Minister van Oorlog over het ontslag Dürst Britt Beslissend was oordeel van Legercommandant WEER BERICHT Algemeen memorandum economisch Benelux-programma Unie van kracht gedurende 1952/53 Band Nederland-Indië wenst politiek er buiten te houden Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 19 OCTOBER 1948 No. 26515 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Op vragen van de heer Bruins Slot in verband met het ontslag en de vervan ging van generaal Dürst Britt als com mandant van de 7-December divisie in Indonesië heeft de Minister van Oorlog het volgende geantwoord: De eervolle ontheffing van generaal- majoor H J. J. W. Dürst Britt uit het commando van de 1ste divisie „7 De cember" en dat van territoriaal tevens troepencommandant van West-Java en zün vervanging door een opperofficier van het KNIL is geschied door de leger commandant in Indonesië met instem ming van de Luitenant-Gouverneur- Generaal. Zowel de Luitenant-Gouver neur-Generaal als de Legercommandant hebben, alvorens tot deze ontheffing over te gaan overleg gepleegd met de vorige minister van oorlog. Laatstbedoelde heeft zich daarbij verstaan met de toenmalige minister van Overz. Geb. De minister is van mening, dat de Legercomman dant wegens zijn verantwoordelijkheid 'voor de leiding van alle onder hem staande onderdelen vrii moet worden ge laten in de keuze van .zijn ondercom mandanten. zij het ook. dat telkenmale de vraag, of zijn desbetreffende beslis sing in redelijkheid verantwoord is te achten, bevestigend moet kunnen wor den beantwoord. De beslissing door de Legercomman dant ten deze genomen, werd op zo danige klemmende wijze gemotiveerd, dat de Legercommandant, naar de mening van de ambtsvoorganger en ook van deze. zomede naar die van de toenmalige minister van Overzeese Ge biedsdelen in redelijkheid tot zijn on derhavige beslissing is kunnen komen. Deze beslissing was uitsluitend ge grond op het oordeel van de Leger commandant over persoon en taakver vulling van genoemde generaal. Dit- deed niet af aan de waardering, die overigens bestaat voor bepaalde per soonlijke kwaliteiten van deze opperof ficier, die ook voor de ambtsvoorganger van de minister geredelijk aanleiding vormden bij vorenbedoeld overleg aan te bieden om voor de generaal in Neder land een passende functie te reserve ren, hetgeen hem daarna ook is mede gedeeld. Voorts heeft de ministers ambtsvoor ganger medewerking verleende door de generaal, toen de ontheffing uit zijn commando vaststond, naar Nederland terug te roepen. Het is de minister inderdaad geble ken. dat bedoelde vervanging ontstem ming heeft gewekt in sommige krin gen, welke echter niet of slechts ten dele tot oordelen bevoegd zijn, daar slechts de Legercommandanten in ho gere instantie de Luitenant-Gouver neur-Generaal de aangelegenheid in haar geheel kunnen bezien en beoor delen. Truman en de vrede Op een bijeenkomst van het Ameri kaans legioen te Miami heeft president Truman als president der V.S. en op perbevelhebber der gewapende macht een rede gehouden, waarin hij zeide. dat zijn aanvankelijk voorstel de op perrechter, Fred Vinson, naar Moskou te zenden, geen verband hield met de bestaande onderhandelingen in het ka der der V.N. of van de raad van mi nisters van buitenlandse zaken. „Mijn bedoeling was Stalin om medewerking te vragen bij het verdrijven van de huidige giftige atmosfeer van wantrou wen, die thans de onderhandelingen tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie omringt. Mijn afgezant zou getuigd hebben van de ernst en oprechtheid der Amerikaanse bevolking, waar het haar verlangen naar vrede betreft", aldus Truman. „Op dit ogen blik wil ik duidelijk doen uitkomen, dat ik geen stap ben afgeweken van mijn besluit, iedere gelegenheid om voor de .vrede te werken aan te grijpen." De Trizone De Amerikaanse, Britse en Franse militaire gouverneurs in Duitsland heb ben een overeenkomst ondertekend tot samenvoeging van de buitenlandse handelsbureaux. in de Franse zone. met die van de Engels-Amerikaanse zone. De door de opperbevelhebbers onder tekende overeenkomst is beperkt tot de fusie van de twee organisaties voor de buitenlandse handel. De fusie der or ganisaties voor de munt. de banken en het crediet in de drie zones is reeds be reikt via de ,3ank Deutscher Lander". De geallieerde en Duitse economische lichamen m de Franse en Engels-Ame rikaanse zones zullen blijven werken op eigen verantwoordelijkheid. DE DUITSE ONTMANTELING. Engeland heeft de administrateur van het plan-Marshall. Paul Hoffman, me degedeeld, dat het accoord gaat met de „kalm aan"-politiek bij de ontmante ling van Duitse fabrieken, zolang de definitieve lijst nog niet gereed is van de fabrieken, die intact zullen blijven. AFNEMEND BUIIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de kuststreken wisselende bewol king met vooral gedurende de nacht nog enkele buien. Meest matige wind tus sen Noord-West en West. Weinig ver andering m temperatuur. In het binnenland: afnemend buiig met tijdelijke opklaringen. Koude nacht met hier en daar vorming van nevel of mist.. Morgen in de namiddag iets ho gere temperatuur dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. 20 OCTOBER. Zon op: 7.13 uur; onder: 17.36 uur. Maan op: 18.22 uur; onder: 9.58 uur (V.M) Hoogwater te Katwijk te 4.47 en 17.02 u. Dit nummer bestaat uit vier pagina's Het vermoeden, dat meerbedoelde vervanging het gevolg zou zijn van ernstige wrijving in Indonesië tussen de leidende figuren van het KNIL en van de KL, welke haar terugslag zou hebben op de hele militaire organisa tie berust niet op goede gronden. Be slissend is uitsluitend geweest het oor dcel van de Legercommandant over de genoemde opperofficieren. De minister is van mening, dat de fu sie tusen KL en KNIL zo spoedig moge lijk moet tot stand komen, echter niet ten gevolge van de onder werpelijke aan gelegenheid. Marshall te Rome De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, is te Rome aangekomen. Hij heeft 20 minuten gesproken met president Lulgi Elnaudi. Later had hij een kort onderhoud met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza. Toen hem werd gevraagd of zijn be zoek als officieel kon worden beschouwd antwoordde Marshall: „U moet zelf maar oordelen. Ik ben gekomen om te kijken, te praten en te luisteren". Marshall zal heden een bezoek aan de Paus brengen op Castel Gandolfo. Hij zal in de middag terugkeren naar de vergadering van de V. N. te Parijs. Uit Palestina De strijd in Palestina duurt onver minderd voort, alle pogingen om een wapenstilstand te bewerken ten spijt. De w.n. bemiddelaar van de V.N. heeft in een rapport nog eer- krachtig aangedrongen direct in te grijpen. Werkgelegenheid op hoog peil houden De regeringen van België, Luxem burg en Nederland hebben gezamenlijk een algemeen memorandum opgesteld betreffende het economisch program ma op lange termijn van de Benelux, dat werd toegezonden aan de secreta ris-generaal van de organisatie voor Europese economische samenwerking te Parijs. Genoemd memorandum geeft uiting aan een gemeenschappelijke economische politiek, die door de drie regeringen in gezamenlijk overleg zal worden gevoerd. De datum van 1 Jan. 1950 is in principe vastgesteld voor de overgang van de huidige douane-unie naar de economische unie. Deze Eco nomische Unie zal van kracht zijn in 1952/53, de periode, welke door het nrogramma op lange termijn wordt bestreden. Een der consequenties van een Econo mische Unie is een gemeenschappelijke betalingsbalans, welke zo spoedig moge lijk door de regeringen van België. Lux emburg en Nederland zal worden opge maakt. Behalve het evenwicht van de glo bale betalingsbalans, doet zich voor de drie partners een gemeenschappelijk probleem voor, n.l. het tekort aan dol lars. Ten slotte houden de drie regeringen zich voortdurend bezig met behoud van de werkgelegenheid op een hoog peil; zij menen, dat de verwezenlij king van dit doel eveneens een essen tiële voorwaarde is van „levensvat baarheid", welke, naar het inzicht der drie regeringen ook de instandhouding van sociale stabiliteit inhoudt. De drie regeringen zijn er van over tuigd, dat het voornaamste doel van het programma op lange termijn, tw. het herstel van de levensvatbaarheid" slechts kan worden bereikt door de alge hele benutting van alle productiemidde len. welke ter beschikking staan. Dit doel impliceert de zo spoedig mogelijke opheffing van alle hinderpalen, die het •vg zijn van het na-oorlogse stelsel van beperkende maatregelen. De Nederlandse regering voorziet, dat de vereiste voorwaarden om de vrijheid in de verschillende sectoren te herstel len spoedig verwezenlijkt kunnen wor den: De opvoering van de productie, de geleidelijke verzadigine der gedurende de oorlog geaccumuleerde behoeften, en het verdwijnen van de overtollige koopkracht, zullen het moecliik maken de bestaande rantsoeneringsmaatrege len geleidelijk af te schaffen, het her stel van het evenwicht tussen aanbod en vraag en het herstel van de con currente, die hieruit voortvloeit, zul len hef mogel'ik maken, de prijs-voor- schriften slechts tot de vitale uroduc- ten te beperken, teneinde geleidelijk ook tot de afschaffing hiervan te ge raken. Het vrij geven van de buitenla ndse handel zal zich kunnen verwezenlijken naarmate het evenwicht van de beta lingsbalansen zal worden hersteld. t De drie regeringen menen, dat het be houd van een hoog niveau van werkge legenheid een fundamenteel element vormt van de economische en sociale po litiek, Ofschoon zij menen, dat een „te veel aan werkgelegenheid" de produc tiviteit kan schaden, zijn zij eveneens overtuigd, dat een betrekkelijk belang rijke werkloosheid en zelfs het vooruit zicht van werkloosheid een even zo schadelijke uitwerking zou hebben. Daarom hebben de drie regeringen een programma van conjunctuurpoli- tiek in studie genomen teneinde de consequenties van een eventule om mekeer der bestaande economische toe standen te voorkomen. Dit programma streeft o.a. naar een politiële van open bare werken. Bovendien verleent een doeltreffend stelsel van sociale zeker heid aan de werkende bevolking de noodzakelijk garanties met betrekking tot de gevolgen van een eventuele werkloosheid. Berlijns beroep op de V.N.? Dr Ferdinand Friedensburg, waarne mend burgemeester van Berlijn, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hij op het punt staat een beroep te doen op dr Bramuglia, voorzitter van de Veiligheidsraad, stappen te doen om de vrijlating te verzekeren van de po litiemannen en gemeente-autoriteiten van West-Berlijn, die verleden maand in het gemeentehuis werden gearres teerd. Dr Friedensburg zeide dit besluit reeds enkele dagen geleden te hebben geno men, doch tot nu toe gewacht te heb ben teneinde de Sovjetcommandant, generaal-majoor Kotikof, meer gelegen heid te geven te antwoorden op zijn laatste brief, waarin hij om vrijlating der gevangenen verzocht. Nieuwe toewijzingen in het Loontoeslag van 1 cent per uur Marshall-kader en verhoging Kinderbijslag De ECA heeft nieuwe toewijzingen tot een totaalbedrag van 18.436.230 dol lar bekendgemaakt. Nederland en Indonesië kregen ge zamenlijk een bedrag van 6.968.000 dol lar toegewezen voor de aankoop van steenkool, teerproducten, mineralen, ka toenen weefsels en nikkel. TOMATEN-EXPORT NAAR DUITSLAND STOPGEZET. Met ingang van gisteren is de export van tomaten naar Duitsland stopgezet. Tot dusver bestond de verplichting om 40% van ter veiling aangeboden toma ten voor export ten behoeve van de Duitse burgerbevolking te reserveren. De kademuren van de binnenhaven van Vlissingen werden in de oorlog geheel vernield. Voor een afdoend herstel is het nodig gebleken de gehele haven droog te leggen en de oude kade wee te graven. Men is daarmee bezig. Van op bouw zal helaas voorlopig nog geen sprake kunnen zijn. In cr.. bollenstreken is inen bezig de uoembollen uit te zulten, cue nei vol- eende'voorjaar de velden met hun kleuren zullen tooien. Met speciale rekken worden de bedden gemerkt, in de gemerkte vakken leggen de arbeiders dan de bollen neer. In Frankrijk weer de krachtproef C.G.T. LAAT GEEN ONDERHOUD MEER TOE. In een radiorede heeft de Franse mi nister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, de regeringsbeslissing bekend gemaakt om in de beveiliging en het onderhoud van de op bevel der C.G.T. verlaten mijnep te voorzien. „Het is de regering bekend, dat de mijnwerkers het met deze beslissing eens zullen zijn; aldus de minister. Tevoren had Moch over de beslissing van de C.G.T. gezegd: „dit is een onge hoorde beslissing, zonder weerga in de geschiedenis van de Franse vakbewe ging, maar die ten volle met de Kominform-bevelen strookt". In het begin van de namiddag stop ten 39 vrachtwagens met „gardes mobi les" en een detachement infanterle- soldaten aan de schachten in het district „Le Soleil" die het meest be dreigd waren door het terugtrekken van de veiligheidsdiensten waartoe de C.G.T. bevel had gegeven. De stakingsposten gingen weg zonder te protesteren en lieten de soldaten binnen. Deze namen alle mijninstallaties onder hun be scherming. Van de vijf schachten in „Le Soleil" staan er reeds drie volledig onder water. Een woordvoerder van de mijnwer- kersbond verklaarde: „Wij accepteren geen verantwoordelijkheid voor wat nu gebeurt. We hebben de regering een week geleden gewaarschuwd voor de consequenties van het stationneren van politie bij de mijnen". Het algemeen beeld was verward. Niet alle veiligheidsploegen waren terugge trokken en het gevaar voor ernstige schade aan de mijnen was niet overal even groot. De ploegen werkten nor maal in het steenkoolgebied van de Moezel (in Oost-Frankrijk), waar 8.000 mijnwerkers weer aan het werk waren. Tot dusver zijn er door de re gering nog geen maatregelen genomen in het voornaamste stakingsgebied, de steenkoolgebieden in het Noorden, waar de politieke temperatuur het hoogst is. Het dagelijks bestuur van de bij de C.G.T. aangesloten mijnwerkersbond heeft verklaard, dat het besloten heeft de vorming van veiligheids- en onder houdsploegen niet meer toe te staan „opdat alle mijnwerkers actief aan de verdediging van hun staking kunnen deelnemen en zulks totdat het stakings recht wordt geëerbiedigd en de politie uit de steenkolenbekkens is terugge trokken. Te St. Etienne hadden Incidenten plaats tussen mijnwerkers en de orde dienst. Aan beide zijden zouden gewonden zijn. De aanvallers bekogelden de po- litie-afdelingen met allerlei projectie len. De politie gebruikte traangasbom- Uitgeweken leiders doen beroep op V.N. TEGEN DE SOVJETS. Acht vooraanstaande uitgeweken po litieke leiders uit zes Oost-Europese landen hebben de voorzitter van de Algemene Vergadering der V. N, een memorandum doen toekomen, waarin zij de V. N. verzoeken de volgende stap pen te nemen: 1. „De schendingen van internatio nale verdragen en overeenkomsten door de Sovjet-Unie" te veroordelen. 2. De Sovjet-Unie te dwingen zich terug te trekken uit de landen van Oost-Europa en de „vrijheid en onaf hankelijkheid van de landen achter het ijzeren gordijn" te herstellen. 3. „Tijdelijke democratische rege ringen" te vormen ten einde „vrije en onbelemmerde verkiezingen" onder su pervisie van de V. N. te houden. 4. „Vervolgde burgers in landen ach ter het Ijzeren gordijn" te bevrijden en te beschermen en hen te repatriëren, die „door de communisten gedepor teerd of geïnterneerd zijn". De ondertekenaars van het memo randum zijn: dr Geme Dimitrof (Bul- NIEUWE REGERINGSVOORSTELLEN Het Chr Nat. Vakverbond heeft gis teren in een speciaal daartoe belegde buitengewone algemene vergadering te Utrecht van de afgevaardigden der aangesloten organisaties gesproken over de loon- en prijspolitiek. De voorzitter, de heer M. Ruppert, wees er op. dat er niets fataler is, dan dat over de loon- en prijspolitiek in een kleine kring wordt beslist. De tweede voorzitter, de heer W. Strijbis, wees er op. dat de Raad van Vakcentrales had voorgesteld, tegen over de prijsverhogingen te zetten een algemene tijdelijke loontoeslag van f. 1,per week voor de arbeiders boven de 23 jaar. In de Stichting van de Arbeid kan over de hoofdlijnen overeenstemming met de werkgevers worden bereikt. Een nieuw voorstel van de regering is de lonen met 1 ct. per uur te ver hogen en voorts verhoging van de kinderbijslag. Vandaag zal hierover nader onder handeld worden. In zijn conclusie heeft de voorzitter er nogmaals de nadruk opgelegd, dat de positie \&n ons volk in sociaal-eco- ncmisch opfcicht uitermate moeilijk ls. Een verhoging van het algemeen wel vaartspeil is alleen mogelijk door ver hoging der productie. De regering heeft gelijk, als zij streeft naar vermindering der subsidies. Dit brengt loonconsequen- ties mede. Daarbij moet er echter reke ning mee worden gehouden, dat die niet weer opnieuw tot prijsverhoging leiden. BETERE VERBINDING RUHRGEBIEDTWENTHE. Treinverbinding AhaüsEnschedé hersteld. Gisteren is voor het eerst sedert het uitbreken van de oorlog in 1940 de spoorlijn Ahaüs (Duitsland)—Enschedé weer gebruikt. Reeds enige tijd waren poging ei. n het werk gesteld het kolenvervoer v r het Twentse industriegebied van ..et Ruhrgebied uit via Ahaüs te leiden, daar dit de kortste verbinding was. Deze pogingen zijn thans met succes bekroond ei: gisteravond reed de eerste trein met kolen uit de Ruhr, vla Ahaüs het star ion van Enschedé binnen. EEN JULIANA VAN NASSAU GEBOREN! Naar thans eerst bekend werd. ls op 6 September J.l. in het binnen land van West-Borneo bil de fam. Van Nassau een dochter geboren, die door de trotse ouders dan ook dadelijk In verband met de natio nale feestdag Juliana werd ge noemd. Het dochtertje draagt nu dus de naam van Juliana van Nas sau! garije), dr Joseph Cerny (Tsj.-Slowa- kije), dr Wladko Matsjek (Kroatische boerenpartij), dr Ferenc Nagy (voor malig minister-president van Honga rije), Stanislaw Mikolajczyk (voorma lig minister-president van Polen), Grl- gore Buzesti (Roemenië), dr Milan Ga- vrilovic (Servische boerenunie), dr Fe- dor Hodza (Slowaakse democratische partij). De belangen van onze soldaten in Indonesië. Oprichting van „Humanitas" afgekeurd (Speciale berichtgeving) Drie Nederlandse organisaties heb ben tot dusverre de geestelijke en ma teriële belangen behartigd van onze soldaten in Indiê en ook van de demo- bilisanten, die naar het vaderland te ruggekomen zijn. De band Nederland-Indië .die thans een 20.000 leden telt over heel het land, werd al opgericht, toen in 1945 de eerste OWV'ers naar Indië vertrok ken. Haar leden zijn de ouders, vrou wen of verloofden van de soldaten, mensen dus die directe verwanten heb ben in de militaire dienst en geacht mogen worden de noden en verlangens der soldaten tot in finesses te kunnen peilen. Later zün het Kath. Thuisfront en het Prot. Interkerkelijk Thuisfront opgericht. Deze belasten zich hoofdzakelijk met kerkelijke aangelegenheden en - samen gebracht In de NIWIN - ls er van het orille begin af een voorbeeldige samen werking tussen de drie organisaties ge weest. dank zii vooral het feit dat de po- BINNENLAND. Aan de verzamelaarsloketten der postkantoren z(jn nu ook de 3. 4 en 7} cent uit a'e Danser-serie en de 15. 20, 25. 40. 45. 50 en 80 cent van de Koningin Wllhelminazegeis (type Hartz) van In donesië verkrijgbaar. Met Ingang van heden zullen voorts de Curacjaose zegels van H. M. Koningin Juliana verkrijgbaar zijn in de waarden van 6 en 12$ cent. Ter gelegenheid van de oprichting der Fins-Nederlandse Vereniging tot be vordering van culturele betrekkingen, heeft de Nedeilandse gezant te Helsinki aan de weduwe van de Finse hoogleraar Mikkola, op wiens initiatief de vereni ging ls opgericht, het officierskruis van de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Nederlandse onderdanen en rechts personen die ten gevolge van oorlogs omstandigheden in Siam schade hebben geleden en die daarvan tot dusverre geen aangifte hebben gedaan, worden alsnog in de gelegenheid gesteld vóór 15 Nq- vember 1948 hun schade op te geven bij de Directie Verre Oosten van het Mlr nisterle van Buitenl. Zaken, Poolweg 1.2, Batavia. Verschenen is het voorlopig verslag van de vaste commsisle voor privaat- en strafrecht, in wier handen het wets ontwerp „Regelen betreffende toekenning ener tegemoetkoming aan gewezen poli tieke gedetineerden of hun erfgenamen voor schade, ten gevolge van ondergane bewaring of voorlopige hechtenis gele den" is gesteld De minister van Verkeer en Water staat ai, heeft aangewezen als motor rijwiel. waarvoor geen rijvergunning no dig- ls. het motorrijwiel merk „Rijwiel- Solex"., In een te Utrecht gehouden verga dering ls opgericht de Bond van Auto matiekhouders in Nederland (B.A.N.), die zich ten doel stelt de belangen der leden -te behartigen langs wettelijke en democratische weg De reden tot het bijeenroepen van deze vergadering was het feitdat de automatenbezltters geen toewijzingen van, de dlstributledienst ontvangen. 1200 fautomatenexnloltanten in "ons lana voelen zich daardoor gedu- j peerd. De eerste Chime handelsmissie is vó$r besprekingen, welke ongeveer 10 dagen zullen duren, te Batavia aange komen. De Jaarvergadering van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten werd dit Jaar ln Twente gehouden. Onder lei ding van mr Bonjer uit Rotterdam zijp de huishoudelijke aangelegenheden be sproken, waarna de congressisten door het gemcertebestuur van Enschede offi cieel ten gemeentehuize werden ont vangen. Prof dr W. Banning besprak het onderwerp: ..Weerstanden bij cultu rele arbeid" BUITENLAND. Volgens het Duitse nieuwsbureau A. D. N. (Sovjet-zone) worden in de Sovjet—sector sigaretten, vervaardigd uit Oosterse tabakken, aan de markt gebracht en zonder bon verkocht „Iedere hoeveelheid zal aan de klanten verkocht worden tegen 80 pfennig per sigaret". Hierdoor zal een zware slag toegebracht worden aan de zwarte markt. In de politieke commissie der V. N. ls het debat over de atoomkwestie voort gezet zonder dat enige toenadering werd bereikt. Beslissingen z(jn nog niet ge nomen. In Japan ls een regerlng-Josjlda samengesteld. Zij bestaat enkel uit-libe ralen. Josjlda ls minister-president 6n minister van buitenlandse zaken. De Britse ambassadeur te Praag heeft „zeer krachtig" geprotesteerd tegen de arrestatie van de Engelsman Richard Wallis van het Britse voorlichtingsbu reau te Praag. Dit geschiedde bij een Inval van de politie lr he+ bureau, waar bij een Tsjechische employé werd gear resteerd. Later werd Wallis weer vrijge laten. Officieel is meegedeeld, dat de premiers van het Britse Gemenebest hebben besloten een commissie in te stellen voor overleg op het gebied van internationale en economische aange legenheden. De V. S. nemen maatregelen om de binnenlandse productie van uranium, de voornaamste grondstof voor de atoom energie. "te vergroten. Ten gevolge van een uitbarsting van de vulkaan Villarica in Zuid-Chill, zijn 50 personen om het leven gekomen en enkelen gewond. Velen worden vermist. i In aanbouw zijnde radio-installaties I van de R.A.F. op Cyprus zijn zwaar be schadigd, doordat een onbekende drie ontplofbare projectielen, in de gebouwen heeft geworpen. litiek buiten de problemen onzer sol daten werd gehouden. Sinds kort vreest men ten zeerste dat in deze situatie verandering zal komen. Op een te Den Haag gehouden perscon ferentie heeft de heer P. J. Bliek .bur gemeester van Spijkenisse. vlce-voorzit- ter van de Band. daar mededelingen over gedaan. Hij vertelde dat enkele we ken geleden is opgericht de Ver. „Hu manitas". welke zich volgens de be woordingen ongeveer hetzelfde ten doel stelt als de band. Maar het vreem de en verontrustende hierbll ls dat het bestuur van „Humanitas" in haar pro paganda doet alsof er naast de kerke lijke thuisfronten geen enkele andere organisatie bestaat, hoewel het bestuur van de Band daarover schriftelijk alle informaties heeft verstrekt. Oprichters van Humanitas zijn bovendien: het NVV, de VARA. de P. v. d. A.. de Arbeiders pers. de Nederlands Culturele Sportbond, de AJC en het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling d.w.z een politieke organi satie (de P. v. d A.) met al haar neven organisaties. De heer Bliek wees er op. dat dit al les onaangename en hoogst onge wenste gevolgen kan hebben. Als de politiek in deze materie wordt ge mengd kan dit niet anders dan schade toebrengen aan het moreel van onze soldaten, die weer aan de oude kliek- iesgeest eraan denken en de indruk zul len krijgen, dat men in Nederland de behartiging van hun belangen niet als één geheel kan zien. De oprichting van „Humanitas" zal er verder, naar te vrezen is.'toe leiden, dat ook de bestaande kerkelijke Thuisfron ten ln een hoek worden gedrongen waar in zii nooit hebben verkeerd en even eens aan politiek zullen gaan doen. De ^rnoudingen zullen zich aldus noodge dwongen gaan toespitsen, temeer omdat van zekere officiële zijde wel het advies zal komen dat ook „Humanitas" ln de NIWIN haar intrede zal moeten doen. De Band NederlandIndië meent de oprichting van „Humanitas" om al deze reden te moeten betreuren en af keuren en heeft gemeend het publiek op de hoogte te moetei: brengen, niet om propaganda te maken voor eigen zaak, aldus de heer Bliek, maar wel om te voorkomen dat uiteindelijk ém belangen van onze soldaten In het ge dram hemen

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1