N.v. Leidsch Dagblad Handelsdrukwerk Periodieken enz. Nieuwe Hillegomse woningen kunnen nog niet bewoond worden Laatste Berichten De Babysitter verdient goed geld in Amerika ook Uw adres voor Is beknotting der West-Duitse industrie nog verantwoord? UIT DE OMSTREKEN NEnSfpJ?' ?2/1° VoS Singapore; AN- •nlnkerk, Japan-Rdam, pass 22/10 Donorahead; BLOEMFONTEIN. Am sterdam—Zuid-Afrika, 22/10 van Ant werpen naar Southampton. ZATERDAG 23 OCTOBER LENING VAN DE WERELDBANK VOOR OOST-EURQPESE LANDEN? Er is op het-ogenblik goede kans dat 6e wereldbank binnenkort een lenings overeenkomst zal" sluiten met vijf landen van Oost-Europa waarvan de voorde len mede ten goede zullen komen aan vijf landen van West-Europa, aldus ver neemt Aneta's correspondent te Wash ington van betrouwbare zjjnde. Het doel' van deze lening zou zijn óm de Oost- Europese landen in staat te stellen de machines aan te schaffen, die het mo gelijk zullen maken haar houtproductie op te voeren en grotere hoeveelheden hout te leveren aan Groot Brittannië, Frankrijk, Nederland, -België en Italië. De lening, die volgens de plannen ge meenschappelijk aan Polen, Finland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië zal worden verstrekt, zou bestaan uit twee delen, t.w. een bedrag In Ame rikaans geld van ongeveer 8% millioen dollars en als tweede deel de tegenwaar de van dit bedrag in Brits, Frans, Nederlands. Belgisch en Italiaans geld. BESTRIJDING VAN ONDERGRONDS BENDEWEZEN. De politie heeft bij Hardjamoekti 'n bende van elf man opgerold, waarvan alleen de leider zich trachtte te ver zetten. Hij werd daarop neergeschoten en was op slag dood. Alle behoorden tot een ondergrondse strijdorganisatie. De bendeleider, Koesri, die zich schul dig gemaakt had aan diverse rampok- partijen, is in de kampong Randoeatjir (bij Salatiga) gearresteerd. Hij trachtte zich te verzetten, doch werd spoedig buiten gevecht gesteld. Uit Tasikmalaja wordt gemeld, dat vier leden van een bende, dre geroofd hebben in de dessa Nagarasari, door de politie zijn gearresteerd. De bende had voor duizenden guldens waarde aan goederen en sieraden buitgemaakt. Uit Salatiga wordt nog gemeld, dat een gewapende bende is binnengedron gen in de woning van deBekel (dessa- bestuurder) van Prlngapoes.' De bende schoot de vluchtende Bekel neer en roofde diens bezittingen. BETER DRUKWERK bestellen, dan WERNER bellen 22325 b.g.g. tel. K 1751-4300 - Wassenaar (Adv.) Ned. standpunt inzake hervatting onderhandelingen onveranderd DAGORDER VAN SOEKARNO. Van officiële Nederlandse zijde was op berichten ten aanzien van een mo gelijke spoedige hervatting van de on derhandelingen tussen Nederland en de Republiek „in dit informele stadium" geen commentaar te verkrijgen. Het standpunt, dat eerst de infiltra ties uit de Republiek en de andere bestandschendingen dienen op te hou den, alvorens de onderhandelingen hervat kunnen worden, blijft van Ne derlandse zü&e onverkort gehand haafd, aldus vernam Aneta uit gezag hebbende Nederlandse "bron. •In 'n dagorder van gisteravond heeft Soekarno wel geduid op de noodzaak tot „handhaving v. d. wapenstilstand", maar de waarborgen, dat dit inderdaad zal geschieden ontbreken voorlopig nog. aldus voegde mèri. hier aaïl toe, Soekar no heeft deze dagorder voorgelezen als opperbevelhebber van de Republikeinse strijdkrachten. Soekarno zeide voorts, dat met de herovering van Pa tit jan en Pati de laatste vestingen van de P.K.I.- Moeso gevallen zijn. G.P.I. WIL ONDERHANDELIN GEN AFBREKEN. De GP.I. (Republikeins Mohamme daanse Jeugdbeweging) verklaarde, dat na de mislukkingen, welke ten nadele van de Republikeinse staat zijn geweest, thans de juiste houding van de Repu blikeinse regering zou zijn: alle Inspan ning te concentreren op de coördinatie van de politieke en economische klach ten, het instellen van een totale natio nale defensie en alle onderhandelingen met de Nederlanders af te breken. De GP.I. is in grootte de tweede Republi keinse Jeugdorganisatie. AUSTRALISCH RAPPORT OVER REPUBLIEK. Volgens Antara is de Australische mi litaire assisent van de C.v.G.D., luite nant-kolonel Dewar, bezig met een rap port op te stellen over de situatie in de Republiek, met inbegrip van de Ma- dioen-affaire. Dewar, die zes maanden met Cochran, die de vooruitzichten over de hervatting „goed" noemde, ln Bata- •via teruggekeerd. Cochran bezocht na aankomst tweemaal de heer Elink Schuurman, vice-voorzitter der Ned. de- legatie. Dr Van Mook had vamdaag bespre kingen met zijn adviseurs. De Eerste Kamer is op Donderdag as. des middags te 2 uur bijeengeroe pen. Aantal doden tot acht gestegen NA BESCHIETING SNELTREIN BATAVIA—BANDOENG. Het aantal personen, dat tengevolge van de ontsporing en beschieting van de sneltrein BataviaBandoeng is overleden is gestegen tot 8. Hieronder bevinden zich een Neder landse militair, een Chinees burger, vier Indonesische burgers en twee onbeken den. Het totaal aantal gewonden be draagt 23, w.o. 7 Nederlandse militairen, die grotendeels gewond werden ten ge volge van de beschieting door de bende. De gewonden zijn hedenochtend te Ba tavia gearriveerd, VERLAAGDE LUCHTPOSTTARIE VEN VOOR PERIODIEKEN. De minister van Oorlog en Marine aJ. heeft thans medegedeeld, dat ook de luchtpostverzending van nieuws-, sport-, kerkelijke, en contactbladen aan de militairen in Indonesië door uitgevers, verenigingen en thuisfront- comité's kan geschieden tegen het verlaagde luchtposttarief. De afzenders dienendaartoe een schriftelijke machtiging te hebben ont vangen van het bureau militaire post zaken van het ministerie van Oorlog. Eerst op vertoon van deze machtiging kan de ambtenaar van het post- of hulppostkantoor de bladen ter verzen ding aannemen tegen contante betaling van het goedkope tarief van f. 6,50 per kilogram. Gedeeltelijke oplossing van het probleem „hulp voor de huisvrouw" (Van onze correspondent te N.-York). Bill Duncan en zijn vrouw Nancy zouden Zaterdag wel graag naar een dansavond van him club gaan... maar wie moet op de kleine Nancy en op Ricky passen? Bill kwam naar New York van Bal- timore en zijn vrouw ls uit het verre Milwaukee; familie is er dus niet in de buurt, geen Oma's, geen broers of zusters of nichtjes, die eens 'n avond je de ouderlijke plichten, willen helpen verlichten. Bill, die gedurende de oorlog met de Amerikaanse Air Force boven Europa vloog: 35 missies boven Duitsland en eenmaal aangeschoten door Duitse Flak boven Noord-Brabant (oh boy), trouwde in 1945 en woont thans in 'rx klein forensenplaatsje, een drie kwar tier sporen van zijn werk in New York. Hij staat nog aan het begin van zijn carrière, heeft toen de eerste Rioolaanleg stagneerde De raad van Hillegom, die Vrijdag middag onder presidium van burge meester Van Nispen tot Pannerden bijeenkwam, werkte in vlot tempo een reeks hamerstukken af, waarbijteen in termezzo werd gevormd door een dis cussie over de vraag, of ook de kerkge nootschappen voor inlichtingen uit het bevolkingsregister zouden moeten beta len. De heer v. d. Boer (Prot. Chr.) maakte er een voorstel van, ze vrij te stellen. Het werd door twee zijner frac tiegenoten en de heer Loerakker (R.K.) ondersteund, maar de overige raadsle den waren. met. B. en W.. van mening dat de kerkgenootschappen zeer billijk behandeld worden en men ook moet -voorkomen, dat men voor iedere inlich ting naar de secretarie loopt. De heer Van der Kolk (R.K.) bracht de lawine der discussies aan 't rollen door een vraag betreffende het „drama aan de Vosselaan" betr. de bouw der 18 woningen aldaar, die nog niet kunnen worden betrokken omdat men daar nog steeds met de riolering werkzaam is. De omvang dezer werkzaamheden heeft bij de bevolking voedsel gegeven aan allerlei geruchten. Met name wordt de deskundigheid van de .directeur van O. W. in geding gebracht. De burgemeester deelt mede, dat wanneer men op die deskundige was afgegaan, men al die narigheid niefr zou hebben, maar men had zich min of meer laten overdonderen door des kundigen van de Technische Hoge school die hadden aangetoond dat hielen onder dit moeder-riool, dat zeer diep moet liggen, onnodig was en men daarmee zeker f. 20.000 zou kunnen be sparen. De grond bleek echter veel slap per dan proefboringen hadden doen vermoeden en .uiteindelijk durfde rfien het zonder heien niet aan. Men over schreed hiermee echter niet de begro ting, maar wel duurde het werk langer. 12 van de 18 woningen zouden echter half November kunnén worden be trokken. De burgemeester deed eveneens een boekje open.over de moeilijkheden wel ke het Gemeentebestuur met de wo ningbouw had ondervonden en toonde aan ,hoe allerlei ambtelijke struikelblok ken de weg hadden versperd. Op 9 Oc tober had men toestemming ontvangen voor'de bouw van 22 nieuwe woningen, op 11 October kwam de beslissing van de Minister a£, dat de woningbouw moest worden opgeschort. B. en W. wa ren echter te dezer zake zeer diligent. Na de mededelingen van de burgemees ter toonde de raad zich daarvan dan ook overtuigd. Medegedeeld werd voorts dat ook de gemeente Hillegom zou profiteren van de verhoogde uitkering uit het Ge meentefonds en wel met ca. f. 20.000. over 1948 en f. 40.000.over 1949. De O.L. school aan de Prins Bern- hardstraat zal op 18 November a.s. worden aanbesteed. Na een rondvraag, waarbij bestra tingswee, het lawaai van fabriekssirenes en het ontbreken van verkeersborden de hoofdschotel vormden, werd de ver gadering gesloten. baby verwacht werd, een huis gekocht, dat eigenlijk een beetje duur# uitviel. Daardoor vallen zyn maandelijkse las ten van aflossing, rente en grondbe lasting wat zwaar uit en de kosten van levensonderhoud zijn nog altijd schreeuwend hoog, zodat de kosten voor een meld of een kinderjuffrouw er nog lang niet af kunnen. Dat is een weelde, die slechts voor weinig Amerikanen is weggelegd. Toch slagen Bill en Nancy er in om regelmatig te verschijnen op de dans avondjes van hun club of op de diner- tjes bij hun vrienden in Westchester. Dit wordt mogelijk gemaakt door de opmerkelijke verschijning in de Ame rikaanse samenleving, van de „baby sitter", de kanderjuf voor ongeregelde uren. Wanneer Bill en **Nancy een uitno diging krijgen, dan kunnen zij vrijwel nimmer onmiddellijk accepteren, eerst moet de babysitter geconsulteerd wor den. Dus gaat er een telefoontje naar Barbara en als het daar niet lukt, naar Jean of Kathy. Barbara, Jean en Kafchy zijn meisjes van een jaar of zestien, die op de High School een soort MULO gaan. Zij zijn van goe de burgerfamilie en er lang niet af kerig van om gedurende enkele avon den per week een paar doljartjes te verdienen. Want de babysitters heb ben een tarief, dat varieert van 0,50 tot 1,per uur, al naar gelang het aanbod van babysitters ter plaatse groot of klein is en al naar gelang van haar talenten om met een -baby om te gaan. Op haar zitavond pakt Barbara haar huiswerk in een bundeltje of neemt een boek of wat naaiwerk mee, en wacht dan tot Bill haar in zijn auto komt halen. De kinderen liggen dan al in bed, Barbara krijgt instruc ties die zij al lang kent en het telefoonnummer waar Bill en Nancy die avond bereikt kunnen worden, in dien er zich iets bijzonders zou voor doen. Tenslotte krijgt zij een vrijbrief tot de ijskast voor Coca Cola en tot de snoeptrommel eii het echtpaar Duncan vertrekt. Meestal hebben zij een ongestoorde avond, soms worden zij wel eens tele fonisch om instructies gevraagd of de kleine Nancy nog een tweede glaasje water mag hebben en een hoogst en kele keer moet Bill overhaast in zijn auto even naar huis om daar zijn va derlijk gezag te doen gelden, wanneer het gezag van Barbara niet voldoende blijkt. Maar in het algemeen kan men zeggen, dat het instituut, genaamd babysitterr prachtig werkt en de Dun can's instaat stelt om regelmatig een avond uit. te gaan. Bij hun -thuiskomst ^krijgt Barbara haar loon, zoveel uren en zoveel cents, en wordt dan gauw nog even per auto door Bill naar huis gebracht. Behalve High School meisjes komen de babysitters ook uit kringen van keu rige oude dametjes met een klein pen sioentje of Van gescheiden vrouwen, wier inkomsten in deze tijden van hoge kosten van levensonderhoud biet vol doende zijn. Een avondje „zitten"ge middeld 5 a 6 uur, brengt Barbara al gauw 2,50 tot 3,op. Oudere vrou wen hebben als regel een hoger tarief de grotere ervaring! en krijgen ongeveer $- 4,50. De uren na 12 uur middernacht kosten als regel 50% extra. - In sommige kleine plaatsjes hebben de babysitters zich georganiseerd tot 'n groep met een centraal telefoonnum mer, waar men zijn „sitter" kan bestel len. De groepen, die het best georgani seerd zijnt geven hun leden instructies, hoe luiérs moeten worden aangespeld, hoe flessen moeten worden gewarmd, en hoe medicijnen moeten worden in gegeven. Door hun eendracht zijn zij in staat om uniforme tarieven op te .leggen, zodat onze Barbara niet min der behoeft te verdienen dan die keu rige oude mevrouw Reilly. Hoewel het instituut van de baby sitter natuurlijk lang geen oplossing vormt voor het klemmende Ameri kaanse vraagstuk „hulp voor de huis vrouw" wordt er toch mee bereikt, dat voor betrekkelijk geringe lasten het gemiddelde Amerikaanse echtpaar kan profiteren van de kleine genoegelijkhe- den des levens, die schuilen in een dansavondje of dinertje bij vrienden. En de Barbara's of hoe al die .sitters" heten mogen, verdienen op deze wijze een lang niet onaardig zakcentje. PROPAGANDA-AVOND VAN „ZUIDERKWARTIER". Uitgaande van de Leidse Speeltuin vereniging „Zuiderkwartier" was in sa menwerking met de buurtver. voor Maatsch. en Cultureelwerk „De Tuin- stadwyk" een propaganda-avond geor ganiseerd in het Patronaatsgebouw al hier. De voorzitter, de heer M. I. Smit opende met een hartelijk welkom en sprak daarop een kort inleidend woord -waarin hij tevens hartelijk dank be tuigde voor de zo spontaan betoonde medewerking. De toneelclub „Zuiderkwartier" heeft daarvoor uitstekend zorg gedragen met de opvoering van het toneelstuk „Wil? de Rozen" in 3 bedrijven van Joh. v. Eckelen. Mochten wij bij een vorige gelegenheid onze voldoening uitspreken over het spel van deze nog jeugdige toneelclub, ditmaal heeft het zeer zeker onze verwachtingen verre overtroffen. Het spel, grotendeels dramatisch van inhoud waarin leed en hartstocht op de voorgrond treden, getuigde van een ernstige studie en waarin alle medewer kenden ieder voor zleh de hen opgeleg de taak naar vermogen hebben ten uit voer gebracht. Na het tweede bedrijf trok een vlot afgewerkte verloting de aandacht en sprak de voorzitter nog een kort pro pagandistisch woord. Aan het einde heeft de voorzitter de toneelclub hulde gebracht voor het ge bod-ene en werden de dames met een bloemstuk beloond. „The Thavelling Brothers" zorgden voor een voortreffe lijke muzikale omlijsting. Tot slot een gezellig bal. Brits-Amerikaans twistpunt (Van onze Londense correspondent). Tussen Engeland en de Verenigde Staten is op het ogenblik een discussie gaande over het vraagstuk der Duitse herstelleveranties. Het verschil van In zicht in deze materie blijkt van dien aard te zijn, dat Bevin het nodig vond om zijn van de Amerikanen afwijkend standpunt in het Lagerhuis uiteen te zetten. Volgens Amerika gaat het niet. aan in de Westelijke zones fabrieken neer te halen, terwijl men'tezelfdertijd de Duitse productie tot een maximum wil opvoeren om West-Europa van het nodige te voorzien. De Engelse regering ziet hierin even wel geen absolute tegenstelling. Onder Hitier toch werd de Duitse industrie zodanig uitgebreid, dat ondanks de ver woestingen het productie-vermogen veel te groot is. Zelfs al laat men de fabrie ken overeind, dan zijn er nog te weinig arbeiders om ze aan de gang te brengen. Voorlopig is ook de algemene desor ganisatie te groot voor de behoorlijke functionering der industrie als geheel. Afbraak en demontage van de destijds daarvoor aangewezen bedrijven zullen volgens het Britse oordeel de Duitse economische capaciteit niet benadelen. Er blijven altijd nog genoeg ondernemin gen over, die half of helemaal leeg staan. De verdwijning van de tot ondergang gedoemde bedrijven zou zelfs het gun stige resultaat hebben, dat de industrie zich beter zou kunnen concentreren met als gevolg weer een grotere doel matigheid. Er zijn talrijke fabrieken die de Duitsers nooit meer nodig zullen hebben en die in korte tijd naar elders kunnen worden overgebracht ter ver vanging van de door de Duitsers ver nietigde bedrijven. Het is volgens de Engelsen ln het belang van West-Europa dat dit zo spoedig mogelijk gebeurt. Hoe eerder deze kwestie van de baan is. hoe beter, want dan weten de Duitsers waaraan ze toe zijn hetgeen hun inspanning ten goede zal komen. Juist daarom wordt in regeringskringen te Londen dit conflict met de Amerikanen betreurd.' Indien er soms hier en daar een paar fabrie ken mochten zijn, die beter in Duits land kunnen blijven om te voorzien in behoeften welke in de afgelopen twaalf maanden aan het licht zijn gekomen, dan zullen de Britten' over hun hart strijken Zij hebben zich altijd bereid verklaard, tot een nieuw onderzoek in verband met de Europese economische samenwerking, maar zij voelen er niets voor om het plan, dat het vorig jaar met moeite tot stand is gekomen ln zijn geheel opnieuw te herzien. Het was een van de weinige dingen waarover men het eens was. Degenen, die met de Britse regering van mening verschillen, voeren aan cjafc de situatie thans'geheel veranderd ls. De bevolking van West-Dultsland is met enige millioenen toegenomen zodat het de vraag ls of de industrie nog wel overcompleet is. Bovendien zou Duits land niet langer de meest potentiële vijand zijn, zodat onnodige beknotting der West-Duitse Industrie niet meer verantwoord, is. Vanzelfsprekend is het laatste woord over deze ook voor de aan West-Dultsland grenzende landen belangrijke kwestie nog niet gesproken. INTERVIEW door GERDA M. GERIRTSEN. Midden in het geploegde land stond een boer. Hij droeg een rond, plat Zeeuws hoedje en oorringen en een lang touw met aan het uiteinde een zwarte hond. Ik hield even op met mijn fiets door de klei te duwen en vioeg aan de Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Anneke Lijntje Adrlana. d, van J. G. van Klaveren en A. H. Slerag; Josefine Louise Maria, d. van J. A. E, Aaldres en E. M. A. van Deene; Jan Hendrik, z. van H. van Wilngaardén en W. Koet; Jacobus, z. van A. van Riet en J. Bekooij; Hermanus, z. van J. van Westbroek en M, Botermans; Johannes Gerardus, z. van J. Heljmans en G J. La Lau; Eleonora Wllhelmina Catha- rina, d. van H. C. Stipdonk en C. E. Raap horst: Louise Henrlëtte, d. van A. G. van der Hoek en L, B. Notenboom; Anke Marlët d. van M. W. Galjaard en A. Ham; Catha- rina Mla. d. van J. Riethoven en W. Ra- v-isbergen. OVERLEDEN: L. C. M. Timmerman, d„ 4 Jaar. HET CIRCUS KOMT! A.s. Vrijdag komt het circus José Mul lens in onze stad voor een driedaags be zoek. Ds W. A. Smit. Indisch predikant te dezer stede, heeft bedankt voor het beroep van de Ned, Herv. Gemeente te Purmerend Te Den Haag slaagde de heer L. J, v d. Meel alhier voor het examen voor derde stuurman bij de koopvaardij. D^ heer J. K. J. Kokje- alhier slaagde te Drift voor het propaedeu- tisch examen civiel ingenieur. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand Geboren: Hendrikus z. van A. Tamerus en P. Clement; Hans, z. van H. Verbeek en C. A. Grosscurt; Judith, d. van J. Kemp en G. M. Dolle- slager; Hubertus Adrianus Maria, z. van A. Glas en H. C. M. Broekhof; Johannes Quirinus Maria, z. van G. J. van Steen en A. J. Lieverse; Adrlana, d. van A. C. Imance en C. Bauer; Bernard, z. van C. Konings en J. Buitenhuis; Pleter. z. van G. van Hulzen en T. Kulk; Elisabeth Ansel- mina Maria, d. van N. Gorter en J. M. Pijlman; Eduardus Petrus, z. van P. A. Crombeen en M. A. Totté; Cornells, z. van C. Mantel en D. P. Wisse; Theresia Ignatia Bernardine Maria, d. van A. J. A. M. KlUnman en M. J. B, A. Backhuijs. Ondertrouwd: Jan Cornells Koen, 25 j. en Geertje van Neutegem, 24 j Jan Pleter Brouwer, 30 J. en Mensje Kapteljn.'2G j.; Johannes Stange, 29 J. en Johanna Weg man, 27 J. Getrouwd: Hendrik Lintink. 32 Jaar en Maria Cornelia Dobbelaar. 27 Jaar, Johan nes Hendrik Kabout, 28 Jaar en Henrica Johanna Cornelia Verhoeve. 28 Jaar; An- thon Johannes Jacobus van Dijk, 56 Jaar en Gerrltle van Raam, 38 jaar; Gysbertus Nap. 26 faar en Barbara Adrlana Groen veld, 27 jaar. Overleden: Gerardus Pleter Post, 72 jaar, echt. van J. G. Voorneveld; Jacoba Postma 53 jaar echt. van J. C. Slooten; Trijntje Bij. 80 Jaar, wed. van F. Deghert. KATWIJK AAN ZEE De muziekvereniging „Uitspanning na inspanning (U.NX) heeft op haar statuten de Koninklijke goedkeuring verkregen. Onze plaatsgenoot de heer C. van Beelen is vandaag te 's-Gravenha-ge ge slaagd voor het diploma van 2de stuur man, 2de gedeelte, grote handelsvaart, De extra collecte in de Herv. Ker ken gehouden voor de Indische Kerk heeft opgebracht f. 555,10 en voor de Geref. Zendingsbond f. 486,90. KATWIIK AAN DEN RlfN Voor het beroep naar Tuindorp- Oostzaan heeft ds B. A. van Lummel al hier, bedankt. LISSE Medische Dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door dr A. J. Duymaer v. Twist. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells. Albertus Johannes, z van J. A. W. Floor en E de Bree; Cornelia Maria Catharlna, d- van A. A. Couzijn en M. C. v. d. Aard weg; Klaas. z. van L. v. d. Polder en H, v. d. Plas; Daniël Johannes Maria, z. van H -v. d. Voort en J. A. Beyk. Ondertrouwd: G. de Jong en J. C. v. Stam: C. A. de Smit en E. A. H. Geerdes; H. Wassenaar en D. M, Feelens. OverledenMaria Duindam. 73 laar, wed. van W. v. Dijk; Jbhannes van Sijl, 72 jaar, wedn van M. G Wolfs; Pleter Matthijs Lammerschap. 76 Jaar, echtg. van Agnes H. M. Groulich. NOORDWIJKERHOUT Reeds eerder meldden wij, dat de heer Hoogendoorn, ambtenaar bij de belastingen zou overgeplaatst worden naar Katwijk. Nader vernemen wij, dat deze 'overplaatsing is ingetrokken. De heer Hoogendoorn gaat nu naar IJssel- stei». In zijn plaats fs benoemd de heer A. de Zeeuw te 's-Gravendeel. Medische Dienst Deze wordt Zondag verzorgd door dr Wösten. RIJNSBURG De collecte voor het studiefonds Conf. Veren, heeft de somma van f. 282.87 op gebracht, Burgerlijke Stand Geboren: Maartje Jacoba, d, van J, de Mooy en M, Brittljn. Ondertrouwd; G. Cederhout, 36 Jaar en J- v. Egmond, 36 Jaar; R. Veldman, 24 Jaar en A. Jungerius, 24 Jaar. Overleden: P, J. Marls, 93 Jaar. SASSENIiEIM Zondagsdienst doktoren Deze wordt waargenomen door dokter Van Nes. VOORHOUT Ned. Chr. Vrouwenbond. Vrijdagavond hield bovengenoemde afd. haar maandelijkse vergadering in het ge bouw der Chr. School. De presidente Mevr. Klomp-Pfelffer, opende met gebed en gaf, na het gezamelijk zingen van Ps. 33 1 en 11 en het lezen van Dan, 6 717 en een kort openingswoord een korte uiteen zetting omtrent dit Bijbelhoofdstuk. Na de pauze trad als spreker op ds J. Ph. Egglnk, Ned. Herv. predikant alhier, met als onderwerp: „Vrouwen van kerk hervormers. Hoofdzakelijk ging het over de echtgenoten van Luther, Calvün en Zwingli, omtrent het leven van Calvyn's echtgenote meer ln het bijzonder. Haar als voorbeeld te nemen zou een schoon Iets zijn. Een sterk medegevoel en steunend medeleven met de strijd Van haar man voor het ware geloof, doet deze vrouw, bi) het nageslacht in achting blijven. Ds. Egglnk sloot met dankgebed. De collecten der Ned. Herv. Kerk brachten over de laatste maand op: kerk f. 91.94; diaconie f. 34.68; Prot, Thuisfront f. 66 76; Synod, Past. Fonds f. 32.39; Chr. School f. 34.93. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Cornelia Maria, d. van G, M. Lemmers en B. C. Dekker; Roelof Albertus Petrus Maria, z. van J. A. Borst en G. v, d. Poll; Johannes Jacobus, z. van J. P. v. d. Geer en C. P. Langerak; Mathilda Helena Maria, d. van L. F. Zonneveld en A. P. de Klerk; Johannes Adrianus, z. van H. W. v, d. Burg en G. M. Heerlngs; Franclscus Gerardus, z. van F. v. d. Geer en M. P. Berbee; Mar- tlnus Maria, z, van J. R. v, d. Nouland en A. E. v. d„ Vlugt: Petrus Henrlcus Adrianus z. van P. Hermans en H. M. v. d. Berg. Ondertrouwd; Hendrlcus v. d. Berg, 28 Jaar en Petronella Maria Zeestraten, 28 J. Getrouwd: Cornells Theodoras Egberts, 29 Jaar en Joanna de Groot, 29 Jaar; Ge rardus Johannes WIJzenbroek, 31 Jaar en Cornelia Johanna Langeveld, 28 Jaar. VOORSCHOTEN VERDUISTERING VAN AUTO'S. Tegen "de 33-jarige S. V., alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens vér- duistering van 3 auto's 1 DE C.C.D. HAD SUCCES. Een dezer dagen bracht de CCD een bezoek bij de veehouder A. C. v. V., alhier in verband met het vermoeden dat er clandestien kaas werd gemaakt, Men -deed echter een geheel andere ontdekking, want er werd juist clande stien een schaap geslacht. Proces-ver baal werd opgemaakt. GROOT INSTRUMENTAAL SOLISTENCONCOURS. Op de Zondagen 14 en 21 November en zo nodig op de Zaterdagen 13 en 20 November zal ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. Harmonie „St. Laurentius" een groot Instrumen taal Solisten-concours onder auspiciën van de -R.K-. Bond van Muziekgezel schappen in Zuid-Holland worden ge geven. Bonkaarten lialen De uitreiking van bonkaarten 901, tabaks- en versna peringenkaar ten vindt plaats ln de Vink op 25 October en in het distributiekan toor op 26. 28 en 29 October. Zaterdag a.s. wordt in deze ge meente de U.N.A.C.-collecte gehouden onder het motto „De Verenigde Naties helpen het Kind". De organisatie van deze collecte is in handen van alle hoof den van scholen bijgestaan door de heer W. H. J. A. Boot, alhier. Inde vacature van klerk ter secre tarie (afd. Bevolking en Burg. Stand), ontstaan door het vertrek van de heer J. Belt, is door B. en W. benoemd de heer L. Munning, thans werkzaam ter secretarie van de gemeente Vlagtwedde. Medische Zondagsdienst Gedurende het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr H. Olthuis, Leldse- weg 179, tel. 527. Burgerlijke Stand Geboren: G(js z. van T, Hulsman en A. M. J. van Os; Olga Alelda Theresia Maria Reglna d. van F. H. W. Kolks en C. A. H. M. Jansen; En- gellna Elisabeth Agatha Maria d. van J. A. S. Bailey en C. P. A. Rljkeiykhulzen. Overleden: Maria Johanna de Graaff, 42 jaar, echtgenote van L. de Mooy. Gehuwd Pleter Herman Schouten, 27 jaar en J. D. L. Ansema de Vries, 26 Jaar. Onder trouwd* Simon Kloosterman, 34 Jaar en Maria Christina Elisabeth Fortgens, 28 J. WASSENAAR Medische Dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de dok toren Janse en Louwerse. De heer N. L. de Brayn alhier, slaagde te Delft voor het propaedeutlsch examen bouwkundig ingenieur. boer, waarom hy daar stond. „Ik zoek iets," schreeuwde hy. „Ben je dan wat kwyt?" riep ik. De boer lachte luidkeels met zynbuik vooruit. „Ha, ha! Ja ik ben wat kwyt, een haas!" schaterde hy. Op de dyk stond een sombere dagloner, een en al snor en wenkbrauwen en- baard, met over zijn schouder een geweer. Ik had geen zin om de haas te zien doodschieten en ik had trouwens, geen tyd, want ik wilde naar het schorre om de schaapherder te interviewen. Na al de regen was de dyk, zó glad, dat de fiets en ik herhaaldeiyk uit elkaar gleden en myn kousen en schoe nen onzichtbaar waren van de klei. Ik vleide de fiets na een half Uurtje tegen de dykhelling en begon over de eerste van de duizend kreekjes van het schorre te springen, een grillig, geheim zinnig ryk van zeekraal, klotsend water en griezelige krabben. De schaapherder leunde op zyn staf. „Wanneer werd u schaapherder?" vroeg ik. „In 1927", zei hy, „waarom?" „Dit is een interview. Hoe kwam u erioe om schaapherder te worden?" „Er werd er een gevraagd door een boer in een advertentie". „En waarom koos hjj u uit de solli citanten?" „Ik was de enige," zei de herder. „Ach. En wat zyn uft liefhebberyen? Breien zeker?" „Breien en sigaren," zei de herder. „Het spijt me verschrikkeiyk!" zei ik, „ik heb alleen maar een verfomfaaide sigaret, die naar parfum smaakt. Die wil je zeker niet?" Hij gaf geen antwoord. Er kwam een schip, langs de kust, een schip met een bruin gelapt zeil en drie vissers aan boord. Een vlucht van meeuwen bege leidde het, luidkeels krijsend. „Je bent wel verschrikkeiyk eenzaam," zei ik nadenkend. „De eenzaamste man van het eiland. Behalve natuuriyk de andere herders op de andera schor ren De herder zweeg, en ik had het ge voel, dat hy het vandaag misschien wel hinderiyk druk op het schorre vond, met ln een half uur tyds een babbelende Jonge vrouw en bovendien nog een schip met drie vissers langs de kust De kreken liepen langzaam vol water, de vloed kwam op, en de hond dreef alle schapen en geiten op een bosje in de richting van de dyk. Toen ik een hele tyd met veel moeite had gezwegen,-werd de herder op een maal zeer spraakzaam. Eerst grinnikte hy even kort en vertelde toen, dat er de vorige week drie argwanende heren op het schorre waren gekomen, die de schapen wilden tellen. „Waarom?" vroeg ik verbaasd. „Voor de verplichte wollevering. En ik heb gezegd; ga je gang. heren! Toen ze de hele morgen geteld hadden, wis ten ze nog niet, hoeveel schapen er waren." Hoeveel zijn er?" vroeg ik. ..Zeshonderdachtenveertig." „Hoe tel Je schapen?" Jk stuur ze ovpr een smal bruggetje achter de boerderij „O, en wat toen?" „De heren werden kwaad en vertrok ken. De volgende dag kwamen ze tenif met z'n vyven met een bus carbollneum en een kwast. Elk schaap dat geteld was, kreeg een zwarte stip op het voor hoofd." „En wat deed u al die tyd?" „Op de dyk zitten en kyken." De her der grijnsde even by de herinnering en vervolgde toen: „De hond was erg ze nuwachtig geworden en rende om de kudde heen en opeens begon alles té knokken. Nou, en als schapen ruzie hebben, staan ze met de koppen tegen elkaar te duwen, en na afloop van de slag hadden alle schapen zwarte voor hoofden." 1 „En wat gebeurde er toen?" „Niks, de heren zyn weggegaan." De herder nam zyn hoed af en streek door zyn haar, vermoeid en schor door deze ongewone woordenstroom. Ik keek op myn horloge en zei verschrikt, dat ik weg moest, omdat ik nog rode kool met appelmoes moest koken en brood pudding toe. Maar de herder zweeg en bleef zwygen en keek peinzend naar 't wassende getil. Xn.=1e verte' °p het bleke water van i °,e' ,reef Veere. nevelig en on werkelijk, als een fata morgana. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. Pladjoe-Manggar 22/10 M°hrt'nS Pladjoe-rlvier; ABBEKERK ^lo.Va?..JAlleppey te Cplombo; AL- CHIBA R dam—Calcutta, pass. 22/10 22/ïn1' ??NA' Buenos Alses-R'dam, 22/10 van Montevideo; AMSTELDIEP Rotterdam—Batavia, pass. 22 /10 Sabang; HELBERGEN, Rotterdam Savona, pass. 22/10 Kaap del Gata- LIEVBVROUWEKERK, RotSrdam- Calcutta, pass. 22/10, Gibraltar; LUNA Antwerpen naar Amsterdam; MARKEN. 22/10 1 uur van Penang naar Belawan; MAETSUYCKER 22/10 van Singapore te Penang; ORANJE FONTEIN 23/10 van Mombassa naar Amsterdam; PRINS ALEXANDER, Montreal—Antwerpen 22/10 750 myi West Land s End. PR. WILLEM 3. Rotterdam—Montreal pass. 22/10 Wight; SAL A WATT, Am- pass* 22/10 Gibraltar; SAMARIA, KonakryNantes pass. 22/10 Finlsterre: SCHIE, Antwerpen—Trini dad pass. 22/10 Ouessant; SLAMAT, Rotterdam—Batavia pass, 22/10 Sa- bang; STAD ALKMAAR, Newport News —Nederland 22/10 265 mj)l Zd-West Ouessant: STAD SCHIEDAM. Refter- dam—Bagnoli, 22/10 30 mill West Guernsey; STAD VLAARDINGEN, Melilla—Rot- terdam, 22/10 30 mtfl West van Guern sey; STENTOR, 23/10 van Ceuta te Algiers; TABIAN. 22/10 van Amster dam te Aalborg; TERNATE, Java—Rot terdam. 22ql0 te Colombo TJITJALENGKA, 22/10 van Batavia naar Muntok; VALERIUS 22/10 van Makassar naar Semarang; VAN DER WAALS Perz. Golf—Rotterdam pass 22 /10 Aden; VAN RIEMSDIJK Amster- pass' 22/10 Dondrahead; PP van Alcxapdrie naar Bey. ,reUlo'„y HOPP Bona-Batavla 21/ 10 22.50 uur van Suez; WATERMAN Batavia—Rotterdam pass 22/10 Mini-

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3