PRODENT Kwartet in een flat Tweede Kamer bespreekt landbouw-kwesties PANDA EN DE GEDACHTEN-MACHINE Wat er in Indonesië gebeurt De heer Speekenbrink verweert zich tegen critiek Een geschenk RECHTZAKEN de rfeoée/ 45',/ Schrikbarende, toestanden in het kamp Amersfoort Lugubere onthullingen tijdens proces Kotalla FaMa tandpasta tegen tandbederf Radio-programma Kerkelijk Leven WOENSDAG 17 NOVEMBER Vier communistische moties weggestemd (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer stemde gisteren over de vier communistische moties in zake de compensatiebijslag op de lo nen. En ze stemde ze wèg. Want al be lichamen de moties voor een deel wen sen, die ook door anderen dan de voorstellers worden gekoesterd, wilden er toch niet aan. De heren Andriessen (KVP) en v. d. Goes yan Naters (Arbeid) legden uit waarom: daar de regering over die wensen overleg pleegt met de Stichting van do Arbeid en de voorstellers beden kelijke bedoelingen hebben. 775 was dc uitslag der stemming. Er waren dus 82 leden aanwezig. Maar die verdwenen goeddeels naar andere zalen in het gebouw, toen het Huis zich zette aan de algemene be raadslagingen over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. 14 sprekers hadden zich opgegeven en nauwelijks 14 leden bleven in de zaal Hetgeen niet eens zeggen wil, dat de woordvoerders althans elkanders re devoeringen aanhoorden. Menig aan wezige verdiepte zich kennelijk in an dere zaken en op een zeker moment telden wij slechts zeven leden in de zaal. Er viel ook niet veel nieuws te ver nemen. In hoofdzaak bepaalde de ge- dachtenwisseling zich tot de verande ring. in de landbouwpolitiek der rege ring, die zich kenmerkte door het af schaffen van de subsidies. De heer Vondeling (Arb.) diende een drietal moties in. N.l. een, dat de rege ring een prijs zal garanderen voor con sumptieaardappelen, vervolgens een voor Eervol ontslag aan Abdoel Kadir Aan Raden Abdoel Kadir Widjojoat- moifljo is thans op zijn verzoek op de meest eervolle wijze, gerekend van 1 November 1948, ontslag verleend als voorzitter van de delegatie, ingesteld bij Kon. Besluit van 15 December 1947, on der dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem in moei lijke omstandigheden den lande bewe zen. OVERLEG INZAKE INDISCHE AMBTENAARS-AANGELEGENHEDEN In een onderhoud tussen de heren P. van Hoogstraten (hoofd dienst algeme ne personeelszaken in Indonesië), J. H. Boerstra (hoofd afd. alg. personeelsza ken Dept, van O. G.) en W. H. Licht veld (gedelegeerde der samenwerkende vakverenigingen van overheidsdienaren in Indonesië), werden de volgende on derwerpen besproken: De stromingen in de ambtelijke vak beweging in Indonesië; de voorstellen inzake de rechtspositie der ambtenaren in Indonesië; de afdoening van de re habilitatie der ex-Ned. Ind. oorlogs slachtoffers. Naar aanleiding van het resultaat dezer besprekingen zal de heer Licht veld reeds de volgende week naar In donesië vertrekken. THANS EINDELIJK „GOEDKOPE" DAMESMANTELS? Bij de contróle door de prUsbeheersing In detailzaken op het gebied van dames mantels werd van de betrokken klein handelaren veel medewerking ondervon den. Daar de nadruk bij dit onderzoek lag- op de kwestie van aflevering door fabrikanten van de voorgeschreven aan tallen of percentages mantels In de goed kope prijsklassen werd door de winke liers de verwachting gekoesterd, dat als gevolg van dit onderzoek de bevoorra ding met de goedkope mantels zal ver beteren. geleide landbouwproductie en prijsvor ming zij het zonder directe gelde lijke steun en ten slotte een motie, dat de regering jaarlijks tijdig liefst bij de begroting haar plannen ten aanzien van land- en tuinbouw zal be kend maken, opdat belanghebbenden weten, waaraan zij toe zijn. Over de visserij hoorden we maar één atom, die van de heer Den Hartog (VVD), ofschoon ook deze hoofdzake lijk de landbouw besprak, waarbij hij de nadruk legde op de vrijheid van be drijf. 's Avonds kabbelde de stroom der agrarische welsprekendheid rustig ver der. De heer v. d. Weyden (Kath.) laakte het, dat de uitvoer van paarden naar Frankrijk ln een hand was en_Jtwam op voor het particulier initiatief. Ook punten als pachtdwang, cultuur-tech nische werken en ziekten onder het vee (TBC-bestrijding) brachten enige variatie in de beschouwingen. Maar de belangstelling bleef heel klein. De heer Borst (Comm.) diende een motie in tot handhaving van de ga rantieprijzen. Radiorede Moh. Hatta over politieke toestand DAARNA ENIGE WEKEN NAAR SUMATRA. Moh Hatta zal hedenavond voor Radio Djokja een redevoering houden met be trekking tot de hiftdige politieke situatie. Volgens Antara zal Hatta morgen per vliegtuig nara Sumatra vertrekken en vergezeld worden door de Republi keinse minister van welvaart SJafroed- d'n Prawiranegara, de staatscommis- saris voor Financiële Zaken, Loekman Eakim en mr Hadi van het Ministerie van Justitie, de laatste met de opdracht om voorbereidingen te treffen voor de a.s. algemene verkiezingen op Sumatra. Moh Hatta zal enige weken op Sumatra vertoeven. VRIJDAG OPENING FEDERALE BANDOENG-CONFERENTIE. De derde zitting van de Federale conferentie te Bandoeng zal Vrijdag a.s- worden geopend. Textieluitvoer overtreft voor-oorlogs peil Op het Textielhandelscongres te Am sterdam heeft o.a. de heer A. B. Spee kenbrink. Directeur-Generaal! van de buitenlandse economische betrekkingen gesproken over: „D? textielhandel, zijn plaats in het handelsverkeer van Ne derland met het buitenland". Spr. zei- de, dat het helaas nog altijd niet mo gelijk is de remmen op de buitenlandse handel los te gooien. Onze invoer is sterk gebonden aan de devies npositle en deze weer aan de export. Het stelsel der invoervergunningen zal voorlopig nog moeten blijven bestaan. De enige mogelijkheid om hier van los te komen zag de heer Speekenbrink in opvoe ring der productie en verlaging van de kostprijs, waarbij dan nauwe interna tionale samenwerking de meeste an dere landen verkeren in dezelfde posi tie als Nederland de Internationale handel zal moeten leiden. De veelheid van critiek, welke de overheid te verduren krijgt, weet de heer Speekenbrink aan het feit, dat de overheid steeds het algemeen be lang voor het oog moet houden, ter wijl het bedrijfsleven veel eenzijdiger verlangens heeft. Ook stond spr. stil bij de critiek, uitgeoefend ojf de im port van luxe of in het algemeen minder noodzakelijke goederen. N.S.-persodeel verzoekt vergoeding voor stakingsschade De personeelraad der Ned. Spoorwe gen heeft aan de Ministerraad een uit voerig schrijven gezonden inzake de toekenning van een volledige vergoe ding voor de geleden stakingsschade door het spoorwegpersoneel op de voet van de toegekende vergoedingen wegens verzetsschade. Dit zo zeide hij is het gevolg van het feit, dat Nederland ook goede ren exporteert waarvoor ln het bui tenland slechts geringe belangstelling bestaat. Het is een kwestie van het koppelen van „sterke" en „zwakke" in- en uitvoerproducten. Steeds moet in het oog gehouden worden, dat de beta lingsbalans met de diverse landen niet scheef getrokken mag worden. Somber waren ook de opmerkingèn, van de heer Speekenbrink over onze handel met de toekomstige partner België. De import uit België Is helaas nog steeds aanzienlijk hoger dan de ex port naar België. De textielhandel heeft zonder twijfel te kampen met de Invoerbeperkingen maar neemt geen-Ghgunstige plaats in. Wat de export betreft; de uitvoer van tex- tielgoederen overtreft het vooroor logse peil, hetgeen spr. een woord van hulde ontlokte. Belangrijk achtte spr. het. dat het Nederlandse bedrijfsleven tijdig wensen en verlangens naar voren brengt, op dat met deze rekening kan worden ge houden bij de internationale besprekin gen. DE NATIONALE RESERVE EN VOORMALIGE N.S.B.'ERS. Ten aanzien van de voorwaarden wel ke door de regering zyn gesteld betref fende de te stellen eisen aan de adspi- rant-vrijwilliger der Nationale Reserve, deelt de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland, daar toe gemachtigd door de Minister van Oorlog, mede, dat onder de te weigeren personen, ook behoren zü, die op of na 10 Mei 1940 lid zijn geweest van de N S.B. Ingezonden Mededeling voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. JULIA CUYPERS NAM AFSCHEID. In de Stadsschouwburg te Amsterdam gaf mevrouw Julia Cuypers gisteravond haar afscheidsvoorstelling als Elionora de wilde ln .Lentewolken" van Herman Roelvink. Het is een afscheid geweest dat zich ontwikkelde tot een grootse hulde aan deze 77-jarige vrouw, die nu reeds 70 jéar toneel speelt. Allereerst sprak wethouder mr Van Wijck als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, .toen Ferd Sterneberg. haar tegenspeler in Lentewolken en voorzitter van het huldigingscomité. Na hem spraken nog Marie Hamel namens de vereniging van toneelkun stenaars, Emma Morel. Caroline van Dommelen, Paul Huf, Defresne en tal van anderen, o.w. Rika Hopper. Tal van telegrammen en gelukwensen waren van alle zijden binnengekomen, o.a. van H.K.H. Prinses Wilhelmina. En naar mate de rij van sprekers kleiner werd, nam de stapel cadeaux en bloemen toe. tot deze het gehele middenstuk van het toneel vulde. Diep geroerd dankte ten slotte mevrouw Cuypers voor de vele gaven en goede wensen. BIJEENKOMST DER EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal Dinsdagavond a.s. beginnen in de afdelingen ver scheidene hoofdstukken der rijksbegro ting voor 1949 te onderzoeken. Woensdag d.a.v, zal zij in openbare vergadering o.a. behandelen hoofdstuk Ila der Rijksbegroting «Dep. van Alg Zaken) en de wederinvoering van de totalisator. NEDERLANDS MOTORSCHIP BUITEN THEEMSMOND GEZONKEN. Vannacht is het Nederlandse m.s. „Quo Vadis" buiten de mond van de Theems gezonken. 10 leden van de be manning zijn door een voorbijkomend Engels motorschip opgepikt en te Southend aan land gebracht. Een vrouw en een kind behoren tot de ge redden. WORDT RATIO KOSTER'S STRAF VERLICHT? Gisterochtend stond R-atio Koster, dienstplichtig militair, die de krijgs tucht ondermijnende lectuur verspreid de, in hoger beroep voor het Hoog Mi litair Gerechtshof terecht. Het O.M, achtte het vonnis juist doch de strafmaat te zwaar. Geëist werd een gevangenisstrafvan lü jaar met aftrek. De verdediger, mr dr Stokvis, vroeg op juridische gronden het vonnis te vernietigen, vrijspraak en onmiddellijke invrUheidsstelling. Uitspraak over 14 dagen. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Van Rossem-Huydecoper, z., Eindhoven; Van BeunlngenDe Vrlese, d., R'dam; HeljnlsRenssen, d., Arnhem. Gehuwd: H. Brinkhoff en E. D. de Vooys, Arnhem. Overleden: A. Smits, m.. Doorn; E. E. Bell—VVeldln, v., 90 J.. R'dam; J. A. Wiesebron, m., 4* J., Den Haagj J. H. van Laer, m„ Deu Haag. Ingezonden Mededeling i flinke tube f 3°" l zeer grote tube FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 69) Die avond ging ze naar bed vol van Bietgeen Marianne haar gezegd had. Ze bekeek haar zienswijze van allekan ten. Was het waar wat Marianne zei? Was ze een dwaas geweest door Joel uit haar leven te laten verdwijnen, al leen omdat ze van oordeel was, dat ze door moest gaan met de familie te (helpen? De warme melk maakte haar slape rig. maar voordat ze inslaap viel was ze toch tot de conclusie gekomen, dat Marianne het niet bij het- rechte eind had. Kinderen uit één gezin moesten samen vechten, als er moeilijkheden waren en elkaar blijven helpen. Vader en moeder zouden het vreselijk hebben gevonden, als ze uit elkaar waren ge gaan. En er waren nog andere redenen ook. Bill b.v. was niet iemand, die ge makkelijk op eigen benen stond. Dat was een feit, dat onder ogen gezien moest worden. Hij was slap en aan zichzelf overgelaten, zou hij misschien weer ,in de verleiding komen van de rechte weg af te zwenken. O, het was waar, dat hij diep beschaamd was ge weest over zijn misstap, maar die schaamte betrof voornamelijk de smet op de familienaam. Als zijn zusters er niet waren om hem te steunen, belang stelling in hem te tonen en hun ver trouwen in hem te stellen, wie weet in wat voor wonderlijke affaires hij dan opnieuw verzeild zou raken? En dan was er Ruth. Als Ruth op kamers woonde, zou ze zich gaan ver waarlozen. Ze gaf weinig om eten en de normale prettige dingen van 't leven. Als niemand voor haar zorgde en maakte dat ze beh<x>rlijk at en dat ze goed verzorgde kleren droeg, dat haar schoenen verzoold werden, haar ver warming gestookt werd enz., dan zou Ruth al gauw gaan leven op maaltij den van brood met jam of iets derge lijks en zou ze haar uiterlijk volkomen verwaarlozen. O nee, Ruth kon niet aan zichzelf overgelaten worden, dat was uitgesloten! En dan was er Mari anne zelf nog! Als ze weer beter was, veronderstelde Ginette, zou Marianne weer willen optreden. Ze zou waar schijnlijk opnieuw op tourneé gaan of misschien in Londen optreden. Maar Marianne, met haar twintig jaren, moest ergens een thuis hebben, waarop ze terug kon vallen, ze moest weten, dat ergens op de achtergrond haar broer en zusters waren, die haar altijd ha hun kring met warme hartelijkheid zouden opnemen. Zo'n achtergrond was ontzettend belangrijk voor een jong meisje, dat een eigen weg in het leven wilde vinden. En wat haar zelf betreft, dacht- Ginet te, terwijl ze de dekens over haar schouders trok, wist ze, dat ze, zo lang Ruth, Bill en Marianne haar nog no dig hadden, nooit tce zou geven aan haar soms wilde verlangen om alles hier in de steek te laten en naar Joel te gaan De volgende dag was het 1 December en hoewel het veel kouder begon te worden, was er 's middags toch nog genoeg zonneschijn, dat Marianne, gced toegestopt onder de dekens, bulten kon liggen, om de gezondmakende zeelucht de frisse zeewind in te ademen. Gi nette zat naast haar en las haar voor uit een 'boek, dat hen beiden zeer amu seerde. Ze merkten niet hoe een auto voor het hek van de tuin stil hield. Ze hadden vaag het geluid van een auto, die heuvelwaarts klom, gehoord, maar er geen aandacht aan geschonken. Er kwamen zoveel auto's en touringcars langs de boerderij, aangezien iets ver der op, bovenop de heuvel, de ruïne van een oude abdij te bezichtigen was. Toen het opeens tot hen doordrong dat er een auto voor het hek had stil ge houden, en ze verrast opkeken, liep Max al op het tuinpad in hun richting. Hij keek hen beiden met een vrolijke blik in zijn ogen aan en zijn prettige gezicht zag er opgewekt uit. Maar Max, wat een verrassing! zei Ginette. Hoe kom jij zo opeens hier opdagen? Ik moest in dé buurt zijn, zei Max. Ik kreeg een tip, dat een plaatselijke zangvereniging enige bij zondere tenors had. Maar het bleek niets te zijn. Veel te gezwollen stijl Zijn antwoord wras bestemd voor Gi nette, maar zijn ogen gingen naar Ma rianne. En Ginette zag, terwijl ze Ma rianne tersluiks aankeek, dat er een zacht blosje op het nog tere gezichtje van haar zusje was gekomen en dat er in haar blauwe ogen een schittering was, zoals er in geen weken in te zien was geweest. Hoe gaat het met jou, Manny, liefje? Ze bracht een hand naar haar hoofd, als wilde ze haar slordige aangegroeide haar ordenen. Ik zie er vreselijk uit, zei ze. Je ziet er uit als een reclame voor het buitenleven, vergeleken met de laatste keer, dat ik je zag. Maar ik veronderstel, dat je je niet herinnert, wanneer dat was Misschien niet! Is dat erg? Er schijnt heel veel te zyn, dat ik me niet precies herinner Nu, hoe dan ook, ik ben hier spe ciaal naar tce gekomen, cm je een en ander in herinnering te brengen! Ginette stond op," nam haar boek, sigaretten en aansteker op, en kesk met een teder, geamuseerd glimlachje naar Max en Marianne. Ik zal vrouw Maradick gaan waar schuwen, 'dat er bezoek is met 't oog op een extra-portie thee. Ik hoep, dat je honger hebt, Max. Went je zult eigen gebakken brood moeten eten, met dikke boter en jam, en ei-gele cake en slagroom. Vrouw Maradick noemt dat een klein hapje om op 'voort te kun nen tot aan het avondeten! Breng alles maar. Ik heb niet ge luncht, en heb dus behoorlijke trek. Goed, zei Ginette lachend. Wil je Marianne naar binnen dragen, als 't zover is? Ik roep wel. Het wordt te koud om buiten thee te blijven drinken. Ze ging naar binnen en liet hen al leen achter. Voordat ze het huis be trad, keek ze nog even om en zag, hoe Max naast Marianne was gaan zitten en haar handen in de zijne had gëno- men. (Wordt vervolgd) Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam behandelde gisteren de zaak tegen de beruchte ondercommandant van het concentratiekamp Amersfoort, Kotalla en zes van zyn satellieten. De dagvaarding van elk was een luguber verhaal, dat bij de vele getui gen en belangstellenden pijnlijke momenten in de herinnering terugriep. Kotalla bleek een van de ergsten te zijn geweest. Zijn dagvaarding sprak over het neerschieten van ruim 100 gevangenen. Hy mishandelde weerloze zieke gevangenen met de handen, vuisten, knuppel of een stokje, dat hij al tijd bij zich droeg. Dit stokje lag als corpus delicti vooraan op de groene tafel. Kotalla liet honden op de gevangenen los, sloot gevangenen op in een bunker, liet ze uren, dagen en zelfs weken strafstaan in de zgn. „rozen tuin". Voorts nog mishandelingen van allerlei aard, de ene nog erger, gruwe lijker dan de andere. Voor elk der verdachten golden bijna dezelfde fei ten als voor Kotalla; alleen Berg en May hebben het neerschietén van 72 Russen nog op hun credit staan. O.a. kwam de moord op de Amster damse wethouder A. S. de Miranda ter sprake. Toen hij arriveerde werd hij het slachtoffer van een opgehitste ben de, bestaande uit Nederlandse en Duit se S.S.'ers. Onder de vreselijkste mar telingen werd De Miranda binnen 3 dagen na aankomst in het kamp ver moord. Twee ambtenaren van de dienst identificatie en berging, die de graven in de omgeving van het kamp en op de Leusderheide hebben blootgelegd,- vertelden, dat zij 33 graven hebben ge vonden, waarin zich ln totaal 439 lij ken bevonden. Bovendien werden door deze dienst nog 26 graven gevonden met Joden en Russen, die ook nog honder den lijken bevatten. Een gruwelijke lijst van gevallen werd voorgelezen. Dr I. Wessel uit Hilversum, die van de oprichting van het kamp af als ge vangene in Amersfoort vertoefde, ver teld van de toestanden in het kamp. Toen 2 gevangenen ontvlucht waren, moesten alle gevangenen, ook de zie ken, 's morgens om 5 uur op de appel plaats aantreden en moesten zonder eten tot 11 uur 's avonds blijven staan. Hij heeft zich steeds geërgerd aan de zgn. „Lagerkeuringen", waarna men sen, die hoge koortsen hadden, doorge stuurd werden naar Duitsland. Dr Wes sel noemt deze keuringen een „aanflui ting". Het tempo was ongeveer 100 „keuringen" per uur. Eenmaal kwam een commissie contróle houden in het kamp. Dr Wessel heeft toen met eigen ogen gezien, dat een der beklaagden Berg alle Joden, die blauw geslagen waren en de gevangenen, die door ondervoe ding en slaag nauwelyk meer konden staan, aan de contróle onttrok. Dr Wessel noemde de toestand, waar in de Russische gevangenen verkeer den, „onbeschrijfelUk". Deze mensen waren uitgemergeld door honger en el lende en behoefden niet eens meer te werken. Bij intrede in het kamp, be merkte prof. Borst, als deskundige ge hoord, dat 30% van het aantal gevan genen hongeroedeem had. De gevan genen kwamen per dag ruim 1300 ca lorieën te kort. „Meermalen heb ik ge zien, dat Berg mensen, die in het laat ste stadium van hongeroedeem waren, opjoeg om te werken. Deze mensen De eisen in hoger beroep in de Bondowoso-affaire GEVANGENISSTRAFFEN VOOR ALLE EERDER VRIJGESPROKEN BEKLAAGDEN OP EEN NA. De advocaat-fiscaal bU het Hoog Militair Gerechtshof concludeerde he denochtend in de Bondowosozaak slechts ten aanzien van één beklaagde tot bevestiging van het vonnis van de zeekrUgsraad, n.l. voor wat betreft de vrUspraak van de sergeant-majoor B. J. van Lier. Tegen alle door de zee- krijgsraad vrygesprokenen eiste hij ge vangenisstraffen, variërend van 2 tot 6 maanden, en tegen de sergeant-ma joor A. D. Jippes de enige der be klaagde, die door de zeekrUgsraad tot een maand was veroordeeld 4 maan den gevangenisstraf. De eisen luidden: de kapitein der mariniers A. R. J. Zand man 3 maanden, de le luitenant der Mariniers J. van den Dorpe 6 maan den, de le luitenant der mariniers H. J. Ch. GIts 5 maanden, de sergeant majoor A. D. Jippes 4 maanden, de sergeant-majoor B. J. van Lier be vestiging van het vrysprekende vonnis, de korporaal C. L. Leytens 2 maanden, de marinier Ch. Grimberg 2 maanden, de marinier Kaspers 2 maanden, de marinier Huizer 2 maanden, de marinier Van Esch 2 maanden en de marinier Van Amelsvoort 2 maanden, alle straf fen met aftrek van voorarrest. De advocaat fiscaal noemde de wijze, waarop het transport was geregeld en vervoerd, „catastrophaal" en zeide, tot zijn spijt te moeten constateren, dat in dit geval een vergelijking met de methoden van het Japanse leger, niet ten gunste van het Nederlandse leger uitvalt en constateerde als vaststaand dat. indien dc regeling van het trans port en de uitvoering er van tot Soe- rabaja in handen van één man was geweest en het resultaat hetzelfde zou zijn als thans het geval is geweest, er stellig geen rechter zou zijn geweest, die hierover niet zijn scherpste af keuring zou hebben uitgesproken en een gevoelige-, zo niet de maximum straf zou hebben opgelegd. Het feit, dat in dit geval de verrichtingen over een aantal schijven hebben gelopen, doet in beginsel niets af aan de aan sprakelijkheid. konden iedere dag sterven, maar dat was voor Berg geen reden om ze min der wreed te behandelen". Aan de hand van een medisch rap port, door hemzelf geschreven, ver klaarde prof. Borst, dat de chirurg van het kamp geen „grein" verstand had van geneeskunde. Operaties wer den uitgevoerd zonder narcose, met een bot mes. Zelfs benen en vingers werden op deze manier geamputeerd. „De Russen", aldus prof. Borst, „wa ren dermate verzwakt, dat z(| niet eens meer in staat waren de kachel te stoken. Toen ik eens in de Russi sche barak kwam, lagen daar 8 Rus sen, jongens van 18 a 19 jaar, op een hoop bij elkaar om zo wat warm te te vinden. Zij hadden dysentrie, en bevuilden zichzelf en anderen". Dr H. P. ten Cate uit Utrecht die in Februari 1942 naar het kamp vervoerd werd, bevestigde de verklaringen van prof. Borst maar vertelde bovendien dat Berg de gewoonte had „paardje te rijden" op de Joden. De appèlplaats had een lengte van 800 meter en Berg had een speciale voorliefde bU een Jood op de rug te gaan zitten en de arme man met een zweep in de lengte van de appèlplaats heen en weer te jagen. Het slachtoffer was meestal al erg ver zwakt en als hU dan niet verder kon, werd hij met trappen gedwongen toch verder te gaan tot hU absoluut niet meer kon. Nog vele andere getuigen legden schrikbarende verklaringen af. Het slot van de behandeling volgt 29 en 30 November, wanneer de requisi toirs en pleidooien gehouden worden. Ingezonden Mededeling Uw tanden en mond stralend-wit en gezond! b^evat vitamine C fluörsilicaat sulfonamide VOOR DONDERDAG 18 NOVEMBER. Hilversum 1 (301 M.) AVRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.50. dagopening door dr A. Trouw; 8.00: nleuws; 8.15: operettemuz.; 8.55: voor de vrouw! 9.00: gram.muzlek; 9.30: een lied gaat de werel drond- 10.00: morgenwijding dooi ds P. C. Vermeulen; 10.15: arbeidsvitaminen, 10.50: voor de kleuters; 11.00: voordracht. 11.20: duet ten; 11,45: de republiek Letland 30 Jaar; 12.00: J Walvis, orgel- 12.22: ln 't spion netje; 12.27: weerpraatje; 12.30: Neder landse muziek voor de BBC; 13.00 nieuws- 13.15: mededelingen; 13.20: filmmuziek; 14.00: uit de wereldpers- 14.15: solisten- concert; 15.00: voor zieken en gezonden; 16.00: assortlmento; 17.00: kaleidoscoop; 17.20: over dieren; 17.30: doe het zelf; 17.35: ensemble J. Meyer- 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.3d: Ned. strijd krachten, 19.00: radiostrip: 19.10: avond school voor Jong en oud- 19.45: RVD ant woordt; 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dag: 20.15: Omroeporkest- 20,40: ver tellingen ln woord en muziek; 21.35 hoor spel „De nederdallng der goden"- 22.25: de speeldoos; 22.45- de Nederlandse zout- lndustrle 23.00: nieuws; 23.1524,00: gra- mofoonmuziek. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender, 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw- 9.05: orkestmuziek; 9.30: waterstanden; 9.35: Omroep kamerorkest; 9.45: schoolradio; NCRV 10.00: werken van Vivaldi en Zlpoli. 10 15: morgen dienst o.l.v ds B. F C. dc Groot; 10 45: gewijde muziek; KRO 1100: ziekenbe zoek; 1140: schoolradio- 12 00: Angelus; 12 03- orkest Klaas van Beeck; 12 30: weeroverzlcht; 12.33 gram.muzlek- 12.55 zonnewUzer; 13.00: nieuws; 13.25 plano- recital- 13.45: voor de vrouw. NCRV 14.00: Holanda Sextet; 14.40. voor de vrouw; 15.00: kwintet van Mozart; 15 30: M. Voorberg, plano- 16.00: bijbellezing; 16 45 muziek van Prokofjef, 17.00: voor de Jeugd. 17 30: bU de Gltanos; 17.50: een Indonesisch sprookje- 18 00. Vijf Zapaka- ra's; 18.15: CMB-kwartler. 1830: natio nale schoolzangwedstrUd; 18.45: puzzle- rubrlek- 19 00: nieuws; 19.15: Leger des Hells; 19.45 Ned. organisten spelen eigen werken; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: pusztaklanken; 21.30: famillecom- petitie; 22.00: gram.muzlek: 22.05: de vaart der volken 22.25.' liederen uit Va lerius' Gedenck Clarck; 22.45: avondover denking; 23 00: nieuws; 23.15'24.00: mu ziek van Tsjalkofskl. 16). Wel maakte hU even een bewe ging, alsof hij de mensen wilde weg jagen, maar toen haalde hU zyn schou ders op en terwUl de mensen de laatste bosjes veters raapten, stond de mars kramer heel diep na te denken en pein- zend keek hU naar Panda en professor Dommel, die intussen alweer waren doorgelopen. „Zag je nu, kereltje", vroeg de pro fessor trots, „hoe die man niets meer te vertellen had, toen lk met myn uit vinding begon. HU gaf zUn koopwaar gewoon weg, omdat ik het wilde". „Ja", zei Panda, „maar ik geloof.dat lk het toch elgenlyk niet zo erg leuk vind. Die arme kerel is al zyn koop waar kwUt en hy heeft er geen cent voor gehad. Dat is toch eigeniUk niet netjes". „Ach wat", zei Dommel, „lk zal de man straxs wel een beetje geld gaan brengen. Dan is hU weer tevreden ge steld". Nu, het leek er veel op, dat de pro fessor niet eens behoefde terug te gaan om zyn voornemen ten uitvoer te bren gen, want de marskramer, had Ineens met een resoluut gebaar zyn kistje on der de arnj genomen en was het twee tal achterna gegaan. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Zoe- len (toez.) C. B. Boere. pred. der Prot. Kerk ln Indonesië te Delft Aangenomen: naar Mydrectat D. Groe- neboer. cand. en hulppred. te Leeuwar den, die bedankte voor Oldemarkt (toez.) en voor Balk: naar Oosterblerum C. J. L. Loor te Anjum naar Schoonrewoerd A. F. P. Pop te Kockengen. Bedankt: voor Loosduinen (vac-dr A. F N. Lekkerkerker) A. J Flink te Ca- pelle a d. IJss»>l: voo: Zwammerdam en voor Wolphaarsdyk A. v. d. Veen te NliegaEljahulzen. Beroepbaarstelling. P. H de Bres. se cretaris van de Herv Raad voor de uit wendige Zending, Korte Bergstraat 5 te Amersfoort. Benoemd: te Klmswero A. Kalis L.Czn., godsdlenstonderwUzer. voorganger te MaasdUk. Drietal te Dordrecht: L. A Bodaan, vlootpred. te Den Helder; H. Coolsma te Prlncenhage en E. v. d. Schoot te Zaan dam. Geref. Kerken Beroepen: te Elburg S. Wagenaar te Arum; te Groningen (vac. P. v. Strlen) K W. Dercksen te Maas sluis en (voor de nieuwe 7de wijk) J. P. Hörchner te Voorthuizen; te Veendam M. Hamming te Den Helder; te Schoondljke A. C. Scherpenlsse. cand te Klundert- te Haren (Gron.) L. Zwanenburg te Holwerd (Fr-). Bedanktvoor Bunschoten-Spakenburg (vac-H. Torenbeek) en vooi Hoofddorp dr O. C. Broek-Roelofs te Woerden. Geref. Kerken onderh. art. 31 K. O. Beroepen: te Bruchterveld K. de Hoop. cand. te Groningen, te Delfzijl R. K. Wlg- boldes te Stadskanaal. Aangenomen: naar Waardhuizen (N. Br.) A. H. Algra, cand. te Leeuwarden, die bedankte voor Mlnnertsga Oude- Blldtzljl, Mlldam, Wierum. Opende-Sur- hulsterveen. Goes. Zuldwolde (Dr.), Ba- rendrecht en Ede. Tweetal te Zwollt (3de pred.pl.): E. T. van den Bom te Amersfoort en J. O. Mulder te Hattum. Ohr. Geref. Kerken Beroepen: to Werkendam H. van Leeuwen te Tholen. Bedankt: voor Papendrecht D. Driessen te Vlaardingen. Geref. Gemeenten Bedankt: voor RUssen D. L. Aangeenbrug to Dordrecht. Bapt. Gemeenten Drietal te Gronin gen: A. A. Hardenberg te Hengelo (O F. E. Sterrlnga te Leeuwarden en L. d« Haan te Apeldoorn. AGENDA WOENSDAG: Gerechi .0: Splritlsch Genootschap, 7.(1 uur nam. Gerecht 10: Geünieerde Loge van Th«# eophen. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2