Militair lesvliegtuig van Valkenburg in Voorhout -neergestort „Misverstand" vertraagde Minister Stikker's besprekingen Zuid-Slavische obstructie in V eiligheidsraad De twee inzittenden gedood WEERBERICHT Overal oplevende vijandelijke activiteit Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 9 NOVEMBER 1948 No. 26536 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Zoals wtf gisteren reeds in een gedeel te van onze oplage konden berichten, is gistermiddag even na halfdrie een .Firefly Trainer" van de Marinelucht vaartdienst van het vliegveld Valkenburg bij Voorhout neergestort, honderd meter van de spoorlijn Leiden—Haar lem. De beide inzittenden, de officier- vlieger tweede klasse W. A. Limque die als instructeur meevloog, en de leerlingvlieger luit. tor zee tweede klasse W. L. H. de Vries, die het toestel vloog, werden op slag gedood. Toestel geheel vernield doch niet verbrand Het instructievliegtulg, is terecht ge- komen op het omgeploegde land van de bollenkweker W. Verschoor uit Sasseh- heim, die er met de landarbeider H. J. Preenen juist aan het werk was. Toen wij, nog voordat de marine autoriteiten waren gearriveerd, ter plaatse de situatie in ogenschouw kwamen nemen, vertelde de heer Verschoor ons: „Preenen en ik werk ten op het land. Boven ons vloog een geel vliegtuig. Plotseling hoorde ik een raar geluid. Net alsof de motor van het vliegtuig op hol geslagen was. Ik keek omhoog en zag het vliegtuig vlak boven me in een vrille naar be neden komen. Preenen. riep ik. die komt op ons neer, lopen! Preenen en ik sprongen weg van de plek. Een vijf meter verder liet ik mij vallen, juist toen het vliegtuig met een zware slag op het land sloeg. We kregen twee keer een grote golf zand over ons heen. Het vliegtuig was precies op de plaats neergekomen waar we eerst gestaan hadden. Mijn schop lag er onder. We gingen kijken, maar er was niets meer aan te doen. De men sen waren beidén dood". De „Firefly Trainer" heeft in de los se grond van het omgeploegde land een ikuil geslagen van een halve meter diep te, waar de romp van het vliegtuig in gedrongen is. de motor iets meer nog dan het overige gedeelte. De vleugels rustten op de rand van de kuil. Romp, vleugels en staartstuk lagen in brokken bijeen. Spoedig waren geestelijken, politie en medische hulp aanwezig. Er kon echter niet meer geholpen worden. Van het vliegveld Valkenburg was de officier- zeewaamemer eerste klasse W. J. A. Ditmar aanwezig. Het stoffelijk overschot van een van de inzittenden kon spoedig geborgen worden. Om het andere stoffelijk overschot te bergen, moest het toestel met een me taalzaag doorgezaagd worden. In ver band met de overal verspreide benzine was het werken met een lasapparaat onmogelijk. LIMQUE. BEKEND OORLOGS VLIEGER EN INSTRUCTEUR. De officier-vlieger tweede klasse W. A. Limque der Koninklijke Marine Re serve tijdelijk verband werd 14 Novem ber 1922 te Modjokerto geboren. Hjj kwam 1 October 1941 als leerling onder officiervlieger in Nederlands-Indië in marinedienst. Toen de Japanners kwa men week hij uit. In 1943 ging hij naar Amerika voor verdere opleiding en in Juli 1943 kwam hij in Engeland. Hij werd ingedeeld bij het 800ste squadron. Daar werd hij met vier andere Neder landse jachtvliegers op het vliegkamp schip Emperor" geplaatst. De „Empe ror" ondersteunde de landing der ge allieerden in Zuid-Frankrijk. De Neder landers vlogen met „Hellcat" jachtvlieg tuigen en ondernamen aanvallen op knooppunten, schepen enz. De vijf Ne derlanders zijn alle zeer bekend gewor den in de geallieerde vliegwereld. Zij werden alle neergeschoten in hun toe stellen maar brachten er steeds het le ven af. Na de invasie in Zuid Frankrijk werd deelgenomen aan de invasie van Grie kenland. Limque ging vervolgens naar het Verre Oosten. Daar streed hij tegen het einde van de oorlog tegen de Japanners ln Indië. Bij een operatie werd de halve staart van Limque's toestel geschoten. Toch kon Limque zijn machine nog in de nabijheid van het vliegkampschip brengen, daar liet hij het toestel op het Prins Boudewijn niet in de Senaat Vermeylen, de Belgische minister van Binnenlandse zaken, heeft bekend ge maakt, dat prins Boudewijn, de wetti ge troonopvolger van koning Leopold, de uitnodiging van de regering,- zitting te nemen in de Senaat, wanneer het parlement morgen wordt geopend, van de hand heeft gewezen. Prins Boude wijn, die met zijn vader in de buurt van Genève verblijf houdt, werd bij het be reiken van de 18-jarige leèftijd automa- üsch uitgenodigd zijn bij de grondwet bepaalde recht op zitting in de Senaat te doen gelden. Volgens prof. Pirenne, secretaris van koning Leopold, zal prins Boudewijn ,.tot nader aankondiging" de senaats zittingen niet bijwonen. water landen. Limque werd opgevist. Op 1 September 1944 werd hij officier vlieger derde klasse der Koninklijke Marine Reserve tijdelijk verband; op 1 Sept. 1946 officier vlieger tweede klas se. Hij ging op 19 Augustus 1946 met de voormalige Karei Doorman" naar Indië. keerde in Maar 1948 per vliegtuig terug en werd na zijn verlof op 28 Mei 1948 pp het vliegveld Valkenburg ge plaatst. Limque was drager van het Vliegerkruis. Een „mention in despat ches" viel hem tweemaal ten deel. Limque was gehuwd en woonde te 's-Gravenhage. DE VRIES KWAM NA MARINE LOOPBAAN EERST ONLANGS IN DE LUCHT. De luitenant ter zee tweede klasse W, L. H. de Vries werd 1 Juni 1922 te Hui- zum bij Leeuwarden geboren. Hij trad 28 Augustus 1944 in het bevrijde Zui den van Nedeland als oorlogsvrijwilli ger in Marinedienst (adspirantreserve- officier). Op 16 Mei 1945 werd hij lui tenant ter zee derde klasse Koninklijke Marine Reserve speciale diensten tijde lijk verband. Op 16 April 1947 werd dit tijdelijk verband omgezet in onbepaald verband en op 1 Juli van dat jaar werd De Vries luitenant ter zee tweede klas se, tevens beroepsofficier. In Augustus '45 ging hij naar Enge land, In September naar Indië en ln December van dat jaar naar Nederland. 17 Januari 1946 werd hij bij de Marine staf geplaatst. Op 5 Maart van dat jaar kwam hij bij de Mijnenopruimdienst ir> Leiden. Enige maanden later, nJ. op 22 Juli, werd hij oudste officier op HJV1. mijnenveger „Borndiep" te IJmuiden. Een jaar later werd hij gedetacheerd bij de luchtstrijdkrachten op Gilze Rijen 'om tot vlieger opgeleid te wor den. Vier October 1948 werd hij op het vliegveld Valkenburg geplaatst. ïDe dicht bijeen liggende brokken van het in het bouwland gedrongen toestel, plaats op het land werkten, konden op het nippertje het vege liif redden. De twee personen, die juist op deze Foto Leidsoh DagbladVan Vliet De strijd in China Twee communistische legers een van twintigduizend man en een ander van vijftienduizend man trekken thans uit Mandsjoerije zuidwaarts op over het „niemandsland" bij de grote muur, naar de provincie Hopei. Een derde legermacht van onbekende sterkte heeft Foe-ning bereikt ten Noor den van de belangrijke stad Tsjang-11 aan de spoorlijn Peiping-Moekden. De nationalisten zijn te Tsjang-li de overblijfselen van het 62ste leger aan het verzamelen tegen de communisti sche troepen, die zich langs de grote muur bewegen. In Sjanghai gaat men een volkstel ling houden ten einde een distributie systeem te kunnen invoeren. Vrijwel al le Amerikaanse katholieke missionaris sen en vrouwelijke religieuzen, ruim ze ventig in getal, hebben besloten, tegen het advies van het consulaat in, de stad niet te verlaten. Rijst is vrijwel niet meer aanwezig, ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met later in het Noorden van het land plaatselijk enige regen of motregen. Geleidelijk aanwakkerende Westelijke wind. Be langrijk zachter, vooral in de nacht. 10 NOVEMBER. Zon op: 7.50 uur; onder: 16.57 uur. Maan op: 15.16 uur; onder: 0.40 uur (EK.). Hoogwater te Katwijk te 10.58 en- 23-36 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit vier pagina's doch grote vooraden zijn uit Amerika onderweg. Van officiële zijde werd te verstaan gegeven, dat van nu af aan de regering „op voet van oorlog" georganiseerd zal zijn en dat een „vechtkabinet" gevormd zal worden ter vervanging van het ka binet van Wong wen-hao, dat vorige week zijn ontslag aanbood. Generaal Tsjang kai sjek heeft ver klaard, dat de Chinese regering zich voorbereidt op een langdurige oorlog „om de fcommunisten in China volle dig van de baan te schuiven". Naar zijn mening zal dit acht jaar duren. Enkele uren later zeide hij in een tweede rede, dat de regering het on wrikbaar besluit heeft genomen tegen de communisten te strijden, totdat de uiteindelijke overwinning is bereikt. Tsjang kai sjek noemde het verlies van Mandsjoerije ontmoedigend, doch bracht naar'voren dat dit .de regering ont hief van een ontzaglijke last op het ge bied van militaire uitgaven en het voor de regeling mogelijk maakte z:ch voor de legerhandelingen ten Zuiden van de grote muur te concentreren". Men over weegt maatregelen om de patriottische elementen onder de bevolking, die hun geld in gouden yoean hebben belegd en thans door de prijsverhogingen alles dreigen te verliezen, schadeloos te stel len. Uit Chinese regeringsbron wordt ge meld, dat afdelingen van het regerings leger Kwoyane en Fowyang. twee van de grootste communistische bases in het Noordelijk deel van de provincie Anh- wei. en Szehsien, 95 kilometer ten Zuid- Oosten van Hsoets.jou, hebben ingeno men. Uit Noord-China worden eveneens regerin-gssuccesseil gemeld Regerings troepen in de str°teg sch belangrijke cor ridor in ©ost- Hopei zouden de aan de spoorlijn gelegen stad Tsjangli, 65 kilo meter ten Zuid-westen van de doorgang in de grote muur te Sjanhaikoean, zon der strijd ingenomen hebben. Zij zouden het gehele spoorwegtraject tussen Tient sin en de grote muur in hun macht heb ben. Bullitt, voorstander van algehele hulp aan Tsjang kai sjek. is uit Washington naar Ohina vertrokken voor een onder zoek ten behoeve van de Amerikaanse congres-commissie tot controle van de hulp aan het buitenland. Hoffman, administrateur voor de EC A heeft verklaard, dat de hulp aan China volgens het opgestelde plan zou worden verleend, ondanks de militaire gebeur tenissen. Het speciale program voor het zenden van voedsel naar Moekden is echter na de verovering door de tegen standers van de centrale regering afge- Onbuigzaamheid der P.N.I. niet gedekt door haar ministers? Onze correspondent te Batavia tele grafeerde ons inzake de besprekingen tussen minister Stikker en de Republi keinse autoriteiten het volgende: De besprekingen zijn. in tegenstelling met de wens van minister Stikker, ge voerd in het bijzijn van Nederlandse en Republikeinse experts op economisch en staatkundig gebied. Beide partijen brachten tijdens de eerste ontmoeting haar minimum-verlangens - ter tafel. Uit de omstandigheid, dat de adviseurs van minister Stikker na de bespreking aan vankelijk te Djok.ja achter bleven, valt af te leiden dat deze ontmoeting een mogelijkheid tot het bereiken van een compromis open liet. De sindsdien ge rezen moeilijkheden, die o.a. minister Stikker deden besluiten zijn .terugkeer naar Djokja uit te stellen, kwamen hoofdzakelijk voort uit het feit. dat de Republikeinse deskundige Soepomo gelijk bekend een brief van Hatta aan Cöchran meenam, zonder medewe ten van m:nister Stikker, die later even wel via Cochxarrvan deze missive inzage kreeg en op grond van zijn kennisname van deze briefwisseling onmiddellijk zijn adviseurs uit Djokja terugriep. Eerst toen Soepomo Zondag zijn excuses over deze ongebruikelijke gang van zaken aan mimster Stikker had aangeboden, bleek deze bereid het geval als een misver stand op te vatten en zijn adviseurs naar Djokja terug te zenden. Deze adviseurs worden vanmiddag irt Djokja terug ver wacht. De Republikeinse opvattingen van de situatie op het moment laten zich als volgt omschrijven De leider van de PNI z et weinig heil in de pogingen van minister Stikker, FRANKRIJK EN HET RUHRGEBIED. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat de Fran se regering zich ten sterksie heeft ge kant tegen het Brits-Amerikaanse plan de voorlopige eigendorh van de steen kool- en staalindustrie in het Ruhrge- bied aan Duitse beheerders over te dragen. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Frankrijk op zijn stuk zal blijven staan op de conferentie over het Ruhr- gebied, die Donderdag te Londen zal beginnen. De Franse regering heeft er zich in dertijd bij neergelegd, dat het dagelijks beheer van de steenkoolmijnen in het Ruhrgebied aan Duits personeel zou worden overgelaten, doch slechts nadat zij de verzekering had gekregen, dat Engeland en de V.S. de voorlopige eigendom zouden behouden. DE EXECUTIES IN GRIEKENLAND. Griekenland heeft in antwoord op 'n Amerikaans verzoek medegedeeld, dat i.951 personen in de' periode tussen de bevrijding in 1945 en 30 September van dit jaar zijn geëxecuteerd. Van dit aantal worden 233 aangeduid als gewone mis dadigers en vier als nazi-collaborateurs. aangezien de PNI blijft vasthouden aan het standpunt, dat de blokkade dient te worden opgeheven alvorens met de Ne derlanders mag worden onderhandeld, terwijl de PNI als verdediging van dit standpunt dreigt met het terugnemen van haar ministers u'.t de Republikeinse regering, indien aan deze voorwaarde niet wordt voldaan. De Republikeinse woordvoerder te Ba tavia achtte dit standpunt van de PNI onredelijk, aangezien men bezwaarlijk het einddoel van onderhandelingen als voorwaarde voor het begin daarvan kan stellen, doch deze \voordvoerder achtte 't zeer wel mogelijk dat de leden van de PNI de zenswijze van hun partijleiding nirt ten volle onderschrijven en dat zelfs twee der PNI-ministers geen ge hoor zouden geven aan een eventueel bevel van de partijleiding, om hun ka binetszetel ter beschikking te stellen. Het bendewezen woekert voort 143 HUIZEN IN DE AS GELEGD. Op 't eiland Moena (landschap Boe- ton), Zuid-Celebes, is een 14-tal arres taties verricht. Het betref leiders van een verzetsgroep, waarvan de opleiding in het geheim in volle gang was. Het doöl was relletjes voor te bereiden. In de nacht van 27 op 28 October j.l. is de Loerah van Desa Batoeanten (re gentschap Banjoemas) tijdens een sla- metan door een bende vermoord. Ver moedelijk behoren de daders tot de be- ruohte organisatie van de Pantja Koa» In de nacht van 1 op 2 October is de desa Amis in het regentschap In- dramajoe coor benden geteisterd, waar bij lif huizen in de as werden gelegd. Met primitieve middelen zijn reeds 31 huizen opgebouwd. In Hardjamcekti (Cheribon) gelukte het een politie-patrouille een berucht bendeleider, Madkoelili, te arresteren. Bij hem werden \erschillende van rampok afkomstige goederen gevonden. Militaire situatie op Java Communisten rukken weer op in Republiek Van officiële, Nederlandse militaire zijde wordt wederom een aantal be- standschendingen gemeld. Hiertoe be horen o.m. de volgende gevallen: BESCHIETING VAN NEDER LANDSE PATROUILLES. Op 4 November werd een Nederlandse patrouille ten Zuiden van Malang be schoten uit het gebied achter de status- quo lijn en op 5 November kwam een dergelijke beschieting voor op een Ne derlandse patrouille in het Salatigase. Bij de beantwoording van het vuur heb ben de Nederlandse militairen twee aanvallers gedood. Ten Oosten van Tjikampek, in de nabijheid van.de plaats, waar op 22 October een treinaanslag gepleegd werd, kwam het Zondag tot een botsing tus sen Nederlandse patrouilles en een goedbewapende republikeinse bende. 2 Nederlandse militairen sneuvelden; 60 leden van de bende werden gedood. INFILTRATIE UIT REPUBLIKEINS GEBIED. De dienst Legercontacten meldt, dat Republikeinse troepen uit het gebied ten Zuiden van Malang naar het door de Nederlanders bezette gebied, vooral naar Probolinggo en Pasoeroean, begin nen te infiltreren. Het betreft hier gro tendeels bendeleden, die in Februari j.l. uit deze gebieden zijn geëvacueerd. Deze benden is thans opgedragen zich op nieuw in het oude operatiegebied aan een te sluiten voor het voeren van pro paganda onder de bevolking en het plegen van sabotage. De activiteit in dit gebied wordt centraal geleid door het Palestina uitgesteld De politieke commissie van de V.N. heeft gisteren een Joegoslavisch voor stel, de volgorde van behandeling van de vijfden over de Griekse kwestie in gediende resoluties te wijzigen, met 49 tegen 6 st-mimen verworpen. Terstond nadat het Joegoslavische voorst13,1 was verworpen, kwam de Joe goslavische, vertegenwoordiger Bebler overeind van zijn zcrel, .Neen, dr Bebier. zeide Spaak, de voorzitter, „gaat u alstublieft zitten. Wanneer ge over een agendapunt wilt spreken, moet ge daarom verzoeken.'" Bebler antwoordde met verontwaardig de stem: „Door deze stemming hebt ge de zij de gekozen van de speciale commis sie voor de Balkan. Ge hebt u partijdig betoond." Spaak: „Wij kunnen geen beledigin gen tolereren. Wij kunnen geen verga dering leiden, wanneer de afgevaardig den elkander niet respecteren," Bebler: „Mijn land is beledigd. Het is een schande voor de V.N." Spaak: „Dat is onmogelijk. Ik roep u tot de orde. Ik mag geen beledigin gen tolereren. Niemand heeft u bèle- digd." Bebler: „Mijn land is beledigd." Spaak: „Ge kunt er van denken wat ge wilt, doch ge kunt geen beledigingen lanceren. Wij zullen ons werk voortzet ten." Polen diende een zestiende voorstel in, strekkende tot ontbinding van de speciale commissie en alle bijbehorende organen. De Dominicaanse republiek stelde voor Joego-Slavië uit de V.N. te verwijderen „wanneer het doorgaat met intervenië ren in Griekse binnenlandse aangele genheden." De commissie heeft de eerste twee paragrafen van de Westerse resolutie aangenomen na een disoussie, waarbij van de zijde der Oostelijke mogendhe den meer dan- eens geïnterrumpeerd werd. Bebler stelde alles in het werk om de commissie aan het stemmen te hou den over procedurekwesties. Bij elke ge legenheid eiste hij 'n schriftelijke stem ming, die minstens 10 minuten in be slag neemt, terwijl het stemmen bij handopsteking slechts één minuut duurt. Spaak zeide, dat Bebler's tactiek neer kwam op „systematische sabotage". Toen het debat vier uur had geduurd, stelde Bebler voor de vergadering te verdagen. De commissie besloot echter met 36 tegen 8 stemmen de bespreking voort te zetten. Dr Bebler stelde toen voor te stem men over het al of niet benoemen van BINNENLAND Gistermiddag heeft Z K.H. Prins Bern- hard een bezoek gebracht aan de kantoren van de Commandant Legerluchtjnacht Nederland en de chef Luchtmachtstaf te Schevenlngen. De politie te Amsterdam heeft in samenwerking met de recherche van de dienst Invoerrechten en Accijnsen. een grote smokkelaffaire opgerold. Het betrof hier de clandestiene import van tienduizenden meters voilestof af komstig uit België. Op het staatsspoorstation te Den Haag arriveerde gistermiddag het eerste grote contingent Oostenrijkse kinderen, circa 200 jongens en meisjes tussen de 6 en 14 Jaar met bleke gezichtjes en schamel gekleed- Z1J zullen gedurende drie maanden in ons land verblijven, liefderijk opgenomen door Nederlandse pleegouders. Gistermiddag is het derde van de 12 door de K.L.M. bestelde twee-motorige Convair-vllegtuigen. die dienst zullen doen op de Europese luchtlijnen, op Schiphol aangekomen. Gezagvoerder Bak vloog het toestel van San Diego vla Blue West en IJsland naar ons land. Om kwart over tien gisterochtend was de Convalr van Meeks op IJsland opgestegen. Gisteren heeft de Directie van de Kon. Ned. Jaarbeurs een groot aantal leden van de Buitenlandse Persvereniging ln Neder land te Utrecht ontvangen. Ter gelegenheid van de nationale Russische feestdag recipieerde de ambassa deur der Unie van Russische Sovjet Repu blieken, de heer Valkov, in het gebouw der Ambassade te Den Haag, Verschillende leden van het corps diplomatique kwamen de ambassadeur complimenteren. Voorts gaven o.a. blijk van belangstelling de mi nister van financiën, dr P. Lieftinck, de Commissaris van de Koningin ln Zuid- Holland. mr L. A. Kesper en de burgemees ter van Amsterdam, mr Arn. J. d'Allly. Ook hoge departementale ambtenaren waren aanwezig, BUITENLAND Te Marseille hebben 200 Noordafri- kaanse arbeiders, wier overtocht sinds 29 October onmogelijk wordt gemaakt door de staking van de zeelleden der koopvaardij, besloten voor onbepaalde tijd ln honger staking te gaan, totdat de datum is vast gesteld, waarop zi] kunnen terugreizen. Uit Ankara wordt vernomen, dat de Turkse regering een wet heeft voorbereid ter onderdrukking van extremistische acti viteit. Dit wetsontwerp richt zich tegen communisten en personen, die werken voor het herstel van het sinds 1924 afgeschafte Islamletlsch' Kallphaat. De Kamer van arbeid te Rome heeft meegedeeld, dat de Romeinse kappers mor gen zullen staken als gevolg van het mis lukken der besprekingen met de werk gevers voor hogere lonen. Gisteren ls ln het Kalser Wilhelm- Instituut ln de Amerikaanse sector van Berlijn een afzonderlijk onderwijsinstituut geopend onder de naam van „Vrije univer siteit". Men ls hiertoe overgegaan vanwege de Sovjetrusslsche contrölë, waaronder de 140 Jaar oude Berlljnse universiteit, welke ln de Oostelijke sector ls gelegen, zou ko men zijn te staan. De Roemeense minister van binnen landse zaken heeft bj) gelegenheid van de viering van de 31ste verjaardag van de Octoberrevolutle medegedeeld, dat ln Roe menië binnenkort het systeem van de collpctieve boerderijen zal worden inge voerd. De Sovjetrusslsche autoriteiten te Berlijn hebben een persconferentie, die door Paul Fleischmann, de pas benoemde chef van de gemeentelijke afdeling arbeids zaken in het gemeentehuls was belegd, af gebroken. In Syrië zjjn drie ministers afgetre den. de enige nationalisten-ln het voor de rest uit onafhankelijken bestaande kabinet. De ministers traden af op bevel van hun partij, omdat „de deelneming aan de regering bij wijze van proef mislukt was". zgn. ..Kommando daerah militer Pro bolinggo", dat onder leiding staat van de bekende Abdoel Sjarif. Voorts wordt in dit gebied activiteit opgemerkt van de Hizboellah (gevechtsorganisatie van de Masjoemi). Deze troepen staan ou der leiding van de vroegere bataljons commandant Moedjahiddin. VERWEKKEN VAN CHAOS. Over dc situatie in V.'est-Java deelt „Legercontacten" mede. dat in het Oostelijk deel van West-Java op het ogenblik de Tentarg, Negara Islam Indonesia optreedt. Een document, dat thans in Nederlandse handen is, toont aan, dat deze troepen werd aan bevolen aanvallen - uit te voeren op Nederlandse detachementen, wegver sperringen op te richten, de politiek van de verschroeide aarde toe te pas sen en, indien nodig, chaos te verwek ken op reeds in bedrijf zijnde Ne derlandse ondernemingen. In het Zuidelijk deel van "de vlakte van «Tjiandjoer is de vijandelijke acti viteit voornamelijk tegen de bevolking gericht, waardoor zij niet meer de rub bertuinen durft te tappen. Ook ten Westen van Soekaboemi is door benden terreur op de bevolking uitgeoefend, waarbij herhaaldelijk brandschatting en gedwongen evacuatie voorkomen. In het gebied van Krawang en Poerwa- karta ageerden onruststokers door mid del van dreigbrieven en waarschuwin gen aan het adres van de Partai Rakjat Pasoendan om de samenwerking met de Nederlanders te staken. Voorts wer den burgerambtenaren ontvoerd, terwijl sprake is van een Republikeins ,.scha- duwbestuur" ten zuiden van Poerwa- karta. In het gehele regentschap Cheri bon is de vijandelijke activiteit opge leefd, evenals in het Madjalengkase, waar goed bewapende onderdelen van de tweede brigade der algemene reserve van de T.N.I. opereren. Ook uit het Z O. dpel van West-Java wordt een toenemen van activiteit gemeld, welke zich uit ln (moorden en ontvoeringen. DOORBRAKEN DER COMMUNISTEN. T.a.v. de militaire situatie in de Re- publick wordt gemeld, dat commu nistische troepen zijn doorgebroken naar Sarangan ten Oosten van de Lawoc en dat zij opmarcheren naar Ngrambe, halverwege Solo en Ma- dioen. Ook ten Zuiden van de Lawop- rivier duurt de communistische op mars voort en is de dessa Alogodlingo bezet. De tróepen naderen Tewang- manggoe. aldus de dienst legercon tacten. een subcommissie om de vele voorstel len te combineren. Dit voorstel werd met 48 tegen 6 stemme#» verworpen. Voorzitter Spaak zei, dat de vergade ring zou kunnen worden verdaagd na afhandeling van artikel zes. Een kwar tier later, toen men nog steeds bezig was met de bespreking van artikel 6, stelde Bebler o-pnieuw voor over het al of niet verdagen van de vergadering te stemmen. Spaak wees dit voorstel van de hand en verzocht Bebler redelijk te zijn. „Ik ben redelijk," aldus Bebler. „Zij, die dit artikel hebben geschreven, zijn onrede lijk." Bebler eiste toen stemming over de afwijzing van zijn voorstel door de voorzitter. Met 48 tegen 2 stemmen, bij vier ont houdingen, keurde men het besluit van de voorzitter goed. Met 48 tegen nul stemmen (de Oostelijke groep deed niet aan de stemming mee) keurde de commissie daarna artikel 6 goed. In dit artikel wordt Albanië en Joego-Slavië verzocht de steunverle ning aan de Griekse guerilla's onmid dellijk te staken. De bijeenkomst werd daarop verdaagd tot heden. De Veiligheidsraad heeft het debat over het Palestijps? vraagstuk uitgesteld wegens „stappen en ai^cussies ac.nt.er de schermen in verband met beweerde schendingen van 'het bestand door Is raël in het gebied van Galilea." Dit is de tweede maal, dat de discus sie wordt uitgesteld. De Veiligheidsraad zal hedenochtend in besloten vergadering, dr Bunche, de waarnemende bemiddelaar van de V.N„ in de gelegenheid stellen een plan uit een te zetten voor een meer duurzame regeling van het Palestijnse vraagstuk. Voorts zal de Raad hedenmiddag bij eenkomen om het Britse voorstel te be studeren, dat de bestan<tolinies in Ga lilea zullen worden „bevroren" evenals dat in het Negeb-gebied het geval waa.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1