„Noodwet Indonesië" met 38 tegen 12 stemmen Brood, bloem, suiker en versnaperingen van de bon Eerste Kamer aanvaardt Hatta uitgenodigd voor besprekingen met mr Stikker Beslissend voor oorlog of vrede Vrijdag 5 November begint de vrije verkoop Met een enkel woord ^£v^n*urtrum van 4 t/m 13 No" WEERBERICHT 87ste Jaargang ZATERDAG 30 OCTOBER 1948 No. 26528 IDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 67055 Vragen, vragen 't Zat in de lucht! Maar de Russen hebben de illusie weer eens wreed ver stoord. Blijkbaar oordeelt Moskou het uiterste nog niet bereikt en houdt het daarom de voet nog steeds stijf. Het kan zich deze betrekkelijke luxe veroorloven, want één ding staat vast: het Westen zal géén agressieve oorlog ontketenen. Wel is waar zal het Westen geen tweede Muenchen aanvaarden en houdt het voet bij stuk. doch tot een aanval voelt het zich niet geroepen. Dit is voor Moskou een winstpunt van niet te on derschatten betekenis. Zelf voelt het zich veilig; waarom niet de vrees aan de andere zijde aan te wakkeren in de stille hoop. dat daaruit voordeel is te behalen? Geen ogenblik twijfelen we. of deze 'stemming heeft de Russen de moed ge schonken. om de resolutie der .neutra len" in de Veiligheidsraad met een veto te treffen, tengevolge waarvan de Ber- lijnse kwestie weer volkomen zwevende is eeworden. Zelfs de kool en geit spa rende- resolutie der niet-rechtstreeks bij het conflict betrokkenen vermocht Mos kou niet tot tastbare toenadering te brengen. Het eigenaardige is echter wel. dat na overwinning van de eerste deceptie over het mislukken van het bereiken van een compromis, vrijwel nergens de algemene situatie als erger dan voorheen wordt voorgesteld. Begint de wereld dan te wennen aan het verkeren in spanning? Men zou het bijkans aannemen. Ook de jongste beschuldigingen van maarschalk Stalin aan het Westen, dat agressieve bedoelingen in de schoenen wordt geschoven, vermag niet meer dei ning te brengen dan er reeds was. Alles went. hetschijnt waarheid te zijn! Of moeten we de stemming in net Westen toeschrijven aan De gedachte, dat het met het oprichten van een .derde macht" tussen de V.S. en de Sovjet- Unie steeds crescendo gaat? Het Westen blijft zich steeds nauwer aaneensluiten en. onverschillig hoe de Amerikaanse presidentskeuze uitvalt, het mag zich meer en meer zeker weten van de steun der V. St. en van Canada. Zelfs is ae gordel der gedachte belangensfeer aan zienlijk uit-gebreld door het plan naast de West-Europese Unie te stel len een Noord-Atlantic-pact „dat aan de overzijde van de haringvilver warme instemming vindt". Steeds weer wordt iedere verzaking ter zijde gesteld en aanvaardt het Westen ieder risico van het gesloten pact van Brussel. Aan de uitvoering van dit pact wordt thans met de grootste spoed Be werkt. In hoevere Engeland er in ge slaagd ls. om he,t Gemenebest daarbij in te schakelen, is nog niet geheel duide lijk, maar toch is wel gebleken, dat di verse dominions niet zullen aarzelen om volledige steun te verlenen. Waarmede inderdaad een ihacht zou zijn geboren, die tegen Oost of West het zou kunnen opnemen. Alleen: deze combinatie heeft nog tijd nod'.g om zich te ontwikkelen. Ook aan Moskou zal dit laatste feit niet ontgaan, doch totdusver blilkt nog niets dat er op zou wilzen dat de Sov jets daarom de ..oorlog" willen. Meer en meer komt in dit verband de mening naar voren, dat de Sovjets niet gereed ziln voor een oorlog en daarom daaraan niet zullen denken. Waarbij men echter altiid deze factor wel in het oog moet houden, dat. mocht binnenslands in het land van de „heilstaat." gevaar ontstaan, de d'ctatuur slechts de weg van de opr- log overblijft, om een kans te wagen, zich te redden. En hoe in dit opzicht achter het ijzeren gordijn de verhoudingen zijn. is hier niet te bezien. Dat het commu nisme slechts een minderheid vormt, zo wel in Sovjet-Rusland zelf als in de sa- telltet-staten wordt steeds duidelijker, maar de beslissende vraag is de machts- verhoud'ng en iuist daaromtrent ont breekt ieder juist gefundeerd oordeel. De vraag: wat nu, na het veto van Wysjinsky. is nog altijd niet beant woord. Zeer sterk is en blijft de indruk, dat het Westen zelfs in dit veto niet Moskou's laatste woord wil zien, maar aan de hand van wat zich achter de schermen afspeelt, aanneemt, dat er nog altijd kans bestaat op een „aller laatst" woord in gunstiger zin. Ook al is niet te realiseren, hoe dit zal uit pakken. Reeds heeft het Westen in feite zich bereid verklaard om buiten de U.N.O. om met Moskou aan te pappen op de zelfde voorwaarden als neergelegd in de door het veto van Moskou getroffen regeling der „neutralen" en bovendien ligt het enigszins in de Russische lijn thans nieuwe voorstellen van die zijde te verwachten. Zit het dan toch in de lucht? We zullen het rustig moeten afwach ten. Het genoemde feit, dat de span ning nog trots alles niet is vergroot, geeft o.i. aanwijzing, dat er mogelijkheden worden gezien, al worden die niet aan de openbaarheid prijsgegeven. In de West-Europese Unie blijft Frankrijk overigens nog steeds een zwak punt. want Moskou's vijfde colonne daar te lande. d'e alles op haren en sna ren zet om het meer dan vermoeide land geen enkel ogenblik van verademing te schenken, heeft de greep op de arbei ders nog niet verloren, dank zij de in derdaad in menig opzicht onhoudbare toestanden. Het inzicht, dan een chaos moeilijk tot verbetering kan leiden, is nog wel is waar flauw aanwezig, maar wordt toch niet voldoende beleden. Het gevolg, dat voor Frankrijk de Marshall hulp verloren dreigt te gaan, zoals op zet van Moskou is Voor de zoveelste maal wordt daar bewezen, hoe ellende op maatschappe lijk gebied de beste voedingsbodem is voor het communisme! De ganse wereld-situatie blijft er een van vragen en nog eens vragen DE KINDERZEGELS 1948. Van 15 November tot 31 Deecmber a.s. zullen in omloop worden gebracht de kinderzegels 1943. waarvan de op brengst ten goede komt aan alle in- richtihgen in Nederland waar kinderen buiten gezinsverband worden verpleegd. Het zijn zegels in de waarde van 2 (geelachtig groen). 5 (blauwachtig froen), 6 (grijs), 10 (rood) en 20 cent (.blauw), waarop een toeslag komt van resp. 2, 3, 4, 5, en 8 cent. (Van onze parleme ntaire redacteur). Ook de Eerste Kamer heeft het ontwerp Noodwet Indonesië met grote meerderheid aangenomen. Een voltallig huis machtigde gisteren met 3812 (A.R., Communisten en de heer Reyers van de C.H.) stemmen de regering om tot Juli 1948 bij besluit voorlopige maa tregelen te treffen aangaande de be windvoering in Indonesië in overgaugs tijd. Binnen een maand na het vaststel len van zulk een voorlopige maatregel moet een wetsontwerp tot bekrachti ging daarvan bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het parlement oefent dan zijn rechten (als b.v. van amendement) volledig uit. Nieuwe opsomming van bestandsschendingen en gruwelen „UW HERDER ZAL NIET SLAPEN". De C.H. volgden thans de redene ring van de A.R., alleen aan het slot bevestigend hetgeen de AJR, ontkenden: dat het hier een kwestie van staats- noodrecht geldt. Voorts sloot de V.V.D. zich thans meer aan bij de visie van de heer Romme, terwijl de katholieke heer Ruys de Beerenbrouck het standpunt- Oud onderschreef Het overgrote deel van de C.H.-frac- tie acht het ontwerp in strijd met de grondwet. Maar het ziet de noodwet als een uitvloeisel van het staatsnoodrecht. Waarbij het voor hen geen verschil maakt of de regering zelve dat ook zo ziet. Zij zullen daarom vóór stemmen. De heer Molenaar (V.VD.) vindt dat de regering te veel wil bewijzen en dus niets bewijst, als zij zegt dat het hier een regeling bij de wet en niet krach tens de wet betreft. Want wat zal dan de basis zijn van de te nemen maat regelen en waarom wordt dit ontwerp „noodwet" genoemd? Delegatie is niet geoorloofd. Maar het blijft de verantwoordelijkheid der Staten-Generaal om van geval tot ge val na te gaan. hoever de delegatie mag strekken. Zij mag nooit zover gaan, dat de volksvertegenwoordiging haar bevoegdheid verliest over het onder werp waaromtrent delegatie wordt ver leend. In het ondehavige geval wordt dus wel zeer ver gegaan. Het vraagt een delegatie, die moeilijk te verteren is. Doch de besluiten hebben latere be krachtiging door het parlement nodig en dc delegatie is aan een uiterst korte termijn gebonden. Ook het doel, dat de regering nastreeft, en de nood zaak waarin zij verkeert, wettigen de gevolgde weg. aldus de heer Mole- Noodwet Indonesië getekend. DR BEEL BEËDIGD ALS HOGE VERTEGENWOORDIGER VAN DE KROON. H.M. Koningin Juliana heeft gis teravond, onmiddellijk nadat ook de Eerste Kamer der Staten-Ge neraal de Noodwet Indonesië had aangenomen, te 's-Gravcnhage deze noodwet getekend. Vervolgens heeft Hare Majesteit het besluit getekend, houdende voorlopige regeling van 't bestuur over Indonesië. naar, waarom zijn fractie haar stem aan het voorstel zal geven. De heer Anema (A.R.) acht delegatie ongeoorloofd waar het geldt de fun damentele volksrechten of organieke staatsregelingen. Overigens sluit spr. zich aan bij de beschouwingen van zijn partijgenoten Schouten en Gerbrandy in de Tweede Kamer. De heer Jonkman (Arbeid) acht het ontwerp, ondanks de bezwaren staats rechtelijk aanvaardbaar en verdedigt het, punt voor punt het voorlopig ver slag behandelend, als ware hij nog mi nister van O.-G. Het geldt hier een kwestie van goed beleid en het voor stel is door de dwingende omstandig heden geboden, aldus spr. De heer De Wilde (A.R.) betreurt het, dat dit kabinet voortgaat op de weg, die nu al drie jaar wordt bewan deld, n.l. die der voldongen feiten. Het parlement rest slechts tie deed b'j de sociale wetten. Met de minderheid een miserabele rol wordt toebedeeld, hoewel zij toch zeer wel constructieve arbeid zou kunnen ver richten, gelijk vroeger b.v. de opposi tie decdb ij de sociale wetten. Met de Republiek valt niet te praten. Op een 1789 (Franse revolutie) volgt altijd een 1793. De heer Kerstenz (Kath.) erkent d it het ontwerp een inbreuk is op het oude, vertrouwde wetgevingsproces. Maar het is gebleken, dat dit proces leidt tot on aanvaardbare vertragingen in de men selijke samenleving. Dit gaat in het al gemeen op en niet alleen op koloniaal gebied. Spr. somt de redenen op, die tot het voorstel hebben geleid en wijst bijzonder op de psychologische beteke nis van het vasthouden aan de datum van 1 Januari 1949. De heer Schoonenberg (Comm.) dringt aan op algemene verkiezingen in Indonesië, waarbij men aan de commu nisten alle vrijheid behoort te laten. De heer v. d. Kieft (Arbeid) bestrijdt de heren De Wilde en Schoonenberg en brengt hulde aan Van Mook. De heer Ruys de Beerenbrouck (Kath.) sluit zich aan bij de visie van de heer Oud, ook waar deze meent, dat de bekrachtigingswetten geen tweederde meerderheid nodig hebben. De heer Woltjer (AJt.) neemt zijn fractiegenoot De Wilde in bescherming tegen de heer v. d. Kieft. VERDEDIGING VAN MINISTER SASSEN. Minister Sassen gaat vrij uitvoerig op de bezwaren in en betoogt dat het ontwerp waarlijk een voorziening is in de zin van art. 210 G.W. Deze voorzie ning behoeft niet van materiële aard te zijn. Niettemin zijn de sporen van nood overal in het ontwerp te vinden. Ket staat iedereen dus vrij, de nadruk te leggen op het staatsnoodrecht, ook al beroept de regering zich hierop niet. De nieuwe ciectrisclie locomotieven die de Ned. Spoorwegen in dienst hebben genomen, zijn niet in staat de rijtuigen, die op stoom verwarming zijn ingericht, te verwarmen, Tene nde de reizigers toch comfirtabel te vervoeren, wordt thans gebruik gemaakt van een stoomverwarmingswagen. die achter de electri- sche locomotief wordt gekoppeld. Deze wagen bevat twee watertanks met daar tussen een omvormer, die het water in stoom omzet en naar de rijtuigen perst. De nieuwe installatie op het emplacement. Foto Leidsch Dagblad Van Vliet Qntslag aa„ Abdoelkadir De aankomst van H.K.H. Prinses Wilhelmina bij de ingang van de Leidse Aca demie. waar zij gisteren een bezoek bracht ter overdracht van een aan de Universiteit geschonken'gobelin naar een van haar schilderijen. Het korte bezoek droeg op haar nadrukkelijke wens een besloten karakter, zodat ook slechts wei nigen haar aankomst gadesloegen. Aan Abdoelkadir is op zijn verzoek met dankbetuiging voor de zeer vele ontslag uit 's lands dienst verleend, m tedankbetuiging voor de zeer vele gewichtige diensten gedurende lange tijd onder zeer moeilijke omstandig heden aan den lande bewezen. Naar de heer Abdoelkadir ons mede deelt sluit het bovenstaande piet uit, dat hij zou benoemd of herbenoemd worden in een of andere functie. Hier bij wordt gedacht aan het voorzitter schap van de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen met de Republiek. Hierover is echter nog geen beslissing genomen, aangezien zijn besprekingen met de Nederlandse regering nog niet zijn beëindigd. Palestina in Veiligheidsraad Uit naam van Canada bracht generaal McNaughton in de Veiligheidsraad over de Palestijnse kwestie opnieuw naar voren, dat de raad de meeste aandacht diende te besteden aan de opmerkingen en amendementen in verband met de Chinees-Brlt-se resolutie, alsook aan de voorstellen die gedaan zijn door de V.N.-bemiddelaar, om het wapenbestand tot een definitieve vrede te laten uit groeien. Derhalve stelde de Canadese afgevaardigde voor een subcommissie ln te stellen bestaande uit vertegenwoor digers van Groot-Brittannlë, China, België, Frankrijk en Oekraine, om met de hulp van de bemiddelaar een nieuwe tekst van resolutie op te stellen. De Veiligheidsraad keurde zonder ttt stemming over te gaan de Canadet^ motie goed. Intussen wordt in Palestina nog steeds gevochten. Beide partijen beschuldigen elkaar van verbreking van de wapen stilstand. De Stat en-Generaal hebben immers een eigen verantwoordelijkheid. Zij hebben bij de bekrachtigingswetten natuurlijk het recht van amendement. Aan het eind van zijn rede geeft spr, een nieuwe opsomming van de bestandsschendingen en gruwelen, niet alleen door de Republikeinen ge pleegd in de gebieden onder onze controle, doch ook in Republikeins gebied, op Java zowel als op Sumatra. Wij zpn dus gekomen in de zeer beslissende fase, of en hoe de bespre kingen met Djokja zullen worden her vat. Snelle beslissingen op wettelijke grondslag moeten kunnen worden ge nomen, „Uw hei^r zal niet slapen, al zijt gij ook verstrooid", aldus ci teert de minister het Wilhelmus, de hoop uitsprekende, dat onder ons geen „verstrooiing^ zal worden ge vonden. De minister ziet dus, met of zonder Hatta, een nieuwe 20ste Juli tegemoet concludeerde de heer Schoonenberg (comm.) na tien minuten overleg bin nen de fracties, waartoe de voorzitter de vergadering had geschorst. Daarna had de in de aanvang ge melde stemming plaats. IlllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllll S Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron te Batavia is vernomen heb- jp ben de Nederlandse regering en dc voorlopige Federale regering van M Indonesië de Republikeinse minister-president, dr Mohamed Hatta, uit- |j genodigd naar Batavia te komen voor belangrijke besprekingen. Waarnemers beschouwen deze stap als het begin van een nieuw sla- =j dium van vitaal belang ln de onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesische Republikeinen, en zijn van mening, dat de uitslag s van deze besprekingen wel beslis send zal zijn voor vrede of oorlog s In Indonesië voor het einde van dit jaar. |j Naar verder vernomen wordt is aan dr Hatta verzocht besprekingen te voeren met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, die morgen per vliegtuig Ir: Batavia wordt verwacht. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfH Met ingang van Maandag 8 November a.s. zal de rantsoenering van brood en suiker worden beëindigd, zodat od de nieuwe bonnenljjst van a.s. Donderdag geen bonnen meer zullen voorkomen voor deze levensmidde len, evenmin als voor andere artikelen, die op de suiker- en versnaperin genbonnen verkrijgbaar zijn. n.L boterhamstrooisel, jam. stroop, e.d. cn versnaperingen met inbegrip van chocoladewerk (cacao blijft -evenwel op de bon). Ook de bloembon zal vervallen, zodat met ingang van genoemde datum bloem zelfrijzend bakmeel, kindermeel en kinderbiscuits eveneens zonder bon verkrijgbaar worden gesteld. GEEN REDEN VOOR HAMSTEREN! Het Ministerie brengt met kracht onder de aandacht, dat van het pu bliek wordt verwacht, dat het zoveel discipline toont, dat de overgang van distributie naar vrije consumptie geen stoornissen ondervindt door hamste ren. waarvoor geen reden bestaat. Het zal voornamelijk van de houding van de bevolking zelve afhangen of de vrije consumptie bestendigd kan blij ven. De suikercampagne van de nieuwe oogst heeft voor een ruime vooraad- positie gezorgd, zodat er geen enkele vrees behoeft te bestaan voor enige schaarste bij beëindiging van de rant soenering. Wel zal voorshands enige schaarste bestaan voor enkele nevenpro ducten 'van de bloembon terwijl m.n. chocolade slechts in beperkte mate ver- krijbaar zal blijven tengevolge van het feit. dat de wereldoogst aan cacaobonen geen ruimere toewijzingen cacaobonen an de chocolade-industrie toelaat. r. i Het Rotterdams Studentencorps zal BINNENLAND Na 58 dagen, 2 dagen minder dan ln het draaischema was voorzien, is de ver filming van Ben van Eysselstein's „Niet tevergeefs" gisteravond voltooid. Het be treft hier de Nederlandse versie van de eerste grote speelfilm, die na de oorlog in de nieuwe Cinetone-studio's te Dulven- drecht ls opgenomen. V— Prins Bernhard woonde gisteravond de laatste voorstelling bij van de morele herbewapeningsrevue „The good road", in de Kon. Schouwburg te Den Haag. Tot voorzitter van de commissie waaraan is opgedragen de algemene prin cipes en richtlijnen vast te stellen voor de definitieve verdeling van de Kortegolf- lengten is benoemd de heer H. J. van der Broek, directeur van Radio Nederland Wereldomroep en leider van de Ned. tele ga tie op de kortegolfconferentie te Mexico- Clty. Gisteravond is de 54-jarige mevr. S. de H. uit de Eerste Helmerstraat te Am sterdam op de Hoofdweg, terwijl zij plot seling op haar flets de straat overstak door een achter haar rijdende bestelauto overreden. Zij overleed tijdens het vervoer naar het Wllhelmlnagasthuls. BUITENLAND 140 kastelen en landhuizen in de Sovjetzone van Duitsland, tijdens de land hervorming geconfisqueerd, zijn ter be schikking gesteld van de openbare gezond heidsdiensten om tot ziekenhuizen en sanatoria omgebouwd te worden. Donderdag is te New York de bus- en tramstaking geëindigd. Het was de grootste vervoersstaking op de begane grond ln de geschiedenis van New York. De „City of Salt Lake" is als 10.000ste vliegtuig in de luchtbrugoperatie te Berlijn aangekomen. Duitse meisjes boden de be manning bloemen aan. De Griekse regering heeft thans bij decreet de staat van beleg uitgebreid voor het gehele land. Het decreet geldt met ingang van Zaterdag. President Truman heeft ter gelegen heid van de 25ste verjaardag van de stich ting der Turkse republiek vla de radio o m. verklaard: „De politieke onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van Turkije zijn van groot belang voor dc veiligheid van de VJ3. en alle vrijheids lievende volkeren". Heden zal prof. Plccard zijn bathy- scaaf b(j het eiland Togo, een der Kaap Verdlsche eilanden, voor het eerst ln de diepte laten dalen. Er zal zich niemand ln de „dulkersbol" bevinden. De controle zal van het schip uit geschieden. Te Landsberg zijn negen Duitse oor logsmisdadigers opgehangen, die door een Amerikaans oorlogstribunaal te Dachau ter dood waren veroordeeld. Het bestuur van het Internationale Noodfonds voor kinderen der V.N. heeft met twaalf tegen negen stemmen een Brits voorstel aanvaard voor de beschikbaar stelling van zes millloen dollar ten be hoeve van Arabische gevluchte vrouwen en kinderen. De Chinese legers van Tsjang Kal SJek zullen Moekden, de hoofdstad van Mandsjoerije ontruimen als gevolg van een grote nederlaag tegen het communistische leger. Frankrijk heeft een overeenkomst getekend, volgens welke het een lening van 170.000.000 dollar ontvangt van de E.C.A. Het geld zal worden gebruikt voor de aankoop van machines en grondstoffen. In Thueringen is de eerste sneeuw gevallen tot een hoogte van 12 centimeter. HOGERE PRIJS. De nieuwe prijs voor de consument van kristalsuiker bedraagt dan ten hoogste f. 0.75 per kg. voor basterdsuiker f0.77 terwijl de broodprijs, zoals gemeld, 4 cent per 800 gram hoger is dan de thans geldende prijzen Eventuele prijs wijziging van artikelen, waarin de dan duurdere suiker wordt verwerkt, zullen nader bekend worden gemaakt. Met naduk wordt er oP gewezen, dat de detaillist op de lopende bonnen tegen de oude prijs dient af te leveren VOO»- de duur van de geldigheid van de bon, zoals ook bij voortzetting der rantsoenering het geval zou zijn ge weest. Hoewel aangenomen kan wor den. dat de laatste suikerbon vrijwel algemeen reeds zal zijn gehonoreerd, zal streng toezicht op de naleving der voorschriften worden uitgeoefend, het geen mede mogelijk is door controle van de voorraadadministratie. De bak kers zullen in de gelegenheid worden gesteld na 7 November 1948 alle brood- bonnen van de thans lopende distribu tieperiode, alsmede en ongebruikte nieuwe coupures voor goedkope tar webloem- en meel in te leveren bii de distributiedienst ter verkrijging van de hun nog toekomende broodtoeslag. Teneinde bij de beëindiging van de rantsoenering een hiaat in de voorzie ning te voorkomen, zal de detaillist in overeenstemming met de practilk onder het bonstelsel op de Vrijdag vooraf gaande aan Maandag 8 November a.s. brood en suiker reeds zonder bon mogen verkopen, dan uiteraard tegen de ver hoogde Drijs, De opheffing van de brooddistributie brengt geen wijziging in de verdeling, waarin momenteel wittebrood en brood van normale samenstelling verkrijgbaar zijn. DE VERSNAPERING- EN DIVERSENKAARTEN. Ten slotte zij medegedeeld, dat de uit- reikine van versnaperingen- en diver- senkaarten doorgang v'ndt. De diversen- kaart zal dienst moeten doen van de tabaksdistributie voor vrouwen voor de versnaperingenkaart geldt de mogelijk heid van een ander gebruik. Aanwijzin gen van de tabaksbonnen op de in ge bruik zijnde gecombineerde kaarten gaat ongewijzigd door. De mode-ontwerpers hebben begrip ge toond voor de problemen, waarvoor moe der zich gesteld ziet bü het kleden van haar snelgroeiende spruiten. Mevr. Kaye Morrie ontwierp dit jurkje voor meisjes van 4 tot 8 jaar oud. Het kan in de schouders, de taille en aan de zoom wor den uitgelegd door eenvoudig een draad door te rijgen op de gewenste wijdte. Dit kan tot drie maal toe worden her haald. Mevr. Morris past hier de ..operatie" toe op haar 5-jarig dochtertje. Karen. ONZE VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold J. M. v. d. Bomen, Someren. Sold. J. van Rijswijk. Alphen a. d. Rijn; Sold. H. Schepers, Rotterdam. Sold. H W. Verhoog, 's-Graven- hage. Kon. Ned.-Ind. Leger en Kon. arine: geen verliezen. WEINIG VERANDERING. Ds Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend bewolkt, maar droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het land: Zwakke tot matige wind uit Oostelyke richtingen. In het Zuiden van het land: Meest zwakke wind. 31 OCTOBER. Zon op': 7.32 uur; onder 17.14 uur. M.-fn op: 6.17 uur; onder: 16.54 uur 1 Nov. n.m.). Hoogwater te Katwijk te 2.32 en 14.52 uur. (1 Nov. te 3.17 en 15.35 uur). nummer bestaat alt acht pagina's

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1