Minister Moch doet onthullingen over communistische sabotage in Frankrijk „Berlijn" een prestige-kwestie geworden WEERBERICHT Met een enkel woord Verwarde berichten uit Cliina 87ste Jaargang WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 1 No. 265'45 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 C.G.T. in dienst der Kominform In de Franse Nationale Vergadering is men begonnen met het debat over de laatste stakingen en de bewering van de minister van binnenlandse za ken, Moch. dat de stakingen door de Kominform werden gefinancierd. Minister Moch besloot zijn overzicht van wat hij noemde „de terreur in de kolenbekkens" met de woorden: „orde en recht zullen overwinnen in Frank rijk". In zijn openingsrede zei minister Moch, dat in een zeker stadium van de staking, toen de troepen de mijningan gen weer hadden bezet, „georganiseerde benden, onder bevel van vroegere com munistische maquis een echte guenlla- tactiek toepasten. Moch las rapporten van plaatselijke ambtenaren voor, waarin werd be schreven hoe bruggen en wegen van mijnen toonden werden. Zich tot de communistische banken richtend riep Moch: ,.Dit is geen actie van vakver enigingen, dit is revolutionnaire actie". De communistische afgevaardigden, die klaarblijkelijk opdracht hadden in cidenten te vermijden, vielen Moch niet in de rede. Volgens de minister waren er 47 be langrijke gevallen van sabotage aan eigendommen geconstateerd en 367 aan vallen op personen of huizen. „Het is duidelijk, dat deze misdadige sabotage en intimidatie geschiedden op bevel van hogerhand". De toestand was thans verbeterd, maar sabotage en intimidatie duurden voort in sommige plaatsen, waar de plaatselijke leiders van de C.G.T. han delden „alsof zij koninkjes waren". De militairen zouden op hun post blijven totdat de persoonlijke veiligheid en vrij heid om te werken weer ten volle ver zekerd waren. Het aantal politie-agenten dat ge wond werd bij de mijnstaking bedroeg tot 12 November 479. Tot die datum waren 1041 personen géarresteerd, onder wie 117 buitenlanders: Polen, Italianen en Duitsers. 317 personen waren ver oordeeld en 25 buitenlanders uitgewe zen. De minister citeerde berichten, die naar zijn zeggen afkomstig waren van geheime agenten binnen de commu nistische cellen over het gehele land. Uit al deze berichten bleek, dat de com munistische functionarissen instructie hadden gekregen de staking voort te zetten totdat de regering was omver geworpen". In één cel zei een communist, dat het doel van de staking was, „de val van d^ regering en het overnemen van de macht door dc communistische partij, zonudig door directe actie". ,.De man, die dit zei, bevindt zich in deze vergadering en was op zeker ogenblik voortvluchtig omdat hij vreesde gearresteerd te zullen wor den". Moch haalde instructies aan, gegeven door-de toenmalige secretaris van de Kominform, generaal Zhdanof, in Juli 1948. Moch zei dat in het document, dat hem „van zeer betrouwbare zijde" had bereikt aan de communistische partijen in West-Europa de volgende instructies werden gegeven. „Wat ook liet resultaat zal zijn van de diplomatieke besprekingen die thans te Moskou aan de gang zijn, de strijd tegen het plan-Marshall moet in Wcsf-Europa worden voort gezet met alle mogelijke middelen. Zelfs als de diplomatieke spanning vermindert, moeten de communisten in West-Europa niet verslappen in de strijd tegen het plan-Marshall. Een diplomatieke Godsvrede zal slechts een episode zijn in de oorlog tegen het Westerse kapitalisme, dat op dc knieën moet worden gebracht". Moch had vernomen, dat de provin ciale secretarissen van de Franse com munistische partij begin September aan de bestuurscommissie hadden kunnen melden, dat „alles gereed was" voor actie in overeenstemming met de in structies van de Kominform. Door middel van een bank in Frank rijk. die voor de wet Frans was, doch In feite eigendom van twee vooraan staande Russische banken, werden gel den uit de Sovjet-Unie overgemaakt aan communisten in Frankrijk en Bel gië. Het betrof hier ,,La Banque com mercials pour l'Europe du Nord". Van de 100.000 aandelen behoorden er 99.700 aan de Russische staatsbank en de Sovjet-bank. voor buitenlandse handel. Nog zeer onlangs was goud van de Kominform tot een bedrag van meer dan een milliard francs in Frankrijk gebracht. BU onderzoek was gebleken, dat in Juli jJ. de Zwitserse politie een Roe meens staatsburger gearresteerd had, wiens officiële werk het was mensen uit Roemenië te helpen ontsnappen, maar die in feite een agent was voor de verdeling van Kominform-gelden in Frankrijk en België. Eind Juli, zo ging minister Moch verder, wees de Franse politie tien agenten van deze man uit. Tevens werd toen aangedrongen op de terugroeping van een Roemeense diplo maat. Begin September ontdekte het mi nisterie van binnenlandse zaken een andere organisatie voor de verdeling van gelden. De regering was in het be zit van een plan, opgesteld in Roeme nië. volgens hetwelk voortaan slechts diplomaten of personen van Franse nationaliteit zouden worden gebruikt voor het overmaken .van gelden. Onlangs was ontdekt, dat een vroe gere commerciële attaché van de Roe meense ambassade te Parijs, die reeds eenmaal was uitgewezen, naar de am bassade was teruggekeerd met een. geld bedrag van 60 millioen francs voor de financiering van agitatie in Noord- Frankrijk en België. Hij was toen weer uitgewezen. Over genoemde bank zei Moch nog, dat de meeste communistische organi saties en communistische kranten in Frankrijk rekeningen bij de bank had den. ,.Wij weten zeker", zo vervolgde Moch. „dat grote transferten uit Oost-Europa plaats vinden. Een bedrag van 277 millioen francs was overgemaakt door vakverenigingen achter het „ijzeren gordijn" als „vrij willige bijdragen van arbeiders ter on dersteuning van de mijnstaking". Verscheidene wetsontwerpen, die de regering grotere bevoegdheden geven in de strijd tegen sabotage, werden aan het parlement voorgelegd. Ontbinding van de communistische» partij zou verkeerd zijn, omdat dit zoJ leiden tot de vorming van een onder-3 grondse partij, die veel gevaarlijker zou zijn. Het was niet het doel van de regering de communistische leer of de arbeiders klasse te bestrijden, maar de sabotage. Saboteurs zouden worden gestraft, ook al zou dit opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid van commu nistische parlementsleden betekenen. De Amerikaanse torpedobootjagers .Purdy" en .Bristol" brengen een operatio neel bezoek van een week aan Amsterdam. Gisterochtend kwamen zij in de haven aan en kozen ligplaats aan het Steenen Hoofd. De schepen hebben een waterverplaatsing van 2200 ton en een bemanning van 350 koppen. Zij zijn bewapend met 6 kanonnen van 12,7 cm opgesteld in 3 gesohuttorens. 12 mitrail leurs van 40 mm, 11 oelikons van 20 man en 2 vijfl'ng-torpedolanceerbuizen van 53,3 cm. Hun snelheid bedraagt 36i£ mijl per uur. Beide schepen behoren tot de Allen M. Summer"-klasse en werden in 1944 in dienst gesteld. De Trizone HET BEZETTINGSSTATUUT VOOR WEST-DUITSLAND. Naar de Amerikaanse militaire gou verneur, generaal Clay, heeft bekend gemaakt, hebben de drie militaire gou verneurs van West-Duitsland „voor 90% overeenstemming bereikt" over de vorm van een bezettingsstatuut tijdens een conferentie van 5 en een half uur. Het statuut zou thans terug verwezen wor den naar de Franse, Engelse en Ame rikaanse regeringen voor verdere in structies. Clay zeide verder, dat vele oorzaken tot onenigheid over het sta tuut thans weggenomen waren. Over de aard van de geschilpunten liet hij zich niet uit. Hij toonde zich wel verheugd over de vorderingen die gemaakt wa ren bij het opstellen van definitieve plannen voor d£ bevoegdheden van het nieuwe trizonale bestuur. De drie mi litaire gouverneurs zouden op 30 No vember weer bijeenkomen om de pro blemen opnieuw te bespreken na ont vangst van de instructies van de re geringen. SOFOELIS EN TSALDARIS WORDEN HET EENS. Sofoelis en Tsaldaris hebben overeen stemming bereikt over een reorganisa tie van het vroegere coalitie-kabinet. Venizelos, plaatsvervangend leider van de liberale partij, gesteund door ongeveer 50 afgevaardigden, zal de nieu we coalitie echter zijn steun niet geven. Naar men meent te weten, zou de nieu we regering het parlement om „ver draagzaamheid" en een reces tot het nieuwe Jaar willen verzoeken. EIRE TE PARIJS BESPROKEN. Volgend communiqué is uitgegeven: „Heden zijn te Parijs besprekingen gevoerd tussen de vertegenwoordigers der regering van Eire en de regeringen van Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en het Verenigd Koninkrijk over de kwesties, die voortvloeien uit de komen de verwerping van de wet op de Ierse buitenlandse betrekkingen. Op deze bij eenkomst werden in een zeer vriend schappelijke en opbouwende geest de practische middelen besproken om de betrekkingen tussen de regeringen en volken dezer landen voort te zetten en zo mogelijk te versterken". Hoe deze te doorbreken? De hoogleraren Piccard en Cosijns zijn in België teruggekeerd na de mislukte duikproeven met de Bathyscaaf. De terugtocht werd gemaakt per vliegtuig In gezelschap van mevr. Cosijns en de heren J. van 'den Eeckhoudt. G. Mar- lier, Algost, Ockum en Jacques Piccard. Op het vliegveld Evere bi] Brussel werd het gezelschap begroet door de directeur van het Nationaal Instituut voor We tenschappelijk Onderzoek, de heer Willems, en deN dames Piccard. Eeckhoudt en Marlier. WARE VADERLIEFDE. In de Deense hoofdstad heeft de va der van een blindgeworden student een van zijn eigen ogen opgeofferd om zijn zoon in staat te stellen, een deel van zijn gezichtsvermogen terug te krijgen, zo meldt „Aftenbladet". Enige tijd geledeh verloor een 18-ja- rige student ten gevolge van een ont ploffing het gezichtsvermogen van bei de ogen. Zijn wanhopige vader vroeg een oogspecialist, prof. Ehlers van het Deense staatshospitaal, het hoornvlies van een van zijn eigen ogen op zijn zoon over te planten. De operatie ge lukte en de zoon heeft thans een ge deelte van zijn gezichtsvermogen terug gekregen. (United Press). LATER TOENEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk: enkele plaatselijke opkla ringen, hier en daar vorming van nevel of mist, weinig wind. Later: meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en vooral aan de kust aan wakkerende wind tussen Zuid en Zuid west. Weinig verandering in tempera- buur. 18 November. Zon op: 8.05 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 17.29 uur; onder: 10.21 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 4.25 en 16.37 uur. (Springtij). mt nummer bestaat uit vier pagina's MALAN ONVERZOENLIJK. De Zuid-Afrikaanse minister-presi dent, dr Malan. heeft op het congres van de Transvaalse nationalistische partij verklaard, dat hij er de voorkeur aan zou geven dat de Unie van Zuid- Afrika de V.N. verliet, liever dan ,.de V.N. zich te laten bemoeien met de aan gelegenheden van Zuidwest-Afrika", of dit gebied onder trustschap te laten stellen. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de regering aan Herbert Evatt. voorat- ter van de algemene vergadering der VN en aan Trygve Lie. secretaris-generaal der VN heeft doen weten, dat zij hun opinie aangaande de oplossing van de Berlijnse kwestie deelt wat betreft de beslissende invloed daarvan op andere kwesties zoals Duitsland, Oostenrijk èn Japan. De plaatsvervangende Sovjet-minister van butenlandse zaken. Wysjinsky, heeft dit en andere punten uiteengezet in een brief. „De Sovjet-regering deelt evenzo uw mening aangaande de betekenis van persoonlijk contact en wederzijds ver trouwen tussen de leiders van staten bij het streven naar verbetering der betrek kingen". De brief gaat vervolgens in op een nota. die de Sovjet-Un:e op 3 October aan Engeland, Frankrijk en de V.S. heeft doen toekomen en waarin werd voorgesteld ..de richtlijnen te erkennen, waarover op 30 Augustus de opperbevel hebbers te Berlijn het eens geworden waren." Tevens heeft de Sovjet-Unie toen voorgesteld, dat- de raad der vier minis ters de Berlijnse en de Duitse kwestie zou bespreken uitgaande van de over eenkomst van Potsdam. De Sovjet-Unie, zo zegt de brief, is nog altijd dezelfde menng toegedaan- De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en de V.S Schuman en Marshall, alsmede Mac Neil (laatstge noemde ter vervanging van Bevin) heb ben vergaderd in de Quai d'Orsay. Zij hebben vastgesteld dat tussen hun on derscheiden regeringen een algehele .overeenstemming van zienswijze bestaat omtrent het door haar te geven ant woord op de oproep, welke Evatt en Lie bij haar hebben gedaan", aldus deelt het Franse ministerie van buitenlandse zaken mede. Truman heeft te Key West ver klaard, dat de V.S. de vier-mogendhe- denbesprekingen over Duitsland niet BINNENLAND. De kunstwerken 7an Nederlandse schilders, welke aan H.K.H. Prinses Wll- helmina bij het 50-Jarlg regeringsjubi leum werden aangeboden, zullen ln de nieuw gerestaureerde erezaai van het Ste delijk Museum te Amsterdam worden tentoongesteld. Deze tentoonstelling zal Vrijdagmiddag officieel geopend wor den door burgemeester m. Arn J. d'Aillv. Dé entree's zullen ten goede komen aan het „Sociaal fonds" der beeldende kun stenaars. Te Den Haag werd in het Kurhaus te Scheveningen het verkeers-economlsch congres van Centraal Overleg gehouden, waarop verschillende autoriteiten 't woord voerden. Het werd geopend door de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen. De rijksweg ArnhemZevenaar. die gedurende lange tijd wegens herstelwerk zaamheden voor het verkeer is afgesloten geweest. Is met Ingang vap heden weer opengesteld. BUITENLAND. Het nieuwe Amerikaanse oorlogs schip ..Des Moines" (17.000 ton), dat „de dodelijkste kruiser ln de vaart" wordt ge noemd, is vandaag aan de marine over gedragen. De Oostenrijkse kanselier, dr Flgl, heeft in dc ministerraad medegedeeld, dat de Sovjets er op hadden aangedron gen 540 locomotieven en 5575 spoorwa gons. die als oorlogsbuit werden be schouwd. tegen het eind van de maand over te dragen. De Chileense regering heeft bevel ge geven tot het sluiten van de grens met Peru. ln antwoord op een dergelijke maatregel, die Zondag door, Peru is ge troffen. Van bevoegde Oostenrijkse zijde wordt verklaard, dat ae Sovjet-autoriteiten het voornemen hebben de apparatuur van de Globus-drukkerlj te demonteren en naar de Sovjet-unie over ',e brengen. Glo bus was een van de grootste Oostenrijkse uitgeversfirma's, die door de Nazi's werd overgenomen. Eric Arthur Seal. voormalig vice- president van de economische suD-com- mlssle van de Britse afdeling van de be stuurscommissie voor Duitsland, is be noemd tot plaatsvervangend onder staatssecretaris van het Britse ministerie van buitenlandse zaken (afdeling Duits land). De staking van technisch personeel op het Londense vliegveld Northolt, welke een achttal dagen heeft geduurd. Is ge ëindigd. De stakers besloter op een mas sabijeenkomst het werk terstond te her vatten onder voortduring van de onder handelingen over het systeem vali bonus- uitbetalingen. zullen hervatten voordat de Sovjet- Unie de blokkade van Berlijn heeft opgeheven. Hij zeide geen plannen te hebben voor een ontmoeting met Stalin. Zijn uitnodiging aan SJalin om naar Wash ington te komen was echter nog steeds geldig. Truman zeide evenmin het plan te hebben een afgezant naar Sta lin te zenden. Betreffende zijn verhouding tot Mars hall, verklaarde hij. dat zij thans'en vroeger jn volkomen overeenstemming met elkaar waren. Hiermee, aldus Reu ten gaf hij duidelijk te kennen, dat hij wenste, dat Marshall in zijn functie bleef.Truman noemde Marshall een vén Amerika's grootste patriotten, daar hij slechts uit vaderlands plichtsbesef in dienst bleef. Marshall had zich van de tijd af, dat hij uit het leger trad steeds terug wensen te trekken. Marshall had. zo vervolgde de presi dent. een verklaring gereed naar aan leiding van het voorstel van Evatt en Lie. Hij. Truman, keurde deze verkla ring. die later gepubliceerd zou worden, volledig goed. Onze Parijse correspondent seinde ons hedenmorgen ,Men wijst er op. dat de zakelijke ver schillen tussen Sovjet-Rusland cn de Westelijke machten dank zij de be sprekingen van Bramuglio als woord voerder der „neutralen" allengs tot zeer geringe proporties waren terug gevoerd, doch dat prestige-overwegin- gen. wederzijds, de twee partijen weer-' hielden om de laatste concessie te doen, die een overeenstemming had kunnen verzekeren. Evatt, Trygve Lie en in het alge meen alle delegaties der z-g. kleine landen vragen zich nu echter af. of een kwestie van prestige aanvaard kan worden, wanneer de wered thans in de UNO een instrument bezit, dat de vrede zou kunnen vestigen en zou moeten handhaven. Evatt c.s. menen die vraag ontken nend te moeten beantwoorden en zij wijzen er op. dat een uitnodiging van de Mexicaanse delegatie aan de grote mogendheden om hun pog'ngen te ver dubbelen opdat op de kortst mogelijke termijn de oorlog worde uitgebannen en de vrede eesloten", algemeen sympathie verwierf. Deze resolutie, die een soort verjaars geschenk aan de UNO was, toen de or ganisatie drie jaren bestond, was men algemeen geneigd als een slag in de lucht, als een symbolische gest-e te waar deren. Evatt en Trygve Lie beroepen zich n:ettemln thans op de eendrachtige vredeswil, die in dit stuk was vastge legd. en met dit beroep hopen zij de orestige-argumenten te weerleggen. Na gesluimerd te hebben, sinds Wys- j.nsky befaamde veto - van 27 October j.l. mede in verband met de presidents verkiezingen in Amerika, treedt de Ber- Umse kwestie thans dus in een nieuwe fase, en men legt er in Parijs thans de nadruk op, dat het de kleine volkeren zyn. die op dit moment een nieuwe po ging ondernemen om de grote naties tot overeenstemming te brengen. De con- rtaterln? is overigens niet geheel van ironie ontbloot, aangezien, nu drie jaar geleden, diezelfde grote mogendheden juist pretendeerden de vrede in de we- Qld alleen te kunnen vestigen, wanneer de kleine volkeren zioh met volgzaam vertrouwen aan hun leiding zouden on derwerpen. Wie wint er? Nanking, zo meldde Reuter's corres pondent Walter Parrott, was gisteren „een stad der droefenis", toen van het front werd vernomen, dat de door de communisten geleide troepen om Soet- sjou waren heengetrokken en Soehsien hadden veroverd, 250 km. ten Noorden van de hoofdstad. Volgens militaire bronnen ,$e Nanking zijn bijna „hon derdduizend manschappen van de rege ring op weg naar het gebied van Soeh sien", waar een beslissende slag zou plaats hebben. De prijzen in Nanking beginnen op nieuw te stygen, maa% er heerst „wei nig economische onrust. Er is thans in ruime mate rijst verkrijgbaar". De Britse consul-generaal te Sjanghai heeft de Britse onderdanen aangeraden „vele van de alarmerende geruchten niet te ernstig te nemen". Wel beloofde hij arme of werkloze Britse onderdanen te evacueren. Hij zegde transport toe tot Honkong. In Noord-Mandsjoerfje trekken de Noordelijke troepen nog steeds naar de grote muur om zich te voegen bij de door de communisten geleide concen traties bij Foening, 280 km. ten Oosten van Peiping, De regeringstroepen ver mijden hier de slag „om hun krachten te sparen voor de verdediging van het vitale mjjnengebied van Tongsjan". In dc „zak" van Peiping hebben de rege- ringsstrijdkrachten hun linies verkort en zijn een gedeeltelijke terugtocht naar Lqeanhsien, 170 km. ten Noord oosten van Tientsin, begonnen. Officieel wordt echter uit Nanking gemeld, dat alle communistische strijd krachten rondom het bastion van de Chinese regering, Soetsjou, noordwaarts trekken in wat een „algemene terug tocht" wordt genoemd. Volgens een communiqué van het ministerie van defensie zijn ten Oosten van Soetsjou 93.000 man van de door de communisten aangevoerde legers gesneuveld. In de gebieden van Jant- sjoeari en Pi-al-tsji hadden zich 8000 man aan de regeringstroepen overge geven. De communistische troepen onder generaal Tsjen yi, waarvan eerder werd gemeld, dat zij Soehsien hadden ver overd, slechts 250 km. ten Noorden van dc- hoofdstad gelegen, trokken, naar officieel wordt gemeld, terug over de grens tussen Sjantoeng en Kiangsoe. Een communiqué van het ministerie van defensie schrijft de regeringssuc cessen in hoofdzaak toe aan de kracht van de luchtmacht, die ook het hoofd kwartier van generaal Lioe po tsjeng te Sanfao ten Zuiden van Soetsjou, had vernield. Dr Wellington Koo, de Chinese am bassadeur te Washington, heeft gezegd, dat China een duidelijke verklaring betreffende de Amerikaanse politiek ter. opzichte van China wenst. Als Nanking verloren zou gaan, zou de regering naar een andere stad wor den verplaatst en de strijd voortzetten. DE FRANSE HAVENARBEIDERS DREIGEN MET STAKING. De door de communisten geleide bond van havenarbeiders in Frankrijk heeft bekend gemaakt, dat een meerderheid van zijn leden voor een landelijke sta king van onbepaalde duur had gestemd, voor het geval de bond zo'n staking zou uitroepen. De bond heeft een onderhoud met werkgevers en regeringsvertegenwoordi gers aangevraagd. Van het resultaat hiervah zou de houding van de bond afhangen. Te Duinkerken hebben de havenarbei ders, die in staking zijn gegaan, de toe gangspoorten gesloten en gebarricadeerd. De havenarbeiders te le Havre hebben zich met 6.245 tegen 524 stemmen uit gesproken tegen het principe van een staking voor onbepaalde duur. DE TOESTAND VAN MEVROUW KOSENK1NA. Naar gemeld wordt, is de toestand van mevr. Kosenklna, de Sovjetrussi- sche onderwijzeres, wier sprong uit ee® raam van de derde étage van het Sov* jet-consulaat te New York heeft geleid tot het verbreken der consulaire be trekkingen tussen de V.S. en de Sovjet- Unie. bijna zo goed, dat zij het Roose- velt-ziekenhuis kan verlaten. Mevr. Kosenklna, die een aantal breu ken en inwendige verwondingen opliep, loopt thans op krukken rond. Haar kamer wordt nog door de politie be waakt. De nationalisatie der Britse ijzer- en staalindustrie CHURCHILL OP OORLOGSPAD. Bij het debat in het Britse Lagerhuis over het wetsontwerp der regering t.a.v. de nationalisatie van de Britse ijzer en staalindustrie betoogde de leider van de oppositie, Winston Churchill, dat de Britse staalindustrie, ln de ge nationaliseerde vorm volgens de plan nen der regering, „in de V.S. en andere landen evenzeer geconcentreerde waarschijnlijk machtiger vormen van collectieve overeenkomsten tegen zich zou oproepen". De conservatieve oppositie heeft een amendement ingediend ter verwerping van het wetsontwerp. Churchill zeide vervolgens: „Dit is geen economische maatregel met het vooropgezette doel het nationale be lang te dienen, doch een partijmanoeu- \re om die kliek (hier wees hij naar de regeringsbanken) bij elkaar te houden, tot zU haar tijd volledig heeft uitge diend. Het enige, waar zij voor vreest, is de algemene verkiezing, die een einde zal maken aan haar treurig en slecht bewind". Volgens Churchill nam het soort monopolie, dat de regering trachtte te scheppen, „de vorm aan van staats- handel, niet te onderscheiden' van die van de Russische communistische re gering". De regering stelde socialisti sche industriële commissarissen aan. Cnurchill beweerde, dat de socialisti sche partijen in elk Europees land blijk gegeven hadden ln het geheel niet op gewassen te zijn tegen het communisme. De parlementaire secretaris van het ministerie van bevoorrading, Jones, die zelf zijn hele leven in de staal industrie heeft gewerkt, verklaarde, dat dt arbeiders van deze Industrie al in 1932 verlangd hadden naar nationali satie. De reden voor de huidige hoge productiecijfers voor staal was, dat de arbeiders in de industrie ook in de weekenden werkten en zich opofferin gen getroostten „onder 'de plechtige be lofte van nationalisatie". De minister van financiën, sir Staf ford Cripps, die de nationalisatie ver dedigde, verklaarde, dat de sociaal- Generaal Bedell Smith, de Ameri- democratie „de ware barrière tegen het i kaanse ambassadeur te Moskou heeft communisme" was en voorkwam, dat gistermiddag in het paleis Soeatdijk dt de veranderingen er „op andere en I lunch gebruikt met de Koninklijke 1»- drastischer wijze" kwamen. Bailie. Rubens-film in lente naar ons land i (Van onze Brusselse correspondent). De bekende Belgische cineast Henri Storck en Paul Haesaerts, een zeer ver dienstelijk kunstcriticus, zijn klaar ge komen met een film over het leven en het werk van Pieter Pauwel Rubens, de Vlaamse grootmeester der Renais sance. Zeer vele Belgische ambassades, con servators van Belgische en andere mu sea en kunstadviseurs hebben aan deze film meegewerkt. In zijn eerste versie won deze Rubens film op het Festival te Venetië de gou den medaille voor de beste film over schone kunsten. Dit kunstwerk werd financieel en propagandistisch gesteund door het Belgische Ministerie van On derwijs en door het Commissariaat- Generaal voor Toerisme. Naar ik verneem zal de film waar schijnlijk reeds in de loop van de lente 1949 in Nederland vertoond worden onder de auspiciën van het comité Be nelux. BEDELL SMITH LUNCHTE IN PALEIS SOESTÖIJK.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1