De Franse actie tegen het communisme Japanse vonnissen door Mc Arthur bevestigd Republikeinse delegatie voor onderhandelingen Spaak is tenslotte in België toch niet geslaagd Nederlandse delegatie te Batavia gearriveerd Snelle uilvoering van voorgenomen programma WEERBERICHT Met een enkel woord Organisatie van politieke delinquenten ontdekt 87ste Jaargang WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 No. 26549 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heirny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Heden stemming De Franse assemblee besloot eerst hedenmiddag over de vertrouwenskwes tie te stemmen in verband met het feit, dat er nog negen namen op de lijst van sprekers stonden. Het debat ging gistermiddag over de. communistische motie, waarin de in-' stelling van twee commissies van on derzoek wordt geëist, een om de re keningen der communistische partij te onderzoeken en de andere om die van het socialistische blad „Le Populaire' na 'te gaan. Premier Queuille zei dat het bekend was, dat de communisten andere bron nen hadden dan de bankrekeningen. Vermoed werd, aldus de premièr, da zekere staven goud op de vrije goud markt te Parijs merken van Oostelijke oorsprong droegen. De staven waren van zulk een vorm, dat zij gemakkelijk in actetassen verborgen konden worden. Zekere personen, die door diplomatieke onschendbaarheid werden gedekt, wer den van deze goudhandel verdacht. Als het dossier compleet was en de nodige bewijzen aanwezig waren, zou de regering aantonen, op welke wyze de communistische partij geholpen was. Queuille verklaarde, dat de com munistische propaganda de soldaten tot ongehoorzaamheid had aange spoord. Als de bewijzen beschikbaar waren, zou de gerechtelijke actie be ginnen. Er was reeds één klacht in gediend. De assemblee verwierp met 351 te gen 245 stemmen een communistisch voorstel om de Ruhrkwestie nog deze week te bespreken en besloot dc kwestie a.s. Dinsdag te behandelen. 62 Gaullistische en rechtse afgevaardig den stemden hierbij niet de commu nisten mede. Robert Schuman, minister van Bui tenlandse Zaken, zei dat te veel ge jaagdheid en opwinding niet zou bij dragen tot de oplossing van het pro bleem. Er waren besprekingen met de regeringen van Engeland en de V. S. gaande en deze „vriendschappelijke doch energieke" besprekingen zouden worden voortgezet. Er was nog tijd genoeg, aangezien het besluit van de beide geallieerde opperbevelhebbers in Duitsland niet kon worden uitge voerd zolang er geen Duitse regering gevormd was. Door afgevaardigden van de republi keinse vrijheidspartij is een nieuwe mo tie ingediend, waarbij de instelling wordt verzocht van een parlementaire commissie van onderzoek, die tot taak heeft de waarheid vast te stellen om trent de actie van de communistische partij, haar hulpbronnen en haar werk methodes. De regering heeft de assemblee ver zocht de parlementaire onschendbaar- j held op te heffen van twee commu nistische afgevaardigden, op grond van wat zij hebben gezegd in rede voeringen tot de stakers in het Noor delijke kolenbekken. De betrokken redevoeringen waren uitgesproken te Arras. De beide communistische afgevaar digden, de vroegere minister van lucht vaart Francois Tillbn en Gaston Gas- sonville, protesteerden toen tegen de bestraffing van een plaatselijke com munistische vakverenigingsleider. Een parlementaire commissie zal Vrijdag a.s, beslissen op het verzoek van de regering. Als de afgevaardigden schuldig worden bevonden, kunnen zij tot gevangenisstraf worden veroordeeld. a De communistische vakverenigingen t: Duinkerken hebben de arbeiders op-v geroepen tot het houden van een alge mene staking van 24 uur, uit protest tegen de arrestatie van de secretaris van de plaatselijke communistische bond van havenarbeiders en andere communistische vakverenigingsleiders. Niettemin was de toestand te Duin kerken gisteren „practisch normaal". De trams en bussen reden normaal. 2.500 metaalbewerkers van een belang rijke scheepswerf zijn aan het werk ge gaan en practisch alle winkels waren open. Een aantal textiel- en bouwvak arbeiders in de voorsteden heeft het werk echter neergelegd en de haven arbeiders hebben hun staking voortge zet Een deel der troepen is bezig met het lossen van de schepen, een ander deel patrouilleert in de straten van de stad. De gas- en electriciteitsbedrijven werken normaal. Revolutie in Venezuela HET LEGER AAN DE MACHT. Radio-Caracas meldt, dat het leger de regering van Venezuela omver heeft geworpen. Het leger zou de toestand beheersen. Volgens de radio staat het leger on der leiding van majoor Mendoza, be velhebber der troepen in de havenstad la Guaira, ten Noorden van Caracas. Mendoza verklaarde „verplicht" te zijn geweest de regering ten val te bren gen, daar de regeringspartij, de „liberal accion democratica" Venezuela naar „het bankroet" leidde. Mendoza had de garantie gegeven persoonlijk bezit en internationale ver dragen te zullen eerbiedigen. Hij deed een oproep aan alle delen van leger en vloot zich bij hem aan te sluiten. Dc president, Romula Gallegos, werd niet genoemd. Volgens uit Guaira vertrok ken piloten bevindt de president zich aldaar als gevangene van het leger. Het ministerie is afgetreden. DE ZESLANDEN-CONFERENTIE TE LONDEN. De zeslanden-conferentie over het Ruhrgebied heeft gisteren goede vor deringen gemaakt bij de bespreking van de ontwerp-constitutie van het toe komstige internationale gezagsorgaan voor dat gebied. De preambule en ver schillende artikelen van het ontwerp, dat is opgesteld door een subcommissie, zijn goedgekeurd. Uitvoering in het geheim Generaal MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft meegedeeld, dat hij de vonnissen over alle kortelings veroordeelde Japanse oorlogsmisdadigers heeft bekrachtigd en aan de commanderende generaal van het achtste Amerikaanse leger or der heeft gegeven ze uit te voeren. „Geen taak, mij ooit opgedragen in een lange diensttijd vol nare opdrach ten en verantwoordelijkheden .stuit mij zo tegen de borst als die. de door het tribunaal opgelegde vonnissen te be krachtigen," aldus de generaal. .Of schoon geen enkele menselijke beslis sing onfeilbaar is. kan ik mij echter geen gerechtelijk proces indenken, waarbij grotere waarborgen zouden zijn gesteld voor rechtvaardigheid, dan het tegen de Japanse oorlogsmisdadigers gevoerde proces." Het was onvermijdelijk, dat ve len het niet met het vonnis eens zouden zijn zelfs de rechters van het tribu naal zelf waren het niet geheel met el kander eens doch geen enkele andere menselijke Instelling kon volgens hem meer aanspraak maken op vertrouwen in de integriteit van haar uitspraak. „Wanneer wij geen vertrouwen - kunnen hebben in dergelijke processen en der gelijke mannen, dan kunnen we nergens meer vertrouwen in hebben." „Dc bid, dat de Almachtige Voor zienigheid deze tragische boetedoening moge aanwenden als symbool ter op wekking van alle mensen van goede wil tot het inzien van de nutteloos heid van oorlog en tot de afzwering cr van door alle volkeren," Generaal Walker de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, deelde mede. dat de terechtstellingen op een nog nader te bepalen datum in het ge heim zouden worden uitgevoerd. WEDEROM LID VAN STAF BRITSE AMBASSADE TE PRAAG GEARRESTEERD. Gisteren is opnieuw een lid van de staf der Britse ambassade te Praag ge-' arresteerd in verband met het incident van verleden week Donderdag, toen douane-beambten aan de Tsjechoslo- waaks-Oostenrijkse grens een vracht auto van de ambassade, die op weg was naar Wenen, tegenhielden. Twee Britse onderdanen, werkzaam bij de Britse ambassade te Praag, werden toen ge arresteerd, doch later weer vrijgelaten. De naam van de man, die thans werd gearresteerd, wordt gegeven als Cimek, een Tsjechoslowaaks onderdaan, die als chauffeur van de Britse ambassadeur werkzaam is. Thans een Katholiek formateur Spaak heeft de Ders gistermiddag meegedeeld, dat h« er n i e t in is ge slaagd een nieuwe regering samen te stellen. In pol'tieke kringen is men van oor deel, dat de regeringscrisis thans een ernstig karakter heeft gekregen. Indien een bekwaam mhn als Spaak niet in staat Is geweest, aldus redeneert men Op het Burchtplein te Heusden verricht de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek op het ogenblik opgravingen naar de overblijfselen van het voor malige kasteel. Een deel van de voorburcht is reeds blootgelegd. Men is van plan alle fundamenten uit te graven, te fotograferen en in kaart te brengen om zich aldus een nauwkeurig beeld van het historische gebouw te kunnen vor men. Ds keuken zoals deze thans is vrijgekomen Men ziet geheel links de trap, die naar de woonvertrekken leidde en rechts de stookgelegenheid. Verblijf van korte duur Voor de op 5 December te houden ge meeriteraadsverkiezingen in Berlijn lig gen de kiezerslijsten thans ter inzage, teneinde te kunnen nagaan, wie voor deelname in aanmerking komt. Aangezien de Russische commandant de ver kiezingen in de Oostelijke sector heeft verboden zijn alleen in de drie Wes telijke sectoren de lijsten ter inzage gelegd, De constellation met de Nederlandse ministers Sassen en Stikker, de heer Neher en de kdviseurs is heden op 't vliegveld Kemajoran aangekomen. Zij werden begroet door de adjudant van dr Beel, waarna de begroeting volgde door de Commandant Zeemacht, vice- admiraal A. S. Pinke, Luit.-generaal S. H. Spoor, de directeur van het ka binet van dr Beel. dr P. J, Koets, de chef van de directie Verre Oosten, mr T. Elink Schuurman en de gouver neur van het Federaal district Bata via, Raden Hilman Djajadiningrat en enkele anderen. Minister Sassen inspecteerde de ere wacht, die bestond uit een compagnie van land- en zeemacht. Op het terras van het vliegveld- restaurant werden de hoge bezoekers begroet door leden van de C.v.G.D., de premier van West-Java, Poeradiredja, en de vertegen woordigr van Oost-Indo- nesië te Batavia, Tahya. Minister Sassen legde de volgende verklaring af: „Zoals gij weet, hebben wij Nederlanders ons verbendeh na een interim-periode de vrije, federale en souvereine staten van Indonesië tot stand te brengen, met het gelijkelijk vrije en souvereine Koninkrijk der Ne derlanden in een duurzame Indonesi sche Unie verenigd. Dit programma is neergelegd in de kortgeleden gewijzigde grondwet, in overeenstemming met de plechtige aankondigingen, die eerder door Koningin Wilhelmina gedaan zya- Myn collega's en ik zijn hier cm te trachten hieraan thans uitvcering te geven. Voorzover 't de overweldigende meer derheid der Indonesische volkeren en mijn regering betreft kunnén wij met de uitvoering van dit programma on middellijk beginnen. En wy zijn bij zonder verlangend dit te doen. Daar om ziin wij van mening, dat er een mogelijkheid moet zijn om dit snel te doen. Dit hopen wü te bereiken. Wij zullen hier voor korte tijd zijn. Daar na gaan wij terug om rapport uit te brengen aan onze regering1", aldus minister Sassen. In het paleis op het Koningsplein ontving dr Beel hierna, in gezelschap van de algemeen secretaris, mr K. Ver boeket en alle leden van de voorlopige Federale regering, in besloten bijeen komst de ministers. Het werk der V. N. Het antwoord der drie Westerse mo gendheden op de technische vragenlijst, die haar door' Bramuglia is voorgelegd, is in de loop van gisteravond aan de voorzitter van de Veiligheidsraad over handigd door de Britse afgevaardigde sir Alexander Cadogan. In de politieke commiss'e is het debat over Palestina voortgezet- Het Joodse standpunt werd nog eens uiteengezet en toelating tot de V.N. verzocht, terwijl Amerika de Engelse resolutie steunde, doch vier amendementen daarop in diende. Tot besluiten is het nog niet geko men. De Egypt'sche afgevaardigde, Adly Andraos bey heeft in de kleine politieke commissie van de Ver. Naties verklaard, dat zijai land uit de Ver. Naties zou tre den, indien Israël zou worden toegelaten. Wordt Kalioerang weer plaats van samenkomst? Volgens een officieel Republikeins woordvoerder zullen Hatta, prof. Soc- pomo, Moh. Roem en dr Lcimcna bü de 'komende besprekingen de Repu bliek vertegenwoordigen. Ofschoon Sjahrir niet direct aan dc onderhan delingen zal deelnemen, zal hij een belangrijke rol spelen als adviseur van Soekarno en Hatta. Aneta meldt, dat omtrent de plaats, waar de ontmoeting tussen de Neder landse ministers en Hatta zal worden gehouden, van gezaghebbende zijde nog geen gegevens te verkrijgen zijn, doch in Republikeinse kringen te Batavia is men van mening, dat Kalioerang het meest waarschijnlijke ontmoetingspunt zal zijn. COMMUNIST GEKOZEN IN PARLEMENT VAN ZUID-AFRIKA. De verkiezing van een communisti sche afgevaardigde in het Westelijk dis trict van de provincie Kaapstad heeft in Zuidafrikaanse politieke kringen be roering gewekt. Het is de eerste maal, dat een communist in het parlement der Afrikaanse Unie zitting zal hebben. De nieuwe afgevaardigde, Sam Kahn, is met grote meerderheid gekozen. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droos weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, weinig wind en vannacht plaatselijk lichte vorst en vorming van nevel of mist. Dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. 25 NOVEMBER Zon op: 8.16 uur: onder: 16.37 uur. Maan op: 1.02 uur; onder: 14.35 uur (L.K.). Hoog water te Katwijk te 10.39 en 13.21 uur (Doodtij). Üt nummer bestaat uit vier pagina's BINNENLAND. Te Utrecht Is gistermorgen In een bijeenkomst, belegd door een voorlopig comité onder leiding van de heer Oly (Utrecht) opgericht de Chr. Bond van Brandstoffenhandelaren, een landelijke vakorganisatie, die zich als vakgroep zal aansluiten bij de Chr. Middenstandsbond. De collectie schilderijen uit de „Altere Pinakothek" ln München, die ruim 4 maanden in het Rijksmuseum te Amsterdam geëxposeerd is geweest, heeft gisteren ons land verlaten. Op 10 Decem ber a.s. vindt de opening te Parijs plaate. De tentoonstelllpg Franse tütnen Is ook op weg naar Parijs om even eens ln het Petit Palals te worden ge opend. De- dagelijkse autobusverbinding van Den Haag met Schiphol Is opgevoerd tot 17 ritten per weekdag. Op de Zondagen wordt 7 maal gereden. De Alg. Ned. Bond van gepenslon- neerden, de Bond van gepensionneer- den der Ned. Spoor- en Tramwegen en de Alg. Militaire Pensioenbond hebben een adres gezonden aan de raad van ministers, waarin gevraagd wordt, op korte tijd verbetering te brengen in de financiële positie van de ouri-ovorhpH dienaren door redelijke verhoging van de percentages en *de maxima van de bijslag op hun pensioenen. Afgezien van de geldende beper kende bepalingen mogen voortaan, in het Ëostverkeer met de Franse zone van uitsland. weer alle soorten gedrukte stukken worden verzonden. Te Wassenaar recipieerde gister- avono de' Canadese ambassadeur ter ge legenheid van de geboorte van de En gelse prins. Onder de vele genodigden merkten w(j op de ambasadeurs van de Ver. Staten. Engeland. Frankrijk, voorts talrijke leden van het corps diplomatique, de ministers Lleftlnck,Mansholt, Wijers, In 't Veld, de voorzitter van de Tweede Kamer en verscheidene leden van de Staten-Generaal. Het bezoek, dat prins Bernhard gis teren aan Lossiemouth zou brengen, om vandaar naar het vliegkampschip „Karei Doorman" te gaan, dat in de Mo ray Flrth ligplaats zou kiezen, ls niet doorgegaan ln verband met de mist. De „Karei Doorman" was door de mist ge dwongen ln de Flrth of Forth te blijven liggen. BUITENLAND. Het Sovjet-persbureau Tass meldt uit bevoegde bron te hebben vernomen, „dat de Sovjet-autoriteiten hebben ont dekt. dat mevr. dr Ottllinger, die 5 No vember door de Russen ls- gearresteerd, haar officiële positie op het Oostenrijkse ministerie van economische planning heeft gebruikt om zich vertrouwelijke In lichtingen en documenten te verschaffen voor een Amerikaanse splonnage-organi satie". Uit een militair gevangenkamp bij Tel Avlv zijr 14 van de 17 daar geva'ngen gezette leden van dc groep Stern ont snapt. ZIJ werden ln verband met de moord op graaf Bernadotte gearresteerd. Dit ls de derde maal. dat leden van do groep uitbreken. Het Britse Lagerhuis heeft het wetsontwerp Inzake de burgerlijke ver dediging ln tweede lezing goedgekeurd. De nieuwe Zweedse ambassadeur ln Amerika, Erik Boheman. heeft voor de Zweedse Kamer van Koophandel te N.- York verklaard, dat Zweden zich tegen Iedere vorm van agressie zou verdedigen en dat het met zijn buurlanden de mo gelijkheden bestudeerde van wederzijdse militaire bijstand. Denemarken zal 35 jagers met straalaandrijving in Engeland kopen als onderdeel van een herbewapeningspro gram ten bedrage van honderd mlllioen kronen. De eerste bijeenkomst van de be stuurscommissie der ondertekenaars van het pact van Brussel ter bestudering en bevordering van de Europese samenwer king. die heden te Parijs gehouden zou worden, ls tot 26 November uitgesteld. Het 5267 ton metende Britse vracht, schip ..Hopestar" met ongeveer 29 per sonen aan boord, wordt vermist. Men vreest, dat het vergaan ls. Het scbln was od weg van New-Castle naar Philadel phia en seinde 13 November, dat het stormschade had opgelopen. Nadien ls niets meer vernomen. De Sovjetrussische regering- heeft de buitenlandse ambassades en legaties te Moskou medeeedeeld. dat het met In gang van het. komend jaar toegestaan zal ziin groter voorraden voor haar sta ven in te voeren. Hst Amerikaans legerhoofdkwar tier te Frankfort maakt bekend, dat in de Amerikaanse en Britse zone van Duitsland 20 leden van een Tsjecho- slowaakse spionnage-organisatie zijn gearresteerd. Het zijn pp één na alle maal Duitsers. Het Republikeinse blad Merdeka schrijft: „Dat de Republiek de onderhandelin gen pas als officieel kan beschouwen, wanneer ze gehouden worden onder auspiciën van de C. v. G. D. De Repu bliek is nooit voornemens de Commis sie te negeren en elke poging om de onderhandelingen buiten de Commissie om te houden, zal zeker weerstand on dervinden", aldus Merdeka, dat als volgt besluit: „Tot slot zegt men in ge noemde kringen, dat het zenden van een bijzondere delegatie, geleid door experts, bewijst, dat de Republiek in de opinie der internationale wereld een belangrijke positie heeft en dat de op lossing van het Republikeinse geschil beschouwd wordt als een waardevolle lactor voor de stabiliteit ln het Verre Oosten". Van tie zijde der C. v. G. D. werd verklaard, dat' de Commissie „zeer verheugd" zal zjjn over elke poging om de partijen rechtstreeks tot elkaar te brengen. Men wees hlerby op de oorspronkeiyke opdracht van de Com missie, n.l. „de partyen tot elkaar te brengch" en zeidc, dat het onverschil lig is of zulks al dan niet via de Com missie geschiedt. Voorts deelde men mede, dat het byzaak is of de arbeid van de Commissie tot zulk een con tact zal bedragen. in deze kringen, een kabinet samen te stellen, dan ls er niemand anders in België, die dit wel kan. Deze woord voerders zien dan ook. Indien zich in de eerstvolgende uren geen verrassende wending voordoet, geen andere oplos sing dan de ontbinding van het parle ment en het houden van nieuwe verkie zingen. Deze verkiezingen zouden even wel eerst over veert'en dagen de wet telijke termijn gehouden kunnen wor den. De lopende regeringszaken zouden in deze periode dan worden afgehandeld door de ministers van het afgetreden kabinet. Naar nader wordt vernomen zou een belangrijk geschilpunt bussen katholieke en socialisten zijn geweest de kwestie onder wiens leidine de pract'sche toe passing van het plan-Marshall ln Bel gië zal worden uitgevoerd. De katholie ken zouden de leiding hiervan hebben opeeëist een socialist besl'st weigerend. Het beheer van de Marshall-hulp in België was in het demissionnaire kabi net toevertrouwd aan de niettot een par tij behorepde minister Georges de Fer- nie wiens ministerie zal worden ont bonden. De prins-regent heeft Eyskens ont vangen en hem opgedragen een rege ring te vormen. Eyskens heeft de op dracht aanvaard. Eyskens (C.VP.) was minister van fi nanciën in het demissionnaire kabinet. Spaak heeft ook moeilijkheden onder vonden bil het v:nden van een opvolger van de afgetreden minister van justitie. De Schrijver heeft meegedeeld, dat zijn nartü niet kon goedvinden, dat een sp- c'.alist minister van justitie zou worden. Op de vraag of de huidige impasse tot ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen zou voeren, ant woordde de Schrijver: „Neen, de on derhandelingen moeten worden voort gezet." Sartre opent een proces (Van onze Parijse correspondent), Jean Paul Sartre heeft een procesaan- hangig gemaakt tegen zijn Amerikaanse agent, die hil er van beschuldigt ingrij pende wijzigingen te hebben toegestaan in de tekst van zijn laatste toneelstuk ,L»es mains sales" (de vuile handen), dat momenteel in de Ver. Staten op wordt gevoerd met de filmster Charles Boyer in een der hoofdrollen. ,Jk heb," aldus Sartre, „noch een tendensstuk tegen het communisme, noch een vulgair melodrama willen sohrijven en daarom verzet ik me tegen de Amerikaanse versie van mijn werk." Op zijn protest bij de Amerikaanse toneeldirectie, ontving Sartre een tele grafisch antwoord, dat hem verzekerde dat zijn stuk „heel veel geld opbracht." .Het probleem l'gt voor mil elders", aldus luidde Sartre's lakonleke com mentaar. Onzekerheid in China Volgens berichten van de zijde dèr centrale Chinese regering bevinden re geringstroepen z'ch thans vijftien kilo meter van Djantsoean, waar de rege ringsstrijdkrachten van generaal Hsang pei tao belegerd worden. De' rapporten maakten geen melding van „enige on middellijke verlichting" voor de gene raal. In het gebied 'ten Oosten van Hsoet- sjou zijn volgens de centrale Chinese re gering twee onder communistische lei- d'tng staande divisies vernietigd. Ten Zuiden van Hsoetsjou zouden de rege ringstroepen vorderingen maken, in de richting van de provincie Anhwei. Zij zouden zich op 25 km van Soehsien be vinden. Later ls zelfs de herovering ge meld. COMMISSARISSEN DER KONINGIN BEZOEKEN LUXEMBURG. Mr. H. P. Linthorst Homan, Commis saris van de Koningin in de provincie Friesland, prof, dr J. E. de Quay, Com missaris voor Noprd-Brabant en mr dr F, J. M. A. H. Houben, Commissaris voor Limburg, zijn gistermiddag uit Brussel te Luxemburg aangekomen. ZU waren o.a. vergezeld van mr dr E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris-generaal van de Benelux en op de Nederlandse Lega tie ontvangen door de zaakgelastigde, jhr G. L. van der Maesen de Sombreff. Gedurende hun verblijf in Luxemburg zullen zij het steenkoolbekken, de me- taalfabrieken, het -Maas-dal en ver scheidene andere delen van het land bezoeken. Oud N.S.B.-ers ondersteunden elkander Personeel van de dienst opsporing ontvluchte politieke delinquenten, een onderdeel van de Rykspolitie te Am sterdam, is er dezer dagen in geslaagd een vereniging, gesticht door voor- waardehjk veroordeelde politieke de linquenten, op te rollen. Het doel der vereniging was hulp en steun te verlenen aan oud-N S B.'ers, die levensonderhoud zoeken of om an dere reden financiële hulp nodig heb ben. Het onderzoek heeft echter uitge wezen, dat ook ondergedokenen en voortvluchtige pplitieke delinquenten, evenals ongewenste vreemdelingen, door deze vereniging werden geholpen. Het hoofdkwartier was in een perceel ie Amsterdam, waarin een soort Ar beidsbureau was gevestigd en waar voortdurend vergaderingen werden be legd. In dit perceel is een inval gedaan en de politie is er In geslaagd bescheiden, w.o. een kaartsysteem en de volledige administratie in beslag te nemen. Bo vendien konden verscheidene vooraan staande figuren in deze vereniging wor den gearresteerd. Het onderzoek wees bovendien uit, dat een van de medewerkers, een bekend radio-propagandist uit de bezettingstijd, gelden, die bestemd waren om gebruikt te worden voor de ondersteuning van politieke delinquenten, te eigen bat* aanwendde. Set onderzoek wordt nog voortgeaü»

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1