Kwartet in een flat EN DE GEDACHTEN-MACHINE Sinterklaas-verkiezingen te Berlijn Tweede Kamer behandelt stapels economische problemen Kerkelijk Leven „De Toto mag herrijzen" Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 25 November 1948 Tweede Blad No. 26550 Democraten en Communisten w (Van onze Duitse correspondent). De Berlijnse gemeenteraadsverkiezin gen, die 5 December zullen worden ge houden, werpen haar schaduw vooruit. De communistische eenheidspartij, ijve rig ondersteund door de Russische be zetting, neemt aan de verkiezingen niet deel en voert een telle propaganda te gen de burgerlijke partijen der Weste lijke sectoren, die zij er van beschuldigt, Berlijn definitief te willen splitsen in een Oostelijk en een Westelijk deel. Waarom de burgerlijke partijen onder de gegeven omstandigheden een stem bus-actie nodig achten, is niet bijzon der duidelijk. Geen der betrokken par tijen en geen harer woordvoerders heb ben op deze vraag een afdoend ant woord kunnen geven. Wel is waar wordt de these verkon digd, dat het mandaat der gemeente raadsleden op grond van de voorlopige grondwet der stad Berlijn na twee jaar zijn geldigheid verliest, zodat een uitstel der verkiezingen de Sovjetrussische autoriteiten een kans zou bieden het stadsparlement voor illegaal te verkla ren, omdat het op z'n eigen houtje zijn ambtsperiode zou hebben verlengd, maar tegen deze veronderstelling kun nen formele argumenten ook enige za kelijke overwegingen in het veld worden gevoerd. Indien de Russen namelijk van plan zijn, de magistraat en de gemeen teraad in hun huidige samenstelling voor onwettig te verklaren, dan kunnen zij met evenveel schijn van recht ook de nieuwe bestuurslichamen weigeren te erkennen, onder het voorwendsel, dat de verkiezingen van 5 December, aangezien zij slechts in een gedeelte der stad worden gehouden, ongeldig zijn. Het is een stryd om theoretische opvattingen, die er zeker niet toe zal bijdragen, het leven der Berlijnse be- volking aangenamer te maken. In de gelederen der drie burgerlijke partijen, die candidatenlijsten hebben opgesteld, heerst overigens geen eens gezinde mening. Vooral onder de chris ten-democraten zijn er velen, die pas na heftige strijd hun bezwaren tegen het houden van verkiezingen hebben overwonnen en die ook er nu nog aan twijfelen of het nut er van wel opweegt tegen de nadelen, die o.a. daarin be staan, dat een nieuwe gemeenteraad een nog zwakkere positie zal innemen dan de tegenwoordige. Het zijn vooral de sociaal-democraten geweest, die met man en macht tegen een verschuiving der verkiezingen hebben gevochten. Met recht kan worden vermoed, dat minder de belangen van het algemeen dan partijpolitieke aspiraties daarbij de doorslag hebben gegeven. De SPD. die in de gemeenteraad over een rrieerder- heid beschikt, hoopt uit de verkiezings strijd nog sterker te voorschijn te zul len komen en het recht te zullen ver werven, een van haar voormannen defi nitief op de zetel van de eerste burge meester te kunnen brengen. De plaats vervangende burgemeesteres der stad, Louise Schroder, die van haar ziekte zover is hersteld, dat zij op 3 December in de Berlijnse tentoonstellingshallen op een verkiezingsvergadering tot de Berlijners zal spreken, zou, als de SPD haar wil kan doorzetten, worden ver vangen door prof. Reuter, die reeds in 1946 tot burgemeester werd gekozen, doch op aandringen der Russen door de bestuursraad der geallieerden niet in zijn ambt werd bevestigd. Dezelfde Reuter is enkele dagen geleden door de Russische bezettingsautoriteiten als wet houder ontslagen en het behoeft geen betoog, dat elke nieuwe poging om deze man aan het hoofd van het stadsbe stuur te plaatsen, op de felste tegen stand der Russen zou stuiten. Er valt nauwelijks aan te twijfelen, dat de Rus sische stadscommandant zulk een po ging zou beantwoorden met een verbod aan alle vertegenwoordigers van de Oos telijke sector om aan de vergaderingen van de nieuw gekozen gemeenteraad deel te nemen. Gezien het vergevorderd stadium, waarin zich het splitsingspro ces van Berlijn bevindt, kan aan de komende verkiezingen nauwelijks enige andere practische waarde worden toe gekend dan die van een referendum. De Berlijnse bevolking der drie Weste lijke sectoren zal in staat worden ge steld het bewijs te leveren, dat zij niet is gezwicht voor de dreigementen en verlokkingen der communisten en Rus sen en dat zij onveranderd de weg wenst te gaan van het democratische Westen. Van de 32 millioen West-Berlijners hebben zich, gelijk gemeld, slechts 78.000 personen, dat zijn 3.4 procent, in de Oostelijke sector laten registre ren, ten einde te profiteren van de ho gere levensmiddelenrantsoenen in het Russische gebied. Een aanzienlijk ge deelte van hen placht reeds vroeger in de Oostelijke sector te kopen, omdat, het om de een of andere reden gemakke lijker was. Dat geldt voor de bewoners van het grensgebied en voor hen, die wel is waar in het Westen wonen, doch in het Oosten werken. Het resultaat van de Russische reclame-campagne is /dus bescheiden genoeg. Het getal der 78.000 „Oostgangers" is namelijk altijd nog ongeveer 100.000 lager dan het aan tal stemmen, dat de socialistische een heidspartij bij de laatste verkiezingen in West-Berlijn op haar lijsten kon ver enigen. Aangezien de SED bij de ver kiezingen in 1946 ongeveer 20 procent der afgegeven stemmen verkreeg en verder 10 procent der kiezers thuis ble ven, moeten de burgerlijke partijen dit maal meer dan 70 procent van alle stemgerechtigden tot een actieve de- munisme te kunnen gewagen. Ondanks de algemene anti-Russische en anti communistische stemming zal dit niet gemakkelijk zijn, aangezien brede krin gen der bevolking zo zwaar onder de zorgen van het dagelijks leven gebukt gaan, dat zij slechts weinig belangstel ling gevoelen voor een verkiezingsstrijd, waarvan geen concrete voordelen zijn te verwachten. De communistische SED, alsmede de liberaal-democratische partij en de christelijk-democratische unie van de Oostelijke sector roepen de bevolking op, niet naar de stembus te gaan. Het doel is, te bereiken dat meer dan 30 procent der stemgerechtigden thuisblij ven. Om het de bewoners van het Wes ten, die in Oost-Berlijn zijn tewerkge steld, onmogelyk te maken aan de ver kiezing deel te nemen, zijn zy van nlan, op Zondag 5 December, de werktijd in alle bedrijven van de Russische sector te verlengen. Indien dit plan wordt verwerkelijkt, zal omgekeerd het slui tingsuur der stemlokalen tot laat ln de avond worden verlengd. Intussen laten ook de Russische be zettingsautoriteiten zich niet onbe tuigd. Zij proberen evenwel op een an dere manier de West-Berlijn se arbei ders te paaien. Sedert enkele, dagen hebben zy in hun sector z.g. vrije win kels geopend, waar tot' dusver gedistri bueerde levensmiddelen en verbruiks- artikelen zonder bon of vergunning kunnen worden betrokken. Uitsluitend bewoners van de Oostelijke sector en West-Berlijners, die hun distributie kaarten in de Oostelijke sector in ont vangst nemen, worden in deze winkels toegelaten. De zleltjesvangerij schijnt echter geen groot succes te worden, aangezien de PROCES TEGEN FRANSE COMMUNISTISCHE BLADEN? De Franse openbare aanklager heeft gelast een onderzoek in te stelten in zake een beweerde overtreding van twee art kelen van de wet op de pers door de bladen „Humanité", „Avant-Garde" en .Conscrit". Mogelijk vormt dit de inlei ding tot een mogelijke besohuldiging te gen de uitgevers. De wetsartikelen verwijzen naar aan nemelijke benadeling van de buiten waartse veil'gheid va nde staat" en naar ..laster jegens de ministers". (Adv.) monstratie met het kiesbiljet bewegen prijzen in deze zaken slechts weinig ver- om van een overwinning op het com- 1 schillen van die op de zwarte markt. Het is maar goed, dat flamingo's geen last van keelpijn kunnen hebben, ze zouden er erg „lang" last van hebben. Hier komt de familie even uit haar winterkwartieren om de stijve ledematen te rekken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meteren en Est W, Hop te Renswoude; te Middel - stum G. Juckema. cand. te Groningen; te Oostzaan (toez.) A. v. Santen te Akersloot; te Veendam K. M. Wltteveen te Ultwlerde; te Zetten-Andelst J. W. de Bruyn te Sprang. Geref. Kerken Beroepen te Nleuwe- Pekela G. J. Cozynsen. cand. te Amster dam; te O. en N. Bildtzijl G. K. Geerds te DrIJber. Bedankt voor Naaldwijk G. v. Wilgen burg te Aalten. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Almelo en voor Rotterdam- Charlois H. C. Overeem te Sliedrccht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht-N., M. Holtrop te Haarlem-C. Geref. Gemeenten Beroepen te Tricht J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. SCHEEPSBERICHTEN. ALMDIJK 24/11 van Tampa te Houston verwacht- ALWAKI, Buenos Alres-Rot- terdam, 23/11 van Las Palmas; ARENDS- KERK, AustraliëRotterdam, 24/1L te Suez; BRITSUM, 24/11 van Spezzla naar Bona; -DUIVENDIJK. VancouverRotter dam, 24/11 te Balboa; GROOTE BEER. Amsterdam-Batavia. 24/11 van DJeddah naar Colombo; LEMSTERKERK. Rotter dam—Perzische Golf, 24/11 te Port Sald: MACOMA (t.) 25/11 van Curasao te Ma- racalbo verwacht; MAAS, CuracaoAm sterdam, 24/11 te Antwerpen; HELICON 23/11 van Trinidad naar Paramaribo; ALCOR, Porto AlegreRotterdam. 23/11 van Paranagua; ALMKERK. Rotterdam- Japan, 24/11 te Karachi: BANTAM 22/11 te Makassar. ITTERSUM, Calcutta-Rot terdam, 23/11 te Suez; JAPARA (Llovd) vermoedelijk 27/11 van Bahrein n. Ka rachi; KOTA GEDE. Batavla-Soerabaya, i 24/11 te Cherlbon; MARIEKERK Jaoan -Rotterdam, 23/11 Manilla; MEERKERK, RotterdamJapan, pass. 24/11 Gibral tar; SIBAJAK 24/11 8 uur van Rotter dam te Batavia. WILLEM RUYS 24/11 11 uur van Southampton naar Rotterdam alwaar 25/11 om 3 uur verwacht; Nationalisatie of socialisatie?" (Van onze parlementaire Redacteur). l)e Tweede Kamer besteedde de hele Woensdag aan algemene beschou wingen over de begroting van Econo mische Zaken en Is daar fiog niet iueo gereed gekomen. Veelal verston den de sprekers het begrip „algemene beschouwingen" aldus, dat z\j een soort geloofsbelijdenis aflegden om trent hun economische inzichten. Hiertoe droeg ook by de omstandig heid. dat mede aan de orde was de op 1 Juli j.l. ingediende motie Nederhorst (Arbeid) over de blijvende noodzaak van een belangrijke mate van sociaal- economische ordening in het raam van de publiekrechtelijke bedrijfs-organisa- tie, waaraan de (West)europese samen werking geen afbreuk mag doen. De heer Schmal (CH) verklaarde aan deze motie geen behoefte te hebben. Ook de heer Stapelkamp (AR) sprak er zich tegen uit. De heer Zegering Haddcrs (WD) was tegen verdere pro tectie en voor ontplooiing van het par ticulier initiatief Hil wees socialisatie af en bepleitte spoedig herstel der par ticuliere mijnindustrie. De heer Koer sen (Kath.) had volle sympathie voor de motie-Nederhorst. hetgeen geen won der is bij het daarin vervatte pleidooi voor de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, terwijl de motie trouwens mede ondertekend is door de katholieke he ren Kortenhorst- en Steinmetz. Oud-minister Vos wilde deze Rood- Roomse toenadering ver uitbuiten, door een balletje on te gooien over de „na tionalisatie". Dit woord moet men eigen lijk niet bezigen, aldus spr. Men dient te spreken van socialisatie, zodoende niet de staat, doch de gemeenschap als „eigenares der productie-middelen" be gerend. Talloos waren de aangeroerde vraag stukken. Men hoorde spreken over de ontmanteling van de Duitse industrie, het beheer over het Ruhreebied. on^e annexatie-eisen jegens Duitsland, de Marshallhulp en het daarbij vereiste in vullen van formulieren door 't bedrijfs leven, de Benelux en de verdere West- europese samenwerking, het streven naar perfectionisme en bezuiniging, onze deviezen-positie en de versobering in ons leven, de loon- en prijspolitiek en de industrialisatie, ondernemersvrij heid en vrijheid van concurrentie, ver deling van inkomsten en van bezit, te hoge belastingen en groeiend aantal faillissementen, de arbeidsproductivi teit en loon naar prestatie, de textiel- voorziening en de papiernood, verkeers problemen en consentgelden, bevorde ring -van het vreemdelingenverkeer en Voor ST. NICOLAAS Fraaie collectie bloeiende planten LEIDEN Doautrtêt V. Telefoon 22895 (Adv.) FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 76) Over mijn flat! De flat van Max en mij. Ik wilde Jullie er later over Vertellen. Zie je, Max en ik gaan trou wen en we zullen natuurlijk ergens moeten wonen. Max stond op uit zijn stoel bij het vuur en ging naar haar toe op de sofa. Hij boog zich een ogenblik over haar heen en keek diep in Marianne's ogen. De stralende liefhebbende tederheid ln haar ogen ziende, kuste hij haar innig op haar mond. En zich oprichtend, zei hij: Ik voeg graag mijn woorden van dank, bij die van Manny, Oom Douglas. En wij hopen, dat u bij ons zult komen logeren, als de flat geïnstalleerd is. Graag, m'n jongen. Maar ik denk, dat ik terug zal zijn in Amerika, lang ttjordat jullie dat voor elkaar hebt. Ik wrtrek binnenkort weer en hoop een paar van Jullie mee te nemen., Een paar van ons mee te nemen? Ik begrijp niet.... wie Wie anders dan Bill en die kleine Judith daar! Maar, maar.... begonnen Ruth en Ginette tegelyk, terwijl Marianne met grote verbaasde ogen in zijn rich ting staarde. Het is allemaal in orde, zei Bill, lachend naar hun verbaasde gezichten kykend. Hij kidnapt ons niet. We gaan vrijwillig met hem mee. Begrijp je, Oom Douglas wordt helemaal modem, als hij in Amerika terug komt, en koopt een vliegmachine. Ik word zijn piloot. We hebben het enige tijd geleden al eens besproken, maar ik heb toen gezegd, dat ik Engeland onmogelijk kon verlaten, voordat Ruth klaar was. Maar hij biedt me zo'n ruim salaris in de nieuwe baan aan, dat ik geld over zal kunnen blij ven maken, en nu iedereen vijfhonderd pond achter zich heeft, geloof ik wel, dat jullie het niet erg zult vinden, als ik met Oom Douglas meega. Mèt Ju dith natuurlijk. We kunnen nu eigen lijk dadelijk gaan trouwen. Grote genade, zuchtte Rufch, wacht alsjeblieft eens even. Mijn hersens kun nen dit allemaal niet in die vaart ver werken. Jij gaat met Judith naar Amerika, en Manny gaat trouwen. Wat doe je met je zingen, Manny? Blijf je optreden? Ik weet het niet. Ik heb nog geen plannen gemaakt, behalve, da-t ik met Max ga trouwen, zodra ik weer gezond genoeg ben. Ik zal doen, wat Max het beste vindt En ik zal intens gelukkig worden. Ze keek op naar Max en haar «ziend vormde een kus. Judith stond op van de divan. Ga hier zitten Max, naast je bruid en houd haar hand vast. Ik voel me hier niet meer op m'n plaats. Ik had mijn eigen nieuws eigenlijk tot morgen willen bewaren, begon Ruth opnieuw te spreken, omdat ik' dacht, dat het nogal wat verrassing zou ver oorzaken. Maar het is niets bijzonders meer na die wonderlijke opeen-volging van onthullingen. Ik wed, dat we het al lang weten, zei BUI grijnzend. Je gaat met John trouwen, dat wil je ons toch zeker ver tellen. Hoe kon je dat weten? Ja,, dat is het werkelijk. Maar niet vóórdat ik mijn examen heb gedaan. Eerder kan niet. En John gaat een practijk in Kingsea overnemen en we zullen gaan wonen in de flat en Maggie zal voor ons- blijven zorgen. Het lijkt me een goed en degelijk pl^n. Het is een pracht plan! Iedereen wilde Ruth omhelzen en Gi nette en Judith omhelsden ook John, die hiermee bijzonder in zyn schik scheen te zijn. Ik ben blij, dat jullie de flat aan houdt, zei Ginette. Ik neem aan, dat Manny en Max daar ook zullen blij ven wonen, totdat ze een eigen huis gevonden, hebben. Grappig, er zal dan weer een kwartet ln de flat wonen. Er schijnen altijd vier mensen in te mce- ten leven. Ze keken haar allen aan en Ruth zei: Lieve Ginny, voor iedereen schijnt alles geregeld te zijn, behalve voor jou. Wat ga jij doen? Ga je terug naar je baan en blijf Je by ons in de flat wo nen? NeeA zei Ginette, en haar gezichtje was blozend en haar ogen straalden. Ik ga morgenochtend onmiddellijk een telegram zenden met een inhoud, waar op iemand onmogelijk nee kan zeggen. Ik heb mijn besluit genomen, terwijl jullie zaten te praten. Ik ga telegrafe ren: „Trouw niet met iemand anders, want ik ben onderweg naar je, en zou het heel erg vinden de bons te krijgen. Stop. Ik houd van je. Stop. Ginette". Geloof Je niet, dat dat een prettig tele gram is voor een man om te ontvan gen? Liefje, het is Joel, nietwaar? Ja natuurlijk, wie anders? Hm, Je denkt toch niet, dat hij eventueel uit dépit met iemand anders getrouwd is intussen? Ginette hief haar hoofd op en lachte. Joel? O nee, vast niet. Begrijp je, we houden zo veel van elkaar. Oom Dou glas, wanneer u uw passage bespreekt, wilt u dan ook een plaatsje op de boot voor mij laten boeken? Ik vind, dat dit allemaal gevierd moet worden, zei Oom Douglas met een brede glimlach. Ik was niet van plan het voor morgen te verklappen, maar er staan nóg enige flossen cham pagne by vrouw Maradick ft het bron water. Bill sloop weg om de flessen te halen en een ogenblik daarna stonden ze al len met geheven glazen. Beseffen jullie, zei Ginette, met een bijna verschrikte blik op haar ge zichtje, dat we nu allemaal familie van elkaar zyn, of op het punt staan het te worden. Ik wil hierop drinken. Op onze familie, die naar ik hoop met de jaren zich uit moge breiden en nooit kleiner worden. Ze dronk haar glas in één teug leeg en wierp het met een uitdagend ge baar over haar schouders. Het viel in scherven tegen de schoorsteenmantel. Op de familieband, vielen alle an deren haar bij. In een hevig gerinkel van scherven kletsten zeven glazen kapot in de haard. In de oude boerderij, die daar zo rustig in de vorstige winternacht tegen de heuvels aan lag, weerklonk nog lan ge tijd het geluid van vrolijke stemmen en gelukkige lachjes. EINDE van de Utrechtse Jaarbeurs waar van de uitbreidingsplannen nog altijd niet zijn goedgekeurd, waardoor Utrecht bij buitenlandse jaarmarkten ten ach ter dreigt te raken. En natuurlijk alle middenstandsproblemen, waaraan som mige sprekers als de heer Cornellssen (VVD) hun hele rede wydden. Weinig byval zal dc heer Schmal (CH) oogsten, die om deviezen to spa ren het genot van tabak en drank aan banden wil Iepgen. „Ik maak zelf van dezo genotmiddelen geen gebruik", aldus de heer Vos (Arbeidt meer menskundig, „maar hier huldig ik nu het „susidiariteitsbeginsel" geen overheidsbemoeiing als het op ande re wyzc geschieden kaïr) tot grote vreugde van de Kamer. Vandaag voortzetting. Russen willen veto-recht handhaven Onder voorzitterschap van dr Bra- muglia, de Argentijnse president van de Veiligheidsraad hebben de z?s niet- permanente leden van de Veiligheids raad te Parjjs vergaderd om de ant woorden van de grote mogendheden op Bramuglia's vragenlijst in overweging te nemen. De lijst had betrekking op de Berlijnse valutaproblemen. De Britse woordvoerder, die nadruk kgde op het grote verschil tussen het sovjetrussische antwoord en dat van de Westelijke mogendheden, verklaarde, dat dr Bramuglia verdere gedetailleerde informaties van beide zijden zou moe ten verkrijgen, alvorens men tot het uitwerken van een „formule voor de valuta" kon overgaan. Van officiële Amerikaanse zijde merk te men op, dat het geschil thans een "zodanige grootte had aangenomen, dat naast de valuta problemen andere moei- lijkhsden zyn gerezen. Tevens legden officiële kringen er de nadruk op, dat de sovjet-russische rege ring tot dusver zich niet had uitgelaten over haar bedoelingen betreffende de blokkade, welker opheffing voor de Westelijke mogendheden steeds een voorwaarde voor onderhandelingen blijft. De sovjet-afgevaardigde Wysjinsky heeft in de z.g. kleine politieke commis sie van de V.N. gezegd, dat het veto een machtig wapen was in de politieke stryd, die thans aan de gang is. Zelfs een sukkel zou een dergelijk wapen niét uit zijn handen laten vallen. Hoe min der stemmen wij aan onze kant heb ben, des te vaker zullen wjj het veto gebruiken." Het bewaart het evenwicht in de huidige strijd. Als wij ln de meer derheid waren, konden wij gemakkelijk spreken over afschaffing van het veto, maar dat zijn wij niet en kunnen wij ook niet zijn, aldus Wysjinsky. Uit de Raadzaal EEN VLOT VERLOPEN ZITTING. Dat de Leidse Gemeenteraad een agenda vlug kan afwerken. Is Maandag weer eens bewezen. In ruim 3 uur werd een agenda van pl.m. 35 punten afge handeld. Zelfs enige nieuwe verorde ningen, die anders wel eens plegen te leiden tot een Babylonische spraakver warring, gingen vrijwel onopgemerkt onder de hamer door. Het commissie werk had blijkbaar uitnemend voldaan. Slechts twee punten leverden feite lijk stof tot discussie, de subsidie-ver^ lening en het voorstel-Lom'oert inzake het terrein van de v.m. Katoen-Mij. aan de Herengracht. Zonder twijfel was de verdeling van de ton subsidie wel het belangrijkste, wat-aan de orde kwam. Zondert men de subsidiepost voor K. O. uit, dan waren er, goed beschouwd, geen beden kingen van gewicht en zelfs wat K. O. betreft, ging het meer om bijkom stige omstandigheden dan om de post zelve, die in wezen niet aangevochten werd. In feite was het een herhaling van het debat van vorig jaar. Gelukkig be greep de Raad dat het daarom kort kon worden gemaakt en hield men zich daaraan. Nieuwe gezichtspunten deden zich dan ook niet voor. K. O. is in geburgerd en haar'grote nut is niet meer aanvechtbaar! De tegenstand, althans voor zover daarvan sprake kan zijn, kwam alleen uit R.K. koker, maar vond geen on dersteuning, integendeel. Z.h.st. ging het gehele complex ten slotte er door. In deze materie was Juist het eerste rapport van de Gem. Accountants dienst uitgebracht en voor zover wij daarover kunnen oordelen het rap port is immers alleen ter Kennis van de raadsleden gebracht, zodat zij te recht aanvoelden, slechts een matig ge bruik daarvan te mogen maken —heeft dit reeds in menig opzicht nut afge worpen. Speciaal in algemene zin. Dat is hoopgevend voor de toekomst. Behalve van zijn eigen fractie-geno ten kreeg de heer Lombert slechte de steun van de heer Schüller. De heer Lombert wilde daar aan de Heren gracht de bouw van middenstandswo- ningen in plaats van die van open bare gebouwen (Raad van Arbeid en Gem. Geneesk. Dienst). Er zou onge twijfeld wat voor te zeggen zijn ge weest wanneer de woningbouw zodoen de practisch werd bevorderd, maar waar dit geenszins het geval is, be grijpen we dat de Raad het afwijzend; praeadvies van B. en W. in grote meer derheid volgde. Te meer waar Immers de grond voor de Raad van Arbeid al aan het Rijk verkocht is en terugkomen op dat besluit de gemeente altijd geld zou kosten, in welke vorm dan ook. Dit is de quintessens van het verschil van mening tussen beide standpunten. Al het andere is slechts franje. Bij de verkiezing van enige raadsver- tegenwoordigers ln commissies deden de communisten nog eens een poging om met beroep op de „democratie" weer in genade te worden aanvaard, maar dit mislukte grandioos. En dit is slechts toe te Juichen. En nu komt eerlang de begroting! Eerste Kamer beslist (Van onze parlementaire redacteur). Gisteren was het Binnenhof ander maal het strydperk om paardensport en kgnsspel: thans was het de Eerste Kamer, die, onder de speculatieve be langstelling van een publieke tribune vol sportlui en gokkers, debatteerde over het wetsontwerp tot wederinvoe ring van de totalisator. Temidden van de nobele paardebenen, dis ruiterlijke figuren als de heren Bierema (VVD) en Van Voorst tot Voorst (Kath.) ten gunste van tie „Toto" lieten galopperen, dreunde ook de afzichtelijke bokkepoot van Beëlzebub, met wie men, volgens de heer Rip (AJFt.) bezig was de „Dui vel der bookmakerij" uit te bannen. De Katholieke heren Regout <KVP) en Brongersma <Arb.) en de Christ, mej. Tjeenk Willink en de heer Van Walsem (beide Arbeid) lieten zich door dit helse beeld afschrikken en stemden met de AH. en C.H. tegen' het voorstel. Maar alle overige leden bekenden met de geestige heer Woudenberg, dat zü in alle gewetensrust ooit wel eens aan hasardspel als kienen en ganzenborden hadden gedaan, terwijl de staatsloterij mede hie# het pleit te beslissen: 24 14 luidde de stemming, waarop zelfs van de publieke tribune applaus weerklonk. De „Toto" ls dus herrezen! De begroting van het Dep. van Alg. Zaken 1948, die eerst nu aan de orde kwam, veroorzaakte een langdurig de bat tussen de heren Van Heuven Goed hart (Arb.)j Algra (A.R.) en minister Drees, doch werd toch z. h. st. aange nomen. Zulks geschiedde ook met de onteige ning der z.g. Zeyer strubben, de her ziene regeling der provinciale finan ciën, en de samenvoeging der gemeen ten BreukelenNijenrode en Breukelen —St. Pieter. Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen., (Adv.) 23). Panda wenste zichzelf mijlen ver weg, maar hy kon moeilijk anders doen, dan belangstelling tonen. Voort durend wachtte hij op een gelegenheid om de professor het vreselijke nieuws te vertellen. Maar ineens betrok het gezicht van de professor, die nog steeds de hand vaten van het nieuwe toestel vast had. Verschrikt sprong hy overeind en schreeuwde: „Wat zeg je, heeft die schurk van vanmiddag de gedachtenmachine ge stolen? Dat is verschrikkelijk, kereltje!' Waarom zeg je me dat niet direct?" Panda, die nog geen woord gezegd had, moest toegeven, dat het nieuwe apparaat even goed werkte als 't oude. De professor had zomaar zijn gedach ten kunnen lezen. „Ga mee!" riep Dommel ondertussen en hij snelde naar het laboratorium. „Wy moeten dat apparaat terughebben, kereltje! Al moet de onderste steen bo ven komen". Panda dacht niet, dat ze daar veel mee zouden opschieten en zwijgend stonden ze een ogenblik later naar de geopende brandkast te staren. „Dit is een ramp", sprak de profes sor ten slotte. „In handen van verkeer de elementen kan dat toestel ontzet tend veel kwaad aanrichten!" VOOR VRIJDAG 26 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: Ochtendgymnastiek; 7.30: fram.muzlek; 8.00: nieuws; 8.15 strijdlied; .18- operettemuziek; 8.50: voor de huls- j vrouw; 9.00: VPRO 10.00: morgenwijding door ds A. L. Broer; VARA 10.20: gram.- I muziek; 10.30: voor de vrouw; 10.45: mu- ziek van Bach; 11.05: voordracht; 11.25: licht orgelconcert; AVRO 12.00; Amerl- i kaans programma; 12.30: weerpraatje; 12.33: sport en prognose; 12.45: Pierre palla, piano. 13.00: nieuws; 13.15: mede delingen; 13.20: orkest J. Renova; 13.50: Les chanteuses de la Colombiére; 14.00: kookkunst; 14.20: Omroep Kamerorkest; 15.00; voordracht; 15.20: Kamerorkest; VARA 16.00: J. Jong, orgel; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: muziek van Schumann en Mahler; 17.20: wy en de muziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: denk om de bocht; 19.05: accordeonorkest; VPRO 19.30: provinciale beeldende kunst; 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.05: muziek van 6alnt Saëns; 20.30: de actuele bete kenis van het vryzlnnlg Christendom. VARA 21.00: verzoekprogramma. 21.30: hoorspel „Kermis der IJdelheid"; 22.00: buitenlands overzicht; 22 15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag; 22.46 avond- wydlng; VARA 23.00: nieuws; 23.1524.00: symphonlsch concert. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: lichte pianomuziek: 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: muziek van Mozart: 9.30: waterstanden; 9.35: schoolradio; 10.05: muziek houdt fit; 11.00: ziekenbezoek; 11.40: schoolradio: 12.00: Angelus; 12.03: B. Renden, plano; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: gram.muziek; 12.55: zonnewijzer, 13.00: nieuws; 13.25: harmonieconcert; 13.50: op de korrel; 14.00: fragmenten uit „Die Melsterainger von Ntlrnberg"; 14.45: klankbeeld over Theresia's Genadeoord; 15.15: gram.mu ziek; 16.00: ziekenbezoek; 17.00: na schooltijd: 17-15; kinderkoor; 17.45: wat het buitenland leest; 18.00: promenade orkest; 18.30: Franse lyriek en moderne liederen; 19.00: nieuws: 19.15: appèl voor ex pol. gevangenen ln bezettingstijd; 19.30: planoduo: 19.45: de drie landen; 20.00: nieuws; 20.05: gewone man; 20.12: Kareol Septet: 20.30: bybels luisterspel; 21.30: West Europees concert; 22.37: actualitei ten; 22.45: avondgebed en liturgische ka lender: 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram. muziek. AGENDA DONDERDAG: Gerecht 10:' Theosofische Ver. Spr L. W. J. Labout. 8 uur nam. Volkshuls: Eurythmle-programma. 8 uur nam. Gerecht 10: Bybellezlng J. A. Bruyn, 8 uur nam. Stadszaal: Theater Plezier van Florl» Meslier. 8 uur nam. Academisch Ziekenhuis: Bazaar Maat schappelijk werk ln ziekenhuizen. 2—5 e* 710 uur nam. Gerecht 10. Psychometrische seance. 8 uur nam. Remonstr Kerk: Advent Kerk. 8or. B. Gabriil. 8 uur nam. jj

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5