Kwartet in een flat EN DE GEDACHTEN' DE NIEUWE .BONNEN Leiden herdacht in de oorlogsjaren gevallen studenten World Student Relief vraagt hulp voor Universitaire Wereld in Indonesië Tweede Kamer aanvaardt Landbouwbegroting Meer vrijheid geeft meer verantwoordelijkheid m 125 jaar zegenrijke arbeid van de reclassering Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 18 November 1948 Tweede Blad No. 26544 Internationale Studenten Dag In het groot auditorium van de Rijksuniversiteit te dezer stede werd ter gelegenheid van de ovër de gehele wereld gehouden „International Student Day", gistermiddag een plechtige bijeenkomst gehouden, die het karakter droeg van een herdenking der in de oorlogsjaren gevallen studenten en tevens de aanvang betekende van de werkzaam heden van World Student Relief Neder land met betrekking tot het nieuwe arbeidsterrein in Indonesië. Prof. dr G. Heringa, voorzitter van het Universitair Asyl Fonds, tijdens zijn toespraak over bewust deelgenootschap der studenten aan de internationale universitaire gemeenschap. Foto Deidsch Dagblad—Van Vliet Studenten moeten roep van nieuwe tijd verstaan De plechtigheid werd om. bijgewoond door de waarn. chef van de afdeling Hoger Onderwijs van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer D. H. Bannier, die de minister vertegenwoordigde; majoor J. Grevelinlo hoofd van de Rijksvreemdelingendienst, die in verband met de werkzaamheden van het universitair Asyl-fonds nauw bij het „World Student Relief" is be trokken; vertegenwoordigingen van alle Nederlandse Universiteiten en Ho gescholen. verscheidene Leidse hoogle raren en vertegenwoordigers van stu dentenorganisaties. Mr K. Wiersma, die sedert enkele da gen optreedt als voorzitter van het Ne derlands Comité voor ..World Student Relief", sprak een kort inleidend woord, waarin hij opmerkte, dat men op deze dag in tal van universitaire gemeen schappen over de gehele wereld bijeen komt. om de studenten te herdenken, die tijdens de oorlog in het verzet tegen aantasting van de vrijheid zijn gevallen. Spreker merkte op, dat iedere student in het kader van deze herdenking een plicht heeft te vervullen. Vervolgens voerde de heer J. Drijber, president van de Nederlandse Studen tenraad. het woord. Na herinnerd te hebben aan het feit, dat op 17 Novem ber 1939 de eerste studenten in de ver zetsstrijd te Praag zijn gevallen, waar door juist deze dag als „International Student Day" werd uitgekozen, schetste hij de betekenis van deze internationale herdenkingsdag, welke ook opwekt tot internationale verbondenheid en sa menwerking. Hierna weidde de heer H. van Vloten, oud-voorzitter van het Nederlandse comité voor W.S-R- uit over de werk zaamheden, welke in de afgelopen twee jaar door het comité zijn verricht. Op initiatief van Pax Romana, de Wereld federatie van Christen-studenten en „International Student Service" opge richt. streeft het W.S.R. naar de hulp verlening aan in nood verkerende stu denten over de gehele wereld. Het gaat uit van het geloof in de verantwoorde lijkheid van ieder lid van de universi taire gemeenschap voor de ander. Met. dit doel voor ogen heeft het Nederland se-comité in de afgelopen jaren zich bezig gehouden met de hulp aan Poolse en Oostenrijkse studenten, aan Tsjechen en Balten in Duitsland en de „Displa ced Persons" in Muenchen. Verder ver leende het bemiddeling bij de verzen ding van medicijnen naar Duitsland en Polen en stichtte het het Universitair Asylfonds, dat 52 uitgeweken studenten volledig verzorgt. HULP AAN UNIVERSITAIRE WERELD VAN INDONESIË. Ten slotte deelde spr. mede, dat .het comité thans een omvangrijke hulp actie voor de universitaire wereld in Indonesië in het leven heeft geroe pen. Deze actie, welke een uitvloeisel is van een oriëntatiebezoek van vijf weken door de heer H. Knoppers, houdt o.m. in het zenden van alge meen ontwikkelende lectuur en vak literatuur én kleine boekerijen. Spr. wees er ten slotte nog op, dat het Nederlandse comité bij de uitvoe ring van dit plan aller belangstelling behoeft. Prof. dr G. C. Heringa uit Amsterdam, voorzitter van het Universitair Asyl fonds. sprak over de taak van Neder land in het „World Student Relief". Spr. constateerde, dat in de universi taire wereld reeds duidelijk de roep weerklonk tot de studenten aller lan den, zich te verenigen, welke roep ook in het W.SR. tot uitdrukking komt. Wij beieven bewust de vernieuwing van de wetenschap, haar onmiskenbaar streven naar bevrijding uit de dogmati sche overheersing door het eenzijdig materialistisch denken. Wij zien de universiteit opnieuw betrokken bij de wedergeboorte van de cultuur, mede de weg banende tot herwaardering van de mens. De maatschappelijke verhoudin gen, die tot dusver aan het universitai re leven een specifiek karakter gaven, vervagen bovendien geleidelijk. Nieuw opkomende problemen van levensonder houd brengen het voordeel mee. dat het sociaal-culturele vraagstuk een band vormt tussen de studenten van de ge hele wereld. STUDENTEN MOETEN ROEP VAN NIEUWE TIJD VERSTAAN. Nergens ter wereld treedt de strijd tussen oude en nieuwe ideologieën schrijnender aan de dag dan in In donesië, Terecht wijst ieder die Indo nesië ter harte gaat, op de grote be tekenis van onze culturele taak ginds, juist nu. De taak, die Nederland in deze kritieke periode in Indonesië te vervullen heeft, ligt welhaast in de eerste plaats op de weg van het hoger onderwijs; de academisch gevormden, die de samenleving daar moeten or denen en tot bloei brengen. Belang rijker voor de toekomst is evenwel, dat de studenten, die eens de taken daar zullen vervullen, de roep van de nieuwe tijd goed verstaan, aldus spr. W.SR. kent de nood der geestelijke arbeiders aan de universiteiten. Het Geneefse budget voor hulpverlening be loopt voor deze cursus 2 millioen dol lar, waai-van 40 procent voor Europa. 40 procent voor China en 20 procent voor Zuid-Oost Azië. Deelneming aan dit laatste werkplan, voor Zuid-Oost- Azië derhalve, heeft W.SR. voor het komende jaar en waarschijnlijk vele jaren als eerste plicht gezien. Men is zich terdege bewust van de zwaarte dier taak. Aan alles bestaat ginds behoefte en alle hulp zal slechts een druppel op een gloeiende plaat blijven, wanneer het niet gedragen wordt door alle idealisme dat aan de Nederlandse universiteiten leeft. Ook Europa kent maar al te veel noden, waaraan W.S.R. niet voorbij mag gaan Plannen voor gastvrijheid en hulp a.m Polen en D.P.'s van verschillende herkomst blijven aan de orde. Nako ming van onze indertijd op. ons geno men verantwoordelijkheid tèn aanzien van de vluchtelingen-studenten is alleen mógelijk, als alle burgers der universi teiten hun draagkracht ter beschikking van het Asylfonds blijven stellen. Spr. hoopte ten slotte, dat de Neder landse universiteiten met ere haar taak zouden vervullen in het international hulpwerk. Mr K. Wiersma sprak een kort woord van dank tot de sprekers en de aanwe zigen, waarna in het Oosters Instituut een receptie werd gehouden, die druk werd bezocht. Boter niet meer veredeld eindproduct (Van onze ParlementaireRedacteur) De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening beantwoordde gisteren de sprekers. Het systeem van garantieprijzen en subsidies is verlaten, aldus de minis ter, waarvoor in de plaats is gekomen beheersing van de productie en het scheppen van afzetmogelijkheden. Dit is geschied als een aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden, nu we van de schaarste-economie overgaan naar meer normale toestanden. Dit betekent niet, dat de landbouw aan zijn lot wordt overgelaten. Door de productiebeheersing kan men de prijzen grotendeels in de hand houden, vooral bij melk, vlees en eieren. Bij melk, vlees en eieren zullen de prijzen gebaseerd zijn op een lonende productie van vee voeder. De boer dient zelf uit te maken, wan neer hij zijn producten het best aan de markt kan brengen. Dit geeft meer vrij heid; maar ook meer verantwoordelijk heid. In dit licht bezien zijn de 2de en 3de motie-Vondeling overbodig. De heer Vondeling trok dan ook later deze beide moties in. EEN GOED ZAAKJE! Uitvoerig behandelde minister Mans- holt daarop de aardappelkwestie. Er is nooit sprake geweest van een garan tieprijs; het is evenwel een zaak van het scheppen van afzetmogelijkheden. Het staat nog in het geheel niet vast, dat er een teveel aan aardappelen zal zijn. Daar is b.v. de exportmogelijk heid. Het vorig jaar heef tde overheid hierop 31A millioen gld. verdiend; wat de georganiseerde landbouw ook had kunnen bereiken. Dat geld is intussen aan het Landbouw Egalisatiefonds ten goede gekomen. Voorts werken de aardappelstomerijen op volle kracht en de Regering verleent steun, ook bij de aanbouw van zulke fa brieken. Insgelijks steunt zij de aard- appelmeelfabricage door prijsgarantie en afneming van bepaalde quanta. Ten slotte is daar de behoefte aan varkens voer: Indien de boer zijn aardappels verwerkt in varkens, aldus spr. letter lijk, dan maakt hij ongeveer f.8 per 100 kg aardappelen; dus een goed zaakje! Hier wordt dus het varken beschouwd als veredeld eindproduct van de aard appel. De 1ste motie-Vondeling is dus eveneens overbodig, aldus de minister, al heeft hij er geen bezwaar tegen. Zij werd later z.h.st. aangenomen en vraagt van de Regering zodanige aan vullende markt-ordenende maatrege len, dat de prijzen der aardappelen niet gaan bewegen op het niveau, door de Regering in het afgelopen voorjaar in uitzicht gesteld. Met de Benelux heeft vanzelfsprekend overleg plaats inzake het landbouwbe leid. Maar men moet zich niet voorstel len. dat wij binnenkort kunnen komen tot een aanpassing op dit moeilijk ter rein. DAAR GAAT ONZE ROEM! De Regering wil komen tot een melk prijs van 17 cent, dat is ongeveer ge lijk aan die in Denemarken. Op de duur zullen wij in moeilijk heden geraken bij de afzet van onze boter wegens de te hoge prijs. De ver werking van de melk moet gericht zijn op de hoogste opbrengst; en die ligt naar het oordeel van de minister niet in de boter. Daar gaat dus onze vroegere roem en de weelde onzer weiden: geen „botertje tot den boom" meer, maar kaas en kunsthars. Wij vallen niet meer met de neus in de boter of het moest Austra lische zijn niemand heeft ooit meer boter op het hoofd. Vroeger smeerden we wel boter op onze geënterde sche pen, en zelfs aan de galg. Maar thans moeten we het maken van boter aan buitenlandse concur renten overlaten. De boter is niet meer ons veredeld eindproduct van gras. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 70) Manny, zei Max, terwijl hij haar tengere handen stevig omklemde, herinner je je werkelijk niet, wat je tegen me zei de laatste keer, dat ik je zag? Ze schudde haar hoofd. Het spijt me, Max, heus niet. Het was die keer, toen je ziekte opeens ten goede was gekeerd. Je had geslapen en toen je wakker werd, vroeg je naar mij. Toen ik bij je kwam, ver telde je me, dat je over me gedroomd had. Marianne lachte een zonnig stralend lachje. O, dat! zei ze ademloos. Maar dat is nog steeds zo, Max! Ik droom nog altijd van je! En haar hand drukte de zijne met grote innigheid. HOOFDSTUK XV. Toen Max was vertrokken, begon Marianne op de zelfde mysterieuse wij ze, als waarop ze aan de dood was ont snapt, nu werkelijk volledig te 'herstel len. Het was bijna te zien, hoe ze da gelijks dikker werd. Haar gezichtje en ledematen kregen de verloren gevuld heid terug, en als ze 's morgens wak ker werd, varen haar wangen rose als van een baby, terwijl haar haar, dat nu donkerblond was, begon te glanzen en te krullen als voorheen. Ze was nog zwak en buiten adem na de geringste inspanning en 's avonds zag ze nog bleek van vermoeidheid, maar de ver betering in haar conditie was opval lend en Ginette sloeg haar dagelijks met bezorgde liefde gade. De 'bezorgd heid kwam voort uit de angst dat het herstel eventueel te snel zou gaan en misschien zou uitlopen op een plotse linge ineenstorting. Maar tevreden en gelukkig was Ginette over het stralen de glimlachje op Marianne's gezichtje, dat in haar ogen was waar te nemen en zo nu en dan om haar mond lag. Er kwam geen ineenstorting. Inte gendeel, Marianne bleef zienderogen in krachten toenemen en vrouw Maradick ging met een stralend gezicht voort haar te verwennen met geklopte eitjes, room en andere lekkernijen. Nou kijk er toch eens aan, vrouw Maradick kan haar ogen haast niet ge loven, zo fijn ziet dat meisje er uit! Zoals vrouw Maradick altijd wel ge zegd heeft, als je van een goed ras bent overwin je iedere ziekte. Eet dat lekker op. liefje. Je zult een levende reclame zijn voor vrouw Maradick, als je straks aaaar huis gaat. Tien dagen later zei Marianne op eens: Ik wil de tuin eens rond wan delen. Lieve kind, geloof je werkelijk..? O ja, laat me het proberen, Gin- ny. Ik heb er zo schoon genoeg van als een baby gedragen te worden, en ik voel me heus geweldig vandaag. Mor gen spring ik waarschijnlijk over de struiken of iets dergelijks. Ginette gaf haar een arm en bege leidde haar langzaam tweemaal langs de tuinpaden. Dat is genoeg voor vandaag, Manny. Nu moet je weer gaan liggen. Maar ik heb het toch gepresteerd. Morgen doe ik het drie keer. Ze keek naai* haar benen, die ze voor zich uit strekte, nadat ze in de grote stoel bij het vuur was gaan zitten. O, 'die mooie benen van me, zuchtte ze. Het is nog niet veel meer dan 'bot met een velletje er om heen. Max zei altijd, dat ik de mooiste benen had, die 'hij ooit gezien had, maar hij zal dat nu wel niet meer zo vinden. Misschien kan ik mijn kousen wat opvullen, zoals lakei en in de Victoriaanse tijd wel deden. Je zou het kunnen proberen. Maar het vulsel zou waarschijnlijk net op 't moment, dat Max kwam, gaan zakken en dan zou je met dikke enkels rond lopen. Die avond begon Marianne plotseling over Kerstmis. Ik vind, dat we dit jaar allemaal samen moeten zijn met Kerstmis. Ik bedoel, dat we het misschien een vol gend jaar niet meer samen kunnen vie ren, omdat we overal verspreid zullen zitten. Ginette dacht diep in haar hart: Natuurlijk zal dat niet het geval zijn, maar ze antwoordde hardopHoe had je het gedacht? Ik zie -niet in, waarom we 'eigen lijk niet allemaal hier samen zouden komen. Ik moet hier natuurlijk blijven tot de winter voorbij is en Ruth en Bill zouden best hierheen kunnen ko men. Alleen Ruth en Bill? O, Max natuurlijk ook en John Rawlings, als Ruth hem er bij wil heb ben. En Judith natuurlijk. Geloof je, dat vrouw Maradick hen allemaal zou kunnen herbergen? Het huis is wei groot genoeg, denk je niet? Ze konden het haar in ieder geval vragen, vond Ginette. Ze voelde voor het plan om het Kerstfeest met allen tezamen op de oude boerderij te vie ren, en ze wist, dat vrouw Maradick een kerstmaaltijd zou kunnen klaar maken, waarover ze nog jaren zouden praten. Vrouw Maradick reageerde met groot enthousiasme op haar vraag. Ze vond het heerlijk het huis vol met mensen te hebben en zag niet op tegen veel werk. Ze zou er voor zorgen, dat de grote schuur werd schoongemaakt en versierd werd en misschien vonden de jonge dames het dan wel aardig een danspartij te hebben met enige jonge mensen uit 't dorp. De „jonge dames" vonden dit een prachtig plan en stem den hier graag mee in. En zo werden verschillende brieven uitgezonden en allerlei voorbereidende maatregelen ge nomen. Marianne kon natuurlijk nog niet veel doen om met dit alles te hel pen. Ze kon met moeite tot aan de schuur wandelen en daar de boeren knechten gadeslaan bij het in orde ma ken en versieren van de schuur. Er werden slingers opgehangen en overal werd hulst en mistletoe aangebracht. Ze hielp in vrouw Maradlck's keuken gezeten, mee met het schillen van ap pels en het pitten van rozijnen. Ginette en zij hielpen beiden de plumpudding roeren, hetgeen naar men zeide geluk bracht, en met begerige ogen keken ze naar de heerlijke koekjes, die in de oven gebakken werden en in trommels opgeborgen tot de feestdagen aanbraken. Een kalkoen, een gans en kippen werden in de ijskoude kelder bewaard, terwijl op één van de kelder planken een prachtige geglaceerde cake stond te wachten om aangesneden te worden. (Wordt vervolgd) AANDACHT VOOR KLEINE BOEREN. Minister Mansholt deelde mede, dat de distributie van veevoeder nog niet kon worden afgeschaft. Hij zal daartoe alleen overgaan na overleg met de geor ganiseerde landbouw,# 75% onzer boeren hebben slechts een klein bedrijf. Het is dus vanzelf sprekend, dat de volle aandacht aan de kleine boeren wordt gegeven en een rechtvaardig beleid wordt gevoerd. De minister is volkomen bereid op korte termijn met deskundigen op dit spe ciale gebied te overleggen, welke wen sen er nog zün en welke maatregelen moeten worden genomen. Het aantal ambtenaren aan spr.'s de partement bedroeg in 1946 19.000 en thans nog 9000. Daarnaast tellen de bedrijfschappen en de verkooporganisa ties 7000 man personeel. MAATREGELEN VOOR HYACINTHENTEELT? Ten aanzien van de hyacinthenteelt zeide de minister, dat de afzetmogelijk heid nog altijd groter is dan de pro ductie. Men wilde ook jonge kwekers de gelegenheid geven. Maar spr. wil gaarne toezeggen, het verloop van zaken nauwkeurig te volgen en hij zal maat regelen van het bedrijf steunen, indien deze nodig zouden blijken. De kosten van het controle-apparaat was niet f. 100 per koe, gelijk de heer De Ruiter had verondersteld, doch f20 voor elke koe, dit het slachthuis binnenwan delt. Het ligt in het voornemen der Re gering, de eieren-distributie met in gang van 1 Januari a.s. op te heffen. De belangen van de middenstand, bij zonder van slagers en kruideniers, von den nog verdediging door de heren Hooy (K.V.P.) en de heer Verkerk (A.R.), De begroting werd ten slotte z. h. st. aangenomen, onder aantekening dat de communisten tegen zijn. Hetzelfde ge schiedde met de begroting van het Landbouw-egalisatiefonds. GEWIJZIGDE GROETPLICHT VOOR MILITAIREN GAAT 1 DECEMBER IN. De nieuwe groetplioht voor militairen, waarover wij de bijzonderheden reeds publiceerden, zal cp 1 December a.s. in werking treden. Er wordt op gewezen, dat de bepalin gen omtrent het brengen van de mili taire ere-groet, welke o.m. aan leden van het Kon. Huls wordt gebracht, on- wijzigd zijn gebleven. DELEGATIE VAN SURINAAMSE VROUWEN TE SOESTDIJK. H.M. de Koningin heeft tezamen met de vier Prinsesjes Dinsdag j.l. een de legatie ontvangen, die namens de vrou wen in Suriname en de padvindsters aldaar, een mand met hoofddoeken van Surinaamse vrouwen en een lederen album aanboden. Het album bevat naamtekeningen van vrouwen van Su riname, die ter gelegenheid van de in huldiging van H.M. Koningin Juliana een som gelds bijeenbrachten. Voor het tijdvak van 21 November t/m 4 December 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor vlees 401 Vlees: 100 gram vlees; 402 Vlees: 400 gram vlees; 403 Vlees: 150 gram vlees. Alle bonkaarten 407 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. Bonkaarten KA, KB. KC 812 411 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas: 412 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet: 413 Algemeen: pl-m. 225 gram huis houdzeep of 180 gr. toiletzeep; B 425, C 42-7 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet. Bonkaarten KD, KE 812 417 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas; 418 Algemeen: 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet; 419 Algemeen: pl.m. 450 gram huis houdzeep of 360 gram toiletzeep. Tabak- en versnaperingenkaarten enz, QA. QC 808 133, 134. 137 Tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC. ZD, ZE. MD, MF, MH 813 (büz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook X. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 November worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden verniet gd, (Adv.) 17). Daar hadden professor Dom mel en Panda niets van gemerkt; ze waren rustig doorgewandeld en geluk kig had Panda de professor er van kun nen weerhouden om nog meer grapjes uit te halen. Ze waren nu weer thuis en zaten in I het laboratorium te praten, terwijl Pan da de wonderbaarlijke uitvinding van alle kanten bekeek. „Hier moet toch een hele hoop goeds mee zijn te doen", peinsde hij hardop. „Het moet toch mogelijk zijn, om er een ander gebruik van te maken, dan alleen het uithalen van grapjes". Hierover geraakte hij met de profes sor in een druk gesprek, waarin ze zo verdiept waren, dat geen van beiden merkten, dat er voor het raam van het laboratorium plotseling een gezicht ver schenen, dat met de neus tegen het glas gedrukt, aandachtig naar binnengluur- de. Even later verdween het gezicht weer, maar nog geen minuut later werd er hard én aanhoudend gebeld. „Hé!" zei Dommel, „wie kan daaf nu zijn? Ik verwacht helemaal geen be zoek". En hij slofte naar de voordeur om open te doen. In Leiden is een tekort aan toezichthouders In deze Novemberdagen herdenkt het Nederlands Genootschap tot Reclasse ring zijn 125-jarig bestaan. In November 1823 immers kwam op initiatief van de kooplieden Suringa, Warnsinok en Nier- strasz het Nederlands Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen tot stand, waaruit later het thans jubi lerende genootschap is voortgekomen. Deze naamsverandering kan gezien wor den als gevolg van de evolutie, die het genootschap gedurende zijn bestaan heeft doorgemaakt. Het particuliere ini tiatief, dat deze organisatie tot stand braoht en sindsdien tot op de huidige dag heeft gedragen, werd tijdens de oprichting gesteund door de algemene idealistische stromingen, welke om streeks het einde van de achttiende eeuw opgang deden. Bh' het eeuwfeest van het genootschap, werd aan zijn ar beid uiteraard grote aandacht besteed, doch sindsdien is deze arbeid in zovele opzichten gewijzigd, dat een nieuwe terugblik bij dit minder traditionele 125-jarig jubileum ten volle gerecht vaardigd is. De voorzitter van de afdeling Leiden en omgeving izdch uitstrekkende over de kantonale rayons Leiden en Alphen), prof. mr J. M. van Bemmelen. tevens hoofdbestuurslid, gaf ons tijdens een persconf er entte naar aanleiding van dit jubileum een korte uiteenzetting over het werk, waarvoor het genootschap zich thans ziet gesteld. De voorwaardelijke veroordeling- die eerst kort in werking was bij het eeuwfeest van het genoot- sohap, heeft sindsdien getoond tot volle bevrediging te werken, zodat zh ook thans nog steeds meer toepassing vindt, evenals de gedeeltelijk voorwaardelijke veroordeling. De rechter heeft voor zulk een veroordeling een reclasseringsrap- port van een van de reclasseringsge- nootschappen nodig, in de opstelling van welke rapporten het genootschap een der belangrijkste taken op zich heeft genomen. Voorts heeft het zloh belast met het toezicht op de voorwaardelijk veroordeelden of voorwaardelijk in vrij heid gestelden. Ten aanzien van die laatste taak, doet zich in Leiden de moeilijkheid voor, dat de reclasseringsambtenaar. de heer P. E. Hutte, de leiding van het toe- zichthouden moest overnemen van wijlen de heer Wükmans, die dit werk met uiterste zorg steeds heeft verricht, doch daarbij somstijds te veel persoon lijk wilde behandelen en daardoor over te weinig medewerkers beschikte. Bo vendien is het aantal gevallen, waar over toezicht moet worden uitgeoe fend, in verhouding met vóór de oor log aanmerkelijk gestegen. Thans be schikt Leiden over 72 toezichthouders, doch dit aantal moet te gering worden geacht wanneer men als norm stelt, dat hoogstens twee gevallen, liefst slechts één tegelijkertijd door eenzelf de toezichthouder worden verzorgd. Dank zij dit toezicht, gepaard aan de rem der voorwaardelijk opgelegde straf, vervalt slechts een zeer gering percen tage der voorwaardelijk veroordeelden tot nieuwe misdadigheid. De voordelen van zulk een veroordeling springen der- halve wel duidelijk in het oog. De ver oordeelde wordt niet gedeclasseerd, zijn gezin behoeft geen inkomen te missen (en dus veelal op gemeenschapskosten te leven) terwijl de staat ontlaat is van de taak. de veroordeelde te voeden en zij het ook ongewild onderdak te verschaffen. Het genootschap heeft gehuiverd zijn werk met nieuwe taken uit te breiden, waardoor de zorg voor veroordeelde kin deren sinds de invoering van de aparte kinderrechtspraak aan het daarvoor in liet leven geroepen ,Pro Juventute" toevalt, terwijl ook voor de politieke de linquenten een aparte organisatie in het leven werd geroepen. Eerst kort geleden heeft het genootschap na langdurige aarzeling bemoeienis gekregen met de psychopatenzorg. Over het algemeen ontmoet het ge nootschap, dat uiteraard een belang rijke taak heeft bii het vinden van een maatschappelijke plaats door een ver oordeelde veel medewerking van de werkgevers, terwijl ook de samenwerking o.a. met het Gewestelilk Arbeidsbureau van grote waarde blijkt. Van de 122 gevallen van voorwaarde lijke invrijheidstelling, die het genoot- sohap thans in Leiden en omgeving on der zijn hoede heeft, ontvingen 60 alleen een voorwaardelijke veroordeling, ter wijl 42 gedeeltelijk voorwaardelijk wer den veroordeeld. Het genootschap hoopt, dat dit jubi leum aanleiding mag zijn, dat men al gemeen de grote waarde van het werk der reclassering leert inzien zich daar toe bovendien voelt aangetrokken en op grond daarvan zich bereid verklaart medewerking te verlenen ln de vorm van toezichthouden. Zij die zich tot dit mooie werk voelen aangetrokken, kun nen zich vervoegen bij de heer P. E. Hutte, Ka/pteynstraat 56 te Leiden. De viering van het jubileum vindt in Le-iden plaats tijdens een feestavond ln het Leidse Volkshuis, morgenavond om 8 uur. VOOR VRIJDAG 19 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gr am .muziek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: operamuziek: 8.50: voor de huls- vrouw; 9.00: muziek van Schubert; VPRO Ip/O?; morgenwijding door ds P. Brakman; VARA 10.20: gram.muzlek; 10.30 voor de vrouw; 10.45: viool en piano; 11.10: voor dracht; 11.25: lichte orkestmuziek; AVRO 12.00: gram.muzlek; 12.30: weerpraatje; 12.33: sport en prognose; 12.45: Pierre Pal- la, plano; 13.00: nieuws; 13.15: mededelin gen; 13,20: orkest J. Renova; 14.00: kook kunst; 14.20: omroep kamerorkest; 15.00: boekbespreking; 15.20: omroep kameror kest; VARA 16.00: orgelspel door J. Jong; 16.40: voor de jeugd; 17.00: filmmuziek; 17.20: wij en de muziek; 18,00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: Ned. Strijdkrach ten; 19.00: denk om de bocht; 19.15: Accordeola; VPRO 19.30: de kerk midden ln het dorp; 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.05: muziek van Brahms; 20.30: de actuele betekenis van de kerk; VARA 21.00: verzoekprogramma; 21.30: kermis der IJdelheid; 22.00: buitenlands overzicht; 22.15: Virginia Paria zingt; VPRO 22.40; vandaag; 22.45: avondwijding; VARA 23.00: nieuws; 23.1524.00; symphonlsch concert. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: een woord voor de dag, 8 00: nieuws; 8.15: en nu aan 't werk; 9.00: gram.muzlek; 9.15: voor Jonge zieken; 9.30: waterstan den; 9.35: Frans morgenconcert; 10.30: morgendienst o. 1. v. ds N. J. van Beek; 11.00: gram.muzlek; 11.30: Gerard van der Velde, tenor; 12.00: bekende werken (gr - pl.); 12.30: weeroverzlcht; 12.33: orgelcon cert; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole or kest;. 14.00; gram.muzlek; 14.20; van oude en nieuwe schrijvers; 14,40; musetteklan- ken; 15.00: planosoll; 15.30: NCRV-koor; 16.00: voordracht; 16.20; gram.muzlek' 17.30: Amatl trio; 18.00: violoncello van Bach; 18.30: Ned. Bijbelgenootschap; 18.45: geestelijke liederen; 19.00: nieuws; 19.15: voordracht, 19.30: actueel geluid: 19.45: CNV-kwartler; 20.00: nieuws; 20.05: pro loog; 20.15: samenzang van geestelijke lie deren; 20.50: de bliksemafleider, hoorspel: 21.25: Dlvertimenti; 21.35: Symphonl® concert; 22.10: voordracht; 22.40; gram. muzlek: 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: Mink Weber; 23.35—24.00: gram.muzlek.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5