De Griekse kwestie eindelijk in politieke commissie der V.N. afgehandeld Overdracht Ruhr-industrie aan de Duitsers WEERBERICHT Met een enkel woord Felle reactie van Wagenaar in Tweede Kamer Oud aclit kiesstelsel onbevredigend 87ste Jaargang DONDERDAG 11 NOVEMBER 1948 No. 26538 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Nederlagen voor het Oostelijk blok De aangenomen Balkan-resolutie der vier mogendheden. welke naar verwach ting door de algemene vergadering der VN met een zelfde meerderheid zal wor den aanvaard, als door de Veiligheids raad. steunt de beschuldiging van de- speciale commissie voor de Balkan, dat „de Griekse guerillastrijders hulp op grote schaal van Albanië. Bulgarije en Joego-Slavië bleven ontvangen met me deweten van de regeringen van die lan den". Er wordt kennis genomen van de bevindingen der commissie, dat „grote 'hoeveelheden wapenen, munitie en an dere militaire voorraden over de grens ziin gekomen, vooral in tijden van he vige strijd". ..Sterke stellingen van de guerillastrij ders hebben hun vitale bevoorradings wegen van Bulgarije, Joego-Slavië en in het bijzonder Albanië uit beschermd. „Griekse guerillastrijders zijn .veelvul dig en naar believen om tactische rede nen de grens overgestoken en zijn zo in staat geweest hun strijdkrachten, zon der hinder te ondervinden van het Griekse leger, te concentreren en naar Griekenland terug te keren, wanneer Sij dit wensten. Zij hebben zich dik wijls veilig teruggetrokken op het gebied van Albanië. Bulgarije en Joego-Slavië, "wanneer het Griekse leger te grote druk uitoefende." Voorts wordt in de resolutie aan alle andere leden van de VN. alsmede aan niet-leden, aanbevolen zich te onthou den van enige actie, die tot doel heeft, direct of door middel van enige andere regering, enige gewapende groep, die tegen de Griekse regering strijdt; te helpen". Ten slotte wordt het mandaat van de speciale commissie voor de Balkan ver lengd. waarbij zij opdracht krijgt verslag uit te brengen over de houding van Al banië, Bulgarije en Joego-Slavië in ant woord op het verzoek, „de Griekse gue rillastrijders niet te helpen", en ..be- sohikbaar te blijven om deze drie rege ringen en de Griekse regering te helpen bij het tot stand bengen van een vreed zame regeling van haar geschil". Volgens een Australisch amendement zal de Unscob haar voornaamste hoofd kwartier in Griekenland hebben. Na de stemming over de Westelijke resolutie ging de politieke commissie voort met een debat over een Sovjet- russische resolutie, waarin gevraagd wordt, dat „alle buitenlandse troepen en buitenlands militair personeel uit Griekenland worden teruggetrokken", en dat de speciale commissie voor de Balkan wordt geliquideerd. In de resolutie wordt een beroep ge daan op Griekenland diplomatieke be- trekk ngen met Albanië en Bulgarije aan te gaan en met deze landen en met Joe go-Slavië „de tevoren van kracht zijn de conventies voor de regeling van grens kwesties" te hernieuwen. De inleiding tot de Sovjet-resolutie is verworpen met 49 tegen 6 stemmen Deze inleiding schreef de „verslechtering van van de toestand in Griekenland" toe aan vreemde inmenging. Met een kleine minderheid (21 tegen 13 en 19 onthou dingen) werd het artikel aangaande het beroep op de Griekse regering om de Aibaanse een Macedonische onderdanen niet te discrimineren, verworpen. Met 53 stemmen voor en 2 onthoudingen aanvaardde de commissie het artikel, waarin Griekenland wordt aangeraden diplomatiek contact met Albanië en Bul garije te zoeken. 49 stemmen kreeg het aitikel aangaande de wenselijkheid van o^dc-handelingen over de grenskwes- tes (6 onthoudingen). Het artikel, dat terugtrekking der bui tenlandse strijdkrachten uit Griekenland eiste, werd verworpen met 38 tegen 7 stemmen en 11 onthoudingen. De laatste paragraaf van de Sovjet resolutie. waarin opheffing van de spe ciale commissie voor de Balkan verlangd werd. is verworpen met 44 tegen 6 stem- ties (6 onthoudingen). Vervolgens had nog een discussie van meer dan een uur plaats tussen voorzit ter Spaak en de zes Oostelijke delega ties, aangezien Spaak slechts de drie aanvaarde resoluties in eindstemming wilde brengen, terwijl" Bogomolof (Sov jet-Unie) een eindstemming over de ge hele resolutie verlangde. Proteststaking in de Brits-Amerikaanse zone De bizonale vakverenigingsraad heeft thans definitief bevel gegeven tot een algemene staking van 24 uur in de Brits-Amerikaanse zone. die morgen zal worden gehouden als protest tegen de duurte. Mogelijk zullen meer dan tien millioen Duitse arbeiders aan de sta king deelnemen. De openbare diensten zullen morgen alleen voor de bezetting werken. De posterijen en spoorwegen zullen nor maal functdonneren. De vakbeweging heeft bepaald, dat er geen demonstra ties moeten worden gehouden. WIE KRIJGT DE f. 25.000? In de 505de Staatsloterij (4de klas, 2de lijst) is een prijs van f. 25.0C0 ge vallen op het lot no. 16832. RUSTIG WEER, I De Bilt verwacht tot morgenavond: Nevelig of mistig, overwegend droog weer met zwakke wind en weinig ver andering in temperatuur. 12 NOVEMBER. Zon op: 7-54 uur; onder: 16.54 uur. Maan op: 15.36 uur: onder: 2.45 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk» te 0.44 en 13.12 uur. tit nummer bestaat uit zes pagina's. Met wyftis tegen zes stemmen en één onthouding verwierp de commissie een Sovjet-voorstel om deze kwestie te ver wijzen naar de commiss'e voor hst re glement. De drie artikelen werden daarna aan vaard met 48 tegen nul stemmen en één onthouding. Daarna kwam een Australische reso lutie in discussie, waarin de voorzitter van de algemene vergadering verzocht werd onmiddellijk te Parijs een bij eenkomst van vertegenwoordigers der vier betrokken regeringen te doen be leggen, die dan zouden moeten zoeken naar middelen om de tussen de rege ringen bestaande moeilijkheden op te lossen. Het Australische voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. De commissie keurde een Venezolaans voorstel goed, waarbij de voorz tter van de algemene vergadering (Evatt van Australië), de secretaris-generaal (Tryg- ve Lie), de voorzitter van de politieke commissie (Spaak) en de rapporteur zullen optreden als „bemiddelaars" bij de besprekingen. De commissie verw erp met 38 tegen 6 stemmen een Poolse resolutie, die het rapport van de Balkan-commissie af keurt en de liquidatie van de commissie •beveelt. Spaak deelde daarna mede. dat de commissie aan het e nd was gekomen van haar debat van drie weken over Griekenland met uitsondering van de kwestie van de Griekse kinderen, die vanavond zal worden besproken- Verzet van Frankrijk Gisteren is aan de leiders van de bi- zonale administratie te Frankfort en van de industrieën te Duesseldorf een Brits-Amerikaans schema voorgelegd voor reorganisatie van de sleutel-in dustrieën van West-Duitsland: steen kool-, Ijzer- en staalbedrijven. Volgens dit schema wordt het eigen domsrecht van deze industrieën, dat tot op heden berustte bij de Britse en Ame rikaanse opperbevelhebbers, overgedra gen aan Duitse beheerders en worden de Duitse steenkool- en staaltrusts ver deeld in* een aantal onafhankelijke be drijven. die onderworpen zullen zijn aan een algemene controle. De Britse en Amerikaanse voorzit ters van Tiet bizonale controlebureau legden er bjj hun mededeling de na druk op, dat ovér de kwestie van socialisatie of particuliere eigendom nader besloten zal moeten worden door „een representatieve, vrjj geko zen Duitse regering, welker souverci- niteit zich uitstrekt over geheel Duits- fend dan wel alleen West-Duitsland". Het militaire bestuur zal echter geen herstel gedogen van „een stelsel van eigendom, dat een excessieve macht- concentratie zou betekenen", of van „een terugkeer als eigenaar of in con trolerende "positie van diegenen, die de agressjeve bedoelingen van de natio- naal-socialistische party hebben geduld en aangemoedigd". Als doel van de eigendomsoverdracht werd aangegeven: 1. Het overdragen van het beheer over de activa en de uitoefening van eigen domsrechten in Duitse handen, 2. Het versterken en verbeteren van de bestaande Duitse organisaties. 3 Het aanmoedigen tot terugkeer tot een meer normale werkmethode in de steenkool- en staalindustrie, waarbij de leiding aangespoord wordt tot het aan vaarden van verantwoordelijkheid. Bedrijven, die per 1 September 1939 voor meer dan vijftig procent in eigen dom waren bü geallieerde belangheb benden zyn van de nieuwe regeling uit gesloten en worden, voor zover niet aan de dekartellsatiewetten onderworpen, ont slagen van contróle door het militair bestuur. Te Parijs is men van mening, dat het Engels-Amerikaans besluit op een zeer ongelegen tyd komt, aan de vooravond van de onderhandelingen over het Ruhr- gebied. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde: „wy zullen de eerste de beste gelegenheid te baat nemen om er tegen te protesteren. Psychologisch gezien is het een zeer betreurenswaardige stap. Dit is een kwestie waaromtrent de me ningen volstrekt verdeeld zyn en die voorlopig buiten beschouwing moet blyven". De woordvoerder ontkende, dat de eigendom van de betrokken In dustrieën door een toekomstige Duitse regering zou moeten worden bepaald. „Deze kwestie biyft een internationale kwestie", zo zeide hy. „wy zullen deze regeling niet aanvaarden". Amerik. functionarissen in Washing ton gaven te kennen, dat het Franse protest beleefd doch beslist zouden af- wyzen. f Amerika staat op het standpunt, dat 1. De overdracht in Duits eigendom het beste middel is_tot productieverho ging, die meebrengt, dat het betrokken gebied in grotere mate selfsupporting wordt; 2. Dit laatste noodzakelyk is om de last, die door Britse en Amerikaanse belastingbetalers wordt gedragen, te verlichten; 3. Voldoende waarborgen tegen een herleving van een industrieel oorlogs potentieel blyven bestaan, zodat de Franse regering op dit punt niets be hoeft te vrezen; 4. Een verhoging der productie voor geheel Europa van belang is. Dinsdagm iddag werd te Volendam door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, een atelier geopend van de eerste Manufacturen Industrie welke te Volendam gevestigd is. Hier zul len 120 Volendamse meisje^ opgeleid worden tot ateliermeisje vóór het ver vaardigen van corsstten. Tijdens een rondgang door dit atelier bekijkt de commissaris, in het midden, het werk van een der meisjes. In de werkplaatsen van Hei Vaticaan is dit mozaiek vervaardigd. Gevat in een gouden ïy^t :'s het Maandag per vlieg tuig naar Nederland getransporteerd en thans staat het tentoongesteld in het Paleis te Amsterdam. Het is het ge schenk van Paus Pius XII voor Prinses Wilhelmina en stelt de Perzische Sy- bille vooi als schrijvende vrouw. Roden blijven vorderen in China HOFFMAN OP BEZOEK? Door de plotselinge verschoning van 20.000 onder hiding der communisten strijdende solj&ten 16 K.M. ten Noor den van Paoting, de hoofdstad van de provincie Hoep;i, heeft Tsjang kai sjek de versterkingen, die hy naar Sjanst had willen zenden, 270 K.M. naar het Zuidwesten moeten laten afzwenken. In het hoofdstad van Sjanri, Taijoean werd het vuren duidelijk waargenomen. De door de communisten geleide legers zyn ook weer actief geworden op 160 km. ten Zuidwesten van Kalgan aan de spoorlijn PeipingSoejan. Van Mand- sjoerije uit zyn genoemde legers, die op 40.000 man worden geschat, Oost-Hos- pei binnengetrokken. Uit regeringskringen wordt vernomen, dat de versterkingen van Tsjang kai sjek bij Hsoetsjou, het centraal-chinese bastion der regering, dat thans aange vallen wordt, een ineenstorting van het verdedigingsfront hebben verhoed, waar twee divisies aan het muiten waren ge slagen. De muiterij was spoedig on derdrukt. Het regeringshoofdkwartier in Hsoet sjou meldt voorts, dat in de eerste ver dedigingslinie van de stad vier verster kingen „strategisch ontruimd" zijn. Door frontverkorting is de regering in staat de strijdkrachten om Hsoetsjou te concentreren voor een beslissende slag. De legers van de tegenstander vallen de stad van drie zijden aan. Hsoetsjou ligt 320 km van Nanking. De door de communisten aangevoerde le gers, die Tangstan hebben veroverd (naar het Westen doorstotend naar Hsoetsjou) zijn, naar gemeld wordt, naar het Noorden teruggeslagen door sterke tegenstand der centrale rege ringstroepen. 16 km ten Noorden van Hsoetsjouzouden dezelfde legers wor den tegengehouden by de Tsjing gantsji-baai. Andere troepen der noor- deiyken zyn, nadat zy Tangtsjeng had den veroverd, tot staan gebracht bij de grens van Sjantoeng. Ten Zuid-Oosten van Pengpoe, in Noord-Anwhei, hebben' de door de communisten aangevoerde legers, Ming- koean bezet, 112 km ten noorden van Nanking. Deze groep zou geen ernstige bedreiging vormen. Te Nanking hebben menigten meer dan vijftig rijst- en kruidenierswinkels aangevallen, waarby tenminste drie personen gedood zijn. Ook te Sjanghai hebben rijstoproeren plaats gehad. D? regering van Tsjang kai sjek heeft een reeks maatregelen uitgevaardigd tegen hamsteren en zwarte handeL De uit voerende joean heeft „maatregelen ont worpen om de vrije toevoer van ge bruiksartikelen te verzekeren", In bei de plaatsen is de staat van beleg afge kondigd. Te Nanking worden 100 offi ciële -winkels geopsnd voor rystverkoop. De administrateur van het plan- Marshall, Paul Hoffman, is, naar ge meld wordt, voornemens begin Decem ber naar China te gaan om de toestand aldaar, persoonlijk in ogenschouw te nemen. NEDERLANDERS IN CHINA AANGERADEN TE EVACUEREN. Naar aanleiding van de toestand in Noord-China heeft, de Nederlandse am bassade in China de ongeveer 150 Ne derlanders in dit gebied, voornameiyk Rooms Katholieke missionnarisspn, dringend aangeraden te evacueren zo lang zulks met commerciële zee- en luchtverbindingen mogelijk is. BINNENLAND. Voor rekening van da Poolse rege ring worden In ons land zever, loodsboten gebouwd, waarvan de eercre op de scheepswerf „Volharding' to Wartena ln Friesland gisteren met goed gevolg te water ls gelaten; De Amsterdamse expositie van ge schenken aan Koningin Wilhelmina zal wegens overweldigende belangstelling worden verlengd t/m Saterdag 27 No vember. De Chr. Boeren- e:, Tulndersbond heeft tegen morgen er Zaterdag a.s. zijn hoofdbestuur en anderp provinciale lei ders bijeengeroepen iD een tweedaagse conferentie ter bespreking vaa enige ac tuele vraagstukken. De Rotterdams» politie slaagde er in de daders van een overval, die op 9 November van het vorig jaar op de 56- jarige caféhouder A G werd gepleegd, te arresteren Tvee ln militair uniform geklede en met een plsiov gewapende personen beroofdt-n hem var 1'. 1300 Het bleken de 27-1arlge los-werkman G. T. en de 21-jarige bankwerke C. H. B te zijn. Deze laatste was a1 militair n*a' Indlë vertrokken en op ^er^'Ok van de Politie teruggezonden K!i kwam met de „Waterman" aar. en werd onmiddellijk ingerekend. Het trcccerischip Giote Beer" ver trekt maroon met d-dachomeriten ar het Kon. Ned. Ind. le""r de Kon. Ma en de v n. landmacit uit Amsterdam n. Indonesië. De Poolse consul-generaal te Am sterdam. de heer L. Gustowski zal aan het eind van deze maana zijn functie ln ons land neerleggen in verband met zijn benoeming tot adviseur aan de Poolse ambassade te Praag. De „Stscrt," bevat beschikkingen, waarby met betrekking ut de prijzen van kunsthonlng en van huisboudchoco- ladepasta, chocoladepasta, fondant, mar sepein. ljspoeder er» vanillesuiker ver- i scheldene prljzenbeschlkklngen en de beschikking prljsstop buiten werking worden gestela. Met Ingang van i November 1948 ls als opvolger van wijlen schout bij nacht D.C.M. Hetterschey benoemd tot j directeur-generaal van het Loodswezen i de kapitein ter zee J Callenfels, voordien i directeur van het loodswezen te Vlissln- gen (6de district) .pn permanent com- I mlssarls van het gemeenschapneiyk top- zicht over de beionning enz. op de I Schelde, en belast met de functie van oudst aanwezend zee-offlcler te Vllssln- cen. BUITENLAND. In een gesloten zitting van de Vei ligheidsraad over Palestina heeft de Sovjet-unie bezwaar gemaakt tegen een voorstel van di Ralpb Bunche. waarne mend bemlddelaa- de' V.N,. een ..nie mandsland" ln Palestina t-e vormen als een der voorwaarden voor een wapen- I stilstand. Te Londen is officie?! medegedeeld. dat de Britse delegatie ede besprekingen om'reni financiële eri commerciële aan- I ge'^grnhnden te Ma'ir-ci hepft gevoerd 1 „nuttige vorderingen' heeft gemaakt. I Aan de Hudson ls een havenstaking uitgebroken. In de reusachtige haven van New-York lag het werk grotendeels stil. I Te Boston, waai 5000 havenarbeiders het werk hadden neergelegd, verklaarden de autoriteiten, dat slechts enkele schepen hier onmlddeliyk bij betrokken waren. De Australische astronoom Harlej Wood heeft een nieuwe komeet waarge nomen. die vóói hem reeds gesignaleerd was door een Ujnplloot Wood verklaarde, dat hij nog nooit zo goed een staartster had aanschouwd De staartster werd ook waargenomen aan de kust van Oost-Afrl- ka. Sommigen, die dit hemellichaam za gen. verklaren, dat de komeet helderder was dan die ln 1947 vlak voor Kerstmis werd gezien. De nieuwe komeet ls voor lopig aangeduid als .1948-k". De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verklaart, dat de stafchef van het Tsjechoslowaakse leger, generaal Bocek. Zaterdag naar de Ame rikaanse zone van Duitsland ls uitge weken. Naar verluidt generaal Mosel, die gepoogd had tegelijk met Bocek te I ontvluchten gearresteerd De staking van werktuigkundigen l op het vliegveld Northolt bij Londen zal ook heden voortduren Naar gemeld wnrdt, blijft de directie op het standpunt staan, dat geen nieuwe or-demandelingen kunnen worden gevoerc. zolang het werk niet ls hervat Fritz Koehlci. hoofdredacteur >-an het onder Sovjet-Russische contróle tnn- :a:i r.Neu's Deutschland". het cer.t'-ai0 orgaan van de socialistische een- holdsnartli. i> s endanig afgetreden en uit dë party getreden Zullen communisten met gekruiste armen staan (Van onze Parlementaire redacteur). Het zou gisteren een welhaast dorre Tweede Kamervergadering zyn gewor den. als niet de heer Wagenaar i Com munist) had gereageerd cp de uitdaging van de heer Van der Goes (Arbrid) van de vorige dag, cm antwoord te ge ven op de vraag: „Zult gy als Mussert met gekruiste armen blyven staan?" De heer Wagenaar: de Sovjets willen geen oorlog cn hebben die ook niet nodig. Zy zoeken de vrede. Het doel van de vraag is provocatie en met provocateurs heb ik my nooit opge houden (algemeen geroep: antwoor den!) De voorzitter hamert en zegt: „Geen massale interrupties". - Nooit onder geen enkele omstandig heid zal ik met gekruiste armen staan. Ik zal altyd voor de vrede vechten en nooit tegen het socialisme stryden. Ik I stel de spreker van gisteren (de heer v. d. Goes) nu al verantwoordelijk voor de gevolgen van deze pogrom stemming. Maar de communistische partij is nog stérk genoeg om zijn leiders te verdedigen. De heer Gortzak (Comm.): - Ook te- i gen de weglopers cn bootnemers. De scène herinnert sterk aan die in de jaren 1939 en 1910, toen de NSB- ers in de Kamer het woord voerden. Inzake de loon- en pryspolitiek dient de hesr Wagenaar een motie in, om de ccmpensatie-tceslag van f. 1te I verhogen tot f. 2,50. De heer Oud (VVD), die rijn Dins dag afgebroken rede voortzet, acht het huidige kies-telsel onbevredigend. Het verslapt de belangste.ling voor de open bare zaak, die vroeger veel groter was. Spr. wil niet geheel terug naar het dis trictenstelsel, dcch er moet iets nieuws komen. De publiekrechtelyke bedryreor ganisatie mag niet van bovenaf worden opgelegd. Ei- moeten autonome licha men komen. Uiteraard onder toezicht van de overheid, maar zonder onna- tuuriyke overheidsbemoeiing. Meer welvaart kan slechts komen door grotere productie. Hiervoor is eis, dat de arbcids- en ondernemingslust niet door de fiscale politiek worde aangetast. Het verheugt spr. dat de regering streeft naar een vryer eco nomie, al kan deze verandering slechts langzaam geschieden. Ook met de compensatiepolitiek kan de heer Oud instemmen, doch men denke daarby mede aan de kleine zelfstan digen. De heer Zandt (St. G.) leest 'n trac- taat voor tegen de hedense Olympische spelen, de zwembroekjes, Zondagsry- ders, het Roomse gevaar, de vacantie- aanbidders, concubinaat en vivisectie. Een formidabele klap van de voorzit tershamer herinnert de spr. aan het einde van de hem toegemeten tjja en wekt de weinige aanwezigen uit de dommel. De heer Hcfstra (Arbeid) geeft een uiteenzetting over wat eigenlijk radicale belastingpoiitiek is, waaraan wy hier nog lang niet toe zyn. De aanpassings politiek van de jaren 19331937 ging ten koste van de werkende mens. Da huidige aanpassing daarentegen streeft naar gerechtigheid in de samenleving. Spr. vraagt de regering, bij de compan- satie-tcesiag te aenken aan de ouden van dagen, en vraagt haar mening over het NV V-voorstel om de loongrens voor de byslag te verhogen van f. 3.700 tot f. 5.000 en ook byslag te geven aan ge huwden beneden de leeftyd van 23 jaar. De heer Van de Wetering (CH) acht de financiële toestand zorgwekkend, al zyn er lichtpunten. Hy vraagt snellere deblokkering en inkrimping van het aantal ambtenaren. De heer Lucas (Kath.) sluit zich hierbij aan cq vraagt spoed met de vergoeding voor materiele oorlogs schade. Het jaar 1948 was een gunstig zakenjaar en dus ook gunstig voor de belastingen. Deze dienen echter verlaagd te worden en op het staats budget moet worden bezuinigd. De heer Ritmeester (VVD) acht de begroting wel bevredigend, doch m;ent dat wy juichtonen vooralsnog voer ens moeten houden. We had oen een feno menale belastingopbrengst, maar is die te handhaven? In tal van bedryven doen zich depressie-verschynselen voor, zyn die tegen te houden? En is het in flatie-gevaar voorgoed afgewend? Spr. acht algemene belasting-verla ging noodzakelyk: gezien de plannen der regering, o.a. met de huren en de personele belasting, vraagt spr. zich af, hoe de mensen met kleine inkomens zich zullen redden. De heer Hoogcarspel (Comm.) spreekt van een schynbegroting. De tekorten zyn niet veel verminderd. Hij kant zich tegen de militaire uitgaven, die volgens hem meer dan 23% van het budget be droegen. De „Blijde gebeurtenis" in Engeland Met de geboorte van de koninkiyke telg in Engeland in zicht stromen op Buckingham Palace de aanbiedingen voor de baby-uitzet ln ongekend grote hoeveelheden binnen. Het kost de ko ninkiyke familie veel hoofdbrekens om ieder nieuw aanbod op delicate wyze van de hand te wyzen zonder de schen kers hiermee tegen het hoofd te sto ten. Vooral de Amerikanen lopen zeer warm om de koninklijke baby met wel daden te overladen. Het nationaal instituut voor luier- diensten uit Amerika heeft aangeboden wekeiyks gratis luiers te leveren, die per vliegtuig uit Amerika gebracht zul len worden. Er is reeds zoveel babyvoedsel aan geboden, dat de koninkiyke baby even tueel genoeg voedsel zou hebben tot aan zyn kroning. Lakens in zulke hoe veelheden, dat ze byna even vaak als luiers gewisseld zouden kunnen worden. Alleen een duizendpoot heeft genoeg voeten om alle schoenen te dragen, die gezonden of aangeboden zyn voor het jongste lid van de koninkiyke familie. Hij zou gemakkelijk kunnen gelden voor de overvloedigst geklede baby ter wereld Maar Buckingham Palace ls zeer achterdochtig en alle cadeaux worden 'oeleefd teruggestuurd. Want men ls er zich wel van bewust, dat vele perschefs van handige zakenlieden reeds dromen I van de magische woorden: leverancier van de koninkiyke baby. (United Pres»). De Nederlandse Minister van Buiten landse Zaken: mr'D. U. Stikker, heeft in de hoofdstad van de Republiek In donesia een onderhoud gehad met de republikeinse vice-president Moh. Hatta. SERVIES VOOR DE 50ste AMBTENAAR Een Maastrichtse fabriek kreeg bezoek van een controlerend amb tenaar, zo vertelde gisteren in de Tweede Kamer de heer Lucas by zyn beschouwingen over de Staats begroting. De directie van de fa briek gaf de ambtenaar, als een soort vergoeding voor de lange reis naar het verre Maastricht, een kop en schotel. Dat scheen de animo te prikkelen, want er kwam steeds vaker een controlerend ambtenaar, die dan prompt zyn kop en scho tel ontving. Het aantal liefhebbers steeg gaandeweg zo hoog, dat de directie een jubileum zag naderen. Zy be sloot daarom de 50ste ambtenaar met een servies te vereren Als 50ste verscheen toen niet één. docheen drietal ambte naren. De heer Lucas zweeg over de naam dier Maastrichtse fabriek als een Sphinx Wat er in Indonesië gebeurt 25.000 opstandelingen in Republiek gevangen De „Sin Po" verneemt uit officiële Republikeinse bron, dat door de Re publikeinse regering in totaal 25.000 personen werden gearresteerd, die be trokken waren by de opstand van do PKI van Moeso. Alle gevangenissen in de Republiek worden momenteel gebruikt voor de ge arresteerde opstandelingen. Door het Hooggerechtshof van de Republiek is een commissie gevormd, waarin behal ve vertegenwoordigers van de regering ook vertegenwoordigers van partyen zitting hebben en die een nauwkeurig onderzoek instelt voor de gevangenen. Deze commissie is nu druk bezig, doch volgens de „Sin Po" worden door de leden dikwyis „persoonlyke sentimen ten aangewend". ANAK AGOENG GDE AGOENG BEANTWOORDT PARLEMENT. In het parlement van Oost-Indonesië heeft de minister-president de be schouwingen in eerste termyn van het parlement naar aanleiding van de re geringsverklaring inzake het politieke beleid beantwoord. In parlementaire kringen is men van oordeel, aldus Aneta te Makassar, dat de toelichting verhelderend heeft gewerkt en dat de regering de steun van een grote meer derheid krygt. Vanavond worden de beschouwingen in tweede termijn ge houden, waarna de regering vermoeds- lyk dadeiyk zal antwoorden. COMMUNISTEN TRACHTEN UIT LAWOE-GEBERGTE TE BREKEN. De dienst Legercontacten deelt mede, dat de zich in het Lawoe-gebergte be vindende communistische troepen, d!e pogen naar het Noorden en het Westen uit te breken, ongeveer 1500 man s:er» zyn. Daarby bevindt zich de groep van Sjarifoeddin, die over 500 karabijnen. 15 lichte mitrailleurs, 5 zware mitrailleurs en 30 stenguns beschikt. Volgens repu blikeinse berichten is hun munitie- ea levemsmiddelenvoorraad gering.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1