Subliem „Dubber'-concert van Flipse en zijn orkest Oegstgeest krijgt groter raadhuis en parkeerplaats Optreden voor Toonkunst-jeugd en K. en 0. Bërlijners voelen zich geruster DONDERDAG 11 NOVEMBER Brandend van vitaliteit en van de ware muzikanteske geest doordron gen, stond Eduard Flipse een ganse middag en avond onvermoeibaar met zijn Rott. Philh. Orkest voor stamp volle Stadsgehoorzalen: eerst een jeugdconcert van Toonkunst en dan een uitvoering van op dringend K. en O. verzoek gekozen populaire wer ken, waarvan niet minder dan 800 inschrijvers van groene kaarten en de rest genoten Hóe -Flipse er in slaagt onder de jeugd zulk een merkwaardige spanning, gees telijke concentratie en diepe stilte op te roepen, - dat is zijn geheim Hij toonde zichzelf verbaasd over dit haast onbegrijpelijke resultaat, want wie de jeugd kent, weet, dat zij graag als 't even kan haar mondje roert. Maar 't kwam anders uit en de jon gens en meisjes hingen bij wijze van spreken aan zijn dirigeerst-cdc! Het is 't warme contact, aat hij te leggen weet. voorts de sublieme vertol king en ten slotte de pakkende pro grammakeus. waarin aan Nederlandse componisten als welhaast een uni cum rijkelijk plaats gegeven wordt. 's Middags waren niet minder dan drie landgenoten aan 't woord: Diepen- brock's melodieuse „Nocturne" uit de Marsvasmuziek op het spel van Baltha zar Verhagen, met een verrukkelijk zangerige vioolsolo van concertmeester Sal va tore Tomasso. de weemoedige treurmuziek uit de Tijl-legende, een der laatste werken van de in 1944 overleden Jan van Gilse en ten slotte de leven dige mars uit de „Baron Hop" suite van Alexander Voormolen, waarop 's avonds als klap op de vuurpijl Peter van Anroov's geniale Piet Hein Rhap- sodie volgde. 't Merkwaardige nu is, dat de orkest klank tijdens deze slotapotheose een summum van helderheid en glans in hield, een teken, dat er, ondanks &lles wat achter de rug lag bovendien nog Beethoven, Brahms, Dvorak, Rossini en Cïounod! van vermoeidheid geen -'sprake was. Integendeel: Flipse voert vaart en élan steeds hoger op. hij kent de kunst iedere afzonderlijke groep tot toppres taties qua klankgeving te stimuleren en bovendien een absolute homogeniteit te bewerkstelligen. Hoe moet er met dit orkest gerepe teerd zijn, om zodanige resultaten en een dergelijke discipline te bereiken. Het heeft geen zin ieder werk afzon derlijk te bespreken: het gehoor had aan Flipse's bondige toelichting genoeg en de dirigent liet voor de rest de prach tige muziek maar spreken. Gelijk had hij Flipse tovert de partituurlijnen zo brillant voor, hij is zo doortrokken van rhythmische stuw- en veerkracht, is zulk een kenner van de perfecte orkest klank, dat alles tot verrassing wordt, zelfs wanneer 't gaat om werken, die orkest zowel als gehoor kunnen dromen, als Dvorak's „Uit de nipuwe wereld" symphonie, Rossini's Wilhelm Teil- ouverture of Gounod's Faustballet. Wat. Flipse doet: ziet, dè,t is brui send en gloedvol musiceren, voortko mend uit een met melodie en rhythme geladen hart. Zo moest 't eigenlijk altijd kunnen Zijn opvoedend werk, zowel voor 't op komend geslacht als talloze ouderen, die merendeels nog tot de hoge waar den der muziek moeten ingeleid wor den, is van onschatbare betekenis. Flipse spreidt vonken over zijn orkest, zowel als door de zaal, want hij spreekt de mysterieuse geheimtaal van de ge boren musicus. Welk een zegen hU hiermee duizen- DE ZES-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE TE LONDEN. Onze correspondent te Londen telefo neerde ons hedenmiddag naar aanlei ding van de heden aanvangende zes- mogendheden-conferentie over het Roer gebied Op de vorige zes-mogendheden-con- ferentie trad de Nederlandse ambassa deur te Londen, jhr. E. F. J. M. Mi- chiels van Verduynen als hoofd van een gemeenschappelijke Benelux-delegatie op Dit keer echter zijn de drie landen af zonderlijk vertegenwoordigd. Voor Ne derland zijn aanwezig dr H. M. Hirsch- feld. mr J. M. A. H Luns teerste secre taris van de Nederlandse ambassade te Londen) bn ir E. J. de Vooys. een hard schot zijn club de leiding te geven. Even later volgde weer een Haag se aanval, waaruit doelman v. d. Rey den zelf de stand op 1—1 bracht. Na rust eenzelfde spelbeeld. De Ha genaar^ doelpuntten eerst, doch Tege laar scoorde direct daarop met een fraai achterwaarts schot de gelijkma ker (22). Nadat HZ en PC nogmaals ripn horaiHf „o~if KH UïTiTT- I succes had geboekt, werd de strijd steeds oeUen benadering met te levendiger. Keer op keer brak LZC door maar de Haagse doelman, geassisteerd peilen Tweemaal heeft een zaal, Flipse en zijn orkest spelend in ongebroken kracht, stormachtig gedankt H. DUBBEL JUBILEUM." A.s. Woensdag zal het 40 jaar gele den zijn, dat mej. P. de Graauw op de Beestenmarkt, nabij het tegenwoordige parkeerterrein, een melksalon opende. —Behalve onder de marktbezoekers en buspassagiers geniet mej. de Graauw grote bekendheid in de studentenwereld. Tientallen oud-studenten heeft zij in de loop der jaren als hospita met haar toegewijde zorgen omringd en vele hun ner komen -haar bij lustrum- en dies- vieringen nog geregeld opzoeken. Ongetwijfeld zullen haar ook uit deze kring op de dag van haar dubbel jubi leum vele gelukwensen bereiken. TWEEDE CONCERT RESIDENTIE-ORKEST. Onder leiding van Pedro de Freitas Branco. Het tweede abonnementsconcert van het Residentie-Orkest op Donderdag 18 November in de Stadsgehoorzaal zal onder leiding staan van de bekende di rigent Pedro de Freitas Branco. Men zal hem in een Duits-Frans programma kunnen beluisteren, dat de volgende werken omvat: de ouverture „Euryan- te" van Carl Maria von Weber, de Tweede Symphonie van Joh.. Brahms en „La Valse", alsmede het Concert voor plano en orkest in G van Maurice Ravel. De piano-partij in het Ravel-concert wordt vertolkt door de Franse pianiste Marie Antoinette Lèvêque, de echtge note van dirigent De Freitas Branco. CHR. SCHOOL VOOR VOORTGEZET LAGER ONDERWIJS. Filmavond. Gisteravond vond in het gymnastiek lokaal van bovengenoemde school een filmavond plaats, aangeboden door de Ned. Spoorwegen. De heer J. v. Leeuwen opende deze PRINSESSENKALENDER VOOR „PRO JUVENTUTE". Prof. mr J. M. van Bemmelen ver zoekt ons opname van het volgende: In een vijftigtal zaken te dezer stede, alsmede aan de cassa van de bioscoop theaters Luxor en Casino zal in de vol gende weken de Prinsessenkalender ten behoeve van „Pro Juventute" verkocht worden ad f. 2.50 per stuk. De opbrengst van deze kalenders, waarvoor de foto's welwillend zijn afgestaan door H.M, de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard uitsluitend ten behoeve van „Pro Ju ventute" komt geheel aan het werk van „Pro Juventute" ten goede. Het behoeft geen betoog, hoe dank baar het bestuur van „Pro Juventute" is, dat H.M. de Koningin en ZKH. Prins Bernhard op deze wijze het werk van de Vereniging hebben gesteund. De aanvragen voor kalenders kwa men in 'de afgelopen weken in groten getale binnen en dit is pok niet te ver wonderen, want wie de uitvoering van de kalender ziet, is vanzelf reeds ge neigd er een te kopen. Ook het werk van „Pro Juventute" behoeft eigenlijk niet nog eens onder de aandacht van het publiek te wor den gebracht. Ieder weet, hoezeer de jeugdcriminaliteit en de. verwaarlozing van de jeugd, gedurende de oorlog zijn toegenomen. „Pro Juventute" is een vereniging, die alle gezindten omvat en die sedert 50 jaar het mooie werk verricht om de jeugd voor criminaliteit en verwaarlo zing te behoeden. Het valt derhalve te verwachten, dat de kalenders zullen wègvliegen en het is dus aan te beve len om er zo spoedig mogelijk een te kopen. INBRAAK IN DE FRUINLAAN. Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteravond ingebroken in een per ceel aan de Fruinlaan, bewoond door de heer V. De dader (s), die is (zijn) binnengekomen door het inslaan van een ruitje, heeft (hebben) een aantal kledingstukken, distributiebescheiden en een radiotoestel ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. WATERPOLO. LZC VERLOOR EERVOL VAN HZ EN PC II. In een enthousiast gespeelde wed strijd heeft LZC, na spannende strijd, een eervolle nederlaag moeten incasse ren van HZ en PC II. De thuisclub probeerde deze avond H. v. d. Reyden in het doel, welk experiment, ondanks goed verdedigen van Van der Reyden, toch niet het beoogde succes opleverde. Wij misten Harry Versluis in de Leldse achterhoede. Over de wedstrijd het volgende' beide ploegen begonnen zeer fel, met de gas ten aanvankelijk in de aanval. Goed samenspel tussen Tegelaar en Lut stel de laatstgenoemde evenwel in staat met BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 11 October. Vandaag was de stemming onregel matig, maar over het geheel genomen prijshoudend. Koninklijke liepen, na iets hoger opening, een viertal punten naar beneden, maar bij het slot was de koers ongeveer geiyk aan die van gis teren. De Philipsaandelen verbeterden een kleinigheid. Unilevers bewogen zich op hetzelfde peil als gisteren, evenals Aku. De minder courante industriëlen waren verdeeld. Maar voor tal van spe cialiteiten moest nog enig aanbod wor den verwerkt; de koersen kwamen dien tengevolge wat lager te liggen. HVA's konden zich een kleinigheid verheffen. Tabakken niet of niet noemenswaardig veranderd. Amsterdam Rubbers waren zo goed als onveranderd. De Scheep vaartmarkt was kalm en merendeels iets hoger of gelijk aan gisteren. Indo nesische fondsen zo goed als ongewij zigd. Van de handelsvennootschappen waren aandelen Moluksche een zestal punten beter. De Ned. Staatspapieren waren niet noemenswaardig veranderd. door lat en palen, voorkwam Leidse successen. %n zo kon het zelfs gebeu ren, dat even voor tijd HZ en PC, door een misverstand ln de LZC-defensie, de (Lidstand op 24 kon brengen. In verband met het zilveren Jubi leum, dat zust-er Mies Hoogeboom, zoals gemeld, op 1 December as. in het Diaconessenhuis- zal vieren, heeft zich een comité van oud-patiënten gevormd, dat zuster Hoogeboom op die'dag een 0 huldeblijk wil aanbieden. Penningmees- politieke tegenstanders, werden sedert teresse van dit comité is mej R. v. d. 14 September naar het kamp gebracht,"' Heijden, Rijnsburgerweg 29a. aldus het blad. BUCHENWALD WORDT WEER GEVULDv Volgens het met Amerikaanse ver gunning verschijnende blad „Ta£esspie- gel" „wordt het Sovjet-concentratie kamp te Buchenwald in Thüringen, dat in Augustus tengevolge van een Sovjet- russische amnestie door de helft van 't aantal personen werd verlaten, weer gevuld." „Vijftien goederentreinen, gevuld met Sluitende begroting 1949 aan de Raad aangeboden De raad van Oegstgeest kwam gis teravond bijeen ter behandeling van een korte agenda, waarvan twee pun ten een breedvoerige discussie uitlok ten, nJ. de voorgestelde uitbreiding van het raadhuis en de aanleg van een parkeerterrein bij het huidige pand Terweeweg 5. Beide voorstellen werden ten slotte- aanvaard. Voorts rein een parkeerplaats voor auto's wor den aangelegd, waaraan in verband met het parkeren voor Beukenhof en in de De Kempenaerstr grete behoefte be staat. Beukenhof verklaarde zich bereid het terrein te huren op voorwaarden, die de gemeente van lasten (afgezien van de aankoop) ontheffen. Het ter rein zal ruimte bieden voor !t parke ren van 20 auto's, en Beukenhof zal ondanks een eventuele huurovereen komst niet het alleengebruikrec-ht ver krijgen. De firma Buurman aan de* De werd in deze vergadering door B. en j Kempsnaerstraat heeft als enig belang- W. een sluitende gemeentebegroting 1949 aangeboden. Het lag aanvanke lijk in de bedoeling ,deze over onge veer 14 dagon in de raad te behande len, doch de voorzitter zegde toe re kening te houden met de wens van verschillende leden van de commissie van onderzoek, om haar voldoende tijd te geven, een en ander grondig te bekijken. Bij de mededelingen maakt de voorzitter bekend, dat de overdracht van Duinzicht in een bijzondere bij eenkomst van de raad zal geschieden op 26 Nóv. a^. te vier uur ter plaatse. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werden benoemd mej. J. C. Cozijn en de heren Jac. Vreeken en G. Quelle. De heren T. van Egmond en N. Zand bergen werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als ambtenaar, belast met het. sluiten van huwelijken. Zonder enige discussie werd de huur overeenkomst met de zwemvereniging Pöèlmeer yoor een jaar verlengd. -De exploitatie door de vereniging bleek over 1948 een batig saldo van f570.— te hebben opgeleverd. Het Oegstgeester gedeelte van de Warmonderweg tussen Leidse Straat weg en De Kempena-erstraat bleek nog steeds particulier eigendom te zijn. hoe wel het onderhoud voor rekening van de gemeente kwam. Thans ging de raad accoord met overname van dit wegge deelte van de Leidse Handelsmaat schappij van onroerende goederen voor f250.—. Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over aankoop door de gemeente van het perceel Terweeweg 5. bestaande uit woonhuis, loods en open terrein voor f. 35.000. Voor f.77®.— kan op dit ter- Ingezonden Mededeling „RHENUS" prod OOK VOOR HET WEKEN VAN DE WAS! Op hebbend bedrijf verzocht, een deel van deze grond ter beschikking te houden voor noodzakelijk geachte uitbreidings mogelijkheid der aangrenzende midden- standbedrijven. B. en W. zijn bereid, deze bedrijven door de aanleg van een parallelweg achter deze bedrijven over het aan te kopen terrein een achter uitgang te Verschaffen, die groter waar de voor hun bedrijven zal hebben, dan een kleine uitbreidingsmogelijkheid. Bij de discussies bleek, dat in geval de ge meente niet tot aankoop overgaat, an dere reflectanten er zeker tot over zul len gaan. Dan bestaat voor de mldden- standsbedrijven aan de De Kempenaer- straat in het geheel geen uitbreiding- mogelijkheid of de mogelijkheid op een- uitpad aan de achterzijde. B. en W. bestreden ten stelligste, dat de geipceB- te hiermede slechts een dienst aan Beu kenhof wij. bewijzen. Zij zien een voor delige mogelijkheid, een noodzakelijk geworden parkeerplaats op het juiste punt te verkrijgen. Beukenhof zelf is overigens eveneens een middenstands- bedrijf, dat hierdoor wordt gebaat. Met 3 tegen 12 stemmen werd het voorstel aangenomen. Ook de voorgestelde uitbreiding van het raadhuis bracht aller tongen in beweging. Het huidige pand waarin het administratieve gedeelte is onderge bracht, voldoet in geen enkel opzicht, noch voor de ambtenaren» noch voor het publiek. De voorgestelde uitbrei ding van het huidige raadhuis, waar van de kosten op f. 200.000 worden ge raamd. zou de gemeente een bevredi gende oplossing bieden die tot 1980 zou voldoen, voorzover althans valt te voor zien. Nieuwbouw komt, gezien het oor deel van Wederopbouw, niet ter spra ke, is bovendien zeer duur, en heeft de moeilijkheid dat het geen plaats kan vinden in het hoofdcentrum van de gemeente, waar het raadhuis thans ligt. Vele leden hadden ernstige bezwa ren, wilden liever een geheel nieuw raadhuis, achtten de uitgave in deze tijd niet antwoord of betwijfelden, dat de gemeente tot 1980 een raadhuis no dig zou hebben en niet reeds lang ge annexeerd zouden zijn. Tenslotte ging de raad desondanks met de voorgestel de uitbreiding accoord. Na aanbieding van de gemeentebegro ting grondbedrijf 1949 werd nog de tij delijke loontoeslag voor het gemeente- personeel f. 1.per week toegestaan. Door het vergevorderde fTur bleek er geen bijzondere interesse meer te be staan voor de rondvraag, zodat sluiting volgde. Drie redenen opgesomd Terwijl het kwik ln de thermometer van Berlijn op bedenkelijke wijze het nulpunt nadert en een gure wind het laatste herfstloof van de bomen blaast is er in de algemene stemming der be volking een verbetering te bespeuren, die men weliswaar nog niet met het woord optimisme kan karakteriseren, maar die als reactie op het wereldge beuren wel de aandacht verdient. Het zijn voornamelijk drie redenen, waarom de Berlynse burger, ondanks de voorboden van de winter, ruimer ademt. In de eerste plaats is zij het ook in de vorm van oncontroleerbare geruchten iets doorgesijpeld van wat ln de geheime vergaderingen van S3S.D. functionarissen is besproken. De ge deeltelijk bekend -geworden politieke richtlijnen, welke de leiding der S.E.D. op bevel-van het Sovjetrussische hoofd kwartier aan haar functionarissen heeft doorgegeven, wijzen er op. dat een actie der Berlijnse communisten voor de gemeenteraadsverkiezingen van 5 December niet is te verwachten. Naar wij in kringen der S.E.D. ver nemen, zal de partij zich in de ko mende vier weken beperken tot het ge bruik van legale middelen. Daartoe be hoort o.a. een aanzienlijke verscherping van de bewaking van de grens tussen Sovjet-Russisch Berlijn cn de Weste lijke sectoren, waartoe in de loop van gisteren werd overgegaan, en waardoor het practlsch piet meer mogelijk is zon- Burgerlijke Stand van Leiden geboren: Engellna. d. van J. C. C. Egberts en A. Oosterlee; Wllhelmlna Catharlua, d. van A. P. J. van Ulden en J. C. Verhoef!; Abraham Johannes Maria. z. van J. P. A. Pegt en M. D. C. Vlnke; Otto Willy, z. van M. du Prle en H. M. Rohde; Geertlen, d. van A. van der Gugten en W. W. Gijsman; Bernardus Hermanus Wilhelmus, z. van B. van der Aart en S. M. C. Meskers; Robert, z. van J. J. Guldemond en S. de Wekker; Hermanus Johannes Jozef. z. van A. M. Stolwijk en M. H. Boere; Rosa Maria, d. van W. H. van der Kaay en M. J. Polane; Arres. z. van P. van der MeiJ en J. van Duijvenbode; Cornelia Maria. d. van A. de Vink en C. M. Koemans;1 Magdalena Elisa beth ,4. van P. H. J. Schlagweln en C. Jansen; Sara Suzanna. d, van P. H. J. Schlagweln en C. Jansen; Klaslna Maria, d. van H. J. Gorree en M. C. de Boer Cornelia Petronella Antonla Hendrlka. d. van J. W. T. Stegers en G. P. Krebber; Elisabeth Petronella d. van J. van Amey- de-n en P.'van der Made; Hendrlkus Cor nells. z. van J. Dlrkse en A. P Dernee; Ineke Marlon, d. van J. C. Koster en A. Lelieveld; Alphonsus Antonlus, z. van M. J van der Poel en W. M. Pannebakker; Olga Anna Maria. d. van C. J. L van der Meer en C. Pouw; Stanislaus Berna- dette Maria, d. van A. L. van Dijk en A. C. M. Verslulls; Maria. d. van H. C. Bransc en M. Overdevest; Suzanna Jean ne Elisabeth, d. van R. van den Heuvel en S. J. E. Schoonlfcn«cn. GEHUWD: J Plug. Jm. en M. M. van der Heil- den. wed. overleden: M. Seller, hulsvr. van P. IJzerman, 78 Jaar; J. K. Schlerbeek, hulsvr. van R. Hadders. 40 Jaar; P. H. van Teijllngen. man. 65 Jaar; P. Westmaas, wed. van D. van Tellllngen. 69 Jaar. W. Hciimans wednr.. 71 J.: H. H. Wftarts .wed. van C. Koelewljn. 58 J.; M C. van. Canjpen. hulsvr. van F. H. DuU- verman. 68 j.; G. van Raamsdonk. man. VOORSCHOTEN RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert a.s. Vrij dagavond om halfacht ter behandeling in een openbare zitting van o.m. de na volgende punten: een voorstel tot be schikbaarstelling van een crediet voor de aanschaffing van een nieuwe gazon- maaimachine; een wijziging van de ver- w makelijkheidsbelastingverordening; een avond "met een inleidend woord, waar- voorstel tot het aangaan van een geld- in hij wees op de bombardementen op lening van f. 230.151,26 voor de stich- spoorwegknooppunten in de oorlog. Hoeveel Nederlands materiaal werd toen vernield of weggevoerd? Doch de N.S hebben aangepakt en dagelijks zien wij de NB. zich herstellen van de pe riode van afbraak en vernieling. Spr. noemde de bombardementen in en rondom Leiden, maar ook de as. ver- nieuving en verbetering van ons Leiis station aan de Rijnsburgerweg. De neer H. v. Wijk, propagandist der N.S., ging hierop nog even in en noem de ontstellende getallen van materiaal, dat weggevoerd werd door de bezetter Hierna werden aan de hand van lichtbeelden enige wenken aan het rei zend publiek gegeven. Een geluidsfilm toonde de samenstelling van het spoor boekje, de mooie spoororuggen over de grote rivieren, de veiligheid bij sneeuw, mist en duisternis. Bijzonder mooie fo to graphlsche momenten waren te ge nieten bij de film over Zeeland. Teneinde het jonge publiek wat af wisseling te geven, wefden nog enige tekenfilms gedraaid. Een kijkje in het interessante spoor wegbedrijf was de bedoeling van deze avond. Inderdaad zijn onze Nederland- uc ijw „.ccocll iC, se Spoorwegen veilig, vlug en gon had de heer J Vogelaar, voerrz." der En niet te vergeten: modern. Volgens feestcomm. een begroetingswoord uit- de heer Van Wyk heeft ae opoorweg- geSproken tot alle aanwezigen, w.o. pas directie nog heel wat op het verlang- (.QOr j rg van Èemmelen. enige paters lijstje staan. En Leiden krijgt nu ge- capucynen v h. Seminarie Beresteijn. lukkig een modern station en een op- burgemeester C. J. v d. Hoeven, de bei- loasing van het -overwegvraagstuk! I de wethouders, de Kath. raadsleden, tingskosten der 20 woningwetwoningen aan de N. Voordorpstraat, voorstellen tot aanvulling van de electriciteits- en gasverordening en ten slotte het voor stel uit een vorige raadsvergadering, de benoeming van een directeur van open bare werken. Tot betrekking van dit laatste puin werden geen verdere voor stellen ontvangen, zodat blijkt dat de meerderheid van B. en W. met dezelfde voordracht bij de raad komt, n.m. 1. P. C. J. van der Kruijssen te Hulst en 2. C. Verheij te Alphen aan den Rijn. Jubilerende K.A.B. viert feest „Wij zijn trots op hetgeen bereikt is en wanneer de positie van de arbeider momenteel nog niet benijdenswaardig is, dan is dat althans niet het gevolg var. de miskenning van zijn plaats; wij staan als Volwaardige medeburgers te genover alle andere bevolkingsgroe pen". Met deze woorden kenschetste de heer F. Keesen, 2de voorz. der Dloc. K.A.B., kernachtig de sfeer „van, de feestavond, welke de 50-jarige KJLB. van Voorschoten gisteravond in het Ge bouw vcor Christel. Belangen hield. Vóór de heer Keesen zijn feestrede, be- vertegenwoordigers van andere organi saties etc. Na de rede van de heer Kee sen vertolkten de heer en mevr. Vo gelaar „Thomasvaer en Pieternel" in een samenspraak over leven en werk van de K.A.B. De R.K. toneelver. „Spel en Klank" uit Voorhout bracht „De Vreemdeling" van An:oon Coolen. Be ter dan welsprekende redenaars heeft dit gezelschap met zijn vertolking van Coolens stuk bewezen, dat onze maat schappij, ondanks zijn ontbindende ten- denzen, nog beschikt over een grootheid van karakters, die men er niet meer zou verwachten, en het recht toch steeds zal zegevieren. Het langdurig en herhaald applaus van de stampvolle zaal was, een zeer verdiende beloning voor de spelers. Het muzikale gedeelte van de avond werd verdienstelijk vprzorgti door een strijk je. bestaande uit de gebr. Roosendaal en de heer Bodaan In de pauze werd koffie met gebak geserveerd, terwijl verder nog een verloting werd gehou den ten bate van Herwonnen Levens kracht. één van de vele instellingen van de K.A.B. Alle „vogels" vliegen (NACHTVLUCHT VOOR „DOFFERS" TOT 60 JAAR). Het vliegselzoen voor postduiven is alweer geruime tijd gesloten, maar het bestuur van „De Zwaluw", de vereniging van postduivenhouders, alhier, meende er goed aan te doen een nachtvlucht te organiseren. Hiervoor bestond zeer grote animo, maar men had iets te vroeg gejuicht, want deze nachtvlucht was bedoeld vóór de houders en niet voor de vogels. De leden kregen bericht, dat de tijd van ..inkorving" was bepaald op des avonds tussen 7.30 en 7.50 uur Het ver trek van het inkorflokaal, de muziek tent in het Benvenutopark, was be paald op 's avonds 8 uur en de „vlucht" stond open uitsluitend voor doffers tot 60 jaren. Als prijzen waren geldbedra gen uitgeloofd. Bij de Inkorving moesten lucifers, zaklantaarns e.d worden afge geven en tijdens de vlucht mocht er niet worden gerookt, tevens was liften verboden. Het bestuur vervoerde de dul- venliefhebbers in een gesloten auto met een grote omweg naar enkele la nen in Wassenaar. Op een kruispunt van vier wegen werden de koppels. 6 personen te gelijk, „losgelaten". Men had een foto gekregen van een gebouw aan de RijkdStraiatweg nabij Den Deyl en hier moesten allen te zamen komen. De afstand van deze vlucht bedroeg ongeveer 3 4 km. en het concours werd gesloten twee uur na de laatste lossing. Welnu, velen zijn her- en derwaarts getrokken en kwamen tot de ontdek king, dat men dichter naar Schevenin- gen of Den Haag ging dan naar Den Deyl. De prijzen werden als volgt toe gekend: Groep I' No 1 F .Hendriks, 4. G. Teske. Groep II: No. 2 v. Zijde: 5. Drift. Groen III: No. 3 de Graaf, 6. H H. J. v. Klaveren; 7 Klevweg: 8. J. Haastrecht: 9. W. Alblas. 10. F. C. van Heusden; 11. J. Geijlswijk en laatste prijswinnende „doffer" Querreveld. Het laat zich begrijpen, dat het een amusante nachtvlucht werd. al hadden enkele „doffers" zich beschadigd aan takken of struikgewas Burgerlijke Stand Geboren; Thomas Roelf, z van R. Smit en A. Mlnderhoud; Maria Elisabeth, d. van A. Toussaint en C. J. Wouters; Hermlna, d. van N. ten Donkelaar en H. Paauw. Overleden: Anne Theunls Eelkema, 81 Jaar. echtgenoot van F. Verhagen. Getrouwd: Roelof Klaslnus van Breda. 70 J. en Maria Anthonia Glasbergen. 53 J. Ondertrouwd; Petrus Pleterse. 41 Jaar en Antonia Franclsca Gemma Hoppen. 29 Jaar Geslaagd voor het candldaatsexa- men Scheepsbouw te Delft de heer A. v. Kooy alhier. Toeslag op de pensioenen TEN LASTE VAN HET ALG. BURGERLIJK PENSIOENFONDS. (Van een speciale éorrespoiident) WU vernemen van -bevoegde zyde. tegeiyk met de betaalbaarstelling der pensioenen ov.er het vierde kwartaal van 1948, die in de loop van deze maand plaats heeft, wordt aan de gepension- neerden ten laste van het Algemeen Burgerlijke Pensioenfonds, die volgens voorlopige berekening daarop aan spraak kunnen maken, een toeslag over het jaar 1948 uitgekeerd. Deze toesiKgbetaling heeft het ka rakter van een voorschot. De mogelyk- heid bestaat dus, dat ln de thans voor gestelde toeslagbedragen nog wijziging"' zal worden gebracht, in welk geval te rugvordering of nabetaling zal moeten plaats hebben. Indien een gepenslonn eerde in de loop van deze maand nog geen toeslagvoor schot heeft ontvangen, behoeft hU daaruit nog niet de conclusie te trek ken, dat hy geen recht op zodanige toe slag kan doen gelden. De pensioenraad beschikt n.l. voor de berekening van een aantal toeslagen nog niet over de benodigde gegevens. Einde van bloembollenexport naar Zuid-Afrika (Van onze correspondent te Hillegom). Volgens een mededeling van de Bond van BlocmboUenhandelaren zal de export van bloembollen naar Zuid- Afrika worden stopgezet. Alleen or ders, die nog deze maand worden uit gevoerd, zouden nog kunnen worden verzonden. Het betreft hier een door Zuid- Afrika genomen maatregel ter beper king van de invoer uit dollar- en stcrlinggebledcn. De betreffende In stanties zullen echter alles in het werk stellen om intrekking of ver zachting van de thans getroffen maatregelen te verkrijgen. Montgomery ontvangen door Minister-president Hedenmorgen bracht veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein een be zoek aan minister-president W. Drees in zijn kabinet aan het Ple'n 1813. De veldmaarschalk werd vergezeld door de Britse ambassadeur, sir Philip L. Ni chols en de majoor Lungen van de ge nerale staf. Na ruim drie kwartier trad Montgome ry weer met minister-president Drees naar buiten en vertrok naar de Britse ambassade. Vanmiddag wordt hij in het paleis Soestdyk door Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvangen. VLIEGVELD LEEUWARDEN WORDT BASIS VOOR STRAALJAGERS. Nu men met de- opleiding van jacht- vliegers en speciaal van vliegqrs op straalvliegtuigen vordert, kan worden overgegaan tot .vorming van dit squa dron straaljagers. Dit zal thans op de vliegbasis Leeuwarden gestationneerd worden. In de toekomst hoopt men nog meer squadrons te kunnen oprichten. Een en ander is evenwel afhankelijk van de mate. waarin de „Gloster Me teor" geleverd kan worden. De heer H. G. Tulp te Hilversum is - tot officieel vertegenwoordiger van de Weense Jaarbeurs benoemd. der een speciale vergunning goederen van enige omvang uit de Oosteiyke sec tor naar het Westen te brengen. Op meer dan 70 punten van de grens zyn controleposten gestationneerd. die de inhoud van passerende auto's en vrachtwagens en bagage van voetgan gers onderzoeken. Transporten, waar voor een uitvoervergunning is verstrekt moeten langs een van de vijf hoofdstra ten worden geleid, waar eveneens poli tie uit de Oosteiyke sector een strenge controle uitoefent. Het hoofdbureau van politie heeft-deze maatregel afge kondigd om vooral elke aanvoer varl brandstoffen naar West-Beriyn te ver hinderen. Zelfs geringe hoeveelheden kolen en briketten worden in beslag ge nomen. Voorts kondigde de S.E.D. een reeks massa-vergaderingen' aan, die in de komende weken zullen worden ge houden. De demonstraties en protest betogingen, die aanvankeiyk waren be oogd, zullen daarentegen achtenvege biyven. Vooral deze verandering in het program van actie der S.E.D. heeft de bezorgdheid der West-Beriynse bevol king voor een communistische staats greep aanzieniyk verminderd. De tweede reden waarom de Beriyn- se burgerij zich rustiger voelt, moet worden gezjocht in de nieuwe pogingen van de Argentijnse minister van "Bui tenlandse Zaken Bramuglla, die na be sprekingen te Londen een nieuw plan zou hebben uitgewerkt om de Berlynse crisis op te lossen. In de derde plaats wint de mening, dat een ontspanning op til is, veld door het bezoek van vier andere belangryke internationale persooniyklieden aan Beriyn. De Britse minister voor lucht vaart Henderson en de Nieuw-Zeeland- se premier Fraser zyn reeds aangeko men, de Amerikaanse minister van Ver dediging Forrestal en de Amerikaanse ambassadeur te Moskou Bedel] Smith, worden morgen verwacht. De uit deze reizen biy kende belangstelling voor Ber iyn draagt er eveneens toe by. dat de bewoners der Westelijke sectoren, on danks de huidge ontberingen, met nieu we meed in de toekomst zien. Heden Wapenstilstandsdag In een toespraak tot leden van de Ka mer van Koophandel te Boston, ter ge legenheid van de verjaring van de wa penstilstand, heeft generaal Bradley, chef van de algemene staf van 't Ame rikaanse leger, verklaard: „Slechts een versteviging van de ware democratie kan het communisme doen wyken, en niet de uitbreiding van onze militaire macht, die de Verenigde Staten slechts kan uitputten en het slachtoffer maken van een nieuwe aanval, ditmaal echter zonder bloedvergieten- Wy bezitten te veel wetenschapsmen sen en te weinig diep gelovige mannnen: Wy hebben het geheim van de atoom kern opgelost dooh de Bergrede verwor pen". De generaal waarschuwde zijn toe hoorders tevens zich niet over te geven aan „ontijdige illusies inzake onderhan delingen van de Verenigde Staten met andere landen." President Truman heeft de Amerika nen verzocht wapenstilstandsdag te vie ren door „zich als onverflauwde en biy- vende aanhangers opnieuw te wilden aan die beginselen, waar wij voor vochten." Regering, banken en scholen geven he den vacantie. Truman, die met vacan- tie in Florida is. zal de traditionele plechtigheid op de begraafplaats Ar lington bulten Washington niet bywo- nen, doch waarschynlijk een dienst in de vlootbasis te Key West meemaken. In het gehele land zullen door kerk, school en militairen plechtigheden worden ge houden ter herdenking van de in de beide wereldoorlogen gesneuvelden. Overal worden kransen gelegd op de graven van de „Onbekende Soldaten". 111 TERREURDADEN IN TWEE WEKEN. De dienst voor Legercontaoten be richt: Nada| op 5 en 8 November Neder landse patrouilles bij Salatiga van de kampong Tegalredjo uit qp Republikeins gebied tegen de status-quoiyn beschoten werden, overschreden, by herhaling van de beschietingen, Nederlandse patrou'lles op 10 November de statusquo-iyn om de aanvallers onschadeiyk te maken. De kampong Tegalredjo werd gezuiverd, waarna de patrouilles terugkeerden naar federaal gebied. De aanvallers verloren 6 doden, terwUl 10 van hen werden ge vangen genomen. De Nederlandse pa trouilles leden geen verliezen. In het tijdvak van 27 October tot 9 November zijn 111 gevallen van terreur binnen fe deraal gebied geconstateerd tegen Indo nesische bestuursambtenaren en de be volking. waarbij in totaal 47 personen vermoord, 46 ontvoerd en 18 verwond werden. SASTROSOTOMO VERWACHT SPOEDIG EEN NEDERLANDSE ACTIE Soedarpo Sastrosotomo. Repuolikeins functionaris in New fork en A. Mara- mi6, republikeins minister van Finan ciën, hebben gisteren tegenover de pers te Lake Success verklaard, dat een werkelijke oorlog tussen de Nederlan ders ert de Republikeinse troepen dreigt uit te breken. Indien het zover komt, zullen slechts interventie van de Ver. Staten en het toepassen van economi sche sancties de Nederlanders er van weerhouden het „dreigend offensief" ln te zetten, zo verklaarden zy. Sastro sotomo verklaarde nadrukkelijk, dat do rustpauze in de vyandeiykheden voor- by was en dat .uit de laatste berichten uit Indonesië bleek, dat de Nederlanders gereed waren om spoedig een actie te gen de Republikeinse troepen in te zetten. DAMMEN Het tournooi om het Wereldkampioenschap GESTIIEM'S DEELNEMING NOG STEEDS NIET OFFICIEEL. De partyen van de eerste ronde' van het tournooi om het wereldkampioen schap dammen zyn ab yolzt samenge steld: Post (Frankryk)—Perot (Frankrijk), Demesmaeckers (België)-Verpoest (Bel gië), Roozenburg (Rotterdam)-Van der Staay' (Rotterdam), Ghiland (Frank ryk)—Rostan (Zwitserland), Laros (Be- verwyk) vrij. Mocht Ghestem, wiens officiële inschrijving nog- steeds niet is binnengekomen, deelnemen, dan zal hy in de eerste ronde tegen Laros, die de witte stukken heeft, spelen. Er is nog een wijziging gekomen in het programma. De vyfae ronde, op 17 November, wórdt niet te Amsterdam gespeeld, maar te Den Haag, ln de Die rentuin, aanvang 16 uur, FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN' ANDERE BLADEN. Bevallen: Boele van Hensbroek-Hlsslnk. cl.. Huisduinen; Haas-van Vloten. d„ Utrecht; Rosenberg Polak-van Lennep, d.» Praag; Philips-Beels. d.. Hongkong. Overleden; W. J. Spruyt Landskroon. vr.. 66 Jaar, Den Haag; D. w. Claasen, m.. Dea Haag.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3