Sjarifoeddin toch niet gedood Laatste Berichten STADSNIEUWS Communistenleiders roofden millioenen Lezers schrijven Gewoon en ongewoon vervoer dooi de lucht Van diamanten tot valse gebitten en zware machines RECHTZAKEN Kerkelijk Leven UIT DE MIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN MAANDAG 18 OCTOBER Hervormde Jeugdraad geslaagd conferentie-week einde in „oud-poelgeest". Toen Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur Jeugdouderiing M. I. de Jonge, namens ds Sprayt, die iets later zou komen, het tweede weekeinde van de Hervormde Jeugdraad opende, heeft hij niet kunnen ?den. dat zijn wens. dat dit samen zijn zou slagen, zo volkomen in vervul ling zou gaan. Vertegenwoordig (st)ers van alle zeer uiteenlopende onderafdelingen hebben elkaar gevonden, veel van elkaar geleerd en gewaardeerd en dit alles tijdens het veelzijdige programma, waar klassieke en populaire muziek, volkszang, -dans en spel de discussies en de inleiding af wisselden. Zaterdagavond sprak Stien le Clercq, presidente van de Gereformeerde Lan delijke Bond van „Jeugd en Evangelie" over het mooie efl belangrijke werk, dat deze Bond doet. Algemene én intensieve belangstelling had vooral de mogelijkheid tot samen werking, welke voorlopig op de nog wat smalle basis van de 3 formulieren van Enigheid gezocht moet worden. Zeker is. dat ook de Hervormde Jeugd raad hier een evangeliserende taak heeft, wanneer we het ontstellende aan tal „van de kerk vervreemden" in aan merking nemen. Stien le Clercq liet ons horen, dat echte vriendschap het middel* k&n zijn. Nadat des Zondagsmorgens gemeen schappelijk de dienst in dq, Pauluskerk was gevolgd, sprak in de middag mej. J. Aalbers, secretaresse van het Meis- jesverbond van de Chr Jonge Vrou wen Federatie over „Onze vrije tijd". Aan de hand van 8 vragen werd er druk en opbouwend over gediscussieerd. Ook onze vrije tijd is God's tijd en wanneer we het in dit licht bezien, dienen we die vrije tijd goed te beste den We moeten echter efficiënt te werk gaan en zorgen voor een goede harmonie tussen dagelijks werk, gezin, verenigingsleven, «studie en eigen ont wikkeling en ontspanning. De heer Van Egmohd. secretaris en Jeusdouderling van de Jeugdraad, sprak 's avonds over de problemen, welke dit lichaam dikwijls onnodig op te lossen heeft Met klem verzocht hij dan ook aller medewerking. Met een hferstochtelijk pleidooi van de hper S. de Graaf voor het werk on der de massaieugd. kwam aan de serie inleidingen een einde- De voorzitter, ds. Sprayt-, sloot om halftlen dit zeer geslaagde en voor herhaling vatbare weekeinde met een opwekkend woord. ernstig verkeersongeval. Zaterdagmiddag is de 32-jarige J. S. uit BerkelRodenrijs met zijn motor rijwiel tegen de verkeerszull gereden, welke zich bevindt op d£ vluchtheuvel nabij de halte Posthof op de Rijnsbur- gerweg. Met een schedelbasisfractuur is het slachtoffer door de E.H.D. naar het Acad.'Ziekenhuis overgebracht. Bij in formatie aan het Ziekenhuis bleek zijn toestand hedenochtend nog ernstig te zijn. NATUUR-HISTORISCHE TENTOONSTELLING. Een gevarieerd overzicht. Wethouder Van Schaik opende Zater dagavond in het St. Antoniusclubhuis een natuur-historische tentoonstelling, welke was ingericht door de Ned. Jeugd bond voor Natuurstudie, met medewer king van de Leidse afdeling van de Ned. Nat.-Hist. Ver. en de Leidse Aquarium- Vereniging. Het is geen 'grote, maar zeer interes sante expositie; voor liefhebbers is er op velerlei gebied veel te bewonderen, terwijl opingewijden een kleine tip van de sluier opgelicht zien. waarachter het vele mooie zich bevindt, dat de natuur ons biedt, wanneer we slechts onze ogen willen gebruiken. Men ziet er een stand van de natuur bescherming, met suggestieve, zelfgete kende platen; aan de planologie wordt aandacht geschonken door enkele sche ma's met verdeling van de Ned. bodem; statistieken wijzen uit hoe dankbaar de vogels gebruik maken van nestkasten, die er in verschillende soorten te zien zijn; palingen, in verschillende levens stadia, staan op sterk water; de Nat.- Hist. Ver. richtte een propaganda- stand in; schematisch kan men de vo geltrek bestuderen; door de leden ver zamelde paddenstoelen, zowel eetbare als vergiftige, liggen in vele variëteiten uitgespreid; aquaria van de Leidse Aquarium Ver bevatten een interes sante collectie troplsphe vissen; de jeugdige leden hebben iets dergelijks met visjes uit onze polderslootjes; een nèt-echt duinlandschap vertoont de ver schillende planten en vogels, die daar voorkomen, met duidelijke verschillen tussen Zuid- en Noordhelling; vitrines met schelpen geven een klein overzicht van de ontzaglijke verscheidenheid die daarin bestaat en een «bonte collectie vlinders completeert het geheel. Zaterdagavond en Zondag was er reeds een verheugende belangstelling, die zich ongetwijfeld vanavond, mor genmiddag en morgenavond zal voort zetten. TENTOONSTELLING IN DE „LAKENHAL". In het stedelijk museum „de Laken hal" wordt döor de burgemeester a.s. Vrijdagmiddag om 4 uur een tentoon stelling van schilderijen ent ekeningen van Will Tweehuijsen, en van plastiek van Joop van Kralingen geopend. Ir J- Buys zal een inleidend woord spreken. Zaterdagmiddag heeft prof. jhr. mr W. J. M. van Eysinga in de grate zaal van de Kamer van Koophandel te Rotterdam in de Franse taal een voor dracht gehouden ter herdenking van het feit, dat gisteren tachtig Jaar ge leden de Rljnvaartacte van Mannheim tot stand kwam. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de Zwitserse gezant, de burge meester van Rotterdam en de voorzit ters van de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Antwerpen. „Willem Goossens Volkstoneel" geeft a.s. Zondagavond in de Stadszaal een uitvoering van het bekende stuk van Pate Henri de Greeve „Het Vierde Beest" met W. Goossens, André van Dijk en Heddy Bouber in de hoofdrollen. Toenemende guerilla activiteit De dienst Legercontacten meldt o.m.: „Volgens inlichtingen uit Midden- Java bevinden Moeso en Sjarifoeddin zich met kolonel Djokosoejono en Ab- doel Rachman in de bossen ten westen van Willis. Men verwacht niet, dat zij pogingen zullen doen om Java te verlaten, aangezien de communisti sche opstandelingen de beschikking hebben over reeds lang te voren in gereedheid gebrachte opslagplaatsen in de bergen, waardoor zy de strijd geruime tijd kunnen volhouden". In deze mededeling wordt verder ge zegd, dat volgens een rapport uit het Republikeinse hoofdkwartier te Ma- dioen blijkt, dat de troepen van Djo- kosoejonp goed bewapend zijn en voor minstens 21 millioen ori aan baar geld hebben geroofd en meegevoerd toen zfj Madioen en Ponorogo prijs gaven. STRIJD OM BLORA. Omtrent de bezetting doorde Repu blikeinen van Blora wordt gemeld, dat ae Republikeinse troepen 2 dagen no dig hadden om de stad te veroveren. De communisten hebben toen de be langrijkste gebouwen in brand gesto ken. Een rapport van 17 October meldt, dat de communisten de plaatsen tussen Blora en Tjepoe opnieuw hebben bezet en pogingen doen, om Blora te her overen. In verband met het grote aan tal te Tjepoe gevallen slachtoffers ls dringend om medische hulp verzocht. De dienst legercontacten zegt ver der, dat naar uit de residentie Bodjo- negoro wordt gemeld, dc communis tische guerilla-activlteit toeneemt. In het Zuiden van Bodjonegoro en de omgeving van Klino en voorts ten N.O. van Ngawi bevinden zich groepen gewapende communisten. De meest Zuidelijke posities van de Republi keinse troepen in de residentie Ma dioen bevonden zich enkele dagen ge leden te Slaoeng (20 km ten Zuiden spaart de vogels! De heer a p."schrijft ons: ..Zondagmiddag lagen op de rijksweg Wassenaar—Den Haag, tussen de Raap horst en het Dierenpark „Wassenaar" over een afstand van een paar honderd meter zeker 25 dode vinken of mezen. Hoewel er vrij weinig verkeer was dacht ik aanvankelijk dat deze diertjes slacht offers van het snelverkeer waren. Dat. dit echter niet het geval was werd mij duidelijk toen ik ook naast de asphalt- weg. in het gras, een paar dode vogels vond. Deze waren volkomen onbescha digd en nog warm. Kan hier sprake zijn van al dan plet opzettelijke vergiftiging?" accordeon-concerten? De secretaris van d«e Leidse Accor deonvereniging D.V.V. beklaagt zich er over, dat zijn vereniging nooit is uitge nodigd om in het kader der Plantsoen- concerten een openlucht-uitvoering te verzorgen, zulks in tegenstelling met andere steden o.a. Den Haag, waar ac- cordeonmuziek blijkbaar méér waarde ring vindt in de oren der overheid dan ln de Sleutelstad. Wij brengen zijn u1«cht hiermede ter openbare kennis! van Ponogoro), te Mlarak (8 km ten Z.O. van Ponorogo) en te Poeloeng (18 km ten Oosten van Ponogoro). In de residentie Madioen en het regentschap Patjitan duurt de guerilla activiteit onverminderd voort. In het eebfed van Wonogiri en Patjitan bevindt zich een communistische troepenmacht, be staande uit minstens drie volledig uit geruste bataljons, onder commando van de overste Soeadi. Uit Solo wordt gemeld, dat de alge mene toestand in de residentie zorg wekkend is door de veelvuldige onder grondse acties en de guerilla activiteit, voornamelijk in het Lawoe-complex. Uit «het Zuid Malangse worden nog steeds arrestaties van communisten ge meld. Op de hellingen van de Keloet houdt zich een onbekend aantal op standelingen schuil. (Van een bijzondere medewerker). Van tijd tot tijd bereiken ons berich ten over allerlei „ongewone" goederen, die tegenwoordig per vliegtuig worden getransporteerd en die, om zo te zeg gen. variëren van ingewikkelde machi nerieën en zakken diplomatieke post tot valse gebitten en kostbare diamanten. „Wat wordt er ajzo „verscheept?" hebben wij aan de A.O.A. (American Overseas Airlines) gevraagd.. Men liet ons een aantal „vrachtmanifesten" zien en het aantal goederen, dat daarop stond vermeld, was even groot in hoe veelheid als fantastisch van hoedanig heid: boeken, kostbare dlerenvellen, machinerieën, le'vensmiddelen, diaman ten (ruw en geslepen), staven goud, geneesmiddelen, zeldzame bloemen enz. enz. .Mercy shipments", dat wil zeggen: transporten van goederen, die een lief dadige of menslievende bestemming hebben, komen herhaaldelijk voor. Ten minste drie maal per week wordt het „wondermiddel" streptomycine van Amerika naar Europa gevlogen. De oude tuinman van Trygve Lee, de Noor se Secretaris-Generaal van de UNO, kreeg laatst van zijn voormalige chef zo'n zending. Deze was bestemd voor zijn zoon, die zwaar ziek was. Een briefje naar het hoofdkwartier van de U,NO in Lake Success bracht uitkomst. Een groot aantal zieken in Europa heeft reeds van de AOA fruit toege zonden gekregen. Oen tbc-patiënt in het Rode Kruis Sanatorium te Sant poort was een van hen en een Berlynse jongen, die aan een merkwaardige kwaal leed en die alleen kon leven op een diëet van bananen, kreeg uit Ame rika 50 kilo van deze vruchten. In 1946 werd in Denemarken een grootscheepse campagne tegen de tbc op touw gezet, waarvoor een millioen kronen was uitgetrokken. Het plan kon aanvankelijk geen doorgang vinden, omdat men niet over voldoende Rönt- gen-materiaal beschikte. Een telegram naar New York was voldoende. Enige dagen later landde er te Kopenhagen een vliegtuig, met het gevraagde aan boord. Een jaar later brak er in Egypte de beruchte cholera-epidemie uit, bij de bestrijding waarvan ook Nederland krachtdadig heeft geholpen. Amerika stuurde 2500 kg geneesmid delen. die door de lucht van New York naar Londen werden gebracht en van daar naar Cairo. E% wordt ook veel goud per vliegtuig vervoerd. Onlangs bracht men aldus, onder zware geleide, een kleine 4% ton goudstaven van Londen naar New York Het betrof hier een betaling van de Bank of England aan de Federal Re serve Bank in New York. En, nog slechts een paar weken geleden, vloog de A.O.A. een lading platina (ruim 35 kg) en rhodium (ongeveer 3JA kg) van New York naar Frankfurt, waar men dit edele metaal nodig had bij de ver vaardiging van bepaalde kunstmest stoffen. Waarde van het transport: 109.200 dollar. Regelmatig worden er zware machi nes gevlogen. De zwaarste was een ge nerator met een gewicht van haast 4500 kg, die in New York was besteld en die bestemd was voor een Ameri kaans schip, dat in een van de Engelse' havens lag. De generator was verze kerd voor een bedrag van 20.000 dol lar en verpakt in een kist met afme tingen van 4 bij 1 bij 1 meter. In het zelfde vrachttoestel bevond zich een vliegtuigmotor (gewicht 1500 kg waarde 15.000 dollar) die naar Shannon op Ier land moest en een domme kracht van 500 kg die Frankfurt tot bestemming had. Deze ongewone lading werd gecomple teerd met 250 kg insectenpoeder, be stemd voor Brussel, en twee levende papegaaien, waarop in Frankfurt werd gewacht. «en groot aantal ruwe diamanten is reeds door de lucht van New York naar Amsterdam gebracht. Daar werden ze geslepen en vervolgens, in bewerkte toestand, terug naar New York ver voerd. De beroemdste edelsteen, welke wij. in manifesten ontdekten, was een zwarte diamant van niet minder dan 251 karaat, die in Januari van dit Jaar van Londen naar New York werd ge vlogen om daar te worden tentoonge steld. Bepaalde goederen moeten met de grootste spoed worden vervoerd, b.v. ge neesmiddelen of levensmiddelen, die ge makkelijk kunnen bederven. Zo kwam er verleden jaar in New York, compleet verpakt en in het ijs, een lading aan van 7500 kg kabeljouwlever. Deze deli catesse kwam uit Newfoundland en de kabeljouwen, die haar hadden opgele verd. waren 20 uur van te voren nog niet eens gevangen! Tot de regelmatige ladingen behoren ook belangrijke documenten. Elke week brengt de A.O.A. b.v. 250 kg papieren van de U.N.O. naar Londen en Genève. Vrijwel elke vlucht gaat er diplomatieke post mee, behalve natuurlijk een lijvige lading gewone post. Ongeveer 15% van de dagelijkse la ding van Amerika naar Europa be staat uit films-journaals en speelfilms. Dit zijn allemaal „normale" goederen. Wij haalden uit de vrachtmanifesten ook de volgende voorbeelden van onge wone ladingen: 200 valse gebitten van New York naar Stockholm (spoedbe stelling!), een paar dozijn stemgeluid mechaniekjes (voor een poppenfabriek) naar Ierland, een „proej" zending z.g. blaaskauwgummi naai- Oslo, verder kunstledematen, levende huisdieren, slangenvellen voor schoenfabrikanten, instrumentaria van goochelaars met en zonder levende dieren erbij en nog veel V.M. IIOOFDRECHERCHEUR SCHAAP TER DOOD VEROORDEELD. De Groninger Kamer van het Bij zonder Gerechtehof te Leeuwarden ver oordeelde vanmorgen de 46-j. hoofdre chercheur Pieter Schaap conform de eis tot de doodstraf. S. behoorde des tijds tot de zgn. Amsterdamse recherche op het hoofdkantoor van de S. D. te Groningen. Hij maakte deel uit van executiepeletons te Anlo en BakkeVeen. In laatstgenoemde plaats schoot ,hy alleen tien personen neer. Voorts was hij enige tijd werkzaam bij het bureau Joodse zaken te Amsterdam, in welke functie hij tal van Joden arresteerde. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gra- venhage (vac P. v. d. Kraan) H. M. Cnossen te Breukelen; te Koudekerke (2e pred.pl.) M. Enker te Cadzand; te Dub beldam (2e pred.pl.) (2e maal) L. Emmer- zaal te Ommen. Bedankt voor Beekbergen K. Chr. v. Gorcom- te 's Gravenzande; voor Nleuw- Bulnen H .Engelsma te Vollenhove; voor IJssclstein J. R. Cuperus te Doornspijk. Aangenomen naar St. Johannesga K. Mledema. zendeling-leraar te Leeuwarden; naar Oosterhout C. C. BUtz, res.-leger- pred. te Harderwijk, die bedankte voor Paesens. Geref. Gemeenten Beroepen to 's-Gravenhage J. W..Kersten, cand. te Rot terdam. BOSKOOP DE HEER J. ZWARTENDIJK 25 JAAR HOOFD VAN DE AVOND- TUINBOUWCURSUS. Ter gelegenheid van het feit, dat de heqr J. Zwartendijk 25 jaar verbonden is geweest als hoofd van de avond- tuinbouwcursus, heeft de heer G. J. van Noordt, voorz. van de afd. Boskoop van de%My. voor Tuinbouw- en Plantkunde, onder een hartelijke toespraak aan de heer J. Zwartendijk aangeboden een wandbord. Het bord is gemaakt door de firma Goedewagen te Gouda, en uitge voerd in zwart, wit en goud. Het ont werp is door een deskundige van de firma gemaakt naar aanwijzingen van de heren G. J. van Noordt en J. J. van den Berg. Het stelt voor in het midden een gezicht op een Boskoopse kwekerij, met loods, kassen en bakken en op de rand diverse voorstellingen het onder wijs betreffende, waartussen verschil lende bloemen en heestergewassen. De heer Zwartendijk was met dit ge schenk ten zeerste verrast en zelde in zijn dankwoord, dat het geschenk door hem zeer gewaardeerd werd. HAZERSWOUDE Burgerlijke Stand Geboren: Catharlna d. van W. Zinted en E. C. Verbeek: Hen- drina, d. van J. Noorwinden en G. van den Dool. Ondertrouwd: Nanne Wlerlnga, 47 Jaar en Gerarda Jacoba Spaargaren. 53 Jaar; Arie Pieter VerwelJ, 41 Jaar en Neeltje van Roon, 53 Jaar. Getrouwd: Arie van Aalst en Cornelia van Tol; Jacobus Adrlanus van Haastert en Petronella Johanna Heemskerk. RIJPAVETERING Een gevaarlijke medeminnaar Toen Zaterdagavond de heer J. B. uit Roe- lofarendsveen zich. zoals gebruikelijk, naar zijn meisje te Rypwetering begaf, werd hij onverhoeds aangevallen en tegen de grond geslagen. Met een perso nenauto moest hij met een hersenschud ding weer huistoe gebracht worden. Men veronderstelt dat een medeminnaar zich aldus op zijn rivaal wilde wreken. ROELOF ARENDSVEEN ONGEVAL. Doordat Zaterdagavond G. de Koning Thz. met zijn fiets in die van zijn vriend verward geraakte, kwam hij zóó ernstig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nadat dr. v. d. Bijl hem had verbonden, werd hij per per sonenauto naar huis vervoerd. KATWl/K AAN DEN RIJN De nieuwe verkeersweg. De Provinciale Weg Den Haag-Katwiik- Noordwljk-Haarlem. reeds voor de,oorlog onderhanden genomen, bleef tengevolge van de oorlog voor het gedeelte, Wasse- naarse weg-NoordwJJkerweg, onafgebroken liggen tot hinder van de vele automobi listen. Enkele maanden geleden ls het onafgewerkte gedeelte onderhanden ge nomen en Zaterdag 1.1. ls het gehele tra ject gereed gekomen zodat het grote ver keer thans de nieuwe weg onder het Viaduct aan de Zeeweg volgt. Een zeer grote verbetering. tuinbouwo verzicht. „Hoe genoeglijk rolt het leven, des ge- rusten landmans heen". Zo dichtte de landbouwer-dichter Poot meer dan 200 laar geleden. Het zal er 200 Jaar terug wel Iets anders uitgezien hebben dan tegen woordig. Doch dat het de landman aan niets ontbroken zal hebben nemen wij ook niet aan. Wél dat het toen Iets „genoeg lijker" geweest zal zijn. Er moge aanmer kelijk meer Inkomen, de zorgen zlln ln de tegenwoordige tijd van die aard dat men het „genoeglijke er spoedig aflaat. In de verschenen week ^as de handel lus teloos, er was voor geen enkel product voldoende belangstelling en Indien er de minimumprijzen niet bestonden zou on getwijfeld een deel van de aanvoer onver kocht gebleven zijn. Van Waspeen ln de afwekende kwaliteit ls er trouwens door- gedraald. Het ls trouwens al verslechterd toen de export naar Duitsland beperkt moest worden. Dan komt direct tot uiting hoe broodnodig we onze Oosterburen voor onze afzet behoeven. Bloemkool Ia no teerde steeds van f. 22 tot f. 30. De massa ging echter voor f. 22 tot f. 24 en dit ter wijl de aanvoer sterk aan het verminderen ls. Rode kool bleef geregeld Iets boven de minimumprijs van I. 6 tot f. 8. Een veel te lage prils. Gele kool Idem te laag en Groe ne kool voor 1.6.10 tot f. 8.20 kan ook moeilijk lonend genoemd worden, Waspeen met een middenprljs van f.8 tot f. 10 voor lste soort ls mede onbevredigend óm maar niet te spreken van uien, kroten en andijvie welke artikelen allen veel te laag ln prils staan en de vooruitzichten zyn van die aard dat geen tuinder zich Illu sies maakt over een goede uitkomst der najaarsproducten. Gelukkig hebben de eerste 9 maanden van 1948 een zeer be-, vredlgende uitkomst gegeven. Een klein stootje kan dus opgevangen worden. Maar dat geeft toch geen bevrediging. Bevredi ging vinden thans, naar we aannemen mogen, alleen de consumenten die thans. Indien de bekende tussenschakel het niet te bont maakt, voor een redellik prllsje zich van groenten kunnen voorzien. 't Heeft trouwens een goede zijde dat die ook eens een beurt krijgen! Kath. Jongemannen vierden feest. Bij gelegenheid van de opening van het winterseizoen gaf de Katholieke Jonge mannen beweging een feestavond ln het Parochiehuls waarvoor medewerking ver leenden de „Kajoma-toneelgroep" en de „Kajoma-band" belde te Wassenaar. Na een hartelijk openingswoord door de voor zitter, kregen al spoedig de „Kajoma's" de gelegenheid om van hun kunnen te doen blijken door opvoering van de klucht ln drie bedrijven: „Kidnappers". Al spoedig bleek dat de rolverdeling ln goede handen was. Een daverend applaus na leder be drijf bewees dit overduidelijk. De Kajoma- band zorgde voor de muzikale omlijsting. De geestelijk adviseur sprak het slotwoord. Tot ouderling der Geref. Kerk ls ge kozen de heer R. van Delft. LISSE Afscheid ds Hadders In een volle kerk nam Zondagmiddag ds J. Hadders, Ned. Herv. pred., af scheid van de Gemeente Lisse, met een ernstige predikatie uit 1 Petrus 1 25 met het thema: „Het. Woord des Heere bestaat in der Eeuwigheid". Ds Hadders bepaalde zijn hoorders bij 't Woord, dat dit zelfde Woord was van Jesaja tot het volk van Israël, en Petrus tot de verstrooiden in Azië predikte, dit zelfde Woord ook nu wordt gepredikt en zal gepredikt worden tot in Eeuwigheid. Spr wekt de Gem. op vast te houden aan het Woord, hetwelk Christus heeft vervuld. Woorden van afscheid werden nog gesproken door ouderling De Vries en ds mr G. A. Alma. Ten slotte zong de Gem. haar scheidende leraar Ps. 134:3 toe. Burgerlijke Stand Geboren: Klaas Martlnus, z. van M. Slootweg en A. G. Tromp; Jacobus Theodoras, z. van W. P Beyk en M. M. v. d. Voort; Pieter Jo hannes, z van P. J. Segers en A. C Valk; Jacobus Johannes, z. van J. Goedemans en C. H. Zonneveld; Gerardus, z. van C. Lemmers en C. Heemskerk: Elisabeth Jo hanna Maria, d. van A. W^ Mens en J. C. Bemelman; Petronella Catharlna Maria Majella, d. van P. N. v. d. Ploeg en C- C. van Styn; Hermanus Jacobus, z. van A. Planje en G. W. Buhrs. Ondertrouwd: J. Q. Vink en C J van Dyk: F. Th v. Rijn en J. G. M Kors, Getrouwd: W. C. v. Es en T. de Groot: M. H. v. d. Poll en M. J. v. Dyk; L. v. d. Meer en C. J. Mlelo. Overleden: Arie v. d. Leeden, 64 Jaar, echtg. van J. A, Feelens. VALKENBURG Geen duikvluchten meer boven het dorp. Op het verzoek van burgemeester De Wilde aan de minister'van Marine a.l. om het beoefenen van z.g. duikvluchten ln verband met het laatste vliegtuig ongeluk niet meer boven ons dorp te doen plaats vinden, heeft de Minister geantwoord dat deze duikvluchten ln het vervolg elders zullen, worden uitgevoerd. Diefstal opgehelderd. Vermeldden we al eerder dat bij de rijwielhandelaar R. een bedrag van f. 1000 werd ontvreemd, thans ls dank zy de activiteit van de politie-postcommandant deze diefstal opgehelderd, Zy werd ge pleegd door de Gebr. v. L. uit Den Haag. Beiden zijn goede bekenden van de politie. Een van herf heeft nog 2 vonnissen te goed. Burgerlijke Stand Geboren: Adrlanus z. van A. Gravekamp en M. C. Salman; Hendrik, z. van A. Oudshoorn en J. G. Verhoef, Anna Maria, d. van A. F. v. d. Weyden en M. A, Hogenes. Getrouwd: N. v. Krimpen en H. v. Dyk; C. v. d. Marei en M. Blnnendyk; H. Mak en N. v. Dyk. VOORHOUT Wichelroede-onderzoek van „dode grond" PLAAG VOOR DE NARCISSENTEELT WORDT ONDER HANDEN GENOMEN De bekende Nederlandse wichelroede loper W. Hulsegge uit Gorssel heeft bij enkele kwekers te Voorhout een wichel roede-onderzoek ingesteld op gronden, waar zogenaamde „dode grond" voor komt, Ijet verschijnsel dat narcissen teelt op bepaalde zonder enige aanwijsbare oorzaak plotseling door „wortelrat" aan getaste plaatsen onmogelijk wordt. Over het algemeen st<fcid men in kwekers kringen vrij sceptisch tegenover een dergelijk onderzoek, waarvan men geen heil verwachtte, doch de onrtfstbarencfe omvang, die het kwaad allengs begon aan te nemen, verleidde enige kwekers er toe, op onderzoek van hun gronden aan te dringen. Bij dit onderzoek slaagde de heer Hulsegge er in, zonder bekend te zijn met de plaatsen waar het verschijnsel van de dode grond optrad, aan te wijzen op welke gedeelten van de velden afwij kingen te vinden waren, die mogelijk oorzaak waren van een belemmering in de groei der narcissen. Zijns inziens was de oorzaak daarvan de aanwezig heid van gasconcentraties in de grond, die met een gewone „antenne" waren op te sporen De heer Hulsegge achtte het niet verantwoord, reeds th&ns voor spellingen te doen over de wijze, waar op -het kwaad kon worden bestreden. Daarvoor zijn nog verdere onderzoekin gen nodig, die thans en volgend jaar met kracht zullen worden voortgezet. Vele kwekers wachten thans met be langstelling af. of wellicht od deze wilze een middel kan worden eevonden tegen het onrustbarende verschijnsel dat be paalde percelen bollengrond schijnbaar „blijvend" voor de narclssenteelt onge schikt worden. Bon voor waspoeder (Van een speciale correspondent) Naar wij vernemen zal Donderdag a.s. een bon voor 250 gram waspoeder worden aangewezen. De D- en E-groepen ontvangen een 'dubbel rantsoen. Cochran sprak I/2 uur met Soekarno DE EVENTUELE HERVATTING DER BESPREKINGEN. Antara meldt, dat het Amerikaanse lid der C. v. 'G. D., Merte Cochran, gisterochtend een onderhoud heeft gehad met president Soekarno, dat anderhalf uur heeft geduurd. 0 9e P.NJ.' en de Masjoemi hebben in een bekenmaking in verband met de mogelijkheid van hervatting der poli tieke besprekingen tussen de Republiek en de Nederlanders verklaard, niet gun stig te zijn gestemd voor een hervatting, zolang niet is voldaan aan de volgende voorwaarden; opheffing van de econo mische blokkade door de Nederlanders en garantie van de diplomatieke on schendbaarheid voor de leden der Re publikeinse delegatie en het personeel dier delegatie, gelijk zulks is neerge legd in de motie van het werkcomité van het K.N.I.P. van 20 Augustus j.l. Kasman Singodimedjo, de secretaris generaal van de Masjoemi, verklaarde, dat zijn party niet bereid is, haar standpunt ten aanzien van een hervat ting der besprekingen uiteen te zetten, daar zy er de voorkeur aan geeft, de adviezen af te wachten van de leden van het Republikeinse kabinet, die te vens lid zijn van de Masjoemi. Wel ver klaarde hij, dat de Masjoemi in het al gemeen de regering-Hatta steunt. ALLEEN RADEN ABDOELKADIR ZAL AFTREDEN. Aneta meldt uit Batavia dat slechts een der naaste medewerkers van dr Van Mook in verband met diens heengaan 's lands dienst zal verlaten, namelijk Ab- doel Kadir, hetgeen wij reeds bericht ten. Het „Dagblad" voegt hieraan toe: „Mocht by sommige anderen misschien het voornemen hebben bestaan, dit voorbeeld te volgen, thans hebben zy hiervan in elk geval afgezien". „VERENIGING ZWITSERLAND- NEDERLAND" GESTICHT. Zaterdag is in de aula van de univer siteit van Bern de „Vereniging Zwitser land—Nederland" gesticht, die zal stre ven naar toenadering tussen Zwitser land en Nederland. Voorzitter is prof. dr P. Casparis uit Bern. Aan de stich- tingsbiieenkomst namen o.a. deel Jhr. Beelaerts van Blokland, baron Van Haersolte, gezantschapsraad bii het Ne derlandse gezantschap te Bern, verte- senwoordigers van de „Stichting Ne derland—Zwitserland" en de Nederland se consuls ln Zwitserland. MONTGOMERY WILDE DE „CHRYSANT" HEEL GRAAG! Na drie Jaren kweken gelukte het de heer H. Heusinkveld te Lichtenvoorde om een nieuwe troschrysant te winnen. Te Amsterdam behaalde hij met deze nieuwe aanwinst een hoge onderschei ding. In antwoord op een verzoek aan veldmaarschalk Montgomery om deze variëteit zyn naam te mogen geven be richtte deze: „Heel graag". In het voorjaar zal Montgomery een aantal stekken ontvangen van de nieu we chrysant, waarvan het hart roodach tig oker,.de rand lichtoker is. GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY BEZOEKT ONS LAND. Naar het ANP verneemt zal de Fran se generaal De Lattre de Tassigny Woensdag a.s. ons land bezoeken. SCHNEIDER CONTRA DE STAAT NIET ONTVANKELIJK VERKLAARD 7 October zyn, gelyk gemeld, in kort geding voor de president der Haagse rechtbank, mr A. S. Rueb, de pleidooien gehouden in de zaak van de heer J. H. M. Schneider te Delden contra de Staat der Nederlanden, de minister van Econ. Zaken, mr Van den Brink en de direc teur van de Distex. mr Van der Poel. De president der rechtbank, heden morgen in dit kort geding uitspraak doende, heeft de heer Schneider niet on- vankelilk verklaard ln zijn eis. allereerst niet ontvankelijk tegen de tweede en derde gedaagde, zijnde deze organen van de staat; zij traden niet privé op. Ook niet tegen de Staat. De vordering tegen de Staat zou al- 'een gerechtvaardigd zijn, als er sprake was van aantasting van een burgerlilk °tht; dit is naar het aanvankelijk oor deel van de president niet het geval. Ook in de eis tot lnschrilving bil de Dis tex verklaarde de president de heer Schfieider niet ontvankelijk; hij werd te vens veroordeeld in de kosten van het geding. ECONOMISCH ADVISEUR ROEMEENSE LEGATIE TE PARIJS UITGEWEZEN. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Victor I non es cu, economisch adviseur van dé Roemeense legatie te Parys, die door de Franse politie op 15 Oct. in hech tenis werd genomen, het bevel heeft gekregen Frankryk te verlaten. Een woordvoerder "van het ministerie verklaarde, dat Inonescu niet officieel geaccrediteerd is als diplomatiek verte genwoordiger. MARSHALL UIT ATHENE VERTROKKEN. De Amerikaanse minister yan Buiten landse zakpn, Marshall, verklaarde van daag by zyn vertrek uit Athene: „Ik was zeer verheugd naar Athene te gaan, waar ik zelf weinig zag, doch des te meer hoorde." Marshall weigerde vra gen van verslaggevers te beantwoerden „omdat ik in verband met de huidige cri- tieke stand van zaken en onderhande lingen uiterst; voorzichtig moet zyn." Marshall vliegt naar Rome, waar hy vandaag en morgen zal vertoeven. De atoom-energie DE POLITIEKE COMMISSIE. De politieke commissie der VN is van daag begonnen met de discussie over het rapport van de sub-commissie voor de atooménergie. Deze oommissie is er niet in geslaagd een resolutie óp te stellen, die de Oosteiyke en Westeiyke voorstellen voor de contróle van de atoombom in zich verenigt. De sub commissie hechtte met 8 tegen 2 stem men (Sovjet-Unie en Oekraïne) by 1 onthouding (India) haar goedkeuring aan een geamendeerde Canadese reso lutie. Deze adviseert de algemene ver- gadering de algemene bevindingen van het rapport van de commissie voor atoomenergiq goed te keuren; geeft uit drukking aan „de grote bezorgdheid over de impasse, die bereikt werd in het werk van de atoom-commissie en betreurt, dat er geen algemene over eenstemming werd bereikt; verzoekt de zes initiatiefnemers van de algemene vergadering tot de resolutie van 24 Ja nuari 1946. die permanente leden zyn van de atoom-commissie, samen te ko men en overleg te plegen inzake de mogeiykheid van het bestaan van een basis van overeenkomst t.a.v. de inter nationale contróle op de atoomenergie om haar aanwending voor vredelievende doeleinden te verzekeren. Een Sovjet-resolutie, die de commis sie voor atoomenergie verzoekt haar werk te hervatten en een ontwerp-con- ventie voor te bereiden voor geUjktydi- ge contróle en verbod van de atoom bom werd in de sub-commissie met 7 tegen 2 stemmen (Sovjet-Unie en Oekraïne) by twee onthoudingen (Ecu ador en India) verworpen. BRAMUGLIA VOERT WEER BESPREKINGEN. Naar vernomen wordt, heeft de Ar* gentynse minister v. Buitenlandse Za ken, Bramuglia, die tydelyk het voor zitterschap van ,de Veiligheidsraad waarneemt, in de loop van de ochtend het hoofd van de Russische delegatie, Wysjinskl, ontvangen. Men meent te wqten, dat Bramuglia in de loop van de middag de afgevaar digden van de drie Westeiyke mogend heden zal ontmoeten. Morgenoohtend zullen de zes „neutra len" byeeiikomen vóór de vergadering van de Veiligheidsraad, die morgen middag gehouden wordt. GROOTSCHEEPSE ACTIE TEGEN ZWARTHANDELAREN IN SOVJET-SECTOR. De Sovjet-Sector van Beriyn werd hedenmorgen hermetisch afgesloten, toen Duitse politie op last van de Sov jets, een grootscheepse actie begon te gen zwarthandelaren. Contróleposten werden by alle wegen en bruggen aan de sector-grens uitgezet en alle voertui gen en voetgangers aan een onderzoek onderworpen. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN NOORD-WESTFALEN. In Rynland-Westfalen waar gisteren gemeenteraadsverkiezingen plaats had- den zyn de voorlopige uitslagen van 87 .kiesdistricten met ongeveer 5.200.000 kiezers bekend gemaakt. Men wacht nog op de uitslag in zes districten. r'ercentsgewyze luidt de uitslag als volgt: C.D U. (Christeiyke democraten) 37.6 sociaal-democraten 36 cen trumpartij 9.1 communisten 8 li beralen 7 radicaal-socialisten 1 conservatieven 0.3 Rynlandse Volks party (separatisten) 0.3 onafhanke- ïyke candidaten 0.3 Volgens deze voorlopige en onvolledige uitslagen boe ken de communisten ongeveer 6 ver lies vergeleken met de parlementsver kiezingen van April 1947. Daarentegen is er 4 winst tegenover 1947 voor de sociaal-democraten ln de grote steden en biyven de christeiyke democraten ongeveer op hetzelfde peil. zy hebben in de landbouwgebieden byna al de stemmen teruggewonnen, die zy in de grote centra verloren. Voor geheel Rynland Westfalen be draagt het percentage uitgebrachte stemmen ongeveer 70 en in het Ruhrgebled 65 I'OLITIEPREFECT VAN THURINGEN GEARRESTEERD? De politieprefect van Thueringen, Ru- di Rausch, is, met de procureur-generaal Wollfen, aangehouden en te Weimarge- vangen gezet, meldt de met Britse ver gunning verschijnende „Telegraf Volgens deze krant zouden deze beide ambtenaren aangehouden zhn op het ogenblik dat zij de Russische zone wil den ontvluchten, VERKIEZINGEN IN TURKIJE. De verkiezingen, die gisteren in 13 dis tricten zijn gehouden, zijn rustig verlo pen. Volgens de eerste niet-offlciële be richten was het getal kiezers vrij gering. Van de zyde der republikeinse volkspar ty verklaart men dat 20 der kiezers is opgekomen, de oppositie beweert dat slechts 7 is opgekomen. In de loop van de dag zullen de Juiste c\jfers bekend woTden gemaakt. Men is er reeds practlsch zeker van, dat al de candidaten van de republikeinse volks party gekozen zijn. De democratische partij en de volkspartij (oppositie) heb ben geen candidatenUjsten ingediend, daar zij hun leden hadden geadviseerd de stemming te boycotten. Deze party en achten de kieswet onvoldoende. Ver der hebben de onafhankenlke candida ten gèen rol van betekenis gespeld. IS DAT NIET AL TE PESSIMISTISCH? Dr. Ralph Singleton Sr., wetenschap- peiyk medewerker aan het nationale laboratorium te Brookhaven (V. St.), heeft verklaard, dat de dodelijke uitwer king van de atoombombardementen van Hirosjima en Nagasaki „uiteindelyk mis schien haar weg zal vinden naar onze kusten en het niet onmogehjk is, dat onze nakomelingen er de invloed van ondervinden". Het laboratorium van Brookhaven op Long Island ls een be- langryk centrum voor de opleiding van studenten, die gevorderd zyn in de we tenschap van de kernphysica en andere daarmede verband houdende weten schappen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3