St Jeroen, de Apostel van Noordwijk (II) Kwartet in een flat Broeder Dijkstra's „Jeugddorp" aan het IJ VOOR DE JEUGD Het Leidsch Dagblad Ikzoon van het Duitse volk Een examen van twee dagen weegt zwaarder dan honderd eden FaMa tandpasta tegen tandbederf Radio-programma ZATERDAG 13 NOVEMBER Hei voorportaal van de hemel: voor verwaarloosde jeugd Hulp Onder de rook van Amsterdam, aan de overkant van het IJ, zal in het komende jaar broeder Dijkstra's jeugddorp verrijzen. Het zal afge stemd zijn op het bekende plan van dc Amerikaanse pater O'Flanningan en op een idee van Carl Farley, die in Noord Texas een jongensboerderij inrichtte, welke door 70 knapen tot een bloeiend bedrijf werd ontwikkeld. In dc cel, waarin de Duitsers Dijk stra lange tijd hielden opgesloten, werd de^dee geboren om, na zijn in vrijheid stelling, contact te zoeken met in nood verkerende gezinnen en vooral de kin deren te helpen voor zover dat. in zijn wllf,BMÏ„lwll ue 1C1J1C vermogen lag. Tientallen meisjes en j,en aue moeilijkheden zün. dat di jongens, weggehaald uit sloppen en 1 stegen, waar geen eten. geen bed en geen kleding meer voor hen was, heb ben ln die laatste oorlogsjaren in broe der Dijkstra hun hulp cn toeverlaat gevonden en toen de grote dag der be vrijding kwam. had hij in het gebouw der Amsterdamse Studentensociëteit, naast 36 onderduikers, en 24 KP'ers, niet minder dan 165 kinderen onder zyn hoede Zonder geld met een kwartje op rak zegt hij zelf maar gesterkt door een diep geloof en zijn intense liefde voor het misdeelde kind, heeft broeder Dijkstra een actie op touw ge zet voor de stichting van een tweetal kindertehuizen te Amsterdam .(voor Jongens) en te Bloemendaal (voor meis- ies). En het geloof overwon alle moei lijkheden! 50.000 gulden was in enkele dagen bijeen, er kwamen huizen en kleding, dekens en schoenen. De actie, hoewel geheel zonder overheidssubsidie, werd een voldongen succes en draagt nog altijd rijke zegen! HET PROBLEEM VAN DE RLTPERF. JEUGD. Doordenkend over het probleem, dat nu al vijf jaren lang zijn aandacht en toewijding opeist, is de heer Dijkstra evenwel tot de conclusie gekomen dat met de leiding van die kindertehuizen, waar in hoofdzaak meisjes en jongens van 3—14 Jaar worden verzorgd, zijn taak niet volbracht kan worden ge noemd. Ontstellend groot Is Immers ook het leed van de verwaarloosde Jeugd bo ven de 14 Jaar. Stellig doet zü veel kwaad en zijn er veej Jongeren ver vanen tot misdaad. Maar broeder Dijkstra bestrijdt fel de mening, dat men zulks die jeugd aanrekenen mag. HIJ ontkent ook, dat zü niet werken wil. Om het probleem volledig te doorgronden moet men gaan kijken ln de achterbuurten. Vele ouders hebben het slecht. De linnenkasten zijn leeg, er is aan alles tekort, er is helaas ln zo talloze gezinnen een sfeer van bittere armoede, van ruzie en verwaarlozing. Is het wonder dat de jeugd kapot gaat. als het dolblij moet zijn met een bed van vodden, als het te weinig eten krJlgt en geen kleren? Is het zo vreemd dat de opgroeiende Jongen geen lust tot wer ken heeft, als er zelfs geen werkpak voor hem is en geen paar werkschoenen of als hij weet, dat zijn weekloon spoor loos in een vat zonder bodem zal ver dwijnen? „Breng mij dë kinderen, die „werk schuw" heten te zijn en die anderen, die tot misdaad dreigen te vervallen", heeft de heer Dijkstra gezegd. Hij is overtuigd ze klaar te kunnen maken om als fatsoenlijke mensen zelfstan dig de wereld in te gaan. om er werk krachten van te maken, met begrip van verantwoordelijkheid en vol ambitie voor de hun opgedragen taak. VOORAL GEEN HOGE HEKKEN Het werk in de Kindertehuizen heeft broeder Dijkstra veel geleerd. Nederland gaat zo stelt hij vast mank aan gestichten met hoge mu ren en hoge hekken. De jeugd rilt »an angst, als zij weet dat zii naar een gesticht moet, omdat zij daar alle ge zinsverband mist en weinig anders wordt dan een nummer in de massa. Kinderen horen niet achter hoge hek ken. Zij ln hben een schouder nodig om eens uit te huilen, pleegouders, die hen hclDen in hun moeilijkheden, ze moeten vrij zijn om te spelen, een tuintje te vc tn of er een ko ijju on na te houden. Het kind moet de ge legenheid krijg «n m inderdaad kind te blijven en z.ich uit te leven als zodanig! Ook de oudere Jeugd moet die kans hebben. En voor hen bouwt broeder Dijkstra of bouwt officieel dan de „Sticht ng" het Jeugddorp aan de overkant van het IJ. Ongetwijfeld zal de beste remedie te- e incis ies en jongens zo spoedig moeeLU aan het werk worden gezet. In versneld tem po moet hun een vak worden geleerd. Geen baatjes als krullejongen e.d. al thans niet gedurende lange tild. Vak- ODleiding. met daarnaast enige uren theorie, kweekt zoals in de praktijk is gebleken, enorme ambitie en doet als regel alle drang tot k-vaad als bii tover slag verdwijnen. In de omgev'ng van het op te richten Jeugddorp zijn talloze industrieën gevestigd. Broeder Dijkstra durft bij voorbaat te garanderen, dat hij zijn pupillen zonder moeite te werk zal kunnen stellen. VRIJHEID IN GEBONDENHEID. Aan één voorwaarde zal het Jeugd dorp voor alles moeten voldoen om een succes te kunnen worden. Het zal de jeugd vrijheid in gebondenheid moeien verzekeren, zonder hekken en zonder bewakers, het moet haar ook dc hui selijke intimiteit brengen, welke zij in het jonge leven zo ernstig heeft moe ten missen. Met de bouw van het „dorp" zal daar derhalve rekening mee worden gehouden. Er komen tien pavilloens voor Jongens en tien voor meisjes. In elk paviljoen 2al plaats zijn voor een groot gezin: een pleegmoeder, een pleegvader en tien kinderen. Het zal eten en slapen in zijn eigen woning, het zal het onderlinge verband en de wederzildse genegenheid zien groeien en aldus voorzien in een leemte, die oorzaak is geweest, dat dui zenden jongeren op het hellende vlak zijn geraakt. Er zullen sportvelden ko men en moestuinen, een muziektent en een recreatiezaal voor 1200 personen en er zal volop gelegenheid zün voor het beoefenen van persoonlijke liefhebberij en! „HET GELD LIGT KLAAR" Het heeft lang geduurd, voordat men de grbnd heeft kunnen krijgen, waarop het „dorp" moet verrijzen. Maar men verwacht dat. dit juist dezer dagen in orde zal komen. Daarna zal het bouw- probleem weer nieuwe moe lijkheden scheppen Geld is er nog lang niet vol doende. thans ongeveer f. 75.000.-. doch broeder Dijkstra is een voortvarend man. In zijn blik glanst het bezielende licht van de idealist, die overtuigd is te zullen slacen. Maakt u zich niet ongerust", zegt hij lachend. ,.Het geld l'gt klaar. Het moet alleen nog even worden opgehaald. Gro te sommen zijn trouwens al toegezegd tegen het moment, waarop de eerste paal zal worden geslagen." Voor de heer Dijkstra zün er Intussen diverse wegen, die naar Rome leiden Om propaganda te voeren, kreeg hij van grote ondernemingen een auto en een proiectie-aonaraat en als daar de filins Jongensstad" en „Achter de wolken" aan zün toegevoegd, zal hii dezer dazen in veis gaan om de Nederlandse auto riteiten. de werkgevers en de arbeiders warm te maken voor zün idee Enkele proefnemingen hebben al schitterend re sultaat opgeleverd. Een filmvoorstelling in de recreatiezaal van een verffabriek leverde hem gratis de verf op om zijn „dorp" straks te schilderen en ook gra tis de arbeiders daarvoor. Hii zal naar de steen- cement- en dakoannenfabrie- ken gaan. naar beddenfabrieken en hout-industriecn en hii weet dat hii vrii- wel nergens „neen" zal kriigen Autori teiten in Utrecht en Den Bosch zegden al medewerk'ng toe. Amsterdam zal niet achterblijven. Meer dan 20 hoofdstede lijke agenten boden zich reeds aan om in hun vrüe tüd de Jongens bü de bouw te heioen. „Jeugddorp zal verrijzen", zegt broe der Dijkstra vol overtuiging! „Een dorp voor verwaarloosde kin deren van alle gezindten uit heel ons land. Het zal voor hen het voorportaal van de hemel zün!" Uit vroeger eeuwen Zijn gebeente zwierf eeuwen rond VII* Gedurende vele Jaren bleef de laatste rustplaats van de prediker onbekend. Het duurde namelük tot 973 aleer zU teruggevonden werd. In zijn „Neder lands Catholyk Martelaarsboek" (1700) verhaalt P. Opmeer daaromtrent het volgende: „Te Noordwijk woonde ln die tyd een boer, Notbodus geheten, die tot twee maal toe een verschijning kreeg van de martelaar. Beide keren ontving hij op dracht om het graf te zoeken en aan- wüzlngen onjtrent de plaats. Maar Notbodus vreesde met een verschynlng van de duivel te doen te hebben, en gehoorzaamde het gezicht niet. Toen gebeurde het dat op zekere dag zün paarden verdwenen waren. Met huisgenoten en buren toog Notbodus er op uit om de dieren te zoeken, maar zender resultaat. En tegen de avond legde het gezelschap zich onder enige struiken ter ruste. Toen verscheen de H. Jeroen voor de derde maal aan een van Notbodus metgezellen. Hij duidde dt plaats aan waar de paarden zich bevonden, en beval tevens de man Notbodus van de verschijning in ken nis te stellen. Inderdaad werden de paarden op de aangeduide plaats ge vonden, Notbodus was nu overtuigd dat het de H. Jeroen was geweest die eerst hem en daarna zün metgezel was ver schenen, en met zijn beiden haastten zü zich naar de plaats waar des marte laars laatste rustplaats moest zijn. En als voorzegd vonden ze het graf. „bescey dellken met steenkes overgeleyt". Enkele dagen later werd het graf. in tegenwoordigheid van de bisschop en van de graaf, geopend, en het gebeente van de prediker werd naar Egmond vervoerd, omdat de kerk van Noordwijk ressorteerde onder het klooster van Egmond. Een grote menigte gelovigen volgde de dragers, en allerwegen stroomde het volk toe. Maar de weg was lang, en de dragers werden moe. Reeds beklaagden 6. Dezelfde weg ging naar het bos. VI. (Ingezonden door Alle Smolders) Mijn geheel ls een spreekwoord van letters. 15. 14, 13 ls een deel van de vin- heel ls een spreekwoord van 39 voor allen om uit te kiezen; cl» groteren (1116 Jaar) %yf, de'klei neren (711 jaar) drie goede op lossingen. Naam, leeftijd en adres ger; 3, 35 een lidwoord; 1, 9. 30 een onder de raadsels. - Inzenden naar meisjesnaam; 19, 14, 10 vind Je op de BUREAU LEIDSCH DAGBLAD, of Veluwe- 33. 8. 28. 22. 23, 18, 37. 13. 13, 17. 38 ls een vrucht; 19, 6, 14, 4, 26, 32, 9 sieren de tuin; 29. 24, 1. 7 ls een tel woord; 2,12, 12, 9 een ontkenning; 21, 4, 5. 5, 27. 24 Is eon uurwerk; 11, 20 een voorzetsel- 16. 30 een persoonlijk voor naamwoord: 31. 7, 25, 34. 8. 27 een meis jesnaam. 36. 37, 38. 39 doe Je op een wond. naar WASSTRAAT 38. tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Anke Warring) Op de kruisjes komt van boven naar beneden de naam van 'n bekend sprook jesschrijver te staan. Alle woorden be staan uit 7 letters. x1. stad ln Noord-Holland. x2. ander woord voor onzin. x3. predikant x4 denkbeeldige lijn om de aarde getrokken op gelijke afstand van Noord- en Zuidpool. x5 groot land ln Europa. x6. vogel. x7. alleen x8 windrichting. II. (Ingezonden door Bep de Mik) Voor wie nemen velen de hoed af. zon der aan groeten te denken? III. (Ingezonden door Henk Binnendijk) Je kunt mij in 3 stukken verdelen. Het lste deel ls een metaal, het 2de deel een deel van een korenhalm, het 3de deel ls de naam van het Koninklijk Palels bij Apeldoorn. Mijn geheel ls een plaats in Drente. IV. (Ingezonden door Ellle Brandt, Bllderdy kstraat De spoorbomen zijn dicht, en toch mag lk doorrijden. Hoe kan dat? V. (Ingezonden door Greetje v. d. Leeden) Verborgen dierennamen. 1 Wlm had een paar donkerbruine schoenen gekregen. 2. H(J zal met alles meedoen. 3. Er was een gesp in haar tas verborgen. 4. Aan dek aten zij hun brood op. 5. Op het mos was het heerlijk slapen. 4. Hindelopen; hinde, lopen. 5. Een koperslager. 6. Een tol 7. Eerlijkheid duurt het langst. Lek, rat. kat. Henk, uur, lelijk, Gent, drie. hark. das. zij zich, dat zü niet' een draagbaar van takken hadden gemaakt toen zü door het bos gingen, toen er een baar over zee kwam aandrüven. Daarop heeft men toen het gebeente naar Egmond gedragen, om het bij te zetten in de kapel van de H. Adelbertus". Tot zover Opmeer. WONDERE DINGEN. Later werd op de plaats van het graf een kerk gebouwd, gewijd aan de mar telaar Bü een verbouwing binnen de kerk in het jaar 1316 werd een schedel gevonden, waarvan men meende te mo gen aannemen, dat het de schedel van de H. Jeroen was. Een oude kroniek weet echter te vertellen hoe de Hemel zelf een duidelyk bewijs gaf van de echtheid van-het hoofd. Toen namelijk de schedel aan het licht kwam, zouden alle klokken vanzelf zün gaan luiden, er. een doofstomme, die door de duivel bezeten was, zou eensklaps met luider stem verkondigd hebben dat het hoofd van Jeroen gevonden was. Hoe het zü- sedert die tijd werd Noordwijk een bedevaartplaats, en elk jaar werd op de patroonsdag, op 17 Augustus, een plechtige ommegang ge houden door het dorp. Maar in de eer ste jaren van de Tachtigjarige Oorlog, misschien in 1573, schijnt de schedel verloren te zijn geraakt. Mogelijk ook heeft een vrome priester de reliquie voor ontheiliging willen behoeden, en in de grond verborgen. Bü een restau ratie van de Kerk in 1909 is tenminste een schedel gevonden, die misschien dezelfde is als de reliek van 1316. Het gebeente dat in Egmond bewaard werd, kwam eerst na veel omzwervingen weer in Noordwük terug. Toen in het begin van de Tachtigjarige Oorlog het Noorden van Holland door de Geuzen werd afgestroopt, werden de kostbare overblüfselen eerst naar Haarlem ge bracht, en vandaar zelfs naar Keulen. Vrü spoedig kwam het gebeente weer terug in Haarlem, en daar bleef het tot 1892. In dat Jaar werden de reliquleen op de feestdag van St. Jeroen (17 Aug.) teruggebracht naar de plaats waar meer dan 900 jaar geleden de apostel van de Rijnmond leefde, werkte en stierf. Vorige artikelen in deze reeks ln het L.D. van 25 Sept., 1, 9, 16, 23 en 30 October. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllH»!»!'11'111"11111111111 Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Lelden en Omstreken Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll >9 VII. (Ingezonden door Joke Smlttenaar). Mijn eerste is niet zoet. mijn tweede ls een groente, en mijn geheel ls een wintergroente. VIII. Mijn geheel ls een mooie bloem van 18 letters. 7. 14. 15, 16 ls een meisjesnaam; 11. 5, 6 een lichaamsdeel; 1, 5. 12. 4 een kleur. 6. 2, 18, 4 ook een deel van het lichaam; de 8, 9, 10 staat aan de hemel; 1. 13. 14. 15. 7 ls niet klein; 8, 9. 9, 4 een gedeelte van een 6choen; 1, 18, 3, 5, 4 de voorkant van een huls. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. I val gaar lui pan eer zwaar II lel de er ter lijk Hl. den els varen mijn koets nor De gelijke nummers van groep I en II vormen dus: 1. vallei, 2. gaarde, 3. luier, 4 panter. 5. eerlijk 6. zwaarte. De gelijke nummers van groep II en III vormen dus. 1. Leiden. 2. aeels, 3. ervaren, 4. termijn. 5. lijkkoets, 6. tenor. 2. Een uur van onbedachtzaamheid, kan maken, dat men Jaren schreit. 3. 1. Zebra, 2. tomaat, 3. vlo. 4. aap. 5. noot. 6. kers. Beste Raadselnichtjes en -neefjes, Alweer de derde ronde! Present blijven, hoor, anders zou Je bil de loting af moe-; ten vallen. Let wel: elke keer wéér leef tijd en adres onder de raadsels, en na tuurlijk Je naam (met voornaam). Vooral Je leeftijd niet vergeten. Het is niet vol- lidmaatschap van het comité opgeven, m°eten schriftelijk geformuleerde (Van onze Duitse correspondent) zoon van het Duitse volk, zweer te allen tijde bereid te zijn voor dc strijd tegen het fascisme en daarvoor mijn leven te offeren. Zou ik deze eed schenden, dan moge mü de straf van het Duitse volk treffen." Zo luidt de eed. die de Duitse krijgs gevangene in Rusland moet afleggen, alvorens hy wordt toegelaten tot de politieke opleiding, welke in de Russi sche propagandascholen aan de leden van het nationale comité „Freies Deutschland' wordt gegeven. De oplei ding zelf is zo hard en zo suggestief, dat de meeste mannen aan het eind van hun proeftijd geestelüke slaven der communistische ideologieën zün en zich sterker gebonden voelen dan honderd eden het zouden kunnen bewerkstelli gen. De candidaten, die zich voor het bijschrijft. Ik kan heus al Jullie leef- tyden niet uit mijn hoofd onthouden. Egbert Postel Ook oplossingen geven, en omschrijving bij Je nieuwe raadsels. Wlm Heemskerk: Natuurlijk goed, en welkom. Cootje Marks: Voor Jou ln dit geval een apartje- spoedige beterschap! Wlm Schouten: Heb Je Je prijs Inmid dels ontvangen? Tot volgende week weer Allen harte lijk gegroet door Jullie Raadseltante, Mevr. M. ~J. BOTERENBROOD. Ingezonden Mededeling Uw tanden en mond stralend-wit en gezond! bevat vitamine C fluorsilicaat sulfonamide FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 66) Ik heb een idee, zei Ruth plotse ling. En niet ao'n slecht idee ook. Herinner je je die man. die bü vader en moeder kwam. juist voordat ze naar Amerika zouden gaan. De een of ande re zonderlinge antiquair of iets derge- Qüks? Ik geloof het wel. zei Ginette, zich vaag een oude grysharige man voor de geest halend, die was kofnen dineren en daarna uren en uren was blijven praten. Vader en Moeder had den zo'n wonderlijke kring van vrien den gehad, dat het moelliik was al die speciale mensen uit elkaar te houden Maar op de een of andere manier stond haar iets bil van deze oude heer. die erg laat was gebleven en erg veel had (gepraat. Nou, ik herinner me hoe geïnteres seerd hU in deze kast was. Hij noemde het een uniek kunstwerk en was opge wonden over het feit, dat het geheel handwerk was. Zün enthousiasme vond 4k toen niet erg belangrijk, maar nu opeens schiet me te binnen, dat hij tegen moeder zei dat hij als ze ooit die kast zou willen verkopen er graag een paar honderd pond voor zou willen geven, in contant geld. Ginette bekeek de oude kast met een blik van hernieuwde bewondering. Ze ging naast Ruth staan en voelde langs het gladde gepolüste hout met eerbie dige vingers. Een paar honderd pond zouden we natuurlijk uitstekend kunnen gebrui ken op het ogenblik, zei ze peinzend. maar het zal niet eenvoudig zijn om de kast te verkopen en dat over weeg je toch. is het niet? als we de naam en het adres van de oude heer niet meer weten. Dat is niet zo erg. Als hij er zo veel contant geld voor wilde geven, veronderstel ik dat iedere andere anti quair dat ook wel zal willen doen. Ik i?a. hoe dan ook. morgen eens informe ren. Realiseer je je, dat die kast kan betekenen dat we al onze schulden kun nen betalen en dat Mannv een paar maanden voor herstel weg zal kunnen? Ik snap niet. dat we er eigenlijk niet eerder aan gedacht hebben. Weet je wat. ik zal er morgen dadelijk eens over praten met de taxateur ln de an tiekafdeling van het warenhuis. Ik zal hom vragen of hij hier de kast eens wil kernen beküken, wat vind ie daarvan? Dat lfjkt me geen slecht idee. De ohef van de antiek-afdeling;, een klein mannetje met een lorgnetje en een lange snor, kwam de kast bekijken en scheen wel tot kopen bereid te zijn. Ruth hield echter denkend aan hun wanhopige financiële situatie strak vast aan de prys van twee honderd guineas. Gedurende ongeveer een half uur werd er over en weer gepraat, ge dongen en geboden, maar tenslotte ging het mannetje aan de tafel zitten en schreef de chèque voor het volle be drag uit, terwül hij aankondgde, dat hü de kast de volgende morgen zou laten halen. Voordat hü wegging liet hij nog eens een goedkeurende blik gaan langs het andere meubilair en Ruth gaf hem rustig gelegenheid een en an der goed in zich op te nemen en te taxeren. Wie weet, hoe spoedig ze op nieuw iets zouden moeten verkopen? Het mannetje was pedant en ordinair, maar hü was van zün zaken op de hoogte. Er zou een ogenblik kunnen komen, dat ze hem weer nodig zouden hebben. Hoe heerliik was het nu de meest urgente schuldeisers af - te kun nen betalen. En hoe heerlük was het contant geld te hebben om Marianne cp reis te kunnen sturen. Ruth en Gi nette discussieerden er een hele avond over, waarheen Marianne zou gaan, en toen ze eindelyk naar bed gingen, wa ren ze nog niet tot een besluit geko men. De volgende morgen kwam er een brief van Bill, die met zyn zonderlinge werkgever onderweg was naar de Scilly Eilanden. We hebben in een sprookjesachti ge oude boerderij in CornwaLlis gelo geerd. schreef hij, genaamd Win nings Farm, en de vrouw van de boer, vrouw Maradick, is een juweel. Ik heb haar gepolst, of ze Marianne niet een poosje daar zou willen hebben en ze zei, dat ze dat prachtig vond en dat ze haar wel op zou fokken met melk en room. De bcerderü ligt in een soort dal terzijde van de heuvels boven King- bridge, zeer beschut en zonnig, er is een echte badkamer met volop warm water. Als Manny er iets voor voelt, zal ik er onmiddellük verder werk van maken. Omhels haar namens mü en voor jullie beiden veel liefs van Bill. Ruth reikte de brief over aan Ginet te. Haar vermoeide gezichtje keek op gewekter. Winnings Farm lijkt me de op lossing van het probleem. Het zou jou ook goed doen, Ginny. Je ziet er als een schim uit tegenwoordig. Geen won der, dat Monsieur Henri je een vacan- tie op wil dringen. Het lykt me niet, dat je veel reclame voor hem maakt tijdens de shows, als je er zo uit ziet. Dank je, lieve engel. Wat kun Je iemand tooh opbeuren! Ik neem aan. dat Je Je niet realiseert, dat je er zelf ook uitziet als een levend lijk? Ja, die landelüke Idylle in Comwallis lijkt me wel iets. Ik zal Marianne haar brief ran de trouwe Max brengen en haar tegelijkertijd over het idee polsen. Marianne polsen was niet meer dan een formaliteit, want deze was zo pa thetisch dankbaar voor alles wat de anderen voor haar deden, en zo vol verontschuldigingen voor haar hulpe loosheid, dat ze het ook goed gevonden zou hebben om b.v. naar Lapland ge stuurd te worden, als Ruth en Ginette dat goed voor haar geoordeeld hadden. Het Üjkt me heerlyk, Ginette, zei ze. Het wordt fantastisch, liefje. Je gaat heerlük iedere dag buiten in de tuin liggen en je zult enorm veel eten en weer een welgevuld Jong meisje worden. Zo dik, dat je overal uit zult springen Marianne keek langs haar magere lichaam onder de dekens en zuchtte even. Dat zal nog heel wat moeite kosten. Wacht maar rustig af en doe wat je gezegd wordt. (Wordt vervolgd) levensloop voorleggen, die als uitgangs punt dient van een streng verhoor, waaraan zü door Duitse en Russische commissarissen worden onderworpen. In de gewone scholen worden de krijgs gevangenen, die zich voor de strüd tegen het fascisme beschikbaar stellen, onderwezen in de grondbeginselen der politiek naar Sovjetrussische opvatting. Het rooster van het onderwijs omvat de volgende drie gebieden: Duitse en Russische geschiedenis, cri- tische behandeling der nationaal-socia- listische leerstellingen en bestudering der actuele staatkundige problemen. Na het einde van de oorlog geraakte het begrip „anti-fascisme" hoe langer hoe meer op de achtergrond. Het werd geleidelyk, doch consequent vervangen door het begrip „Marxisme". Bü wijze van examen, dat de scholieren aan het eind van de cursus moesten afleggen, kregen zij de opgave, een opstel te schrijven over een politiek onderwerp. De examen-commissies stonden onder leiding van een Duitse communist. In vele gevallen was dat Ulbricht, die thans in de leiding van de S.E.D. een hoofdrol speelt en speciaal belast is met de zuivering der Duitse communis tische organisaties. Cursisten, die voor het examen zakten, werden in een van de krygsgevangenkampen terugge bracht. Van de geslaagden werden uit sluitend de besten uitgezocht om deel te nemen aan een cursus op de „hoge school van het Marxisme" te Moskou. Het onderwijs aan dit instituut richtte zich in het bijzonder op de filosofie van Marx. Engels. Feuerbach en Hegsl en tot besluit op de werken van Lenin. Om de veertien dagen hielden Walter Ulbricht en Wilhelm Pieck. de voor zitter van de S.E.D., lezingen. Het doel van de opleiding aan de hogeschool was niet alleen de studenten" vol te prop pen met Marxistische wysheden. doch vooral de verovering van de ziel der toehoorders. Voor de tweede maal. doch ditmaal veel uitvoeriger, moesten de deelnemers een levensloop schryven. die zij ten aanhore van 't gehele collegium moes ten toelichten. Zo'n referaat duurde dikwüls tien tot dertien uur en bete kende steeds een uiterste inspanning van alle krachten en zenuwen.. De mede cursisten maakten aantekeningen, op grond waarvan zij de volgende dag de referent vragen konden stellen. Het beklagenswaardige slachtoffer had het hard te verduren. Zün gehele levnn werd als op een operatietafel ontleed. Niets bleef verborgen en wee hem, als hij tegenstrijdige verklaringen had afge legd, onlogische gevolgtrekkingen had gemaakt of donkere bladzijden uit zfjn levensboek had overgeslagen. Wee hem, als hij in de motivering van zün poli tieke bekering te kort schoot. Meedo genloos en zonder onderbreking werd zijn zieleleven onderzocht, gewogen en geoordeeld. De discussies duurden dik wüls van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat en het kwam herhaaldelijk voor, dat de ondervraagden van uitputting Ineenzakten of in huilkrampen uitbra ken Vele toehoorders kwamen zó on der de indruk, dat zü, zodra zij zelf aan de tand zouden worden gevoeld, uit angst reeds vóór het begin der proce dure in hysterische zelfbeschuldigingen vervielen en daarmede het recht op een verdere deelneming aan de cursus ver speelden. Zij werden ln speciale barakken geïsoleerd en verdwenen na korte tüd spoorloos. Alle vroegere Duitse krijgs gevangenen, die thans in Oost-Ber- lljn en in de Russische zone hoge functies bekleden, hebben deze weer galoze proef doorstaan. Zü zün voor het grootste deel gewillige, wellicht zelfs willoze werktuigen van het com munisme geworden. RAADSELACHTIGE WEGEN. Met veel begrip voor de psychologie en voor de mentaliteit van de Duitse soldaat en officier, werd in de oplei ding een plaats ingeruimd aan de na tionale aspiraties der Duitsers. Reeds het manifest dat ter gelegenheid van de oprichting van het nationale comité in 1943 werd uitgegeven, en dat een rand in de oude rykskleuren droeg, zwart, wit, rood, ademde een büna chau vinistische geest. Het was ondertekend door generaal Seidlitz, generaal Von Hoven, kolonel Steidle en de legerpre- dikanten Schroder en Kaiser en ver- heerhjkte de heldendaden van York von Wartenburg, die in 1812 met Rusland de overeenkomst van Tauroggen sloot en de eerste stoot gaf tot de vrijheids oorlog tegen de Franse overheersing. Maar ook nu nog wordt in de lezingen en redevoeringen voor de krijgsgevan genen van het nationale comité een beroep gedaan op het patriottisme. Ge neraal Seidlitz en andere hoge officie ren der voormalige Duitse weermacht plegen er op te wyzen, dat Pruisen en vooral de Pruisische eer geenszins zijn uitgestorven, maar dat zü met Russi sche goedkeuring en hulp eens mach tiger dan ooit zullen herrijzen, om de leiding in Duitsland over te nemen. De schünbarp tegenstrijdigheid tus sen deze nationalistische mentaliteit en de communistische ideologieën geeft aanleiding tot twyfel en wantrouwen en vervaagt het beeld, dat buitenstaan ders zich van de zogenaamde Seidlitz- armee pogen te maken. De Russische propaganda bewandelt nu eenmaal raadselachtige wegen. 13). Toen professor Dommel en Pan da zo een eindje gereden hadden, ter wijl ze zachtjes met elkaar praatten, sqheen de autobestuurder steeds' meer tot bezinning te komen en hy werd hoe langer hoe meer verbaasd over zün on verwachte passagiers. Plotseling, terwijl ze door een park reden, zei hij: „Zeg, wat doen jullie daar achterin myn wagen? Zou je niet eens gaan lopen?" .Zeker, kereltje, zeker", antwoordde. „Nee", antwoordde Panda, „maardat de professor. „Zet ons er hier maar I ls toch zeker niet alles, wat U er mee uit". Dat geschiedde en nagestaard dooi de verbaasde bestuurder, wandelde het tweetal verder. „Vat je kereltje?" vroeg professor Dommel aan Panda. „Begrijp je nu het grote nut van mün uitvinding. Je hebt zelfs niet eens een eigen auto meer no digi" bereiken wilt? In andermans auto's rijden?" „Natuurlük niet, kereltje, ik kan er nog heel andere grapjes mee uithalen", legde de professor uit, terwül ze een oude marskramer naderden, die langs de weg zün koopwaar stond aan te prüzen. VOOR ZONDAG 14 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 8.00: nieuws: 8.15: strijdlied; 8.18: gram.-mu ziek; 8.30: voor de tuin; 8 40: Intermezzo; 9.10: postduivenpraatje; 9 15: verzoek programma; 9.45. geestelijk leven; 10.00: Meester Trio; 10.30: briefgeheim; 10.50: Jonge Flierefluiters; 11.15 triangel; AVRO 12.00: achter het voetlicht; 12.15: Mela- chrlno Medley: 12.30: Zondagsclub; 12.40: Sandor Vldak. plano; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Romancers; 13.50: even afrekenen; 14.00; gram muziek; 14.05: boekbespreking; 14.30- middagcon cert; 15.30: fllmpraatje; 15.45: dansmuziek; 16.30: wekelijkse sportrevue; VARA 17.00: De Krekels: 17.15: gitaarduo; 17.30: Ome Keesje; 17.50: sport; 18.00. nieuws; 18.15: tn gesprek met de lezer; 18 30: Ned. strijd krachten; IKOR 19.00: dienst by Wereld gebedsdag; 19.45: ds Dankbaar over het zendingswerk; AVRO 20.00: nieuws; 20 05: actualiteiten. 20.15- Waltztlme: 20.45: hoorspel „Paul Vlaanderen en Ina". 21.20: Italiaanse volksliedjes; 22.00: fritsen en fratsen; 22.30: London String Ensemble; 23.00: nieuws; 23.15; reportage zesdaagse; 23 3024.00- gram.muzlek. Hilversum II (415 M.) KRO 8.00: nieuws; 8 15: strijkorkest: 8.25: Inleiding; 3 30. Hoogmis Cunerakapel Wagenlngen; NCRV 9.30: nieuws: 9.45-' psalmen; 10 00: dienst Geref. Kerk art 31 Haarlem, voorg. ds A. Bos: 11.30: na de kerkdienst; KRO 12.15: apologie; 12.35. Slavische muziek: 12.40 orkest zonder naam; 12.55: zonne wijzer; 13.00:,.nieuws; 13.15: orkest zonder naam: 13.50: Buffalo Bill; 14,05- muziek van Reger en Bruckner; 15.10: het wets ontwerp rechtshandelingen landbouw gronden: 15.20: kamermuziek; 16.10: repor tage: 16 25: tweede Vespers; NCRV 17.00: Jonge Kerk en het Oude Woord; 18.30: profetische boodschap: 18.45 bijbelse lie deren; 19.15 kent ey uw bijbel: 19.30 nieuws: KRO 19.45 Louis van Tulder tenor: 19.50' boekbespreking; 20 05: de gewone man: 20.12. uit en thuis; 22.37: actualiteiten; 22 45 avondgebed en litur gische kalender; 23 00: nieuws; 23.15 24.00: gram.muzlek. VOOR MAANDAG 15 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 8.00: nieuws; 8.15: stryd- lled; 8.18: filmselecties; 9.15: gram.-mu- ziek; VPRO 10 00: morgenwijding door ds J, J. Thomson; VARA 10.20: Noorse mu ziek; 10.30: voor de vrouw; 10.45: zieken bezoek; 11.15: muziek van Mozart en Beet hoven; 11.45: voordracht; 12.00: Accor- deola. 12.30: weerpraatje: 12 33: voor het platteland; 12.38: chansons: 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13 20: Malando-orkest: 14.00: Jonge Ned. kunstenaars; 14.30: voor de vrouw; 14.45: opera Ernani; 15.30: ge varieerd programma: 16.35: kwartet Jan Corduwener; 17.00: de school ls uit: 17 30: gram.muzlek: 17.45: de parelmoervisserij: 18 00: nieuws: 18.15: varia; 18,20: zang en orkest; 18.30: Ned strijdkrachten; 19.00: gram.muzlek; 19 15: W. Noske, viool; 19.45: landbouwrubrlek; 20.00: nieuws. 20.05: dingen van de dag: 20.15: populair Neder lands programma: 20.50: kabinet der kleine zaken: 21.10 volksconcert: 22.10* het be roep van souffleuse; 22.30: actuele kant tekeningen: 23 00: nieuws: 23.15: reportage zesdaagse: 23.3024.00: J. Jong, orgel. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek: 9 00: L. Lasklne, harp; 9 15: ziekenbezoek: 9.30: waterstanden: 9.35: gram.muzlek: 10.30: morgendienst o. 1. v. dr H. de Valk: 11.00: muziek van Brahms: 11.20: voordracht: 11.40 lunchconcert: 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Ancora Trio: 13.00: nieuws; 13.15: Mandolinata; 14.00: schoolradio; 14.35: muziek van Taylor; 15.00: gram.muzlek; 15 15: kamerorkest: 16 00: bijbellezing: 16 45: gram muziek: 17 00: voor de kleuters: 17 15: Nederlands© liederen; 17.40: orkest en koor: 18.15: sDortflltsen; 18.30: verzoekorogramma; 19.00: nieuws: 19.15: boekbespreking: 19.30: actueel geluld 19.40- Nederland en Z'ilri-Afrika: 20.00: nieuws: 20 05 Droloog; 20.15: Collegium Muslcum Amstelloda- mense: 20.45 hoorsDel ..Het wuivend» koren" 21.20: Sans Souci: 21.50: de krant en de uolltlek: 22.05: nieuwe plat°n: 22.30: NCRV-kwartet; 22.45: avondwlldlng; 23.00: nieuws: 23.1524.60: muziek vm Beethoven.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6