WEERBERICHT Luchtvaartwereld aan groere ran drie pioniers Overweldigende belangstelling op Rhijnliof Systeem in toenemende infiltraties De veiligheid in de Noordelijke Atlantische Oceaan Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 No. 26525! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Nood(breekt)-wet TEGELIJK met het bericht, dat de Tweede Kamer de Noodwet-Indone- sië heeft aangenomen, accentueerde de legercommandant, Generaal Spoor in ons nummer van gisteren de noodtoe stand zowel in als buiten de door ons beheerde gebieden op Java en Suma tra. Om ons bij de eerste aangelegen heid te bepalen: men kan tot betrek king tot deze zaak bezwaarlijk zeggen, dat de regeringsmolen langzaam maalt. De vorige week verscheen het vdbrlopig Verslag en de inkt van de gisteren ge publiceerde Memorie van Antwoord was nauwelijks droog of de Kamer had het wetsontwerp luttele uren later met de vereiste tweederde meerderheid aange nomen. Morgen neemt' de Eerste Kamer het ontwerp in behandeling. Een dergelijke spoed is in geen jaren in het Neder landse parlementaire leven betracht. WAAROM deze haast? De Memorie van Antwoord geeft er ten dele het antwoord op: omdat het toenemend aantal bestand schendingen en infiltraties de spoedige verwezenlijking der nieuwe rechtsorde dringend noodzakelijk maakt en omdat vooral in het niet door Nederland ge controleerde gebied .toestanden heersen, welke niet in overeenstemming zijn met elementaire eisen van deugdelijk be stuur. In parlementaire spreektrant weergegeven, mag men in deze formule ring de officiële erkenning zien van de door ons bij herhaling gesignaleerde chaos en terreur., waaraan naar onze mening reeds lang een einde behoorde te zijn gemaakt, omdat orde, rust en veiligheid onontbeerlijke voorwaarden voor een normale ontwikkeling - ener democratische gemeenschap vormen. Wanneer hetgeen moet worden verwacht dit wetsontwerp over en kele dagen tot wet zal zijn verheven, bezit de regering de bevoegdheid om de haar ter verwezenlijking van dit doel dienstig schijnende maatregelen te tref fen hetgeen zij in het huidige stadium van de ontwikkeling in Indonesië blijk baar zó belangrijk achtte, dat zij er de portefeuillekwestie aan verbond. Geen democratisch senator kan in het alge meen gesproken voorstander zijn van een delegatie van bevoegdheden door de volksvertegenwoordiging aan de rege ring en zulks te minder in aangelegen heden, welke de meest vitale belangen van het Koninkrijk betreffen, doch de overgrote meerderheid der afgevaardig den was dè mening toegedaan, dat de' omstandigheden dit offer niet alleen rechtvaardigden, maar zelfs noodzake lijk maakten. Het ls niet te verwachten, dat de Eerste Kamer er anders over zal den ken. HET snelle tempo, waarin deze zaak op het parlementaire forum is ge bracht, heeft ons niet de gelegen heid geboden de aandacht te vestigen op één zinsnede in de "Memorie van Antwoord, welke toch wel in sterke ma te onze belangstelling heeft getrokken n.l. de bwerjng, dat naar de mening der regering geen vrees behoeft te bestaan, „dat zij tot concessies aan de Republiek bereid zou zijn". Na drie jaar van Indische politiek, welke van concessies aan elkaaf hing, kan een dergelijke verzekering uit rege- ringsmond onmogelijk erg overtuigend klinken, al erkennen wü anderzijds gaarne en met vreugde, dat de bezet ting van verscheidene belangrijke zetels in het huidige kabinet een betrouwbare aanwijzing vormt, dat in de toekomst met deze verderfelijke politiek zal wor den gebroken. Het geslaagde federale overleg in Den Haag, wraarbij voor het eerst de alleen zaligmakende kracht van het republikeinse element in de Indonesi sche samenleving werd ontkend, was van dat gewijzigd inzicht een eerste symptoom. Het gebruik, dat de regering straks eventueel zal maken van de haar in deze Noodwet verleende bevoegdheden, kèn er een tweede symptoom van zijn. IN ieder geval is het verblijdend, dat de regering eindelijk en te lange leste de situatie in Indonesië als een nood toestand onderkent en blijk geeft voor nemens te zijn deze niet eindeloos te doen voortduren tot schade van de in de republikeinse gebieden woonachtige bevolkingsgroepen en van de samenwer king met de federale staten. Dit rea listische inzicht zijn wij geneigd te be schouwen als een winst, welke ruim schoots opweegt tegen het verlies, dat de door de aanvaarding van dit wets ontwerp gereduceerde volksinvloed op het regeringsbeleid ontegenzeggelijk in houdt. Men kan tegen deze gang van zaken ongetwijfeld gefundeerde bezwaren van staatsrechtelijke aard inbrengen, maar nood breekt nu eenmaal wet en juist het merendeel der tegenstanders van dit wetsontwerp zijn degenen, die het sterkst de nadruk op het bestaan van een noodtoestand hebben gevestigd. Per saldo wordt de waardering nopens deze noodwet bepaald door de mate van vertrouwen, welke men in de regering stelt en in dit opzicht bezit dit kabinet ons vertrouwen in aanzienlijk meerdere mate dan het vorigë- Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat de slappe houding, welke ook het hui dige kabinet inneemt met betrekking tot de recente ontwikkeling op Java onze instemming zou hebben!!! VRIJ KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht in het algemeen weinig, maar morgen toenemende bewolking, met in het Zuiden van het land later kans op enige regen. Geleidelijk aan wakkerende wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. Vrij koud. 28 OCTOBER Zon op; 7.27 uur; onder: 17.20 uuxf) Maan op: 1.51 uur; onder: 16.14^mir Hoogwater te Katwijk te 12.00 en 12.28 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's In de heldere herfstzon, zo zeer in tegenstelling met de mistige nacht die Parmentier en met hem 39 andere luchtreizigers noodlottig werd in het grauwe* Schotland, daverden heden de vliegtuigen van Valkenburg over de stille be graafplaats Rhijnhof, waar duizenden rouwden om de met een bloemenweelde omlijste groeve van drie der slachtoffers van de zwaarste ramp, die de Neder landse luchtvaart tot dusverre trof. In het hart van Holland werden de stof felijke resten van «één der directeuren yan de K.L.M., de heer II. Veenendaal. het hoofd van het vliegbedrijf, gezagvoerder K. D. Parmentier en de vertegen woordiger van de Lockheed Aircraft Corporation, Austin Francis Ed. Mc Inemy ten grave gedragen. Terwijl het verkeer langs de Rijksweg werd stopgezet, terwijl de i'liegtuigen van het nabije vliegveld verkondigden, dat de mens zich ook door deze rampen niet uit de lucht Iaat verdrijven, rouwde Holland aan het graf van enige zijner bekendste luchtpióniers, die onze nationale roem mede hebben gebouwd en ook in do toekomst ondanks dit tragisch einde, zullen blijven schragen. De aankomst van de kisten met de stoffelijke omhulsels van drie slacht offers der KLM-ramp op .Rhijnhof". HET VERTREK UIT DE HOOFDSTAD. Hedenmorgen zijn de stoffelijke res ten onder zeer grote belangstelling van de zijde der Amsterdamse bevolking uitgedragen uit de Nieuwe Kerk. Tegen tien uur arriveerden de familieleden en verscheidene vertegenwoordigers van de K.L.M., o.a dr A. Plesman, en de oudste collega van Parmentier A. Viruly aan de kosterU Nadat drie auto's vol waren geladen met een schat van bloemstuk ken en kransen werden om kwart over elf onder grote stilte de kisten van Veenendaal en Parmentier uitgedragen. De talrijke agenten, die het verkeer rond de Nieuwe Kerk regelden, salu eerden en de grote schare burgers ont blootte eerbiedig het hoofd. De lijk wagen met het stoffelijk overschot van Maclnerny, voor wie in de Rozenkrans kerk een uitvaartdienst was gehouden, sloot zich bij de stoet aan. 'In de eerste der 32 volgrouwauto's namen de weduwen van Parmentier en Veenen daal en de president-directeur der K.L.M.. di A Plesman met zijn echt genote plaats. In langzaam tempo ver trok de grote stoet, voorafgegaan door motorpolitie, in de richting Amstelveen, om via de Luchthaven Schiphol de weg naar Oegstgeest te vervolgen. Op de brug over de Ringvaart stond een delegatie van het K L M -personeel opgesteld en op het ogenblik, dat de stoet het vliegveld naderde tot de laatste auto was gepasseerd werd het werk voor zover dat even mogelijk was stilgelegd DE PLECHTIGHEID OP RHIJNHOF. Om pl.m. kwart voor één arriveerde dc droeve stoet op de begraafplaats Rhijnhof. Onder de vele aanwezigen wi< schatten het aantal op ruim 3000 cie hier de laatste deelneming betuig den, merkten wij o.m. op de minister van Verkeer en Waterstaat, jhr mr J. R. H. v. Schaik, de Amerikaanse ambas sadeur, dr H Baruch, kol. A. Baretta als vertegenwoordiger van de minister van Oorlog en de chef van de luchtmacht staf, de heren M. van Loon en Holter- man, resp. namens de minister van Overzeese Gebiedsdelen en van Marine, mr L. A. Kesper, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, ir Den Hol lander, president-directeur van de Ned. Spoorwegen, Ir W Hupkes, oud-direc teur van de Ned. Spoorwegen; de heer Th. J. v. Midde, directeur van de Rijks luchtvaartschool, de heer W. F. Kolter van de Rijksluchtvaartdienst, prof. Ir H. J. v. d. Maas van de Techn. Hoge school te Delft, de burgemeester van Nieuwer Amstel, de heer G. Haspels, de heer Ch. Hustinx, burgemeester van Nijmegen, die indertijd ook de „doop plechtigheid" van het verongelukte toe stel verrichtte, mr J. F. Jansonius, bur gemeester van Haarlemmermeer, voorts tal van vertegenwoordigers van buiten landse luchtvaartmaatschappijen, tal van leden van de raad van bestuur en commissarissen van de K.L.M., de ge zagvoerders Bax, Zinkhuis. Eilders, Soiyters, Ko9per, Steinbeck en More-, head, luit. gen. b.d. L. H. van Oyen als vertegenwoordiger van het Ned. Rode Kruis,imr D. Koeleman, hoofdvertegen woordiger van de K.L.M. in Frankrijk en verder ruim 1000 leden van het K.L.M.-personeel en nog vele anderen. Al deze officiële personen werden na mens de K.L.M. in de aula ontvangen door de heer H. Martin, directeur der KJj.M., waarbij zich ook de burgemees ter van Oegstgeest, de heer J. C. Bau- mann had gevoegd. Op het moment, dat de rouwstoet op de begraafplaats arriveerde, had zich een delegatie van K.L.M.-personeel, sa mengesteld uit alle geledingen van dit bedrijf, voor de aula opgesteld. Onder eerbiedige stilte volgden de vele aanwezigen het lang^ trekken van de stoet. Als eerste werd gedragen de kist met het stoffelijk overschot van de di recteur der K.L.M., de heer H. Veenen daal. Hierop volgden die met het stoffe lijk overschot van de gezagvoerder van de „Nijmegen", de heer K. D. Parmen tier en dat van Mc Inerny. Nadat de talloze familieleden, nauwe medewerkers en vrienden van de over ledenen rond de graven, die verscholen gmgen in een massaal bloemenbed, had den plaats genomen, betrad als eerste spreker de Amerikaanse consul te Am sterdam, de heer Ellis A. Bonnet, het spreekgestoelte, om namens de vele Amerikaanse vrienden van de drie over ledenen een woord van dank te zeggen voor al hetgeen deze drie hebben bete kend voor de luchtvaart over de gehele wereld. De directeur van de K.L.M., de heer dr A. Plesman, die met beide weduwen van de Nederlandse slachtoffers in het eerste volgrijtuig in de stoet was mee gekomen, en ook de naaste familie naar het graf had geleid, sprak allereerst in het Engels enkele woorden van grote waardering voor de heer Mclnerny, dis de gehele Nederlandse luchtvaart heeft leren kennen als een eerlijk en hoog staand medestrijder in de gelederen der luchtvaartpioniers. Door hem hebben wij leren zien, dat er nog werkelijke vriendschap op de wereld bestaat. Onder de tien leden van de K.L.M.- familie, die In Schotland het leven 4ie- ten sprak het verlies van de gezagvoer der Parmentier, die de moeilijke taak van hoofd van het vliegbedrijf op voor treffelijke wijze vervulde, wel zeer zwaar. Deze vlieger van nature, die het luchtruim boven de vijf continenten be heersts, vloog uit liefde voor de lucht vaart, en nimmer hebben wij kunnen vermoeden, dat hij van een van de lange vluchten, die hij nu en dan maakte voor het genoegen te kunnen vliegen, niet zou terugkeren. Wy zullen hem voor zijn vele werk, zowel voor de luchtvaart als geheel als voor het K.L.M.-bedrijf in het bijzon der, steeds dankbaar blijven. Ons me deleven gaat uit naar zijn weduwe en kinderen, die zijn menselijkheid zo node zuilen kunnen missen. Dr Plesman zag zich voor de moei lijke taak gesteld, afscheid te moeten nemen van zijn vriend en nauwe mede werker Veenendaal die zich ten volle heeft ingezet voor de zware taken, v. aarvoor zijn werk hefti heeft gesteld. Door zijn uitzonderlijke gaven was hij overal ter wereld gezien, waarbij Ame rika zelfs zijn tweede vaderland is ge worden. Voor het K.L.M.-bedrijf is zijn werk van onschatbare betekenis ge weest, vooral ook bij de wederoprich ting van de K.L.M. tot nimmer be reikte hoogten na de jongste oorlog. Toen hij in 1946 zijn functie in de di rectie op zich nam, beheerste hij het bedrijf volkomen en werd hij door allen op de handen gedragen. Nauwelijks vervangbaar, vrolijk en veelzijdig, vriendelijk en reeds tijdens zijn leven een voorbeeld voor allen, zo zal hij bij de grote K.L.M.-familie steeds in ere worden gehouden en een voor beeld voor het bedrijf blijven zijn. Dat deze drie vrienden hier op Rhijn hof een laatste rustplaats vonden, schenkt aan de gehele K.L.M., waarvan het personeel zo dikwijls tussen Den Haag en Amsterdam heen en weer reist, de gelegenheid, telkenmale weer te ver toeven bij hen, die de K.L.M. hebben helpen groot maken, en die de weg door de lucht voor de mensen hebben ge baand. Dr Plesman eindigde met een woord van medeleven aan allen, die d->or deze ramp zo zwaar persoonlijk getroffen zijn. Als laatste spreker dankte -is P. Fa- gel, Necl. Herv. Predikant te Wassenaar, namens de drie families voor de be toonde overweldigende belangstelling en blijken van medeleven. Spreker leg de de twijfel, de vragen, het verdriet en de bitterheid, doch ook de dank voor wat door de overledenen genoten werd door zovelen, in een gebed tot Hem, Wiens hand nimmer een mis greep heeft gedaan. Met dit Onze Va der was de droeve plechtigheid afge lopen, waarna na het vertrek van de familie de duizenden aanwezigen langs de graven defileerden. Diep onder de indruk van deze aan grijpende plechtigheid verlieten de aan wezigen hierop de dodenakker. Opgebouwd uit gewapende groepen In het door de Nederlandse troepen gecontroleerde gebied is in de afgelo pen maand een toenemend aantal in filtraties geconstateerd. In de wijze van infiltreren werd 'n zeker systeem gevolgd, aldus meldt de dienst Leger- contaeten. Kleine groepen gewapende lieden kwamen over de status quo- lijn, rampokten op Nederlands gebied en trokken zich op gezette tijden weer op Republikeins gebied terug. De infiltraties geschiedden onder lei ding van personen op Republikeins ge bied, aie in nauw contact stonden met officiële militaire instanties in de Re publiek. De organisatie, die de infiltra ties op touw zette, staat bekend onder de naam „Pasoekan Islam Daerah Pe- kaiengan" (Islamitische greep in het gewest Pekalongan). Zij is opgebouwd uit een aantal gewapende groepen. De commandant, een zekere Taufik, woon achtig te 3a teer op Republikeins gebied, gaf schriftelijke opdrachten „om naar Nederlands gebied te gaan en na ver loop van tijd terug te keren met goede ren, waaraan de Republikeinse strijd krachten behoefte hadden." De opdrachten werden voorzien van het stempel van de Polisi Keamanan, de Republikeinse veiligheidspolitie, die verantwoordelijk is voor de orde en vei ligheid in het gedemilitariseerde gebied aan de Republikeinse zijde van de sta- tus-quo-iljri en die bestandsschendingen moet voorkomen. BENDELEIDER PLEEGT ZELFMOORD. m een ge- s 1 uitgeweken beruohte "bendeleider. La- kapping. te omsingelen. Hij bevond zich in een kamponghuis en werd gesom meerd naar buiten te komen. Wetende, dat ontsnapping onmogelijk was. pleeg de hij zelfmoord met een slagwapen. Een Andere moofdenaar, Lakoeang, die Staking te New York De grootste staking van het boven grondse passagiersvervoer in de geschie denis van New York is gisteren begon nen 8.500 leden van de bond traasport- arbeiders, die is aangesloten bii de CIO, hebben het werk neergeleed in verband met een geschil over lonen. Ongeveer 5.000 stakers hebben het werk echter la ter hervat op aandrang van burgemees ter O'Dwyer tiidens een massabetoging. Gisteravond werden de busdiensten van de stad evenwel weer gestaakt. Ook degenen, die eerst gehoor gegeven had den aan de oproep van burgemeester O'Dwyer. om het werk te hervatten, leg den hun werk weer neer. Zij waren van gedachten veranderd door de boosaardige stemming" van een groep stakers die aan de oproep geen gehoor gegeven had. Door een nachtelijke overval politie -patrouille er 's nachts slaagd de uit Pangkadjene naar elders 1 twee ingezetenen ontvoerd, en werd het anderhalve maand geleden uit de ge vangenis ontsnapte in de zelfde afde ling van Paré Paré, werd eveneens overvallen en gearresteerd. ACTIVITEIT VAN TERRORISTEN. Het kamponghoofd van Besceloe (Su matra) werd door terroristen ontvoerd en later vermoord. Voorts zouden van Indonesische zijde terroristen geïnfil treerd zijn over cie grens van Tapanpe- li. Zij zouden het kamponghoofd van Hoetabagssan zwaar hebben mishan deld. In boven-Serdang staken zwaar bewapende terroristen het districtskan toor van Dceriantinggoen in brand. MOORDEN EN NOG EENS MOORDEN. In de laatste tijd zijn weer verschei dene personen in het gebied van TJiami bij Tasikmalaja (West-Java) 't slacht offer van overvallen geworden. Zo werd in de dessa Tjidjamban een ambtenaar van het dessabestpur vermoord en in de dessa Kertahardja 't kamponghoofd en een locaal ambtenaar. In Tjldjoe- lang werd eén Hadji ontvoerd en ge dood. Uit de Kampong Narenteng zijn dessa hoofd van Pasir-Tamiang ver moord. De laatste tijd zijn tientallen terroristen gearresteerd, o.a. Achmad, berucht we gens Yele moorden, waarvan hij ver klaarde deze te hebben gepleegd in op dracht van „zün leiders". Een defensief pact in de maak De consultatieve raad der ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf mogendheden, die het pact van Brus sel hebben ondertekend, heeft op de 25ste en 26ste October, in zijn derde periodieke zitting te Parijs de beslissln- Het verwaarlozen van de kaden van de Schipbeek in Duitsland heeft tot gevolg, dat veel stroomzand naar ons land wordt gevoerd. Reeds is dit jaar meer dan 30.000 m3 zand uitgegraven, wat ondraaglijke lasten op het waterschap legt. Thans heeft men bii wijze van proef in de buurt van Dlepenheim een zandvang in het riviertje aangebracht, waardoor men het verdere stroomgebied hoopt vrü te houden van deze ongewenste Duitse zandinvasie. BINNENLAND. De pl.v. procureur-fiscaal bij het BIJz, Hof te 's-Hertogenbosch. mr baron Van Voorst tot Voorst, eiste levenslange gevangenisstraf tegen «Geo'g Huber. die gedurende de bezetting bewaker ln liet concentratiekamp Vught was geweest ln de resp. rangen van Ünterscharführer, Oberscharfiihrer en chef van het crema torium. Bovendien trad hij op als com mandant ln de nevencommando's Roo- zendaal, Moerdijk en Venlo Op al deze plaatsen heeft hij zich dag ln dag uit o.a. schuldig' gemaakt aan sy stematische mishandelingen. Bfj K. B. ls de geneeskundige In spectie van de Volksgezondheid mede be last met de zaken betreffénde de rheu- matlekbestrljdlng Volgens voorlopige gegevens heeft het bevolkingscijfer van Den Haag begin October de 550 000 overschreden. Dp minister van Binnenlandse Za ken heeft een commissie ad hoe Inge steld, welke tot vaak heeft een dwin gende regeling te ontwerpen tot Inscha keling van het staatsdrukkerfl- en uit geverijbedrijf bij het uitgeven van boek werken en publicaties door een concen tratie van alle overheidsuitgaven bij dat bedrijf en ter zake aan hem rapport uit te brengen. Met medewerking van de ..American Historical Division" zal ln het kasteel Neubourg te Gulpen een Amerikaans oorlogsmuseum worden ingericht. In te genwoordigheid van militaire autoritei ten zal dit museum Zaterdag 30 October geopend worden. Mr J. H. R van Schalk, minister van Verkeer en Waterstaat ad Int., heeft gistermorgen de nieuwe televislecommis- sle in het hoofdgebouw van P.T.T te Den Haag geïnstalleerd Prul. dr P. J. Th Rutten. minister va.. O., K. en W.. en de heer T. van Houwellngen, dir.-generaal van P.TT., waren bij deze plechtigheid aanwezig. Aan de garnizoenscommandant van Den Haag, de kolonel A. W. Claassen, ls met ingang van 1 November 1948 eer vol ontslag verleend, ln verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Tot zljD opvolger ls benoemd ko lonel H. F. Beenhakker, werkzaam aan de staf van de adjudant-generaal te 's-Grayenhage. De commissaris var politie te Medan, de heer P Hofman, heeft op de tabaksonderneming Soengel Mentjlrlm zjjn 74ste tijger neergeschoten. Deze tijger had een lengte van 2.50 meter Staatsblad No. 1432 oevat een be sluit van 1 October 1948 tot het treffen van een regeling voor de salariëring van gepenslonneerde Ned.-Indische, Suri naamse en Curagaose overheidsdienaren, hier te lande door het Rijk aangesteld of op arbeldsovereenkomf-r naar burger lijk recht ln dienst genomen. De Internatlonaj Federation of Uni versity Women biedt oo.t voor het stu dielaar 1949/1950 beurze aan ten be- hoeve van vrouwen me' academische op- i leiding, met ae bedoeling haar ln de gelegenheid te steller een wetenschappe lijk onderzoek te verrichten ln het buitenland. Deze beurzen zijn niet be doeld voor opleiding of specialisatie. Graaf Rudolph de Marchant et d'Ansembourg te Gulpen ls benoemd tot commandeur ln de Kroonorde van België. BUITENLAND. Te^ Kopenhagen wordt meegedeeld, dat 15 Zeelieden zijn verdronken, toen een Deens schip, de 392 ton metende „Carl" gisteravohd voor de Finse kust verging. De enige man, cue werd gered, verklaarde, dat het schip tijdens ruw weer een voorwerp onder de zeespiegel bad geraakt, waarna het begon te zin ken. In het debat bij de opening van het Engelse parlement heeft de eerste mi nister, Attlee, verklaard, dat het nodig was om moreel, economisch en militair sterk te staan, „omdat we een positief antwoord willen hebben op de commu nistische propaganda". „Ik geloof, dat onze Westerse beschaving Iets biedt wat oneindig groter ls dan kan worden ge boden door de Scvjet-unie". Uit Khartoem wordt gemeld, dat een Soedanese vrouw te Tlbeib, een dorp ln de provincie van de Blauwe Nyi, 170 kilometer ten Zuiden van Khartoem, het leven heeft geschonken aan een vljfllng, allen Jongens. D- vlJfllDg ls echter on vindbaar. Blijkbaar vreest de familie, dat de regering, de zorg voor de kinderen op zich zal nemen In het kadei van het plan-Marshall ls aan Engeland een lening van 310 mll- lioen dollar verstrekt. De rentevoet ls vastgesteld op 2^ procent In 1952 zal be gonnen worden met de halfjaarlijkse ren tebetalingen en ln 1956 met de halfjaar lijkse aflossingen De Peruaanse regering heeft bekend gemaakt, dat het land in „een toestand van nationale nood" verkeert en heeft zichzelf speciale bevoegdheden toegekend ten einde „de openbare orde en de so- dale vrede" te kunnen bewaren. Alle levensmiddelen met uitzonde ring van vlees, eieren, boter, melk en kaas. zullen van 15 November af ln de Sovjet-zone van Duitsland verkrijgbaar zijn zonder bon. aldus de Duitse econo mische commissie »'oor de Sovjet-zone. Het tegenwoordige rantsoeneringsstcisel blijft bestaan, maar „de hulsvrouw zal ln staat ziln haar rantsoen naar be lleven aan te vullen door hogere prijzen te betalen. Het ls de bedoeling, zo zegt het desbetreffende communique, gaande weg naar de prijzen der „vrije markt" terug te keren en mogelijk de gehele distributie af te schaffen. De Berlljnse „vrije universiteit", die werd gesticht door pro-Westerse organi saties als antwoord op het toenemen van communistische overheersing van de 300 Jaar oude „Humboldt universiteit" ln de Sovjet-sector, zal 8 November haar werk aanvangen. Hofmeyer, voormalig minister van financiën van Zuid-Afrika, heeft ln een rede te Johannesburg verklaard, dat ge durende de vyf maanden, dat de natio nalistische regering aan het bewind was, „een derde van de goudvoorraden, die zij van de regering aer verenigde party had geërfd, wan verdwenen De voornaamste leden van de Joe goslavische legatie te' Boedapest, zaakge lastigde Brankof Incluis, zijn afgetreden Zy verklaarden ln een getekende verkla ring. dat zy tegen de politiek van Tlto waren en de resolutie van de Komln- form volledig 6teunden De Joegoslavische gezant zelf. Razovlc. ls op het ogenblik ln Belgrado, en li niet afgetreden. gen bestudeerd, genomen door de vijf ministers van defensie by hun bespre kingen op 27 en 28 September J.I., meer speciaal de beslissingen, welke het be vel over de strijdkrachten van de West- europese Unie betreffen. De Raad heeft zyn goedkeuring gehecht aan de „rlcht- lynen, waarop de verdedigingspolitlek van de vijf mogendheden ls gebaseerd binnen het kader van het verdrag van Brussel en het Handvest der V. N.", al dus een te Parijs uitgegeven officiële bekendmaking. De Raad heeft eveneens het vraag stuk van de veiligheid in de Noorde lijke Atlantische Oceaan bestudeerd alsmede de resultaten der besprekin gen, die over dit onderwerp in de loop van do zomer te Washington gehou den zijn. Dit onderzoek heeft doen vaststel len, dat omtrent het beginsel van een defensief Atlantisch pact en de stap pen, die in dit opzicht moeten worden gedaan, in de schoot van de Raad volledige instemming bestaat. De V. St. en Canada zijn hierbij inbegrepen. De Raad keurde de door de vijf mi nisters van financiën op 17 October J.l. gedane voorstellen goed. Om de ver- wezenlyking hiervan te bespoedigen, besloot hy om een commissie van des kundigen te benoemen, belast met de bestudering van de financiële en eco nomische kwesties, die door de organi satie der verdediging van West-Europa zyn gerezen. De adviserende raad heeft vervol gens nota genomen van de vorderingen op sociaal en cultureel gebied, waarvan de byzonderheden afzonderlijk worden uiteengezet. Wat het probleem der Europese Unie aangaat, besloot de Raad tot instel ling van een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers, aangewezen door de "regeringen, die het verdrag van Brussel hebben ondertekend naar rato van vtjf vertegenwoordigers voor Frankrijk, 5 voor Groot-Brlttannië, drie voor België, drie voor Nederland en twee voor Luxemburg. Deze commissie, waarvan de zetel te Parys zal zyn gevestigd, zal tot taak hebben, de maatregelen, welke genomen moeten worden om een nauwere een heid onder de landen van Europa te verwezenlyken, te onderzoeken en aan de regeringen voor te leggen. De com missie zal voorstellen, welke of door de regeringen of door particuliere or ganisaties zijn gedaan of zouden kun nen worden, in overweging nemen. Ten slotte zyn de ministers van Bui tenlandse Zaken overgegaan tot een grondige gedachtenwisseling over ver schillende Internationale problemen, waarvan sommige thans het onderwerp van bespreking in de vergadering der V. N. en van de Veiligheidsraad uitma ken. Het plonter-vllegtuig van de ge broeders Wright, de „Kltty Hawk", zal ln de plaats van Charles Lindbergh's „Spi rit of St Louis" worden opgesteld op de ereplaats ln het „Smithsonian Instltute"- museum te Washington, wanneer het binnenkort uit Londen aankomt. Het vliegtuig van Lindbergh, waarmede hij 21 Jaar geleden dn Atlantische Oceaan overvloog, staat sedert het ln het bezit van het museüm kwam. op de eerste stand bij de Ingang; het zal nu een meter of tien naar achteren komen te staan om plaats to maken voor de „Kltty Hawk", welke op 17 December de 45ste verjaardag van zyn eerste vlucht zal ^treo.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1