Wat Indonesië van de E. C. A. ontvangt Republiek spoedig van onruststokers bevrijd? Berlijn en Palestina in Veiligheidsraad WEERBERICHT Belgische koningskwestie in Senaat Vlet een enkel woord Zij breiden buitenlandse belrekkingen uit 87ste Jaargang WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 No. 26519 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 Oplossing nog niet gevonden. De Veiligheidsraad heeft gisteren voor de tweede maal de discussie her opend over de Berlijnse kwestie.. De Britse afgevaardigde, sir Alexande$Ca- dogan, antwoordde uit naam van de drie Westelijke mogendheden op de vragen, die de voorzitter, Bramuglia (Argentinië) op de vorige zitting ge steld heeft. Sir Alexander betoogde, dat slechts de door de Sovjet-autoriteiten volge houden „blokkade" de onderhandelin gen over Duitse aangelegenheden tegen hield. Cadogan somde vervolgens vier pun ten op. 1) De grote gevarieerdheid der restricties tussen Maart en Juli, waar door zo zei hij de Westelijke be zettende mogendheden van haar rechten in Duitsland beroofd dreigden te wor den. 2) De gevarieerdheid en „onlogische aard" der redenen, die de Sovjet-auto- ritéiten opgaven. 3) De „kennelijke onoprechtheid der redenen". 4) Het belangrijkste punt volgens spreker: „De wijze, waarop de Sovjet-autoriteiten deze beperkingen eenzijdig en met be hulp van een reeks ultimata instelden". Cadogan voegde er aan toe, dat het nieuws van nieuwe maatregelen „om te verhinderen, dat enig voedsel uit .de Sovjet-zone naar Berlijn zou worden gebracht" hem juist bereikt had. „Vrachtwagens zijn tegengehouden en de plaatselijke Sovjet-commandant heeft gezegd, dat op deze wijze geen voedsel meer zou mogen passeren en toch beweren de Sovjet-autoriteiten, dat er geen blokkade van Berlijn be staat". Terwijl Cadogan aan het woord was, zaten Wysjinsky (Sovjet-Unie) en Ma- noeilsky (Oekraine) te lezen. Ook Jessup (V. S.) verlangde „on middellijke opheffing van de blokkade". Daarna wilde hij uitvoering gegeven zien aan de gemeenschappelijke richt lijn, die op 30 Augustus in Moskou werd aangenomen. Jessup gaf nog eens een uitgebreid overzicht over het verloop van zaken. De Franse afgevaardigde Parodi on dersteunde de woorden van zijn Britse collega sir Alexander Cadogan, Hij zei, dat de eerste blokkademaatregelen ge troffen werden vóór de muntsanering door de Westelijke mogendheden. Frankrijk is nog altijd bereid deel te nemen aan een bijeenkomst der minis ters van Buitenlandse Zaken, zodra de blokkade is opgeheven. Het. is onze grootste wens, de technische moeilijk heden te regelen en wij blijven de me ning toegedaan, dat zonder veel be zwaar een regeling zou zijn gevonden, als wij bij de Russische autoriteiten evenveel goede wil hadden aangetroffen als bij ons, aldus Parodi. Hierop verdaagde de voorzitter de ver gadering tot Vrijdagmiddag. De vol gende bijeenkomst, zo verklaarde voorzitter, zal gewijd zijn aan het on derzoek van de beslissingen die de Vei ligheidsraad wil nemen. De persattaché van de Sovjet-afge vaardigde Wysjinsky verscheen in het Palais de Chaillot, beladen 'met boekjes in zakformaat, getiteld „de Sovjet-Unie en de Berlijnse kwestie", blijkbaar ge drukt door het ministerie van Buiten landse Zaken van de USSR en geda teerd „Moskou 1948". Hij deelde deze boekjes uit onder de afgevaardigden van de Veiligheidsraad en de pers.. Het boekje bevat een herdruk van Verschillende nota's der Sovjetrussische en Westelijke autoriteiten sinds Febru ari, waaronder correspondentie tussen Sokolofsky en de militaire bevelhebbers der Westelijke zones van Duitsland. Indirect zou dit document als een antwoord beschouwd kunnen worden op de twee dóór Bramuglia namens de zes „neutrale" leden gestelde vragen. Naar dit document te oordelen zou de kern van dit antwoord dan zijn: 1. De werkelijke schuld van de moei lijkheden te Berlijn komt ten laste van de Westelijke mogendheden. 2. De onmiddellijke oorzaak van de Berlijnse crisis is de 18 Juni ingevoerde aparte munthervorming. De politieke commissie der V. N. heeft 'na een heet debat over de contrólevan de atoombom, waarin de afgevaardig den uit de Oost- en de Westeuropese landen elkaar van koppigheid beschul digden, de zitting verdaagd zonder tot een resultaat te komen. Met algemene stemmen heeft de Vef- ligheidsraad een beroep gedaan op Ara bieren en Joden om de gevechten in de Negeb onmiddellijk te staken. Tevoren had de raad met 9 stemmen tegen nul bij twee onthoudingen (de Sovjet-Unie en de Oekraine) een resolutie aange nomen. die tevens beveelt: 1) Ontrui ming door beide partijen van iedere oo- sitie, die niet werd ingenomen ten tijde van het uitbreken der gevechtshande lingen; 2) Aanvaarding van de beslui ten der wapenstilstandscommissie over de toelating van convooien naar Jood- ZACHTER DES NACHTS. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tiidelijk enige regen. Iets zachter vooral des nachts in het binnenland. Matige tot krachtige, in de kuststreken tiidelijk harde wind tussen Zuid-West en West. 21 OCTOBER Zon op: 7.15 uur: onder: 17.34 uur. Maan cd: 18.4o uur; onder: 11.17 uur. (V.M.). Hoog water te Katwijk te 5.19 en 17.34 uur Dit nummer bestaat uit vier pagina's se nederzettingen: 3) Onderhandelingen te beginnen via de V. N. over de han gende geschillen in de Negeb en de per- manente detachering van waarnemers der V. N. over het gehele gebied. Ten slotte nam de Veiligheidsraad met algemene stemmen een geamen deerde Brits-Chinese resolutie aan, die de Joden en Arabieren er aan herin nert, dat zij hun verplichtingen volgens de bestandsovereenkomst ten volle en te goeder trouw moeten nakomen. Verder wordt in deze resolutie aan de voorlopige regering van Israel verzocht, rapport uit te brengen over het ver loop van het onderzoek inzake de moord op graaf Bernadotte en over de stap pen, die genomen worden met betrek king tot de nalatigheid van de zijde van functionarissen of tot andere fac toren, die met de misdaad verband hou den. Intussen duurt de strijd in Palestina voort NIEUWE VONNISSEN IN BERLIJN. Het militaire Sovjet-tribunaal te Ber lijn heelt nieuwe vonnissen bekend ge maakt tegen drie Berljjners in verband met de demonstratie bij de Branden burger Tor te Berlijn op 9 September. Otto Munoke werd veroordeeld tot 13 maanden dwangarbeid, Günther Janke en Martin Eickhoff tot 12 maanden. Eickhoff, die neg minderjarig is, werd voorwaardelijk vrijgelaten. vol gen f het officiële Sovjet-voorlich tingsbureau namen alle crie deel aan aanvallen op de politie uit de Sovjet sector en spoorden zij de menigte aan tut daden van geweld. RAKETTEN NEMEN FOTO'S. De marine van de Ver. Staten heeft foto's vrijgegeven die door automati sche camera's zijn genomen, welke in raketten waren geïnstalleerd. De ra ketten verhieven zich tot 112 duizend meter boven de aarde. De foto's laten, naar men gelooft, het grootste gedeelte van de aarde zien dat ooit in één keer is opgenomen, n,l. ongeveer 800.000 vierkante kilometer van het Westelijke deel der V.S. en van Noord-Mexico. De raketten hadden een snelheid van 4800 km per uur. Het plebisciet-voorstel. Voor de aanvang van het debat in de Senaat betreffende het voorstel tot het houden van een plebisciet over de te rugkeer van de Belgische koning, ver klaarde de voorzitter van de Senaat, Rolin, tegenover de journalisten, dat tot nu toe 15 sprekers van de Katholieke Volkspartij, de onafhankelijke katho lieken baron de Dorlodot en baron Nothomb, vier socialisten en twee libe ralen verzocht hebben het woord te voe ren. Spaak heeft de wens uitgesproken, dat de debatten hedenavond beëindigd zullen zijn. aangezien hy morgen we derom naar Parijs moet vertrekken. Daarom wordt ook deze morgen ver gaderd. De communistische senatoren mevr. DegeerAdere en Struvay, waarvan aanvankelijk werd aangenomen dat zij door ziekte de debatten niet zouden kunnen bijwonen, zijn niettemin opge komen. De socialist Van Belle is waar schijnlijk de enige senator, die niet aan de behandeling van het wetsvoorstel zal deelnemen. Hjj is de 15de October per schip uit Brazilië vertrokken en zal waarschijnlijk te laat aankomen om aan de stemming over het voorstel te kunnen deelnemen. Bij de aanvang waren de tribunes tot de nok toe bezet, in de diplomatenloge was geen plaats meer vrij en ook op de perstribune was geen stoel meer onbe zet. Ook de ministers waren aanwezig. Senator Pholien (Kath.) bracht rap port uit over het voorstel tot het hou den van een plebisciet. Hij herinnerde er aan, dat België sedert drie jaar in een toestand leeft, die in strijd is met de grondwet. Het regentschap draagt een tijdelijk karakter en het besluit van September 1944, op grond waarvan de koning door het toedoen van de vijand in de onmo gelijkheid wordt verklaard het land te regeren, kan niet langer als rechtsgel dig worden beschouwd. Pholien brak hierna een lans voor het houden van het plebisciet, waarin hij de enige op lossing ziet voor de koningskwestie. Het resultaat van een plebisciet zal zowel de koning als de wetgevende Kamers belangrijke aanwijzingen kunnen ge ven. Met betrekking tot het door de li beralen ingediende wetsvoorstel tot het instellen van een nationale commissie van onderzoek inzake de koningskwestie merkte de rapporteur op, dat het on aannemelijk is, dat deze uit 65 perso nen bestaande commissie meer licht kan verschaffen in de koningskwestie dan indertijd de commissie van juris ten onder leiding van prof. Servais en als waardemeter van de stemming on der de bevolking slpchts van onderge schikt belang is. Dit voorstel houdt verder een onderzoek in naar de om standigheden waaronder de koning heeft gehandeld, iets. dat volgens de heer Rolin in strijd moet worden ge acht met de onschendbaarheid van de vorst. Een plebisciet daarentegen eerbiedigt deze onschendbaarheid, omdat over het gedrag van de koning niet wordt ge discussieerd. De koning moet niet de koning van een of andere partij zijn en daarom moet de bevolking haar me ning te kennen geven. Pholien onderstreepte ten slotte, dat de koning zich niet „eenvoudig kan terugtrekken", zoals de linkse partijen dit zouden willen zien, aangezien hij WAT EEN AARDAPPEL! De landbouwer W. Kuperus uit Drachtster Compagnie haalde een aardappel van het ras Gloria uit zijn grond die 844 gram woog. door een eed" aan de grondwet gebon den is. Van Remoortel (soc.) verklaarde, dat de socialisten hun houding niet gewij zigd hebben en onwrikbaar gekant blij ven tegen een volksstemming. Een plebisciet zou ondoelmatig zijn en afbreuk doen aan de eenheid van het land. Indien koning Leopold de troon weer besteeg, zou het hem onmo gelijk zijn een regering samen te "tel len, die in beide wetgevende vergade ringen over een meerderheid zou be schikken. Hoewel het wetsvoorstel tot het hou den van een referendum naar de vorm slechts een advies aan Kamer en Se naat zou willen zien uitgebracht, zou het in feite beslissend zijn. De uitslag van een volksstemming zou al naar ge lang van de provincies zeer verschil lend zijn en de koning zou het gevaar lopen bij zijn terugkeer niet alleen de koning van een bepaalde partij, doch tevens van een bepaald gebied en van een bepaalde categorie Belgen te wor den. Spr. kwam dan to de onschendbaar heid van de koning en merkte op, dat deze nauw verbonden is met het prin cipe, dat de koning zijn handelingen verricht onder verantwoordelijkheid van zijn ministers. De volksstemming zou echter juist betrekking hebben op da den van de koning, waarin hij zijn mi nisters niet gekend heeft.. Het Britse Gemenebest. De premiers van het Britse gemene best hebben de blokkade van Berlijn de Westeuropese Unie, de Oostenrijkse kwestie en de toestand in Triëst, Grie kenland en Italië besproken. Be vin. de Britse minister van buiten landse zaken gaf een overzicht van de^ algemene internationale toestand. Algemeen was men van oordeel, dat de VN effectief moesten worden ge maakt, De democratische geest in Europa moest gestimuleerd worden. Een spoedig economisch herstel was hiervoor een eerste vereiste. EIRE EN HET BRITSE GEMENEBEST. In het begin van het volgende jaar verwacht Eire een plan uitgewerkt te hebben dat de republiek in staat stelt volledig met het Britse Gemenebest sa men te werken, zo heeft de premier, Costello, tegenover Reuter verklaard. Het plan was gebaseerd op de Pan- Amerikaanse Unie. Costello meende, dat cteze soort associatie zeer wel toegepast kon worden by een associatie, die Eire met het Gemenebest wenste. Labour en de Westeuropese Unie. In een „studie van West-Europa" ver klaart de Britse labourpartij, dat het einddoel van de Westeuropese Unie moet zijn „het vormen van een derde machts centrum. dat onafhankelijk is zowel van de Ver. Staten als van de Sovjet-Unie". Tezamen zouden de landen van West- Er-opa een macht kunnen vormen, die niet zqu onderdoen voor die van de V.S. of de Sovjet-Unie. Een sterk verenigd Europa zou een brug tussen Oost en West kunnen vormen. Op het ogenblik, aldus het geschrift, maken de paar duizend man Amerikaanse troepen in Duitsland en Oostenrilk Europa's meest waarde volle militaire bescherming tegen agres sie van het Oosten uit. omdat door hun aanwezigheid de Verenigde Staten on middellijk in een Europese oorlog zouden worden betrokken. Spanje zou niet aan de vereniging van Europa kunnen deelnemen zolang het niet is bevrijd van „de dictatuur van Franco". Ten aanzien van Griekenland en Tur kije zegt het rapport, dat het om vele redenen beter zou zijn als deze landen los van het Europees herstelplan zouden worden beschouwd. De economische be hoeften van deze landen waren in de eerste plaats strategisch en geen van beide lauden maakte geografisch deel uit van West-Europa. De Europese landen moesten erkennen, „dat het van het allergrootste belang is dat het Britse gemenebest en de West europese Unie op vriendschappelijke wij ze samengaan". Een Westeuropese Unie moest ook Duitsland omvatten. Zowel een tolunie als een federatie worden voor West-Europa als practisch onmogelijk verworpen, althans in de naaste toe komst. Het rapport acht snelle uitbreiding van de economische planning in West- Europa noodzakelijk. HET VERVOER TUSSEN SOVJET-ZONE EN BERLIJN. De Sovjet-autoriteiten hebben beper kende maatregelen getroffen ten aanzien van het vervoer van goederen van de Sovjetrussische zone van Duitsland naar de Sovjet-sector van Berlijn. Ingevolge de nieuwe maatregelen mogen voe dingsmiddelen, steenkool en textiel wa ren uit de Sovjetzone in de Sovjetsector van Berlijn slechts worden afgeleverd aan de gemeentelijke bureaux of aan door deze bureaux genoemde particu liere firma's. Levering van de genoem de goederen aan de Westelijke sectoren, van Berlijn was reeds verboden. Voor rekening van de Franse scheepvaartmaatschappij „Compagnie Général Transatlantique" worden bil „De Schelde" te Vlissingen twee grote vrachtsche pen gebouwd, waarmede goede vorderingen worden gemaakt. De beide schepen op de helling. Hulpverlening thans in volle gang In de spoorbrug over de Maas bii Buggenum, schakel in de lijn Eindhoven Roermond, zijn thans de laatste liggers aangebracht Met behulp van 2 grote bok ken wordt één der 60 meter lange constructies, die ieder een gewicht van 100 000 kilogram hebben, ingevaren. Men hoopt de brug in het volgend voorjaar voor het verkeer te kunnen openstellen. De uitvoering van het programma der E.C.A. voor Indonesië, waarmede onlangs een aanvang is gemaakt, is thans in volle gang, hetgeen blijkt uit het feit, dat er steeds meer aankoop- machtigingen voor dit gebied worden verstrekt. Hoewel met de uitvoering van dit pro gramma vrij laat is begonnen, is de ge hele toewijzing van 35 millioen dollars voor de periode 1 April tot 30 September j.l. reeds besteed. Op basis van het invoerprogramma voor het 2e en 3e kwartaal van het lo pende jaar, zoals dit door de Nederland se autoriteiten te Washington uit Indo nesië is ontvangen, zijn verzoeken inge diend om terugbetaling door de ECA van de kosten van die ingevoerde moe deren, die het beste in het ECA-pro- eramma kunnen worden opgenomen. Tot de goederen, die hiervoor in de eerste plaat-s in aanmerkine kwamen, behoor den de uit Japan ingevoerde textielgoe- deren, waarvoor aankoopmachtigingen tot een totaal bedrag van ongeveer 15 millioen dollar werden ontvangen. Andere goederen, waarvan de in- voerkosten door de ECA zün terugbe taald, waren: bloem (ongeveer 4 mil lioen dollar), rijst uit de V.S, (3 mil lioen dollar), vrachtauto's (2 millioen BINNENLAND. De Kon. Ned. Stoomvaart Mij deelt mede, dat het s.ö. „Orestes", dat ter hoogte van de Westelijke toegang tot Straat Magelhaen aan de grond was ge lopen, thans vlot ls gekomen en onder weg ls naar Punta Arenas In Chili om tijdelijke reparaties te ondergaan. Ten einuf- het mede door de oorlog en de bezettingsjaren verloren gegane contact tussen de officieren van het wa pen der artillerie te herstellen, heeft de directeur der artillerie, kolonel F G. Dürst Britt, het initiatie! genomen om te komen tot de oprichting van een „Vereniging van offlclerer oor artillerie" (V.O.A.), welke In dezelfde geest hoopt te werken als de „Vereniging Officieren Cavalerie" (V.O.C.). Het m.s. „Oranje" meerde gister morgen te elf uur onder stromende regen aan de Javakade te Amsterdam. Circa drie uur later waren de 800 passagiers, o.w. zich 500 evacué's bevonden, gede- barkeerd. By K, B. ls benoemd tot adjudant In buitengewone dienst van H. M, de Ko ningin de als zodanig tydelyk benoemde reserve-kapltein-vlleger G. Sonderman van het wapen der Militaire Luchtvaart. De Chr. Hist. Unie zal op 1 Novem ber a s. in „Tivoll" te Utrecht een ju bileumvergadering houden in verband met haar 40-Jarfg bestaan, waarop o.a. prof. dr J, de Zwaan uit Lelden zal spre ken over „Het Culturele", BUITENLAND Saint Etlënne (Frankrijk) verkeert practisch ln een staat van beleg. Men schat, dat zich bijna 10.000 man militai ren en veiligheidspolitie in dit gebied bevinden. Nege i of tien mijningangen bevinden zieb nog ln handen der stakers. BIJ botsingen werden aan weerszijden velen gewond. De procureur-generaal van Trans vaal heelt medegedeeld, dat de be schuldiging van opruiing tegen negen Zuidafrklaanse communistische leiders, ln verband met een mijnstaking in 1946, is ingetrokken Van 1 Novembr a.s. af zullen toe risten" en andere autorijders door de Wes telijke zones van Duitsland mogen pas seren zonder speciale vergunning. Voor de toeristen zullen speciale hotels en restaurants opengesteld worden. Voor de eerste maai hebben Duitse arbeiders geweigerd een bevel der be zettende mogendheid uit te voeren. Het gaat hier om arbeiders van de „Rheinl- sche Roerhenwerke" te Muelheim in het Ruhrgebied, die de ontmanteling van de wals en van sommige machines ln de werkplaatsen voor het lassen heb oen verhinderd. De Britse overheid heeft de arbeiders medegedeeld, dat zy tyd heb ben tot Woensdag om hun houding te wijzigen. De opperbevelhebber van de Ja panse vloot van 1944 tot. 1945. admiraal Soemoe Toyada. en de gewezen chef van het bureau voor krijgsgevangenen, ge neraal Hirosji Tamoera. zijn door de ge allieerde opperbevelhebber ln Japan be schuldigd var oorlogsmisdaden De provinciale raad van Algerië heeft met 24 tegen 2 stemmen met vier onthoudingen de ontbinding van de communistische party verzocht. In Texas City (V, St.) is een gas leiding ontploft. Vier personen werden gedood en ongeveer 40 gewond. Alle graven op kerkhoven te Praag met Duitse grafschriften zullen gecon- fiskeerd worden. Indien de opschriften niet voor het einde van het jaar ver wijderd zijn. Haat tot over het graf William Haracastle. Reuters corres pondent te Washington, schrijft van be trouwbare zijde vernomen te hebben, dat de V S. in 1949 zo goed als zeker zich formeel zullen verbinden met de landen van de West-Europese Unie en Canada in een verdrag naar het voor beeld van het lnter-Amerlkaanse verde digingspact. Generaal Hslehsjlhjen. de voorma lige chef van het tweede bureau van het garnizoen der hoofdstad var de provin cie Hopei, ls met vier officieren van zijn hoofdkwartier te Nanking terechtgesteld. ZIJ waren ter dood veroordeeld wegens „samenwerking met de communisten". Ten gevolge van eer besluit van het plaatselijke verbond van spoorweglieden met Ingang van 1 uur hedenmorgen een staking van 24 uur te houden, ls al het spoorwegverkeer te Nice en langs de Franse Middellandse Zeekust gestagneerd. De 30-jarige Andrea LoncharltsJ, de persooniyke afgezant van ex-koning Pe ter van Joego-Slavië, ls te Belgrado ter dood veroordeeld wegens „splonnage en poging tot het omverwerpen van de rege ring van Tlto'LoncharltsJ is in beroep gegaan by het Hooggerechtshof van de Servische republiek. In de afgelopen 10 dagen hebben Amerikaanse vliegtuigen in het kader van de luchtbrug naar Berhjn gemiddeld 352 vluchten per dag gemaakt, Britse vliegtuigen gemiddeld 185. dollar), machinerieën (2 millioen dol lar), banden (750.000 dollar), tractors (800.000 dollar), materiaal voor dc uit rusting van havens (680.000 dollars), ruwe katoen (570.000 dollar), chemica liën (500.000 dollar), blik (500.000 dol lar), alsmede vele andere artikelen, waarvan kleinere hoeveelheden wer den gekocht. De moeilijkheden, die ondervonden worden bij het aanschaffen van iizer en staal uit de V.S., blijken uit het feit. dat Indonesië voor het aankopen van deze goederen machtigingen heeft ontvangen tot een bedrag van slechts 150.000 dol lar. terwijl men had gehoopt voor 1 mil lioen dollars te kunnen aankopen. Aneta's correspondent te Washing ton verneemt, dat de ECA toewijzing voor Indonesië voor het 4e kwartaal 1948 in totaal 30 millioen dollar zal bedragen. DE POLITIE IN DE SOVJET-ZONE VAN DUITSLAND. Reuter's diplomatieke correspondent verklaart van gezaghebbende zijde de bevestiging ontvangen te hebben, dat uit de Sovjet-Unie terugkerende Duitse krijgsgevangenen aangeworven zouden worden voor de Duitse politiemacht in het kader van drastische hervormingen, die tegen het einde van deze maand voltooid moeten zyn. Volgens de correspondent is het juist, dat leden van het „Vrye Duitse comité" dat onder leiding staat van de bij Sta lingrad gevangen genomen Duitse ge neraal von Paulus, als officieren zullen optreden. Het doel der hervorming zou zyn een politiemacht in het leven te roepen waarop men vertrouwen kan bij het handhaven van orde en veiligheid en die „verschillende plichten der bezet tende mogendheden kan overnemen". Naar verklaard wordt, worden de te rugkerende politiemannen opgeleid op een politieschool te Brandenburg. Zij zullen gewapend zijn met tommy guns en pistolen en een algemene infanterie- opleiding ontvangen. Republikeinen weipen pamfletten uit. In een communiqué van dc dienst Legcrcontactcn wordt o.m. gezegd, dat de Republikeinse troepencomman dant te Bodjonegoro aan dc militaire gouverneur van Solo verzocht heeft boven de plaatsen Rembang, Pamo- tan, Mantingan, Patih en tussen Blo- ra, Djattirogo en ten Zuiden van Bodjonegoro door Republikeinse vlieg tuigen rood-witte pamfletten te doen uitwerpen, waarin de mededeling moet worden opgenomen, dat de Re publiek spoedig bevrijd zal zyn van onruststokers. Bij aankomst van de TNI-troepen te Blora, dat alle diensthoofden door de opstandelingen werden weggevoerd en dat geldmiddelen van de openbare dien sten waren geroofd. Voorts wordt ge meld, dat te Blora geen levensmidde len meer aanwezig zijn. In de residen tie Solo hebben de Republikeinse troe pen Sidohardjo, Djatipoerwo en Djatis- rono, welke plaatsen circa 20 km. ten Oosten van Bonogiri liggen, ontruimd. De Nederlandse militaire autoriteiten beschikken thans over documenten ten aanzien van de infiltraties door de Re publikeinse troepen in West-Java- Het betreft hier de onderdelen van de in Februari uit West-Java geëvacueerde Siliwangi-diisie. De Nederlandse troepen hebben de nodige maatregelen getroffen om een einde te maken aan de activiteit van deze geïnfiltreerde onderdelen. 47 bewoners van de desa's Kedoeng- wringin en Soekoredjo hebben een be loning ontvangen in de vorm van tex tiel en geldsbedragen wegens het ar resteren van infiltranten en het verdrij ven van een bende rampokkers, Beide desa's zyn gelegen nabij de bestands lijn. PATJITAN DOOR REPUBLIKEINEN BEZET. De Republikeinse militaire gouver neur van Soerakarta heeft volgens een bericht van Antara medegedeeld, dat Patjitan, aan de Zuidkust van Java, waar een restant communisten zich had verschanst, door de I^ppu- blikelnse troepen is heroverd. In de omgeving worden thans zuiverings acties uitgevoerd. REPUBLIEK HEFT „ZELFBEPERKING" OP. Het werkcomité uit het voorlopige Republikeinse parlement heeft met alg. st. een motie van het lid Man- goensarkoro aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd, haar „zelfbeperking" ten aanzien van uit breiding der buitenlandse betrekkin gen te laten varen. In de motie wordt er op aangedrongen, dat de regering haar streven naar erkenning van de republikeinse souvereinlteit door het buitenland zal uitbreiden en zich daarby niet moet binden aan rege lingen, welke zij zich heeft opgelegd. De minister van Buit. Zaken, Hadji Agoes Salim, verklaarde, dat de motie ls ontstaan door het verloop van de onderhandelingen tussen de Republiek en Nederland en een steun betekent voor de Republikeinse regering, om de door haar op dit terrein genomen maat regelen voort te zetten. Agoes Salim deelde nog mede, dat dank zy de werkzaamheid van de Re publikeinse vertegenwoordigers ln het buitenland, de Nederlanders in de po litieke strijd steeds meer de defensieve partij vormen. De grote moeihjkheid voor de werkzaamheid van het Repu blikeinse ministerie van Buit. Zaken wordt echter gevormd door het gebrelc aan deviezen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1