Loonbijslag van f L— voor salarissen beneden I 3709.— Binnenkort opheffing distributie van brood en suiker Bevordering van prijsdaling en concurrentie a* - Met een enkel woord Geen subsidies meer uit 's Rijks kas WEERBERICHT Effect der prijsstijgingen op huishoudboekje Brood 4 cent en suiker 17 cent duurder 87ste Jaargang DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 No. 26526 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 67055 Bij de ophef fing der subsidies op levensmiddelen De subsidies op suiker, zeep en kolen zuilen, naar de regering mede deelt. worden afgeschaft. De subsidies op varkensvlees en boter worden verlaagd, terwijl de bakkerstoeslag op brood komt te vervallen. Voorts zal het mogelijk zijn de rantsoenering van brood.en suiker op een binnenkort nader te bepalen datum op te heffen. De prijzen van voor de consument belangrijke levensmiddelen als margarine, rundvlees en kaas zullen ongewijzigd blijven. De prijs van consumptiemelk zal met een cent per liter worden verlaagd. De regering heeft, in overleg met de Stichting van de Arbeid, besloten te bevorderen, dat door de werkgever een compensatie zal worden gegeven in de vorm van een loonbijslag. De regering stelt zich nl. op het standpuntdat de gevolgen van de opheffing en vermindering der subsidies op levensmiddelen en brandstoffen binnen verantwoorde grenzen moeten worden gehouden. REGELING VAN LOONTOESLAG. Aan de werknemers, die de leeftyd van 23 jaar hebben bereikt en wier weekloon het bedrag van f. 71,niet overschrijdt, wordt een bijslag van één gulden per week toegekend. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier maandloon het bedrag van f. 308. niet overschrijdt, wordt een bijslag van vier en een halve gulden per maand toegekend. Bij deze bedragen is uitgegaan van een loongrens op jaarbasis van f. 3700. Aan inwonende werknemers zal deze bijslag niet worden verstrekt. Het Is de bedoeling, dat deze loonbijslagen op 1 November as. zullen ingaan, d.w.z. voor het eerst worden 'betaald over de loonweek eindigende in de eerste week van November. Over de wijze waarop deze bijslag in de practük zal worden verleend, zal na der overleg worden gepleegd door het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. Het is de bedoeling der regering de verhoging die aan de arbeiders in het particuliere bedrijf wordt gegeven, ook toe te kennen aan het overheidsperso neel. voor zover dit een loon of salaris heeft, dat per jaar berekend een bedrag van f. 3700,niet te boven gaat. Over de vorm, waarin dit zal geschie den, is reeds het gebruikelijke overleg met de betrokken organisaties geopend. WIJZIGING KINDER BIJSLAGWET. Een wijziging van de Kinderbijslag wet in het bijzonder ten bate van de grotere gezinnen krijgt een verhoogde mate van urgentie door de verlaging der subsidies en door de voorgenomen uniforme loonbijslag, welke aan die grotere gezinnen het minst ten goede zal komen. De regering is voornemens hiermede ten volle rekening te hou den. Ook de wenselijkheid van een regeling van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen gaat te sterker spreken. Op korte termijn zal 'n wets ontwerp worden ingediend, dat ten doel heeft aan van overheidswege ge- pensionneerden een kinderbijslag te verlenen. 1 ONTMANTELING VAN DUITSE FABRIEKEN. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelt mede, dat de drie Westelijke bezettingsmogendheden een overeenkomst hebben bereikt betreffende de Duitse fabrieken, die als herstelbeta ling zijn aangewezen. De overeenkomst heeft tot doel een nieuwe regeling te treffen, welke in overeenstemming is met het program voor Europees herstel. In de verklaring wordt gezegd: „De drie regeringen zijn het er over eens geworden, dat het noodzakelijk is be paalde onderdelen van de herstelbeta- lingslijsten te bestuderen met het doel vast te stellen in hoeverre sommige fa brieken op deze lijsten beter de behoef ten van het Europese herstel kunnen dienen, indien zij In Duitsland worden gelaten dan indien zij worden wegge voerd en elders weer opgebouwd". op een zo laag mogelijk peil te hou den, zal de regering voorzover hier door geen vitale belangen worden ge schaad, bij voortduring haar volledige steun geven aan krachten, welke een prijsverlagende invloed uitoefenen. Wel zal in de toekomst bij de kost- prijscaloulatie de loonbijslag als kost prijselement worden erkend. Gezonde concurrentie zal worden bevorderd, ter wijl onverantwoorde bescherming zal worden tegengegaan. Hiertoe zal de op- HJIIillllll!lllllllill!l!!llllll!lllllllil!lllllli!llllillllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll!llllllllllllll!llllllllllilll!ll!llllllll^ De subsidiewijzigingen zullen o.a. de volgende prijsstijgingen 1 tengevolge hebben: Brood vier cent per brood van 800 gram. Suiker ongeveer 17 cent per kilo. Varkensvlees gem. 40 cent per kilo geslacht gewicht, hetgeen overeenkomt met 53 cent per kg vlees zonder been. Boter 20 a 25 cent per pakje van 250 gram. 1 Anthraciet 60 cent per mud. 1 Tot verhoging van de prijs van het normale brood, die aan- 1 vankelijk niet in de bedoeling heeft gelegen, is bij nadere over- weging besloten, mede omdat daardoor opheffing van de f distributie van brood mogelijk zal zijn. IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitH Teneinde de kosten van levensonder- i heffing van een aantal distributiemaat- houd voor de Nederlandse bevolking regelen kunnen bijdragen. Door 't aan wenden van een deel van de Marshall- steun voor productieve doeleinden zul len Nederlandse bedrijven hun produc tie-apparaat bunnen uitbreiden en mo derniseren, waardoor een vergrote pro ductie tegen lagere kostprijs tot stand zal kunnen komen. Door krachtig mede te werken aan het tot standkomen van een meer in tensief Europees handels- en beta lingsverkeer tracht de regering te be reiken, dat evenals vroeger het geval was, de Nederlandse ondernemer zijn goederen daar zal kunnen kopen, waar ze tegen de goedkoopste prijs worden aangeboden. GEEN MARSHALL-SCHENKINGEN MEER VÓÓR TEKENING LEENOVEREENKOMSTEN. De E.C.A., het Amerikaanse bureau voor economische samenwerking, nee-ft medegedeeld, dat 't geen nieuwe schen kingen in het kader van het plan- Marshall aan de Europese landen zal verlenen, alvorens zij leen-overeenkom- sten hebben getekend. Alleen Engeland en IJsland hebben tot nu toe overeen komsten getekend. Deze maatregel geldt voor "Frankrijk, Italië, Denemarken, Noorwegen, Zweden, België, Ierland, Nederland en Turkije. Dit zijn de landen, die in aanmerking komen voor hulp van de ECA op basis van een lening en met wie gedurende enige maanden onderhandelingen gaan de zijn. De ECA beschreef de maatregel als bedoeld om evenwicht te brengen in de verhouding van (verstrekte) leningen en schenkingen. Ongeveer 2.500 millioen dollar zijn reeds verstrekt in de vorm van schen kingen, Het leen-program is echter hierbij ten achter. eiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Eervol ontslag aan dr Van Mook By K. B. van 25 October 1948 nr 10 is aan dr H. J. van Mook op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Luite nant-Gouverneur-Generaal van In donesië met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in uitzonderlijk moeilijke om standigheden aan den lande be wezen. Het vermeld eervol ontslag zal ingaan op het tijdstip, waarop de Luitenant-Gouv.-Generaal dr van Mook, het bestuur zal hebben over gegeven aan de autoriteit, die de uitoefening van zijn functie van hem zal overnemen. jiimMki Een blik over de bloemenweelde, die gistermiddag de drie graven op Rhiinhof. omzoomde. Rond de graven de fami lieleden van de slachtoffers Parmentier, Veenendaal en Mc Inerny, bij wie zich de heer Plesman heeft gevoegd. BINNENLAND. Gistermorgen ls het stoffelijk over schot van mevrouw Rosette E. Pinto Herzberger, een der slachtoffers van de ..Nllmegen" op de Ned-Israëlitische be graafplaats te Mulderberg ter aarde be steld. In verband met zijn gezondheids toestand heeft de heer W. Strijbis, tweede voorzitter van het C.N.V.. het bestuur van dit verband verzocht, hem vervroegd pensioen te willen verlenen. Gistermiddag heeft de minister van Flnanoiën op zijn departement de com missie welke onlangs is ingesteld om te onderzoeken, welke vereenvoudigingen ln de belastingwetgeving en de uitvoering daarvan op korte termijn wenselijk zijn. geïnstalleerd. Twee Japanse oorlogsmisdadigers zijn ontvlucht uit de Tjlpinamg-gevange- nls ln Meester Cornells (bij Batavia). Twee nachten geleden waren een heler uit de beruchte oplum-affalre, een valse munter en nog een derde gevangene uit gebroken. Te Zeist is overleden prof. mr dr C. A VerrUn Stuart, oud-hoogleraar ln de staathuishoudkunde en het handelsrecht te Delft en ln de staathuishoudkunde en de statistiek te Groningen en Utrecht. De Griekse gezant bij ons hof. Z. Exc. Nicolas G. Lely. heeft de versierse len van het Grootkruis van de Orde van Phoenix uitgereikt aan Luit.-Generaal (b.d.) L H van Oliën, die tlldens de in- hxildigirgsplechtlgbeld van H.M. Konin gin Juliana was toegevoegd «an Prins George van Griekenland.- Bij Kon. Besl.. ls op voordracht de ministers van O., K. en W. en van Bultenl. Zaken bevorderd tot Comman deur ln de Orde van Oranje Nassau, prof. E.. Ch. D. Gullhou, directeur van de .In- stltut Francais te Amsterdam en ambas saderaad, belast met culturele aangele genheden verbonden aan de Franse am bassade te 's Gravenhage. Het Ned. Bureau voor Kinderbe scherming deelt mede. dat het H.M. Ko ningin Juliana heeft behaagd het be schermvrouweschap te aanvaarden van de Federatie: de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming. Aan de gouvernementsarts bl.l de burgerlijke Veeartsenijkundlge Dienst, de heer C. H ,Henveyer te Batavia, ls opge dragen ztcii naar ons land te begeven, teneinde een oriënterende studie te ma ken omtrent ln de provincies Noord-Hol land Zuid-Holland en Friesland aanwezig fokmaterlaal (productie-stieren). dat voor de tropen gesohikt geacht kan wor-. den. Hem is verder opgedragen de aan koop van dit fokmaterlaal tot een hoe veelheid van '20 dieren, bestemd voor In donesië voor te bereiden. De minister van O.. K. en W. heeft vanochtend geïnstalleerd de voorlopige Rijkscommissie voor vaderlandse ge schiedenis. BUITENLAND. Door de verhoging der rantsoenen in de sovjet-sector van Berlijn zijn de rantsoenen van Oost en West op gelllke voet gekomen. Naar werd medegedeeld, zijn door een militair gerechtshof te Barcelona 8 personen ter .dood veroordeeld en 64 per sonen tot gevangenisstraffen, beschul digd van activiteit tegen de Spaanse staat. Zes werden vrijgesproken. De commissie voor de Stille Oceaan heeft Noumea, de hoofdstad van het tot de Franse koloniën behorende eiland Nieuw Caledonië, uitgekozen als zetel van haar permanente hoofdkwartier. De commissie werd opgericht om de samen werking te bevorderen tussen de zes on dertekenaars van de desbetreffende over eenkomst Groot Brittaimië. de Verenigde Staten, Frankrijk, Australië. Nieuw-Zee- land en Nederland. Het Britse Lagerhuis heeft met al gemene stemmen een regeringsvoorstel aanvaard tot het instellen van een tribu naal ter behandeling van beweerde onre gelmatigheden, waarbij ministers of an dere staatsdienaren betrokken zouden ziln. De sovjetrusslsche autoriteiten heb ben de Zoölogische Garten te Berlijn vol doende steenkool beloofd om de centrale verwarming te kunnen blijven stoken, zodat men het aanvankelijke plan de dieren per terugkerend vliegtuig van de luchtbrug te evacueren heeft kunnen laten varen. Prof. Piccard heeft samen met Mo- nod Dinsdag een eerste proefdulk in on diep water (25 m.) verricht. De operatie is met 6ucces verlopen. De overstromingen, die door het slechte weer der laatste dagen ln Italië zijn veroorzaakt, hebben reeds de dood van vijf personen ten gevolge gehad In Toscane en Ligurie heeft het snelle wassen van het water voor mllliarden lire schade aangericht en op sommige plaat sen het telefoon en wegverkeer onder broken. Te Vitterbo, ten Noorden van Rome, zUn ingevolge een cycloon tal rijke hulzen ingestort, wat onder de be volking een paniekstemming heeft ver wekt. „Toen midden September de begroting voor 1949 werd ingediend, bleek daaruit het voornemen de subsi Jies op levensmiddelen en brandstoffen te verminderen. Deze verminde ing zal in een aantal gevallen tot prijs verhoging leiden. De te verwachten gevolgen worden echter door velen overschat. Nu het overleg, dat met de Stichting van de Arbeid is gepleegd over de gevolgen van de te nemen maatregelen, tot overeenstemming heeft geleid, is het mogelijk een overzicht te geven van het geheel der maat regelen en van hun vermoedelijke consequenties. Een ingrijpende herziening van de gevoerde loon- en prijspolitiek ligt niet in de bedoeling. Het streven, om een grote mate van stabiliteit en een in verhouding tot an dere landen redelijk kostenniveau te handhaven, heeft vruchten gedragen die niet mogen worden prijsgegeven. Er is dan ook geen sprake van. dat een al gemene prijsverhoging zou ziin te ver wachten. Het is echter niet mogelijk de subsidiëring, die een van de middelen is geweest om hier het peil van de kos ten van levensonderhoud gedurende de laatste twee jaren vrijwel gelijk te doen blijven, terwijl op de wereldmarkt de prijzen snel stegen, ten volle te hand haven. Sedert de bevrijding van ons land is voor ongeveer milliard gul den aan zodanige subsidies uit de schat kist gefinancierd, terwijl de kosten voor 1948 op ongeveer 650 millioen gulden worden geraamd. Deze bedragen konden, Britse Vakverbond tegen bet Communisme DAAROM ITTT WERELD VAKVERBOND. De algemene raad van het Britse vak verbond, T.U.C., heeft besloten de we reldvakverbond te adviseren zijn werk te staken. Indien de wereldbond zulks weigert, zal het Britse verbond zich uit de organisatie terugtrekken. De Britse vertegenwoordiger zal dit voorstel op de volgende bestuursverga dering naar voren brengen. Verder zal hij voorstellen dat een beheerschap zal worden aangewezen voor de fondsen van de wereldbond. De Britse afgevaar digde zal opdracht ontvangen om voor te stellen binnen twaalf maanden bijeen te komen ter bespreking van de voor waarden voor het doen herleven van een internationale vakverenigingsorga nisatie. Het Britse vakverbond heeft ook een verklaring over het communisme uitge geven „Pogingen om het economische herstel teniet te doen in het belang van een buitenlandse mogendheid, welker politiek er op gericht is de wereld ver deeld te doen blijven, verarmd en onder de voortdurende dreiging van een derde wereldoorlog, moeten door alle vakver enigingsleden veroordeeld en van de hand gewezen worden". Alle functionnarissen en besturen van aangesloten vakverenigingen worden verzocht in te gaan tegen „commu nistische invloeden in hun vereniging en de ogen der werkende bevolking te openen voor de gevaren van opstandige activiteit, welke niet in overeenstem ming is met de politiek van de vakver enigingsbeweging". KONINGIN BLIJFT EREVOORZIT STER NATIONAAL FONDS VOOR BIJZ. NODEN. H.M. de Koningin heeft besloten het voorheen ook reeds waargenomen ere voorzitterschap van het Nationaal Fonds voor Bijz. Noden te blijven bekleden. OOSTELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij koud met een matige, later af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. In het Noorden van het land: half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. 29 OCTOBER Zon op: 7.29 uur; onder: 17.18 uur. Maan op: 3.20 uur; onder: 16.27 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 0,56 en 13.28 u. Dit nummer bestaat uit vier pagina's ook bfj het tegenwoordige hoge belas tingniveau. niet uit de jaariykse ryks- inkomsten worden gedekt. Er moest voor worden geleend. Hiermede kan niet wor den voortgegaan, terwijl dit bedrag ook niet uit belastingverhoging kan worden gevonden. Bovendien is het o.a. voor de economische unie met België en Lux emburg, die ook voor Nederland van Tote betekenis is, noodzakelijk dat unctmatiee elementen uit het Neder landse prijspeil geleidelijk worden ver wijderd. Ten slotte ls de vrijlating van sommige gerantsoeneerde artikelen al leen mogelilk als geen subsidies meer worden gegeven. SUBSIDIES VERMINDERD MET 330 MILLIOEN. De regering heeft zich dan ook ge noodzaakt gezien met ingang van 8 November de overheidssubsidies in vergelijking met het lopende jaar in totaal met 330 millioen gulden te ver minderen. De subsidies on levensmiddelen zul len met rond 240 millioen gulden en die op brandstoffen met ca. 90 mil lioen gulden worden verlaagd. Een be drag van 70 millioen gulden hiervan heeft echter betrekking op verminde ring van importeubsidies, die zich voor de consument niet doet gevoelen, om dat deze mogellik is geworden door prijsverlagingen, die zich in de laatste maanden op de buitenlandse markt hebben voltrokken. Voorts zal van de verlaging der brandstoffensubsidie ni<»t meer dan ongeveer een kwart op de consument drukken. De herziening van andere subsidies heeft wel enige invloed op de prijzen. Daarbij is bevorderd, dat men zich. zo nodig, in belangrijke mate aan de prys- hóeingen kan onttrekken, doordat andere, verwante artikelen, niet in prys sty gen. Nationaal appèl DE minister van Sociale Zaken, mr V M. Joekes heeft gisteravond via de radio een inleiding gegeven tot en toelichtine op een aantal regerings maatregelen, waarvan de lezer hiernaast de byzonderheden aantreft en welke enerzüds ten doel hebben een drastische bezuiniging te bewerkstelligen van de overheidsuitgaven ten behoeve van nood zakelijke levensbehoeften en anderzyds beogen de verhouding tussen lonen en orijzen op het bestaande peil te hand haven. Deze maatregelen vormen het succes vol resultaat van een gedurende geruime tijd gevoerd overleg tussen de overheid en de Stichting van de Arbeid, waarin zowel de werkseversgroepen als de ar beidersvakbeweging zijn vertegenwoor digd. DIT resultaat is in meer dan één op zicht verheugend. In de eerste plaats, omdat het een aanzieniyke ontlasting betekent van de staatskas die zich op de duur onmogeiyk dergeiyke hoge uitgaven kan veroorloven terwille van een kunstmatig prijspeil voor pri maire ^levensbehoeften. In de tweede plaats omdat hiermede een eerste schrede wordt gezet op de terugweg naar een vrüere economie. Al leen bijzondere omstandigheden zoals de afgelopen jaren ongetwijfeld te zien hebben gegeven rechtvaardigen het voortbestaan van een strikt- geregle menteerd economisch verkeer. Doch nu de verhoudingen zich geleidelijk-aan normaliseren en de aangekondigde eco nomische aansluiting in het kader der Benelux bovendien dwingt tot het schep pen van overgangsstadia, is het o.i. een zaak van wijs beleid de teugels van het economisch beleid langzamerhand te laten vieren. Het terrein der overheids bemoeiing blijft vooralsnog en helaas uitgebreid genoeg! En in de derde plaats is er, naast vol doening over de aangekondigde ophef fing der distributie van brood en suiker, reden tot blüdschap, omdat het gehele complex van maatregelen ter beheersing van de verhoudng tussen lonen en pry- zen, de vrucht is van het overleg, dat heeft plaats gevonden tussen overheid, jrkgevers en werknemers en waarby, zoals een vertegenwoordiger van het N.V.V, gisteravond voor de microfoon mededeelde, geheel het advies van de vakbeweging is gevolgd. Hoe kort is het nog geleden, dat de kloof tussen werkgevers en werknemers onoverbrugbaar' scheen; dat beider be langen onverenigbaar werden geacht en dat van arbeiderszyde de klassestrfjd werd gepredikt als enig redmiddel om te komen tot betere sociale toestanden en verhoudingen. Wij bezitten voldoende werkeiykheidszin om de bereikte over eenstemming niet te beschouwen als een verbetering van de sociaal-economische positie der arbeidersklasse, maar wèl mag uit deze overeenstemming de con clusie worden getrokken, dat redeiyk overleg tot bevredigende resultaten kan leiden en daarom verre de voorkeur ver dient boven een systeem, waarbij de wer kers in één en hetzelfde bedrüf als kemphanen tegenover elkaar staan m^t alle voor het algemeen èn bedrijfsbelang ruïneuse gevolgen van dien in de vorm van stakingen e.d. WILLEN de hierboven bedoelde maatregelen aan de gestelde ver wachtingen beantwoorden en het beoogde doel bereiken, dan dient noch tans aan één noodzakelijke voorwaarde te worden voldaan en deze houdt ln: de medewerking van het Nederlandse volk, inzonderheid van allen, die betrokken ziln bil het productieproces en distribu tie-systeem. Het is volkomen ontoelaat baar want strijdig met het nationale belang wanneer producenten en/of distribuanten (hetzij grossiers of detail listen) van de door de regering nage streefde vermeerderde economische vrij heid misbruik zouden maken door de prijzen, respectievelijk winstmarges, van de vrijkomende artikelen te verhogen in een mate. welke in geen redeiyke ver houding staat tot de vermeerdering der sociale lasten, die de aangekondigde loontoeslag onherroepelijk tengevolge heeft. Het is een natonale ereplicht de ver leiding van onoirbare prijsverhoging te weerstaan, want gebeurt dit niet. dan eaan wy dezelfde kant uit als in Frank- ryk, waar de regering de grootste moeite heeft om de doorbraken van de verhouding tus- =;pn lonen en prijzen te dichten. Wie zich n!et houdt aan de regels van dit spel. verdient de aualificatie van wil len dr Coiym „onvaderlandslievende schobber". Gezin van vier personen geeft f 1,meer uit By de invoering van deze maatregel is rekening gehouden met de omstandig heid. dat de aardappelprijs op het ogen blik in verhouding met het vorige jaar laag is. Indien men aanneemt, dat in het hui dige verbruik van een gezin met twee kinderen, waarvan het gezinshoofd een inkomen geniet variërende van f.40 tot f.50 per week. geen veranderingen zul len optreden, behalve ln de consumptie van wittebrood en boter, mag worden verwacht, dat de betrokken posten van het huishoudboekje zich aldus zullen wijzigen: Wekelijkse uitgaven per gezin (van 4 personen) Brood f. 0.48 Ander meelproducten f. 0.03 Suiker f. 0.20 Varkensvlees f. 0.13 Plantaardige oliën en vetten (excl. margarine) f. 0.06 Zeep f. 0.10 Huisbrandkolen f. 0.05 Gas en Licht f. 0.10 Af melk Tezamen Totaal f. 1.15 f. 0.15 f. 1.— f. 0.69 MEER BIJ STRENGE ZUINIGHEID. By deze berekening is aangenomen, dat het gezin gedurende een dag per week het duurdere wittebrood nuttigt, terwijl dit gezin door een iets groter verbruik van margarine in plaats van boter de totale uitgaven aan beide ar tikelen gelijk houdt. Indien de consument het verbruik van enkele van de in priis gestegen goederen vervangt door goedkopere, welke evenwel een gelijke voedings waarde of overeenkomstige verbruiks- waarde hebben, behoeft voor hetzelfde gezin slechte op de volgende hogere lasten te worden gerekend: Wekeiykse uitgaven per gezin (van 4 personen) Brood f. 0.38 Suiker f. 0.20 Oliën en vetten (zonder mar garine) f0.06 Zeep f. 0.10 Gas en Licht f.0.10 AI mëOt Tezamen f. 0.84 f. 0.15 Totaa f. 0.89

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1