Hoe slaan Haifa's kansen lol slagen! België staat voor een regerings crisis Berlijn, Palestina en Ruhrgebied WEERBERICHT Met een enkel woord 67ste Jaargang VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 No. 26545 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Naar aanleiding van gratie-verleningen De Belgische minister van justitie, Struye, heeft gisteravond zyn ontslag ingediend na een lang debat in de Kamer van afgevaardigden over de wijziging van het vonnis van twee Belgen, die wegens oorlogsmisdaden ter dood waren veroordeeld in levens lang. Onmiddellijk daarna heeft premier Spaak de Kamer meegedeeld, dat hy overleg zou plegen met zijn kabinet, „dat hoogstwaarschijnlijk ontslag zou vragen". Heden zal het kabinet in spoedver gadering bijeenkomen. M'Sn acht het waarschijnlijk, dat de huidige crisis niet tot een ontbinding van het parlement zal leiden. Dit zou namelijk automatisch nieuwe verkiezin gen meebrengen. Aangezien deze op grond van de wetteiyk vastgestelde ter mijn eerst na ten minste veertig dagen zouden worden gehouden, zou het land gedurende deze periode zonder regering zijn, een toestand, die men bij de hui dige politieke verwikkelingen onge wenst acht. Wel wordt het waarschijnlijk geacht, dat Spaak van deze crisis gebruik zal maken om de samenstelling van zijn kabinet te herzien. De publieke tribune van de Kamer was tot de nok toe bezet toen het so cialistische kamerlid Collard de minis ter van justitie interpelleerde over diens beleid betreffende de berechting van politieke delinquenten en met na me de wijziging van de tegen de rexis- tische verraders Boveroulle en Surin uitgesproken doodstraf in levenslange gevangenisstraf gispte. Voor de hekken van het parlements gebouw hadden vertegenwoordigers van vrijwel alle Belgische verzetsbewegingen met hun vaandels de wacht betrokken om te protesteren tegen de gratiever lening. Minister Struye wees er in zijn ant woord op. dat sedert de bevrijding aan 232 Belgische politieke misdadigers het doodvonnis is voltrokken, waarvan 107 tijdens zijn bewind. Spreker onder streepte, dat in Nederland slechts 22 en in Luxemburg 5 doodvonnissen ten uit voer zijn gelegd. De minister zeide van oordeel te zijn dat „de dorst der Goden" thans gelest is en hij achtte de voltrekking van meer doodvonnissen niet in het belang van het land. Hij verklaarde een wetsont werp te zullen-indienen op grond waar van de terdoocveroordeelden bij wijzi ging van hun straf in levenslang niet langer zullen profiteren van de wet-Le Jeun, die er in voorziet, dat degenen, die na gratieverlening tot levenslang worden veroordeeld, practisch na tien jaar vrij zouden komen. Spaak, die voor dit debat speciaal uit Parijs was overgekomen, brak een lans voor zijn minister. „De leden der regering volgen een algemene politiek betreffende toepassing der gratie-rege ling en minister Struye heeft deze ver tolkt", aldus Spaak. „Struye heeft een grote verantwoordelijkheid op zich dur- ven hemen bij het nemen van beslissin gen over de voltrekking van doodvon nissen en de regering schaart zich achter hem. Tussen het uitspreken van een doodvonnis en de beslissing of het vonnis werkelijk zal worden voltrokken, bestaat een groot verschil en de mi nister van justitie, die deze beslissin gen moet- nemen, leeft onder een bijna ondraaglijke spanning. Ik veroordeel persoonlijk de doodstraf uit humanitai re overwegingen en onderschrijf de po litiek van Struye volkomen". Spaak verzocht de Kamer ten slotte haar vertrouwen uit te spreken in het beleid van de minister". Tot stemming kwam het echter niet, want Struye diende tevoren zijn ont slag in. Na een inderhaast belegde vergade ring van de leiders der verschillende fracties werden vier moties ingediend. De socialisten „betreurden" de gratie verlening, de katholieken spraken hun vertrouwen in de regering uit, de libe ralen steunden de socialistische motie en dienden bovendien een motie van afkeuring in. D2 communisten dienden enkel een motie van afkeuring in. DE AMERIKAANSE HAVENSTAKING Ryan, leider van de stakende Ameri kaanse havenarbeiders, heeft gedreigd alle schepen van de Cunard White Star maatschappij na de staking te New- York te boycotten, indien de maat schappij niet ophoudt haar schepen naar Halifax te dirigeren. Indien de maatschappij haar huidige politiek niet verandert, aldus Ryan, zal Ivj niet toestaan, dat zij enig deel heeft aan een overeenkomst, die na onderhande ling eventueel tot stand zou komen. DULLES WORDT GEHANDHAAFD. Pres'dent Truman heeft de adviseur in buitenlandse aangelegenheden der republikeinse partij, John Foster Dulles, benoemd tot waarnemend voorzitter van de delegatie der Verenigde Staten bij de V.N. Leider van de delegatie is Benjamin Cohen geworden, die Warren Austin vervangt. De laatste is wegens 2 ekte naar de Verenigde Staten teruggekeerd. Nog altijd geen besluiten Gisteren zijn te Parijs achter de schermen onderhandelingen begonnen in een nieuwe poging om de Beriynse kwestie tot een oplossing te brengen. Na het falen van de pogingen van Evatt en Lie om de grote vier tot recht streekse onderhandelingen te brengen, heeft namelijk de voorzitter van de Vei ligheidsraad, dr Bramuglia, thans vra genlijsten voorgelegd aan Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Sovjet-unie, om technische in lichtingen over de valuta-kwestie in Berlijn. Het schijnt, dat de drie Wes telijke mogendheden, ofschoon weige rend rechtstreeks te onderhandelen zo lang de „blokkade van Berlijn" voort duurt, wel bereid zijn door bemiddeling van Bramuglia met de Sovjets te on derhandelen. Enkele uren voor de vastgestelde uiterste termijn heeft de regering van Israël aan de Veiligheidsraad doen weten, dat zij er in toestemt de troepen terug te trekken, die na 14 October de Negeb zijn ingetrokken, doch zich het recht voorbehoudt de troepen te hand haven, die vóór deze datum voor de verdediging der nederzettingen aldaar zijn gestationeerd. Nadat minister-president Ben Goe- rlon had verklaard, dat hij instemde met de resolutie van de Veiligheids raad, een beroep te doen op Arabieren en Joden over een wapenstilstand te onderhandelen, benoemde de regering van Israël kolonel Yigal Yadin, chef der militaire operaties, en Rouvain Sji- ioah van het ministerie van buiten landse zaken tot verbindingsofficieren van Israël om met Arabische vertegen woordigers te onderhandelen. Zestig waarnemers der V. N. vertrek ken heden naar de woestijn Negeb om de troepenbewegingen te controleren. Volgens een functionaris der V.N. zul len deze waarnemers, die uit Jeruza lem, Gaza en Tel Aviv komen, verslag uitbrengen over de bewegingen en de situatie van de troepen, die de Joden, na het ontbranden van een nieuwe strijd op 14 October in het gebied van de Negeb vooruitgeschoven hebben. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd, dat de Franse afgevaardigde op de zeslandenconferentie, Hervé Al phand, aan de Britse en Franse afge vaardigden een Frans plan voor inter nationaal beheer van de Ruhrindu- strleën heeft voorgelegd. Het document was echter nog niet officieel ter tafel gebracht. De conferentie heeft de eerste fase van haar werk, bespreking van de drie ontwerpen van statuten voor het ge zagsorgaan voltooi^. Een welingelichte waarnemer noemde de tot dusver ge maakte vorderingen „goed en snel". De conferentie heeft een aantal essentiële punten, waarover nog geen overeen stemming is bereikt, terugverwezen naar een commissie van ontwerp, die de komende drie dagen zal trachten de geschilpunten in een enkel ontwerp samen te vatten. Dit ontwerp dient voor Maandag gereed te zijn, wanneer dc conferentie in voltallige vergadering bijeen komt. De vitale kwestie van het beheer van de mijnen en industrieën van het Ruhr gebied is nog niet besproken. PASSEND ANTWOORD. De Belgische Senaatscommissie voor landsverdediging heeft de begroting be handeld. Bij de aanvang van de vergadering wenste senator Nothomb te weten of de communistische commissieleden ac- coord gingen met de verklaring van hun partfj, volgens welke de communis ten by een eventueel conflict de wape nen niet tegen de sovjet-unie zullen opnemen. Van communistische zyde werd hierop geantwoord, dat de com munisten de wapenen niet wensen op te nemen tegen sovjet-rusland wanneer het een door het Westen begonnen agressie-oorlog zou betreffen. Hierop werd de communistische secretaris ge wipt! Lord Vansittart wil „aanpakken" TEGEN HET COMMUNISME. Lord Vansittart heeft op een verga dering te Londen verklaard, dat de Sov- jetrussische politiek van generaal Sta lin even duideiyk op oorlog is afgestemd als indertijd die van Hitier. „Tussen hen is geen verschil", aldus lord Van sittart. ..Het is van belang te beseffen, dat het communistisch rijk verrot, wrak en van wreedheid en corruptie onder mijnd is en in geval van een niet- succesrijke oorlog uiteen zou vallen, wy kunnen dat gevaar vergroten door steeds op hetzelfde aambeeld te hame- ren. Waarom zouden we blyven porren? Het communisme heeft een glazen kaak. Laten wy aanpakken". NIEUW GRIEKS KABINET. Sofoelis, de liberale Griekse minis ter-president, die zss dagen geleden zijn ontslag indiende, heeft thans een nieuwe coalitie-regering gevormd. Het nieuwe kabinet verschilt zeer weinig van het oude. Het telt dertien popu listen en tien liberalen. Tsalderis blijft aan buitenlandse zaken. ENGELANDS HOUDING TEN AANZIEN VAN SPANJE. Groot-Brittannië heeft de Verenigde Naties doen weten, dat het zün hou ding ten opzichte van het Spanje van Franco niet gewijzigd heeft. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tnt morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan lichte regen of motregen en in het Zuid-Oos ten van het land vannacht plaatselijk nevel of mist. Matige en aan de kust tijdelyk krachtige wand tussen Zuiden Zuid-West. Aanhoudend zacht weer. 20 NOVEMBER. Zon op: 8.08 uur; onder: 16.43 uur. Maan op: 19.19 uur; onder: 12.32 uur (V.M.) Hoogwater te Katwyk te 5.01 en 17.14 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Om het lot van Nanking NOG ALTIJD ONZEKERHEID. Volgens de Chinese regering hebben de troepen van Tsjang kai sjek „op- l nieuw een overwinning" behaald in de j slag ten Zuiden van Hsoetsjou. Meer 1 dan 20.000 man der onder communist!- j sche leiding vechtende strijdkrachten 1 zouden vernietigd zün door geconcen- I treerde aanvallen der lucht- en land strijdkrachten der centrale Chinese re- J gering. Reuter voegt er aan toe, dat deze berichten de autoriteiten te Nan- j king moed hebben doen vatten, maar dat „buitenlandse waarnemers twijfel aan de dag blijven leggen,". „Ervaren 1 buitenlandse waarnemers gaven te ken nen. dat beweringen aangaande een eind-overwinning „prematuur" zijn. Zy gaven toe, dat de volgende vierentwin tig uur beslissend zouden künnen zün. Van regeringszyde worden „vele ge- vallen van „massa-capitulatie" der te genstanders gemeld. Verder melat de regering „belangryke vooruitgang" ten J aanzien van de legers der Noordelijken in het gebied van Soehsien. Op de Kust van Noord-Kiar.gsoe zün regeringstroe pen geland, die naar het Westen zou den doorstoten langs het Oostelyk ge deelte van de Loenghai-spocrweg. Nog steeds vluchten duizenden per sonen uit Nanking. Gehele etages in hotels, die veertien dagen geleden ge vuld waren met gasten, zün thans ver laten. De vreemdelingen zün „kalm en onoercerd". Uit Sjanghai worot ge meld, dat enige honderden Amerizanen hebben aangeboden dienst te doen in een luchtformatie van „Flying tigers", die gevormd zou moeten worden onder bevel van generaal-majoor Chennauit cm de regeringsstrydkrachten by te staan. ZWEDEN HEEFT EEN KRACHTIGE LUCHTMACHT. Wie op het ogenblik de gelegenheid krijgt een blik achter de schermen te slaan by de Zweedse luchtmacht, die reeds sinds 1926 een onaihankeiyk deel is van Zwedens verdedging, komt on- willekurig ender de indruk van de om vang en perfectie, die deze luchtmacht in ae laatste jaren heeft bereikt. Hoe wel uiteraard over de sterkte der Zweedse luchtstrydkracnten geen offi ciële mededelingen worden gedaan, neemt men in bevoegde Zweedse mili taire kringen aan, dat Zweden op het ogenblik na Engeland en Rusland de sterkste luchtmacht van Europa bezit. Zweden beschikt thans over 17 ge vechtseenheden overeenkomende met 1000 eerste linie-vliegtuigen. Dat een betrekkelyk klein land ais Zweden althans wat bevolking betreit in staat is geweest een dergelijk krachtige luchtmacht op te bouwen, is in de eer ste plaats toe te schryven aan het aan wezig zyn van een eigen vliegtuigin dustrie, die ever de meest moderne werkplaatsen en middelen beschikt. Op de algemene begraaf plaats ..Rusthof" te Amersfoort heeft de minister van oorlog, mr W. F. Schokking. gisteren het eregrafhof voor gevallen Sovjet- militairen geopend. Op dit kerkhof zijn de lichamen van ruim honderd krijgs gevangen militairen, die in het kamp Amersfoort werden omgebracht, en 'An de soldaten die in de winter van 19441945 by de bevrijding van ons land zün gesneuveld, samengebracht. Een overzicht na de onthulling van het monument door de ambassadeur van de U.S.SR., de heer A. Valkov. Genationaliseerde Gezondheidszorg in Engeland faalt VOLGENS AMERIKAANS OORDEEL. Dr Warren Cole, die kortgeleden in opdracht van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken een Churchill en Attlee in debat OVER BRITSE COMMISSIE VOOR WEST-EUROPA, Winston Churchill heeft in het La gerhuis onder luide byval van de oppo sitie geprotesteerd tegen de toevoeging van de kanselier van het hertogdom Lancaster, Hugh Dalton, aan de Britse bezoek aan Engeland heeft gebracht. leden van het comité voor een Verenigd heeft in een rede te Chicago verklaard, Europa. Dit comité werd de vorige dat de genationaliseerde gezondheids zorg in Groot-Brittannië gefaald heeft. De kwaliteit der medische zorg in Engeland was sterk omlaag gegaan, al dus dr Cole, en wel om de volgende redenen: 1. Reusachtige toeneming van spreek kamer-bezoeken verhindert de dokters speciale aandacht te wijden aan ernsti ge gevallen. 2. Er is geen financiële beloning meer voor byzonder werk en geen wedijver. 3. De dokters woden geïrriteerd door patiënten, die, nu zij toch kosteloos be handeld worden, met allerlei kleinighe den aankomen en dit doet hun oplet tendheid ten aanzien van ernstige kwalen verslappen. 4. De dokters voelen zich in het al gemeen niet tevreden en teleurgesteld. Laatste munit'e op een veilige plaats. De laatste 5 ton munitie, die de Hulp verleningsdienst in de duinstrook tussen Leiden en IJmuiden heeft bijeenge zocht, is naar de bodem van de zee gezonden, waar zii geen gevaar meer kan opleveren. Daarmee is een werk voltooid, waarmee in September 1946 een aan vang is gemaakt. De laatste kist wordt overboord gezet. Pro en contra Onze correspondent te Batavia tele grafeerde ons: Te Batavia ontvangen berichten ma ken melding van stygende ontevre denheid in politieke kringen over het beleid van Hatta. Er zijn aanwyzln- gen dat de oppositie tegen zyn beleid aan kracht wint, en dat een poging om zijn regering omver te werpen thans succes zou kunnen hebben. De rechtsgeoriënteerde PNI is, gelijk bekend, tegen de onderhandelingen met de Nederlanders gekant, terwijl de lin kervleugel aanstuurt op een direct ge wapend optreden. Deze sterke algemene reactie op het blykbaar bestaan van een mogelükheid op een eventuele overeenstemming met de Nederlanders zal zeker nadelige in- ioed uitoefenen op de mogelijkheid van het doen van verdere concessies. Tegenover deze zienswyze stelde een invloedrijke republikeins autoriteit een optimistisoher kijk. Z.i. kan Hatta reke nen op de steun van de militaire macht van Masjoemi en TNI. De Masjoemi oefent volgens zijn oordeel echter niet alleen een sterke militaire macht uit, doch tevens een belangrijke politieke invloed. Het belang van deze combinatl moet niet onderschat worden. Deze woordvoer der achtte de Nederlandse blokkade" het grootste struikelblok voor het tot stand komen en het slagen van nieuwe onderhandel'ngen, doch hij erkende dat de Nederlanders in hun recht zün. Ook het optreden van de Marine acht- del. Papieren overeenstemming Inzake de blokkade ware wel te bereiken, doch daarnaast blijft men een diep wantrou wen koesteren voor de practisohe toe passing van zulk een overeenstemming. Reactie op Hatta's rede niet ongunstig? SPOED DRINGEND GEWENST! In politieke kringen in Den Haag is men gereserveerd tegenover de uit spraken van Hatta in zyn radiorede, omdat men tot dusverre slechts dc beschikking heeft over een uittreksel van de rede en niet over de volledige tekst. De voorlopige indruk was ech ter niet ongunstig. Men was genigd de oproep van Hat ta aan de troepen en de politie aan de status-quo lyn om het bestand na te komen te zien als een poging van de zyde van de Republikeinse regering cm in deze aan de Nederlandse voorwaar den tegemoet te komen. Ook de duide- lyke verklaring van de Republikeinse premier, dat de regeringen der niet- republikeinse deelstaten niet als „ma rionetten" beschouwd kunnen worden, heeft 'n gunstige indruk gemaakt, aan gezien dit de eerste officiële en duide- lyke verklaring in deze richting is. Aan het slot van een hoofdartikel, waarin de „Nieuwsgier" de huidige po litieke situatie in Indonesië overziet, schryft het blad: „Speed is niet alleen noodzakelyk in verband met de nijpende tydnood, waarin de regering met het oog cp de naderende eerste Januari kemt te ver te hy correct. Slechts de tegenwerking keren, maar ook in verband met de door de lagere ambtenaren werkt uitter-st I groeiende onrust en onzekerheid in Fe- belemmerend op de Republikeinse han- derale kringen. BINNENLAND De Nederlandse, Engelse, Amerikaan se en Belgische vertegenwoordigers in de uitvoerende raad van de Internationale Organisatie van Journalisten, die in Boe dapest vergadert, hebben besloten in het vervolg geen deel meer te nemen aan het werk van de raad. Dit geschiedde nadat zij geprotesteerd hadden tegen de wijze waarop de vergadering werd gehouden. Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Loterljwet 1905 en vaststelling van enige met het loterijwezen verband houdende bepalingen. Gisteren ls het eerste Nationale Pluimveecongres te Barneveld door de burgemeester dier gemeente, mr C. E. L Kuntze, geopend in het Barneveldse Con certgebouw. Naby Markelo kwam een brug onder electrlsche stroom te staan, doordat een onder de brug gelegen electrlsche kabel contact maakte. Toen de landbouwer K. uit Markelo met paard en wagen over de brug reed, viel plotseling zfjn paard dood neer. Aan de Luit. ter Zee der eerste klasse A. C. van Versendaal ls posthuum de bron zen leeuw verleend, op grond van het feit. dat hij zich door bedrijven van bijzonder moedige en beleidvolle daden in de stryd tegenover de vyand heeft onderscheiden. Onder Geesteren naby Almelo hebben C.GD -ambtenaren een expediteur uit Zenderen aangehouden, die enige duizen den „zwarte" eieren vervoerde. De expedi teur ls gearresteerd. De Nederlandse onderdaan Pieter Lange veld ls door de Krygsraad te Brussel veroordeeld tot levenslange dwangarbeid en 10 mlllloen frank schadevergoeding aan de Belgische staat, wegens het leveren van uitrustingsstukken en dekens aan de vijand voor een waarde van bijna 15Q mlllloen Belgische franks. De goodwill-missie uit Pakistan heeft te Djokja bereikt, dat de circa 200 ln de Republiek aanwezige Paklstanners bin nenkort repatriëren. De meesten behoor den tot het Britse bezettingsleger ln Indonesië. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer ln Nederland (B.B.N.) zal Woensdag 1 Decem ber a.s. te Utrecht een vergadering houden, waarin getracht zal worden een nader contact tot stand te brengen tussen ver schillende groepen van belanghebbenden, die ten nauwste by het vervoerswezen zijn betrokken. De middenstandspartij zal in verschil lende plaatsen van ons land deelnemen aan de komende gemeenteraadsverkie zingen. Daartoe werd besloten op een buitengewoon partijcongres, dat giste ren te Utrecht gehouden werd. BUITENLAND Dc Nobel-commissie van het Noorse parlement heeft bekend gemaakt, dat de Nobelprijs voor de vrede dit Jaar niet zal worden toegekend. De handelsovereenkomst tussen Prankryk en de drie Westeiyke zones van Duitsland ls te Frankfort ondertekend. In een communiqué van de Ameri kaanse luchtmacht wordt medegedeeld, dat het opperbevel van de luchtverdediging en dat van de „tactische luchtmacht" voortaan ln een enkel „continentaal" op perbevel zijn verenigd. Stratemeyer ls tot opperbevelhebber van de continentale luchtmacht benoemd. De eerste vier Britse en Amerikaanse Dakota's zyn op het nieuwe vliegveld te Tegel ln de Franse sector van Berllln aan gekomen. Met het aanleggen van dit derde grote vliegveld te Berlijn, dat voor de luchtbrug wordt gebruikt, werd ln Augus tus J.l. begonnen. Van nu af zullen negen tig vliegtuigen een onafgebroken 24-uur dienst onderhouden. Een bende smokkelaars heeft met mortieren en geweren een gevecht van twee uur geleverd met een Argentynse politiepatrouille, die hen betrapte op een poging dicht bij de Boliviaanse grens. Argentinië binnen te komen. Eén Argentijnse politieman werd ge dood. een ander zwaar gewond. De smok kelaars zouden talrijke verliezen hebben geleden. Te Praag ls een aantal zware straffen bekend gemaakt voor personen, die be schuldigd werden van tegen de staat ge richte activiteit en zwarte handel. BIJ de tussentydse verkiezing te Stellenbosch in Zuld-Afrlka heeft de Het hoofd der R.K. kerk ln Honga rije, kardinaal Mindszenty, heeft ln zyn blad verklaard, dat hy thans „de enige wcrkeiyke stem" ls. door middel waarvan het Hongaarse volk zijn klachten kenbaar kan maken. De regering heeft echter het blad ln beslag genomen, zodat de verkla ring van de kardinaal het publiek niet heeft bereikt. De broer van generaal De Gaulle, Pierre de Gaulle, ls herkozen tot voor zitter van de Parijse gemeenteraad. De verklaringen door generaal Franco „ult ,hun StellIr.geiT te afgelegd Inzake Zwitserland, hebben daar J verdrijven, er een algemene staking m grote verrassing verwekt en zy vinden bet genele gebied zou worden afgeken- maand in Parijs tijdens een büeen- komst van de landen van het pact van Brussel opgericht om te beraadslagen en verslag uit te brengen aan de res pectieve regeringen over de stappen, die genomen zouden moeten worden om een grotere mate van eenheid tussen de Europese landen te verzekeren. Volgens Churchill had Dalton „zün uiterste best gedaan om de Haagse conferentie te verhinderen of in de war te sturen" en werd hy „overal beschouwd als een te genstander van de politiek van een Verenigd Europa, behalve wanneer dsze op een socialistische basis werd ge voerd", Attlee antwoordde, dat Dalton zeker© opvattingen had over de Haagse confe rentie, doch dat hy steeds een krachtig voorstander was geweest van de gedach ten van een Westeuropese Unie. Toen Churchill ook protest aanteken de tegen de toevoeging van sir Bridges, omdat het volgens hem „niet fair was het permanente hoofd van de Britse civiele dienst in partijpolitiek te be trekken". zeide Attlee „Chiirchill denkt, dat wanneer er een Labour-regering ls, deze partijpolitiek voert en als er een conservatieve regering is of een rege ring waarvan hy het hoofd is. deze niet partydig is". (Luid applaus van de re geringsaanhangers). Churchill repli ceerde, dat wanneer Attlee hem van partydigheid beschuldigde, deze wel besefte, dat alle andere regeringen van de Westeuropese Unie delegaties had den gezonden met vertegenwoordigers uit alle partyen, met name de Franse regering, die Leon Blum en Herrlot en drie andere vooraanstaande afgevaar digden had gezonden. Attlee antwoord de hierop, dat de Franse delegatie geen afgevaardigden van de voornaamste op- positie-partyen de communisten en Gaullisten had omvat. Franse communisten blijven stoken De C.G.T., het vakverbond, dat onder communistische leiding staat, is begon nen met de verdeling van ondersteu ningsgelden aan de my nwerkers, die thans zeven weken in staking zyn. De algemene toestand in het myn- gebied was vrijwel ongewijzigd. Een klein aantal mynwerkers is naar het werk teruggekeerd. Ruim 86.000 man zün weer aan het werk. In de Franse nationale vergadering heeft de minister voor Industriële Pro ductie, Lacoste, te kennen gegeven, dat „binnen enkele dagen de Franse myn werkers naar hun werk teruggekeerd zouden zyn." Thans is 68% van de normale pro ductie bereikt. Gisteravond is een regiment van 800 man Noordafrlkaanse trëepen in Duin kerken aangekomen, ter versterking van de 400 man politie- en republikein se veiligheidstroepen, die strategische posities innemen tegenover 1.000 ha venarbeiders. De havenarbeiders ver sterken een barricade achter de stalen deuren van een havencomplex met ba len, zakken en zwaar materiaal. De stalen versperringen waren door de Duitsers aangebracht tydens de bezit ting. Het plaatseiyk hoofdbureau van. de C.G.T. heeft bekend gemaakt, dat, indien de troepen zouden trachten cc digd. Een woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken neem de de toestand te Duinkerken „ernstig". REVOLUTIE IN ZUID-AFRIKA VOORSPELD. De geuverneur van Bombay, radja sir Mahadj Singh, voormalig agent-generaal De Sovjet-autoriteiten te Beriyn I van India in Zuld-Afrika, heeft de voor hebben medegedeeld, dat gevallen van spelling gedaan, dat er in Zuid-Afrika mond- en klauwzeer ln de stad zyn ge- een revolutie van niet-blanken tegen constateerd en hebben veterinaire controle blanken zou plaats hebben en dat deze h..oi.n .„„I.,*.,. up*.. 0D de lanBeduUr d00r de nlet.blanlten gewonnen zou worden. „Zij zal de steun hebben van alle Afrikanen, alle Aziaten en ook van een groot aantal Europe- daar geen weerklank. Cal well, de Australische minister van immigratie, heeft verklaard, dat, zodra men de transportmoeilijkheden te boven zal zyn gekomen, Duitse wezen naar Australië overgebracht zullen worden, om daar via instituten bij pleeg ouders te worden ondergebracht. bevolen ln de abattoirs en contvölc op het vervoer van vee uit de stad naar de Sovjet- zone. Het Britse kabinet heeft een plan besproken tot verlenging van de dienst- anen.' plicht van een Jaar tot 18 maanden. 1 Hy waarschuwde de reger'ng van Het officiële Tsjechoslo waakse pers- Z.u d-Afrika en meende, dat deze rege- natlonalistische candldaat Loubser met bureau Ceteka meldt, dat een lid van de nn- do°i" haar strenge rassennolit °k 6L254 stemmen de overwinning behaald, j Tsjechoslowaakse ambassade te Parijs, dr in Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika De candldaat van de verenigde party, Hof- Gregor, uit Frapkryk ls gewezen. Een haar eigen Uiteindelijke vai voorbe- meyer, kreeg 4.104 stemmen. I officieel protest ls Ingediend. ireidde". ulw«"»«u*e voorDe

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1