Dat is de stemming in het Federalis tische kamp, waar men op ditzelfde ogenblik voorbereidingen treft om te reageren en zich te doen gelden. Er worden te Batavia vele federale kop pen bü elkaar gestoken. Er broeit iets. Wat er broeit zullen we gauw genoeg merken. In ieder geval zullen de Ne derlandse afgevaardigden er goed aan doen, hun blik niet al te zeer op Djokja te verstarren, en ook de kant tub Batavia eens uit te kyken. t

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1