„Ten'aanzien van Republiek is roer niet om" Tot verwerpihgvan Rauters beroep geconcludeerd STADSNIEUWS Kunstenaars en oucle dag VRIJDAG 22 OCTOBER 5Stspraak volgt op 15 Dec. (Van onze Haagse correspondent) NEDERLANDS VERZET EEN SPONTANE REACTIE. Te 9,40 uur v.m, hedenmorgen hervat te president Haga de zitting van de Bijz. Raad van .Cassatie ter behandeling van de zaak Rauter. Eerst krijgt prof. Ver- zijl gelegenheid enige vragen te stellen naar aanleiding van de lezing van het Woensdag door Rauter overhandigde verweerschrift, waarna Procureür Fiscaal baron Van Tuyl van Serooskerken zijp conclusies neemt. Aan de hand van de schrijver over het Volkenrecht Lauterpacht betoogt spr., dat de Nederlandse rechter in het alge meen bevoegd is en volgens de bepa lingen over de krijgsgevangenen van het verdrag van Genève van 1929 is het Ne- aerlandse Bijzondere hof bevoegd. Ook het beroep van Rauter od amb telijk bevel verwerpt spreker. Het Ne derlands verzet was zuiver een spon tane reactie op de Duitse onderdruk king, zonder enige inmenging van Londen. Ten slotte stelt baron Van Tuyll in het licht, dat requirant alle gelegenheid tot verweer heeft gehad. Tot zover de argumenten van Rauter zelf. WILLENS EN WETENS AAN JODENVERVOLGING MEE GEWERKT. .Komende tot het pleidooi van Rauter's raadsman, mr Van Rijckevorsel. bestrijdt de Procureur-Fiscaal het gestelde, als zouden dagvaarding en sententie te vaag zijn geweest. Het zeer omstandig ver weer van requirant bewijst al het tegen deel. Hij bleek de strekking van de dag vaarding uitstekend te hebben begrepen. Voorts kan men .aldus spr., dit bezwaar niet voor het eerst ip cassatie voordra gen. Dit had voor het Hof moeten ge schieden en daar is het niet gebeurd. Spr. weidt dan nader uit over het fei telijke in de dagvaarding. Aan Rauter is niet verwéten, dat hij de leider was van de Jodenvervolgingen, doch dat hij wil lens en wetens daaraan heeft medege werkt en er uitvoering aan heeft ge geven. WERELDGEWETEN VERZET ZICH. Het tweede cassatie-middel gaat niet op, daar oorlogsmisdrijven altijd straf baar zjjn geweest, ook al werden ze niet altijd bestraft. Het gaat niet aan, dat iemand, die talloze misdaden heeft gepleegd, welke de dood van velen ten gevolge hadden, straffeloos uit gaat. Het wereldgeweten zou zich hiertegen verzetten. academische examens. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands Recht: de dames H. J, A. Duport (Voorburg) J. H. Nobel (Utrecht) en R. P. Bijlsma (Leiden) en de heren W. K. van Hessen (Amster dam); A. van Gennip (Rotterdam); H. J. Orfct (Delft)W. van Olden (Den Haag)H. J. Wodrada (Rotterdam) J. A. Bijsterveld (Delft) en W. Mole naar (Leiden).:-. reünie c.j.m.v levendaal. Ter gelegenheid van het'70-jarig be staan van de C.J.M.V. Levendaal wordt morgen in het wijkgebouw Levenaaal een reünie gehouden van oud-leden der C.J.M.V. De reünisten worden tegen 5 uur in de hen zo vertrouwde kring ver wacht, waarna zij zullen aanzitten aan een door het bestuur van de C.J.M.V. aangeboden broodmaaltijd, 's Avonds volgt een gezellig samenzijn. zilveren jubilea bij de n.z.h.v.m. De heren A, J. v. d. Coort, B, ten Haken, H. v. d. Vegte en A. van Mook te dezer stede, de heren Th. C, Vink, J. J. Schenkeveld, M. Wijnands, D. D. de Gunst en F. Tuininga, allen te Rijns burg en de heer A. de Man te Voor burg, die- allen dit jaar hun zilveren jubileum bij de N.Z.H.VM. herdachten, zullen op een door het Jubileumfonds van deze maatschappij op Vrijdag 5 November, in de Stadsgehoorzaal be legde feestavond worden gehuldigd. Ge lijkertijd wordt het vierde lustrum van het jubileumfonds herdacht. Mede werking aan deze avond verlenen de N. Z.H.-muziek,kapel en een cabaretgezel schap o.l.v. de heer Frans Nienhuys. „grompie". Ten bate van het Nederl. Studenten-sanatorium. „Grompie", eens een der lievelings stukken van wijlen dr Willem Royaards, die daarin* triumfen heeft gevierd, moge voor onze gecompliceerde tijd dan weinig gecompliceerd zijn, zodat over het verloop van zaken weinig twijfel kan bestaan, dit blijspel van Hodges en Percyval blijft niettemin een aardige ontspanning en het was heus niet ver keerd gezien van „De Plankeniers" om dit blijmoedige en goedmoedige spel rondom een diamant te kiezen voor voorstellingen ten bate van het Nederl. Studentensanatorium. Het deed ons groot genoegen, dat Lei den als academie-stad reeds door een g*^te opkomst toonde te begrijpen, dat hier^i eretaak was te vervullen, doch bovendien de baten danig deed stijgen door een verloting, waarvoor alle loten in een wip waren uitverkocht en door een Amerikaanse verkoop van een Amerik. levensmiddelenpakket. Wij ge loven dan ook, dat Leiden zijn mooie plicht wel heeft gedaan! En het doel ook verder niet zal vergeten Een oud spreekwoord zegt: men moet een gegeven paard niet in de bek kijken. M.a.w men moet met een gift spoedig tevreden zijn. De gift, die hier als con tra-prestatie werd gesteld, de opvoering van een aardig stuk, kwam verre boven genoemd spreekwoord uit. Want de op voering bereikte een hoog niveau, dat alleszins waardering verdient. Een enkel zwak momentje zij gaarne vergeven. Het leeuwendeel van het succes komt echter ongetwijfeld toe aan de vertolker van de hoofd- en titqjrol, die „Grompie"' sappig en beheerstTot meer dan „plan kenleven" bracht. De heer mr H. M. Planten leverde hier een zeldzame prestatie. In doorshee werd hfj zeer behoorlijk ter zijde gestaan. Het was een zeer geslaagde avond. En voor het doel èn voor degenen, die van hun steun-, getuigden. M. Onze stadgenoot, de heer A. Bergsma, commies 1ste klasse ter Ge meentesecretarie, is met ingang von 1 December a.s. benoemd tot hoofdcom mies. Het derde cassatie-middel gaat niet op wijl, gelyk spr. reeds heeft vast gesteld, het Nederlands verzet een spontane reactie was op de Duitse onderdrukking. Niet Nederland schond de capitulatie voorwaarden, doch Duitsland begon met het Volkenrecht te schenden. Voor het bepalen van de strafmaat wil de Procureur-Fiscaal eerst de per soon van requirant belichten. Hij gaat diens levensloop na en besluit daaruit, dat Rauter innerlijk volkomen vergif tigd is geworden door de praktijken van het Derde Rijk- Wie zich daaraan niet wist te ont trekken, was zedelijk reddeloos verlo ren. Mensenlevens tellen voor hem niet mee. Ik onderschrijf volkomen requirant's verweer, dat hij zich als politiechef ■niet aan zijn orders kon onttrekken. Maar wie zich willens en wetens in dienst stelt van zülk een misdadige organisatie als Hitler's regering, die weet in welke positie hij zich begeeft. Tot slot concludeert de Procureur- Fiscaai tot verwerping van het beroep. RAUTER'S LAATSTE WOORD. President Hag-a zegt dan tot Rauter, dat met de conclusie van de Procureur- Fiscaal het proces is afgelopen. De conclusie is geen eis, doch dient ter voorlichting van de rechter. Ik begrijp echter, dat u door verkeerde persberichten in de mening verkeert, recht te hebben op het laatste woord. Daarvoor geef ik u een kwartier. Wilt u daar gebruik van maken? Rauter maakt er gebruik van, om wille van zijn kameraden. Hij komt er *nog eens op terug, dat hij voor het Hof niet voldoende, gelegenheid heeft gekre gen zich te verdédigen, hetgeen .de pre sident hem weer betwist. Rauter wijst er op, hoe hij in Oostenrijk tegen de .Anschluss" was en hoe hij zich hier tegen de „Noordduitse dikkoppen" ver zette. RAUTER NEEMT DE VERANT WOORDING OP ZICH. Maar^tenslottc neemt hij nogmaals uitdrukkelijk alle verantwoording op zich, voor al hetgeen is gebeurd, op bevel of niet, gewild of ongewild; voor al zijn kameraden. Hij verzoekt daar- rifede bij de eventuele berechting van zijn kameraden rekening te houden- De president bepaalt tenslotte da uit spraak op Woensdag 15 December, 9.30 uur. Unac doet beroep op Leidse burgerij AANBEVELING DOOR PROF. KRANENBURG. Prof. mr R. Kranenburg, voorzitter van het Nederlandse UNAC-comité schrijft ons: „Gaarne wil ik met een kort woord de morgen te houden collecte van het Leidse UNAC-Comité bij de Leidse bur gerij aanbevelen. Allereerst zii een mis verstand weggenomen, dat hier en daar misschien nog is blijven hangen ten ge volge van een bericht, dat dez£ zomer over een besluit van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties is gepubliceerd omtrent de beëindiging der actie. Dit bericht was niet gelukkig geformuleerd en heeft daarom soms ver warrend gewerkt. De zaak is, dat van den beginne af de bedoeling is geweest, dat de UNAC-actie zou zijn een actie voor één keer. Maar toen dit plan over al-in de wereld zulk een warme ont vangst vond, en anderzijds bij het on derzoek vanwege de UNAC de nood on der millloenen kinderen zo onbeschrii felijk groot bleek, kwam de gedachte op, de UNAC-actie in de volgende jaren te herhalen. Over dit denkbeeld is deze zomer in de Economische en Sociale Raad lang en breed gediscussieerd, maar de vereiste meerderheid heeft het niet kunnen halen. De Raad-heeft dus het advies gegeven om het voorshands bij één grote krachtsinspanning te laten. Het was een advies: de Algemene .Ver gadering van de UNAC kan nog anders besluiten .waarop wel kans schijnt te bestaan. Hoe dit zij, het is duidelijk, dat ook wanneer, of beter, juist wanneer het gaat om een actie voor één keer. er te meer reden is om aan de oproep van de Verenigde Naties te voldoen. Want dan wordt die oproep te dringender. Ik hoop van ganser harte, dat ook de Weidse be volking daar gevolg aan zal geven. Het doel is het waard. In het verslag van de Secretaris- Generaal van de Verenigde Naties wordt gezegd, dat uit het succes der beweging blijkt, dat. jraar het de hulpverlening aan kinderen betreft, de edelmoedigheid der volken zich niet binnen de kédersder nationale grenzen laat opsluiten. Inderdaad, er bleek tenminste iets te zijn, dat de grenzen der staten over spoelt; het mededogen met het lijden van onschuldige medemensen. Dat moge ook de bezwaren overspoelen van hen, die op onze eigen noden en behoeften wijzen. Zoals Koningin Juliana, onzel Ere-Voorzitster, in haar treffende radio rede ter inleiding van de landeliike UNAC-actie zeide: Wü hebben moeiten en zorgen, maar wij hebben niettemin een levensstandaard, die ons in staat stelt over onze grenzen heen te zien naar andere landen, waar kinderen ster ven of voor hun leven naar lichaam en ziel worden geschaad". En Zij eindigde: „Moge ons Volk in zijn geheel uitdruk king geven aan zün liefde voor' kinderen, onze wil voor interpj- tionale samenwer king en onze grote dankbaarheid voor de hulp vali het buitenland ontvangen in de tijd'van onze grootste nood." Dat Leiden antwoorde! Het Leids Comité U.N.A.C. doet ook een dringend beroep op de burgerij cm morgen als collectant aan deze collecte té willen werken. Het Collecte-Comiié hcudt zitting in de bovenzaal van Sociëteit Amicitia aan de Steenstraat van 8 uur des voormid dags af. Het hoopt, dat vele collectanten zich aldaar zullen melden. KOFFIEKAMER KON. NED. GROF SMEDERIJ UITGEBRAND. Hedenochtend, omstreeks half negen, werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in de koffiekamer van het kantoorgebouw der Kon. Ned. Grofsme derij aan de Zuidsingel. De brandweer, die ó.l.v. de ondercommandant, de heer Kosten, snel ter plaatse was, wist het vuur met twee stralen te blussen, doch kon niet verhinderen, dat de koffie kamer geheel uitbrandde. De achter deze ruimte gelegen tekenkamer liep vrij veel waterschade op- De oorzaak van deze brand, welke gelukkig geen ernstige afmetingen heeft aangenomen, moet worden gezocht in het feit, dat de vlam van een comfoortje is overge slagen op een bak met was. welke daar kort te voren door een employé was neergezet, met de bedoeling de was te verwarmen. Auto rijdt op kinderen in EEN DODE EN EEN ERNSTIG GEWONDE. Hedenmiddag heeft een ernstig verkeersongeval plaats gehad óp de Zijlsingel ter hoogte van de Her manstraat, dat aan de 9-jarige Andr. Zirkzee het leven heeft ge kost, terwijl zjjn vriendje de 6-jarige Steenbergen ernstig werd gewond. Beide kinderen, die naar ooggetuigen ons mededeelden, rustig op de stoep za ten te spelen, werden op een gegeven moment overreden door een tractor met aanhangwagen van de gebrs. v. d. Meer en bestuurd door de 25-jarige P. K. De aanrijding was zó J^evig, dat een in de nabijheid van het ongeluk staande lan taarnpaal werd afgeknapt. Beide slachtoffers, waarvan het 9- jarige in de Hermanstraat woonachtige jongetje onmiddellijk dood was, zijn door de E.H.D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd. Als tragische bijzonder heid kunnen wij nog melden, dat de do delijk getroffene juist morgen zijn 10de verjaardag dacht te vieren. Filmvoorstelling K. O. GELD MAAKT TOCH GELUKKIG. K en O. bood gisteravond haar leden in Casinotheater twee voorstellingen van de genoeglijke, uitstekend geregisseerde en -gespeelde film „Antöine et Antoi nette" (Geld maakt toch gelukkig). Niet dikwijls bieden de bioscoopprogramma's tegenwoordig een genre film, dat geen diepgaande psychologische problemen behandelt, dat niet de aandacht vast houdt door een uitzonderlilke intrige, doch slechts door een boeiende weergade van het gewone. In zeker opzicht mag men de gisteravond vertoonde film deze verdienste wel toezwaaien, al is dan het motief een nu niet alledaagse gebeurte nis: een jong echtpaar in Parijs, het armoedige/Parijs van kort na de bevrij ding, beiden tobbend met persoonlijke moellv.olieden beken werkend voor net levensonderhoud zonder direct uitzicht op Ie" ens-winst, trekt de hoofdprijs in een loterij. Men kan daar een'film om heen borduren, die boeit door het onge wone, vooral ook als het lot verloren gaat en de prijs een illusie blijkt te zijn. Het is de verdienste van de regisseur Becker geweest, dat hü het alledaagse heeft vastgehouden ei\ door de wisselen de stemmingen een beeld wist te geven van het leven van eenvoudige jonge nmensen in het worstel made Parijs. Mfn kan zich afvragen, wiarcm zulk een bij zondere gebeurtenis ais hét trekken van een hoofdprijs als motief wordt geno men voor een film. die het leven "'an alle dag wil laten zien. Na het zien van de film is men er zien van bewust dat iulst deze keuze esugmhcid bood zon der diepgaande intrige de verschillende stemmingen scherper te tekenen. Huid.» zowel aan regisseur als aan de hoofdro1- spelers Claire Maffei en Rogert Pigaut. Het gelukkige slót dat men noch in de film noch in de werkelijkheid ver wachten mag werkt onder deze om standigheden zelfs niet storend. Het is integendeel verantwoord, wil men de eenvoud van deze film begrijpen en waarderen. MILITAIREN KAARTTEN TEGEN BURGERS. In de Cadiclub werd gisteravond een klaverjas- en kruisjaswedstrijd gespeeld tussen militairen en léden der Buurt- ver. „Haagwegkwartier", w'-aarvoor van beide zijden prijzen beschikbaar waren gesteld. De persoonlijke prijzen vielen ten deel aan de navolgende militairen: 2e pr. Paulie, 3e pr. De Lange, 4e Minke, 6e Kamphorst, 9e Merchie. 10e v. d. Sapde, 12e Mol, ,13e v, d. Meijden, 17e Scheffer, 18e Voors, 21e De Leeuw. De winnende Haagwegbewoners wa ren: le pr. A. Swagers, 5e Brokaar, 7e Slingerland, 8e v. Gelder.' 11e Speel, 14e Kerkvliet, 15e Braasem, 16e v. d. Wijngaarden, 19e Baart, 20e Bronsgeest 22e Verhoeven. Persoonlijke prijzen kruisjassen bur gers: le pr. De Ruiter, 2e Jansen. 3e v. Zand, 4e Kooren, 5e Verhagen, 6e Middelham, 7e Brakshoven. Na afloop reikte de 2e voorzitter der Buurtver., de heer Schouten de prijzen uit en daarna voerden nog het woord kapitein Van Swol en de voorzitter der Cadiclub, de heer Kors. Op Zaterdag 13 November zal hier ter stede een collecte worden gehouden voor het Nederands Oorlogsgravenco- mité, dat zich o.m. ten doel stelt de verzorging van de duizenden graven van in Nederland begraven geallieerde strijders. Collectanten, die zich op 13 November enkele uren aan dit sympshieke doel Alexander Nevsky ONBEVREDIGENDE INZET VAN- FILMLIGA-SEIZOEN. Eisenstein, die voor een goed deel <Je Russische naam op het gebied van filmregie heeft gevestigd, blijft on danks de meesterlijke hoogten waarop vele facetten van zijn massaregie staan, vertegenwoordiger van de „oude gar de", zelfs t>ndanks zijn voor velen maar al te dikwijls te „verjongend" verblijf in Hollywood. Dat hij zich- niet ten volle kon losmaken van de stijl dei- stomme film, bleek eens te meer bij de opening van het nieuwe seizoen van de Leidse Studenten Filmliga, waartfij gis teravond in „Trianon" zijn „Alexander Nevsky" werd vertoond. De te gechar geerde en bombastische stijl van 'dit ook historisch niet evenwichtige ver haal over de strijd der Russen tegen de Duitsers in de 13de eeuw kan men onmogelijk geheel verklaren met het offer, dat hij by zijn terugkeer in Rus land moest brengen, ter wille van de huidige Russische ideologie om zich acceptabel te maken. Men kan zulk een offer ook brengen, zonder de vorm en stijl 'geweld aan te doenwanneer men althans de kans krijgt in de eerste plaats regisseur fezijn en niet in de eerste "plaats propagandist en eerst daarna zuiver technisch op name-leider. Mocht dit laatste in deze film van' 1938 het geval zijn geweest, dan achten wij de „regisseur" Eisen stein reeds daardoor alleen een histo risch, begrip geworden. Zien wij de ge chargeerde en gedramatiseerde stijl als gvolg van het doel waaraan deze film moest beantwoorden, d.w.z. verstaan baar zijn voor een filmisch weinig cri- tisch en ongeoefend' publiek, dan vra gen wy ons af, wét een vertoning voor een meer gewend publiek ten doel kan hebben. Behalve critiek, ook een woord van lof: uitstekend waren scènes van de slag op het meer. Hier vond Eisenstein zijn typische stomme! sfeer, waar in hij zijn talenten voor massaregie ten volle kon demonstreren. Een geluk kige combinatie van de beklemming en stijl der beroemde charge in zijn „Pantserkruiser Potemkin" en de char ge derBengaalse lanciers". In het voorprogramma een uit 1927 stammend filmpje van Jean Vigo, vluch tige opnamen uit de merkwaardige dua listische sfeer van Nice: de weelde en glans van het mimosafeest, de duister nis der sloppen, de uiterlijke pracht naast de innerlijke leegte van het toe- ristenpubliek aan de Franse Rivièra. Een voor de Filmliga merkwaardig slecht bezette zaal volgde nu en dan wat onrustig het aldus niet geheel be vredigende programma. UITVOERING TEN BATE VAN „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Ex Anlmo-korcn zingen. Het was een sympathieke gedachte van de koren der Chr. Zangver. „Ex •Animo", onder leiding van de heer Herman de Wolff, om zich in dienst te stellen van het prachtige werk, dat verricht woordt door „Draagt elkan ders lasten" het tuberculose-fonds van het Christelijk Nationaal - Vakverbond, door gisteravond in de Stadszaal een gevarieerd zangprogramma uit te voe ren. Het was de heer C. J. van Cittert, voorzitter der plaatselijke afdeling van het D.E.L. fonds, die een openings woord sprak en tevens een kort over zicht gaf van hetgeen door het D.E.L. fonds verricht wordt. Het fonds verzorgde in 1947 1200 pa tiënten, voor wie de kosten f. 200.000 bedroegen, de begroting voor 1948 is, tengevolge van het toenemen van het aantal tuberculose-patiënten gebaseerd op 1600 patiënten met een kostenbedrag van,... f. 350.000! In verband hiermee wekte spr. krachtig op tot steun onder de spreuk „Christen zijn is niet goedkoop, maar ook mooi". Wij mogen geven, van het geen we ter leen gekregen hebben. Spr. wekte ook belangstelling voor de as. speldjesdag, waarvoor hij collec tanten opriep, Na gebed volgde de uitvoering van het programma, dat een uitgebreide hoeveelheid koorwerkjes bevatte, gezon gen door het kleine, jeugd- en grote koor. Er werd in het algemeen fris, op gewekt en zuiver gezongen, ook in ver schillende veeleisende nummers en weer- visl het op, welk een uitstekend paedagogisch werk de heer De Wolff met zijn zangopvoeding verricht. Hij zorgt voor een uitstekende disci pline, onder de jongeren, brengt op lof- jLIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllll IH Toen ik dezer dagen langs 't Arnhemse Bronbeek reed op een gulden Zondagse herftsmor- gen, die zó warm was, dat 't even goed een zomermorgen kon zijn Deze „wachters der cultuur" bespraken hun noden. Zij hebben 't, materieel bezien, waarachtig niet gemakkelijk, die „fakkeldragers van de oorspron- fj zaten daar de mannetjes van kelijke geest", die „wegwijzers der Hot. Tnvoll/lflri'KiHc r\r» Hun hanlr- monehoirl" het Invalidenhuis op hun bank jes in de zon te bakken. Waaraan zouden deze kranige oud-militairen zo om en bij de zeventig ééns wakker en sterk als nu onze jongens in In donesië, bij zülk een zon en tem peratuur anders gedacht hebben, dan aan de tijd toen ze voor ons in Atjeh of elders de „wacht in de tropen" vormden en er hun militaire ridderorden verdien den? m Zij zaten er nog met de oude uniformen aan: één reed in z'n wagentje rond, een'ander liep erg moeilijk, weer anderen staarden stil voor zich uit Maar éénmaal waren zij stoere knapen, die rust en orde hand haafden of herstelden in een tijd, waarin dat blijkbaar gemakkelij ker ging dan tegenwoordig. Met politiek wil ik mij liever niet bemoeien, maar wanneer ge zo die oudjes daar in hun laatste dagen ziet zitten, krijgt ge toch wel 't gevoel, dat zij -hun rust l}óe dan ook na al die omzwer vingen van eertijds verdiend heb ben I Men zou die verzekerde rust graag alle mensen toewensen! Vlak bij Bronbeek vergaderden in Musis Sacrum de kunstenaars. Ook onder heil bevonden zich „puden van dagen". De meesten waren er lichame lijk heel wat beter aan toe dan die oudjes van Bronbeek. Want de kunstenaar is geeste lijk voortdurend actief en.... ik wees er al eerder cp, dèt houdt de mens jong. Ik zag onder hen mannen van vér over de zeventig, nog even kwiek en vief als kérels van,vijf tig. willen geven, -kunnen zich wenden tot l-felijke Wijze begrip voor de koorzang het kantoor van de LJDJVL, Stations- bij en zorgt pok merendeels voor een weg 12. 1 beschaafde, duidelijke uitspraak. Chi. v. d. Heuvel (A.E.): In Indonesië twee soorten communisme Van Moeso en Hatta Gisteravond hield d-e A.R. Kiesver eniging „Nederland en Oranje" te dezer stede m „Den Burcht" een vergadering, waarin de voorzitter, het Tweede Ka merlid de heer Chr. v. d.Heuvel, 'ge sproken neeft over „De huidige politie ke situatie". Vooraf deelde de heer v. óe Heuvel mede, dat het bestuur over weegt om de -kiesvereniging, in navol ging van enkele grote plaatsen in ons land, te splitsen in 4 of 5 afdelingen, die evenwel een nauw contact met de centrale kiesvereniging zullen onder houden. Nadat de secretaris; de heer C. Krom- __j-_ hout, de notulen had gelezen, was het woraen. woord wederom aan de heer Chr. v. d. Keuvel, die allereerst e$n nabetrachting hield over de gehouden verkiezingen. Hoewel de A.R.-partij een kleine winst mochtboeken, vooral in de stre ken waar vele oud-Indisch gasten wo nen, is het gevaar aanwezig, dat de partij haar vat op de arbeidersbevol king gaat verliezen, in welk verband spr. een betere voorlichting bepleitte. Merkwaardig is het echter, dat ook de socialisten en communisten een terug gang hadden te incasseren, waarbij ge constateerd moet worden, dat het laat ste schimmetje doorbraak is verdwenen. Met het oog op de samenstelling van de Kamer en het daarbij toegepaste kiesstelsel van de evenredige vertegen woordiging^ dat spr. zeer conservatie!" voorkomt, "achtte spr. het gewenst, dat' wordt omgezien naar een stelsel, dat gevoeliger reageert óp de bij de ver kiezingen tot uiting komende volkswil Nadat de heer v. d. Heuvel zijn be zwaren had kenbaar gemaakt over de kabinetsformatie, gaf hij. zijn visie op de internationale toestand, welke hij uitermate verward noemde en waarbij zich ipeer en meer de scheiding tussen Oost en West aftekent. In dit verband bepleitte spr. 'een- militair samengaan tussen de westelijke staten. Voorts zul len wij er voor moeten waken, dat de communistenniet cp lei derfde plaatsen posities veroveren. Teneinde in de toe komst op alles bedacht te zijn, achtte spr. het gewenst, dat de Burgerwacht en de B.V.L. wederom in het leven woi'den geroepen. T.o.v. Indonesië merkte de heer v. d. Heuvel op, dat de regering momenteel voor een uiterst delicaat vraagstuk staat, waarbij zij zit met de moeilijk heid van de Republiek en het onjuiste Inleid van een vorige regering. Ameri ka. dat ons wil doen onderhandelen met de republiek, moet duidelijk wor den gemaakt, dat de kwestie-Indonesië een Nederlandse aangelegenheid is. Ook in dit opzicht moet onze rege ring zich haar verantwoordelijkheid be- Daar het hier niet een uitvoering van „Ex Animo" zelf betrof, gaan wij dit maal niet gedetailleerd op de presta ties in. Een volgend maal komt hier voor wel wear eens de gelegenheid. FIGARO DEMONSTREERDE ZIJN KUNNEN. De beste Nederlandse dames- .er herenkappers, zojuist terug van con coursen te Parijs en Luxemburg, gaven gisteravond in Café ,,'t Raedthuys" een demonstratie voor hun Leidse colleg Alvorens deze haarkunstenaars 'n aan vang maakten niet'het wrochten van hun kunstwerken, heette de heer L. K. v. d. Vlist, voorzitter van de Leidse Technische Club, hen van harte wel kom en dankte voor de belangloze me dewerking. Spr. meende, dat de opzet van deze avond groter had kunnen zijn, doch deze demonstratie wil alleen laten zien hoever de technische clubs gevorderd zijn. De heer v. d. Vlist wekte de aan wezige Leidse kappers op lid te wor den van de Leidse club. De laatste Franse kapsels zijn gebaseerd op fan tasieën uit het tijdperk van Lodewijk XV. In tegenstelling met het vorig jaar wordt het haar over het algemeen korter gedragen, kleinere luchtige coif fures met hoofdzakelijk staande gol ven. Blond is nog steeds favoriet, ter wijl voor avondkapsels pastelkleuren, o.a, blauw, lila en barnsteenblond, in de mode zijn. Voor de heren varieert de stijl tussen kort Amerikaans en lang Frans. De heren C. de Jong uit Haarlem en B. Vloothuis (Amsterdam), de tech nische leiders van de Leidse club, ga ven na de demonstratie een technische uiteenzetting. mensheid". Maar om één ding kan Ik hen hartelijk benijden tooh liever sta ik in ouderdom als zij temidden der heftige levensbranding met vurige be- langstelling in alles wat de®geest '.verrekt, dan in een vergeten doe- zelen en soezen in de zon. Een „levend"'-uit-het-volle-leven -weggenomen zijn. Hóe de kunstenaars nu einde lijk hun noden denken op te los- /sen, weet ik nog altijd niet pre cies. Want hun problemen zijn ge compliceerd. Zij zijn echter mans genoeg, hun .eigen boontjes te doppen en ik kan hen hierbij niet helpen. Maar kunstenaars wanneer 't over. hun leeftijd gaat als-Je- blieft géén namen! wier geest nog zó vaardig is als van dege nen, die ik 't voorrecht had te mogen spreken, hebben toch een streepje op gewone mensen voor: 't streepje, dat die anderen meestal juist missen,... Ware kunstenaars verstaan de kunst, 't leven diep en intens te beleven. Puren er uit. w%t erin zit, om dat zij schoonheidszoekers bij uit nemendheid zijn. En genieten er dus van, ook als de misère groot is. Ook wanneer hun beurs aan 't eind van een zwaar leven leeg is Wat anderen dikwijls niét kun nen. Daar kan een ieder ook hij met een dikke portemonnaie of een verzekerde oude dagaltijd van leren.... FANTASIO. Hoewel spr. zich verheugt over het contact, dat met de deelstaten is ge legd, meent hy te moeten constate ren, dat het ro^r voor wat 't hoofd punt in de Indonesische politiek betreft, t.w. de Republiek, niet om is. In Indonesië heerst momenteel een geweldige strijd tussen twee soorten communisme: het commu nisme van Moeso en dat van Hatta. Van- deze strijd wordt het volk de dupe. In een land, waarin een Re publiek is gevestigd, welke is gebo ren uit'1 collaboratie en revolutie, kan volgens spr. niet de minste welvaart heersen. Tenslotte onderwierp de heer v. d. Heuvel de financiële politiek van de regering aan ernstige critiek, waarbij hij als zijn mening te kennen gaf, dat one financiële positie mooier wordt voorgesteld dan zij in wezen is. Spr. eindigde met op te wekken trouw te zijn aan het A.R.-beginsel en niet mede te doen aan een opportunistische poli tiek. Een geanimeerde gedachten wisseling volgde op dit referaat, waarna de ver gadering'op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Generale Synode N. H. Kerk De generale synode der Ned. Herv. Kerk op „Woudschoten" te Auster- litz behandelde in de zitting van teren ordinantie 2, betreffende de vorming varr gemeenten. Tóegevoegd werd, dat zij, die bij bijzondere maat regelen tot handhaving der kerkelijke tucht van hun gemeente zijn afgesne den, niet meer tot een gemeente beho ren. Vastgehouden werd aan de huidige situatie, dat stemrecht slechts ver leend wordt na indiening van een at testatie en niet reeds door automatische inschrijving in het ledenregister. Bepaald werd, dat bij de vorming van een nieuwe gemeente niet alleen de kerkeraad, maar ook de lidmaten moe ten gehoord worden. Zeer uitvoerig discussieerde de synode over art. 7, waarin behoudens dispensatie de instel ling van wijkgemeenten met 1 predi kant verplicht wordt gesteld. Het be zwaar gold vooral de verplichting, die volgens sommige afgevaardigden te zwaar drukt op gemeenten met één predikant, die thans wel degelijk een eenheid vormen. Daartegenover werd betoond, dat het leven der kerk^decen- tralisatie vraagt. Allerlei werk zoals jeugdwerk, evangelisatie enz. kan cen traal blijven geschieden.. Bovendien on dervangt de dispensatiemogelijkhsid alle bijzondere gevallen. Nadat bij amendement de mogelijkheid van de vorming van buurtgemeenten (samen voeging van wijkgemeenten) iets rui mer was gemaakt, werd dit artikel, dat de invoering van het parochiestelsq^ be doelt, met algemene stemmen aange nomen. Het gedeelte van deze ordinan tie, dat de varende gemeente betreft werd aanzienlijk bekort. De synode wil de groei van het kerkelijk leven der schippers afwachten voor zij nadere be palingen gaat maken. De ordinantie werd in haar geheel-^ aangenomen. De synode besprak de richtlijnen' voor de indeling van de kerk in ressorten, het punt, dat bij de behandeling van art. 1 nog niet was afgedaan. Verder werd besloten: le dat de volgorde van de provinciale kerkvergaderingen, zo als zij thans is (Gelderland voorop en Drenthe achteraan) gehandhaafd blijft 2e dat er 52 classes zullen zijn, waar van de Waalse rtunie er een zal vor men. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Oct. Veemarkt Aange voerd: 56 Fokstieren; 9 Slachtdieren; 98 Kalf- en Melkkoeien; 305 Varekoelen e.a. f. 400850, handel vlug; 500 Vette koelen f. 350—500, t. vlug; 28 Pinken f. 230— 350, mat; 38 Nuchtere slachtkalveren; 700 Vette schapen; 133 Weldeschapen f. 6080, mat; 21 Mestvarkens f. 50—65, mat; 459 Biggen f. 3548, mat; 4 Paar den; 25 Bokken en gelten -f. 2050, mat. 97 Graskalveren; 1 Zeug. Kaasmarkt: Zware Goudse kaas per 100 kg. f. 176; Idem le soort f. 168—172; Idem 2e soort f. 165167. aantal partijen 58; Leidse kaas le soort f. 162166, aan tal partijen 5. Handel flauw. Belgische auto verongelukt TWEE ZWAAR GEWONDEN. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is een Belgische auto onder Hille- gom in-botsing gekomen met een tram trein van de N.Z.H.V.M. en daarbij te- taal vernield. De beide inzittenden, de heren J. M. G. Bobijn uit Brielle bij Gent en J. Joos uit St Armondsberg, werden ern stig, doch niet levensgevaarlijk verwond. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis van de Mariastichting te Haarlem. De oorzaak van het ongeluk is te wij- ten aan het feit,' dat de bestuurder van de óuto plaatse niet bekend was. De trambaan steekt plotseling de rijks straatweg over. Indien een tram nadert wordt dit door een waarschuwingslicht aangegeven. Vermoedelijk heeft de be stuurder dit licht dat goed function- neerde niet gezien. Plotseling djem- de de tram. komende van Hillegom met bestemming Haarlem, voor hem op. Hij trachtte een botsing nog te voorkomen, doch dit lukte niet. PRINS BERNHARD BIJ THOMSENS HAVENBEDRIJF. Minister In 't Veld opent nieuwe loodsen. In tegenwoordigheid van Prins Bern- hard heeft de Minister v^n Wederop bouw, nttr dr J. In 't Veld, heden de nieuwe loodsen en installaties van Thomsens havenbedrijf N.V, aan de Lekliaven te Rotterdam voor geopend verklaard. Ook de burgemeester van Rotterdam, mr P. J. Oud en de voor zitter van de K. v. K. èn Fabrieken voor Zuid-Holland, mr K. P. van der Mandele waren aanwezig. Tal van bin nen- en buitenlandse relaties waren vertegenwoordigd! Mr In 't Veld gaf als zijn oordeel te kennen, dat men vandaag een hoogte punt kan bejubelen in de wederopbouw van Rotterdam en daarmee van ons va derland. „Rotterdam Is een voorbeeld voor ons land en voor de gehele wereld in het energiek aanpakken van de moeilijke taak van de wederopbouw. DE TOESTAND VAN DE HEER W. H. PHILJPPO. De toestand van de 'enige overleven de van de ramp met de „Nijmegen", d-e heer W. H. Philippo uit- Sassenheim, was hedenmorgen nog steeds zeer ern stig; er was weinig verandering in ge komen gedurende de nacht. Gisteravond Is met het lljntoestel naar New-York op Prestwick aangeko men de echtgenote van de overleden heer A. Philippo en de echtgenote en zwager van de nog in leven zijnde heer W. H. Philippo. COCHRAN TERUG TE BATAVIA. Merle Cochran het Amerikaanse lid der C. v. G. D., is hedenmiddag per vliegtuig uit Djokja te Batavia terugge keerd. In antwoord op een hem gestelde vraag, hoe de vooruitzichten voor een hervatting der besprekingen zijn. ant woordde hij „goed". Verder wenste hU geen verklaringen af te leggen. DE „KAREL DOORMAN" REEDS MORGENOCHTEND TE ROTTERDAM Nader vernemen wij, dat het vlieg kampschip H.M. „Karei Doorman" reeds morgenochtend te 7.30 uur zal afmeren op de boeien voor de Maaskade te Rot terdam. dus niet. zoals gemeld, 's mid dags om 17 uur.- BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 22 October. Het voorkomen van de effectenbeurs was vandaag ongedecideerd. Aanvanke lijk was de stemming niet onbehagelijk. De koersneactie der laatste dogen had klaarblijkelijk enige kooplust opgewekt en de fondsen welke bij de opening werden verhandeld, waren merendeels wat hoger dan gisteren. Toen de vraag, die overigens verre van omvangrijk was, bevredigd was, bleek de markt toch weer geen groot weerstandsvermogen to hebben, want vrijwel allerwegen liepen de koersen terug en by het slot werd gehandeld op ongeveer het peil van de openingskoersen, waarbij enkele fond sen ten opzichte van het slot van gis teren op een kleine verbetering konden wyzen, doch andere daarentegen neg Jets lager kwamen te liggen. Koninkiy- ke waren iets lager dan gisteren. Op de industrieafdeling behaalden Phllips- aandelen een koerswinst van een zestal punten. Upjlevers waren na enige schomme lingen uiteindelyk niet veel veranderd De scheepvaartmarkt was stil. De af faire in cultuurfondsen was van klemt afmetingen. De rubbermarkt lag bynm geheel verlaten. Op de tabaksafdelin» waren aandelen Deli My een kleinig heid beter. De beleggingsmarkt wat kalm.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3