De verhouding tussen Engeland en Ierland Frankrijk en de Ruhr Engelse jeugdcriminaliteit neemt schrikbarend toe 87ste Jaargang VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 No. 26551' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week 'feleïoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Ds moord te Enkhuizen VAN de zijde van het A.N.P. bereikte ons gistermorgen een uitvoerige re constructie van de afschuwelijke moord te Enkhul2en. waarbij een 15- jarige jongen een 16-jarlg schoolvrien dinnetje met haar volledige medewerking met een aantal dolkstoten afmaakte en waai-van wij de vreselijke feiten reeds eerder summier vermeldden. Wü hebben het strijdig met het open baar belang geacht deze grotendeels op sensatie ingestelde weergave te publi ceren. Niet omdat wij de ogen zouden willen sluiten voor de geestelijke ver wording van deze tijd, waarvan deze moord een symptoom werd genoemd, maar juist omdat wü het volstrekt on juist achten mede te werken aan ver spreid'ng van prikkellectuur welke in het relaas van het A.NP. als een der motieven tot deze daad werd genoemd. De waarschuwing tot de opvoeders, welke van een dergelijke publicatie zou kunnen uitgaan, wordt o.i. volkomen overschaduwd door het nadeel, dat de lezing van dit tragisch verhaal door jeugdiger gezinsleden zou opleveren. Wij stellen ons op het standpunt, dat de inhoud van een courant door het ge hele gezin moet kimnen worden gelezen en dat deze niet door de ouders of op voeders voor de jeugd moet worden weg gemoffeld. Wil men de ouders wijzen op het gro te belang dat zïi toezicht houden op de vriie-tüds-bestedinc hunner kinderen, accoord, maar dan niet in deze onsma- kemke en weerzin wekkende vorm. Want anders is het middel even erg. zo niet erger dan de kwaal. D't in antwoord op de vraag van en k-de lezers, waarom zii het bewuste ar tikel In onze kolommen hebben gemist. Wij vertrouwen, dat ons standpunt in deze na on?e korte toelichting zal wor den gebillijkt en gewaardeerd. Prinses Wilhelmina betuigde tevredenheid ZEELAND GAF HET GOEDE VOORBEELD. Voor haar komst naar Walcheren in verband met de herbeplanting te West-Kapelle heeft Prinses Wilhelmina te kennen gegeven, dat zij dit als een proef beschouwde of zy zich ongestoord tussen het publiek zou kunnen bewegen. Lukte dit niet .dan zou zij er voorgoed van af zien naar dergelijke gelegenhe den te gaan. De Prinses heeft echter na afloop aan de Commissaris van de Ko ningin medegedeeld dat de proef vol komen was geslaagd Er was geen enk°- le wanklank geweest De Prinses die Maandag reeds in Middelburg was ge arriveerd, had Dinsdag rustig zitten schilderen tussen Vere en Vrouwenpol der en had daarna enige Zeeuwse kun stenaars ontvangen. De Commissar s van de Koningin is er trots op dat zijn provincie het goede voorbeeld- heeft mogen geven. Nationale campagne voor eerlijkheid? (Van onze Londense correspondent) Er heerst in Engeland ongerustheid over de schrikbarende toeneming der criminaliteit, vooral die onder de jeugd- In de eerste helft van dit jaar was er een stijging van 16 pCt ten opzichte van 1947 in het aantal door de strafrechter behandelde zaken. De criminaliteit van kinderen onder de 17 jaar nam met niet minder dan 30 pCt toe, en van de jeugd tussen 17 en 21 jaar met 8 pCt, Het zijn speciaal deze getallen, die ernstig te denken- geven. Eerst dacht men met een na-oorlogs verschijnsel te doen te hebben, maar thans vragen verantwoordelijke leiders zich af. of het wel juist is alle schuld op de oorlog te gooien. De aartsbisschop van York is van mening, dat de ver antwoordelijkheid voor de toeneming van de m'sdaad bü een kleine minder heid ligt. welke evenwel een werkelijk gevaar voor het land oplevert. Door het verdwünen van een huiselijk leven is er een a-morele atmosfeer geschapen. Ouders die het verkeerde voorbeeld ge ven. zijn in hoofdzaak verantwoorde lijk voor het grote aantal door de jeugd gepleegde diefstallen. Men neeemt het thans zo nauw niet meer. Artikelen die vroeger een appel en een ei kostten en daarom niet voor diefstal in aanmerk ng kwamen, wor den nu gestolen. Kinderrechters boe zemen weifïig ontzag in. Zii zouden vaak te zachtzinnig optreden en een resultaat bereiken, omgekeerd evenredig aan hun nobele bedoelingen. Of treft ook Dick Barton blaam, de Engelse .Pietje Bell" uit. onze jeugd, d e elke week voor de BBC stoute stukjes uithaalt .die opvoe ders de haren te berge doen rijzen? Gangsters waren niet zo lang geleden nog onbekend in Engeland, op het ogen blik wordt men regelmatig opgeschrikt door een wildwest-activiteit. Het aan tal zedendelicten en daarmee in ver band staande moorden is ontstellend. Sommige delen van het land kunnen, zeide lord kanselier in het Hogerhuis, niet langer aanspraak maken op de naam Ohristelük. U.it het debat is wel gebleken, dat het niet mogelijk is een vaststaand recept te geven voor de oplossing van dit nij gende vraagstuk. Medewerking „van school en kerk zal worden ingeroepen, vooral ter bescherming van kinderen, het slachtoffer dreigen te worden van het stijgend aantal echtscheidingen. Ook wordt een nationale campagne over wogen ter bevordering van eerlijkheid en waaraoht'gheid, waarbij alle pubïi- citeitsm'ddelen zouden worden inge schakeld- Men heeft reeds een paardenmiddel tegen jeugdbaldadigheid in de practijk met succes toegepast. In Londen bestaat namelijk een school, waar kinderen die op alle mogelijke manieren uit de band -oringen, naar hartelust haar aandrif ten moeen uitleven. Zij mogen oude stoelen in stukken slaan, emmers met teer tegen een w'tbetegelde muur smij ten, ruiten breken enz. Juist omdat het mag" vinden de kinderen er op den duur weinig meer aan en richten zij hun overtollige energie op betere din gen. Sloping van het droogdok te Wilhelmshaven Kolommen water spoten 75 meter hoog de lucht in. toen Britse scheeps bouwkundige Ingenieurs gisteren begon nen met het opblazen van het 80.000 ton wegende droogdok te Wilhelmshaven, het grootste van Europa. Om de zeven minuten had een ontploffing plaats. Bü de eerste ontploffing trilde de to ren van het gemeentehu's op bijna 4 kilometer afstand op zijn grondvesten, als had er een aardbeving plaats. Geen enkel huis stortte echter in. Tevoren hadden 12.000 personen, sommigen met huisraad en huishoudelijke artikelen, hun woningen verlaten- De Britse mili taire gouverneur had op het laatste ogenblik een verzoek van de gemeente lijke autor'teiten. het opblazen geen doorgang te laten vinden, van de hand gewezen. De lading werd door de ingenieurs tot ontploffing gebracht in sohuilkelders op biina twee kilometer afstand. Grote blokken beton vlogen van het dok de lucht in hoewel 12 meter water het dok was ingegoten om als stootkussen dienst te doen. Latei- werd geconstateerd, dat na de eerste 13 ontploffingen de gehele bo dem van het dok vernietted was. Heden denkt men met 22 ontploff ngen de zü- kanten te slopen. EEN DEMONSTRATIE! De president van het Britse natio nale genootschap tegen de afschaffing van lichamelijke straffen op school, de heer Wildman, die tevens fabrikant van Spaanse rietjes is, heeft op invitatie van de directeur van de school Horsley Hall, waar lichamelijke afstraffing niet meer bestaat, een lezing gehouden over het nut van lijfstraffen. De heer Wildman, had een bundel van 20 stokken uit zijn fabriek meege nomen en verluchtte zijn lezing met het tonen van de ver-schlllsnde typen, „De meest redelüke straf", aldus was zijn mening, „is zes flinke klappen". Op dat moment rees de school op. De heer Wildman werd door de leerlingen beetgepakt en op de grond vastgehou den. Een van de leerlingen zocht de beste -stok uit en gaf de heer Wildman zeven flinke slagen op zijn achterwerk. Een klacht bij de politie is ingediend Het Nederlandse spoorwegnet wordt langzamerhand weer geschikt gemaakt voor de voor-oorlogse snelheden door gebruik te maken van langere spoor staven. Dit biedt tevens het voordeel van minder lassen, dus minder stoten en minder slijtage. Uit Engeland en Luxemburg ontvangen de N.S. ra:ls in de leng tes van 15 en 24 meter. Een nieuwe e'ectrische lasmachine last deze staven aaneen tot op de vereiste lengten van 30 en 45 meter bij een temperatuur van ong. 1300. graden en onder een druk van 60 ton. Als het metaal de smelttem- peratuur heeft bereikt, volgt het afbranden, dat gepaard gaat met een ge weldige vonkenregen. Banden niet geheel verbroken De Britse eerste minister, Attlee, heeft in het Lagerhuis gezegd dat Engeland de Ierse republiek niet als een bui tenlandse mogendheid zou beschou wen. nu de wrt oo de buitenlandse betrekkingen, die Eire aan de Britse kroon verbond, is afgeschaft. Burgers van de Ierse republiek zouden niet als buitenlanders worden beschouwd. Op zijn beurt heeft Ierland te ken- *nen gegeven, dat burgers van de ge- menebestlanden in Ierland niet als buitenlanders zullen worden behan deld. De Britse regering betreurt het, aldus Attlee, dat Ierland geen lid van het gemenebest wil blijven. De Ierse rege ring had echter meegedeeld, dat zij het bestaan erkende van speciale nauwe be trekkingen tussen Ierland en het ge menebest en dat zij wenste, dat die be trekkingen gehandhaafd bleven. De premier van Noord-Ierland, sir Basil Brooke, heeft te Belfast ver klaard. dat At'lee hem de verzekering had gegeven, dat de instelling van de hebben op de constitutionele positie van Noord-Ierland, als integraal deel van het Verenigd Koninkrijk. De positie van de Ierse burgers in het Verenigd Koninkrijk wordt geregeld op grond van de wet op de Britse nationa liteit. Onder toejuichingen van de oppositie verklaarde Winston Churchill, dat hü zich in geen enkel opzicht met de voor stellen kon verenigen. Hü meende, dat de „Zuidelüke Ieren" de aan verbin ding met het Brits imperim verbonden voorrechten zouden blüven genieten, zonder dat daar enige verplichting hun- nerzyds tegenover stond. Bovendien was hü van mening, dat de huidige Britse regering „het loyale volk van Ulster" het recht ontnam om zelf uit te maken, wat hun bet-rekkingen met de Britse kroon zouden zü"n. Attlee antwoordde, dat er geen sprake was van wüziging in de constitutionele toestand van Noord-Ierland en dat dit volgens de Britse regering ook niet mo gelijk zou zyn zonder toestemming van Noord-Ierland zelf. Wat Eire betreft zoü het alternatief geweest zyn, aldus Attlee, dit land als EGYPTE EN SOEDAN. De Egyptische advocatenbond heeft negen Egyptische advocaten gemach tigd in een speciaal toestel naar Char- toem, de hoofdstad van Soedan, te vlie gen ondanks het feit- dat de Soedan geweigerd heeft visa te verstrekken en zü geen toestemming hebben gekregen over Soedanees gebied te vliegen. De advocaten willén leidende pro- Egypt'sohe Soedanezen verdedigen, die begin November gearresteerd werden. Volgens de Egypt:sche advocatenbond is de Soedan Egyptisch gebied en zou weigering van de regering van Soedan. toestemming te geven tot landing te Ohartoem, beschouwd worden als een onvriendschappelijke daad tegenover Egypte. Wel heel vrü simplistisch wrordt het aldus voorgesteld! republiek Ierland geen invloed zou een vreemde natie te beschouwen. Rode golf in China blijft vorderen TEGENSPRAAK INZAKE HSOETSJOU Vooruitgeschoven colonnes van het door de communisten gele de leger voch ten op 30 km afstand van Peiping en op 40 km van Tientsin, de twee sleu telsteden in Noord-Ohina De regering heeft alle schepen in Tientsin en Tangkoe opgevorderd voor de evacuatie /an tioepen en militaire goederen uit de pas van Sjanhaikwam in de grote muur en uit Tsjinwangtao. 240 km verder Noordwaarts. Deze beide centra zün reeds enkele weken aan de landzijde ingesloten door de communis tische leeers die thans Sjengfang. op 40 km van Tients'n, hebben veroverd- Volgens berichten der Chinese com munistische radio is in tegenstelling tot- de regeringsfoerichten Hsoetsjou „volle dig geïsoleerd na de vernietig ng van veertien regerinesdisles". Tien ded- r divisies, aldus het radtobericht. stonc.en onder het bevel van generaal Hoeang po tao. Drie en een halve divisie nad- den zich overgegeven. De verbinding tussen Hsoetsjou en Pengpoe zou afge sneden zijn. De door de communisten aangevoerde strijdkrachten zouden acht- en-tw!ntig plaatsen ten Oosten. Zuiden en Westen van de stad Hsoetsjou ver overd hebben. De zware uitrusting en het per soneel van de voorzieningsbasis der Chi nese luchtmacht zijn van Pekink naar Formosa en Ts ngtao overgebracht. Deze laatste stad .wordt daardoor de voor naamste voorzieningsbasis van Noord- China. In regeringskringen wordt er op gewezen, dat deze basis de meest prac- tisohe en veiligste is. door haar ligging aan zee en de aanwezigheid van de Amerikaanse marine. Korte inleiding nieuwe feuilleton Het testament van I Mevrouw Maquisten j Patricia Wenbworth's roman ..Het Testament van Mevrouw Maquis- ten" behandelt het proces tegen de jeugdige Carey Silence, die er van verdacht wordt haar tante ee door vergif om het leven te heb- =5 ben gebracht. De voornaamste beschuldiging ee wordt tegen haar aangevoerd ee door de notarisklerk Ernest Hood. die na een geheimzinn'ge brief van Mevr. Maquisten opdracht kreeg haar testament te verande- ren en een van de noe n'et met name aangeduide nichten en ne- E ven te onterven. .Een week lang een vreemde, ee e een week lang erfgename, en dan =e t-erus in het duister en weer in de vreemde" zou de oude dame in EE felle verontwaardiging en boos- ee e heid hebben uitgeroepen! Zo ee e kwam het meisje in de beklaag- denbank. dat inderdaad door een i haar onbekende tante liefderijk e was opgenomen en reeds binnen e enkele dagen in haar testament e was gezet. Er is zelden een proces zo boei- end geschreven in al z'n ups en ee downs, er werd ook zelden een dermate kleurriike schilderinsr ge- ee geven van het verhoor der talloze ee getuigen als in d't feuilleton. Vooral de kruisverhoren van Ca- rey's verdediger, Hugo Vane, zijn ee van een soms adembeklemmende ee olots weer door een hu- moristische opmerking onderbro- ken- De medische verzorging van de platte landsbevolking in Hongarije liet voor de oorlog alles te wensen over. Er worden thans maatregelen genomen om ook in de verst afgelegen streken de nodige controle op de gezondheidstoestand van de boeren uit te oefenen. In Ury krügt de 100-jarige Istvan Kemenetzky voor de eerste maal in zjjn leven bezoek van de dokter, d e hier bezig is zijn bloed druk te meten. VRAGEN OMTRENT PUBLICATIES VAN Mr FREDERIKS. Het Eerste Kamerlid Van Heuven Goedhart (Arb- heeft aan de minister president en aan de minister van Fi nanciën schriftelijk de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat twee ambtenaren verbonden aan het Ministerie van Fi nanciën, gegevens, hun u't hoofde hun ner functies bekend, hebben verstrekt aan mr. K. J, Frederiks, gewezen secre taris-generaal van het Ministerie van Binnenlandse zaken, beogende .althans wetende, dat mr Frederiks die gegevens voor publicistische doeleinden zou aan wenden? 2. Ind'en de voorgaande vraag beves tigend wordt beantwoord, is de regering dan niet van oordeel, dat, mede ter handhavine van de reputatie van on kreukbaarheid van het Nederlandse ambtenarencorps tegen de in vraag 1 bedoelde ambtenaren gestrenge maatre gelen dienen te worden getroffen? 3. Indien de regering de voorgaande vraag bevestigend beantwoordt, is zii dan bereid mede té delen, welke maatrege len van harentwege tegen bedoelde amb tenaren zün of zullen worden genomen? PRINSES WILHELMINA ENKELE DAGEN TE DEN HAAG. Prinses Wilhelmina ls gisteren in het paleis aan het Lange Voorhout aange komen, voor een verblijf van sleohts enkele dagen, zulks ten einde kunstbe- angen te behartigen. GAS STROOMT UIT DUITSLAND. Thans zyn officieel de kranen open gesteld van de buisleidingen, waardoor Duits gas naar ons land stroomt. Deze kranen werden opengedraaid te Doe- tinchem door burgemeester J. E. Bod- denr Hosang en wethouder C. van der Gryn In de sociëteit werd een korte plechtigheid gehouden, waar de burge meester en ir G. J. T. Bakker directeur- generaal van de energie-voorziening, het woord voerden. In 1947 werden de plannen tot het betrekken van gas uit Duitsland via pypleidingen gemaakt en op 23 December van dat jaar werd met de aanleg begonnen. Doetinchem, een der eerste gemeenten die het gas be trekt, krijgt het gas reeds sedert 9 November j.l. JAARVERGADERING „CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND". Ongunstigp aspecten woningbouw. Gisteren hield het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond te Eindhoven zün jaarvergadering. De voorzitter, ir M. H. Danime, president-directeur van Werk spoor N.V., gaf een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen op het so ciaal terrein in het afgelopen jaar. Spr. drong er op aan tijd g in 1949 het over leg te laten beginnen over maatregelen in verband met verdere subsidie-verla ging en huurverhoging. Ir J. J- van der Wal, directeur der Bataafse Aannemings Mü belichtte de algemene aspecten van de arbeiderswo ningbouw en ir F. J. Philips, vlce-voor- zitter van het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond deed mededelingen over de resultaten die de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken daarmee heeft bereikt, Ir Van der Wal achtte de vooru tzlch- ten op een spoedig inhalen van de wo- ningachterstand niet gunstig. Hierna werden de in aanbouw zünde complexen arbeiderswoningen, die met hulp van de N.V. Philips werden ge bouwd of nog in aanbouw zijn. bezocht. Daarbij trokken de won'ngen. die door leden van het personeel zelf in hun vrüe tijd worden gebouwd, in het bijzonder de aandacht. DE „WILLEM RUYS" WEER IN HET LAND. Dr Van Mook haalde zijn bagage af. Gistermorgen is de „Willem Ruys" van zün jongste reis naar Batavia aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd teruggekeerd. Onder de velen, die het schip opwachtten bevond zich dr Van Mook, wiens bagage zich op het schip bevond. By aankomst van het schip te Southampton werd een der passagiers vermist, n.l. de weduwe Johann uit Ambon, die met haar 22-jarige zoon en een jongere dochter onderweg was naar Den Haag en aan boord in het hospitaal verpleegd werd. Men heeft de vrouw niet kunnen vinden; men vermoedt dat zy in zee is gevallen. BINNEN EEN UUR NAAR PARIJS! Een „Convair-Liner", een der nieuwe twee-motorige verkeersvliegtuigen van de K.L.M. vestigde gisteren op het tra ject AmsterdamParüs een nieuw re cord, door deze afstand af te leggen in 58 minuten. Dit ls ruim drie kwartier sneller dan men gewoonlijk met andere vliegtuigen voor deze afstand nodig heeft. AANKOMST EERSTE NIWIN- PAKKETTEN. Met de KLM-Constellation PH-TDH, die gistermiddag uit Batavia op Schip hol is geland, kwam de eerste zending KLM-Niwin-pakketten mee. die een to taal gewioht hadden van 800 kg. Deze verzendingen zullen van nu af tot 15 December geregeld voortgang heb ben. Men verwacht dat in totaal 8000 pakketten op deze wijze zullen worden verzonden. Het werk der V.N. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Engeland en de V.S. hebben besloten Frankrijk on middellijk uit te nodigen lid tc wor den van de controle-organen voor de Duitse steenkool en staal in het Ruhr- gebied. Tot nu toe waren deze alleen Engels-Amerikaanse contrólelichamen HAVENSTAKING IN FRANKRIJK AFGELAST? De algemene havenstaking in Frank rijk. die afgekondigd zou worden, kan wellicht vermeden worden, door een overeenkomst die bereikt is tussen ver tegenwoordigers van de havenarbeiders- bond waarin de commun'sten zeer sterk vertegenwoordigd zijn. en de regering. On de meeste punten schijnt men het eens te zün. WEERBERICHT GEEN VERANDERING. De Bilt venvacht tot morgenavond: Droog weer met wein g of geen bewol king. Zwakke 'tot matige wind tussen Zu d-Oost en Zuid-West. Gedurende de nacht meest lichte vorst behalve op de Waddeneilanden, Morgen overdav ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 27 NOVEMBER. Zop op: 8.19 uur; onder: 16 36 uur. Maan op: 3.53 uur; onder: 15.00 uur (l K Hoogwater te Katwijk te 0.27 en 12.54 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's BINNENLAND. -K /r 11 -1 I De Nederlandse pianiste Tanla Cha- V PI ppri PTIkP wootti plro zal 1 December met de „Veendam" ivioi C7liJS.t^l VVUUIU naar de Ver St. vertrekken, om daar ge durende acht of negen maanden op te treden. 1 Gisteravond werd brand ontdekt op de derde verdieping van het gebouw van Kerkhovenfs Tricot- en Brelfabrlek N V. aan de linker Rottekade te Rotterdam In het magazyn en de naalzaal. die vol gepakt waren met pakken textlelgoede- ren, vond het vuur gretig voedsel. De brandweer wist het vuur binnen 2 uur te bedwingen. Hoe groot de schade ls. valt nog niet te schatten. Gisteren heptt Vlisslngen op sym bolische wijze het Nollebosch teruggekre gen In een nieuw stadsgedeelte werd een aantal bomen geplant, daar het Nolle bosch zelf nog niet in een zodanige toe stand is. dat met de beplanting een aan vang kan worden gemaakt. Dit hoopt men in de herfst van het volgend jaar te doen De plechtigheid werd door verschil lende autoriteiten bijgewoond. De Eerste Kamer zal Dinsdag a.s. om twep uur 's middags bijeenkomen. De 40-jarige arbeider M. Robben uit Udenhout ls op de steenfabriek aldaar uitgegleden en terechtgekomen tegen een leembaggermolen. De ongelukkige wer den beide benen tot de knie afgerukt. Bovendien verloor hij enkele vingers van zijn rechterhand. De nieuw benoemde ambassadeur van India ln Praag, de heer Negyah Rag- havan. vertoefde op doorreis naar Tsje- eho-Slowaküe ln ons land. De heer Rag- havan logeerde in ..Kasteel Oud-Wasse naar" Het. korte bezoek aan ons land heeft hij gebruikt om enkele plaatsen te bezoeken. Vandaag vertrekt hij naar De door de regering ingestelde, tele visiecommissie heeft gisteren een bezoek gebracht aan Eindhoven Bij Philips werd ln de televisiestudio de technische in stallatie bezP-htlgd. 's Avonds werd de experimentele televisie-uitzending gade geslagen. De Jager Tromp uit Gramsbergen slaagde er in te Anerveen (bij Grams- bergen'» een wild varken van 230 pond. dat vermoedelijk uit de richting Duits land daar verzeild was geraakt, neer te leggen. i Tijdens een militaire plechtigheid beeft gistermiddag luitenant-kolonel vlieger-waarnemer J. J. van de Werf het commando van de luchtbasis Twenthe overgedragen aan luit.-kol. J. L. Zegers. BUITENLAND. De C.I.O.. èén der belde grote Ame rikaanse vakverbonden dat meer dan 6 mlllioen leden telt. heeft zijn leiding bii na onbeperkte bevoegdhela gegeven de nodige maatregeler te nemen tegen com munisten, die kleine vakverenigingen van de C.I.O zijn binnengedrongen. De voormalige voorzitter van de raad der Franse repribliek. Gaston Mon- nervllle. Is opnieuw tot voorzitter dezer vergadering gekozen. Hü behoort tot de links-republikeinse concentratie. Na een proces van vier weken zijn te Praag acht personen ter dood veroor deeld op beschuldiging- van samenzwe ring tegen de republiek met steun van de Amerikaanse contra-splonnagedlenst. Zes hunner werden bij verstek veroor deeld Zeven beklaagden kregen gevan genisstraffen. Op een te Parijs genouden perscon ferentie van de organisatie voor Europese economische samenwerking werd ont huld. dat Amerikaanse methoden ter verhoging van de productiviteit in Europa zullen moeten worden toegepast. Aan deze mededeling wordt toegevoegd, dat ln Engeland sinds het einde van de oorlog reeds 200 000 personen ln deze methoden ziln opgeleid. Het Britse en Amerikaanse militaire bestuur ln Duitsland deelt mede. dat postpakketten, geschenknakketten inbe grepen. bestemd voor de Sov.letzone en voor Berlijn, niet meer ln ontvangst kun nen worden genomen omdat de Sovjet- autorltelten niet hebben voldaan aan. 't verzoek de dichte goederen wagons terug te zenden. In de komende vijf jaar zal Japan anderhalf millioer ton scheepsruim te bouwen, Indien het daartoe strekkende plan van de regeringsraad voor econo mische stabilisatie door het geallieerde hoofdkwartier wordt goedgekeurd. Rechter Virlyn Moore in Atlanta (Ver. St.), die zoveel echtscheidingszaken behandeld heeft, dat men hem als een deskundige on het gebied van huwell|ks- mnellilkheden beschouwde, heeft thans zelf echtscheiding aangevraagd op grond, dat zijn vrouw büna tweemaal zoveel uit geeft als by verdient. Het hoofd van de voorlichtings dienst van het Britse ministerie van ko loniën heeft medegedeeld, dat er een campagne zal \yorden gevoerd om het Britse volk meer kennis omtrent de ko loniën bij te brengen Menende, dat hü met oud oorlogs materiaal te doen had. sneed een arbei der een stuk van vlei meter uit een kabel, die door een vroege-e Duitse bun ker naby Duinkerken liep. Het betrof hier evenwel de telefoonkabel tussen Frank- ryk, België en Nederland en de verbln- I ding tussen deze landen werd door dit voorval enige tyd gestoord. Na 1 December zullen de Duitse postpryen in de Westeiyke zone nog slechts brieven verzendeo die voorzien zijn van een 2-pfennig postzegel als „gave voor Berlijn lr nood". Het hoofd van het centraal binnen lands bestuur der Oostelijke zone. dr Kurt Fischer, heeft luitenant-generaal Vincent MÜller benoemd tot chef van de staf der volkspolltie ln de Sovjet-zone. Hij behoort tot de ln Rusland gevorm- denJ Als candldaten voor deze belangrijke post werden genoemd Staimer. de schoon- schoon van de S.E.D -voorzitter Wilhelm Pleck, Zelsser. de minister van binnen landse zaken van Saksen en Bechler. de minister van binnenlaDose zaken van Brandenburg De benoeming van generaal Müller ls in zoverre eer verrassing, als men ln politieke kringen te Berlijn van mening was dat de Sov Iet-autoritei ten na de verdwlinlnc van de generaal van de militaire medische dienst, dr Schrel- bcr. eeen onbenerkt vertrouwen meer steld» in de voormallee Dtiltse offlciemi uit de krlneen van bet nationaal comité 1 „Freies Deutschland" Oorspronkelyk bestond het plan de economische fusie van de Franse zone van Duitsland met de Engels-Ameri kaanse zone af te wachten, alvorens het lidmaatschap van Frankryk ln deze organen voor te stellen. De woordvoerder zei, dat de Brits- Amerikaanse stap geen directe invloed zal hebben op de Londense besprekin gen over het Ruhrgebied. Het contróle-orgaan voor de Duitse steenkool heeft zyn hoofdkwartier ln Essen en bestaat reeds van het begin der bezetting van Duitsland af. De con trole op de staal-industrie wordt thans geregeld op grond van de recente ver ordening van het Brits-Amerikaanse militaire bestuur, die de eigendom van Duitse mynen en industrieën in handen geeft van Duitse beheerders. Alphand, leider der Franse delegatie te Londen, juichte de bekendmaking van de Engelse en de Amerikaanse rege ring toe, doch stelde de vraag, wat met deze controle-instanties zal gebeuren, wanneer de zogenaamde contróleperio- de van de gieallieerde bezetting voorbij is. Een welomschreven voorstel met de Franse oplossing voor dit vraagstuk is aan de Ruhrconferentie voorgelegd en zal binnenkort besproken worden, aldus Alphand. In de politieke commissie1 is de hele dag weer gedebatteerd ovei- Palestina, waarbij van Arabische zijde nog eens nadrukkelük werd verklaard, dat de staat Israël nooit zou worden erkend. Tot besluiten kwam bet ook nu niet. De kleine assemblée zette de behan deling van de aanvragen tot lidmaat schap der V.N. voort. Eveneens zonder tot besluiten te komen. De Veiligheidsraad heeft met alge mene stemmen een beroep gedaan op India en Pakistan om de stryd in Kasjmir te staken en niets te doen, waardoor de toestand slechter zou kun nen worden of de onderhandelingen voor een regeling in gevaar gebracht zouden kunnen worden. De raad ondersteunde een voorstel van geüjke strekking. ^orir Kasjmir-commirtte

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1