Kwartet in een flat PANDA EN DE GEDACHTEN Merkwaardige oudheidkundige vondsten bij „Mommen rijdt" Wat er in Indonesië gebeurt Radio-programma RECHTZAKEN WOENSDAG 10 NOVEMBER Berlijns Philharmonisch Orkest in Engeland DAAD VAN PRACTÏSCH CHRISTENDOM. '€?an onze Londense correspondent). De overkomst van het Berlins Philharmonisch Orkest naar Enge land, waar het tot het einde van deze maand in tal van steden zal optreden, is een bijzondere gebeur tenis, niet alleen uit muzikaal oog punt. Het initiatief voor dit bezoek ging uit van de beweging „Christe lijke actie", welke practisch Chris tendom predikt en grote invloed in het hele land bezit. Deze beweging is tijdens de oorlog in de Eoal Air Force ontstaan. Een groep mannen en vrouwen, behoren de tot een opleidingscentrum voor vliegers, besloot toen namelijk het kampleven te maken tot 'n voorbeeld van Christenzin. Beschermheren der beweging zijn de politieke tegenstan ders Lord Halifax en Sir Stafford Cripps. Reeds verscheidene Duitsers zijn de gasten van deze groep geweest. De tournée van het beroemde orkest beschouwt men als een middel by uit nemendheid om de politieke atmos feer te verbeteren. De universele taal dor muziek spreekt immers tot ieder een. a De eerste concerten onder leiding van Wilhelm Furtwangler waren reeds een groot succes. Het Berlijns orkest bezit zeer bijzondere kwaliteiten, een cultureel feit, waarover men zich te recht verheugen, kan, ook al behoren ae musici tot een land. waarmede de vrede nog niet officieel is gesloten. Dat een dergelijk optreden, zo kort na de oorlog, mogelijk is, kan men toe schrijven aan de zo typische Engelse geestesgesteldheid. Over het algemeen wil men van haatdragendheid weinig weten. Of moet men het bezcek der Berlijners zien tegen de achtergrond van het conflict met de Russen? Weer een resolutie over Palestina INTUSSEN GAAT DE STRIJD VERDER In een geheime zitting van de Vei ligheidsraad heeft de bemiddelaar der V.N., dr Ralph Bunche, een ontwerp resolutie voorgelegd, strekkende tot een beroep op de Arabieren en Joden om onmiddellijk wapenstilstands- en vre desonderhandelingen te openen. De ontwerp-resolutie doet een beroep op de partijen, die direct betrokken zijn bij het conflict in Palestina, onmiddel lijk door middel van de goede diensten van de waarnemende bemiddelaar, stap pen te doen om a) te komen tot een regeling van alle hangende bestandskwesties ln alle sec toren vaai Palestina; b) een wapenstilstand te sluiten, die het volgende inhoudt: 1) scheiding van de strijdkrachten, die in het Palestijnse conflict ziin betrok ken door de instelling van brede gede militariseerde zones onder toezicht van de V.N.; 2) een zodanige terugtrekking en be perking van deze strijdkrachten. dat uit eindelijk de terugkeer van Palestina tot een normale toestand verzekerd wordt. Ten slotte verzoekt de resolutie de partijen en de waarnemende bemidde laar in Palestina de Veiligheidsraad veelvuldig rapporten voor te legden om trent de uibvoering van deze resolutie. Op verscheidene plaatsen in Palestina zijn de Joden nog steeds in de aanval. STAKING OP BRITS VLIEGVELD. De „British European Airways" deelt mede, dat heden alle continentale vluchten zijn afgelast als gevolg van een staking van werktuigkundigen op het vliegveld Northolt bij Londen. Slechts ongeveer 180 van de 1.200 werktuigkundigen van het vliegveld waren niet bij de staking betrokken. Ook de diensten tussen Northolt en Noord-Ierland. Schotland en de Ka naaleilanden worden heden niet gevlo gen. Goud bij Gramsbezgen „Er zit goud in de grond bii Grams- bergen" aldus het gerucht, dat de ron de deed in het N.O. van Overijssel. Inderdaad was er kostbaar „goud" uit de bodem gekomen en wel in de vorm van zeer waardevolle voorwer pen van goud en brons en ander be langrijk oudheidkundig materiaal, dat voor de wetenschap zijn gewicht in goud waard kan zijn. De deskundigen van het Rijksbureau voor Oudheidkundig onderzoek waren buitengewoon enthousiast evenals de bekende oudheidkundige, mr Ter Kuile uit Almelo. Hun oordeel luidde unaniem: „buitengewoon belangrijk". De meest waardevolle oudheidkundige voorwerpen zijn tot nu toe volgens de burgemeester van Gramsbergen in de z.g. „Mommenrijdt" gevonden, enige kilometers van het stadje Gramsbergen ten Noorden van de Meene en ten Oos ten van de Grote Scheere nabij de oude stroomfoedding van de Vecht. Hier vond men o.a. ln de bodem een kostbare zgm. „gulden spoor", een unie ke vondst voor ons land. Direct bij deze gulden spoor werd voorts een stuk van een grote pin gedolven dat een gedeelte van een z.g ..lange Jan" bleek te zijn. een lange stok van 2 tot 216 meter met aan weerszijden scherpe punten, een be langrijk wapen voor de Drentse boeren uit de oudheid. Een paar meter verder stiet men op een gevest van een zwaard: herinneringen aan een grote veldslag, die op 1 Augustus 1227 tussen de Drentse boeren en de ridders van de Utrechtse ridderschap geleverd werd. Ook ziin er talrijke andere oudheid kundige vondsten gedaan, die er oo wij zen, dat Gramsbergen al heel vroeg be woond moet zijn geweest. O.a. is geconstateerd, dat bij de Ol- denhof zware muurfragmenten in de bo dem zitten, welke vermoedelijk van een eeuwenoud klooster afkomstig zijn. In de kamer van de burgemeester en op de zolder van het gemeentehuis staan opgegraven beelden. „Zulke beel den zitter er nog meer in de bodem van Gramsbergen". zegt burgemeester De Goede. Een onderzoek naar de herkomst, van de beelden heeft uitgewezen, dat hier een groot middeleeuws slot moet hebben gestaan, dat in 1672 door de Munsterse troepen door middel van bus kruit is opgeblazen. Bij de verbetering van het Kerkplein te Gramsbergen zijn ook interessante ontdekkingen gedaan, n-1. de fundamen ten van ee ntot nu toe totaal onbekende ruïne, vermoedelijk overblijf selen van een praejhistorische kapel. Er zijn nog versohillende terreinen in Gramsbergen, dat minstens 3 4000 jaar oud moet zijn, waar oudheidkundige voorwerpen uit de bodem gekomen zijn. In het gemeentehuis wordt thans een kamer ingericht, waar al het oudheid kundige materiaal, dat de bodem heeft opgeleverd, zal worden bewaard. AANSLAG OP NAHAS PASJA. Gisteravond is een mislukte aanslag gedaan op het leven van Moestafa Na- has pasja, de leider van de Egyptische Wafd-partij en voormalig minister-pre sident. Toen Nahas pasja bij zijn woning uit zijn auto stapte, werd uit een andere auto. naar men aanneemt met een stengun, op hem geschoten. Daarna werden handgranaten in ziin richting geworpen, waarop de auto der aanval lers verdween. Nahas pasja werd niet gewond, doch wel liepen enkele andere personen ver wondingen op. Dit was de zesde aanslag, die op Nahas pasja werd gepleegd. PROTESTSTAKING TE BREMEN. Meer dan 100.000 arbeiders en em ploye's hebben gisteren te Bremen van 13 tot 14 uur op bevel van de vakbon den het werk gestaakt uit protest tegen de economische politiek der Duitse blzo- nale autoriteiten en de stijging dei- kosten van levensonderhoud. Er werd een grote betoging gehouden, waaraan bijna 30.000 personen deelnamen. Er wordt geen enkel incident gemeld. VERANDERING IN LUCHTBRUG- DIENST. De „British European Airways" deelt mede. dat. alle twee-motorige Dakota's en de beide Vikings, die thans steen kool naar Berlijn vliegen, uit de dienst van de luchtbrug zuilen worden geno men en dat een vloot van vier-motorige Hallfax-toestellen zal worden opge bouwd, als onderdeel van een plan om zoveel mogelijk lading ln zo kort mo gelijke tyd in de stad te krijgen. I Meer papier voor dagbladen dringend gewenst! In de radio-kwartiertjes over het Dag bladwezen heeft gisteren de heer C. H. Dosker, bestuurslid der Ver. „De Neder landse Dagbladpers" en een der direc teuren van de Limburgiaoers de beteke nis van het dagblad ln de huidige samenleving geschetst en de overhed met klem gewezen op de noodzaak tot beschikbaar stellen van deviezen voor meer courantenpapier en verbetering der outillage der bedrijven. De dagbladen oefenen, speciaal ook door middel van de advertenties een uitermate belangrijke verbindende func tie uit voor het economisch verkeer. Tal loze mitlioenen guldens, die anders on gebruikt zouden blijven, worden door de advertentie-pagina's der dagbladen ln beweging gebracht, hetgeen van on schatbare betekenis is. De verantwoordelijke leiders der dag bladondernemingen weten dat deviezen kostbaar zijn, maar weten, dat het ge ringe aantal, dat zii drinsrend nodig heb ben op economisch volkomen verant woorde wijze besteed zal worden. Uitvoerig zette spr. uiteen, waarom de Ned. regering de dagbladen de helpende hand moet bieden, na eerst de hechte band geschetst te hebben, welke er tus sen het Nederlandse volk en het dag blad bestaat. KONINGIN BESCHERMVROUWE KON. INSTITUUT VAN INGENIEURS H.M. Koningin Juliana heeft het beschermvrouwschap van het Kon. In stituut van Ingenieurs aanvaard. Rotterdam contra Ypenburg E B. en W. van Rotterdam hebben een brief aan de gemeenteraad gericht over de vliegveldkwestie, waarbij zij in hun conclusie menen te mogen constateren: 1. dat het vliegveld Ypenburg niet kan voldoen aan de huidige eisen van pas sagiers- en vrachtverkeer door de lucht; 2. dat het geen zin heeft met betrekking tot de te verwachten exploitatieresulta ten van Ypenburg en het aanvaarde project voor Sohleveen een plan van geheel andere orde in vergelijking te treden; 3. dat bil uitvoering van het ge corrigeerde plan Ypenburg voor een veld van zuiver klasse E of een vereenvou digd plan Sohieveen van dezelfde klas se met het oog op de geïnvesteerde en nog te investeren kapitalen, de exploi tatie-resultaten van Ypenburg niet gun stiger zullen zijn dan van Sch eveen. OPENING NIEUW RUSSISCH KERKHOF TE AMERSFOORT. De minister van Oorlog, mr W. F. Sohokking. zal 18 November in Amers foort een kerkhof openen voor 854 tij dens de bezetting in Nederland omge komen Russen. De Russen, die op Texel tegen de Duitsers in opstand kwamen en daarbij het leven lieten, zullen op het Wad deneiland begraven blijven. De ambassadeur van de Sovjet-Unie ln Nederland, de heer V. A. Valkov, zal de plechtigheid bijwonen. Voorts zijn alle in-ons land geaccrediteerde ambas sadeurs. gezanten en de militaire afcta- ché's uitgenodigd. ONEERLIJKE INKOPER GAF ZICHZELF AAN. Bij de politie te Groningen meldde zich een 25-jarige kantoorbediende uit Amsterdam, die als inkoper van de „N V. Kinotechniek" in de hoofdstad door het maken van valse orderbriefjes ln de periode Juni 1947 tot Mei 1948 een bedrag van 'bijna f. 9.000,had verduisterd. Nadat de man het geld had opgemaakt, wist hij niets anders te doen, dan zich aan te geven. Hij is voor de Officier van Justitie te Amsterdam geleid en heeft een volledige bekentenis afgelegd. HOE BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND TE VERZENDEN. Het komt veelvuldig voor, dat Neder landei's bloembollen meenemen, of ze als geschenk op eigen gelegenheid ver zenden naar Engeland. De EngeJse dou ane zal dergelijke zendingen bij aan komst in beslag nemen en vernietigen. Men kan zich deze teleurstelling be sparen door de voorgeschreven weg te volgen. Wanneer men zijn vrienden of relaties in Engeland wil verrassen met een geschenkzending bloembollen, dan dient men deze zending te laten ver zorgen door erkende exporteurs. Alleen zij kunnen hiervoor een uitvcermachti- ging krijgen. Bovendien eist de Engelse douane bij invoer een gezondheidscer tificaat, afgegeven door de Plantenziek- tenkundige Dienst. De erkende expor teurs zorgen tevens voor het verkrijgen van een dergelijk certificaat voor de te verzenden bollen, HANDEL INGESCHAKELD BIJ AANKOOP VAN THEE. Tot nu toe werd de thee. die in ons land geïmporteerd werd. centraal inge kocht Thans zal de handel weer bij deze aankopen ingeschakeld worden. Tot opheffing der distributie zal dit nog niet direct aanleiding geven, daar hiermee gewacht moet worden tot de theeproduc tie in Indonesië is hersteld. Ingezonden Mededeling capillair aciieve fandcream mei FLUORGAAN iegen tandbederf 'Norm. tüpeV 377. c. Grote tube' j V65c J FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 63) De toestand is als volgt, legde John zonder omwegen uit, en ik heb het gevoel dat ik dit met je moet be spreken. Ze is uiterst zwak en haar hart is niet veel waard. Maar het grootste gevaar is verstikking door het diohete- rie membraan. Het is onmogelilk het met de gewone middelen weg te krij gen. Er is nog één kans en dat is tra cheotomie. een ernstige keeloperatie. Ik ben bereid deze operatie te verrichten, maar jullie moeten weten, dat ze mis schien een dergelijke Ingreep niet zal kunnen verdragen. Haar hart zal het misschien bij de narcose opgeven. Of ze zou eventueel een ogenblik kunnen op leven om daarna volledig weg te zin ken. Bill keek hem ernstig recht in de ogen en zyn jonge gezicht scheen op eens de ernst van een volwassene te hebben. En zonder opereren? vroeg hij langzaam. Wat zou er dan gebeuren? Byna onmerkbaar' haalde John Raw- lin®s zijn schouders op. Een plotse linge verstikkingsdood is mogelijk. Een vechten om adem. En het hart kan het opgeven. Niemand kan dat zeker zeg gen. Als je nog iemand anders in con sult wilt nemen, is het daarvoor nog niet te laat. Nee, nee. zei Bill en hij keek zijn zusjes aan, die hem met haar ogen van haar instemming deden blijken, ik geloof niet, dat dat nodig is. Je hebt dit geval helemaal behandeld. Ik per soonlijk en ik geloof dat Ruth en Ginette het daarmee eens zijn zou zeggen, dat je moet doen. wat je denkt dat het beste is in dit geval. Wat je ook doet, er is nu eenmaal een kwade kans. nietwaar? John knikte. Zijn gezicht zag er grauw van moeheid uit, maar zijn ogen stonden helder. Ga rustig je gang. zei Bill, terwijl hy zich afwendde, niemand van ons zal je er een verwijt van maken, als hetgeen succes zal opleveren. Zwijgend keek John naar Ruth en Ginette. Ja, John, zei Ruth, Bill heeft gelijk. En we zullen je zeker nooit een verwijt maken, wees daarvan overtuigd, voegde Ginette er aan toe. Goed dan. Ik zal je dadelijk laten weten, wat er gedaan moet worden. Ik moet nu eerst even een narcotiseur op bellen en een assisent. Ruth legde met een snel gebaar haar band op zijn arm. John, zou ik niet kunnen assiste ren Nee, lieve kind, beter niet. Je bent doodmoe, dat weet je. En het is je zus je. terwijl er bij een dergelijke operatie geen emotie te pas mag komen. Mag ik even gaan telefoneren? John had uitstekende manieren, dacht Ruth. Altijd, zelfs onder dringende of moeilijke omstandigheden, zou hij vra gen. Mag ik telefoneren? Vind je het goed dat ik rook? enz. .Zodra je een kamer binnen kwam stond hij op; hij hield deuren voor je open en nam din gen, die je droeg, van je over. De mees te tegenwoordige Jongemannen dachten er niet aan om dergelijke kleine atten ties te bewijzen. Het was de oudere ge neratie, die nog aan zulke beleefdheden vast hield. Ze voelde hoe haar gedach ten afdwaalden om maar even niet te denken over het ontzettende ingrijpen, dat ze thans vastberaden onder ogen hadden te zien. We zullen dus nog even moeten wachten. Laten we het vuur in de zit kamer aanmaken en ons bezig trachten te houden. We kunnen op dit ogenblik niets doen. Denk niet dat ik harteloos ben, als ik voorstel, dat weeen spelletje bridge gaan spelen. Zonder veel animo hielpen de ande ren haar de bridgetafel opzetten en werden de kaarten opgezocht. Ruth en Bill moesten samen spelen, terwijl Gi nette en Judith hun tegenpartij vorm den. Voordat Marianne ziek was gewor den. had Ruth zo nu en dan wat tijd besteed om Judith de fijnere kneepjes van het spel uit te leggen, en deze be gon zich te ontwikkelen tot 'n behoor lijke speelster. Ze trachtten zich in het spel te verdiepen, maar steeds dwaal den haar gedachten af naar wat er ge beuren ging. Op een ogenblik kwam John binnen, ging naast Ruth zitten en keek een poosje toe, hoe ze speelden. Dan sloop hij even rustig als hij ge komen was. weer weg. En de uren gle den traag voorbij, totdat het gra.uwe licht, dat door een opening van de gor dijnen scheen, haar deed 'beseffen, dat een nieuwe dag was aangebroken. Ju dith, die haar kaarten open moest leg gen, ging koffie halen en biscuits. Is er geen cognac? vroeg Bill. Ik geloof dat een flinke scheut cognac in de koffie ons allen erg goed zou doen. Ruth ziet er uit als een geest, om van Glnny maar niet te spreken. Er werden opnieuw houtblokken op het vuur gelegd en het lusteloze brid- ge-spelletje opgevend, gingen ze rond om het vuur zitten, langzaam de koffie met ocgnac opdrinkend. Ze spraken geen woord. En zoals altijd gebeurt bij mensen, die een hele nacht bij ziek te wakend hebben doorgebracht, bracht de nieuwe dag nog grotere wan hoop in hun harten, wanhoop en een ondragelijke angst. Arme, kleine Manny, de benjamin van de familie en hun aller lieveling. De schoonheid van de familie boven dien! Waarom moest dit juist haar overkomen? Max, die in geen uren een woord had gezegd en gedurende haar bridgepartijtje even in slaap was ge vallen, werd met een schok wakker. Hij stond op uit zijn stoel, ging naar het raam en trok de gordijnen open. De grauwheid buiten begon al lichter te worden en ze konden zien, hce de regen tegen de ramen gutste. Het was een morgen om alle hoop op te geven. Max stond met zyn hoofd tegen het raam geleund en evenals de anderen, voelde hij een benauwende moedeloosheid zijn hart binnensluipen. Zijn geluk op aar de zou hiermee afgelopen zijn. Zonder Marianne, door Marianne's dood, zou er geen geluk meer voor hem mogelijk zijn. Hij zou teruggaan naar zijn werk en Jack Lawrence's opmerkingen over zijn lange wegblijven over zich heen laten gaan, hij zou werken en door blijven leven, maar de zonneschijn en vrolijkheid, de warmte en extase zou den voor hem verloren zijn. Er zou niets meer van dat alles voor hem mo gelijk zijn zonder zijn stralende, blon de. lastige en tegelijkertijd aanbidde lijke Manny. De deur ging zachtjes open en vijf paar ogen keken naar John's gezicht, dat om de deur keek. Hij zei niets, maar wenkte Ruth. Ze ging snel met hem mee, terwijl vier paar ogen elkaar aankeken. Nu was het zover, zelden .ze tot elkaar, hoewel niemand een woord sprak. (Wordt vervolgd) 10). „Ja", zei de professor, toen ze samen ln zijn laboratorium zaten. „Al die gekke dingen, die je bij de kapper hebt uitgehaald, deed je uitsluitend, omdat ik het wilde en mijn wil door middel van mijn gedachtenversterker heb overgebracht. Je weet, dat gedach ten zich voortplanten, net als radiogol ven. Alleen zijn hun trillingen uiterst zwak. Nu ben ik er met dit apparaat in geslaagd, deze trillingen te versterken". Hij liet Panda een vreemd klein ma chinetje zien, waar deze vol bewonde ring naar keek. „Als ik dit apparaat bij me heb en hier op deze knop druk", ging de pro fessor verder, „kan ik dus een gedachte, enige tienduizenden malen versterkt uitzenden. Een soort hypnotiseren dus, zonder dat de hersens zich daar boven- Onderhandelingen zijn niet afgebroken DE HEER NEHER VANDAAG VOOR BESPREKINGEN NAAR ONS LAND. De gedelegeerde van het Opperbe stuur, de heer L. Neher, is vandaag naar Nederland vertrokken voor 't voeren van besprekingen met de Nederlandse regering, op wier verzoek hy deze reis maakt. Het tijdstip, waarop minister Stik ker die berichten tegensprak vol gens welke alle besprekingen zouden zijn afgebroken, zal terugreizen, staat nog niet vast, doch in elk geval ver trekt hij niet vandaag, daar hy de terugkeer van zijn adviseurs uit Djok- ja wenst af tc wachten. Minister Stikker deelde mede, dat zijn vertrek niet onbepaalde tijd kan worden uitgesteld, daar zijn verplichtin gen als minister van Buit. Zaken zijn aanwezigheid in Den Haag op korte termijn noodzakelijk maken. Voortwoekerend bendewezen MOORDEN EN RAMPOK- PARTIJEN. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat zich aan de grote postweg een nieuw geval van rarnpok voorgedaan heeft, 's Nachts om drie uur drong een bende van 15 man binnen in de woning van Raden Nata- koesoemah. Onder bedre ging met revol vers gaven de bewoners hun juwelen af ter waarde van f. 10.000 alsmede aan contanten een bedrag van f. 1600 De bende wist vervolgens te ontkomen. De politie van Tas^kmalaja slaagde er in enige tientallen rampokkers te arres teren. die er van verdacht worden schuldig te zijn aan vele rampokpartijen, die zich de laatste maanden in 'tTasik- malajase voordeden. De meeste arres tanten bleken ingezetenen van Taslk- malaja zelf te zijn. De politie van Ambarawa heeft weder om een bende van 7 personen gearres teerd. die bil het begin van de politio nele actie een Chinees hebben ver moord. Na het slachtoffer gedurende een naoht ten huize van de Bekel te hebben aangehouden, hebben zij hem de volgende morgen mishandeld en le vend begraven. AANKOMST VAN DE „WATERMAN". Chinezen met stapels sigaretten. Met 295 militairen aan boord van de Kon. Landmacht, Mariniers, Kon. Ma rine, de K.N.IL. en de vaste staf. is gisteren de „Waterman" te Rotterdam binnengelopen. De generaal-majoor van de generale staf A. H. Nijhoff sprak namens de Minister van Oorlog en van 'Marine a i. de mannen toe. Ook waren er 300 Chinezen aan boord, zes complete bemanningen vor mende voor schepen van de K.P.M., die tussen November en Maart ln de vaart zullen komen. De helft van het aantal is ondergebracht in het pension van de weduwe Tam Ching in Katendrecht, 60 in de loods van de Kon. Rotterd. Lloyd en de rest in zeemanstehuizen te Rotterdam en Amsterdam. De douane had met deze zonen van het Hemelse rijk heel wat te stellen! Niet alleen de meest vreemdsoortige gebruiksvoorwer pen hadden ze bij zich, maar ook sta pels sigaretten. BOESMAN-BALLON VEILIG GELAND Ballonvaarder Boesman deelt mede, dat de Rode-Kruisballon Zondag te Ba tavia gestart is. 15.000 toeschouwers waren aanwezig. De ballon is veilig in West-Java geland. TEGEMOETKOMING AAN GEWEZEN POLITIEKE GEDETINEERDEN. Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer be treffende het ontwerp van wet: „rege len betreffende toekenning ener tege moetkoming aan gewezen politieke ge detineerden of hun erfgenamen voor schade, ten gevolge van ondergane be waring of voorlopjge hechtenis geleden, ontlenen wij, dat de minister bereid is het bedrag van f.5,- voor het derven van inkomsten te wijzigen in f.8.- per dag. Het bedrag van f8.- per dag dient dan echter als maximum-bedrag der te gemoetkoming te geiden voor alle fac toren tezamen, dae de ten gevolge der detentie geleden sohade bepalen. ARM MEISJE! Het 4-jarig dochtertje van de familie Van der Berg, wonende aan de Achter- dijk te Ouderkerk a. d. Amstel kwam hedenmorgen hard uit het ouderlijk huis lopen en raakte onder een pases- rende militaire auto. Het kind was op slag gedood. mate voor behoeven in te spannen. Vol gens hetzelfde principe ben ik bezig een speciale ontvanger te construeren, met behulp waarvan men elke gedachten- trilling kan opvangen en dus als het ware gedachten kan lezen. Doch dit apparaat is nog niet geheel gereed. Doch ga nu eens mee naar het raam, i dan zal ik je iets laten zien". Panda I volgde de professor naar het open raam. VOOR DONDERDAG 11 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00 nieuws: 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 Louis Levy en orkest; 7.50 (VPRO) Dag opening; 8.00 nieuws: 8.15 ochtendvarla; 8.55 voor de vrouw; 9 00 gr.muzlek; 9 30 Een lied gaat de wereld rond; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Philharmonisch orkest; 11.15 pianomuziek; 1145 uit de wereldpers; 12.00 Maria Zamorra en or kest: 12.30 weerpraatje; 12.33 in het spionnetje; 12.38 Pierre Palla; 13.00 nieuws: 13.20 ensemble Jo Bos; 13.50 liedjes uit de film „Le Cavalier Nolr; 14.00 St. Maarten; 14.15 Sollstenconcert; 15.00 voor zieken en gezonden; 16.00 van vier tot vijf; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 welk dier deze week? 17.30 doe het zelf; 17.35 Gerard van Krevelen; 18.00 nieuws; 13.15 sportpraatje; 18.30 strijdkrachten; 19.00 radiostrip; 19.10 avondschool; 19.45 de RVD antwoordt; 20 00 nieuws; 20 05 echo van de dag; 20.15 Kamerorkest Maurlts v. d Berg; 21.00 Ultimatum hoorspel. 22.10 strijkorkest Muslcorda: 22.45 cau serie; 23.00 nieuws; 23.1524.00 walsme- lodieën. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00 nieuws: 7.15 gram.muziek: 7.45 morgen gebed: 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag; 9.00 voor de vrouw; 9.05 operette-muz.; 9.30 waterstanden; 9.35 Zlceunerklan- ken; 9.45 schoolradio; NCRV 10.00 orgel muziek; 10.15 morgendienst; 10.45 koor- iragmenten; KRO: 11.00 ziekenbezoek: 11.40 schoolradio; 12.00 Angelus; 12 03 Amusementsorkest; 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws; 13.25 zang en orgelmuziek; 13.45 Hors d'Oeuvre; NCRV; 14.00 Can zonetta Sextet; 14.40 voor de vrouw; 15.00 Sweelinck kwartet; 15.30 gr.mmuz., 16.00 bijbellezing; 16 45 Berlijns Stedelijk Orkest; 17.00 jeugdjournaal; 17.30 piano- duo; 17.70 lezing; 18.00 gram.muz.: 18.15 land- en tuinbouw; 18.30 NCRV-koor: 18 50 voor de Middelbare schooljeugd: 19.00 nieuws; 19.15 Leger des Heils: 19 30 actueel geluld. 19.45 Nederlandse orga nisten; 20.00 nieuws; 20 15 Steravond; 21.30 famllle-competltle: 22.00 gram.mu ziek; 22 05 causerie: 22,25 liederen van Valerius; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 nieuws: 23.1524.00 Russisch avondcon cert Bedrijven in Republiek onder militaire controle PANIEKSTEMMING TENGEVOLGE VAN GESTEGEN RIJSTPRIJS. Legercontacten meldt, dat volgens be richten uit Bantam de T.N.I. ook daar tot zuiveringsoperaties tegen opstande lingen moest overgaan. In Djokja worden in het belang van de veiligheid en de defensie destaats- oliebedriivcn en alle suikerfabricke-ï onder militaire controle gesteld, even als de landbouwondernemingen en de staatstextielbedrijven, die allen sedert 25 October „gemilitariseerd" zijn. De Republikeinse minister van Be voorrading onthulde, dat de rijstprijs in de Republiek gestegen was tot 50 roe- piah per liter, waardoor een paniek stemming onder de bevolking heerste. De regering heeft voor drie maanden maximumprijzen vastgesteld voor eerste levensmiddelen en kleding. DR BEEL RECIPIEERDE TE BATAVIA* Honderden gasten in het Palcis. Di' Beel heeft gisteravond in het Pa leis aan het Koningsplein te Batavia een receptie gehouden, mede in verband met de aanwezigheid van minister Stik ker. Vele honderden gasten bevonden rich in de paleiszalen en in de tuin. Onder hen waren de leden der voor lopige Federale regering, de leden der C.v.G.Dae heren Abdoel Kadir en Adil Poeradiredja, Sultan Hamld H, de Sultan van Hadramaut, de pauselijke delegaat, mgr De Jonghe d' Ardoye, de Legercommandant ge neraal Spoor, de vlootvoogd Admi raal Pinke, vele burgerlijke en mili taire autoriteiten en vertegenwoor digers van handel en bedrijfsleven. T.N.L BESCHIET PATROUILLEBOOT EN KORVET. Een patrouilleboot van de Kon. Ma rine werd gedurende een patrouillevaart in de territoriale wateren bij de mon ding van de Siakrivier Zondag tot twee maal toe door TNI-leden, van de wal af beschoten met mitrailleurs, aldus de Ma rinevoor liohtangsdienst. Na enige tref fers werd het vuur beantwoord en tot zwijgen gebracht. Maandag werd een korvet in straat Padang bii Bengkalis door mitrailleur- en geweervuur van de wal af bestookt: ook dit vuur werd tot zwijgen gebracht. Er riin aan Neder landse riide geen slachtoffers. Zes jaar geëist tegen „Gerrit de Stotteraar" VIER DER 55 INSLUIPINGEN TEN LASTE GELEGD. Gisteren stond Gerard Cornells Blom, alias „Gerrit de Stotteraar" te Amsterdam terecht, in verband met vier insluipingen, door hem gepleegd in December 1947 en Januari 1948 te Amsterdam. Mr Feitsma vertelt, dat slechts deze vier zaken ten laste zijn gelegd, omdat het ondoenlijk zou zijn al zijn inslui pingen (40 in Amsterdam en 11 in Den. Haag) te behandelen. Bij de vier in sluipingen, die ten laste zijn gelegd, zijn een groot aantal stuks textielgoederen en voorts gouden en zilveren sieraden en gebruiksvoorwerpen, sommen gelds in diverse valuta, kledingstukken en sohoenen een prooi van Gerrit ge worden. Vier getuigen, elk slachtoffer van Gerrit's roofzucht, vertellen dan hun verhaal, dat er steeds op neer komt, dat zy bij hun thuiskomst de inhoud van kasten en laden op de grond uitge spreid vonden. In de loop van het verhoor komen de drie uitbrekingen van Gerrit ter spjake en dan vraagt de president hem of hij nu geen vijltjes in zijn schoenzolen heeft verborgen. Gerrit lacht flauwtjes en schudt van neen. Mr Feitsma zegt in zyn requisitoir, dat Gerrit elke morele rem mist en, ofschoon hij niet verminderd toereke ningsvatbaar geacht mag worden, ter beschikking van de regering gesteld moet worden, omdat hij bij terug keer in de maatschappij waarschijn lijk de oude weg weer zou inslaan. Mr Feitsma eindigt met 6 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ter be schikking stelling van de regering. Gerrit kon, toen hij het laatste woord kreeg, niet uit zijn woorden komen, barstte in tranen uit, maar wist ten slotte toch nog de volgende woorden uit te brengen: „Na mijn straftijd weet ik zeker, dat ik het nooit meer zal doen!" Gerrit's a.s. zwager J. J. Bakvis was wegens heling van gestolen goederen gedagvaard, maar niet verschenen. Te gen hem eiste mr Feitsma 1 jaar ge vangenisstraf. De rechtbank zal op 23 November a.s. uitspraak doen. 9 JAAR GEËIST TEGEN BANKROVER. Qp 5 Februari 1947 werd in een ge bouw aan de Keizersgracht te Amster dam de 60-j. bankloper A. P. Moerman van de N.V. Kasvereniging door twee onbekende personen neergeslagen en van zijn tas, inhoudende ongeveer 25.0J0 tilden en enige chèques, beroofd. Een van de daders, de 4-Jarige ex- SS'er H. Bosscher, hoorde thans door oe Officier van Justitie bij de Amsterdam se rechtbank, mr L. H. Feitsma, 9 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Uitspraak 23 November as. HAAGSE RECHTBANK. Het geschenk voor de jubilaris. Een kantoorbediende die zich gisteren voor de Haagse rechtbank te verant woorden had. vertelde aan een boek handelaar te Leiden, dat hij een ge schenk nodig had voor een jubilaris, en namens de feestcommissie bestelde hy een mooi boekwerk. Als het niet naar genoegen was, zou het boek terug ko men, anders volgde betaling. Noch het één, noch het ander geschiedde, en de boekhandelaar was z'n boek kwijt. Der gelijke stukjes had hy ook ln andere plaatsen uitgehaald en de Officier vor derde nu 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. Uitspraak 23 November. AGENDA DONDERDAG: Casino: K en O.-filmvertoning 9.15 uur. Den Burcht: Carnavalszitting „Llmbur- gia", 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Lezing dr J. Lankhortt over onze doden. 8 uur nam. Schouwburg: „Lltterls Sacrum": Op^ voMtBft „De zaak A. D.'\ uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2