Kwartet in een flat Gaan de Sovjets van directe naar indirecte actie in het Westen! Weer een goudstaven-zwendel te Rotterdam RECHTZAKEN Kerkelijk Leven DINSDAG 9 NOVEMBER Ernstige beschuldiging tegen Amerikaans Republikein Parnell Thomas (een republikein van New Jersey), de voorzitter van de com missie tegen on-Amerikaanse activiteit ^an het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, heeft een aanklacht tegen zich horen uitspreken wegens fraudu leuze handelingen tegenover de regering. De aanklacht spreekt van een poging om de Verenigde Staten gelden en goe deren te ontfutselen. Dr.'e beschuldigin gen wegens onrechtmatige eisen waren in de aanklacht vervat. Volgens de aanklacht strekt de fraude zich over een periode van vijf jaar uit. Rechtskundigen zeggen, dat. indien het bewijs geleverd wordt, Thomas maximaal twee-en-dertig jaar gevange nisstraf of veertigduizend dollar boete of beide kan oplopen. Thomas wordt tevens beschuldigd van vier-en-dertig ..openlijke overtredingen" Tegelijk met hem aangeklaagd is zijn secretaresse, Helen Campbell. Volgens de aanklacht stonden mej. Campbell's nicht Myra Midkiff en een dienstmeisje van het huis Campbell. Arnette Minor, op de betaalsrol en ontvingen zij maandelijks ohèques zonder in werkelijkheid voor de regering arbeidzaam te zijn. De secretaresse inde de ohèques en droeg het geld over aan Thomas. Thomas is vorige week herkozen in het huis van afgevaardigden. Sokol-Sikkel Een kort bericht In ons blad van eni ge dagen terug meldde dat 1140 leden uit de Tsjechische sportvereniging de Sokols zijn gestoten, terwijl 98000 nieu we leden toetraden. Mogen we, daar hier zo duohtlg gehamerd is, nu meteen maar voorstellen de naam te verande ren in „Sikkels"? IN HET GROOT! Een zeug van de landbouwer A. Hoving te Oosterhesselen wierp dezer dagen 23 biggen, waarvan er thans nog 13 in leven zijn. Deze zeug heeft thans in vijf maal 76 biggen ter wereld gebracht. De ere-promotie van de beren Drees en Rijkens Na afloop van de ere-promotie van de heren Drees en Rijkens te Rotter dam vond een drukbezochte receptie plaats, waarna het gemeente-bestuur van Rotterdam een officieel diner in het Raadhuis aanbood! waar behalve de twee nieuwe ere-doctores, aanzaten de ministers, de curatoren, hoogleraren, leden van de Raad van Beheer, verte genwoordigers van studentencorporatie der Ec. Hogeschool en de fractieleiders uit de gemeenteraad van Rotterdam. Den Haag voor vliegveld Ypenburg Het college van B. en W. van Den Haag heeft besloten zich uit te spreken voor de aanleg van een E^'liegveld op Ypenburg. Tot dit besluit is men geko men na een diepgaand onderzoek, dat werd uitgevoerd door de technische dienst van de gemeente. Men acht de uitbre ding van Ypen burg tot E-vliegveid goedkoper en ef ficiënter dan de aanleg van een vlieg veld bij Schieveen. terwijl met de uit breiding belangrijk minder tijd gemoeid zal zijn. N. TERAARDEBESTELLING VAN DE HEER T. L. MELLEMA. Gistermiddag is de heer T. L. Melle- ma, oud-inspecteur van de Scheepvaart te Schiermonnikoog onder grote 'belang stelling ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevonden zich mr J. J. Ooyevaar, directeur-generaal van de Scheepvaart; de heer De Booy, secre taris van de NZHRM, en burgemeester J. Anker van Schiermonnikoog. Mr Ooyevaar sprak namens de re gering en namens het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De heer Melle- ma was een bekend en verdienstelijk man, die veel voor de scheepvaart en in het bijzonder voor de binnen- en kustvaart heeft gedaan, aldus spr. Op alie zeevaartscholen werd een dagorder voorgelezen, waarin zijn goede hoeda nigheden ware: vermeld. Wijziging in richtlijnen voor de S.E.D. Gèdurende het afgelopen week-end hebben te Karlshorst, het hoofdkwar tier van de Sovjetrussische stadscom- mandant, generaal Kotikof, besprekin gen plaats gehad tussen hoge Sovjet officieren, politieke commissarissen en vertegenwoordigers van Duitse CP en I de SED. Uit de- richtlijnen, welke de SED-leiding aan haar hoogste functi- onnarissen heeft doorgegeven, zou blij ken, dat de Sovjetautoriteiten het voor gestelde programma van actie der SED voor niet-opportuun hebben verklaard en dat zij in afwachting van de komen de gebeurtenissen op internationaal ge bied een verdere verscherping van de politieke tegenstellingen in midden en West-Europa al thins voorlopig willen vermijden. Zoals bekend heeft de SED in de laatste weken bij de mi litaire Sovjetregering in Duitsland aan gedrongen op fen doelbewuster koers en op een agressiever politiek ten opzichte van Berlijn en op een intensivering van de actie in het Westen. Klaarblijkelijk hebben twee gebeurte nissen de Sovjets aanleiding gegeven deze aanvankelijk in principe goedge keurde activiteit tot nader order uit te stellen. Deze beide gebeurtenissen zijn: de onverwachte herkiezing van presi dent Truman, welke een ononderbroken voortzetting van de Amerikaanse bui tenlandse politiek betekent en de suc cessen der door de communisten gelei de strijdkrachten in China. Uit de directieven van Karlshorst zou, zoals uit de vertrouwelijke medede ling der SED-leiding aan haar Berlijn- se en Westduitse functionnarissen kan worden afgeleid tevens blijken, dat de verwachting van Moskou, door een toegeeflijker houding in zijn Duitsland- politiek grotere vrijheid van handelen in het Verre Oosten te verkrijgen, niet tengevolge zal hebben, dat de Sovjets de handen geheel uit West-Duitsland zullen terugtrekken. De directe actie zou slechts plaats moeten maken voor een indirecte. De oprichting van een „onaf hankelijk sociaal democratische partij in Duitsland" en de pogingen om voor deze, volgens sommigen communistische beweging in geheel Duitsland de toela ting te verwerven, alsmede het voorstel der „vrije Duitse vakverenigingen" en de communistische vakorganisaties van Oost-Duitsland aan de vakverenigingen van het Westen, om in de Britse én Amerikaanse zones een gemeenschappe lijk congres te houden, duiden er op, in welk* richting deze indirecte actie zal gaan. Edenaar vloog er voor f 4500'in Tegen het einde van Juni was een 27-jarige eierverzamelaar uit Ede op zoek naar een staafje goud. Het voor beeld van de Edese fabrikant, die er een paar weken tevoren bij een trans actie voor f. 60.000 in was gelopen, is voor hem blijkbaar geen waarschu wing geweest. Te Rotterdam kwam hij in contact met enkele mannen, die hem, naar zij zeiden, wel aan een staafje goud konden helpen. Als hü eerst maar f. 500 handgeld wilde be talen. Hij scharrelde het geld bij el kaar en een paar weken later vond hij de verkoper in een café op de Crooswijkseweg. In een rustig hoekje haalde de man een kartonnen doos onder ziin jas van daan. waar in watten een staaf goud van maar eventjes 24 karaat lag. f 4500 en hij kon de staaf meenemen. De Ede- naar naar zijn woonplaats terug om bil kennissen en buren geld te lenen. En toen weer terug. In een donkere gang verwisselde het goud van eigenaar. Thuis wachtte hem echter een min der aangename verrassing. Toen hij probeerde een stukje van de staaf af te slaan bleek het goud een contra gewicht uit een raamstijl te zijn met een loden omhulsel, dat in een goud- bad was gedompeld. De Edenaar wist van schrik niet beter te doen dan ziin sohat in de tuin te begraven. Maar na verloop van tild klopten de mensen, van wie hij geld had geleend.'aan ziin deur en toen hij niet betalen kon, werd de politie uit Ede er in gemengd. De Rotterdamse re cherche kwam er aan te pas en n'.et lang daarna zaten de 33-jarige los werk man C. B. en de 34-jgrige klokkenma ker M. B. achter slot. Na lang speuren kwam men er achter, dat de 21-jarige metselaar A. J. K. het geld geïncasseerd moest hebben. De man had echter een tip gekregen en-hield zich sohuil. Maar op een goede dag. toen hij even zijn distributiekaart ging halen, liep hij in de arm van een hoofdagent van politie die voor hetzelfde doel van huis was gegaan. De drie verdachten worden nu voor de officier van iust tie geleid. K. begint intussen een oude schuld van vijftien maanden gevangenisstraf op te knappen. Uit niets is komen vast te staan, dat deze goudstavenzwendel iets ^met de vorige heeft uit te staan. Het lot van geblokkeerd tegoed Minister Lieftlnck heeft in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Ka mer op het voorlopige verslag over het wetsontwerp tot afwikkeling van de geld zuivering medegedeeld, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat het be drag van het geblokkeerde tegoed, waar boven een mach tig :ng tot omzetting in een optiereken1 ng moet worden aange vraagd. wordt verhoogd tot duizend gul den. Tot nu toe was het bedrag vijf honderd gulden. Verder zegt de minister in zijn ant woord. dat thans de toestand is be reikt, waarin het gevaar voor inflatie als geweken mag worden beschouwd. Maar, voegt hij er aan toe, dat bete kent niet. dat er niet met. zorg voor zou moeten worden gewaakt, dat n'et opnieuw inflatoire krachten de over hand krijgen. Daarom aoht hij het zeer ongewenst om in het kader van de geldzuivering over te gaan tot een uitbreiding van de mogelijkheden om het tegoed op optie rekening rechtstreeks in vrti geld om te zetten. Hetzelfde bezwaar geldt tegen een versnelling van het tempo waarin met tegoed op optierekening verworven staatssohuldfcewijzen en andere vermo gensobjecten tezen vrij geld kunnen worden overgedragen. DEMOBILISATIE-VOORZIENINGEN INDONESIË. Naar wij vernemen is binnenkort een K.B. te verwachten, waarin regelingen worden getroffen voor de militairen, die bij demobilisatie in Indonesië wen sen te blijven. 150-JARIG BESTAAN DER KON. BIBLIOTHEEK. Het 150-jarig bestaan van de Kon. Bibliotheek te Den Haag werd gister middag met 'n rede herdacht, die haar directeur, dr L Brummel, voor 'n groot gantal genodigden in een van de gra felijke zalen hield. Dr Brummel schet ste wat de 150-jarige ln de loop van deze tijd had meegemaakt., waarna de heer J. G. Pippel de gelukwensen van de minister van O., K. en W. over bracht. Verder werden nog woorden van gelukwens gesproken door jhr v. Pan- huys, dr K/H E. de Jong, dr J. Ter- meulen, de bibliothecaris van het Vre despaleis en door ir dr A. Korevaer van de bibliotheek van de Technische Ho geschool te Delft. WERKTIJD NIET-VERPLEGEND- PLRSONEEL VAN ZIEKENHUIZEN. De regering is voornemens te be vorderen, dat, nu de werktijd voor ver plegend personeel ln de ziekenhuizen en krankzinnigengestichten van 53 op 51 uur is gebracht, ook de werktijd voor niet-verplegend personeel van die in lichtingen op 51 uur te brengen. OOK GEPENSIONNEERDEN WILLEN f. 1.— TOESLAG. De Alg. Ned. Bond van gepension- neerden. de bond van gepenslonneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen en de Alg. Militairen Pensioenbond hebben gezamenlijk in een adres de medewer king van de ministerraad gevraagd, ten einde alsnog te verkrijgen dat. op gelij ke wijze als voor arbeiders en overheids personeel met een lager loon dan f. 3700, ook aan gepenslonneerden met een la ger pensioen dan f. 3700.een toelage van f. 1.per week wordt toegekend. EXTRA TOELAGE IN SCHOENINDUSTRIE. Door de Federatie van Nederlandse schoenfabrikanten is besloten nog deze maand aen regeling in te voeren tot uitkering van extra toelagen in nood gevallen. o.a. aan. arbeiders met gezin nen met drie cf meer niet verdienende kinderen, met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1948. Voor de lederindustrie bestaan dezelf de plannen. Hier is echter nog geen besluit genomen. Sportsplimters Voor het kampioenschap van Ne derland. hoofdklasse driebanden, dat van 25 t/m. 28 November a.s. in Rotter dam gehouden wordt, hebben de vol gende biljarters ingeschreven: Stikkel- man, Broekhuizen, Baay (titelhouder), Wevers. Louwaard. De Leeuw, Jan Sweering en Jacob Sweering. De biljartvereniging „Luto" te Lis- se organiseert een nsderlaag-tournool. waaraan wordt deelgenomen door Ex celsior I (Lisse), VIOS I (Lisse) en Klein Rustoord I (Oud Ade). Morgen avond wordt de eerste wedstrijd ge speeld. Gisteravond werd te Londen de ijshocke ywedstrij d EngelandTsjecho- Slowakije gespeeld. De Tsjechen won nen met 53. Maurice Sandeyron wist zijn titel Europees kampioen vlieggewicht te be houden door gisteravond in Londen Dick O'Sullivan in een gevecht over 15 ronden op punten te verslaan. Ingezonden Mededeling FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 62) Hjj wendde zijn gezicht voor 'n ogen blik af, maar dan nam hij haar atm en zei: Kom laten we eens gaan kijken, of Judith wat warms voor ons te drinken heeft. We hebben allebei wat nodig. De dagen kropen voorbij en Marian ne bleef in haar bed liggen veohten om adem. Zo nu en dan wist ze met in spanning van al haar krachten een klein kopje bouillon of melk naar bin nen te krijgen. Op een middag kwam Ruth uit de ziekenkamer en vroeg aan Judith: Weet ^ij Bill te bereiken? Judith's gezichtje werd doodsbleek. Ze hield zich vast aan de deurpost, terwijl haar grote ogen Ruth angstig aanstaarden. Ja, fluisterde ze, ik kan Bill wel bereiken Wil je hem dan misschien opbel len, als dat kan. Of anders telegrafe ren. John vindt het beterdat hü hierheen komt. Ik zal er onmiddellijk voor zorgen, zei Judith, haar kalmte weer hervin dend en zioh oprichtend. Gisteren waren ze in Lichfield. O Judy, zeg hem, dat hij zich haasten moet Het was een sombere win ternamid dag en de avond viel vroeg in, waarop een donkere, gure nacht met natte sneeuw volgde. De flat leefde in een soort nachtmerrie en wachtte.wacht teen wachtteEr was geen an der geluid dan het voorziohtig sluiten van een deur zo nu en dan en het knappen van het vuur in de zitkamer, waartjij Max met nietszlende ogen voor zich uit zat te staren. Judith bracht hem thee, trok de gordijnen dicht en sloot de sombere avond bulten. Judy, zei hij zonder op de thee te letten en haar aankijkend met 'n sme kende, onderzoekende blik in zijn ogen. Judyze haalt het nietis het wel? In diep medegevoel legde ze 'n hand op zijn schouders en streelde ze hem, zoals je een ongelukkig verlaten kind zoudt strelen. Ik weet het niet, Max. Ze is heel eng ziek, veel erger dan ze eerst was, en daarom heeft John Bill laten roe pen. Verder weet ik het ook niet. Ik geloof niet, dat iemand het eigenlijk weet. Maar, kreunde hij, terwijl hij zijn gezicht in zyn handen verborg, ze kan toch niet sterven! Dat kan toch éénvoudig niet. Ik houd zo ontzettend ▼eel van haar, Judy, je weet rüet hoe- reel Ik van haar houd en hoe ik haar nodig heb Ik weet wat dat is, Max, zei Ju dith kalm. Arme jongen, het is een vreselijke kwelling voor je, maar - we kunnen niets anders doen dan wachten. Judy, vroeg hij, terwijl hjj zijn ge zicht weer naar haar ophief, Judy, heeft ze.wel eens naar me gevraagd? En toen vertelde Judith opzettelijk voor het eerst van haar leven een leu gen. O ja, Max, heel vaaik. Maar John vond het beter, dat je niet bU haar kwam, Hij was bang, dat het haar zou opwinden en ze moet doodstil ble ven, zo stil mogelijk. Hij wist. dat je dat begrijpen zou. Ja, zei Max schor, natuurlijk. Hij dook weer in elkaar in de stoel naast het vuur, maar Judith had het gevoel, dat er iets van de spanning van hem af was genomen en dat zijn hou ding iets rustiger was. Arme, arme Max, dacht ze. Ze kon het zich inden ken, hoe hij zich moest voelen. Stel je voor, dat het Bill was. die in de stille ziekenkamer lag en dat zij hier dag aan dag zat te piekeren over de vraag o'f hij al of niet naar haar gevraagd had. Ze had diep medelijden met Max. Maar tegelijkertijd was er een vaag ge voel van opwinding in haar bij het vooruitzicht zo dadelijk Bill weer te rug te zien. Tegen middernacht kwam Bill met Webster Richards aan We hebben de diverse verbindin gen nagekeken, zei Richards. en ze leken alle erg gecompliceerd. Ik ver onderstelde dat de afstand veel sneller oer auto af te leggen was. en ik kan U verzekeren, dat we er vaart achter gezet hebben. Ruth, die hen binnen had gelaten, luisterde maar met een half oor, Ruthhoe is het met haar? vroeg Bill. Ze leeft nog. zei Ruth en haar stem klonk hard, dat is ongeveer alles wat er van te zeggen valt. Lieve help, kan ik haar 'zien, mag ik haar zien! Het kan haar geen kwaad doen, want ze is niet bij bewustzijn. Maar maak geen enkel geluid. Bill Hij deed zijn schoenen uit en liep op ziin tenen de gang door. Zachtjes open de hij de deur van Marianne's kamer, sloop door de opening en sloot de deur behoedzaam achter zich Bij het zien van het gezichtje van ziin zusje, zoals het daar op het kussen lag. vaag ver licht door een toegedekt nacltflampje, stokte de adem in zijn keel. Was dit Marianne? Dit magere figuurtje en dit smalle loodkleurige gezichtje met de gesloten ogen. d'e in de oogkassen weg gezonken v/aren, en de moeilijk ade mende mond? Hij herinnerde zrtch haar mooie glanzende blonde haren, dat was nu afgeknipt en in de plaats hiervan zag hij kort. vochtig, glansloos haar. De verpleegster, die naast haar bed zat. stond op. toen hij een stap nader bij deed, en legde 0 een vinger tegen haar lippen, terwijl ze hem met haar ogen een waarschuwend teken gaf Doodstil sloop Bill tot aan het bed, ging er voor op zijn knieën liggen en legde ziin hoofd op de bedrand. Hü .voelde, hoe bil iedere ademhaling de matras schokteO Manny, fluis terde hij. en opeens merkte hü dat hü bad. zoals hü gedurende de oorlog één of twefe keer hartstochtelijk gebeden had, toen hij met ziin bemanning een snel-aanrukkende en haast onvermüde- dood voor ogen had gezien Misschien hadden zün gebeden toen geholpen en het onheil afgewend? Toen hij de deur van de ziekenka mer weer achter zich gesloten had, vond hü Judith in de gang op hem wachten. Haar ogen vol tranen, leken op sterren en haar bleke gezichtje was naar hem opgeheven. Zwijgend nam hü haar in zijn armen en legde ziin wang tegen haar zachte haar. Liefste O Bill! Ze konden niets anders uitbrengen en ze bleven elkaar vasthouden, als waren ze een paar verlaten diep-onge- lukkige kinderen, die elkaar vastklem den om steun en troost bij elkaar te vinden. Het was ten slotte Judith, die zich het eerst losmaakte. Zp ziin in de zitkamer, flu'sWde ze. De dokter, John Rawlings wil je spreken. Goed. ik zal naar binnen gaan. T'i-Mth. mijn liefste kindje, je blüft toch altüd bü me. is het niet? Ik laat je nooit in de steek Bill, dat weet Ie. L'e veling In de zitkamer wachtten Ruth. Gi- nette. John Rawlings op hem. Bill ge voelde onmiddellijk, toen hij John Raw lings de hand drukte, een spontane sym pathie voor hem en bovendien gaf hü hem vertrouwen. (Wordt vervolgd) 9). Zün boosheid bedaarde onmlddel- hjk en hij werd zelfs een en al vriende lijkheid, toen hij de biljetten geteld had. Buigend liet hü Panda en de profes sor uit. „Hé, hé", zuchtte Panda, toen ze weer op straat liepen. „Het was een geluk, dat U toevallig ook in de winkel was. Anders was het nooit zo goed afgelo pen". „Maar als ik daar niet geweest was, dan had jü ook nooit zo gek gedaan", zei de professor gewichtig. Panda be greep hem niet direct, maar Ineens drong het tot hem door. „Was het dan soms Uw schuld, dat ik zo gek deed? Dat kan toch niet?" vroeg hü verbaasd. De professor knik te. „Ja ja, vriendje, dat was mijn schuld. Ik had je direct herkend en ik vond, dat op op jou mün nieuwe uitvinding wel eens kon proberen. Schitterend ge slaagd, schitterend! Vind je ook niet?" Panda begreep er niets van, maar even later zaten ze In het laboratorium van de professor en daar begon deze te vertellen. TAFELTENNIS. Nederlandse dames konden het tegen Schotland niet bolwerken GERINGE BELANGSTELLING. In de Stadsgehoorzaal werd gister avond voor de Europa Cup de dames- landenwedstrüd NederlandSchotland gespeeld en zoals te verwachten was hebben onze vertegenwoordigsters het niet tot een overwinning kunnen bren gen (36). Hetgeen wü evenwel niet verwacht hadden, was de meer dan ge ringe belangstelling, ongeveer 30 be zoekers. De heer Langerveld, voorzitter van de NTTB, stak ,in zy'n openings woord zyn teleurstelling hierover dan ook niet onder stoelen of banken. Hü meende, dat Leiden een centrum van de tafeltennisport was en had gerekend op een flinke toeschouwersschare. Wü veronderstellen dan ook, dat onze stad ln de toekomst wel van interna tionale ontmoetingen gespeend zal blü- ven. Een slechte beurt! Van de Nederlandse dgmes maakte onze nationale kampioenen, mej Mar- got van Wijk, de beste indruk. Zij won twee van haar drie partyen, n.l. van Betty Pithie en Rena Tolan. Slechts in Helen Dykes moest zü haar meerdere erkennen. Henny van Woezik bracht het niet verder dan één zdge, terwül Ina Kiek. die zwak en zenuwachtig speelde, al haar partüen verloor. Van de Schotse dames noemen wü Helen Dykes, die zeer agressief aan viel en met harde shots vrywel steeds de dekking van de Hollandse meisjes doorbrak. De gedetailleerde uitslagen luiden: Margot van Wük (Den Haag) won van Betty Pithie 21—15. 21—19; Ina Kiek (Amsterdam) verloor van Helen DykesEliot 1021, 1021; Henny van Woezik (Den Haag) verloor van Rena Tolan 21—16. 19—21, 17—21; Ina Kiek verloor van Betty Pithie 1321, 2114 1221; Margot van Wijk won van Rena Tolan 2523, 2115; Henny van Woe zik verloor van Helen DykesElliot 921, 1621; Ina Kiek verloor van Rena Tolan 1121, 1621; Henny van Woezik won van Betty Pithie 2118, 1721, 2523; Margot van Wiik verloor van Helen Dykes—Elliot 1121, 13—21. .,De Treffers" (R.A.veen) Door deze vereniging werden de afgelopen week de volgende wedstrijden gespeeld: Treffers I—Netbal I 10—0; Treffers I (dames)—Sleutels IV 8—2; Treffers U HLTC III 2—8. BILJARTEN. TEEGELAAR EN METZ SPEELDEN GELIJK. Gisteravond vond in de biljartzaal van „Zomerzorg" een vriendschappe lijke ontmoeting plaats tussen de be kende grootmeesters van het groene la ken, L. G. IJ. Teegelaar (Leiden) en H. Metz CsGravenhage). De party ging over 600 caramboles, cadres 35/2, waar van 300 car. cadres 35/2 en 300 car. zonder vrij middenvak. Teegelaar scoor de vanaf acquit een serie van 62, wel ke door Metz beantwoord werd met 35 punten. Onze stadgenoot liep steeds verder uit en na 6 beurten was de stand 21497. Dit werd de Hagenaars blijkbaar te bar en met een fraaie serie van 124 kwam hij weer gelyk. Tege laar wilde evenwel niet voor hem on der doen en noteerde in de elfde beurt een fraaie 192. Na 13 beurten had de Leidse matador zijn 600 vol. Metz stond toen op 553. In de nastoot scoorde de Hagenaar echter op solide wijze de benodigde 47 caramboles, zodat de strijd: ten slotte in een gelijk spel eindigde. Het gemiddelde was 46.15. Na afloop speelden de heren nog een partü driebanden over 15 caramboles, welke door Metz gewonnen werd met 1514. Vermelding verdient de uitste kends serie van 7, welke de winnaar vanaf aquit scoorde. Biljartbond Bloembollenstreek Uit slagen compstitiewedstrij den lste klasse: VIOS I—LUTO I 6—2, Noordwükerhout IP. Güs I 80. 2de klasse: Excelsior IIConcordia I 0—8. 3de klasse: Flora n (H'gom)Oude Post 2 62. 4de klasse: Flora UT (H'gom)De Kaag I 44; Excelsior III—De Kaag II 44 5de klasse: Excelsior 4VIOS V 80. SCHAKEN. Competitie Leidse Schaakbond Uit slagen gisteravond gespeelde ontmoe tingen le klasse: Alphen I„Daniël Note- boom" 4'/&5%. OvergangsklassePhilidor nBos koop I 64. DAMMEN. Leidse District Dambond Uitslagen competitiewedstrijden HDC I—KDC I (Katwijk) 9—9 (één afgebroken partij). HDC II—KDC II 8—12; Lisse Vooruit I—SDV I (Sas- senheim) 119; Lisse Vooruit IIKWZ II 12—8. In verband met de plaatsruimte zün wij genoodzaakt de gedetailleerde uit slagen ditmaal achterwege te laten. DUIVENSPORT. Ned. Bond van Zaterdagvliegers Op de vergadering van „Het Oosten" zijn de namen van de kampioenen 1948 be kend gemaakt. Oude duiven: 1. en kamp. Boekkooi; 2. Faas: 3 F. Breedük. Jonge duiven: 1. en kamp. H. Kette- nis; 2. P Groenendük; 3. A. Singeling. Navluchten: 1. en kamp. Boekkooi; 2. A. ter' Haar; 3. F. Breedijk. Kampioen Generaal: 1. Boekkooi: 2.; P. Groenendük: 3. v. Helden. HANDBAL. Nieuw Brunhilde Voor de compe titie speelden de Nieuw Brunhilde-da- mes het afgelopen wreek-eind de vol gende wedstrijden: Nieuw Brunhilde I SOS 2^-1 (doelpunten gemaakt door Riet Robbers en Riek de la BijeLa- man); Nieuw Brunhilde II—WIK III 0—0. Prof. Van Dam veroordeeld tot 7 jaar GEEN ONTZETTING UIT OPENBARE 'RECHTEN. Het Amsterdamse Büz. Gerechtshof heeft hedenochtend uitspraak gedaan in de zaak tgen de v.m. secretaris-gene raal van het Dep. van Opvoeding. We tenschap en Cultuurbescherming, de thans 52-j. professor, dr Jan van Dam, tegen wie de advocaat-fiscaal, mr M. H. Gelinok op 26 Ootober een gevangenis straf eiste van 7 jaar met aftrek. De militaire raadsheer, generaal- majoor A. R. van der Bent. las het vonnis voor. Voordat hii echter aan de sententie begon zeide hii: „Ik lees van daag het vonnis voor, omdat ik in de Meidagen van 1940 uw commandant ben geweest. De mannen van mijn le gercorps hebben in die dagen dapper gevochten en zich goede Nederlanders betoond. Dat ik nu het vonnis moet voorlezen van een miiner manschap pen. betreur ik." In de sententie overwoog het Hof o.a. dat er geen gronden aanwezig zijn om de verdachte uit de openbare rechten te ontzetten. Het vonnis luidde: 7 jaar ge- vangènisstraf met aftrek van de tiid in voorarrest doorgebracht. De verdachte heeft 8 dagen om van dit vonnis in cassatie te gaan. HAAGSE RECHTBANK. Uitspraken De Haagse rechtbank heeft de volgende uitspraken gedaan. De opperman W. H B. uit Leiden we gens diefstal van bussen vlees uit de fabriek waar hü werkte: 5 maanden gevangenisstraf, eis 6 mnd.; de opper man P. J. de G. te Leiden wegens ge lyk feit, 4 maanden voorwaardelük, eis 6 mnd.. waarvan 2 voorwaardelük; we gens heling van de bussen vlees wer den veroordeeld: de metselaar H. J. F. te Leiden, f. 25 boete of 10 dagen hech tenis, en voorw. 1 mnd. gev.. de iso leerder J. M. de J te Leiden, f. 25 boete of 10 dagen hechtenis en 1 mnd. voonv.; de isoleerder C. R. te Leiden f. 25.boete of 10 dagen hechtenis; eis voor allen 6 weken gevangenisstraf, de transportarbeider L. v. d. V. uit Lei den, die terecht heeft gestaan wegens diefstal van melk en boter uit portie ken van woningen, kreeg 8 maanden gevangenisstraf, eis 10 maanden; de monteur H. W. S. te Voorschoten wegens oplichting 1 jaar waarvan 6 maanden voorwaardelük. eis 1 jaar; de drukkers- bediende J. S. die te Leiden een dame had bestolen, aan wie hü verteld had haar te zullen huwen, hoewel S. reeds getrouwd is. kreeg 10 maanden gevan genisstraf waarvan 4 maanden voorw., els 1 Jaar en 3 maanden. De (rambotsing te Kalwük De rechtbank veroordeelde de trambestuur der A. B. uit Leiden, door wiens schuld op 4 Juli 1947 nabij Katwük een bot sing plaats vond tussen twee trams, en waarbü een aantal personen ernstig werd gewond, tot 2 maanden hech tenis voorwaardelük met 3 jaar proef- tüd, els f. 60 boete of 20 dagen hechte nis en 2 maanden hechtenis voorwaar delük. HAAGSE GERECHTSHOF. Vrijspraak Het Gerechtshof heeft conform de eis, de ambtenaar dei4 PTT te Leiden, H A. vrygesproken van ten laste gelegde poging tot diefstaf van geld in het postkantoor. De rechtbank had hem veroordeeld tot '6 maanden gevangenisstraf. PREDIKBEURTEN VOO* WOENSDAG. Boskoop Geref Gem., nam. 7 1/2 u., cand. J. W. Kersten van Rotterdam. Katwijk aan Zee Kapel: 7 uur ds P. Pras .Chr. Geref. Kerk: 10. 3 en 8 uur ds P. v. d. Bül (dankdag voor het ge was). Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zutphen (vac. K. Beversluis) M. G. Ster- rlnga te Wapserveen; naar Bergen op Zoom J. C. Wisse te Nieuwe -Pekel anaar Sirjansland (als hulppred.) P. Moerman, em. pred. te Nleuw-Loosdrecht. Bedankt voor Eindhoven (Vac. B. NH- holt) P. J. v Leeuwen te Eelde (Dr.): voor Amsterdam (buurtgem. Zuid-West) J. J. Hietkamp te Rotterdam-Delfshaven; voor Zetten-Andelst G. Boer te Putten. Beroepen te Leerdam J. W. de Bruün te Sprang. Geref. Kerken Beroepen te Asperen J. Bos te Montfoort. Aangenomen naar Vaassen (als hulp pred.) J. F, v Hulsteljn, em. pred. en. hulppred te Doornspijk. Bedankt voor De Lier H. J. Lambers- Heersplnk te Vroomshoop. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Apeldoorn C. H. Lindeboom te Kampen; te Rotterdam-Charlois H. C. Overeem te Sliedrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Onst- wedde M. Draüer te Drachten. Geref. Gemeenten Bedankt voor Beekbergen en voor 's-Gravenhage J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Giften en legaten. Ds G. Meyen, Geref. predikant te Hil versum, ontving van een echtpaar een gift van f. 5.000.Voor de arbeid op Midden- Celebes kwam bij het hoofdbestuur van do Geref. Zendingsbond een gift ln van f. 1.000.van een onbekende gever. Ingezonden Mededeling Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek want- rheumatische pijnen ondermijnen het hele gestel, het humeur, het huiselijk levenLaat het tooh zo ver niet komen: drijf de oorzaak van Uw lüden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen in de kiem- onzuiver bloed. De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieren en ingewanden, wekt Uw organen op tot jeugdige, krachtige werk ng. Daardoor gaat het bloei sneller stromen' en onzuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch ziin de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naarmate deze regelmatig worden verwijderd vóór zy schade kunnen aan richten en U leed berokkenen voelt f?e U allengs bevrijd van Uw pynen; ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreig'ng van steeds heftiger! aanvallen, Probe0»- 't, m°t Kruschen: waarom zoudt gij niet? Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. AGENDA Endegeest (concertzaal) Llederenavond Jo Vincent, 8 uur. Rapenburg 50: Stichting tot bevordering van de paedagogie van Rudolf Stelner. Tentoonstelling 7 uur en lezing 8 uur. Gerecht 10: Jaarvergadering Ned. Prot. Bond afd Leiden, 8J uur nam. Schouwburg. Academisch Kunstce»- trum „as you like it", 7.45 uur. Den Burcht: Prop. avond Leidse Chr. Be sturenbond, 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2