Inlepm-periode loopt niet at op 1 Jan. a.s. Ondeskundige voorlichting oorzaak van Alphense gasovendrama Conservatieven bereiden zich voor op de stormloop DONDERDAG 14 OCTOBER Verkiezingen in Indonesië voorlopig onmogelijk Nu het federaal overleg in Den Haag ten einde is en de vertegenwoordigers van Indonesië in verschillende groepen wederom de terugreis aanvaarden, heb ben wij ons gewend tot de voorzitter en de secretaris van het BJF.O„ r=sp. de heren Bahrioen en mr Vleer. De heer Bahrioen gaf uiting aan zijn tevreden heid over het bereikte resultaat. De federalisten „hebben zeker niet het gevoel, dat zij met een kluitje in het riet zyn gestuurd" betreffende de tijdsduur der interim-periode ver klaarde de heer Bahrioen: eigenlijk zou de interim-periode moeten aflo pen op 1 Jan. a.s. Dit is echter om allerlei redenen onmogelijk. Thans is overeengekomen, dat na I Jan. a.s. de F.I.R., gehoord hebbend de Federale Raad, aan de Kroon voor stellen kan doen omtrent de duur van de iriterim-periode. Een bepaalde datum is echter op dit ogenblik nog niet te noemen, aangezien de praktijk van de nieuwe wet dient te worden afgewacht. Over het contact met de Republiek op basis van het resultaat der in Den Haag gevoerde besprekingen was in het V.F.O. als zodanig niet gesproken. Wel is de kwestie informeel besproken, maar hierover wenste men zich verder niet uit te laten. Gevraagd over de mogelyk- In Batavia vreest men Verwarring en onzeker beleid VOORSTEL COCHRAN TEN NAUWSTE BIJ JONGSTE GEBEURTENISSEN BETROKKEN. Onze correspondent tc Batavia tele grafeerde ons hedenmiddag: Een Re publikeins woordvoerder verklaarde over de ontslagaanvrage van dr Van Ulook, dat Den JHaag door het aan vaarden dier aanvrage lijnrecht zou handelen tegen de inzichten van Washington, wAar men Van Mooks inzichten steunde. Met belangstelling wordt thans de reactie afgewacht van het State Department. Door deze opzienbare gebeurtenissen is het tevens duidelijk geworden; waar om het Amerikaanse lid van de Com missie van Goede Diensten Cochran zo star aan zijn oorspronkelijk bemidde lingsvoorstel vasthield, aangezien de controverse BeelVan Mook ten nauw ste bij dit voorstel betrokken was. Het oorspronkelijke plan immers was voor de Republikeinen aanvaarbaar, doch het Nederlandse tegenvoorstel niet. Fe derale kringen te Batavia vermoeden, dat Van Mpok heeft getracht Den Haag tot een compromis te, bewegen betref fende de samenstelling van de Interim regering, welk compromis ook voor Djokja aanvaardbaar zou zijn. Den Haag echter zou daartegenover de me- ming der federale vertegenwoordigers te Den Haag hebben uitgespeeld. Van Mook wist. op grond van eerder opgedane ervaringen, dat besprekingen met de Republiek over het Haagse plan inzake de vorming der Interimregering "onvruchtbaar zouden zijn en trachtte door tegenvoorstellen -de basis van- de resolutie der Bandoengconferentie aan vaardbaar te maken voor de Republiek. Cochran zou hieraan medewerking heb ben verleend. De Republikeinse woordvoerder acht te de thans geschapen situatie ongun stig voor de Republiek en bracht tevens hetbezoek van Sjahnr aan Batavia met-de huidige ontwikkeling in verband. Men bedenke daarby. dat Sjahrlr, en Darmasetiawan met aanhangers te Ba tavia het Bandoengvoorstel onvoor waardelijk afkeurden, terwijl Djokja het gunstiger ontving. De aanwezigheid van Sjahrir te Batavia wekt het vermoeden, dat de Republiek te Batavia een muur Van onverzettelijkheid wil oprichten. Algemeen wordt gevreesd, dat ten gevolge van het vertrek van Van Mook grote verwarring zal ontstaan in de ambtelijke organen tc Batavia, en dat de vaste beleidsvoering ern stig geschaad zal worden door de on zekere positie van vele departements hoofden. V.m. vice-premier Setyadjit vermoord? held, dat het thans bereikte resultaat eventueel nog critiek zou ondervinden van de zijde der regeringen en parle menten der deelstaten, antwoordde de heer Bahrioen: „wij zijn van mening, dat deze regeringen het thans bereikte resultaat zeker ten volle kunnen ver dedigen. Of de parlementen hierachter zullen staan moet echter worden afge wacht". Op een desbetreffende vraag ver klaarde de voorzitter van het B.F.O., (lat bet' hem niet onwelgevallig zou zijn geweest, indien de Nederlandse regering met de federalisten contact had gezocht bij de opstelling der tegenvoorstellen, welke via de G. v G. D. aan de Repu bliek zijn gedaan. Bahrioen gaf voorts als zijn ver wachting te kennen, dat een Republi kein gekozen zou worden 'als lid van de interimregering, ook indien op het ogenblik der verkiezing nog geen over-, eenkpmst met de Republiek zou zijn be reikt. Of deze benoeming eventueel zou worden aanvaard valt echter op dit ogenblik onmogelijk te voorspellen. Betreffende het plan-Cochran, in het bijzonder het punt der algemene verkiezingen op zeer korte termijn, was de heer Bahrioen van mening, dat deze verkiezingen volstrekt on mogelijk zijn. Öp dit ogenblik kunnen de Republi keinen buiten hun gebied vrij propa ganda maken, maar voor andersden-* kenden is dit binnen de republiek on- mogplijk zonder persoonlijk levensge vaar Bovendien, wie zou deze verkie zingen moeten organiseren?" aldus de heer Bahrioen. Ook de vertegenwoordigers van de minderheden, met namede heren mr Blaauw en Smith, gaven als hun me ning te kennen, dat de Nederlandse re gering zich uiterst, soepel had getoond bij de besprekingen met de federalisten. Zij waren echter over het resultaat van het overleg voor zover het de belangen van de door hen vertegenwoordigde groep betreft, minder optimistisch en gaven uiting aan enige bezorgdheid voor de toekomst Als reactie op de berichten over de ontslagaanvrage van dr. Van Mook verklaarde de heer Smithover de politieke verdiensten van de heer Van Mook wens ik mij in het geheel niet uit te laten. Wel meen ik te mogen constateren, dat wij dr Van Mook geen enkele dank verschuldigd zijn voor hetgeen hij, gedaan heeft voor de Sociale nositie van de Nederlanders in Indonesië het htizo"der voor de norloersslachtoftprs De hp°r Blaauw drukte ziin split l^t over hot feit. dat dr Van Monk op dit moment heengaat. Berucht misdadiger gegrepen Fascisten demonstreren te Rome Onze Romeinse correspondent meldt: Twee weken geleden hebben ruim 200.000 communisten uit heel Italië de terugkeer van Togliatti in de politieke arena gevierd. Dat was een vrij on- schuldige, als men wil wat ruwe, carna valsvertoning. Maskeradepakjes en slecht uitgevoerde volksdansen. De pers schreeef ovèr „la kermesse érotique" van x'ogiiatti. ueen verstoring der openbare orae in ieder geval. Daarop belegden de neo-fascisten een Zelfvertrouwen gerechtvaardigd (Van onze Londense correspondent). De Britse conservatieven hebben op hun jaarlijks congres opnieuw blijk ge geven van hun herwonnen zelfvertrou- „„„.„J, I wen- ZÜ bereiden zich thans voor op grote meeting. Op het laatste ogenblik 1 stormloop, welke naar hun overtui- ui o trlTlrr T O W/\l in 1 Onfi o.vl nrvn „n*re>n,-n/aY\ ontaeKte ae politie mei erg schran derwat het eigenlijke doel was: pres sie oelenen op ae rechters, .die het ge-^ drag züllen moeten beoordelen van* maarschalk Graziani, de man die tot het laatste ogenblik aan de zijde der Duitsers tegen de geallieerden en tegen de Italiaanse partisanen heeft gevoch ten. De, meeting werd dus verboden, maar ae neo-iascisten, uit heel Italië bijeengekomen, wilden met alle geweld demonstreren en zy hebben van 's mid dags vier uur tot 's avonds tegen mid dernacht de biiinenstad onveilig ge maakt. Op allerlei punten werd gevoch ten. De neo-fascisten zijn uitsluitend lieden, die terug verlangen naar de dagen van Mussolini, fanatieke jongelui, fel nationalistisch, die dromen van de glorie der komende gevechten en van de Italiaans-Duitse elndoveravInning. Zy verfoeien Rusland en verachten het democratische Westen. De politie was vele uren lang in het geweer. Charges werden uitgevoerd met jeeps en geblin deerde auto's en de gummi-knuppel weia niet gespaard, waarDij onvenny- delijk ook onschuldige voorbijgangers wel eens een tik kregen. Maar de neo fascisten zijn t-aai en talrijk. Zij mar cheerden met vliegende vanen, jellend en Jotiwend. door de Vla Venetio wear zij zeer speciaal demonstreerden tegen de Amerikaanse ambassade. Ten slotte bleef de politie echter de baas. De mee ting heeft niet plaats gevonden. Er zijn lis pesonen gearresteerd en een veer tigtal gewonden. Auto van Hitier te koop (Van onze Paryse correspondent) ging Labour in 1950 zal omverwerpen, In de eerste helft van dit jaar nam hun ledenaantal met meer dan een millioen toe en de grijze lord Woolton, de partij-organisator, haalde in drie maanden tijd ook nog een millioen pond voor de strydkas op. Er is vooral een sterke toeloop van jongeren. Ook aan de universiteiten is een zwenking ten gunste van de tories merkbaar. De verjonging van de partij maakt de generatiestrijd, die er al lang gaande is, heviger. De partij vormt geen afgebakend geheel, maar is een men gelmoes van allerlei, vaak tegengestel de groepen. Churchill, de partijleider, die nooit een conferentie bijwoont, doch alleen op de laatste dag voor het grote vuurwerk zorgt, staat min of meer ter zijde van zijn eigen partij. Een figuur als hij is moeilijk In een vakje onder te brengen. Jarenlang lag hij met de par tijleiders overhoop, zoals duidelijk uit zijn nieuwste boek blijkt. Op het ogen blik zijn het de „jongeren" van middel- bare leeftijd, zoals Oliver Stanley, j die ook" door onderlinge" tegenstellingen Do U" Dl avo TJova1>J Jlln.i ,llo 1ivv houden, waartoe Labour thans besloten heeft, zal ongedaan gemaakt worden. Tegen de nationalisatie van de me taalindustrie zal men zich met hand en tand verzetten. De overige reeds gena tionaliseerde bedrijven zal men echter zo laten, misschien met uitzondering van dè luchtvaartmaatschappijen, welke ender het nieuwe regiem niet al te best functioneren. Velen twijfelen er aan of een conser vatieve regering thans in practijk veel verschil zou uitmaken met een Labour- kabinet De omstandigheden dwingen er nü eenmaal toe, ongeveer dezelfde lijn te volgen. De tories zullen- het be drijfsleven echter wat meer vrijheid laten, doch" alleen op de ondergeschikte punten, want ook zij zullen het zolang alles schaars is moeilijk zonder contró- les van bovènaf kunnen stellen. LABOUR NOG VAST IN HET ZADEL. Labour heeft evenwel de macht nog stevig in handen, al brokkelde de meer derheid ook sterk af. Nog geen enkele parlementszetel ging ,er bij de tussen tijdse verkiezingen verloren. In 1945 kregen Labour 45 én de tories 37 pro cent der stemmen. Er is dus nog heel wat speling. De conservatieven beweren, dat hun mensen bekwamer zijn voor het regeringsambt dan hun tegenstanders. ,Rab" Butler en Harold MacMillan, die de grootste moeite hebben om de ver stokte tories mee te krijgen voor een progressieve politiek, zoals dieze thans haar uitdrukking vindt in een reeks van „charters" voor welke documenten de belangstelling in de partij maar matig is. Velen schrokken er van, omdat deze programma's of richtlijnen vaak nau welijks van Labour verschillen.. Soms gaan ze zelfs verder. Men wil b.v. de mijnwerkers als prikkel tot grotere pro ductie een aandeel in de winst geven. De conferentie heeft duidelijk bewezen, hoe moeilijk het voor een conservatief is een nieuwe koers in te slaan. Hij leeft grotendeels nog uit het glorierijke verleden. Voor de idee van een samen- „Q_ TO,i1o_ AHoif i 8aan met West-Europa is er nog weinig Een der drie autos an wijlen Adolf enthousiasme. Het empire gaat bij de meeste Britten voor alles, maar juist de MOORDEN IN REPUBLIEK NEMEN MÉT DE DAG TOE. Volgens onbevestigde berichten zou Setyadjit, v.m. vice-premier in het ka binet-S,jarifoeddin, en een der leiders van de met de PKI gefusioneerde so cialistische partij van Sjarifoeddin, tijdens zuiveringsoperaties van het Re publikeinse leger ziin gedood. Het be richt vermeldt niet, waar zulks zou zijn geschied. De „Sin Po"" bericht dat dr Moewar- di, de leider van de Gerakan Rakjat Rcvolusioner (welke party thans is aangesloten by de nieuwe linkse Re publikeinse party „Moerba") in de omgeving van Solo is vermoord, het geen vérstrekkende gevolgen zou kun nen hebben. De „Sin Po" voegt hieraan toe, dat volgens verklaringen van uit het Re publikeinse binnenland gearriveerde personen, dit soort moorden reeds ge ruime tijd aan de gang is, voorname lijk tussen Islamieten en communis ten. Het blad zegt. dat het aantal moorden op vooraanstaande figuren in de Republiek met de dag toeneemt en is van oordeel, „dat dit angstwek kende verschijnsel tot een muslukking der revolutie kan leiden". STAAT VAN BELEG IN TAPANOELI. In de residentie Tapanoeli. in het Republikeinse gebied van Sumatra, is op 6 October de staat van beleg afge kondigd door de Republikeinse leger leiding en het werkcomité uit de volks vertegenwoordiging aldaae, daar er in Noord Tapanoeli een aanval door op standelingen wordt verwacht, aldus een communiqué van de dienst van Legercontacten. In verband met gebeurtenissen in de tweede helft van September en begin October en gevechten tussen manschap- Den van de v.m. Banteng Negara en de v.m. A-brigade, had het Republikeinse binnenlandse bestuur van Tapanoeli ge meld. niet meer in staat te zijn, de be stuurstaak uit te oefenen. Geconstateerd is. dat op boorterreinen ten Noorden van Tjepoe branden woe den. Zowel op het terrein Kawengan als te Lodok staat minstens é'n bron in bi-and. KREEG GEEN KANS TAXI TE VERMEESTEREN DOOR OPLET TENDHEID VAN DE CHAUFFEUR. Een uitgeputte Haagse taxichauffeur en twee pientere wachtmeesters van de Rijkspolitie hebben Dinsdagnacht te Pijnacker een berucht misdadiger, Ple- ter Adriaan Uyl achter slot en grendel gezet. Maandagmorgen om halftlen stond de Haagse taxicheuffeur J H. van Broek voor het Staatsspoorstation te Den Haag te wachten op een „vrachtje. Een man in gehavend costuum verlangde een wagen die hem dadelijk naar Venlo kon brengen. Het? moest een nieuwe auto zijn. Chauffeur Van Broek reed een gloednieuwe Chevrolet en kreeg daar door deze passagier. De rit voerde niet naar Venlo alleen, maar daarna nog naar Hilversum, Leeu warden, wederom -Venlo, Delft en Pijn acker. Tijdens deze rit bleek overduide lijk, dat de man zich van de auto mees ter wilde maken, dooh daartoe door de oplettendheid en het doorzicht van de chauffeur geen enkele maal de kans kreeg. In Pijnacker ontmoette de chauf feur een nachtpatrouille van de Rijks politie. Hij stopte, schijnbaar om de weg te vragen, doch in werkelijkheid om hun aandacht op zUn passagier te vestigen. De list gelukte. Uyl werd overgebracht naar het politiebureau te Pijnacker. Door het opgeven van valse namen pro beerde hij nog zich er uit te redden, zyn ware identiteit werd echter ontdekt. Deze 2G-jarige Jongeman bleek enige weken geleden uit het Huis van Bewa ring te Breda ontvlucht te zijn en werd door vele politie-instanties in ons land gezocht, o.m. wegens goud- en veesmok kel aan de Belgische grens, diefstal van vee, en talloze oplichtingen. De Haagse taxichauffeur Van Broek is nog steeds versuft van de emotionele rit. De kosten f.350 zullen hem wel nooit betaald worden. FISCALE AFSCHRIJVINGEN IN BELASTINGSYSTEMEN. De door de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel ingestelde com missie heeft haar rapport uitgebracht over de afschrijvingspolltiek in het Ne derlandse belastingsysteem, zodat zeer binnenkort hét advies van het hoofd bestuur der Maatschappij aan minister Lieftinck kan worden verwacht. Justitie-minister van Pasoendan dodelijk verongelukt Mr Soeparman, de minister van Justitie van de Negara Pasoendan, is gedood by een auto-ongeluk naby Bon- gas, tussen Bandoeng en Cheribon. Vast staat, dat de oorzaak van het ongeluk is gelegen in hard rijden by het inhalen van een vyftal motorrijders. Bij de daarop volgehde botsing ontwortelde de auto van mr Soeparman een assam- boom. PROTESTSTAKINGEN IN ITALIË. Het overheidspersoneel van geheel Italië is vanochtend" een staking be gonnen, die tot 16 uur zal duren. De water-, gas- en electriclteitsvoor- zienlng evenals de telefoon-, telegraaf- en gezondheidsdiensten werken echter door. Het spoorwegpersoneel zal het werk van 10 tot 12 uur neerleggen. In de Italiaanse hoofdstad zyn spe ciale politiemaatregelen genomen. De ministeries, het station en het centrale postgebouw worden door talrijke poli tieagenten bewaakt. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. De mynwerkers van Roux (Borinage) hebben in een motie verklaard, dat ko ning Leopold niet langer de hoedanig heden bezit, welke hem geschikt ma ken België te regeren, zy staan gereed om aan iedere oproep van de Belgische arbeidersbeweging gehoor te geven en zullen zich met alle middelen tegen de terugkeer van de vorst verzetten. Minister mr J. H. van Maarseveen heeft vanmorgen met een rede in de aula van het Gemeentemuseum te Den Haag het congres van overheidsdocu mentatie geopend, 4 Hitier woïdt op het ogenblik door een Paryse garagehouder te koop aangebo-, den voor de prys van drié millioen fres (37.200 gulden). Het is een open Mer cedes Benz, welks twaalf cylinders de kracht van 400 paarden kunnen ontwikr kelen en die een liter benzine op 1 km. gebruikt Het Voertuig, dat in de glorie- tyd der Nazi's door de Führer werd ge bruikt om parades van zyn getrouwen af te nemen, is natuurlyk zorgvuldig geblindeerd en verkeert in goede staat. Alleen de spatborden vertonen een paar schrammetjes, veroorzaakt door mitrail leurkogels, die kenneiyk op de onkwets bare voorruit af zijn geketst. - De garagehouder, die als intermediair fungeert, weigert de naam van de hui dige eigenaar te noemen. Men spreekt in dit verband van een Amerikaans ge neraal, die by Berchtesgaden heeft ge streden en men spreekt ook over het Franse ministerie van defensie, dat door de moeilijke tijden gedwongen deze oorlogstrofee wel tegen klinkende munt van de hand zou willen doen. Hitier bezat ook nog twee andere wa gens, die zich beide in de Verenigde Staten bevinden: de ene in het museum van het Aiherikaanse leger en de an dere in handen van een particulier. De Paryse Mercedes moet echter 't fraaiste_ exemplaar oiit 'sFührers collectie heb ben gevormd. BENDE PLEEGT OVERVAL OP RODE KRUIS-JEEP. Op de morgen van 12 October is ten Zuiden van Soekaboemi een jeep met aanhangwagen van het Rode Kruis be schoten met mittailleurvuur. Vijf der in zittenden, een verpleegster, 2 militai ren en 2 leden van het corps algemene politie rwerden gewond. Een mantri-ver pleger werd dodelyk getroffen. Nadat een der gewonde politiemannen in een huis in de omgeving was verstopt, wis ten de overige inzittenden met de Jeep door het zijterrein de desa Ramawati i te bereiken. Daar opende de bende nog- maals het vuur op de jeep, die aan de voor- en achterzyde was voorzien van I de kentekenen van het Rode Kruis. I Het gelukte de bende, de jeep inbrand te schieten. By een tegen de bende in gezette actie werd zy op de vlucht, ge dreven, met achterlating van een dode en een aantal wapenen. v empirepolitiek is door de tories jaren lang verwaarloosd. Nu heeft Labour zich ran -dit stokpaardje meester ge maakt. Het is ook de vraag of het op de conferentie aanvaarde „landbouwchar- ter" veel indruk maakt, omdat hetr platteland een slechte herinnering heeft aan de tyd, toen de tories het links lieten liggen. Een hunner idealen is thans het mogelyk te maken dat iedereen een eigen huis zal kunnen be zitten, waarvoor desnoods overheidsle- nmgen dienen te worden verstrekt. Be loofd wordt een hervorming van het Hogerhuis tot stand te brengen, zo mo gelyk in overleg met de andere par tyen. De verkorting van de periode, waarin wetten kunnen worden opge- nogal wat verknoeien. Het is echter de vraag in hoeverre hun vertrouwen, dat zy de macht zullen heroveren, gerecht vaardigd is. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 14 October. De handel op de effectenbeurs geeft hoegenaamd geen tekenen op opleving. Er zyn geen kooporders en komt er een enkel stukje aan de markt ,dan heeft dit tot gevolg, dat de koers onmiddel- iyk achteruit loopt. De stemming was vandaag weer gedrukt Tydens 't beurs- verloop kon regelmatig een achteruit gang worden waargenomen: bij het slot werd op ongeveer het laagste punt van de dag gehandeld. Koninklyke zakten tot 332%. Philips liep achteruit van 237 tot 2341/4, om op 235 de notering te verlaten. Aku's zakteriyin van 152 tot 150Va. Unilevers daalden van 282% tot 279%. Op de scheepvaartmarkt werden op nieuw kleine nadelige verschillen opge tekend. Scheepvaai-tunles echter bleven op peil. H.V.A.'s liepen achteruit van 264 tot 262%. Amsterdam Rubbers van 167% tot 164%. Oude Deli's waren Iets lager en golden 1511/4 .Voor Indonesi sche fondsen was de stemmihg aan de ongeanimeerde kant. Ned. staatspapie ren waren vrjj V/elonveranderd. De Amerikaanse markt was verwaarloosd. Ingezonden Mededeling gaat niets boven CUSTARD-MAÏZENA. Suggesties C. v. G. D. ter beëindiging van bestands overtredingen In de hedenmorgen gehouden „rou tinevergadering" van de Commissie van Goede Diensten werd besloten aan bel de partyen suggesties te doen om maat regelen te treffen, die een goede hand- handhaving van het bestand zouden bevorderen. De suggesties zullen schrif- telyk aan beide partyen ter kennis worden gebracht,, aldus deelde 'n woord voerder van/ de Commissie van Goedo Diensten mede. familieberichten ontleend aan andere bladen. Bevallen: Snethlage-Te Boekhorst, z., Marncalbo (Vénezuela); SchoutcVan ~)rpers Roy aards. z.. Bloemendaal. Kort hals AltesVan Leeuwen Boomkamp, d., R'dam. Overleden: W. B. Schouten, m„ 72 L; Soe8tdljk; H. H. A. Sluis. m„ 79 J., Zeist: A. J. van der Spek, m.. 57 J„ Amsterdam: J. Kolft, m„ Beekbergen; W. Llndhout, m„ 64 J„ R'dam. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) De eerste „Marshall"-kolen worden in Lelden gelost. Wethouder D. v. d. Kwaak geeft alsvertegenwoordiger van het Leidse gemeentebestuur het sein, waar op de werkzaamheden een aanvang kun nen nemen. Verbetering nu minder dringend door beter productieschema De raad van Alphen vergaderde Woensdagavond. Voorzitter was burge meester mr F. M. A. Schokking. De raa<4 benoemde, op voorstel van B. en W. met algemene stemmen de heren ir J. D J. Waardenburg en ir Gouwetor. de ont werpers van het partieel uitbreidings plan in onderdelen „Industrieterrein Heimanswetering", tot gemachtigden om in de openbare vergadering van ge deputeerde staten, op 20 October, de be zwaren tegen het raadsbesluit van 27 Febr. 1948. te weerleggen. Het voorstel van B. en W. tot verho ging van de gasprijzen heeft de heer Rogaar niet met vreugde ontvangen. Hiermede komt de verhouding lonen en pryzen in gedrang De aangekondigde looncorrectie van 1 maakt echter wel wat goed. Het belang van het bedryf moet domineren en daarom zal spr. niet tegen stemmen. De heer Rogaar heeft weinig hoop op de toegezegde verlaging, in de toekomst, als de bedrijfsuitkomsten meevallen. In vestering van bijna twee ton zegt voor spr. heel veel! De voorzitter heeft er des ondanks toch wel moed op: hierna wordt het voorstel z.h.st aangenomen. Namens het overgrote deel van het ambtenarencorps zegt de heer A. Groe- neveld het college dank voor de wijze waarop het de nieuwe salarisregeling voor het secretariepersoneel heeft ver- i toestand bij de bedrijven, dedigd. De ambtenaren van het gemeen- 'deze de laatste zal zijn Aangezien B. en W. nog op andere punten met Ged, St. van mening ver schillen. bleken zi.1 dadeiyk genegen de correcties van de raad over te nemen. Op een desbetreffende vraag antwoord de de voorzitter, dat terugstorting van teveel ontvangen loonsverhoging In geen geval voor de betrokkenen moelUlkheden met zich zal mogen brengen. Breedvoerig is vervolgens door vele raadsleden gesproken over het treu rige drama der gemeentelijke bedrij ven. De gevolgen van de schromelijke verwaarlozing van het technisch be heer van de vorige leiding, kostten de •remeente duizenden euteens en dreig den de bedrijven bedryfs-onzeker te maken. Een het vorig jaar uitgebracht technisch rapport door ir De Voogd te Ocgstgéest, dat tot stand kwam na een degelijk onderzoek naar de toe stand van het Alphens gas- en water bedrijf. gaat lijnrecht in tegen het in zicht van de nieuwe directeur der be drijven, de heer Kemkers. waardoor de gemeente-financiën bezwaard wor den met een „rouwkoop" ad f. 64.630.-. Algemene verontwaardiging sprak uit alle betogen over deze nalaten schap die. zoals de heer Rogaar het opmerkte, voor een groot deel oorzaak is van de noodllidcndheid der ge meente. De heer v. d. Meent wees er op. dat de raad de laatste tiid als menigmaal voor onaangename verrassingen is ge- nlaatst welke alle voortvloeiden uit de Hoopt, dat tely'k water- en lichtbedrijf komen er slecht van af. zei spr. Wat is de reden van Ged. St. om juist deze groep voor verlaging van de aangebrachte correc ties in aanmerking te doen komen? Spr. meent, dat iedere ambtenaar in gemeen tedienst in evenredigheid dezelfde ver hoging toekomt. De heer Groeneveld diende een voorstel in om de gewijzigde loonregeling der bedrijven zoals de cor recties door G. S. worden voorgeschre ven niet aan te nemen, doch daarvoor een betere loonschaal op te nemen. De raad ging hiermede accoord. De heer Nyman maakte ernstige be- "'-u teeen het beleid van B en W. Spr. bracht in herinnering het ver handelde in de raadsvergadering van Dec. 1947, waarin de heer Kroon reeds sprak ovei nieuwe systemen en hij zelf verzocht om uitstel van aankoop van nieuwe kamerovens. Wethouder wilde t toen niets van weten. De heer Hounout ziet hiermede nog ét het laatste drama van het bedrilf afgespeeld. Het vorig jaar was de bouw van een nieuwe kameroven belang nr. 1. Thans na zes maanden wordt het werk stopgezet en is er plotseling geen ur gentie in het spel. Op wiens voorstel was er destijds zo'n haast, wilde spr. weten. Nadat ook deze spr. het volste ver trouwen had uitgesproken, in de deskun digheid van de huidige nieuwe directeur, stélde hij met verheffing van stem vast, dat ondeskundige voorlichting der laat ste .laren ten grondslag ligt aan drama van het gasbedrilf. De heer Slootjes achtte het onjuist om B. en W. (die toch ook ondeskundig zyn, evenals de gehele raad) verant woord elyk te stellen voor deze teleur stelling. De héér v. d. Akker informeerde of er direct bij de benoeming van de heer Kemkers by hem advies was Ingewonnen omtrent de aanschaffing van de kamer- oven. volgens het rapport van ir De Voogd. De voorzitter antwoordde de sprekers in eerste instantie, dat B. en W. het ker ook niet aangenaam hebben ge vonden het voorstel te doen om de oor spronkelijke plannen te wijzigen. De be drijven stonden een tijdlang zonder di recteur, De commissie van-bijstand moest het bedrilf leiden. Technisch contact was er niet. Toen de voorstellen voor de aan schaffing van een nieuwe kameroven van ir De Voogd ter tafel kwamen was de toestand in het bedrijf precair. Gasvoor- zlening dreigde in het gedrang te komen. De beslissing van de raad. op erond van dit rapport viel. vóór dat de nieuwe di- -"cteur in functie kwam. Deze had tijd nodig zich in de toestand in te werken DE ZETELKWESTIE VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeling Haarlem van <Je Alge mene Verenigihg vóór Bloeipbollëncul- tuur, die zich aanvankeiyk had ver klaard voor de verplaatsing van de hoofdzetel der vereniging van Haarlem naar Hillegom, heeft besloten te yveren voor handhaving van Haarlem als hoofdkwartier. Bloembollencultuur heeft thans üi Haarlem de beschikking ge kregen ovér een proeftuin, waardoor volgens de afdeling Haarlem een van de redenen tot overplaatsing van de hoofdzetel is vervallen. De zetelkwestie zal op de volgende algemene vergade ring van Bloembollencultuur nogmaals besproken worden. OEGSTGEEST EEN BAZAR AAN DE HOGE MORSCH Zoals bekend, worden de kerkdiensten van de Ned. Herv. Gemeente aan de Hoge Morsch sedert enige tyd gehouden in het gebouw voor Chr. Belangen al daar. Deze diensten, waarvoor de Ker- keraad is uitgebreid met twee leden, biyken zich in een gestadige groei te mogen verheugen, waarvoor dit ge bouwtje op den duur daarvoor onge schikt biykt te zijn. Reden waarom een sterke behoefte wordt gevoeld om te komen tot stichting van een kerkge bouw. Begrypeiyk moeten daarvoor of fers worden gebracht en is voor dit mooie doel een commissie benoemd. In dit beginstadium nu, krygt deze com missie al een qiet te versmaden mede werking door middel van een comité dat zich ten doel stelt een bazar te orga niseren, welke op 18 en 19 October a.s. 's avonds zal worden gehouden in het gebouw voor Chr. Belangen. Aan deze bazar zullen tevens diverse attracties worden verbonden. Op Dins dagmiddag zyn enige uren speciaal voor kinderen vastgesteld. Wy vernenien nog dat. behalve vele gemeenteleden en fa brikanten, ook „de Dameskrans" en „De Nieuwe Kerk" reeds zeer veel hebben bygedragen, zodat de reeds gevoerde actie als een succes is te beschouwen. Voor genodigden zal de openingsplech tigheid worden verricht door ds G. F. Callenbach. VOORSCHOTEN Burgerl. Stond Geboren: Wilhelmus Cornells Maria, z. van P. M. Stoyn en J. A. van Benton. van Benten: Pleter, z. van K. van der Neut en A. Zwjjnncnburg. Overleden: Kornelia van Dam 68 Jr, echtgenote van O. J. Kooy. Abraham Ple ter Schram de Jong 62 Jaar. Ondertrouwd: Samuel Pleter Schip horst 46 Jr en Jannetje Arendlna van Blnsbergen 44 Jr; paulus van der Marol 24 jr en Janna Barbara Schep 23 Jr. Burgerlijke Stand van Leiden geboren. Johanna, d. van J. Smlttenaar en A. van Boxtel: Cornelia Petronella Maria, dr van C. J. l'Aml en G. T. J van der Weyden, Jan. zn van D. Hendriks e* A. van der Sluis; Petrus Cornells, z. van A. T van der Wal en\C. Haarsma; Allda Maria. d. van W. Boom en J. den Os; Wllholmlna. dr van E. van Veen en W. Houtzager; Jacobus Gcrardus, zn van G. van den Berg en C. M. Nlgten;( Laura Christina Johanna Adrlana, dr van L C. J. A Volkers en J. T. van Grlensven; Hendrlkus Antonius. zn van C. van der Mooren en H. M. A. Kriek. H. gehuwd. j. Hagetnans Jm en w. c. Ramaker Jd; L. J. van Hoorn jm en J. A. Zitman Jd; J. H van Kessel Jm en A. T. v. Dijk Jd; A. W. de Kort Jm en E. van Ton geren jd: J. A. Lut jm en E. Lit Jd; P. C. Roelandse Jm en P. R. A Henslng Jd; H. Scheurwater Jm en R. van Leeuwen Jd; C. F. W. Schottelndreler ]m en A. "wik emu m ue ujcabituu ui te wemen. v__ "555 tire^eU!f nU Gen ancJe" van Nleuwenhuyze'n jd. C. Martyn Jm mlng te zyn toegedaan en prefe- en G. C. J. Heiverstelln ld en G. C. J. Helversteyn Jd, OVERLEDEN. A. van Schoonderwoerd den dr 1 maand. reert voor kleine bedril ven als te dezer olaatse het retortovensysteem. B. en W. hadden ook liever gezien, zei spr.. dat de commissie De Voogd anders had ge adviseerd. Waarom negen maanden ge leden wél haast bij de uitvoering was en nu enig uitstel van voorziening mogelijk is. weerlegde spr. aan de hand van een '-"-f^dvoerig schrijven van de nieuwe di recteur. waaruit bleek, 'dat door nieuwe wijze van produceren wijziging van de zuiverings-regelbig en wijze van werken, de productie-capaciteit van de functio nerende ovens sedert ziin komst met vark°Og<i. I 16—40; postelein 4^12; "prei 710, Wethouder Sprey. destijds Van de be- I pronkbonen 12—21; boerekool 6.20—8 80- ^riiven, bevestigde alle mededelingen van 1 snijbonen 24—68: spinazie 6—22; epits- de voorzitter en voegde er nog aan toe 2—4,30; spruiten 1131- stambonen dat de kwestie minder dramatisch is. fr°~~9; ftokbonen 2553. tomaten 21 dan ze Hikt. daar er de laatste maanden ™5',tn eeen ovenstenen werden vervaardiad en 19. bloemkool 4—31^ kom raad l!eioe»inVerd' Da?"Jlede n™ de j meloen (ananas) 12—55 sia 1 5,40— raad uenoegen en vond de vergadering 11.20; sla 2 2.90—6,90 Per 100 bos- been haar eind. 1 6—9; peterselie 1—1,90; selderie 1—2.10. MARKTBERICHTEN LEIDEN 14 October Coöp. Groenten- veiling. Per 100 kg- aardappelen 56; andijvie 46; augurken 624; druiven 54—88; gele kool 8.30 groene kool 5 8.20- knolselderle 29, gek. kroten 9 20; kroten 66.50; lol i 29—54; lof 2

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3