STADSNIEUWS Gustav Holander''s filmbewerking van Kaj Munk,s „üef WOOI'd Regering gelooft niet aan derde wereldoorlog Maar er moet rekening mee gehouden worden... VRIJDAG 13 NOVEMBER De etalageverlichting in December (Van een speciale correspondent). Van enkele zijden werd gesuggereerd, «at in December toestemming zal wor den verleend opi de etalageverlichting te laten branden. Naar wjj vernemen, heeft het Rijkskolen bureau echter nog geen enkele beslissing te dien aanzien genomen, ook niet met betrekking tot een soepeler toepassing gedurende de gehele winter van 't voorschrift, waar bij het slechts toegestaan is de etalage verlichting te ontsteken een half uur na zonsondergang en te laten branden tot de winkelsluiting. MONTGOMERY VANDAAG NAAR BRUSSEL. Gisteravond heeft ae Minister van Oorlog, mr W. F. Schokking, veldmaar schalk Montgomery in 't kasteel „Oud- Wassenaar" een diner aangeboden, waarbij vele autoriteiten aanzaten. Vandaag gaat Montgomery voor een driedaags bezoek naar Brussel voor be sprekingen met kolonel De -Fraiteur, de Beljische Minister van Defensie, de Belgische stafchefs en andere militaire leiders. De veldmaarschaTk keert Maandag naar Londen terug. Op 19 November zal hij Luxemburg bezoeken. De kolonel der genie, A. V. van den Wall Bake, Is als Nederlands stafoffi cier toegevoegd aan het hoofdkwartier van Montgomery. DODENHERDENKING TE HOOFDDORP. Gistermiddag had op de nieuwe al gemene begiaafplaats te Hoofddorp ter gelegenheid van de wapenstilstandsdag een gevallenenherdenking plaats, geor ganiseerd door het comité ..Haarlem mermeer". Daar liggen Nederlandse en Engelse militairen begraven, van wie de eersten sneuvelden op 10 Mei 1940 na bij Schiphol. De Britten werden gedu rende de oorlog in de buurt van Hoofd dorp naar beneden geschoten. Mr J. F. Jansonius, burgemeester van Haarlem mermeer, dankte namens de familie leden der Engelse gevallenen, welke hij enige tijd geleden bezocht, voor de zor gen, die de bewoners van Haarlemmer meer aan de graven besteden. Botsing te Parijs OPTREDEN TEGEN COMMUNISTISCH BLAD. 2.000 a 3.000 personen, die te Parijs deelnamen aan 'n door de Franse bond van oudgedienden georganiseerde para de, trachtten de politiecordons te ver breken, die een gedeelte van de weg •hadden afgezet, waar de prefect van politie demonstraties verboden had. De demonstranten zongen de Marseillaise en vinaakten luide opmerkingen, die te gen Jules Moch, de minister va-n Bin nenlandse Zaken, gericht waren. Toen de demonstranten er niet in slaagden de afzetting te doorbreken, wierpen zij een „tegen-barricade" op. Bijna een uur lang stonden demon stranten en politie tegenover elkaar, met tussen hen in een „niemandsland" van 50 meter breedte. Van tijd tot tijd werden stukken pietaal en stenen ge worpen. Na een onderhoud tussen de politie- prefect en een lid van ae bond van oudgedienden mochten de demonstran ten tenslotte hun mars langs de Champs Elysées voorzetten. In verband met de botsing zijn 20 personen aangehouden. Onder hen be vinden zich twee communistische par lementsleden, waarvan er een gewond is De Franse avondbladen meldden, dat de politie verscheidene schoten heeft gelost, toen demonstranten een politieauto wilden aanvallen. De Parijse politieprefect heeft beslo ten de speciale editie van gisteravond van het communistische avondblad „Ce Soir" in beslag te laten nemen op grond van het feit, dat „de door het blad gebezigde koppen onjuist en van dien aard zijn, dat de openbare veilig heid er door in gevaar wordt gebracht. De koppen luiden: „Bloedige botsing op Champs Elysées. Politie vuurt op 11-Novemberparade.verscheidene per sonen ernstig door kogels gewond. Twee parlementsleden gearresteerd. Vuur van tommyguns." Attlee voelt niet voor speciale bijeenkomsten Uit Londen wordt gemeld, dat de Britse eerste minister, Attlee, zich heeft uitgesproken té^en het denk beeld van een spcciaie bijeenkomst van president Truman, generalissimus Stalin en hem zelf om vrcdesproble- men te behandelen. Op een desbetref fende vraag in het parlement ant woordde Attlee, dat hü het in het al gemeen het meest aanbevelenswaar dig vond, dat problemen, die niet langs dc normale diplomatieke kanalen te regelen waren, door de V.N. ter hand werden genomen. Tegenover het labour-lid Leslie Sol- ley gaf Attlee toe, dat zulke bijeenkom sten nuttig waren geweest gedurende ae oorlog, maar hij meende dat hij er niét zeker van was, dat zij thans ook zo nuttig zouden zijn, waar zij „nor male methoden krachteloos zouden ma ken." DROOGTE IN AUSTRALIË. Het vee sterft tengevolge van de droogte in grote getale in het gebied van de rivier Georgina, Dit gebied ligt op de grens van Queensland. Zu.d-Australie en het Noordelijk territorium. Tenzij het binnen veertien dagen regent, zal er misschien geen stuk vee meer in leven Een hevige droogte heerst ook in het gebied van Queensland, dat ligt aan de gdlf van Carpentaris en in een groot oeel van het Oosten van het Noordelijk territorium, het hart van Australië s rundveeslachteriien, (Het Noordelijk territorium is evenals Queensland en Zu d-Australië een deel van het Austra lische gemenebest). Grote gebieden grasland worden kaai en het vee verzwakt en sterft. ONDERSCHEIDING VOOR MAARSCHALK TITO. Maarschalk Tito is tot ere-lld van de Joegoslavische academie van weten schappen benoemd. Ter gelegenheid hiervan heeft hij een rede u.tgesproken, waarin hij om. heeft gezegd, dat de re- volutionnali'e periode ln het land nog niet voorbij Is. Zij zou duren zolang het verzet van de kapitalisten aanhield. Er werd dagelijks en overal een felle klas senstrijd tegen de kapitalisten gevoerd. De overgrote meerderheid van het v<plk had echter efe betekenis van het socia lisme -besrePen- Er waren geleerden die meenden, dat de wetenschap neutraal moest zijn. Dit was een onwetenschappelijk standpunt. De meeste Joegoslavische mensen van dp wetenschap hadden hun plicht in het nieuwe Joego-Slavië begrepen. Fokkerfabrieken komen bij Schiphol MAANDAG WORDT MET BOUW BEGONNEN. Thans is definitief beslist, dat de Fokker-fabrieken in haar geheel naar Schiphol zullen worden verplaatst. Het ligt in de bedoeling een aaneen gesloten complex te bouwen aan dc Z.W. hoek van Schiphol, onmiddellijk gelegen aan de Ringvaart. In deze fabriek, waarvan de bouwtijd wordt geschat op 4 jaar, zullen 3000 ar beiders werk vinden. Maandag a.s. be gint de aannemer op Schiphol de werk zaamheden aan het eerste project, de grote reparatiehal, die een lengte krijgt van 165 meter en een breedte van 40 meter en in een jaar gereed zal zijn. De beslissing om de Fokkerfabrieken uiteindelijk bij Schiphol te vestigen is gevallen na een uiterst zorgvuldige studie. Wanneer over een jaar de repa ratie hal gereed zal zijn, zullen hier 300 afbeiders onmiddellijk aan het werk kunnen gaan. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN BIJ „DROGE PERMANENT". De Sociale Voorlichtingsdienst van 't ministerie van Soc. Zaken deelt mede, dat de Keuringsdiensten van Waren hebben vastgesteld, dat dameskappers preparaten gebruiken ter verkrijging van een „droge permanent", welke zeer ern stige vergiftigingsverschijnselen hebben veroorzaakt. Het betreft hier papleren zakjes ge voerd met aluminiumblad en filtreerpa- pier, waarin het zeer giftige sublimaat aanwezig is. Volgens de Warenwet is het verboden toiletartikelen en cosmetica te verko pen. die schadelijk zijn voor de gezond heid. Bij kappers en winkeliers worden deze preparaten in beslag genomen. ..DE ZWEVENDE HAND" ONTMASKERD. Bende knapen gearresteerd. De politie van Heerlen heeft de leden van „De zwevende hand" gearresteerd- een bond bestaande uit tien jongens, die zich onder aanvoering van een 14 jarige bakkersleerling de laatste maan den hebben schuldig gemaakt aan een aantal kleine diefstallen in Heerier- heide en omgeving. Naast de aanvoer der waren leden van deze bende: een tweede bakkersleerling, eveneens 14 jaar oud, een 17-jarige schildersleer ling. een 14-jarige fabrieksarbeider, en zes scholieren, van wie er vier 13 jaar zijn en twee 12 jaar. Hun laatste over val op een bestelwagen bracht vier kg. marsepein en een fles wijn op. De lek kernijen bekwamen hen echter slecht, want de politie kwam door deze dief stal op het spoor, dat een roemloos einde van de bende tot gevolg had. Toen de jeugdige rovers aan de tand werden gevoeld, bekenden zij na deze diefstal nog een reeks andere, waar de politie nog niets van wist, omdat er geen aangifte van was gedaan. LEDEN VAN BANKRAAD BENOEMD. Het lid van de Bankraad, ingesteld bij de Bankwet 1948, zijn benoemd: H. Hollenkamp, te Amsterdam, dr W. F. van Gunsteren, te Rotterdam, H. P. Gelderman Cm Zn., te Oldenzaal, prof. dr F. L. van Muiswinkel, te 's-Graven- hage. Ir J. S. Keijser, te 's-Gravenhage, ir G. P. F. Royackers, te Roermond, F. P. Fuykschot, te Utrecht, J. A. Kolk man, te Utrecht. A. Vermeulen te Am sterdam. prof. mr dr G. M. Verrijn Stuart, te Amsterdam, Tj, Greidanus. te Hilversum, prof. dr J. Tinbergen, te 's-Gravenhage. Door en uit de leden van de raad van de commissarissen bij de Nederlandsche Bank werden benoemd: Ir M. H. Damme, H. L. van Eeghen, mr W. G. F. Jongejan. mr M. P. L. Steenberghe. Als voorzitter treedt op prof. mr F. de Vries, prof. dr J. Tin bergen is door de minister van Finan ciën benoemd tot plvd. voorzitter. NED. VER. EX-POLITIEKE GEVANGENEN UIT DE BEZETTINGSTIJD. E. Schudcl herdacht. Gisteravond kwam het district Leiden van de Ned. Ver. van Ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd in „Het Gulden Vlies" bijeen. Mede was aanwe zig het H.B.-lid, de heer G. Ch. Aal- ders uit Dordrecht. Alvorens met de afhandeling van de agenda werd begonnen, heeft de voor zitter, de heer L. Questroo, in 'n sym pathiek woord het overlijden van het lid der vereniging, de heer E. Schudel, herdacht. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Schudel, zowel in het kamp te Vught als in één der Duitse concentra tiekampen de onmenselijke terreur, welke onze bezetters in die tijd uitoe fenden, aan den lijve heeft ondervon den. Ook de heer Schudel is één van de slachtoffers, die de doorgestane ont beringen nimmer is to boven gekomen. Zijn nagedachtenis zal in onze kringen steeds blijven voortleven, aldus spreker. Naast dit feit vroeg de heer Questroo de belangstelling der leden voor de hoge buitenlandse onderscheiding, wel ke twee leden der vereniging. t,w. prof. mr R. P. Cleveringa en het H.B.-lid, de heer Van Lanschot, een dezer da gen mochten ontvangen. Hoewel niet aanwezig, werden beiden met deze on derscheiding gelukgewenst. Vervolgens drong de heer Questroo aan op een actieve medewerking met de Stichting 19401945. Teneinde hiervoor het nodige contact te scheppen zal de vereniging een twintig leden afstaan, die behulpzaam zullen zijn bij Stich tingswerkzaamheden. Voorts liet spr. neg een opwekking horen om zich be schikbaar te stellen bij de morgen hier ter stede te houden Klaprooscollecte, waarvan de baten bestemd zijn voor het Ned. Oorlogsgravencomité. In verband met het in Juni in Apel doorn te houden congres, werd de mo gelijkheid onder ogen gezien om te ko men tot vorming van een zg.n. spaar kas, waarvan de regeling in handen werd gelegd van de secretaris, de heer W. M. v. d. Burg, Leidseweg 289, Voor schoten. Tenslotte sprak de heer Questroo nog een woord van gelukwens tot de vice- voorzitter van het district Leiden, de heer M. I. Smit. in verband met zijn benoeming tot secretaris van 't hoofd bestuur. Na afwerking van de huishoudelijke zaken, volgde een door de heren Rut gers en Bol verborgde filmvertoning, waarin o.a. was opgenomen een repor tage van het onlangs hier ter stede ge houden congres, dc Jubelflora en de 3 Octobervlering. Nieuwjaarsgroeten voor de jongens overzee TWEE LEIDEN AARS VRAGEN... Twee oud-stadgenoten, de korporaals Van Eyken en J. C. Wijnen, bei den te Palembang in garnizoen, delen ons mede namens tal van oud-Leide- naars, die zich aldaar bevinden mede, dat Radio Palembang in de nacht van 31 December op 1 Januari uitsluitend ten behoeve van personen in Zuid-Su- matra, Nieuwjaarsgroeten zal uitzen den. In de eerste plaats groeten uit het vaderland; voorts wensen van 'relaties en vrienden, die zich in Indonesië be vinden en ten slotte Nieuwjaarsbood schappen van wapenbroeders uit het territorium, die zich bij andere leger onderdelen bevinden. De groeten zul len worden vergezeld van gramofoon- muziek, in de vorm van een verzoek programma dus. Wie zijn verwanten of vrienden op Zuid-Sumatra een Nieuwjaarsgroet wil zenden, dient zijn verzoek te richten tot het Strijdkrachten-programma Ra dioPalembang, Dienst voor Legercon- contacten Zuid-Sumatra, Talang Dja- wa 7 te Palembang. Stemt tot diep nadenken GERTRUD LEISTIKOW OVERLEDEN Op 9 November is na een langdurige ziekte in de leeftijd van 63 jaar de dan seres Gertrud Leistikow te Amsterdam overleden. Het eerste optreden van deze Poolse danseres ln Nederland dateert van 1914 kort voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog. In 1924 maakte zij een grote tournee door Java en Suma tra. Enkele jaren later meende zij, dat voor haar het tijdstip was gekomen om als danseres afscheid te nemen en zich voortaan aan het dansonderricht te wijden. Toch Is zij ook daarna bij ver schillende gelegenheden nog wel in het openbaar opgetreden, meestal in gezel schap van haar leerlingen. Nog in 1940 gaf zij te Amsterdam een demonstratie der prestaties van haar leerlingen af gewisseld door een paar eigen dansen ui haar oude repertoire. Gisterochtend werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld. COMMUNISTISCHE STEUN AAN 1RANSE MIJNWERKERS. (Van onze Haagse redacteur). In het vragenuurtje in de Tweede Kamer antwoordde minister Lief- tinck op desbetreffende vragen dat de deviezen-recherche een onder zoek instelt naar het door „De Waarheid" gemelde overmaken van 400.000 francs door de E.V.C. ten behoeve van de stakende mijnwer kers in Frankrijk. Er is door de Nederlandse bank terzake geen vergunning verstrekt! SMOKKELAUTO MET DIPLOMATIEK NUMMER. Verleden week is door de douane re cherche tc Amsterdam gearresteerd de 40-j. Nederlander A. M. wonende te Brussel, die in het bezit was van 4 kof fers, waarin zich een partij kant en lederen horlogebandjes bevond ter waarde van ruim f. 10.000.—. M. is in verzekerde bewaring gesteld. Het on derzoek heeft, uitgewezen, dat de kant en de horlogebandjes ons land zijn bin nengesmokkeld en dat daarbij gebruik is gemaakt van een auto voorzien van een diplomatiek nummer. VLIEGTUIG SLACHTOFFERS VAN VOORHOUT BEGRAVEN. Hun grote verdiensten herdacht. De officier-vlieger 2e klasse W. A. L. Limque en de Luit. ter zee 2e klasse W. L H de Vries, die Maandag j.l. bij een vliegtuigongeluk te Voorhout het leven verloren, zijn gistermiddag met militaire eer, onder grote belangstelling begraven op de Algemene Begraafplaats ..West duin", te Den Haag- O.m. waren aanwezig de Commandant Zeemacht Nederland schonr-blj-nacht J. J. L. Willinge, de vlagofficier van de Marineluchtvaartdienst, de hoofdof ficier-vlieger le klasse H. Schaper en de commandant van het marinevlieg kamp Valkenburg de officier-vlieger le klasse H. L. J. Swaab, die de beide om gekomen officieren onder zijn bevelen had gehad. Hij hei-dacht hun grote ver diensten. „Hun dood noemde hij een groot verlies voor de Marineluchtvaart dienst, die kort geleden ook reeds een paar van haar mannen verloren had". De vlootaalmoezenier Herberts richtte zich in troostvolle bewoordingen tot de achtergebleven familieleden. Wonderlijke film: deze „Ordet" (Het woord) naar het dramatische toneel stuk van de bekende Deense predi kant Kaj Munk. Gewaagde film: voor on-en klein - gelovigen onaannemelijk, voor sterk- gelovigen vermoedelijk volkomen aan vaardbaar. hoewel ook zij worstelen met de twijfel en de vraagstukken, die Kaj Munk ondanks zijn onwrikbaar Godsvertrouwen, niet terugdeinzend voor de uiterste consequenties, de mensheid voor de voeten werpt. Het ..wonder", dat de van gees tesstoornis genezen prediker Johannes, hij, die onder twijfel lijdt als geen omdat zijn geloof te klein was ten slotte verrichten mag dank zil de God delijke genade, waardoor Gods woord en Gods wonder zelfs in deze tijd weer tot levendmakende werkelijkheid worden, is zoals het in deze film gesteld is, het grootste wonder in dit mysterie. Zijn echter, zoals hier overduidelijk blijkt, de bloemen des velds ook geen won deren en is dat tevens niet de uiteinde lijke verbroedering tussen de aanhanger van de Staatskerk en die der Piëtisten, elkander aanvankelijk hoogmoedig ha tend. op een wijze, d e met het Chris tendom niets van doen heeft? En daarbij ieder voor zich denkend, dat zij „de waarheid" in pacht heb ben? Maar de offervaardigheid en vergeivensgezindiheid doet alles ten goe de keren! De sterkgelovige zal met deze Johan nes meegaan tot de verlossende daad, het „bovennatuurlijk wonder", waartoe God de kracht geeft, n.l. het uit doods slaap doen herrijzen van de gestorven vrouw, waardoor elke twijfel opgeheven wordt, om de heerlijkheid Gods te open baren. Toch zou men zich kunnen afvragen, of het „Net mijn wil, doch Uw wil ge schiede" niet hoger geweest ware dan zulk een afsmeken van iets. dat ook voor het heden de zekerheid moet schenken. Maar Johannes had nu eenmaal voor eigen geloofdskracht en om deze aan anderen door te kunnen geven, dit op merkelijk „bewijs" van node, Men zou zich kunnen afvragen doch st l: lijer komen zóveel proble men, pijnigende problemen op ons toe, dat zwijgen verkieselijker is. Beter betreden wij de binnenkamer, om ons te bezinnen, hóe dit alles aan te vatten. Wees déarvan verzekerd: Munk be zorgt allen, die hem volgen, een sohok, waarop diep nadenken volgt Wat deze door ds Kelder met een kort woord ingeleide ongetwijfeld voorname en opzienbarende film door K. en O. naar onze stad gebracht -- zelve be treft: De acteurs, in 't bijzonder Victor Sjöström als de oude grootvader zijn contrastvol en sterk getekend, terwijl hun actie imponerend is. De natuur, waarin zil leven laten wij 't niet vergeten: op zichzelf reeds een Gods wonder! is weergegeven door een zeldzame fotographie en zó realistisch, dat wij héél dicht naast en bij hen vertoeven. Ook in de boerderij, DE VERON. Op de maandelijkse bijeenkomst van de afd. Lelden der Ver. voor Exprimen- teel Radio Onderzoek ln Nederland hield de heer A, C. Ponsteyn een lezing over „Röntgen-apparaten". Na een korte inleiding over de ge schiedenis en de werking van deze ap paraten, werden enige zeer interessan te demonstraties gegeven met appara ten. welke door de fa. Smit in eigen ontwerp waren vervaardigd. Minister Drees in Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren antwoordde de regering op de algemene beschouwingen der Tweede Qamer naar aanleiding van de Staatsbegroting voor 1949, met een rede van lf4 uur van premier Drees en met een 3 uur lange speech van minister Lief- tinck. De algemene indruk van liet regeringsantwoord is, dat dit getuigt van een gematigd optimisme. De hoofdpunten kunnen aldus worden geformuleerd: de regering gelooft niet aan een derde wereldoorlog, al moeten wij met dc mogelijkheid daarvan rekening houden Zij ziet nog geen eind aan de „koude" oorlog. Indien er geen overeenstemming met Djokja wordt bereikt, zal toch vóór 1 Januari a.s. de Indonesische interimregering worden ingesteld. - De regering verwacht, dat met soberheid en werklust de Ned. betalingsbalans in evenwicht zal zijn, wanneer de Marshall-hulp volledig zal zijn verleend. WESTEUROPESE „OVER KOEPELENDE" ORGANEN. Minister Drees ging op zeer veel punten uit de beschouwingen niet in. Die zullen aan de orde komen bij de behandeling der afzonderlijke begro tingshoofdstukken of bij speciale wet ten. De staatsregeling voor het Koninkrijk nieuwe stijl is in voorbereiding. Alleen het tijdstip en de wijze, waarop zij in werking zal treden, zijn nog in over weging. Daarbij zal ook de kieswet wor den bezien. Ook de noodzakelijkheid om te komen tot een bepaalde vorm van contact en binding met andere staten eist bezinning. Men denke aan Bene lux. Vijfmogendhedenpact en straks mo gelijk een Atlantisch verdrag, de 16 Marshall-landen enz. Wat dit laatste betreft ,is de regering overtuigd van de wenselijkheid van overkoepelende organen voor (West) Europa. Een commissie van bestudering is daartoe ingesteld, van welker 18 leden Nederland er 3 zal aanwijzen. De orga nen zullen echter uit de praktijk moe ten groeien. Bij al die internationale bindingen, die elkaar vaak „overlap pen". ontstaan zeer ingewikkelde ver houdingen. Het zal daarbij een grote zorg zijn dat de volksinvloed en die van het parlement niet te zeer worden uitgeschakeld GESPANNEN INTERNATIONALE TOESTAND. De internationale spanning is uiter mate ernstig. Maar ik geloof niet, dat het in Europa tot een oorlog zal komen, aldus de premier. Indien ik naar China en overig Azië zie, naar Griekenland en de VVesteuropesc Staten, waar de com munisten onrust stoken, dan lijkt het mij waarschijnlijk, dat zij aldus voort zullen willen gaan. Dus werken met de vijfde colonne. Helaas moeten we toch rekening houden met de mogelijkheid van oor log en natuurlijk daaromtrent in over leg treden met de overige bedreigden. DE ARBEIDERS ZIJN GEWAARSCHUWD! De voorbereiding in eigen land, waarnaar de heer Tilanus vroeg, heeft inderdaad onze aandacht. Maar spr. heeft geen grote verwachtingen van instructies, daar wij de verwikke lingen van oorlog en e.v. bezetting niet te voren kunnen overzien. Ten slotte zal alles in hoofdzaak afhangen van de mens en zijn karakter, die zelf moet beoordelen, wat de plicht hem gebiedt. Door de „practische voor lichting" der communisten zijn onze arbeiders nu gewaarschuwde mensen, aldus de premier. De mogelijkheid wan een economische eenheid ln Benelux-verband hangt hoofdzakelijk van monetaire invloeden af. Het is een vraagstuk, dat nog ern stig zal moeten worden bestudeerd. Waarschijnlijk zal zij komen te liggen in het vlak van het gemiddelde. De ver houding van prijzen en lonen in België is niet beter dan hier. Er zal tegen In flatie moeten worden gewaakt. Ten .aanzien van het Duitse probleem is de Ned. regering ten volle actief. De verhoudingen zijn sinds de Duitse ca pitulatie echter in sterke mate ver schoven. Doch wij laten niets na om de Ned. eisen, ook inzake de grenscorrec ties. ingewilligd te krijgen. Met de Antillen zijn we in een ver heugende sfeer gekomen. Reeds is op dracht gegeven een of meer voorstellen voor een interim-regeling op te stellen. VAN MOOK'S HEENGAAN. Voor persoon en werk van Van Mook heeft minister Drees diepe be wondering De resultaten van diens werk ziin vaak onderschat. Bij de kabinetsformatie is ziin positie reeds besproken. Het bleek toen zeer moei lijk een voldoende basis voor hot In donesische beleid te vinden, indien Van Mook langer zou blüven. Er waren bezwaren uit het verleden gedeeltelijk steunend op misverstand, gedeeltelijk voortspruitend uit andere waarde-bepaling. Maar het was rea liteit, terwijl daarnaast de ontwikke ling ten aanzien van dc interim- regering enz. genoegzaam was gevor derd. Het was wenselijk de arbeid verder door een ander te doen ge schieden. Ik persoonlijk, aldus de premier, had gewild dat Van Mook zou zijn aange bleven, totdat de interimregering defi nitief zou zijn gevormd. De premier schetst nogmaals, wat in Indonesië bereikt is, en spreekt de hoop uit, dat het Beei gegeven moge zijn de arbeid te voltooien. DE VERHOUDING TOT DJOKJA. Minister Drees deelt de bezwaren, dat men zich van internationale zijde zeer eenzijdig op de Indonesische affaire heeft geworpen. Men is eenzijdig ge oriënteerd, weet niet wat de Republiek is en waaruit zij is voortgekomen, en trekt zich niets aan van de bestand schendingen. Niettemin is de interna tionale situatie een realiteit. Wij mogen niet anderen over onze zaak laten be slissen. Maar we mogen ook niet de realiteit uit het oog verliezen, doch moeten daarmee rekening houden. Indien de bestandschendingen be eindigd worden en het goederenver keer hersteld, zullen wij nog niet de Republiek onderhandelen. Zo niet. dan houdt de regering on verkort vast aan de instelling der in terim-regering voor 1 Januari 1949. Daarbij zal zij zich houden aan het onderling overleg, hier in Den Haag, en waarvan de resultaten vertrouwe lijk aan de Kamer zijn' overgelegd (wetsontwerp Indonesië in overgangs tijd). De heer Stikker had zichzelf aange boden om naar Indonesië te gaan. De heer Sassen was hier moeilijk te mis sen en wij hadden vertrouwen, dat de heer Stikker kans van slagen had, Het ging ons niet om de vorm. doch om de zaak. Minister Stikker heeft ons doen we ten, dat er zi. mogelijkheden zijn. Als hij terug is, zal het kabinet zich nader beraden. Het heeft geen zin nieuwe overeen komsten te sluiten, als de vorige niet worden nageleefd. FINANCIEEL-ECONOMISCHE PROBLEMEN. Inzake de financieel-eeonomische problemen werd wein'g nieuws ge hoord. De regering besc' :\t nu een maal over beperkte middi !*n en dient uit verschillende wenselijkheden ja. noodwendigheden, een keus te doen. Vaak komt het zelfs hierop neer, dat wat aan de een wordt gegeven, aan de ander wordt onttrokken. Als de loongrens voor de compensatie toeslag wordt verhoogd tot 5 f6000. zou de regering nog beter de subsidie op tie levensmiddelen kunnen handha ven. Alleen leggen we door dit laatste de lasten op de toekomst; en doorbereke ning van de toeslag ln de prijzen ver oorzaakt weer prijsstijging, en dan moet daarvoor weer compensatie-toeslag wor den gegeven. Bij dit punt interrumpeerden de communisten, dat de militaire uitga ven dan maar verminderd moeten worden. Doch premier Drees reageer de fel: „Als de communisten zich beter gedroegen, dan zou daar inderdaad een oplossing liggen!" De toeslag voor de ouden van dagen is in overweging. Ook de progressieve kinder-bijslag. De distributie wordt pas losgelaten, als de consumptie heel dicht ligt bij wat men vernacht, dat bii vrije handel zal worden geconsumeerd. Er komt dus in het algemeen niet meer. maar wel rui mer keus ln wat men kopen wil. De financiële chaos van kort na de bevrijding is thans overwonnen en de basis is gelegd voor een innerlijke ver sterking onzer financiën. De betalings balans is nog onze zwakke stee- Die over. 1947 kan eerstdaags worden gepubli ceerd. Verwacht wordt, dat over 1948 60% van onze invoer door export wordt gedekt. Het is niet ongegrond te ver wachten. dat dit percentage in 1949 68% zal bedragen. LABIEL MONETAIR EVENWICHT. Het Plan-bureau venvacht dat onze betalingsbalans slu'tend zal zijn, als de Marshall-hulp volledig zal ziin verleend, mits soberheid wordt betracht in con sumptie en bij de uitvoering van open- ba re werken. Het ligt in het voornemen der rege ring om met de Amerikanen overleg te pleeen om minder consumptie- en meer productie-goederen uit de Marshall hulp te ontvangen. Het monetaire evenwicht is labiel en het vergt inspanning te zorgen, dat de inflatoire krachten het niet winnen. Tussen de beide wereldoorlogen be droeg onze belastingopbrentrst 18% van ons nationale inkomen. Thans is dit pereentago 30. In Engeland is di' nog veel hoger. n.l. 43. Al zijn hierbij ook de sociale lasten inbegrepen, die bii ons niet via de belastingen worden gef'nancierd. Er moet bezuinigd worden, maar dJc od ambtenaren en auto's is n'et van zovel invloed als men algemeen denkt. Wat heer Lu^as van de Maastrichtse Keramische fabriek ver telde. vindt minister Lieftjnck een prachtverhaal, maar hij gelooft ct nW, veel van. Tegenover de klevers over de on- zedeli'k b^ge belastingen citeerde de heer Lieftinck een Pauselijke uiteen zetting over hetgeen op dit gebied ge oorloofd is- FIGUURLIJK GEVECHT. 's Avonds zaten de heren v. d. Goes en Wagenaar elkaar figuurlijk in de ha ren over onderwerpen als landverraad en spionnage. De neren v. d. Goes cn Tilanus over de brochure van Lunshof, terwiil de heren Welter en Romme naar Amerikaanse stijl over een kalkoen- en kraaidincr dachten. Maar stof voor ver der antwoord van de regering leverde dat alles niet op. evenmin als de spreek beurten der heren Schouten en Lucas, die persisteerden bii het in eerste in stantie gesprokene. waarin zich dit dramatisch gebeuren af speelt. Gelukkig is de humor door middel van bevrijdende flitsen oorzaak van een evenwicht, absoluut noodzakelijk in deze sfeer. De Zweedse regisseur Gustav Molan- der zorgt er voor. dat de grenzen naar het belachelijke het zou slechts een stap geweest zijn! nergens overschre den worden. Ten slotte is dit alles toch bijkom stigheid: beheersend is. dat in deze film vol schoonheid de behandeling en beant woording van dat éne „Het geloof kan bergen verzetten", liever nog „wonde ren verrichten", waarbij voor de waar- acht'^ gelovige niets onmogelijk is, scherp voor ogen gesteld wordt. De een zal 't ontkennen, de ander het betwijfelen, voor weer een ander zal 't een positief weten zijn. Tot wie behoort U? H. „La Kermesse Héroïque" ZEER GESLAAGDE VOORSTELLING VAN DE STUDENTEN FILMLIGA. De Leidse Studenten Filmliga bracht ln een 'nachtvoorstelling in Trianon de merkwaardige film „La Kermesse Hé roïque" van Jacques Feyder en deed daarmede een greep die haar tot dus verre nog niet alleszins „op dreef" ge komen seizoen op een aanzienlijk hoger niveau bracht. Feyder slaegüe er in - mede dank zij een harmonieuze rolbezetting en een ruime mate van dichterlijke vrijheid ten aan zien van de historische werkelijkheid in ruim een uur welhaast alle mense lijks zwakheden op onverbeterlijke wijze aan de kaak te stellen. Hij brengt daar toe een korte episode van het Vlaamse stadsleven in 1616 ln beeld, wanneer de burgerij de Spaanse troepen voor de poorten weet; schout en schepenen zijn radeloos zoals ook vele overheden in onze huidige samenleving niet toege rust bleken te zijn voor een alarmtoe stand, zoals die in de jongste oorlog tel kenmale optrad. De vrouwen van het stadje nemen dan de leiding, halen de Spaanse troepen naar binnen, voorko men door hun gulle ontvangst een plun dering en brandschatting, en weten ze op het Juiste moment weer weg te wer ken ook. Men kan zich afvragen of het luist is. tegemoetkomendheid jegens de vijand te propageren, om diens toorn te voorkomen; op zich zelf is ten aanzien daarvan ernstige twijfel zo zacht mo gelijk uitgedrukt gerechtvaardigd. Zoals deze film echter dit gegeven aan pakt als middel om de fouten, zwak heden en sluwheid van de mensen mee te schetsen, lijkt ons de opzet van Fey der ten volle veroorloofd. De humor die uit deze film spreekt, de spiegel die deze uitstekend gespeel de geschiedenis ook de huidige mens voorhoudt, de ononderbroken „gang" van het verhaal, die elementen stempe- leirdeze film tot een kunstwerk dat zo wel de verdienste van een bijzondere gaafhed als de verdienste van bevatte- lijkheSd voor ieder volwassen publiek bezit- T^n. aanzien van deze vertoning voor de Filmliga vragen wij ons echter af, welke doeleinden daarmede werden na gestreefd. die niet door normaal bio scoopbezoek kunnen worden bereikt. De Nederlandse teksten aan de voet van het beeli hadden in deze voorstelling weg gelaten dienen te worden, om de aan dacht scherper tot de filmische kwali teiten te trekken. Wij misten voorts een van de elementen, die de filmliga van zo grote waarde doet zijn voor de vor ming van een critisoh bioscooppubliek: de explicatie van de bijzondere verdien sten. ook de kleinere gebreken, de opzet en de uitwerking van de film. Wordt een zo door de liga gedraald als het bioscooppubliek -hem te zien krijgt, zon- der daaraan iets toe te voeeen of ver klarend te omlijsten, dan Kaat het be- staansreoht van de Liga o.i. op den duur verloren. Een enkel woord nog over het teken- filmpje in het voorprogramma. Eén en- kei woord: onnavolgbaar! LEIDSE LUCHTVAARTCLUB. Koperen jubileum. Met een feestavond in het St. Anto- mus Clubhuis, vierde de Leidse Lucht vaartclub gisteravond haar koperen ju bileum. En hoe zou een luchtvaartclub dit anders doen dan in het kader van de luchtvaart? Daarom een zaalversie ring met zweefmodellen, enkele films over het vliegtuigwezen en een causerie over de Nederlandse luchtvaart. De voorzitter, de heer J. J. Robert, die een der oprichters is en daarom een voorzittershamer mocht ontvangen» opende met welkomstwoorden tot de ge nodigden, waaronder de heer Fr. Noest, die de Leidse Luchtvaartclub uit hoge nood hielp door een clublokaal ter be schikking te stellen. Een kistje sigaren en bloemen voor mevr. Noest getuigden van de waardering der leden. Een geluidsfilmpje over een trans atlantische vlucht AmsterdamNew York— Curasao, gaf een duidelijk over zicht van het comfort en de snelheid, waarmede ae grote Constellations thans de grootste afstanden bagatelliseren. De heer F. Zandvliet, chef van de afdeling Luchthavenbezoek der KIM, gaf, ln een geestige causerie, een overzicht van de ontwikkeling van de Nederlandse luchtvaart, sedert de oprichting van de K.L.M. Hij goochelde met getallen van afstanden, vluchten en passagiers, die een duidelijk beeld gaven van de enor me ontwikkeling van dit bedrijf, sedert in 1920 de eerste vlucht naar Londen en de eerste tocht door v. d. Hoop ln 1924 naar Batavia. Spr. wees er op dat de KJj.m. bij voorkeur employe's zoekt in de kringen van Luchtvaartclubs, omdat deze jongens tonen werkelijk belangstelling te hebben voor de luchtvaart, een voor waarde. die noodzakelijk aanwezig moet zijn. Het programma vermeldde verder nog twee geluids-kleurenfilms. resp. over de Boeing Strato Cruiser, het grootste Amerikaanse passagiersvliegtuig, en de Shooting-Star, de snelste straaljager ter wereld. De leden wisselden dit program ma af met een toneelstukje en een voordracht, terwijl het geslaagde pro gramma gecompleteerd werd met een toespraak van de heer J. Asselbergs, secr. van de vakafd. modelvliegtuigsport van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, en van de penningmeester van de Leid se afdeling, de heer N. Sira. Tijdens de pauze was er een kleine verloting, met als hoofdprijs een retourvlucht naar keuze op het binnenlandse luchtnet. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candldaatsexamen Nederlands recht: de dames A. Touw (Rotterdam)mevr. E. S. M. Nijpels- Jolenberg (Amsterdam); E. M. Lemm (Rotterdam); D. M. Th. de Wolf (Den Haag)M. den Haan (Wassenaar)3. Oele (Lelden); J. C. J. de Koning (De* Haag) en T de Heer (Lelden) en 09 heren H. Raben (Den Haag) en B C, J. Sjollema (Rotterdam).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2