MORRIS De ontwikkeling der practische slerrekunde OXFORD Groeiend optimisme inzake Wederopbouw Lezers schrijven Nieuwe inflatie in V.S. op komst? Onzekerheden over conjucfuur-onlwikkeling lm afwachting vam Moe scheer ik mij Hoe de „werkende vrouw" zich moet voeden Maar 80% der gezinnen in Maastricht woont nog samen 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 13 November 1948 Tweede Blad No. 26540 Snaugurele oratie van prof. dr P. Th. Oosterhoff Prof. dr P. Th. Oosterhoff In het Groot Auditorium aanvaardde prof. dr P. Th. Oosterhoff gistermid dag het ambt van buitengewoon hoog leraar in de sterrekunde door het uit spreken van een inaugurele oratie over de ontwikkeling van de practische ster renkunde. Prof. Oosterhoff constateerde in deze ontwikkeling een sprongsgewijze ver ruiming van onderzoekmiddelen en een verfijning van hun methoden van toe passing, vooral in de laatste vijftig jaar, terwijl de sterrekunde op dit moment voor grote toekomstmogelijkheden staat. Een zeer algemene eigenschap van de sterrekundige waarneming, is de onmo gelijkheid, daaraan het experiment te paren, aangezien het object van zijn wetenschap zelf buiten zijn bereik ligt en slechts kan worden waargenomen. Spreker behandelde de technische hulpmiddelen, die deze waarneming steunen en zette daarbij de grote waar de van de fotografie voor de astrono mie uiteen. Door deze fotografie b.v. is het mogelijk' geworden, waarnemingen en studie binnenskamers te verrichten, en de tijd, dat een heldere nachtlucht het waarnemen van de sterrenhemel mogelijk maakt, efficiënter te gebrui ken. De studie zelve, behoeft dan im mers niet in die betrekkelijke korte pe rioden te geschieden. Voorts bracht de fotografie lichtbronnen binnen bereik van de waarneming, die buiten 't golf- bereik van het oog vallen. De intrede van de foto-electrische fotometer open de voorts nieuwe mogelijkheden ten aanzien van de nauwkeurige intensi- teitmeting. Tot de vorderingen in de techniek in de jongste oorlogsjaren be hoort ook de vooruitgang op het ge bied van de fotometrie door de ont wikkeling van de multiplier fotocel, waarin een millioenvoudige versterking van de fotostroom wordt bereikt. Voorts zullen radar en de V-2 de sterrekunde nog niet geheel te over- ziene mogelijkheden bieden. De rol van de waarnemer heeft ge leidelijk een grote verandering onder gaan. Steeds meer maakt de persoon lijke betrouwbaarheid en geoefendheid in het visueel waarnemen plaats voor technische registratie. De goede waar nemer onderscheidt zich heden ten da ge voornamelijk door de keuze van zijn onderzoek en de wijze, waarop hij het beschikbare instrumentarium daartoe weet te benutten. Speciaal in verband met de positie van de Leidsë sterrewacht wees prof. Oosterhoff op de grote voordelen, van plaatsing bij een universiteit. Persoon lijk contact met andere wetenschappe lijke instellingen en collegae op het gebied van aanverwante natuurweten schappelijke gebieden vergemakkelijkt en steunt het werk van de sterrekundi ge in niet geringe mate. nAderzijds be tekent deze plaatsing midden in of bij een grote stad voor een sterrewacht, dat de waarnemingen onvermijdelijk nadelig worden beïnvloed door de min der zuivere atmosferische gesteldheid en het nimmer geheel verdwijnende stadslicht. De Leidse universiteit heeft reeds iang geleden getracht een betere waarnemingspost te verkrijgen, met 't resultaat aai. gouurende de laatste 25 jaar vrijwel onafgebroken een Leidse waarnemer aan üe Uniesterrewacht te Johannesburg werxzaam is geweest. In zekere zin heerst ten aanzien van de technische outillage van de Leidse sterrewacht nog een zekere, ook reeds vroeger geconstateerde armoede in vergelijking met de grote weelde el- ders, voornamelijk in de Verenigde Staten. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat de kleinere landen ooit in staat zul len zijn hun achterstand geheel in te Ingezonden Mededeling EXAMENOPLEIDING Hoofdakte-Fr., D. en Eng LO. RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursm NOG EEN TRAMHUISJE GEVRAAGD! De heer J. van R. alhier dringt in aansluiting op een eerder gericht ver zoek tot plaatsing van een wachthuisje op de hoek van de Lijsterstraat aan op plaatsing van een dergelijke gelegen heid op de Stationsweg. Het correspon dentie-adres van Ramkrlshna Dalmia is ons niet bekend. TEWERKSTELLING GEDEMOBILISEERDEN. De heer W. de V. te Oegstgeest on derstreept de klacht van de distributie- ambtenaren over moeilijkheden bij het zoeken van een maatschappelijke werk kring door er op te wijzen hoe hij als gedemobiliseerd militair ondanks de aansporing van de regering tot de werk gevers om demobilisanten zoveel moge lijk te herplaatsen, werd afgewezen toen hij zich voor zijn oude functie bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen meldde. Hij komt niet in aanmerking voor militaire overbrug- gingssteun (als zijnde afgekeurd voor Indië) of vergoedingspremie en enige medewerking bij het zoeken van een be trekking wordt evenmin verleend. Hij noemt dit terecht een bittere ervaring, vooral na de beloften, welke hem wer- tien gedaan vóór hij in dienst ging. halen, ook al heeft men in sommige dezer landen toch wel meer bereikt dan in Nederland. Dank zij het nauwe internationale contact, dat in de wereld der sterre- kundigen breder en beter is dan in eni ge andere wetenschap, is het echter mogelijk met de betere outillage elders materiaal te verzamelen voor latere uitwerking en bestudering in het eigen instituut. Om nog meer aan de wens der kleine landen tegemoet te komen, bestaan er tevens plannen tot het oprichten van een internationale sterrewacht, waar astronomen uit alle landen waarne mingen met grote en moderne in strumenten zouden kunnen verrich ten. Meer dan plannen zyn dit echter nog niet, en men zal moeten afwach ten, of deze na-oorlogse wereld in staat zal zijn dit geheel nieuwe denk beeld te verwezenlijken. De gebruikelijke toespraken besloten deze inauguratie, waarna een druk be zochte receptie plaats vond. DE HAVENSTAKINGEN IN DE V. ST. De staking langs de Atlantische kust zal officieel hedenochtend om zes uur (Nederlandse tijd) beginnen in de ha vens van Maine tot Virginia. De haven arbeiders van de Golf van Mexico heb ben medegedeeld, dit voorbeeld te zul len volgen. De scheepvaart aan de Stille Oceaan ligt reeds weken stil ten gevolge van een staking der bij het C.I.O. aange sloten havenarbeiders. Zelfs voor het officiële begin der sta king aan de Oost-kust heeft de ver eniging van spoorwegarbeiders gelast het vervoer van voor export bestemde goederen naar New York en Boston stop te zetten. 65.000 havenarbeiders aan de Oost kust der V. St., aangesloten bij de A.F.L. hebben met overweldigende meerderheid een voorstel tot een loon regeling verworpen. Een hoge functionaris van de New Yorkse douane heeft verklaard, dat de staking reeds in hevige mate het ver schepen van goederen. Marshall-goede ren Incluis, benadeelde. Er lagen 202 schepen in de haven. Oorzaak der Wallstreet-ineenstorting Iets over belastingverlaging en kapitaalvorming (Van onze financiële medewerker). New York en Amsterdam hebben beide een week van flauwe markten achter de rug. Het Indexcijfer voor Industrials daalde te New York van 189.76 op 1 No vember tot 173.48 op 10 dezer, dat van spoorwegwaarden van 61.97 tot 53.64 en op het Damrak zette bil geringe affai res het afbrokkelingsprcces zich voort. Hoe moet dit verschijnsel worden ver klaard? Wallstreet is blijkbaar met Tru man's herkiezing niet ingenomen- Ge vreesd wordt voor Ingrijpende wijzi gingen in de politiek der prijscontrole en in de fiscale politiek, voor loons verhogingen en grotere steun aan landbouwproducten, een verminderde vrijheid voor het bedrijfsleven, etc. De goederenprijzen in de V.S. zijn een stij gende richting ingeslagen, hetgeen uiteraard de eisen tot loonsverhoging (in Boston hebben de textielarbeiders die reeds gesteld) in het gevlij komt en wanneer het die kant uit gaat, .staan we in de V.S. voor een nieuwe inflatie. Zeker is dit echter niet. maar Wall street loopt steeds op de gebeurtenissen vooruit en heeft de te New York geno teerde fondsen alvast 5 milliard lager gewaardeerd, hoewel men bij een nieuwe inflatieperiode eerder een koersstijging zou mogen verwachten. Het is in deze tüd van gelelde of ge richte economie alles andei's dan an ders. omdat de natuurlijke factoren in de ontwikkeling van het bedrijfsleven nog voor een deel zijn uitgeschakeld en men niet weet welke maatregelen van hogerhand zullen worden genomen om een ongewenste gang van zaken tegen te gaan. Dit alles betekent blijvende onzeker heid voor het kapitaal, dat geneigd is ziolï terug te trekken. Wat Amsterdam betreft, ook hier Is het de grote onzekerheid ten aanzien van de conjunctuursontwikkeling, wel ke tot terughoudendheid noopt. De symptomen van verarming treden in ons land meer en meer aan de dag, zodat zelfs de heer Hofstra op bezui niging en efficiency aandringt. Men weet dat over twee a drie jaar de be talingsbalans, die thans nog een ga ping van ca. F 1% milliard vertoont, in evenwicht moet zijn. de stok achter de deur van het Marshall-plan en de regering pleit daarom bii monde van prof. Brouwers voor grootscheepse in dustrialisatie om de Nederlandse ex port zoveel mogelijk te stimuleren. Opnieuw de Belgische koningskwestie „KEER TERUG EN VORM EEN NIEUWE REGERING", ZEGT SENATOR DIERCKX. Onze correspondent te Brussel seinde ons heden: In de koningskwestie is er 'n nieuw feit: de Brusselse liberale senator Dierofcx (die door zijn vrienden de „olij ke Octavo" wordt genoemd) heeft in een interview met de Brusselse Soir verklaard, dat d:e koning zelf de 'grond wettelijke crisis, waarin 'het land sedert drie jaar verkeert, zou dienen op te lossen, Hoe? Eenvoudig door naar Bel gië terug te keren en er een nieuwe regering te vormen. Het is inderdaad zo, aldus de senator, dat de kening in Juni 1945 neg in het volle bezit was van de koninklijke prerogatieven, dat hij toen naar België had kunnen te rugkeren, en dat hij persoonlijk zijn broer verzocht heeft het regentschap voort te zetten. Mocht het blijken, dat de koning ingevolge weigering van so cialisten en liberalen geen regering zou kunnen vormen, dan zou de koning daaruit zijn consequenties moeten trek ken, aldus de heer Dierckx. Waarmee hij bedoelt: dan zal de koning moeten abdiceren. In verontwaardigde commentaren hebben de katholieke bladen de heer Dierckx aangevallen. Wij hebben voor eerst op te merken, dat de konings kwestie een veel te Mes probleem is om er zich met gemakkelijke Brusselse grapjes af te maken. Toen de koning in Oostenrijk bevrijd werd, aldus de koningsgezinde Waden, was hij te ziek om dadelijk naar het land terug te komen. Van deze bussen-periode heb ben de linkse elementen gebruik ge maakt om een campagne tegen de ko ning te beginnen. De eerste anti-ko ningsrede is die van de toenmalige mi nister Lalmand, de secretaris-generaal van, de communistische partij. Zekere bladen kondigen aan, dat zij eerstdaags over de onderhandelingen, die in Juni 1945 in St. Wolfgang plaats vonden tus sen koning en regering, een reeks ont hullingen zullen publiceren. De liberale senator Dierckx verzet zich eveneens tegen een volksraadpleging. Dat zou 'n plebisciet van de koning zijn, dat in België ongrondwettelijk is. Hij bepleit 't in overweging nemen van het liberale wetsvoorstel: een nationale informatie commissie te benoemen, welk ontwerp echter inmiddels door de koning zelf is verworpen, Hiervoor zijn echter grote kapitalen nodig en of deze zullen kunnen verkre gen worden, is de vraag. Minister Lief- t.nok is blijkbaar van mening, dat van een tekort aan bedrijfsmiddelen voor in vestering tot dusver niets is gebleken, maar het koersverloop op de aandelen markt is daarmede in absolute tegen spraak- Het is trouwens bekend en het blijkt onweersprekelijk uit tal van ba lansen per 31 Dec. 1947, dat er bij het bedrijfsleven grote behoefte aan kapi taal bestaat welke thans op de normale wijze (door uitgifte van aandelen) niet kan worden bevredigd, ten dele als ge volg van de geldblokkade. die nog steeds voortduurt en waarin de Minister voors hands geen noemenswaardige verande ring wil brengen, ten dele ook in het feit dat vele ondernemingen voor het te investeren kapitaal geen voldoende beloning van het risico in uitzicht kun nen stellen, omdat een te groot deel van de winst aan de fiscus moet worden af gedragen en wanneer er nog wel vol doende winst is, het dividendpercentage is beperkt. Daar komt dan nog by. dat de voort gaande koersdaling aandelen van overigens goede ondernemingen tot be neden of omstreeks pari heeft terug gebracht, met het gevolg dat voor de bctrokkeq onderneming de uitgifte van nieuwe aandelen, welke niet beneden pari mag geschieden, onmogeiyk wordt. Het feit, dat op de Herstelbank en particuliere banken in toenemende mate een beroep wordt gedaan, is hiervan een gevolg. M mister Lieftinck heeft thans wel enige fiscale verlichting voor de bedrij ven (grotere belastingvrije afschrijving en de middelmatige inkomens in het vooruitzMit gesteld, maar hij vergeet, dat de kapitaalvorming, nodig voor de bedrij fs'nvestering, goeddeels van de grotere inkomens moet komen. De moeilijkheid is uiteraard dat het staatsbudget nog geen belastingveria, ging toelaat en de heer Hofstra heeft ditmaal in de Kamer de juiste reme die aan de hand gedaan: beëindiging van overbodige uitgaven. Alleen op d'c wijze kan het Nederlandse bedrUfs- leven worden geholpen om zich naar de wens van de regering en volk te ontplooien. En als de nood dringt blijkt veel, van wat vroeger noodzake lijk scheen, in werkeiykheid overbodig te zijn. NIEUWE UITGAVEN. Ter gelegenheid van het veertigjarig Jubileum van de Christelijk-Historische Unie heeft de Centrale Pers- en Propa ganda Commissie een eenvoudig boek werk uitgegeven, dat in de eerste plaats beoogt de kadervorming te dienen. Het werkje is getiteld: „Wat zeggen zij er van?" en stelt zich ten doel ln gecon denseerde vorm een overzicht te geven van opvattingen en standpunten welke na de bevrijding van de Duitse overheer sing in het openbaar ten aanzien van de meest uiteenlopende onderwerpen zijn verdedigd en uitgedragen door woord- en penvoerders uit de C.H. kring. Jammer, dat de aesthetlsohe en typo grafische uitvoering van dit boek bene den bescheiden eisen blijft; het recensie- exemplaar, dat ons werd toegezonden en dat reeds tot de tweede druk behoort, Is een weinig fraai speoimen van moderne boekdrukkunst. Ingezonden Mededeling Op de „kleine" bon "Ook de Morris Minor kom» o n spoedig. 4-S pcrsooDs fl 38 5 0. Imperial SIX in Januari leverbaar 0 67fi0, alleen-import voor nederland. J J MOLENAARS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. amersfoort tel k 3490-4341 agenten door het ftf.le I-AND Agent te LEIDEN: Fa. P. Devllée, s Zal het een jongen worden? (Van onze Londense correspondent). Nog enkele dagen, dan zullen 37 ere- artilleristen de wallen van de Tower beklimmen om daar, bijgestaan door een aantal in hun scharlaken unifor men gestoken ..Beafeaters" de bewakers van deze aloude gevangenis aan de Thames, een en veertig saluutschoten te lossen ten teken van de geboorte van prinses Elisabeth's baby. Of het een jongen dan wel een meisje is, maakt geen verschil in het aantal salvo's. Ook in Hyde-park zal het geschut daveren. Prinses Elisabeth bevindt zich in bla kende welstand. Kort geleden nam zij haar intrek in Buckingham Palace in afwachting van dé blijde gebeurtenis. De kraamkamer is op de tweede verdie ping gelegen. Elizabeth en Philip bezit ten als zovelen nog steeds geen eigen home. Zü wonen thans tijdelijk in een buitenhuis te Surrey, dat aan vrienden toebehoort, die hun een vleugel hebben afgestaan. Hun definitieve woonplaats zal Clarence House worden, een groot herenhuis vlak bij St. James-palace ge legen. Dit gebouw is ernstig door de oorlog beschadigd en het zal nog ver scheidene maanden duren voor de werklieden het zullen verlaten. De prinses maakt elke dag wandelin- Leliëstraat 116. "v gen in de tuinen van het paleis, meestal vergezeld van haar lievelingshondje Susan, een corgi. Evenals vorig jaar ln deze tijd, maakt Londen zich thans op om feest te vieren. Een van d'ê']ió|i<aprid- i^JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!ll!l!lllllll!llll!!lllllllilll|||||||||||l|||||||l||l!l||||||||||||||||||||!llll!llll!l!ll|lll!ll|||||||l||||ll|||||||||l||llllllllllllllllll!lllllllllll!lllllllllllllllllllllllll punten zal Trafalgar Square zijn, dat pas een algehele vernieuwing heeft, on dergaan. Hoewel Nelson op zijn 60 me ter hoge kolom nog s'eeds de hoofd persoon is van dit historische plein, moet hU in zijn populariteit thans delen met twee fonteinen, waarop de Londe- naars niet uitgekeken raken. In de feestweek zullen deze 's avonds verlicht worden. Ondertussen verdiept men zich in elke bijzonderheid, welke er over de voorbereiding van de geboorte uitlekt. Da geneesheer, die de prinses zal bij staan. is de gynaecoloog sir William Gilliat. die de kraamvrouw het nieuwe verdovende middel trilene zal toediemm, hetgeen met groot succes in de Londen se ziekenhuizen by bevallingen wordt gebruikt. Als vroedvrouw is gekozen zuster Helen Maud Rowe, die drie of vier weken na de geboorte op het paleis zal blijven. De vrouwelijke leden der koninklijke familie hebben massa's babykleertjes gebreid. Ondanks haar hoge leeftijd is koningin Mary op dit gebied nog steeds het actiefst. Voor haar eerste achterkleinkind maakte zij een prachtige op kant gelijkende shawl. Ook vele anderen dragen hun breiwerk bij, zoals een Australische ex-piloot-, die een jasje, muts en sokjes heeft ver vaardigd en beschouwd wordt als de kampioen-breier onder degenen, die een wedstrijd zijn aangegaan om de mooiste kleertjes voor het prïnsessekind te maken. ep M Gelijk de vrouw elke morgen wor- H stelt met haar haar-coiffure, ra- ken de zenuwen van de echtge- noot in de knoop, wanneer hij j| zich scheert, Voer een efficiënte scheerbehan- M deling is nX nodig: 1. een prima mesje, 2. idem zeep; 3. idem tijd; 4, idem zelfbeheer- sing. De eerste twee attributen H zijn tegenwoordig gelukkig weer aanwezig. Maar 't zou lachwekkend zijn te p menen, dat de elementen 3 en 4 ook maar bij flauwe benadering H te onderkennen zijn. s Zo rust op ieder ochtendibegin de g vloek van 't bloederig krabben cp s gestoppejde wangen, de verbij s- terde kreten van door medelij-den H bewogen collega's op kantoor met H hun traditionele kreet: „Wat zie jij er weer uit" en de steevaste opmerking van één hunner „Waar- om probeer je 't niet electrisch?" Nu komen Üw opmerkingen: 1. waarom scheert Fantasio zich H 's ochtends vroeg en neg wel in de kou? H 2. idem niet electrisch? 3. idem heeft -hij geen tijd? 4. idem bezit hij geen zelfbeheer- s sing? m En hier de antwoorden: 1. omdat hij anders 's morgens H een baard als 'n aap houdt. 2. idem aarts-conservatief is en s zich geen heffing in-eens van de winkelier veroorloven kan. 3. omdat hij óp tijd moet zijn, want anders loc-pt alles in de H war. H 4. idem hij nu eenmaal orabe- heerst is. =51 Zo blijf ik ékuwig gedoemd óm: a. 's morgens een bloedbad aan te richten. b. uit m'n humeur te raken. c. roestige mesjes achter te laten. d. sneetjes in m'n handdoek te maken. e. tóch te laat te komen. f. er ondanks alles ongeschoren uit te zien. g. te horen, dat mijn collega's nooit last met scheren hebben. h. idem dat zij altijd prima ge schoren zijn. (wat een walgelijke leugen is). i. tóch naar een scheerder te gaan, wanneer ik er behoorlijk uit moet zien. j. tóch nooit te kunnen besluiten, baard en snor te laten groeien. Wét zei ik: „eeuwig gedoemd?" Ha: m'n oog valt op een Reuter- bericht uit Wenen. Het luidt: „De winnaar van een barbierstournooi schoor z'n slacht offer in de tijd van 14i£ seconde. De zaak is opgelost: hij is m'n man! Vanmorgen na 't soheren ging een telegram in zee: „Winnaar barbierstournooi Wenen .stop kom onmiddellijk in -m'n „dienst stop werktijd 14H seconde „per dag stop gage en kindertoe slag in overleg met Stichting „van de Arbëid stop pensioen on- „nodig, want dienst eeuwig onmis- „ba-ar stop Fantasio". PS. Antwoord prompt ontvangen. Man bereids afgereisd. Morgen ben ik onherkenbaar. FANTASIO llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Voor de Vrouw Dagelijks een gevarieerde warme maaltijd Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: „Werkende vrouw" noemt men haar, die door haar arbeid in eigen onder houd moet voorzien. Heel, juist is die be naming niet, want onder 'de huisvrouwen zijn er tallozen, die zeker even hard werken. Ook verschillen, de „werkende vrouwen" in aard en aanleg meestal niet van haar zusters met een gezin. Maar wel verloopt haar dagelijks leven anders. Gewoonlijk is de werkende vrouw ge bonden aan vaste werkuren, zodat zil al leen de avonden overhoudt voor haar .huishouding": de zorg voor haar kle ding en maaltijden, soms ook nog voor het schoonhouden van haar kamer (s), en ander? buiten haar gewone werk vallende, dingen. Steeds blijkt, dat de maaltijden hier bij het eerst in 't gedrang komen. Dat Is begrijpelijk: wanneer men pas laat thuis is. komt men er licht toe om met een paar sneden brood of een opgewarmd restje vlug zijn honger te stillen. Maar goed is het niet en zij, die hiervan een gewoonte maken, ondervinden er op de duur zeker de weerslag van op haar ge zondheid en werkkracht! Iedere dag een vers gekookte, warme maaltijd, is een heel gematigde eis voor een goede voeding. Dit behoeft voor één persoon niet veel tiid te kosten .wan neer men maar met overleg de menu's kiest en het werk practisch ihdeelt. (Speciale reportage). Pratend met tientallen burgemees ters in Zeeland en Limburg, met ambtenaren, ingenieurs en tal van andere personen, die nauw by het probleem van de wederopbouw zyn betrokken, heeft het ons op een driedaagse tocht telkens weer ge troffen, hoe zelfs by de felste critici van weleer een zeker optimisme ge boren is en men rotsvast overtuigd is, dat Nederland het onder leiding van mr. In 't Veld, de nieuwe minister voor wederopbouw, wel klaren zal.™ Jhr De Casembroot. Commissaris van de Koningin in Zeeland, heeft in de loop van de jaren na de bevrijding een boekje opengedaan over het z.i. ver keerde beleid van de regering en bij herhaling in de meest scherpe bewoor dingen de maatregelen van het depar tement gehekeld. Nu is ook hij een voldaan en goed gemutst man geworden, die als zo vele burgemeesters de toekomst met een zeker optimisme tegemoet durft te zien. HOOPVOLLE STEMMING. De vooruitgang van de wederopbouw is markant. Steden, dorpen en gehuchten rijzen uit hun ruïnes omhoog en waar in No vember 1947 nog niets stond, behalve soms puinhopen, vindt men thans al voltooide panden en het groeiende beeld van een straat of een dorpskern ln wording. Waar op de route van Middelburg, vla Serooskerke en Oost-Kapelle naar Domburg het water meer dan een me ter hoog heeft gestaan, leeft alweer een uiterlijk welvarende streek met be hoorlijke verkeerswegen en frisse nieu we huizen. Dit saneringsproces zal nog jaren vorderen, maar men en daar valt eveneens de bevolking onder was nimmer zo hoopvol gestemd als in deze dagen! VOLKSTELLING GEEFT ONJUIST BEELD. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam hebben misschien nog groter woning nood dan Zeeland. Maar men voegt er in Zeeland aan toe, dat in die provincie andere maatstaven gelden. In het Wes ten wacht een jong paartje soms jaren lang op een woning. In Zeeland krijgt men al spoedig een bunker of een nis- senhut en men ls daar tevreden mee Bovendien zyn indertyd duizenden mensen, arbeiders uit de industrie, ouden van dagen, enz, naar elders ge- evacueerd. Zy staan nu in de plaats van hun verblyf als woningzoekenden ingeschreven, hoewel zy in Zeeland thuis horen en smeken om terug te mogen gaan. En aangezien de wo ningverdeling berust op de cijfers van de volkstelling, worden zii niet voor Zeeland (Zeeuwsch-Vlaanderen voor al), doch voor het Westen meegere kend. Het is duidelijk, dat od die wijze een onjuist beeld van de wo ningnood wordt verkregen. OVERBEVOLKING IN LIMBURG. In Limburg heeft men als het. ware twee problemen tegelijkertijd. In het Noordelijk gedeelte zijn zware verwoes tingen aangericht, in het Zuidelijk deel is weinig kapot geschoten en overtreft het woningtekort toch die van alle an dere provincies aanzienlijk. Limburg heeft een zeer snel groeiende bevolking. Reeds voor de oorlog was er woningnood, Sindsdien is die op on rustbarende wijze gestegen. Doordat Limburg sterk industrialiseert zijn er bovendien veel arbeiderswoningen no dig. Het is een vrij hopeloze situatie! Wederopbouw heeft de zaken de laatste tijd ernstig aangepakt en ook hier is men over het algemeen vol lof, maar toch is het aantal samenwo ningen in de provincie nog stygende. SOA der gezinnen in Maastricht woont samen. Het woningtekort in Limburg be draagt 19,9%. Voor de opvolgende pro vincie is dat percentage slechts 14. Voor Amsterdam 9,7%, voor Rotter dam 12,7% pn voor Den Haag 20,3%. In Maastricht komt men echter tot niet minder dan 65% en in de gehele mijn streek ls het tekort 30 a 35%. Dat is een zeer ernstige zaak. want Nederland heeft kolen nodig en moet kolen exporteren, maar om daar de ver eiste aantallen arbeiders voor te krij gen, moet men hun een dragelijke wo ning kunnen aanbieden. Samenwoning is voro vele mijnwerkers eigenlijk on mogelijk omdat de een overdag en de ander des nachts sla oen moet. Men wl] nu trachten, om naar het voorbeeld van het Philipsbedryf de mijnwerkers te bewegen in hun vrije' uren zelf montage-wonineen te bouwen waar al ve1? gegadigden voor ziin. Men bedenke echter, dat er in een huis 4000 stenen gaan En dat het tekort in de mijnstreek 8 10.000 huizen beloopt. Voorlopig zal dat werk dus nog niet voltooid zijn. Sir William Gilliatt in de toga van Presi dent van het Koninklijk Instituut voor Verloskundigen en Cynaecologen. De kinderwagen, welke voor prinses Elizabeth werd gebruikt, is opgeknapt en zal opnieuw voor haar baby dienst doen. Het is een pronkstuk in wit en blauw. De vorige geboorte in de koninklijke familie had plaats in Augustus 1942. toen prins Mlchaël van Kent het le venslicht aanschouwde. De laatste maal, dat een troonsopvolger werd geboren, was in Juni 1894. Het was de tegen woordige hertog van Windsor. Elizabeth's baby zal bij de troons opvolging voorrang hebben boven Prin ses Margaret. Zal het een jongen wor den? Volgens de statistiek is de moge lijkheid groot, dat dit het geval zal zijn, want onder de kleinkinderen van Geor ge V zijn de jongens in de meerderheid, er waren er zes, tegenover drie meisjes. Interessant is ook, dat in de Engelse geschiedenis de troon nooit in twee op volgende generaties door een vrouw is bezet. Een tweede eis is: voldoende variatie. Een volledige maaltijd bestaat uit calo rieën-leverende èn uit verschillende be schermende stoffen. Calorieën (dl. lichaamsbrandstof) leveren ons vooral voedingsmiddelen zoals brood, aardap pelen, peulvruchten, graanproducten (b.v. griesmeel en gort), verder vet en suiker. Bij de huidige stand van de dis tributie behoeven we aan calorieën niets meer tekort te komen; bovendien zou een gevoel van honger ons daartegen onmiddellijk waarschuwen. Meer zorg is nodig voor een voldoen de hoeveelheid beschermende stoffen; eiwitten, voedingszouten en vitaminen. Die komen vooral voor in vlees, vis, eieren, melk. kaas, yoghurt, verse groen ten en vruchten, bruin- en roggebrood en ook in peulvruchten. Het is goed om elke dag tenminste één eiwitrijk gerecht (vlees, vis, een ei, peul vruchten of een bord pap of yoghurt) èn verse groenten en/of fruit bii de war me maaltijd te gebruiken. Dit geldt eveneens voor de broodmaaltijden (be leggingen met kaas. worst of vis èn ra dii's. sterkers vruchten, wortel enz.). Wat de practische bereiding betreft: ementen en aardappelen kunnen naast elkaar in één pan koken. Peulvruchten of gort kunnen, na 's ochtens even voor gekookt te zijn. in de loop van do dag In de hooikist verder gaar worden. Als voorbeeld laten wil hier enige me nu's volgen: 1. Aardappelen, gestoofde schelvis, ap pelmoes wentelteefjes. 2. Aardappel-purée. biefstuk, bieten- sla custardvla. 3. Gort met tomaten, gebakken ui, sambal yoghurt. 4. stoofpot van aardappelen, garna len. bloemkool, havermoutpap. 5. Stamppot rauwe sla spiegelei macaroni met boter en suiker. 6. Tomatensoep stoofpot van witte kool. aardappelen, gehaktballetjes. Er is op «erekend dat deze menu's op één warmtebron bereid kunnen wor den Maar wel is het gewenst, dat men een hooi kistje ter beschikking heeft om het gerecht dat repds klaar is warm te houden. Men eaat, b.v. als volgt t-e werk: Menu 4: Men kookt de pan Onder wijl schilt men de aardappelen, snijdt ze in stukken en verdeelt de bloemkool In bououet.ies. Dezp laatste tezamen met de aardao- nelen ln een bodempie water met zout en boter of margarine gaarkoken f'n 20 min Dan het vocht bübin^en de gewassen garnalen door de stoofpot roeren. De earnalen niet meekoken. Verdere gegevens kunt u vinden ln onze vouwbladen, speciaal: „De voeding van de werkende vrouw" en De voe ding van kamerbewoners en kampeer ders". elk 3 cent te bestellen: Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad, Koninginnegracht 42, Den Haag»

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5