Albert Heijn ^De Gruyter® ANTHRACIET onmogelijk is Minister Stikker naar Indonesië in verband met toenemende zorgwekkende onrust [volvet sop'- GRATIS BESTELLINGEN VAN uitvoering daarvan Bezoek zal waarschijnlijk van korte duur zijn Radio-programma 'K Het Leidsch Dagblad Wat er in Indonesië gebeurt Een ervaren Verkoopster Een flinke Kruideniersbediende DONDERDAG 28 OCTOBER Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek-West" „BOERENDAG". De Vereniging voor BedryfsvOorlich- ttig „Rijnstreek-West", die nu al 12'^ Jaar op de bres staat voor de verrij king van de vakkennis van de boer en ook veel heeft mogen bijdragen tot een doelmatig landbouwonderzoek, hield gisteren in de Stadsgehoorzaal te Leiden een jubileum-studiedag, waarvoor een verblijdend grote belang stelling bestond. Niet minder dan ruim 500 boeren hadden deze dag voor een ogenblik hun boerderij de rug toege keerd en liepen „college" in de Sleu telstad om o.m. ingelicht te worden over de T.B.C.-bestrijding bij het rund vee. Onder de vele genodigden merkten wij o.a, op een vertegenwoordiger van het Departement van Landbouw, Voelsel- voorziening en Visserij, de burgemeester van Leiden, jhr mrP .H. van Kinschot, die met wethouder D. v. d. Kwaak het gemeentebestuur vertegenwoordigde, de heer H. E. M. Schaminee, burgemeester van Zevenbergen, burgemeester M. P. v. d. Wetjden van Zevenhoven en voorts tal van afgevaardigden van landbouw- organisaties. De voorzitter van „Rijnstreek-West", de heer A. C. Paardekooper te Zoeter- woude, wees in zijn begroetingsrede op het tweeledig doel van deze dag: het verrijken van vakkennis en de viering van het 12% jarig bestaan der vereni ging. Ir C. P. Scheepers, rijkslandbouwcon- sulent en voorzitter van het ere-comité, dat voor deze dag was samengesteld, sprak vervolgens over de historie en de resultaten van de bedrijfsvoorlichting. Ir Adr. Jacobs, directeur van de Rijks Landbouwwintersóhool te Voorhout fe liciteerde als medeoprichter de vereni ging met dit jubileum en spoorde de jeugd aan zoveel mogelijk kennis te verwerven, Wat een aansporing voor ae ouderen inhield, om de jongeren gele genheid te geven te studeren en hui wetenschap in practijk te laten bren gen. Burgemeester v. Kinschot weer er op dat Leiden al sedert de middeleeuwen het middelpunt is van de Rijnstreek, toen de stad in 1303 de eerste markt- rechten kreeg, wat de goede verstand houding met de bevolking van buiten steeds bevorderd heeft. De -heer /h. P. de Vries, inspecteur in algemene dienst van de Volksgezond heid, sprak over het vraagstuk van de T.B.C.-bestrij ding. KOFFIETAFEL IN HET WAAGGEBOUW. Het was een aardige geste van het Leidse Gemeentebestuur om voor deze gelegenheid het historische Waagge bouw af te staan, voor het houden van een koffietafel. Verschillende sprekers voerden nog het woord, o.a. de burge meester van Zevenbergen, de heer H. E. M. Schaminee, die de tafel presi deerde, de heer M. P. v. d. Weyden, burgemeester van Zevenhoven en de heer J. W. Bonda, voorzitter van de Vebo. Wederom in de Stadsgehoorzaal te ruggekeerd, sprak de heer C. Bakker Jr. uit Oegstgeest namens de bestuursleden en bracht hulde aan de voorzitter, de heer A. C. Paardekooper, aan wie na mens de leden een haardkachel en twee fauteuils werden aangeboden. De afde ling Midden-Zuid Holland had een bloemenmand gezonden. De voorzitter dankte hartelijk voor deze attentie en deelde mede dat de heer Huiberts was bevorderd tot eerste assistent. Omlijst met zang en muziek werd ten slotte een schets ..Boerenleven" opge voerd door leden van „R.W.", die het spel hadden geschreven. Het stuk bracht tot uiting de conservatieve ge dachten van oude boeren, die nog steeds huiverig staan tegenover kunstmest en voorlichting door „kerels die er niks van afweten". Ten slotte won natuur lijk het jonge geslacht deze strijd. Dat was het slot van deze welge slaagde dag, die niet alleen de vakken nis heeft vergroot, maar ook een waar dige herdenking was van het koperen jubilemn. GOUDEN DOCTORAAT. Op 1 November a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr J. Jonker P.Hzn., wonende te Dordrecht, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. CHR. GEREF. JEUGDVERENIGINGEN HIELDEN JAARFEEST. De Christelijke Gereformeerde Jeugd verenigingen hielden 'gisteravond een gecombineerd jaarfeest in Gebouw „Pre diker". De druk bezochte bijeenkomst stond o. 1. v. ds J, Jansen, Chr. Geref. predikant, die de avond met enkele toe passelijke woorden opende. De jaarver slagen, welke daarna werden voorgele zen, getuigden van een opgewekt ver enigingsleven. De avond werd verder gevuld met samenzang, muziek, film en een tweetal lezingen. Officieel wordt gemeld: Met het oog op de toenemende on rust in Indonesië, welke de Regering met grote zorg vervult, heeft de Ministerraad besloten, dat de minister van buiten landse zaken, mr D. U. Stikker heden naar Indonesië zal vertrekken. Het doel van deze reis is enerzijds om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de omvang en ernst van de zorgwekkende toestand, anderzijds om, zonder zelf de leiding van de eventueel te hervatten onderhandelingen op zich te nemen, toch door zijn aanwezigheid te beproeven de mogelijkheden van die hervatting te bevorderen. Indien de besprekingen zouden kunnen worden hervat en de regering wil door het zenden van een der leden van het Kabinet nog eens alles in het werk stellen om tot een bevredigende oplossing te geraken zullen allereerst de nakoming van het bestand en een spoedige hervatting van het goederen verkeer moeten zijn bewerkstelligd. Het ligt in de bedoeling dat de reis van minister Stikker slechts van korte duur zal zijn, waarschijnlijk niet langer dan 10 dagen in Batavia. Een maand geleden bezocht minister Stikker voor bespreking van de vraagstukken van het V.erre Oosten de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, generaal Marshall. Dezer dagen had hy te Parijs gelegenheid over dit zelfde onderwerp van gedachten te wisselen met verschillende van zijn buiten landse collega's. Mr N. S. Blom, raadsadviseur van het departement van buitenlandse za ken en oud-directeur van justitie te Batavia, zal de minister vergezellen. Ingezonden Mededeling VOOR VRIJDAG 29 OCT. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00 nieuws: 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 selecties; 8.00 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 operamuziek; 8.50 voor de hulsvrouw; 9 00 lichte klanken; 9.30 muziek van Schumann; VPRO 10.00 morgenwijding door ds A. L Broer; VARA 10.20 New Mayfair Orkest; 10.30 voor de vrouw; 10.45 Finse liederen; 11.00 voordracht; 11.25 harmoahemuziek; AVRO 12.00 en semble Jo Bos; 12.30 weerpraatje; 12.33 sport en prognose: 12.451 gr.muziek; 13.00 nieuws; 13.15 trio Melodia; 13.45 gr.muz.; 14.00 kookkunst; 14.20 muziek van Brahms: 15.00 voordracht; 16.20 pla- tencabaret; VARA 16.00 zang en orkest; 16.15 felicitaties; 18.30 Ned strijdkrach ten- 19.00 denk om de bocht; 19.15 planoduo; VPRO 19.30 de aard van ons volk; 19.50 tien voor acht; 20.00 nieuws; 20.05 Franse muziek; 20,30 de ontbin ding van het gemeenschapsleven; VARA 21.00 verzoekprogramma; 21.30 kermis der lldelheld; 22.00 buitenlands overzicht 22.15 swing and sweet; VPRO 22.40 van daag; 22.45 avondwlldlng; 23.00 nieuws; 23.1524.00 Omroep Kamerorkest. Hilversum II (415 m.) KRO 7.00 nieuws. 7.15 muziek van Mozart; 7,45 morgengebed en liturgische kalender. 8.00 nieuws: 8.15 gr.muz.; 9-O® bekende koren; 9.30 waterstanden; 9.35 s01?™1" radio; 10.05 muziek houdt fit; 11.00 ziekenbezoek; 11.40 schoolradio, 1-.00 Angelus; 12.03 Susan Slivko plano. 12.30 weeroverzicht: 12.33 orkest Slawa; 12.55 zonnewijzer; 13-00 nieuws: 13.15 orkest Slawa; 13.50 op de korrel; 14 00 muziek van Kalman; 1440 gram.muziek. 16.00 ziekenbezoek; 17.00 na sc^<toltUd,17 15 Karekieten; 17.45 wat het buitenland leest; 18.00 orkest zonder naam: 18.30 Franse lyriek; 19.00 nieuws; 19.15 gra- mofoonmuziek: 19.30 Brabants halfuur, 20.00 nieuws; 20.05 de gewone man; 20.12 Oostenrijks volkslied; 20.15 Oosten rijk en de wereld: 20.25 Weens program ma: 21.20 toespraak door kardinaal In- nitzer: 21 25 muziek van Bruckner; 2^,35 culturele voordracht; 22.45 avondgebed i -_1l.nlnn/lor< os nn nlwiws; cunureie vwiuiawv, en liturgische kalender; 23.00 nieuws; "3.15 Weens Schrammelorkes-23v*o 23 ^O.lü »Y K1U - 24.00 muziek van Schubert. Blijft Rijks werkplaats in Leiden? ER BESTAAT EEN ZEER REDELIJKE KANS OP. Direct na het bekend worden van het voornemen der regering om de Rijkswerkplaats te dezer stede op te heffen, hebben tal van instanties po gingen in het werk gesteld om de regering van haar voornemen af te brengen. Thans vernemen wij, dat het in terdepartementaal overleg zich in een vrij ver stadium bevindt en dat er een zeer redelijke kans bestaat, dat deze werkplaats in Leiden ge vestigd blijft Het wetsontwerp inzake publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie GEDOCUMENTEERD PROTEST VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Het kantoor Leiden van de Kamer van Koophandel en Febrieken voor Zuid-Holland heeft een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin het op ver schillende gronden ernstige bezwaren maakt tegen het wetsontwerp inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het is van mening, dat dit wetsont werp enerzijds aan het bedrijfsleven geen zelfstandige bedrijfsorganen geeft het bedrijfsleven voorgoed overlevert aan de overheid en de bestaande goed functionerende orga nen opheft en anderzijds aan de werknemers een schyninvloed geeft, welke zX grote teleurstelling zal wek ken. Ten bewijze van deze stellingen zet het adres achtereenvolgens uiteen, dat de bedrijfsorganen niet tot taak heb ben In de allereerste plaats het alge meen belang te dienen en dat het sub sidiariteitsbeginsel niet toepasselijk is op de specifieke overheidstaak. De ar beid mag dit beginsel niet als argument gebruiken om de eigen taak aan een bedrijfsorgaan over te dragen. Daarenboven is het behartigen van het algemeen belang en het treffen van maatregelen als er tegenstrijdige groeps belangen zijn, naar de vorming van het kantoor, een veel te zware taak voor de bestuursleden der productschappen en talloze bedrijfsschappen. Wat de aan sprakelijkheid betreft, is inzonderheid nodig, dat de ministeriële verantwoor delijkheid niet verdoezeld wordt, zodat er een duidelijke scheiding van verant woordelijkheid moet zijn. Voorts wordt aangedrongen op een doeltreffende vertegenwoordiging van het bedrijfsleven bij de overheidsorga nen. Ër moeten door de vrije onafhan kelijke, particuliere organisaties orga nen worden gevormd bij o.a. elk Rijks bureau en elk Bedrijfsschap met welke organen dit Rijksbureau en Bedrijfs schap gestadig zeer nauw overleg moet plegen. Het adres maakt voorts bezwaar te gen een revolutionnaire opruiming van alles wat in de loop der jaren op orga nisatorisch gebied is opgebouwd, waar voor in de plaats komt een compromis van een aantal studeerkamerproducten in de vorm van een ontwerp, waarvan de consequenties in genendele kunnen worden overzien. Het adres bepleit voorts in meèrdere mate een inschakeling van de arbeids- nemers in de commissies van advies en toezicht dan in het wetsontwerp wordt voorgesteld,terwijl ten slotte wordt gewezen op de moeilijkheden, welke zullen ontstaan, wanneer de Benelux werkelijkheid wordt en de deelhebbende landen hun maatschap pelijk leven geheel verschillend zullen hebben georganiseerd. Resumerende komt het kantoor tot de conclusie, dat het wetsontwerp op de P.B.O. fataal zal zijn voor een goede harmonieuse ontwikkeling van het bedrijfsleven in Nederland en voor een doelmatige sociaal-economi sche organisatie der Maatschappij. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen geschiedenis: de heer D. van Arkel Leiden); candidaatsexamen genees kunde: de dames A. B. M. Hoeffgen (HiLlegersbeg)C, M. L. Schel fers (Schiedam)S. Timmerman (Oegst geest) en E. Verschoor (Rotterdam) en de heren P. D. Bakker (Velsen); P. F van Bazel (Den Haag); A. den Dik ken (Katwijk a. Z.); J. J. van Gemund (Den Haag); Th. Gevers (Voorburg); H de Gruiter (Dordrecht)J. W. Hart man (Den Haag); G. R. M. Langeveld (Amsterdam); G. K. Schoep (Wasse naar); J. A. J. Spaas (Gouda); J. Ver hoeven (Voorburg); F. L. Th. Wery (Den Haag) en J. J. Willemse (Voor burg). COMMISSIE BEH EERSCONFLICTEN. Onlangs.is in het leven geroepen een aantal Commissies Beheersconf lieten, dat ten doel heeft eventuele klachten over het Beheersinstituut te onderzoe ken. Voor klachten, die bestaan ten aan zien van de'vertegenwoordiging te Den Haag of de vroegere vertegenwoordiging te Leiden van het Nederlands Beheers instituut Is bevoegd de Commissie Be- heersconflicten te Den Haag, Secretaris van deze Commissie is mr J. F. B. Rut gers, Herenstraat 15a te Den Haag. Eventuele klachten moeten daar schrif telijk worden ingediend. De gebroeders V. uit Leiden, die gearresteerd zyn in verband met de in braak in de zuivelfabriek te Giekerk, hebben een volledige bekentenis afge legd. Verder is nog een derde ver dachte, een zekere S. uit Kimswerd, 3an?-choude-r- Mr P. E. Briët 40 jaar Regent van het Coninckshof V;. Mr P. E. Briët. Voor het Coninkshof, gevestigd Oude Vest No 1&, was het gisteren een bijzon dere dag. Dit hofje, dat volgens de stichtingsbrief bestuurd wordt door een college van 8 regenten, die benoemd wor den uit en door diakenen der Ned. Herv. Gemeente, had namelijk een jubilaris, zoals men niet Iedere dag tegenkomt. De voorzitter, de heer mr P. E. Briët. mocht gisteren herdenken, dat hij vóór 40 jaar tot regent van 't Coninckhof werd be noemd. Van die 40 jaar hanteert de heer Briët reeds 24 jaar de voorzittershamer, zeer tot genoegen van zijn mede-regen ten, die zich in hun vergaderingen gaarne aan ziln eminertte, tevens pret tige leiding onderwerpen. Hoewel het zeker in de geest van de jubilaris, is. dat aan het vorenstaande tevoren geen grote bekendheid was ge geven. is het anderzijds begrijpelijk, dat zijn mede-regenten het zeldzame 1ubi- leum van hun voorzitter niet geheel on opgemerkt voorbij willen laten gaan. En zo droeg de gisteravond gehouden Re gentenvergadering een bijzonder karak ter. waarin het jubileum intiem werd herdacht, alvorens de gewone agenda punten in behandeling kwamen. De oudste 'der overige regenten, de heer C. J. Kromwijk, heeft daarbij de jubilaris in een hartelijke toespraak ge lukgewenst en hem dank gebracht voor het vele, dat deze In de loop van 40 ja ren voor het hof en zijn bewoonsters heeft gedaan. Ter herinnering bood hij de jubilaris namens Regenten een mooi boekwerk aan. In zijn dankwoord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de uitstekende verstandhouding in het College van Re genten, gaf de heer Briët een kort over zicht van de geschiedenis van het Co ninckshof. dat deze zomer 175 jaar be stond. Des middags heeft de jubilaris de in woonsters van het hof, met de portier en diens echtgenote, in de regentenkamer genodigd, en hun in een gezellig samen zijn onthaald. Bij monde van een der dames werd de heer Briët gelukgewenst en werden hem ter herinnering aan ziln jubileum enkele attenties aangeboden. De jubilaris was door deze vriendelijke geste zeer getroffen en heeft het ge zelschap daarvoor zijn grote erkente lijkheid betuigd. Van 't Hoff kreeg 20 jaar Rijkswerkinrichting Hedenmiddag deed 't BJJz. Gerechts hof te Utrecht uitspraak in de zaak tegen de Leidenaar W. A. van 't Hoff, die in bezettingstijd, na ontslag te heb ben gevraagd als marine-officier, in dienst trad bij het Vrijwilligers Legioen Nederland en stafchef werd van de W.A. Het Hof veroordeelde verdachte conform de eis tot 20 jaar Rijkswerk inrichting met aftrek van voorarrest en ontzetting uit alle rechten. FAMILIE-AVOND CIIR. SCHOOL VOOR V.G.L.O. In het stampvolle gymnastieklokaal van bovengenoemde school (Noordeinde 40) werd een gezellige avond gehouden voor de leerlingen en hun ouders. Het onderwerp voor deze avond was: .Kamperen". Dit bemerkte men al da delijk -bij de opening, toen een oud-leer ling de reveille blies, gevolgd door en kele ochtendcanons, gezongen door de meisjes. Hierop volgde een afwisselend pro gramma. De mondorgelclub K. en G. (Kunst en Genot) zorgde voor vele vro lijke noten. Aardige wandelliedjes weer klonken. Een oud-leerling speelde voor imitator. Er werd een kampfilm van de L.C.K.V. (Leidse Christelijke Kampeer Vereniging) vertoond. De zaal daverde van het lachen bij de opvoering van „De Waard". En natuurlijk werd de dagsluiting bij een kampvuur gehouden. Nu was het stil en luisterde men alleen maar naar de stem, die vertelde van „Vader Mar tin" en die eindigde met enkele verzen uit het Mattlieus-Evangelie te lezen. Ds De Wit dankte namens 't school bestuur de heer Van Leeuwen en zijn staf, zowel voor het onderwijs, dat zij dagelijks aan de kinderen geven ais voor de ontspanning, die zij hun nu hadden bereid. Na deze avond zullen wel de meeste jongens en meisjes verlangen naar zo'n echt kamp van de L.C.K.V. en dus.... gaan sparen! EEN RHENUS PRODUCT Leidse Schouwburg GEZELSCHAP „COMEDIA". Waar is mijn dochter? Ank van der Moer ontpopt zich weer eens als schrijfster in het blijspel „Waar is mijn dochter?", dat gisteravond als eerste voorstelling in de serie van de Kunstkring „Het Schouwspel" in de volle Schouwburg ten tonele werd ge voerd. Een „comedie der zeden" noemde zij het. Deze woorden doen veel ernst veron derstellen. Inderdaad: het onderwerp, de problemen van een tot jonge vrouw rijpend meisje, wier ouders gescheiden en hertrouwd zijn, zou er toe kunnen leiden. Ank van der Moer heeft ook in enkele opzichten de ernst gehanteerd, maar verder dit geval wel erg luchthartig be handeld. zo zelfs, dat het laatste bedrijf, dat een gelukkige ontknoping brengt, af daalt tot het volkomen kluchtige. Het stuk, dat enkele aardige vondsten en sprankelende, hoewel dikwijls te lan ge dialogen biedt, werd in een vlot. mo dern tempo gespeeld, met op de voor grond Ellen Vogel, die de rol van Wiesje met veel charme weergaf. Men kan het zich indenken, dat zij uit de verte haar jeugdige vader, een dichter, sterk idealiseerde, zo zelfs, dat jalouzie ontstaat, wanneer zij tot de ontdekking komt, dat er reeds lang een andere vrouw in zijn leven gekomen is. Zij mist de ouderlijke liefde wel zeer sterk, wonend bij een grillige en geëx alteerde moeder, die haar materieel al les kan geven wat haar lieve hartje begeert, maar het meisje geestelijk vol komen in de kou laat staan. Ook de goeie, sullige en naast ziln opgewonden vrouw levende tot stille inkeer verstom de Oom Jacob is niet de man, die haar kan begrijpen. De vader betekent echter alles voor haar, totdat zij elet, dat ook hij maar een „gewoon" mens is, met zijn „fou ten". Maar er komt een ander op de proppen, iemand van haar eigen leefttld en nu voelt ge wel, waar dat heen leidt. Eerst zijn er nog grappige verwikke lingen voordat dit „happy end" losbreekt maar het geheel heeft toch iets te twee slachtigs gekregen, om volkomen te be vredigen. Peronne Hosang, als gast bij Comedia optredend, gaf van de moederrol een kittige, doch enigszins gechargeerde creatie. Ton Lutz was uitstekend in zijn ironie. Guus Oster bleek als de binnen huis-architect Jan ter Weeme wel een man, waarop een meisje verliefd kan raken, Edy Boer imiteerde voortreffe lijk het Duitse accent en Jan Teulings had als de in z'n hoekje gekropen Oom Jacob de sympathie op z'n hand. Ellen Vogel's lieftalligheid vormde een grote attractie, doch bleek in spel en dictie sterk onder de invloed van Ank van der Moer te staan. Regie en kleurige décors waren aan Johan de Meester toevertrouwd. Als geheel een avond waarbij men zich zeker niet verveelde, al ware van het onderwerp heel wat anders te maken geweest. Veel applaus! H. PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFS ORGANISATIE. Uiteenzetting voor de Ver. van de Handeldrijvende en Industr. Middenstand. Gisteravond hield de afdeling Leiden en omstreken van de vereniging van de Handeldrijvende en Industriële Midden stand in „Liberty" een vergadering, waarin de lieer L. v. d. Leeuw een uit eenzetting heeft gegeven van het wets ontwerp „publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie". Na een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer W. Zwart, gaf spr. allereerst een terugblik in het verleden. Na aandacht te hebben geschonken aan de geweldige groei der sociale wetgeving, wees de heer v. d. Leeuw er op, dat de overheid bij het intreden der crisisjaren na de eerste wereldoorlog zich ook is gaan bemoeien met economische pro blemen, De uit die tijd daterende con- tingenteringsmaatregelen zijn hier o.a. een uitvloeisel van. te* P* De krant voor iedereen Nadat spr. er op had gewezen, dat de herziening van de Grondwet de basis had gelegd voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zette hij uiteen, dat in de tweede wereldoorlog de bezettende macht het begrepen had op het be drijfsleven. Als middel daartoe gebruik te zij de commissie-Wol tersom. Hoewel deze commissie in vele opzichten ge tracht heeft het bedrijfsleven te die nen. konden velen haar werkzaamheden weinig appreciëren. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting van het ontwerp pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, welk ontwerp hij zich niet los kan denken van de politiek en dat in bureaucratisch opzicht maar heel weinig verschil toont met de werkzaamheden van de comrnis- sie-Woltersom. Vooral zy die 't stand punt innemen, dat de bedrijfsorganisa tie uit het bedrijf zelf moet voortkomen, hebben tegen dit ontwerp grote beden kingen. Ofschoon spr. zich dit stand punt heel goed kan indenken, meent hij er toch op te moeten wijzen, dat wij momenteel in een tijd van vele econo mische moeilijkheden leven, waarbij in vele gevallen het regelend optreden van de overheid nog niet kan worden ge mist. Nadat de heer v. d. Leeuw nog had stilgestaan bij de structuur van de sociaal-economische raad, welke zal zijn samengesteld uit 'n zelfde aantal leden aan te wijzen door de werkgevers-, de werknemersorganisaties en de overheid, gaf hij nog een overzicht van de critiek en waardering, welke dit ontwerp ont moet. Tenslotte zei de spr. van mening te zijn, dat mocht' dit ontwerp door de Staten-Generaal worden aangenomen (hetgeen hij niet eerder dan in de zo mer van 1949 verwacht), de inwerking treding toch nog wel tot Januari 1950 op zich zal laten wachten. En ook dan hebben wij nog maar slechts 'n „raam wet". Na een korte pauze volgde een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij spr. nog gelegenheid vond op enkele dé tails dieper in te gaan. MET DE NJt.V. NAAR JAVA. Aan boord van het m.s. „Oranje". De afdeling Leiden van de Neder landse Reisvereniging opende gister avond in „Den Vergulden Turk" het winterseizoen met de film „Java's Pracht en Praal". Deze uitstekende kleurencompositie werd even voor de oorlog in opdracht van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" vervaardigd door mr A. Hustinx en bezit door haar strekking en inhoud grote culturele en propagandistische waarde. De film laat de toeschouwer eerst aan boord van de Oranje, het vlaggeschip der Maatschappij, de reis naar Indonesië meemaken en vervolgens een auto tocht langs de voornaamste plaatsen, industrieën en cultuurmomenten van Java, Wij zien de inlander tijdens zijn arbeid en spel en brengen zelfs een bezoek aan Soekarno's paradijs Djok jakarta. De niet Indonesië-kenner krijgt door deze film, zij het beknopt, een uitstekend overzicht van het geen de Nederlanders sinds de tijd van de Oost Indische Compagnie in de Gor del van Smaragd presteerden. De film, het was gisteravond de première voor Nederland, werd toegelicht door de heer K. Tan van de Mij. Nederland. De heer J. J, A. v .d. Horst, voorzit ter van de afdeling Leiden, opende de avond met een kort woord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de grote op komst, en verzocht na afloop de heer Tan aller dank over te brengen aan de Mij. Nederland. DE GRONDWETCOMMISSIE VAN OOST-INDONESIÊ. Aneta verneemt, dat de Grondwet commissie voor Oost-Indonesië verwacht voor 3 December gereed te komen met haar opdracht. In het ontwerp zijn ver werkt de beginselen van de parlemen taire democratie met verantwoordelijke ministers, onschendbaarheid van de pre sident en de mogelijkheid tot ontbinding van de volksvertegenwoordiging. HARTELIJKE HULDIGING VAN DS P. W. SPRUYT. Kerkelijk Leiden verheugt zich over zyn besluit om hier te blijven. Nu ds P. W. Spruyt, Ned. Herv. predi kant te dezer stede, gemeend heeft voor het beroep van de Ned. Hen', ge meente Den Haag te moeten bedanken, lag het voor de hand, dat de aan zyn zorgen toevertrouwde bewoners van wijk VIII der N.H. gemeente alhier (Kooi- kwartier) een gelegenheid zochten om daarover hun vreugde te uiten. En zo vond gisteravond in de geheel bezette Kooikapel onder leiding van het wijk- bestuur een „huldigingsavond" plaats, waarop het ds en mevrouw Spruyt toch wel heel duidelijk moet zijn geworden hoezeer hun arbeid in kerkelijk Leiden wordt gewaardeerd. De heer Joh. de Groot, godsdienston derwijzer der Ned. Herv. gemeente en al jarenlang een bekende figuur in de Koolwijk, las bij opening een gedeelte uit Joh. 1, ln aansluiting waarop hij een kort woord sprak. Vervolgens wees de heer J. van Iterson, penningmeester van wijk VIII, op de grote vreugde, welke deze beslissing allerwegen heeft gebracht, temeer daar het hem uit ge sprekken met enkele kerkvoogden uit ds Spruyt's vorige gemeente Arnhem duidelijk was geworden, dat ds Spruyt .hpel moeilijk neen kan zeggen". Ver volgens gaf spr. een overzicht van de arbeid in het Kooikwartier, waaraan ds Spruyt zijn beste krachten geeft, om daarnaast te herinneren aan het veel omvattende werk van ds Spruyt onder de buitenkerkelijken, de jeugd- en pad vindersbeweging en de Leidse Jeugd raad. Deed Den Haag een beroep op U, aldus spr., ook Lelden deed een beroep op U, maar dan een hernieuwd. Dat gij op dit hernieuwde beroep geen neen hebt durven zeggen, strekt ons tot grote dankbaarheid en vreugde. Nadat de heer Van Iterson wederkerig namens de gehele wijk ds Spruyt hernieuwde trouw had beloofd, bood hij hem namens de wijkbewoners een enveloppe met inhoud aan, hetgeen vergezeld ging met een taart. Ds Spruyt zeide in zijn dankwoord bijzonder getroffen te zijn door deze bewijzen van medeleven en hartelijke vriendschap. Inderdaad viel de beslis sing zwaar, maar God heeft het zo ge leid, dat ik geen vrijmoedigheid kon vinden my van Lelden los te maken. Gezamenlijk zullen wij ook thans weer onze schouders onder het wijk- en ker kelijk werk plaatsen. Moge God onze arbeid zegenen. De samenkomst werd afgewisseld met zang van het koor „Irene" en mando- linemuziek van „Ars et Labor", terwijl ook de heer Bouwman (tenor), zich enkele malen liet horen. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 28 October. Vandaag was de stemming onzeker. Weldra voltrok zich een inzinking, voor namelijk hield dit verband met de zwakke stemming voor Philipsaandelen, die een zestal punten naar beneden gingen. Per saldo was het verlies vijf punten. Koninklijke liepen achteruit, maar bij het slot trad weer een herstel ln, zodat de koers uiteindelijk toch nog iets hoger dan gisteren kwam. Unilevers lets lager. De scheepv.markt was kalm, hier en daar waren de koersen iets la ger, doch ln andere gevallen iets hoger. Op de tabaksafdeling ontwikkelde zich laatbeurs enige beweging in aandelen Dell Mij,, die ten gevolge van enig aan bod een paar punten inzakten. De rub- bermarkt was vrijwel verlaten. HVA's maakten slechts kleine schommelingen mee, waarbij de koers een kleinigheid reageerde. De Ned. staatspapieren vrij wel ongewijzigd. ERNSTIG TREINONGELUK TE MISSIGIT. Aneta meldt uit Soerabaja, dat een ernstig treinongeluk heeft plaats gehad op het spoorweg-emplacement Missiglt, waarbij 16 wagons van een zwaar be laden goederentrein, die op weg was van Kalimas naar Prosidotopo, uit de rails zijn gelopen. De oorzaak was het los schieten van een zijbalk van een der wagons, waardoor de wisselstand onder de rijdende trein veranderde. Deze wa gon derailleerde en de volgende wagons reden hier op in. Er werd een ernstige ravage aangericht. Een Indonesische remmer werd verpletterd en drie ande ren lichtgewond. De schade wordt ge schat op f. 50.000. OEGSTGEEST\ Ook de Vrijtz, Hervormden zullen Zaterdag deelnemen aan de gemeen schappelijke samenkomst in de Paulus- kerk ter gelegenheid van de herdenking van Hervormingsdag. Voorgangers zul len zijn ds Callenbach, ds Visser en ds v. d. Heyden. 1 pakje of tablet van dezelfde soort bij aankoop van 2 pakjes Vermicellisoep of 2 pakjes Juliennesoep of 2 tabletten Windsorsoep of 2 tabletten Kalfssoep of 2 tabletten Koninginnesoep of 2 tabletten Champignonsoep of 2 tabletten Ossenstaartsoep of 2 Justabletten Geldig ven 28 Oct, t/m 3 Nov. VOOR I 10- CASSABONS. ÉÉN GULDEN TERUG ALBERT HEIJN vraagt: en Voor goede krachten hebben wij een prettige, af wisselende werkkring. Filiaal Oegstgeest, Burg. de Kempenacrstraat 17. Aangezien de ln verband met de prijsverhoging nu bij duizenden binnenkomen, delen wij U mede dat daar de handel bevoorraad wordt per maand. Hoogstens kunnen de eerste 6 eenheden, waar van de bonnen op tijd bij de bandelaren zijn ingeleverd, worden aigewerkt. Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen, Afd. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3