Onze grote SPEELGOEDAFDELING IS GEOPEND VROOM DREESMANN - LEIDEN Montgomery op Valkenburg aangekomen voor kort bezoek aan Nederland I STADSNIEUWS Officiële publicaties Wat er in Indonesië gebeurt Radio-programma DINSDAG 9 NOVEMBER Sen korte plechtigheid Punctueel om twaalf uur heden morgen stapte uit een Dakota van de Royal Air Force, die kort tevoren op het vliegveld Valkenburg was neer gestreken uit de nevelige najaarsluiht. de voorzitter van de permanente ver- dedigingsraad der Westeuropese Unie. veldmaarschalk Montgomery, die een bezoek van enkele dagen aan ons land brengt en daarbij o.a. door Koningin Juliana offirieel wordt ontvangen. Het vliegtuig kwam van het vliegveld Melle in Duitsland. Op het vliegveld waren ter begroet ng aanwezie de En gelse ambassadeur in ons land, sir Ph. Nicholls. kapt. ter zee C Moolenburgh als vertegenwoordiger van de minister president, generaal-majoor M. R. H. Calmeyer namens de minister van oor log. de drie stafchefs, te weten vice-ad- miraal ihr E. v. Holthe voor de mari ne, tevens waarnemend bevelhebber der z^estriidkraehten luit.-generaal mr H. J. Kruis als chef van de generale staf. en genera al-matoor C. Giebel als chef van de luchtmachtstaf. Voorts was aanwezig de commandant van het marinevliegkamp Valkenburg, officier vlieger eerste klasse J. Swaab. Direct na ziln aankomst op het vlieg veld inspecteerde veldmaarschalk Mont gomery die gekleed was in een eenvou dige beige legerjas zonder onderschei- d'nestekenen en getooid met de bekende zwarte baret, in tegenwoordigheid van enige der autoriteiten de reeds geruime t-iid opgestelde gewapende wacht van matrozen onder commando van de adel borst van de administratie eerste klasse J. C. Renko. Alvorens het vliegveld te verlaten de ontvangst na mslechts enkele minu ten in beslag wierp Montgomery een bl;k over de bedrijvigheid od het veld. waar diverse mltohells. fireflies en sea- furies stonden opgesteld. Na een kort gesprek met de militaire autoriteiten, nam Montgomery plaats in de auto van de Britse ambassadeur, om daarmede naar Den Haag door te reizen. Ook ziin stafdhef. major-general R. F. K. Bel- chem en lieut.col. Tweedie. die met Montgomery waren meegekomen, bega ven zioh per auto naar de Residentie. De stoet werd geëscorteerd door zes ma rechaussees op de motor, en tijdens de rit werd Montgomery herhaaldelijk ge groet door voorbijgangers en inwoners van Wassenaar en Den Haag. die zijn komst afwachtten. Het ligt in de bedoeling, dat Montgo mery Vrijdagochtend om 11 uur weer van Valkenburg vertrekt Voordien hoopt hij nog besprekingen te voeren met de minister-president en de minister van oorlog. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Bij K3. is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau ds H. A. Munnik oud-voorzitter van de synode van de Geref. Kerken in Nederland, pre dikant te Zwolle. VIS-KLEINHANDEL STREEFT NAAR ERKENNING VIA DIPLOMA'S. Maandag 29 Nov. zullen in IJmuiden de eerste examens voor detailhandela ren in vis gehouden worden, onder aus piciën van de stichting vakopleiding 'I O.) en als gevolg van bemoeiingen van de vakgroep detailhandel in vis. Voortaan worden deze examens jaar lijks gehouden om op deze wijze diplo ma's te kunnen bopkennen, die de basis zullen moeten vormen van een erken ning in de vis- kl ei rih and elDe examens bestrijken het hele practisohe en theo retische gebied, waarop de moderne vis handelaar zich pleegt te bewegen. PROF. BLAZER OVERLEDEN. Gisteravond is de buitengewoon hoog leraar aan de Economische Hogeschool, de heer C. A. Blazer, uit Amsterdam, terwijl hij op het station #D.P. te Rot terdam op de trein stond te wachten, plotseling overleden. De heer Blazer bereikte de leeftijd van 67 jaar. ROOSEVELT JR. K03IT NAAR ONS LAND. De advocaat Franklin Delano Roose velt jr. de zoon van wijlen president Roosevelt, is gisteren per vliegtuig uit New-York vertrokken voor een zaken reis door Eurcpa. welke vijf weken zal duren. Hij zal o.a. ook een bezoek aan ons land brengen en hoopt tezamen met zijn moeder, mrs Eleanor Roose velt, die thans te Parijs vertoeft by de algemene vergadering van de V.N., nog voor Kerstmis naar de Ver. Staten te kunnen terugkeren. L.A.F.V. HOUDT ZICH MET BLOEMENFOTOGRAFIE BEZIG. Al ,ls het jaargetijde der bloemen reeds weer achter ons, toch neemt het niet weg. dat de Leidse Amateur Foto graven Vereniging ons een zéér leer zame avond gaf over bloemenfotogra fie De heer Gompelman gaf allereerst een duidelijk overzicht van deze moei lijke maar mooie tak der fotografie. Hij liet ons. door het tonen van zijn epgen foto's, züen, hoe de bloem het .doet" in het stilleven; daarna als bloem alléén en ten slotte het detail van de bloem. Zo zagen wy de schep ping in al zyn glorie. Na nog verschillende tips gegeven te hebben voor het gebruik van achter grondbelichting, rangschikking en soort bloemen, werd na de pauze overgegaan tot de praktijk. Een vijftiental enthou siaste leden nam, onder leiding van de heer G. diverse opnamen, waarna men zéér tevreden met het resultaat naar huis ging. Het bestuur heeft voor de beste op name een prijs voor fotomateriaal toe gezegd. LEIDS KUNSTCENTRUM. Dezer dagen vormde zich een voorlo pig comité, dat de naam „Leids Kunst Centrum" aannam. Het stelt z'ch als eerste doel een tentoonstelling te orga niseren. die de Leidse bevolking een beeld wil geven van het artistieke leven in onze,stad. Deze expositie zou In ieder geval na Pasen gehouden moeten wor den en het beste moeten brengen, dat Leiden op het gebied* van schilderkunst, plastiek, ceramiek, edelmetaal-bewer king, glasschilderkunst en handweef kunst kan opbrengen. Het comité staat onder voorzitter schap van de wethouder van onderwijs, de heer J C van Schaik, terwijl het secretariaat in handen is van mei. C. Th. Reisberman, Rodenburgerstraat 50. Bij de Universitaire Pers te dezer stede zijn in druk verschenen de rede voeringen, welke resp. door mr J. V. Rypperda Wierdsma en dr A. M. Schle- singer zijn uitgesproken bij de aanvaar ding van hun ambt als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit alhier. De Wethouder van Sociale Zaken, de Heer S, Menken, Is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. De Wethouder van Onderwijs, de Heer j. c van Schalk, zal Woensdag spreekuur houden van 1.30 uur2.30 uur. BRUINE KRAAI GESCHOTEN. De jager Faessen uit Maasbree ontdekte tussen een vlucht kraaien een exemplaar, dat zijn bijzondere aandacht trók. Hij loste een schot en wist de vogel te treffen. Het bleek een bruine kraai te zijn. Het verenpak was mooi bruin getekend, terwijl de vleugels iets wit waren aangezet. Volgens vogelkenners zou een bruine kraai nog zeldzamer zyn dan de fameuze witte r-af. Veldmaarschalk Montgomery (in beige jas met baret) inspecteert, direct na aankomst op het vliegveld Valkenburg omstreeks het middaguur, de gewapende wacht. Hij werd daarbij vergezeld door de waarnemend bevelhebber der zee- striidkrachten, en chef van de marinestaf vice-admiraal jhr E. J. van Holthe, en de commandant van het vliegkamp, officier-vlieger eerste klasse J. Swaab (geheel rechts). Foto Leidsch Dagblad—Van Vliet De reis van minister Stikker In wélingelichte kringen in Den Haag kon men ons hedenmorgen nog weinig commentaar leveren betreffende de reis ypn minister Stikker naar Indonesië. Op een vraag of het juist is, dat de minister Woensdag of Donderdag naar Nederland terugkeert, verklaarde men, dat het op dit ogenblik inderdaad in de bedoeling ligt om geheel volgens het aanvankelijk opgestelde plan morgen of overmorgen naar Nederland te reizen, om opnieuw met de overige leden van de Nederlandse regering te overleggen. De kans, dat minister Stikker voor zijn vertrek naar Nederland nogmaals Djokja zal bezoeken, acht men hier zeer gering, maar absolute zekerheid hieromtrent zal men eerst hebben, wan neer de adviseurs van'de minister, die morgen uit Djokja worden terugver wacht, hun ervaringen aan hem heb ben medegedeeld. De adviseurs hebben immers de besprekingen in Djokja, die door minister Stikker zelf worden inge leid, voortgezet. Het tijdstip van de ontvangst van de brief der republi keinse delegatie was inderdaad voor minister Stikker een onaangename ver rassing, maar het is bepaald onjuist hieruit te concluderen, dat daarom de thans aangevangen oriënterende be sprekingen zouden zijn of worden afge broken. Wel was het voor minister Stikker reden om geen tweede maal persoon lijk naar Djokja te reizen, doch hij heeft niettemin daarna zijn adviseurs wederom naar de republikeinse hoofd stad gezonden. MINISTER STIRRER'S ADVISEURS NOG IN KALIOERANG. In het toestel uit Djokja, dat, naar verwacht werd, de adviseurs van minis ter Stikker, de heren Koets, Van Hoog straten, Gieber, Elink Schuurman en élom, naar Bataivia zou brengen, be vonden zioh slechts mr Tamboenan, voorzitter van de Parkindo (Rep. Chr. Partij) en de voorzitter van de Com missie voor de opstelling van het Nat Program. Tamboenan deelde mede, dat de adviseurs in Kalioerang waren ach tergebleven, omdat zij nog niet gereed waren met hun besprekingen. Hij zei- de. dat zij waarschijnlijk morgen naar Batavia zullen terugkeren. SJAR1FOEDDIN LEIDT COMMUNISTEN BIJ SARANGAN. De militaire gouverneur van Soera- karta heeft volgens „Antara" verklaard, dat de communistische eenheden, die thans ln de omgeving van Saragan wor den omsingeld, onder de persoonlijke leiding staan van ex-premier Amir Sjarifoeddin, die nog in leven blijkt te zijn. INDONESIA'S GROEIENDE ONVEILIGHEID. Alweer twee doden. Het dessahoofd van Dajcelcehoer is vannacht neergeschoten door een ben de. die voor f. 1.000 uit zijn woning roofde. De administrateur van de onderne ming „Pontolimo" in het Tasik-Mala- jase werd beschoten, waarbij 'n schot rakelings voor de borst langs hem ging Direct daarna ging de aanvaller de ad ministrateur met een slagwapen te lijf en verwondde hem zodanig, dat het slachtoffer later overleed. Klaproosdag 13 NOVEMBER 1948. Ook dit jaar zal op 13 November a.s. 't Nederlands Oorlogsgravencomité de bekende klaproosverkocp organiseren. Door steeds grotere bekendheid van dit werk in het buitenland breidt het aantal van hen, die als gasten van het gehele Nederlandse volk de graiven van hun dierbaren bezoeken, zioh jaarlijks belangrijk uit. Naast (de steun en de gastvrijheid, verleend aan duizenden be zoekers, financiert het Comité ook de jaarlijkse Airborn Pilgrimage naar Oos terbeek en Arnhem. Gedurende 4 i 5 dagen wordt gastvrijheid verleend aan circa 500 Oud-Strijders en nabestaan den. In het afgelopen voorjaar waren ook 80 Franse Oud-Strijders en nabe staanden de gasten van het Comité. Op Zondag 14 November zullen over al ter wereld de gevallenen uit beide wereldoorlogen op plechtige wijze wor den herdacht. Bij ons zal de grote na tionale plechtigheid wederom plaats vinden in de historische Nieuwe Kerk op de Dam te Amsterdam, des middags te 3 uur. Laat ieder rechtgeaard Nederlander zich op 13 November tooien met het in ternationaal symbool der dankbaarheid jegens de tienduizenden geallieerde strijders, die voor deze vrijheid in Ne derland hun leven gaven. Zij. die het Leidse Comité a.s. Zater dag by deze actie als collectant (e) wil len assisteren, kunnen zich vanaf des ochtends 9 uur melden in de bovenzaal van de Sociëteit ..Amicitia", Steenstraat. B. en W. hebben bij onderhandse i aanbesteding het verbouwen en restau- reren van de woning aan de Stadstim- I merwerf opgedragen aan de aannemer K. Burgy, alhier, voor de somma van I f. 25.946. Tweede Solistenconcert K.&O. SYMPATHIEK OPTREDEN VAN MARJO TAL EN KEES KOOPER. Het was waarlijk geen sinecure, het geen de pianiste Marjo Tal en de violist Kees Kooper ons op het twee solistenconcert van K. en O. in de Lakenhal te presenteren hadden. Zij brachten een voornaam en veel zijdig programma, waarin aan klassiek en modern gelijkelijk plaats was inge ruimd, zoals men het helaas te weinig hoort. Handel. Bach. Beethoven, Pijper en Debussy: het had minder gekund! Beiden openbaren een eerlijke en fijn zinnige muzikaliteit, zonder effect be jag, een elkaar uitstekend begrijpen en een speciaal voor het moderne genre, intelligente dispositie. Hun samenspel kenmerkt zich door evenwichtige verhoudingen, een zuiver afgestemd coloriet én veel souolesse. waardoor bij v. de betoverende Debussy- sonate in g kl. t.' met haar karakte ristiek Spaanse inslag en bly, verheven gestemd einde, tot een weldaad werd Het juiste aanvoelen nam hier bepaald een zeer hoge vlucht! Bijzonder trof in deze sonate het wa zige abtouchement der pianiste, in scherp contrast tot haar aanslag in de Beethovenvariaties op 34. waarin zy alles op Intense en klare sonoriteit In stelde. waardoor echter het karakter van dit opus geweld werd aangedaan. Deze variaties nog zo sterk onder in vloed van Mozart staand hadden ongetwijfeld een lichter en minder pathetische toets kunnen verdragen. De violist bracht een overwogen ana lyse van Bach's beroemde solo-v>nnte in G kl. t., waar hij technisch tegen op gewassen was en door zyn mooie streek trof. Doch geestelijk kunnen de relief- spanningen nog groeien, de opzet kan breder, de sfeer immaterieler worden. In Handel's sonate no 6 waren een voud, rust en sfylistlsche zuiverheid aanwezig, al was het duo toen nog niet op volle kracht en de violist af en toe aan de scherpe kant. Pjjper's uit 1922 daterende 2e viool- sonate, waarin ondanks bitonaliteit en polyrhythmiek de gematigheid ln ver houding tot later werk opvallend is en in het zeldzaam geconcentreerde mees terschap nog een zeker evenwicht blijkt te bestaan tussen intellectuele en muzi kale waarden lyriek! werd met volle overtuigingskracht en diepgaand begrip geïnterpreteerd. Evenals in De bussy was hier sprake van 'n frappante artistieke gelijkwaardigheid. Pijper had zich moeilijk betere voor vechters van zijn kunst kunnen inden ken. Beider kunnen getuigde van een uit stekende scholing, reeds veel routine en een sympathiek aandoende studiezin, die alle elementen inhoudt, superieure prestatie's in de toekomst mogelijk te maken. Met belangstelling zullen wij dan ook een wederoptreden van dit ernstig stre vende kunstenaarspaar tegemoet zien. K. en O. had met deze zich ..voorstel lende jonge kunstenaars" een goede keus gedaan! Veel hartelijk applaus van een helaas te klem gehoor en fraaie bloemstukken. H. SCHOUWBURGAVOND „PROFESSORENWIJK". Opvoering van „Een lijdensweg". In de prachtig bezette Schouwburg werd gisteravond voor de leden van ds B,V. „De Professorenwyk" een opvoe ring aÉgeven van het door Felix Phi- lippi geschreven toneelspel .Ben lijdens weg". De medewerkenden, die zich voor deze avond hadden verenigd onder leiding van de heer F. H. M, Kok. zagen zich voor een zware opgave gesteld, waarvan vooral mevr. C. Klaasen als mevr. Wie- dema, die. om haar kind uit de gevan genis te redden een onschuldige liet veroordelen, het leeuwenaandeel te ver werken kreeg. Met haar fiin doorleefd spel heeft zij echter dit stuk op een hoog niveau weten te plaatsen, waarb.j zij een goede lei&nspeler vond ln de heer Frederik van Tuyl (F. H. M. Kok), de onschuldig veroordeelde boekhouder. Geheel in de toon en goed volgehouden was*ook haar zoon Henri (W. J. v. d- Horst), bij wie het recht voor alles ging en waardoor hil wel eens in bot sing kwam met de opvattingen van ziin moeder, die evenwel ook later, mede oo aandrang van haar broer (J. P W. Oomens). inziet verkeerd te hebben ge handeld en dan terwille van haar zoon Wim (L. W. M. Gaykema), die ln feite van alles de schuld is, de zware gang van vernedering wil gaan, waardoor het onschuldig veroordeelde boekhoudertje wordt gerehabiliteerd. Thea van Tuyl (mei, B Klaasen). die als verloofde van Henri, een zware strijd heeft te voeren tussen de voor haar verloofde opgevatte liefde en het tenrecht haar vader aangedaan, hadden >vij gaarne wat overtuigender in haar spel gezien. Het bleef nu alles wat vlak, waardoor aan haar spel niet die inhoud werd gegeven, welke haar rol volkomen aanvaardbaar maakt. De overige mede spelenden maakten een enkel foutje daargelaten wat er van hun onder geschikte rol te maken was. Voorzitter P. D. Beversluis sprak aan het begin van de avond een kort woord van welkom en heeft aan het einde van het spel. waarvan het tweede (bedrijf de climax vormde, de dames met bloemen gehuldigd. Humanistisch Verbond Ds P. Eldering over „Humanistische Bijbelbeschouwing". Voor de gemeenschap Leiden van het Hum. Verbond sprak Zondagochtend in het Federatiehuis ds P. Eldering, eme ritus predikant te Oegstgeest over „Humanistische bijbelbeschouwing". Een lid van het Hum. Verbond, aldus spr.. ook al is hij vervreemd van de kerk en los van het kerkelijk leven.be- hoort niet los te staai^. van de bijbel. I Wel moet hy totaal las staan van de verouderde bijbelbeschouwing, die de bijbel in meer of minder sterke zin ziet als Heilige Schrift of Woerd Gcds. De ze beschouwing is dikwijls mede oor zaak geweest van vele door bijbelgelo- vig? mensen bedreven ongerechtighe den. Spr. gaf hiervan enig? historische voorbeelden. Gelukkig is in de 19e eeuw dooi wetenschappelijke mannen, waar onder ook Leidse professoren, op* on weersprekelijke en ook nooit op we tenschappelijke wijze weerlegde wijze aangetoond, dat deze oude bybelbe- scnouwm onjuist is, ook al wordt ze nu iy>g door millioenen aanzehanden. Zelfs overigens orthodoxe theologen als Prof. Cramer en wijlen prof. Korff hebben hun oude bijbelbeschouwing moeten op geven en laatstgenoemde schreef in- aertild. dal hij na zich lang verzet te hebben, ten slotte „bezweken was voor de werkelijkheid van de bijbel, di? op bladzijde na bladzijde duidelijk zegt: Ik ben niet onfeilbaar. Ik ben een boek vo' 'gens.riidigheden en fouten". Spr. meent, dat een humanist in plaats van in de bijbel een houvast te hebben, moet trachten, tot een over tuiging omtrent geloofs- en gewetens vragen te komen, waarin hij vaststaat. Daartoe is het nodig om naast andere gschriften. ook de bijbel aandachtig te lezen, vooral die uitspraken die over zulke vragen handelen. Waar bijv. de psalmdichters getuigen van hun eer bied en ontzag voor Gods schepping, van hun dankbaarheid en vast ver trouwen op God. waar ze klagen over hun zonden, daar heeft de humanist zich af te vragen of hij ook zulke ge voelens kent en waarop zyn geloof en vertrouwen berust. Desgelijks, waar profeten spreken van een stem, die zij horen, van een roeping. Van een opdracht., die hun wordt opgelegd en waaraan ze tegen eigen neiging in. gehoorzamen, behoort de humanist zich af te vragen of hij ook iets dergelijks kent En waar in het N. T gesproken wordt over opstanding en eeuwig leven en getuigd wordt van een overwinning van de dood, moet dit voor de humanist aanleiding zijn om zich te herinneren, hoe hij staat tegenover het mysterie van de dood. Op de levenshouding komt het aan in al deze vragen. Door ernstig bijbellezen, los van de oude bijbelbeschouwing, wordt eigen overtuiging gesterkt, ver ruimd en verdiept en kunnen huma nisten het christendom beter leren be grijpen, zodat humanisten en christe nen samen kunnen werken en samen strijden tegen wat Prof. Haetink ln zijn brochure „Humanisme en Socialisme" het animalisme noemt. Aan het slot van zijn rede gaf spr. zijn hoorders in overweging om vragen of opmerkingen naar aanleiding van het gesprrkenen schriftelijk aan hem toe te zenden. Op een later te houden praatavond zullen deze vragen enz., dan onderling behandeld en uitgepraat kun nen worden. Met gróte aandacht werd de duide lijke uiteenzetting van spr. gevolgd. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer R. J. Smit. NED. CHRIST. HANDELSREIZIGERS- VERENIGING. De N.C.H.V., afdeling Leiden, kwam in vergadering bijeen. Na de gebruike lijke opening door voorzitter C. Grif fioen en afwerking van verschillende huishoudelijke zaken, gaf de heer B. Esderts een uiteenzetting van het rap port over de bescherming van het. be roep van handelsreizigers. Uit de hier na volgende bespreking kwam vast te staan, dat het van zeer groot belang is. dat dit beroep in de naaste toekomst wordt beschermd. Deze leerrijke en interessante avond werd door de heer Blokzijl met dank gebed gesloten. WASSENAAR Dodelijke aanrijding op de Rijksstraatweg VRACHTAUTOCHAUFFEUR OM HET LEVEN GEKOMEN. Gisteravond omstreeks zes uur stopte de vrachtautochauffeur J. v. d. H. uit Piershil op de Rijksstraatweg, bij de Oudermeulen\aan om even zijn achter licht te controleren. De evenals de vrachtauto uit Den Haag komende per sonenauto. bestuurd door W. uit Leiden, is met kracht achter op de vrachtauto ingereden, doordat het achterlicht van de stilstaande vrachtauto niet brandde. Daarbij werd v. d. H. tussen belde wa gens doodgedrukt. De chauffeur van de personenauto werd niet gewond, doch deze auto werd zwaar beschadigd. Dë vrachtauto liep geringe schade op. VOORSCHOTEN 45 jaar „Kinderzorg" NIEUW VOORDORP* VIERT FEEST. Ter ere van het 45-jarig bestaan van de vereniging „Kinderzorg" hadden zich oud-pupillen en oud medewerksters. Maandagmiddag, in een der zalen van ..Nieuw-Voordorp" verzameld om met elkaar dit belangrijke feit te herdenken. Van heinde en verre was men toege stroomd, het werd voor velen een pret tig weerzien van vroegere vrienden en vriendinnen. De stemming was er di rect in. Nadat een kopje thee was geserveerd, sprak dé tegenwoordige directeur, de heer O. R. I. Viveen op zijn eigen gees tige wijze alle aanwezigen hartélyk toe. Namens bestuur en directie heette hU ln het bijzonder welkom de dames mevr. S. G. Kwak—v. ZwUndrecht. oud-direc trice en mej. De Groot en mej. Derkse beide oud-medewerksters. Dierbare her inneringen speelden hem door het hoofd bij het aanschouwen van al.die oud vertrouwde gezichten. Voordat men de versierde zalen ging bezoeken, zongen enkele meisjes nog een aardig lied. Mevrouw Viveen had een wedstrijd uitgeschreven voor de verschillende groepen in het versleren van de eigen zalen. Het was voor de, jury. bestaande uit de dames Snoeck Henkemans, v. d. Stoel en Schut voorwaar geen gemak kelijke taak om de mooist versierde zaal er uit te halen. 's Avonds was er een feestelijke bij eenkomst in het gebouw voor Chr. Be langen aan ïe Wijngaardenlaan. Het gebouw was geheel bezet. Deze feestelijke bijeenkomst was een waardig slot van een feestdag Taveno, het bekende muziekgezel schap. opende met een tweetal num mers van Mozart, waarna mevrouw Belia Keijzer met haar mooie stem, van K Andiiessen' zong „Liederen leeft". Het applaus was ten volle verdiend. Hierop volgde geheel iets anders en toch ook weer iets met een ernstige pn- dergrond. Mej. mr C. J. v. d. Hurk droeg voor „Arle Bombarie". Het was of men Arie, zijn moeder uit de volksbuurt en de onderwijzeres in eigen peraoon voor het voetlicht zag. Taveno voerde hierna nog een drietal nummers uit, welke be ter klonken dan de inzet en toen kwam de feestredenaar, ds P. Lugtigheid uit 's-Gravenhage. Als grondslag voor zijn feestrede had spr. als inleiding een schets gegeven van David, die op de vlucht moet slaan, omdat hij achter volgd wordt en dan ten slotte onder duikt in een spelonk in de woestijn. Lijkt Nieuw-Voordorp niet op deze spelonk, vroeg spr., waarbij hij in het bijzonder dacht aan de vele oud-pupil len die in de zaal waren. Hij dacht aan het kinderleed dat een ieder der oude ren zich wel kon Indenken en dan gaat het om het meevoelen. Maar bij de mensen moet men het niet zoeken, het moet'gezocht worden bij God. God moet gezocht worden en daarom hoopt spr. dat er velen zullen zyn die vanavond geleerd zullen hebbeiï waarachtig te bidden. Alvorens de feestcantate werd uitge voerd door de kinderen van Nieuw- Voordorp, bood de heer W. H. J. Ju. namens de leveranciers, aan het be stuur een geschenk aan onder couvert. En toen werd de feestcantate met me dewerking van Taveno en onder alge hele leiding van de heer J.. de Jager uitgevoerd, een feestcantate waarin het leven in het kinderhuis in het kort werd vertolkt. Aan het einde heeft de heer O. R. I. Viveen allen dankgezegd voor de onder vonden medewerking en overhandigde hij de aangeboden bloemen aan zijn echtgenote. Ook deze geste werd met applaus bezegeld. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 9 November. Op de effectenbeurs bestond vandaag een bepaald flauwe stemming. Men hel de over tot de mening dat deze zwakke tendens moest worden toegeschreven aan belastingverkopen. Daarbij komt, dat de algemene internationale toe stand nog steeds onbehagelijk is. Koninklijke werden onmiddellijk een paar punten beneden het vorige slot afgedaan, waarna nog een verdere re actie intrad. Ten slotte bedroeg het ver lies zeven punten. Unilevers waren vijf punten lager, terwijl Philips zes punten moest prijsgeven. Ook de minder cou rante industrie-aandelen» waren aan aanbod onderhevig, met nadelige ver schillen als gevolg. De koers van HVA zakte verder, zodat dit fonds een ver lies van zes punten kreeg. Rubberwaar den waren eveneens lager. Amsterdam Rubbers moesten vier punten afstaan: ook de Tabakken zakten een paar pun ten in. Indonesische fondsen waren merendéels gedrukt, hoewel niet zo veel veranderd. De scheepvaartmarkt was kalm. doch ook hier gingen de noterin gen één of een paar punten naar be neden. De Nederlandse staatspapieren waren ook niet opgewekt. De conversie lening 1947 was een fractie luier. De Amerikaanse markt lag verlaten. VOOR WOENSDAG 10 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30: lichte muziek; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18: Guus Deloof en orkest; 8.50: voor de vrouw; 9.00: BBC Symphonle- orkest; VPRO 10.00: morgenwijding; 10.20: onze keuken: 10.30: voor de vrouw, 11.00: populair non stop-programma; 12.00: Jan Vogel; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platteland; 12.38: Kllima Hawallans, 13.00: nieuws; 13.20: klanken uit Z. Amerika; 14.00: gesproken portretten: 14.15: Jeugd- concert; 15.00: De vrouw ln de mist, hoor spel; 15.30: de Regenboog; 16.00: de Rood borstjes; 16.15: het stond ln de krant; 16.45 vragen, staat vrlk 17.15: lichte or kestwerken; 18.00: nieuws; 18.15: varia; 18.20: zang en orkest; 18.30: strijdkrach ten; 19.00: lezing; 19.15: Sllvestrl-kwartet;' VPRO 19.30: voor de leugd; 19 40: Jeugd- nleuws; 19.45: lezen ln de Bijbel; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20.20: Omroep orkest; 21.05: Juarez, hoor spel; 22.15: Cnopln-programma; 22.45: van boek tot boek; 23.00: nieuws; 23.15: de Hlt-Klt; 23.4524.00: rustige avond klanken. Hllversnfm II (415 M.). NCRV 7.00: nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: Woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 9.00: ziekenbezoek: 9.30: waterstanden; 9.35: Symph. morgencon cert;; 10.30: morgendienst; 11.00: vlooi en plano; 11.15: hoorspel; 12.30: weerover- zicht; 12.33: Ancora Trio; 13 00: nieuws; 13.15: orgelconcert; 13.45: Hobokwartet; 14.00: Promenadeorkest; 14.45: alt Rhap- sodle opus 35; 15.00: Jeugdconcert; 16.00: voor Jeudlge postzegelverzamelaars; 16.15: Veenendaals Meisjeskoor, Bijbelvertelling en lezing; 17.30: Vijf Zapakara's; 18.00: Ned Koren en Korpsen; 18.30: Janny van Wering, clavecimbel; 18.50: Londens Pal ladium Orkest; 19 00: nieuws; 19.15: nieuws uit Indonesië: 19.30: actueel ge luld: 19.45: Engelse les; 20.00: nieuws; 20.15: Dankdienst; 21.45: Concertgebouw- oftest; 22.45: Avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: gram.muzlek; 23.4724.00: gedeelten uit „Lohengrin",

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3