Kranenburg en Drees herdenken Grondwetsherziening 1848 in Eersie Kamer Nog geen beslissing bij Amerikaanse presidentskeuze WEERBERICHT Dr BeeVs aankomst op Kemajoran: „Hulde aan scheidende Luit. Gouverneur Generaal Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 00 No. 26531] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Tegen de verwachting in. is de uitslag der verkiezing in de V. St. voor het presidentschap hedenmiddag 2 uur nog niet bekend en valt ook niet met enige zekerheid te voorspellen, hoe de uitslag zat zijn. Truman, de kansloos geachte, heeft geregeld een meerderheid aan stemmen, maar de keuze der kiesmannen is beslissend en daaromtrent is nog geen beslissing gevallen. De kans. dat noch Truman noch Dewey een absolute meerderheid zal verkrijgen, is groeiende. In dat geval beslist het Congres, maar over de uitslag van de verkiezing daar is evenmin zekerheid, hoewel de democraten, dus Truman's partij, ver moedelijk in Huis van Afgevaardigden als in Senaat de meerderheid zullen behalen. Men zie voor bijzonderheden pag. 3 van dit Blad. De stakingen in Frankrijk Naar verluidt, zouden bij een mijn schacht te Lievin bij Bethune in Noord- Frankrijk gistermorgen vijftien man der troepen gewond zijn in een gevecht tus sen stakers en manschappen van de vei ligheidsdienst. waarbij geschoten werd en met handgranaten geworpen. Volgens ARP. zouden de stakers met benzine en olie een barricade van vuur rond de schacht gemaakt hebben om de manschappen van de veiligheidsdienst tegen te houden. De schacht is later be zet en 20 personen werden gearresteerd. Enkele treinen zijn tot ontsporing ge bracht, doch ongevallen deden zich niet voor. Het ministerie van binnenlandse za ken meldt de bezetting van de laatste 48 schachten, 6 centrales. 6 cokesfabrie- ken, 6' gTote kantoren, 6 centrale werk plaatsen en 6 locomotievenbergplaatsen. In het bekken van Lotharingen wordt een anbeiashervatting van 100% ge meld. In het bekken van het departe ment du Nord bereidt zich de werkher vatting ook uit, alsmede in de bekkens Blanzy van de Loire en van Apuianië. Te Rouaan en Bordeaux werken sol daten en havenarbeiders tezamen. Te le Havre. Nantes, St. Nazaire en La Pal- lice werken de soldaten alleen. Te Cher bourg zijn de havenarbeiders practisch voltallig aan het werk. Het Christelijk vakverbond heeft ver klaard, dat het in geen geval de verle den maand door de regering goedgekeur de loonsverhoging van 15 pCt voldoende vergoeding kan achten voor de prijsver hogingen sindsdien. Hoewel de Franse productie sinds het begin van 1947 meer dan 20 pCt is toe genomen, hebben de arbeiders hier geen financieel voordeel van gehad, aldus de verklaring. Een gevluchte Duitse generaal vertelt OVER SOVJET-PLANNEN IN DUITSLAND. De voormalige Duitse generaal-majoor dr Walter Schreiber, die, na in krijgs gevangenschap van de Sovjets een op leid ng te hebben ontvangen in de com munistische leer. naar de Amerikaanse zone van Duitsland is uitgeweken, heeft verklaard, dat de nieuwe politietroepen in de Sovjetrussische zone van Duits land zullen worden uitgerust met tanks en zware artillerie. De nieuwe politiemacht van de Sovjet zone, aldus Schreiber. is het eerste sta dium in de organisatie van een „rood leger", samengesteld uit Duitsers. Schreiber, die door de Sovjets was voorbestemd voor de functie van chef van de medische dienst van de politie macht in de Oostelijke zone. zeide, dat aan hem en vijf andere Duitse generaals in krijgsgevangenschap mededelingen waren gedaan over de plannen voor de bewapening van de nieuwe politiemacht door kolonel Tulpanof en door Kurt Fischer, de minister van politie in de Sovjetzone. Volgens Schreiber was de „enige aan nemelijke reden" voor het bestaan van de nieuwe politiemacht een Sovjetrus- sisch plan. de bezettingstroepen uit Duitslahd terug te trekken en de Wes telijke geallieerden tot hetzelfde te be wegen. ..Wanneer de Sovjets hierin sla gen". aldus Schreiber, ,zal het nieuwe rode leger een verschrikkelijke bedrei ging voor het Westen betekenen." Schreiber zeide verder op de door hem gegeven persconferentie, die twee uur duurde, dat generaal Mueller, een ..fana tiek communist"* en voormalig officier van de generale staf, is benoemd tot stafchef van de nieuwe politiemacht. Volgens Schreiber is Mueller „compleet aan de Sovjets onderworpen". Een op perbevelhebber van de politiemacht was no? niet benoemd. Schreiber ontkende met nadruk, dat generaal von Seydlitz of veldmaarschalk Paulus in enicr verband zouden staan met de nieuwe politiemacht- of legers in de Sovjet-Unie zouden commanderen of organiseren. Volgens Schreiber bestaat er een reële kloof tussen de krijgsgevangen Duitse ofificieren. die het communisme volgen en zij, die zich er tegen verzetten. ZUID-WESTELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen voornamelijk in het Noord-Westen van het land en hier en daar nevel of mist. Matige, la ter vooral in de kuststreken toenemen de Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering van temperatuur. 4 NOVEMBER. Zon op: 7.40 uur; onder: 17.07 uur. Maan op: 12.02 uur; onder: 18.41 uur. (N.M.). Hoog water te Katwijk te 5.21 en 17.39 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's Het werk der V.N. De volgende onderwerpen zijn giste ren in bijeenkomsten van de commis sies der V.N. behandeld: Griekenland: Bulgarije verklaarde in de politieke commissie bereid te zijn tot onderhandelingen met Griekenland over grenskwesties, doch wees de reso lutie van de Westelijke mogendheden, waarin de verantwoordelijkheid voor de toestand in Griekenland op de schou ders van zijn Noordelijke naburen wordt gelegd er. het doen voortbestaan van de V.N.-commissie voor de Balkan wordt aanbevolen, van de hand. Handel: In de economische commis sie drong Polen aan op uitbanning door de algemene vergadering van „discri minatie in handelsaangelegenheden" je gens Oost-Europa, welke door de Ver enigde Staten en de Marshall-landen zou worden toegepast. Spanje: De juridische commissie ver wierp met 21 tegen 14 stemmen bij 12 onthoudingen een voorstel om 't Spanje van Franco niét op te nemen in een internationale conventie over economi sche statistiek. Te Parijs wordt vernomen, dat er in de V.N. een stroming valt waar te ne men om het plan van Bernadotte voor Palestina tot het nieuwe jaar terzijde te leggen teneinde een volledig debat in deze zitting der algemene vergadering te vermijden. Naar verluidt heeft dit plan de goedkeuring der autoriteiten van Israël. Men zou zich dam tevreden stel len met benoeming van een „verzoe ningscommissie'- voor het gehele Pales tijnse vraagstuk. Medegedeeld is echter,, dat de Veilig heidsraad morgen bijeen zal komen om de Brits-Chinese resolutie over het toe passen van „sancties" in de Palestijnse kwestie te behandelen. Troepenconcentraties in China In ceniraal-China zouden meer dan een half millioen Chinese communisten verzameld worden voor een nieuw of fensief tegen het voorname regerings- bolwerk van Ejoetsjow. De communisti sche legers in Mandsjoerjje zouden zich tezelfdertijd hergroeperen voor een gesynchroniseerd offensief naar Noord- China. De regering brengt een vierhonderd duizend man elite-troepen bijeen ten Zuiden van de pas van Liaoning, die de toegangsweg naar Noord-China vormt. Verder zouden een zeshonderdduizend man regeringstroepen geconcentreerd worden bij Sjoetsjow, de poort naar Nanking. Men oppert de mogelijklieid van een communistische opmars langs de stad heen naar Pengpoe, aan de spoorweg van Tientsin naar Nanking, om aldus de nationalistische hoofdstad onder schot te krijgen. De communistische troepen, dieMock- den veroverden, zouden onderhandelin gen over een wapenstilstand begon nen zijn met de overgebleven regerings troepen in dat gebied. Regerings-vliegtuigen hebben een tweede bombardement op Moekden uit gevoerd. FINLAND IS VRIJ EN DEMOCRATISCH. Volgens voorzitter parlement. Op een receptie ter gelegenheid van het bezoek van een Finse parlemen taire delegatie aan Engeland heeft dr Kekkonen, voorzitter van het Finse parlement, verklaard, dat hij met de Finse parlementaire delegatie naar En geland was gekomen om de wereld te bewijzen, dat Finland „niet achter het IJzeren Gordijn ligt". „Wij zijn een vrij, democratisch land, dat de democrati sche beginselen wil uitdragen, die wij altijd gekoesterd hebben. Het is echter heel natuurlijk, dat de grote wereld buiten Finland in deze verwarde tijden misschien enkele verkeerde gedachten en onjuiste voorstellingen heeft over de toestand in dat land", aldus Kekkonen. DE BRITS-RUSSISCHE HANDEL. Volgens de politieke correspondent van de „News Chronicle" hebben de Britse onderhandelingen met de Sovjet-Unie voor een handelsverdrag op lange ter mijn een zodanig stadium bereikt, dat Arthur Bottomley, secretaris voor de overzeese handel, waarschijnlijk binnen enkele weken voor gedetailleerde be sprekingen naar Moskou zal vertrekken. Engeland hoopt aanzienlijke hoeveel heden hout en voedingsmiddelen te ont vangen in ruil voor machinerieën, elec- trische apparaten en grondstoffen. De correspondent voegde er aan toe, dat een overeenkomst voor lange ter mijn van zeer groot belang zou zijn, „omdat de handel tussen Oost en West van essentieel belang Is voor de uitvoe ring van het plan-Marshall en het her stel van Europa", Kinderbijslagverhoging van 20 ct. per week per kind? (Van een speciale correspondent). Naar wij vernemen kan rekening houdend met het feit, dat de tijdelijke bijslag op lonen en salarissen van één gulden per weck berekend is naar 'n standaardgezin van man, vrouw en twee kinderen als voor de hand liggend worden aangenomen, dat de in voorbereiding zijnde wijziging van do kinderbijslagwet neer zal komen op een bijslagverhoging van 20 cent per week per kind, te rekenen van het derde kind af. De houding van de bevolking op Oost-Java heeft het mogelijk gemaakt de autonome structuur der regentschappen in zeer korte tiid te herstellen. Nadat half September de bevolking van 12 regentschappen bij geheime stemming haar raadslieden had gekozen, kon reeds spoedig daarna tot de installatie van de regentschapsraden worden overgegaan. 11 dezer raden namen in eerste zitting bij acclamatie een resolutie aan..waarbij de leden zich uitspraken voor instelling van een „Negara Djawa Timoer". De Recomba van Oost-Java. dr Ch. O. van der Plas. spreekt de openings rede uit bij de installatie van de Regentschapsraad BanjoewangL DE BRITSE AANKLACHT TEGEN DUITSE VELDMAARSCHALKEN. Ter toelichting tot het langdurig uit stel van de bekendmaking, dat drie Duitse veldmaarschalken en een gene raal als oorlogsmisdadigers berecht zul len worden, heeft lord Jowitt voorzit ter van het Hogerhuis, een photocopie voorgelezen van een in oorlogstijd uit gegeven order van veldmaarschalk von Rundstedt, inhoudende een bevel tot het uitleveren van Britse parachutisten aan de Duitse Gestapo. Lowitt verklaarde, dat Engeland eerst in Augustus 1947 be wijzen tegen de generaals begon te ver zamelen. die door de Amerikanen wer den verstrekt, nadat zii een proces tegen ander* Duitse generaals voorbereid had den. Hij erkende, dat men de generaals toen zü in Juli naar Duitsland terug keerden, niet had meegedeeld, dat er tegen hen een aanklacht zou worden ingediend. Een van hen. veldmaarschalk von Brauchitsch, is inmiddels gestorven. De drie anderen zijn de veldmaarschal ken von Rundstedt en von Mannstein en kolonel-generaal Strauss. AMERIKAANSE DAKOTA VERONGELUKT. Gisteravond is een Amerikaanse Da kota dicht bij het vliegveld van Wies- baden neergestort en verbrand. Het toe stel, dat uit Northolt kwam. moest we gens het slechte zicht blind landen op de instrumenten. Op het laatste ogen blik zag de piloot, dat hij het vliegveld reeds gepasseerd was. Hij draaide om een tweede landing te ondernemen, doch stortte waarschijnlijk door verkeerde berekening, neer. Er zouden 5 doden en 5 zwaar gewonden zijn. Vandaag overdracht der bevoegdheden By zijn aankomst op Kemajoran heeft dr Beel o.a. gezeg, de toekomst met vertrouwen tegemoet tc zien, omdat hij rekent op toegewijde medewerkers en op een hartelijke samenwerking met do leiders der volken cn bevol kingsgroepen in Indonesië. Dr Beel zeide de hoop te koesteren, dat de stappen, die minister Stikker thans namens de Nederlandse regering onderneemt, zullen leiden tot een zeer spoedige oplossing, die naar zijn over tuiging dringend noodzakelijk is. De taak, die mij als Hoge Vertegenwoordi ger der Kroon wacht, Is bekend, aldus spr. Zij komt allereerst neer op het treffen van die voorbereidingen, welke tot een zeer spoedige instelling der Fe derale interim-organen zullen leiden. Daarna zal het bestel, zoals dit in ge meenschappelijk overleg is gedacht voor de overgangsperiode, op de juiste wijze kunnen functionneren. Het ambt van Hoge Vertegenwoordiger der Kroon draagt een geheel ander karakter dan dat der Landvoogdij, dat heden een ein de neemt. Dr Beel bracht hierop huldo aan hem, die als Luit.-G.-G. zich in zeer moeilijke jaren met uitzonderlijke be kwaamheid en grote toewijding van zijn taak heeft gekweten. Dr Beel werd verwelkomd door dr Van Mook, minister Stikker, de heer Neher, vice-admiraal Pinke en generaal Spoor. Na de begroeting klonk het Wil helmus, waarop dr Beel de erewacht inspecteerde en de begroeting volgde door de talrijke autoriteiten, o,w. zich bevonden secretarissen van Staat, de premier van Pasoendan, Adll Poeradi- redja, de pauselijke delegaat en vele anderen. Vervolgens begaf men zich per auto naar het Koningsplein, waar voor het palels eveneens een erewacht stond opgesteld. Hedenmiddag worden in een beslo ten vergadering van de voorlopige fe derale regering door de Luit.-G.G. en de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon toespraken gehouden, waarna in deze vergadering de bevoegdheden zullen worden overgedragen. 70 Arrestaties bij razzia te Rotterdam VOOR f. 25.000.— AAN BONNEN ONDER DAKPANNEN. 1400 levensmiddelen-, textiel- en ge mengde kaarten plus een hoeveelheid losse bonnen, waarvan de totale „zwar te" aankoopwaarde circa f. 25.000 be draagt, vonden rechercheurs van de Economische Dienst der Utrechtse po litie onder de dakpannen van een café in Johanna-polder (Hoekse-waard). De caféhouder was reeds drie weken ge leden in verband met een grote distri butie-fraude te Utrecht gearresteerd. In Rotterdam hebben rechercheurs van genoemde dienst in samenwer king met hun collega's uit de Maas stad een razzia gehouden in een café op het Noordplein. 70 personen wer den naar het hoofdbureau van poli tie overgebracht, tegen' 14 werd pro ces-verbaal opgemaakt en twee Rot terdamse „groothandelaars" in distri butiebescheiden naar naar 't Huis van Bewaring in de Domstad overgebracht. In totaal zijn nog 14 personen verba- liseerd, van wie er 9 in het Huis van Bewaring zijn opgesloten. Er worden nog nieuwe arrestaties verwacht. Wijzigingen zonder het leed van gewelddadige omwentelingen De hedenmiddag gehouden openbare vergadering der Eerste Kamer is be gonnen met een plechtige herdenking van het feit, dat het vandaag 100 ja ren geleden is, dat de grondwetsher ziening van 1848 werd afgekondigd, welke voor Nederland van zo grote betekenis is geweest. De voorzitter der Kamer, prof. mr R. Kranenburg, oud-hoogleraar in het Staatsrecht, hield allereerst een rede, waarin hij er o.a. op wees, dat deze grondwetsherziening een fundamen tele wijziging in ons constitutioneel bestel betekende. De ontwikkeling tot een democratie langs regelmatige constitutionele weg werd er door mogelijk. POSITIE-WIJZIGING DER EERSTE KAMER. Prof. Kranenburg zette voorts uiteen, hoe de Eerste Kamer door de herziening van 1848 haar positie belangrijk zag gewijzigd. Bij de grondwetsherziening van 1887 werden naast de hoogstaangeslagenen diegenen verkiesbaar gesteld, die een of meer hoge en gewichtige openbare be trekkingen bij de wet aangewezen, be kleedden of bekleed hebben, terwijl het getal der hoogstaangeslagenen belang rijk werd uitgebreid, n.l. tot één op iedere 1500 zielen. Bij de aanvaarding van het algemeen stemrecht, bij de grondwetsherziening van 1917, volgde eindelijk de gelijkstel ling van de vereisten voor verkiesbaar heid voor de leden der beide Kamers. Zo was de grondwetsherziening van een eeuw geleden meer het uitgangs punt van een ontwikkeling, die leidde naar de parlementaire democratie dan de overwinning van de democratie. Spr. ging vervolgens in op de grote figuur van Thorbecke, die hij schetste als een drijvende kracht. Het Nederlandse volk heeft de nieuwe middelen en methoden, die 100 jaar geleden in zijn handen werden gelegd, weten te gebruiken, aldus spr. Zijn vertegenwoordiging heeft met de nieuwe vormen weten te werken en deze weten tc ontwikkelen. De positie van de monarchie is daardoor niet verzwakt en in gevaar gebracht, zoals velen in 1848 dachten, maar veeleer versterkt, zij het met gewijzigde func tie. Dat alles heeft zich voltrokken zonder de schokken en het schrikkelijke leed, dat gewelddadige omwentelingen over een volk brengen. Thans wachten ons nieuwe taken; een verdere ontwikke ling moet zich voltrekken. Het leven staat niet stil! Al met al kan de te rugblik het zelfvertrouwen van het Nederlandse volk cn zijn vertegen woordiging schragen. REDE VAN MIN.-PRESIDENT. Hierop voerde minister-president Drees het woord. Hij zeide het op prijs te stellen zich namens de regering aan te sluiten bij de getuigenis van de voorzitter omtrent de hoge waarde van de staatkundige hervormingen, die 100 Jaar geleden wer den tot stand gebracht. 1848 is in Europa één der meest be wogen jaren van de 19de eeuw ge weest. Vergeleken by de schokken, die menig groot land op zyn grondvesten deden trillen, was het gebeurde in Neder land, al was er ook hier deining, van beperkte aard. Onder de omstandigheden van dat ogenblik echter vertegenwoordigde de grondwetsherziening, al riep zij niet het ganse volk tot staatkundige mede werking, een grote en beslissende stap vooruit, aldus minister Drees. De veranderingen betekenden 'n fun damentele wijziging van ons staatsrecht en hebben, gepaard aan de gedachte van de geestelijke vrijheid, die daarbij tevens tot uiting kwam. een zegenrijke ontwikkeling van ons staats- en volks leven mogelijk gemaakt. Na ook de grootheid van Thorbecke BINNENLAND. Het Nederlandse s.s „Helena" van de K.N.S.M., groot 3918 bruto reglster- ton, komende van Antwerpen. Is op de Schelde ter hoogte van Borssele in aan varing geweest met het Zweedse s.s. „Andaman", groot 4765 bruto reglsterton, komende van Port Said en bestemd voor Antwerpen. De Andaman" heeft schade boven de waterlijn opgelopen. Ir H. Vos. oud-minister van Ver keer en Waterstaat is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot directeur van de N.V. Centrale Arbeldersverzekerlngs- en Depositobank. van welke N.V. hij van 1937 tot de oorlog commissaris was. De heer Vos heeft nog niet beslist of hij in verband met zijn nieuwe functie het lidmaatschap van de Tweede Kamer zal neerleggen. Bij de Tweede Kamer ls ingediend een ontwerp van wet tot instelling van schuldregisters voor geldleningen ten laste van het Rijk. De Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders en Slijters „H.O.C.R.E.S" houdt Donderdag 11 Nov. te Breda een congres. Op de begraafplaats te Domburg ls een monument ter nagedachtenis van oorlogsslachtoffers uit die gemeente ont huld en dooi het comité, dat de tot standkoming bevorderde. overgedragen aan de gemeente Te Groningen werd by een grossier door ambtenaren van de prijsbeheersing een partij van 2550 kilogram suiker in beslag genomen. Deze partij vormde het restant van leen partij van 11.000 kilo gram. bestaande uit „oude" nog voor de oude prijs ingekochte suiker, waar van het grootste gedeelte tegen de nieu we prijs werd verkocht. Tegen de gros sier is proces-verbaal wegens prijsopdrij ving opgemaakt, Een passagier van de Haagse tram kwam tot de onaangename ontdekking, dat zyn portefeuille. Inhoudende f. 3000, alsmede distributiebescheiden gerold was in lijn 9 of 6. Het wordt mogeiyk geacht, dat hij zijn portefeuille verloren heeft. By de Tweede Kamer ls ingediend een wetsontwerp tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten. Het verkeers-economisch congres, dat Dinsdag 16 November a.s. In het Kurhaus te Schevenlngen zal worden ge houden door het Centraal overleg van wegverkeer- en vervoersorganisaties, zal. na een welkomstwoord door de voor zitter van Centraal Overleg, mr F E. Spat, geopend worden door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen. GiGteren ls de „Kota Inten" uit Rotterdam naar Zuld-Afrlka vertrokken met 750 Nederlandse emigranten aan boord. Dr H. J. Otto du Plessis. tegen wiens benoeming tot Zuidafrikaans gezant in Nederland verschillende bezwarey zijn gemaakt, zodat Zutd-Afrika met de Ne derlandse regering thans ln gesprek ls over een nieuwe candidaat, ls benoemd tot staatsvoorllchtlngs-beambte te Pre toria. BUITENLAND. Volgens het Joegoslavische ministe rie van binnenlandse zaken zijn tussen 25 September en 25 October 237 Roeme nen, 229 Albaniërs, 104 Bulgaren en 64 Hongaren naar Joego-Slavlë gevlucht. Als gevolg van zonnevlekken was hedennacht en -morgen in de Noord- Atlantische landen, waaronder Engeland en de Sovjet-unie, geen enkel Ameri kaans radiostation hoorbaar. De gewezen Italiaanse minister president Parrl, die een van de voor naamste leiders van het Italiaanse ver zet was, is opgetreden als getuige charge in bet proces tegen de gewezen maarschalk Graziani. Parrl maakte melding van een schrll- ven, waarin Graziani aan maarschalk Von Keitel verklaard zou hebben, dat de uitroeiing van de partlsanen een condltio-slne-qua-non was van de daad werkelijke deelneming van het fascisti sche leger in de strijd tegen de geallieer den. Het getuigenis van Parrl gaf aan leiding tot woelige tonelen Meer dan 40 vertegenwoordigers van grote hoofdsteden zijn te Parys bijeen gekomen, waar zy deelnemen aan het door de Parljse gemeenteraad georgani seerde „congres der hoofdsteden". Ook Amsterdam ls uitgenodigd. Dr Gruber. fungerend minister van buitenlandse zaken in Oostenrijk, heeft het kabinet meegedeeld, dat Oostenryk „ln de nabye toekomst" onderhandelin gen met de Sovjet-unie zal beginnen over de hervatting van het verkeer op de Donau. In verantwoordelijke Katholieke kringen te Rome wordt verklaard, dat drie Roemeense Katholieke bisschoppen zyn gearresteerd en een vierde «onder hulsarrest ls gesteld. Dr Friedensburg, fungerend bur gemeester van Beriyn, heeft generaal Kottkof. de Sovjetrussische commandant, per brief gevraagd zijn goedkeurlug te hechten aan verkiezingen ln geheel Ber iyn op 5 December a.s. In bevoegde kringen wordt ver klaard, dat de spoorwegdiensten in de Sovjetzone overbelast zijn bij gebrek aan locomotieven en wagons, daar uit de Westelijke zones niet meer de nodige onderdelen kunnen worden betrokken voor het herstellen van het rollend ma terieel. De directie van de spoorwegen ln de Sovjetzone heeft aangekondigd, dat 182 treinen tussen Berlijn en de voor steden zullen uitvallen. Officieel ls gemeld, dat het „voor uit geschoven hoofdkwartier" van de Westeuropese Unie te Fontalnebleau by Parijs gevestigd zal worden. Generaal Manuel Odrla, die verleden week de opstand ln Peru geleid heeft, ls beëdigd als „president van de mili taire regeringsjunta met de bevoegdhe den van het hoofd van staat". Het nieuwe bestuur heeft de commu nistische en de linkse Aprista-party verboden. Deze laatste was ook reeds on der de vorige regering van president Bustamente buiten de wet gesteld. De burgemeester en vier leden van de gemeenteraad van Grenoble hebben zich uit de R.P.F., de party van generaal de Gaulle .teruggetrokken. Omdat ztl „trouw zyn aan de republikeinse idea len" konden zij niet langer tot een partij behoren „waarvan de leerstelling ls ver anderd". belicht te hebben, wees spr. er op, dat de grondwetsherziening van 1848 de verhouding tussen vorst, ministers en volksvertegenwoordiging gevestigd heeft op een toen nieuwe, thans gedurende een eeuw beproefde grondslag, die de constitutionele monarchie tegen de zwaarste schokken bestand heeft doen. zijn. Verdwenen zyn de al-oude dynas tieën der Romanovs, der Habsburgers, der Hohenzollerns, die in 1848 een heel ol half absolutistisch regime hadden weten te handhaven of te herstellen. Verdwenen ook is het Bonapartisch régime, dat zich in Frankryk kort na de Februari-revolutie weer vestigde. HET GEVAAR VAN HET „NIET-VERANDEREN"! Gehandhaafd daarentegen hebben zich de tot democratieën ontwikkelde constitutionele monarchieën in het Westen, in hun soepelheid schijnbaar wellicht zwakker, innerlijk evenwel sterker dan regimes van groter star heid. Ten aanzien van het Oranjehuis is juist dezer dagen opnieuw tot uiting gekomen hoe hecht onder de geldende verhoudingen de banden met het Ne derlandse volk zijn. Overduidelijk is bevestigd wat Thorbecke schreef, dat het gevaar, hetwelk men van veran dering vreest, soms juist in het niet- veranderen ligt. Het zal de taak van de thans levende generatie zijn de vryheid te handhaven en te beschermen en tevens overtuigend te doen zien, hoe ae democratie als grondslag van een constitutionele mo narchie een waarborg kan 2djn voor een krachtig, besluitvaardig en sociaal rechtvaardig 'beleid. Het zal haar taak ook zijn nieuwe "vormen te vinden voor nieuwe verhou dingen, waarby ook de nauwere aaneen sluiting met andere staten haar eisen zal stellen. WAT MET GRONDWETSHER ZIENING 1949 SAMENHANGT. Ook 1948 zelf zal in komende tyden bekend staan als het jaar van 'n diep- ingrypende grondwetsherziening. In deze tijd gaan grote schokken, niet slechts door Europa maar door de wereld, en weer hangt daarmede samen ook wat in onze grondwet werd gewijzigd. Wij weten dat velen in ons land de gang van zaken, die tot die herziening geleid heeft en ook die herziening zelf, met bezorgdheid hebben gezien. Nie mand kan met zekerheid voorspellen wat werkeiykheld zal worden van het geen daarin als mogelijkheid is gege ven. Maar voor- en tegenstanders zullen met mij instemmen, wanneer ik bij deze herdenking van 1848 de hoop uitspreek, aldus eindigde de minister president. dat wat in 1948 uit strijd en nood geboren is, tenslotte voor de volkeren, die er bij betrokken zijn, een ontwikkeling moge inleiden, even vruchtbaar en zegenrijk als die zich na de herziening van 1848 in Neder land heeft voltrokken. ENGELSE HOORN EN ANTI-LAWAAI! Een der Engelse automobielbladen, de opinie weergevende van Neder landse automobilisten over de nieuwste Engelse auto's, beweert dat de phlegmatieke Nederlander er een genoegen in schept van zijn hoorn gebruik te maken en dat een van zyn bezwaren tegen de Engelse auto's is, dat die hoorn daarvan veel te zacht van toon is. Voor het Permanent Anti-Lawaai Comité en de verkeerspolitie in de grote steden om te onthouden!

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1