De werkzaamheden der U.N.O. te Parijs Kwartet in een flat PANDA EN De rechtspositie der ambtenaren in Indonesië Nog steeds gevechten met communisten in Republiek Cr aaat ruóts (roven DONDERDAG 28 OCTOBER De Franse stakingschaos Het bestuur van de C.G.T. heeft be sloten een beroep te doen op alle zee- l'.eden alle verschepingen van steenkool naar Frankrijk stop te zetten en heeft de spoorwegmannen verzocht stappen te overwegen om de steenkool, die aan de grens op de lijnen binnenkomt, op te houden. Het bestuur van de C.G.T. heeft ver der alle Franse arbeiders verzocht voort te gaan met het organiseren van sta kingen voor korte perioden ten teken van solidariteit met de mijnwerkers. Aangaande een gisteren gehouden kabinetsvergadering verklaarde de staatssecretaris van voorlichting, Mitte- rand, dat hij hierover geen bijzonderhe den kon mededelen. „De regering zou de kolen in de Franse havens echter ge lost krijgen". In antwoord op een des betreffende vraag verklaarde Mitterand, dat er geen sprake van was, dat onder de huidige omstandigheden de commu nistische politieke leiders en leiders van de vakverenigingen gearresteerd zouden worden. Indien de regering van oordeel zou zijn. dat vonnissen van plaatselijke ge rechtshoven tegen mijnwerkers, die schuldig worden bevonden aan het ver breken der openbare orde, te zacht zijn, zou zij de openbare aanklager opdracht geven een beroep te doen op gerechts hoven van hoger orde. In alle bezette gebieden wordt orde en wet gehand haafd, zo zeide hij verder. Er was een algemene beweging om naar het werk terug te keren onder de mijnwerkers te bespeuren. Als voorbeeld gaf hij de te rugkeer van 26 procent in het gebied van Blanzy, bij St. Etienne in Oost- Frankrijk. Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft meegedeeld, dat 52 gearresteerde buitenlandse arbeiders op de nominatie staan om uitgewezen te worden. Volgens berichten uit Rijssel en Douai zijn de schachten in de streek van Va lenciennes „geheel gezuiverd van sta kers, zodat de veiligheidsmaatregelen hersteld kunnen worden." Kolenschepen te Rouaan, Dieppe, Boulogne en Fécamp bleven ongeiost, te Bordeaux zijn de havenarbeiders na tv/ee uur met het lossen voortgegaan. John Lewis, de voorzitter van de „United States Mineworkers Federa tion", heeft in een brief aan de A.F.L., William Green, voorgesteld, dat Tru man de Franse regering door middel van het beheer der fondsen van het plan-Marshall moest dwingen „op te houden op de hongerige Franse mijn werkers te schieten". Wat de Franse mijnwerkers nodig hadden, zo zeide Lewis, was meer geld, meer voedsel, behoorlijke erkenning en een fatsoenlijke behandeling. Dan zou men er op kunnen vertrouwen, dat zij ieder communistische leiderschap of d;to infiltratie het hoofd kunnen bieden. GENERAAL ROBERTSON OVER DUITSLAND. De Britse militaire gouverneur in Duitsland, generaal sir Brian Robertson, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Sovjet-russen van plan zijn een politiemacht op te richten van ongeveer 200.000 man met zware bewapening. Dit was volgens hem niet in overeenstem ming met het verdrag van Potsdam. Hij zou hieromtrent echter geen protest in dienen. De Westelijke mogendheden waren ook «niet van plan in de Weste lijke zones een politiek hier tegenover te plaatsen. Het gebruik van het Sovjet veto in de veiligheidsraad aangaande de Berltjnse kwestie zou geen invloed heb ben op de politiek der militaire gouver neurs, zo meende hij, tenzij hij nieuwe instructies zou ontvangen. In antwoord op een vraag over de be richten betreffende Sovjet-plannen om de bezettingsstrijdkrachten terug te trekken, antwoordde Robertson, dat het terugtrekken van alle bezettingsstrijd krachten misschien wel het enige mid del zou zijn om de moeilijkheden, die tussen de vier geallieerden ontstaan zijn op te lossen. In dit geval zou men er echter zeker van moeten zijn, dat de Duitsers inderdaad vrij zouden zijn en niet het slachtoffer zouden worden van een minderheid, die haar wil aan hen zou kunnen opleggen. Onderhoud Lo velt-Van Klef fens De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, mr E, N. van Kleffens, heeft gisteren gedurende een uur een bespre king gevoerd met Lovett, de Ameri kaanse onderminister van Buit. Zaken. Na het onderhoud weigerde mr v. Klef fens iets mee te delen. DR VAN MOOK ZAL NOG EVEN DR BEEL ZIEN. De Nieuwsgier te Batavia verneemt, dat dr van Mook voornemens is de dag na aankomst van dr Beel naar Neder land te reizen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll TROEPENSCHIP „WATERMAN" OP WEG NAAR HOLLAND. Vermoedelijk 10 Nov. in Rotterdam Het troepentransportschip „Wa terman", dat 16 Oct. jJ. uit Tand jong Priok vertrok, zal vermoedelijk 10 Nov. a.s. te Rotterdam arrive ren. Aan boord bevinden zich de mobiliserende militairen uit Indo nesië. De volledige passagierslijsten liggen ter inzage op onze bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Ko ningin Wilhelminastraat 15 te Kat wijk aan Zee. Blijkens deze lijsten bevinden zich onder de opvaren den de volgende personen uit Lel den en omgeving: P. Devilee en P. Scholtz uit Lei den, G. D. de Kruif uit Bodegra ven, C. N, Vink uit Noordwljk, P. C. Valentijn uit Ter Aar en J. J. Troost uit Waddinxveen. Mr D. G. W. Spitzen, Minister van Verkeer en Waterstaat TOT NU TOE SECR.-GENERAAL BIJ DIT DEPARTEMENT. Op de wegverkeersdag van de KNAC, heden geopend door Minister Van Schalk, heeft deze medegedeeld, dat zijn portefeuille, welke hü ad-int. be heerde, binnen enkele dagen zal wor den overgenomen door mr D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het Dep. van Verkeer en Waterstaat. Mr D. G. W. Spitzen werd 18 Maart 1896 te Wageningen geboren. In Dan Haag doorliep hij het gymnasium en te Leiden studeerde hij rechten. Na zijn studie was hij gedurende enige jaren werkzaam bij het vun. Dep. van Bin nenlandse Zaken en Landbouw. In 1932 werd hij benoemd tot administrateur aan Binnenlandse Zaken en aanvaardde hij de functie van chef der afd. binnen lands bestuur van dat departement. Bij K.B. van 1 Januari 1939 werd mr Spit zen benoemd tot secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat. In die functie is hij thans nog werk zaam aan het departement, dat thans verkeer en waterstaat omvat. Mr Spitzen is commissaris van de Nederlandse Spoorwegen. Hij beweegt zich veel op cultureel gebied en is o.m. voorzitter van de Haagse Kunststich ting, van de Ver. van vrienden van het Residentie-Orkest, en van de werkgroep Haags Cultureel Centrum. Hij is Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje- Nassau. De nieuwe minister zal Vrijdag door H.M. de Koningin beëdigd worden, Mr Spitzen is niet aangesloten bij een po litieke party. De ministers van buitenlandse zaken der drie Westelijke grote mogendheden, Bevin, Marshall en Schuman, zijn gis teren op het Franse ministerie van bui tenlandse zaken bijeengekomen om het Sovjet-veto over de resolutie van de Veiligheidsraad ten aanzien van Berlijn te bespreken. Aan het eind van deze bijeenkomst werd een communiqué uitgegeven, waar in wordt verklaard: „De drie ministers bestudeerden de toestand, die door het Sovjet-veto over de resolutie van de Veiligheidsraad ten aanzien van de Berlijnse kwestie werd geschapen. Zoals bekend aanvaardden de drie regeringen die resolutie en ver klaarden zij zich bereid deze loyaal uit te voeren. Zij houden zich aan haar uit gesproken bereidheid zich door de daar in vervatte.principes te laten lelden. De Wekte Benesj op tot verzet? Volgens een verklaring, afgelegd door de Tsjecho-Slowaken in ballingschap te Londen, heeft dr Benesj er kort voor zijn dood bij de Tsjechoslowaken in bal lingschap op aangedrongen, dat zij zou den bijdragen „tot de ineenstorting van het huidige communistische regiem" in Tsjecho-Slowakije, aldus Reuter. De desbetreffende boodschap werd voorgelezen door Peroutka, voormalig hoofdredacteur van de Tsjechische „Svo- bodne Noyiny". Er stond o.m. in: „Zeg de ballingen, dat ik hen zegen en dat de gedachte aan hun werk mij een zekere troost schenkt in deze droeve uren". Ver der werd het advies gegeven „de rege ringen en staatslieden te doen begrijpen, dat er nooit een blijvende vrede kan be staan, voordat ons land vrij is. Het is onmogelijk logisch, psychologisch en historisch onmogelijk voor Tsjecho- Slowaküe om voort te gaan op de grond slag van thans. Dit is een regiem op lemen voeten en daarom voorbestemd ineen te storten en in die richting moe ten de ballingen werken". Dr Peroutka verklaarde, dat hij dé boodschap te Londen had ontvangen „vier weken voor de dood van dr Benesj uit handen van iemand, die Benesj kort tevoren ontmoet had". kwestie staat nog op de agenda van de Veiligheidsraad. De drie regeringen zijn bereid haar verplichtingen te blijven vervullen en haar verantwoordelijkhe den als leden van dat lichaam dat nog steeds de ontwikkelingen in de toestand aan een beschouwing kan onderwerpen, na te komen." De „neutralen" zouden bezig zijn op nieuw een compromis te zoeken. De politieke commissie van de V. N. is begonnen met de besprekingen van de resolutie, waarin verklaard wordt, dat de drie Noordelijke naburen van Griekenland „de vrede in de Balkan be dreigden". Er wordt verder ingesteld, dat de speciale commissie voor de Bal kan (Unscob) haar werkzaamheden zal voortzetten. De politieke commissie verwierp met 45 tegen zes stemmen, bij twee onthou dingen, een Pools voorstel, Porphyroge- nis, voormalig secretaris-generaal van de Earn en minister van Justitie in de guerilla-regering van generaal Markos, als waarnemer tot het debat toe te laten. De Joegoslavische vertegenwoordiger, dr Bebler, hield een recordrede van twee uur. Hij verklaarde, dat „door de Griekse regering onderdrukking wordt toegepast en door het buitenland wordt geïnter venieerd in zodanige mate, dat het Griekse volk geen andere keus heeft dan de wapenen op te nemen." Met 6 tegen 2 stommen (Polen en de Sovjetunie) bij drie onthoudingen (Frankrijk, de Libanon en Australië) is het Roolse voorstel, dat de grote ïynen behelsde van het plan-Wysjinsky tot verbod van atoomwapens en verminde ring van de bewapening en de strijd krachten der grote vijf, verworpen door de speciale subcommissie van elf leden, belast met het onderzoek der verschil lende ontwapeningsvoorstellen en het deen van aanbevelingen aan de politieke commissie. 5 Een Belgisch voorstel werd aanvaard volgens hetwelk een internationaal con trole-orgaan volledige inlichtingen om trent de conventionele bewapening van leden der V. N. zou „ontvangen, toetsen en publiceren". Verwarde toestand in Tapanoeli De dienst Legercontacten meldt, dat opnieuw berichten binnenkomen over gevechten ten Z.W. van Ponogoro. De plaats Badegan, waaruit de T.N.I. zich wegens geringe sterkte moest terugtrekken, werd na aankomst van hulptroepen heroverd. Poerwantoro is bezet door de com munisten ter sterkte van anderhalf bataljon. Er bevinden zich troepenconcentra ties van de communisten te Tcgal- lombo en Ardjosari. In dit gebied zou zich ook het „Politbureau" (Sjarifoed- din en Moeso) ophouden. Voorts wordt melding gemaakt van onrust in het gebied tussen Blora en Rembang, waar groot gebrek heerst aan suiker, rijst en andere voedingsmiddelen. Alle wapens, bevoorradingsgoederen en voertuigen, die voor het uitbreken van de opstand in de stad aanwezig waren, bevinden zich nog in handen van de opstandelingen. Volgens een bericht» uit Boekittingi zouden de militaire gouverneur van de Republiek op Sumatra en de voorzit ter van het Republikeinse staatscom- missariaat naar Tapanoeli zijn ver- Jaarvergadering Hollandse Mij. voor Landbouw POSITIE LAND- EN TUINBOUW ONZEKER. Op de in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden 159ste algemene vergadering van de Hollandse Mij. van Landbouw, welke door ruim 200 afgevaardigden wordt bezocht, constateerde de voorat ter, de heer F. den Hartog, dat de posi tie van onze land- en tuinbouw nog on zeker is. Hij betwijfelde of de regering sinds de bevrijding de belangen van onze land- en tuinbouw steeds voldoen de voor ogen heeft gehad. „De tuinders moeten feitelijk opdraaien voor 't min der gelukkig uitvallen van de speculatie op exportmogelijkheden." Omtrent de richtprijzen voor de oogst 1949 is nog niets bekend geworden, zo dat aldus spr. we volkomen in de mist varen en de akkerbouwers hun bouwplan maar op goed geluk moeten opstellen. Over de samenwerking der Benelux- landen zei de neer Den Hartog te ge loven, dat deze onze landbouw in het algemeen voordeel zal brengen. De overheid zal er slechts dan op mo gen rekenen, dat 't agrarisch volks deel zich volledig zal geven, als zij het vertrouwen van dat volksdeel weet te verwerven. Spr. betwijfelde of de thans gevolgde politiek daarvoor bevorderlijk is. Het blijkt, dat nog lang niet voor alle overschotten van onze tuinbouw producten een afzet is bereikt. TELEGRAM AAN DE MINISTER In een telegram aan de minister van Landbouw heelt de Maatsoaa.vpij met de meeste klem op aangedrongen, dat, in verband met de daling der aard. appelprijzen, die naar haar mening tot een catastrophe dreigt te leiden, onver wijld maatregelen zullen worden geno men, waardoor de aardappelprijzen zo danig worden opgetrokken, dat de kost prijs plus een redelijk ondememersloon wordt bereikt. Voorts brengt zij ter kennis van de minister, dat er grote ongerustheid heerst over de prijsregelin gen die voor de oogst van 1949 zullen gelden. Tenslotte wordt dringend ver zocht de riohbprijzen voor de akker bouwproducten oogst 1949, zo spoedig mogelijk bekend te maken. HERDENKING GRONDWETS HERZIENING 1848. Het feit, dat een eeuw geleden de grondwetsherziening van 1848 werd af gekondigd, zal ook op de Nederlandse onderwijsinrichtingen worden herdacht. Aan de scholen is overgelaten daarvoor de geëigende vorm te vinden. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het EngeLs. 52) Kale plekken in de gordijnen waren met veel artistiek gevoel bijgewerkt, en de hele sfeer van behagelijkheid, die er altijd geheerst had, toen hun moeder nog leefde, was teruggekomen. Judith, herhaalde ze bij ziohzelf voor de zo veelste keer, zou een uitstekende huis vrouw zijn. Niet dat de brave oude Maggie haar best niet had gedaan. Ze sloofde zich uit, maar ze had niet veel originele iaeeën. Het zou b.v. niet in haar hoofd opgekomen zijn, om dat bloemensohil- derijtje, dat in een wat donker hoekje hing, boven de schoorsteenmantel te hangen, waar het volle licht er op viel. Judith had de mooie kleuren en zuiver heid van het schilderijtje opgemerkt en had het jammer gevonden, dat het er gens achteraf bleef hangen op de plaats, waar het al jaren lang hing. In de enkele uren, die overbleven als al het gewone werk gedaan was, had ze verder nog kans gezien om de smoeze lige losse stoelovertrekken te wassen, zodat alles er nu fris uitzag. En ze zorgde er bovendien altijd voor, dat er voor iedereen, die moe thuis kwam en die niet dadelijk trek had in 'n maal tijd, een kop heerlijke soep klaar stond. Judith, die bij hen gekomen was ais een klein zielig ouderloos meisje, be reikte wonderen met haar talenten op huishoudelijk gebied. Ze ging nu in een diepe stoel tegenover Ruth zitten, haar ogen waren zacht en glanzend en haar bleke geziohtje straalde warme sympa thie uit. Heb je een zware dag achter de rug, Ruth? Ruth zuchtte. Ze zette haar kop neer, veegde even haar onopgemaakte mond af met een servet, die naast haar lag en zuchtte weer. Gaat nogal. We hebben een nieu we chirurg als lector. Hij is erg onge duldig en moeihjk. Hij is twee dagen geleden gekomen en we vinden het al lemaal afschuwelijk onder hem te wer ken. Arme Rubhl O, ik denk dat het ons wel goed zal doen. Onder gemakkelijke leiding krijg Je al gauw de neiging het kalm aan te doen en Jezelf te overschatten. Maar ik wilde wel, dat die nieuwe knaap het niet zo speciaal op mij voor zien had. Misschien vergis ik me, mis schien hebben de anderen hetzelfde ge voel. Maar de hele tijd op je vingers gekeken te worden en aanmerkingen te krijgen, is afschuwelijk en maakt je zenuwachtig. Aan het eind van het practisch werk vandaag, had ik zin er helemaal mee uit te scheiden om mUn kost maar te gaan verdienen als kelne rin of iets dergelijks. Ruth Zo iets 'mag je niet zeggen. Je weet, dat je je medische studie nooit op zult geven. Je weet, hoeveel het voor jou betekent en voor je hele fa milie. Ja, Ruth was het daarmee eens. En natuurlijk zou ze ihaar studie niet op geven, hoewel ze er zioh vaak toe ge neigd voelde. Ik moet hoe dan ook mijn studie wel afmaken, zei ze. De rest van de familie getroost zioh zulke op offeringen voor mij, dat ik eenvoudig niet aan opgeven mag denken. Ik zal me een soort dikke huid aan moeten sohaffen om me er niets meer van aan te trekken, hoeveel lectoren en assis tenten oo me c t dat al erger ik me aan die dr Raw- lings. Hij behoeft niet op een derge lijke autoAtaire manier tegen me op te treden. Judith zat te naaien aan een nieuw cretonnen overtrek over Ginette's dl- vanbed. Haar tengere smalle handen bewogen snel en handig de naald voort. ia-.ii'. watsi'j den zichtbaar werden, en keek even op naar Ruth. Ik denk. dat het komt, omdat jij zoveel meer in Je mars hebt dan al die anderen, dat hi] zo'n speciale aandacht aan Jou besteedt Ik heb zo'n idee, dat hij je diep in zün hart bewondert en daarom wil, dat je zult slagen. Hij houdt er dan wel een zonderlinge manier op na om zijn bewondering te tonen. Het is jammer, want ik heb groot respect voor hem. Ik heb hem vanmorgen een operatie uit zien voe ren en hti deed het fantastisch. Hoe ziet hij er uit? O, niet slecht in zijn soort. Hij is groot, grijzend en ernstig. Hij heeft mooie ogen en prachtige handen. Eigen lijk wel een fijne kerel, als hij niet zo ongemanierd en opvliegend was. Ik moet maar eens gaan werken. Waar hangt Ginette vanavond uit? Ze is uit met Joel. Luister eens, Ruth, kun je niet voor één avond Je werk laten rusten en met mij uitgaan. Er is een revue in de Empire en ik zou er dolgraag heen gaan. Maar ik kan niet in mijn eentje naar een revue. Ga alsjeblieft mee! Ruth aarzelde met haar hand op de deurknop. Haar donkere ogen keken nadenkend naar Judith en gingen dan de gezellige kamer door. Judith had voor de behagelijke, prettige sfeer hier orgd. Ze werkte zo hard om het hun allen naar de zin te maken, en werd alles wat ze deed eigenlijk niet een beetje zonder meer aanvaard? Als ze nu dolgraag eens uit wilde, zou zij, Ruth, haar boeken dan niet voor een paar uur in de steek kunnen laten, om Judith te vergezellen. Het was eigen lijk niet meer dan haar plicht. Goed, zei ze. Ik ga mee, Judith. Ben je in een minuut of tien klaar? Ja, prachtig. Maar Ruth, doe als jeblieft een andere jurk aan. De zoom van deze hangt er bij, die zal ik mor gen voor je in orde maken. Best, ik zal wat anders aantrek ken. (Wordt vervolgd) trokken, ten einde daar besprekingen te voeren in verband met de zeer ver warde militaire toestand. In de kampong Parentas bij Garoet zün enkele beruchte Japanners gearres teerd, die tot nu toe aan het hoofd van een terroristenbende staande, de streek onveilig maakten. Een van hen, Aoki, was ondercommandant van het beruchte krijgsgevangenenkamp op Flores, een andere, Hasokawa, is vermoedelyk de moordenaar van de broer van Soeria Kartalegawa. Ingezonden Mededeling Ondertekening leningsovereenkomst E.C.A. MET NEDERLAND EN INDONESIË. Uit Washington wordt vernomen, dat vandaag een leningsovereenkomst van de E.C.A. met Nederland ter grootte van 80 millioen dollar en met Irfdonesië ter grootte van 15 millioen dollar is on dertekend. Aanvragen brandstoffen bij tijdelijk verblijf Het O.D.K. deelt ons mede, dat van 1 November af bij de plaatselijke distri butiediensten bonnen voor brandstoffen kunnen worden aangevraagd voor per sonen, die wegens hun werkzaamheden tijdelijk op kamers wonen in een andere gemeente dan waarin zü in het bevol kingsregister zün ingeschreven. Bü de 'aanvraag moet een verklaring van de werkgever van de betrokken kamer huurder worden overgelegd betreffende de duur van het tüdeiyk verbhjf. Hetzelfde geldt voor Ujdeiyk hier te lande vertoevende personen, in welke gevallen de paspoorten moeten worden getoond, alsmede bü inkwartiering van militairen. In al deze gevallen moet de aanvraag worden ingediend door de kamerver huurder. CONTROLE OP DE BEDRIJFSVOERING DER LEDEN. Ver. v. Effectenhandel. De Ver. voor de Effectenhandel (be- dry'fsgroep Effectenhandel) deelt mede, dat zü overweegt maatregelen in te voeren, welke een controle van dezüde der vereniging op de bedrüfsvoering harer leden mogelük maken. Het dagehjks bestuur heeft, zulks in overleg met de raad van bystand, de commissie van advies inzake de ore-»» - satie van het effectenbedryf uitgeno digd op zo kort mogelijke termün voor stellen te dezer zake te doen. Uiteenzetting van de heer W. H. Lichtveld (Van onze Haagse Redacteur). In een te Den Haag gehouden pers conferentie heeft de heer W. H. Licht veld, hoofdbestuurslid van het N.I. On derwijzersgenootschap, een uiteenzetting gegeven over de „Rechtspositie d*r ambtenaren in Indonesië en hun ver langens dienaangaande". Deze laatste Komen op het volgende neer Alle ambtenaren, die niet in rechts - streekse dienst van de Staten van In donesië overgaan, komen onder een rechtstreekse garantie van de Ned. re gering („büstandscorps"). De reeds verworven aanspraken van de overige v.m. landsdienaren worden gehonoreerd door de nieuwe overheden onder een blijvende garantie van de Ned. regering. De ambtenaren moeten zowel direct als Indirect vrü gelaten worden in hun besluit bij een nieuwe werkgever in dienst te treden of te blüven. Ter voorkoming van ..economische" dwang worden redeiyke voorzieningen getroffen, om hen in staat te stellen desgewenst de dienst te verlaten. De rechtspositie moet zodanig gere geld worden, dat zü aan hun verlangen kunnen voldoen Indonesië verder te dienen, en dat nieuwe werkkrachten uit Nederland aangetrokken worden. Enkele verdere desiderata zyn: De gedwongen gezinsscheiding worde 41). Nu waren Panda en de presi dent alleen achtergebleven. „Jonge vriend", zei de president ge roerd, terwijl hü Panda de hand schud de. „Het volk van Candonia is U grote dank verschuldigd. Zonder Uw moed, Uw slimheid en Uw doorzettingsvermo gen zou deze verrader zün snode plan nen hebben kunnen volvoeren. Heiland zou een vreselük lot tegemoet gegaan zün, waarvoor gü het bewaard hebt. Ik weet niet, hoe ik U ooit genoeg zal kunnen belonen. Neem voorlopig deze geldbuidel aan, als teken van mün dankbaarheid en wanneer gü U ooit in moeilüktfeden mocht bevinden, aarzel dan niet, ogenblikkelijk mün hulp tn te roepen". Panda werd helemaal verlegen onder die toespraak. Aarzelend nam hü de geldbuidel, die de president hem toe stak, aan en keek toen ineens verschrikt in de richting van het raam. Van bui ten klonk een oorverdovend lawaai en Panda's eerste gedachte was, dat Ban dera ontsnapt was en dat alles nu toch nog verkeerd dreigde te gaan. Doch de president stelde hem gerust. „Dat zijn mijn brave Candoniërs". zei hü- ..Het nieuws heeft zich natuurlek direct verspreid en r>u willen zij U zien en toejuichen. Kom mee". De president nam Panda mee op het balcon, waar zü samen de toejuichin gen van de samengestroomde menigte in ontvangst moesten nemen. Dubbele moordaanslag te Amsterdam DADER PLEEGDE ZELFMOORD. Vannacht heeft zich in de Hunzestraat te Amsterdam een verschrikkelijk drama afgespeeld. De buren van het perceel Hunzestraat 121 werden tegen kwart over twaalf gewaarschuwd door tikken op de ruit van de buitendeur. Toen zü zich toegang tot dat bene denhuis hadden verschaft, vonden zü achter de buitendeur de 37-j. I. van Wezel hevig bloedend op de grond lig gen en even verder in de gang troffen zü de 36-j. F. A. BleekerWillemse aan. Onmiddeliyk werd de politie gewaar schuwd. Deze was snel ter plaatse. Beide slachtoffers leefden nog. Van W. was in staat de politie mede te delen, dat de moordaanslag was gepleegd door de 26-jarige H. J. Blee ker uit de Valckenierstraat. In de woning werd een brief gevon den gericht aan de vrouw, afkomstig van B., waarin deze haar onder bedrei ging tracht te bewegen naar zijn huls terug te keren. De vrouw had haar man verlaten en was bü Van W. gaan in wonen. De politie ging onmiddellijk naar de Valckenierstraat. Daar consta teerde zij, dat de dader zelfmoord had gepleegd en dat dit kort nadat hü thuis was gekomen moet zy'n gebeurd. Alle slachtoffers zyn naar het Onze Lieve Vrouwen Ziekenhuis vervoerd, waar korte tüd na aankomst Van W. fs overleden. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. Vermoedelijk heeft B. bü zün aanslag gebruik gemaakt van een byl; deze is echter nog niet gevonden. ONTPLOFFING BIJ LAS WERKZAAMHEDEN. In de machinefabriek van „Netam" aan het Calandpleln te Den Haag wa ren drie arbeiders met een electrisch lasapparaat bezig een ledige benzine tank van pl.m. 10.000 liter inhoud, aan de buitenzijde te lassen, zonder dat de aanwezige benzinedampen geheel uit de tank waren verwijderd. Opeens kw'amen deze gassen tot ontploffing. Een van de arbeiders, die op de tank zat, de 17-j. leerling-lasser, C. H. D.. schrok zo he vig, dat hy van de tank afviel. Hü brak daarbij de rechterarm op twee plaatsen De beide anderen kwamen er zonaer letsel ai. In de tank, die ten gevolge van de explosie totaal verwron gen raakte, werd een klein gat geslagen. SAMENWERKING NEDERLANDS- BELGISCHE RODE KRUIS. Krachtens een overeenkomst tussen het Nederlandse en het Belgische Rode Kruis zal een hoeveelheid van 50 liter bloed per vliegtuig van Brussel naar Amsterdam worden overgebracht, ten einde hier omgevormd te worden in droog plasma en andere bloedprepara- ten en om daarna naar België te wor den teruggezonden. Voor de bereiding van dit droge bloedplasma zün instal laties nodig, waarover men in België niet beschikt. op korte termün geliquideerd door: scherpe maatregelen tegen a-sociale verdeling der woonruimte in Indonesië. Uitgebreide woningbouw *ook noodwo ningen) en uitbreiding der transport mogelijkheden aldaar. Opheffing van de wanverhouding tussen de pensioenen (die sinds 1934 niet meer gewüzigd zijn) en het sterk gestegen prüspeil. Aan passing van de salarissen aan het prüs peil. Erkenning van de aanspraak op uit betaling van (gedurende 43 maanden) gederfd salaris en van vergoeding van geleden oorlogsschade. Deze verlangens zün met toelichtin gen samengebracht in een memoran dum, dat namens een groot aantal ver bonden ambtenarenorganisaties is aan geboden aan de minister van O.G., en aan alle leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal. PRINS BERNHARD BEZOCHT VLIEGBASES WOENSDRECHT EN GILZE RIJEN. Prins Bernhard, inspecteur-generaal van de Kon. Zes- en Luchtmacht, be zocht gisteren de vliegbases Woens- drecht en Gilze Rüen. De Prins be zocht o.a de vliegeropleiding, waar hü rondgeleid werd door de basiscomman dant. DE VERZENDING DER NIWIN KERSTPAKKETTEN. Naar de Niwin meedeelt houdt de versoneping van de Kerstpakketten, be stemd voor militairen en burgers in In donesië, niet in, dat ook de verkoop van etiketten voor deze pakketten is gestopt. Deze etiketten worden n.l. per vliegtuig naar Batavia verzonden, waar zü op de Kerstpakketten worden ge plakt, die enige tüd later zullen aan komen. AANDRANG OP HUURVERHOGING. Van de Ned. Bond van huis- en grondeigenaren. De Ned. Bond van huis- en grond eigenaren te 's-Graveruhage heeft aan de Raad van Ministers een telegram gezonden, waarin de bond meent te moeten vaststellen, dat thans wederom het tüdstip van het toestaan ener huur verhoging naar de toekomst dreigt te worden verschoven. Hy acht echter zo wel op financiële overwegingen als in het belang van de volkshuisvesting een onmiddeliyk ingaande huurverhoging - zü het zo nodig trapsgewüs van pri maire betekenis en dringt er bü ae mi nisterraad op aan, bü de voorstellen tot overbrugging van de moeilykheden voor de laagste inkomstengroepen welke thans in overweging zün mede te betrekken een algemene huurverho ging, welke als eerste stap tot aanpas sing van de huur aan het algemene pryspeil kan worden beschouwd. JONGEMAN BEIDE BENEN AFGEREDEN. De 19-j. Güsbertus Kooy, een arbeider van de Wester suikerfabriek te Amster dam, trachtte in de Spaamdammer- straat bü de Assendelftstraat op een rü- dende motorwagen te springen. Hy struikelde over een vlak langs de tram rails geplaatst waarschuwingsbord voor opengebroken bestrating en kwam der mate ongelukkig ten val, dat de büwa- gen van de tram hem beide benen af reed. Hij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. „GLAASJE WATER" GEEFT ZICH AAN. Lichtte tallozen voor duizenden op. Gisteravond meldde zich bü 't hoofd bureau van politie te Amsterdam ae los-werkman D., die sedert het vorig jaar bij. de Amsterdamse politie de bü- naam „glaasje water" heeft. De man maakte er zün beroep van om zich by huizen aan te meiden als vertegenwoor diger van een kolenhandel en hij gaf dan op, de bonnen en 't geld te komen halen. Meestal vroeg hy in de' loop van het gesprek om een glaasje water en in de tijd, adt de huisvrouw dit haalde, trachtte hü geld en distributie bescheiden te stelen. De politie wist zijn signalement en adres en omdat hy ten slotte geen onderkomen meer kon vin den, meldde hü zich gisteren aan. Hü heeft zeker meer dan 100 mensen gedu peerd en het totaal bedrag van zijn „buit" loopt waarschünlük in de dui zenden guldens. AGENDA DONDERDAG: Remonstr. kerk: Lezing ds J. Lankhorst over onze doden, 8 uur nam. Ka t w k-a an-Z e e (Kapel): Lezing Jan Strybos over zün reis met de KW 17fl.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2