Duidelijk Engels antwoord aan Wysjinsky Dr Van Mook vraagt ontslag met ingang van 1' November Hij acht harmonie tussen regeringen van Nederland en Indonesië noodzakelijk WEERBERICHT Met een enkel woord o/ate Jaargang DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 No. 26514 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 57055 Gistermiddag is te Batavia van gezaghebbende zijde verklaard, dat dr Van Mook ontslag heeft gevraagd met ingang van 1 November als Luitenant Gou verneur-Generaal van Indonesië. Hieraan werd toegevoegd, dat de officiële aanvaarding^van dit ontslag nog niet uit Den Haag werd ontvangen. Volgens Aneta zullen ook verschillende hoge ambtenaren de dienst verlaten. I Indië er mede dank zij zijn diplomatiek en kundig beleid in slaagde, zonder con- sessies aan de Japanners te doen, deze toch niet tegen zich in het harnas te jagen. Op 29 December 1942, na het uitbre ken van de oorlog in de Pacific, werd dr Van Mook op voorstel van de gouver neur-generaal Van Starkenborch Stachouwer door H M. de Koningin be- Verdere verdeeldheid in Berlijn noemd tot luitenant-gouverneur- gene- raai, ten einde de zekerheid te scheppen - dat de waardigheid van de landvoogd in ringen, tenminste zolang de zaak van i vrijheid zou worden gedragen, al zou de I Schmidt niet was opgehelderd in de Het Berlijnse stadsbestuur heeft het voorbeeld van de stadsvergadering ge volgd en heeft de plaats van samen komst van de Sovjet-sector naar de Britse sector overgebracht. De burgemeester, dr Friedensburg heeft besloten dit te doen. nadat de wet houder, Waldemar Schmidt, lid van de socialistische eenheidspartij, waarin het communistisch element overheerst, die verleden Vrijdag was ontslagen als chef van het departement van arbeid, had geweigerd de vergadering te verlaten in het stadhuis in de Sovjet-sector. De ver gadering was bijeengeroepen om een re solutie Van Friedensburg te bestuderen, waarin een beroep werd gedaan op de VN óm de vrijlating te verzekeren van alle Berlijnerse die gedurende de huidije crisis om politieke redenen waren gear resteerd. Pro-Sovjetleden hebben de gemeente raad geboycot na deze verhuizing en de socialistische eenheidspartij heeft offi cieel medegedeeld, dat de volgende ver erineen van de gemeenteraad op ge lijke wijze zouden worden geboycot. Friedensburg zeide. dat het feit dat men in de Britse sector bijeen was ge komen niet inhield dat het stadsbestuur nu verdeeld was geworden. Hij zeide. dat waarschiinlijk de eerstvolgende vergade- Dr H. J. van Mook. Van gezaghebbende zijde werd ver klaard, dat het tegenwoordige Neder landse kabinet van zijn totstandkoming af het standpunt heeft ingenomen, dat een verandering in de persoon van de vertegenwoordiger der Kroon in Indo nesië wenselijk was voor de verwezen-' lijking van zijn Cs kabinets) politiek met betrekking tot het Indonesische probleem. De besprekingen ten aanzien van dit punt in Den Haag tijdens het recente bezoek van dr Van Mook aan Neder land werden onderbroken door het nieuws van de communistische opstand op Java, hetgeen de plotselinge terug keer van dr Van Mook noodzakelijk maakte. Hoewel de algemene politieke richt lijnen niet zijn veranderd, meende dr Van Mook, dat onder de huidige cri- tieke omstandigheden een volledig evenwicht en harmonie öu de betrek kingen tussen de regeringen van Ne derland en Indonesië een absolute noodzaak zijn. Daarom besloot hij tot het indienen van zijn ontslag, in gaand op een zo vroeg mogelijke da tum. Volgens de te Batavia aan het woord zijnde gezaghebbende zijde is de Nederlandse regering dezelfde me ning toegedaan. DR VAN MOOK'S LOOPBAAN. Bubertus Johannes van Mook werd geboren te Semarang op 30 Mei 1894 en doorliep de H3S. te Soerabaja, v/aar hfj in 1912 staatsexamen deed. Hij- begaf zich nadien naar Nederland voor een academische studie, achtereenvol gens te Amsterdam, Delft en ten slotte in de Indologie te Leiden. In 1918 deed hij eindexamen voor de Ned. Indische Administratieve Dienst, waarna hij in 1919 naar Indië terugkeerde. In 1921 werd hij adviseur voor agrarische aan gelegenheden en was achtereenvolgens werkzaam te Semarang en Djokja, tot hij in 1926 andermaal naar Nederland kwam voor. studiedoeleinden. Tijdens zijn tweede Verblijf in ons land promo veerde Van Mook aan de Rijksuniversi teit te Lelden tot doctor in de Indologi- sche wetenschappen in 1928. Onmiddellijk na zijn promotie keerde dr Van Mook naar Indië terug om de functie vkn assistent-resident te aan vaarden voor slechts enkele maanden, aangezien nog in 1928 zijn benoeming volgde tot referendaris op het kantoor voor bestuurshervorming. In 1931 werd dr Van Mook als voor man van de Stuwgroep gekozen tot lid van de Volksraad, in 1932 werd hij lid van het College van Gedelegeerden. Als zodanig trad hij af in 1934 om de functie van hoofdambtenaar te aan vaarden op het departement van econo mische zaken, waarvan hij in 1937 di recteur werd. Inmiddels was hij in 1936 opgetreden als voorzitter van de Ned. Indische delegatie ter Pacific-conferen- tie. Algemene bekendheid verwierf dr Van Mook zich door zijn voorzitterschap van de Nederlandse delegatie voor de economische onderhandelingen met Ja pan in de jaren 1940 en 1941, toen Ned. WISSELENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele plaat selijke buien. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuiden West. Iets kouder. 15 October. Zon op: 7.04 uur; onder: 17.47 uur. Maa*n op: 17.18 uur; onder: 3.49 uur (E. K.) Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 14.39 ■ur. pit nummer bestaat uit zes pagina's G G. tezamen met zijn volkeren onder Japanse bezetting en in gevangenschap geraken. Toen dan ook de wapens in Indië werden gestrekt, had dr Van Mook zich naar elders begeven, om vanuit Australië en Engeland de waar digheid van landvoogd te dragen ge durende de moeilijke oorlogsjaren. Op 25 Mei 1942 werd dr Van Mook tevens benoemd tot minister van kolo niën van de Nederlandse regering te Londen, en hoewel deze functie feite lijk niet verenigbaar was met het waarnemend G.G.-schap, werd hem uit de laatst genoemde functie nim mer ontslag verleend in verband met de uitzonderlijke omstandigheden. Automatisch trad dr Van Mook der halve weer op als luitenant G.G. toen hem op 23 Febr. 1945 ontslag werd verleend uit zijn ministersfunctie. Gedurende de onderhandelingen met de Republiek was dr Van' Mook lid van de Commissie Generaal, die uit eindelijk onder zijn leiding de over eenkomst van Linggadjali opstelde. In September 1947, werden de ver diensten van dr Van Mook door H.M. de Koningin erkend door zijn bevor dering tot drager van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. SJAHRIR OVER DR VAN MOOK'S v ONTSLAGAANVRAGE. Sjahrir heeft tegenover „Antara" verklaard dat het bericht omtrent het vragen van diens ontslag, klopt met de verwachtingen. Gezien de tekenen van de laatste tijd, is het niet te verwon deren, dat dit zou gebeuren, aldus Sjahrir. Na gewezen te hebben op de meningsverschillen tussen Den Haag en dr Van Mook verklaarde Sjahrir om trent de eventuele gevolgen voor de Nederlandse politiek t.a.v. Indonesië „gebleken is, dat dr Van Mook niet kon instemmen met de uitvoering van een politiek, waarvan hij overtuigd is. Britse sector zouden worden gehoudenl maar dat het de bedoeling was later naar het stadhuis in de Sovjet-sector terug te keren. De Duitse politie is actief geweest bij het herstellen van de orde onder men senmenigten die zich verdrongen buiten de banken vanwege de derde maatregel betreffende het geld in vier maanden tild. Maarschalk -Sokolowsky, de Sovjet1- militaire gouverneur, had de order uit- n'aardigd dat de 50 pfennigstukken ongeldig zouden worden in. het door de Sovjets bezette gebied ..om de invoering uit de Westelijke zones, voor specula tieve doeleinden tegen te gaan" De banken weigerden meer aan te ne men dan mark van iedere persoon. De bank weigerde meer aan te nemen dan vijl mark van iedere persoon. DE BERECHTING VAN GRAZIANI. Maarschalk Graziani heeft verzocht voor een krijgsraad gebracht te worden wegens zijn gedrag in de oorlog in Noord Afrika. Hij zeide, dat het krijgsgericht ge houden moest worden om de verant woordelijkheid vast te stellen voor het gebrek aan voorbereiding van de kant van Italië, gebrekkig beleid en sabotage. Gedurende de zitting heeft Graziani beschuldigingen gelanceerd tegen maar schalk Badoglio, de vroegere onderko- nine van Abessynië. punt. Het is zee» wel mogelijk, dat die politiek meer reactionnair zal zijn of minder progressief". Zeggend, dat in derdaad nog niëts hieromtrene bekend is, verklaarde Sjahrir, dat dit alles echter alleen de vrees voor de komende moeilijkheden kan verstesken. Over de persoon van dr Van Mook verklaarde Sjahrir oai., dat dr Van Mook iemand is met een sterke over- -.. dat tuiging en daarom als tegenstander niet zij niet goed is. Het valt nogten zeerste gemakkelijk. te betwijfelen of de politiek, waarmede I Ieder, die met dr Van Mook te doen dr Van Mook het niet eens is. progres- had, kon zich nimmer losmaken van siever zal zijn dan zijn eigen stand- 'n gevoel van waardering, aldus Sjahrir. De Scandinavische defensie De ministers van defensie van Zwe den en Denemarken worden heden in Oslo verwacht om met Noorwegen be sprekingen te voeren over samenwer king bij de defensie van Scandinavië. Resultaat van de bijeenkomst zal waar schijnlijk zijn de instelling van een „commissie van toezicht" op de geza menlijke Scandinavische defensie, waar toe besloten is op een bijeenkomst vorige maand van de ministers van buiten landse zaken der Scandinavische landen te Stockholm. In kringen, die in nauw contact staan met de Noorse en Deense ambassades te Londen wint de mening veld,' dat de spanning in de huidige internationale situatie een besluit van de Scandinavi sche landen om zich bij het treffen van veiligheidszorgen bij de andere West- europese landen te voegen, zal bespoe digen. Men houdt er zelfs ernstig reke ning mede, dat wanneer Zweden op het behoud'van zijn neutraliteit blijft staan, Denemarken en Noorwegen individueel hiertoe zullen overgaan. Hiertegenover staat echter, dat men Zweden als verre weg de sterkste beschouwt van de Scan dinavische groep. ONTWERP-PREAMBULE WESTDUITSE CONSTITUTIE. Het ontwerp van een inleidende ver klaring van de nieuwe Westduitse con stitutie, dat gisteren door esn commissie van de constituerende vergadering te Bonn werd goedgekeurd, verkondigt „het onvervreemdbare recht van het Duitse volk zijrj nationale leven vorm te geven". Tijdens de bezetting van Duitsland door vreemde mogendheden zou de uit oefening van dit recht onderhavig zijn aan strenge beperkingen, aldus de ver klaring. Later keurde de commissie, bij de her ziening van de tekst der verklaring, een amendement goed van Beierse christen democratische zijde, waarbij de naam van de toekomstige staat van „de repu bliek Duitsland" in de „federale repu bliek Duitsland" wordt veranderd. Deze laatste benaming, die aanvanke lijk door de meeste leden was goedge keurd, doch wegens bezwaar van d*e christen-democraat Jakob Kaiser uit Berlijn werd vervangen, is zonder ern stige tegenkanting in ere hersteld. De twee grote partijen van de verga dering, de 'sociaal-democraten en de christen-democraten, hebben besloten de volgende week op een plenaire ver gadering een openbaar debat te houden over de voornaamste geschilpunten, VEROORDELING VOORZITTER COMMUNISTISCHE PARTIJ IN COLORADO. Arthur Bary, die verklaard heeft voor zitter te ziin van de communistische partij in Colorado (V. St.). is veroor deeld tot gevangenisstraf voor onbe paalde tijd wegens het weigeren vragen te beantwoorden van een grote federale jury te Denver. De distrlctsrechter. Fos ter Symes heeft hem voor onbepaalde tiid opgesloten „totdat hij zich gehoor zaam betoont". De Gaulle's zegelactie André Malraux, generaal De Gaulle's secretaris voor propaganda, heeft be kend gemaakt, dat in een campagne van 312 week ongeveer 3.250.000 propaganda- zegels zijn verkocht. De zegels droegen een leuze ten gunste van de generaal en kostten 50 francs per stuk. Zij brachten dus 162.500.000 francs op. Malraux verklaarde, dat generaal De Gaulle twee millioen brieven heeft ont vangen, waarvan slechts 9000 beledigin gen bevatten. Hij noemde verhalen over Gaullistische samenzweringen „belache lijk". Het doel van de campagne noemde Malraux „een onderdrukking van het algemeen kiesrecht te voorkomen". „Geen obstructie van de regering kan ons land beletten zijn ware gevoelens tot uitdrukking te brengen", aldus Mal raux, „zelfs al zal zij de staat van beleg uitroepen". Specialisten kompn achter het ijzeren gordijn weg Onze correspondent te Parijs' seint ons heden: Men heeft zich in Frankrijk afge- Ditmaal slechts een bon voor twee tabaksrantsoenen Van 24 October af zullen ae bonnen voor tabak tegelijk met de bonnen voor voedingsmiddelen worden bekend ge maakt. In de bonnenlijst van 31 October zul len derhalve bonnen worden aangewezen voor 6 rantsoenen tabak (tabakskaart) en 2 rantsoenen tabak (gecombineerde kaart), bestemd voor het tijdvak van 21 October t.m. 6 November. In verband hiermede worden voor de week van 17 t.m. 23 October van de tabakskaart de bon tabak 116 voor twee rantsoenen sigaretten of kerfta bak en van de gecombineerde kaart de bon tabak 119 voor een rantsoen siga retten of kerftabaje aangewezen. Nieuwe toewijzingen Marshall-hulp In het kader van het plan-Marshall vraagd. waarom de zo goed geïnformeer- zijn nieuwe toewijzingen gedaan tot een j.-ototaal van 44.870.653 dollar, waardoor het totaalbedrag aan toewijzingen voor Europees en Chinees herstel thans ge bracht is op 2.118.095.074' dollars. Onder de jongste toewijzingen ziin be grepen 7.692.600 dollar voor- België en Nederlands Oost-Indië 266 060 dollar. de Franse minister Jules Moch. in plaats van de trom te roeren over het feit dat de Kominform de stakingen op Frans grondgebied financiert, niet liever tegen deze Russische interventie heeft inge grepen. De zaak is echter niet zo simpel, want de steun kan van vele zijden komen. Frankrijk onderhoüdt diplomatieke re laties met een groot aantal landen uit de Russische invloedsfeer. Die landen beschikken derhalve over de gebruike lijke faciliteiten en in een diplomatiek valies kan men heel wat bergen. Bank biljetten inbegrepen. Het is de Franse autoriteiten niet ontgaan, dat de laatste tijden een opmerkelijk aantal officiële persoonlijkheden, onder verschillende voorwendsels cultuur sport, toerisme van achter het IJzeren Gordijn is op gedoken om Franse relaties te bezoeken. Men vermoedt thans, dat die besprekin gen minder de sport, het toerisme en de cultuur betroffen dan wel de stakingen, waarvoor Jdanof voor zijn dood de ge detailleerde plannen had opgesteld. In dat verband noemde een functio naris van het departement van buiten landse zaken het geval van 22 Honga ren, die in Frankrijk leefden en. enkele maanden terug, verzochten om hun va- cantie in het vaderland te mogen door brengen. De Guai d'Orsay maakte col lectieve visa's gereed, doch toen enige weken later zich een gezelschap van weer 22 Hongaren aan de Franse grens meld de, bleek dat men met een heel nieuwe groep te doen had. Een informatie wees vervolgens uit. dat de heren „specialis ten" waren, aan wie was opgedragen de Franse kameraden bij hun krachtproef bij te staan. Sedertdien volgt de Franse politie met enige attentie d^ gangen van verschillende vreemdelingen tegen wie zekere vermoedens zijn gerezen. En col lectieve visa's worden niet meer ver strekt. De vraag rijst slechts of deze maatregelen niet enige overeenkomst vertonen met de mosterd, die pas na de maaltijd wordt genuttigd In ae suikeriabriexen is ae campagne m volie gang. Na wassen en snijden wordt de melassestroop uitgekookt en komt in grote ketels (links), waarna zii wordt geraffineerd. De pulp verlaat na 1e bewerking de ketel om via eenfspoel- goot naar de schepen te worden afgevoerd. BINNENLAND. 'Gistermorgen brak brand uit in de rubberregeneratieaf deling van de Bata- fabrieken te Best, welke afdeling geheel uitbrandde. De schade wordt op f 100.000 geschat. De belendende gebouwen kon den behouden worden. Het productiepro ces ondervlndi door de brand geen stag natie. Binnenkort is de benoeming van de Sultan van Bima. Z.H Mohammed Sala- hoeddln tot Kepala Daerah van de Dae- rah Soembawa te verwachten Het ligt in de bedoeling, dat de Sultan op 21 October door de minister-president van Oost-In- donesië Z.E. Anak Agoeng Gde Agoeng te Soembawa Besai -in deze functie zal worden geïn laUeerd Onder grote belangstelling is te Ma kassar tijdens een plechtigheid in het Parlementsgebouw de economische fa culteit van de universiteit, van Indonesië geopend. BUITENLAND. Het Amerikaanse ministerie van marine heeft me«1oeedeela. dat nlannen worden voorbereid voor manoeuvres te land en ter zie van enneien van de Amerikaanse Pacific-vloot ,en het korps mariniers. Tot dusver zijn ln het kilder van het optreden van de Franse regering te gen de zwarte handel ln levensmidde len 50 personen gearresteerd. Het bestuur van de Berlijnse Die rentuin heert medegedeeld, dat de apen in de dierentuin komende winter een broek en een vestje zullen dragen, wan neer de „blokkade" van de stad blijft voortduren, daar het kolenrantsoen. dat per luchtbrug wordt aangevoerd, te klein is om de kooien te kunnen verwarmen Voor het warm houden van de andere beesten heeft men nog geen oplossing ge vonden. Uit Wener, wordt gemeld, dat de Hongaarse zaakgelastigde. Garzulal. en twee leden van zijn staf Dinsdag de le gatie verlaten hebben en niet zijn terug gekeerd Zij zouden ,.naai het Westen" gevlucht en verdwenen zijn, nadat twee functionarissen van het Hongaarse mi nisterie van buitenlandse zaken en een majoor van politie waren gearriveerd om een onderzoek in te stellen. Dinsdag Is m ae buurt van Minden (Britse zone) een Engelse Jager neerge stort. De piloot, en eeD Duitse vrouw kwamën om het leven De Nuffleld-stlchting: een particu liere Engelse organisatie, die streeft naar de bevordering van de openbare gezond heid en soclali. welvaart, vheeft bekend gemaakt, dai een gift van 450.000 pond I sterling is omvangen voo? de bevordering i van het onderzoek naar de bestrijding en genezing van rheumatiek De schen ker is eer 68-1arigt zakenman, kapitein I Oliver Bird uit Knowbp (Warwickshire), I die reeds 30 Jaar aan Jicht lljdtl Morgen Berlijn in Veiligheidsraad In antwoord op Wysjinsky's rede, waarin deze verklaarde dat de Sovjet unie „alle kaarten op tafel zou leggen" als haar ontwapeningsvoorstellen zou den worden aangenomen, heeft de Britse afgevaardigde sir Hartley Shaw- cross verklaard, dat Wysjinsky in drie minuten de meningsverschillen tussen de Sovjet-unie en de Westelijke mogend heden over de ontwapening had kunnen regelen. Shawcross verzocht de Sovjet-unie „het gordijn op te trekken en reizigers en bezoekers toe te staan het hartelijke Russische volk te leren kennen". In een „verboden gebied" van de Oostzee tot de Zwarte Zee mag geen buitenlander ko men, aldus de Britse afgevaardigde. Het „verborgen leger, de vijfde colonne" van communistische partijen over de gehele wereld voerde een sabotage-campagne onder leiding van de Sovjet-unie. Sir Hartley vroeg of de Sovjet-unie, even als Hitier, „de vruchten van een oorlog wenste zonder te vechten". Shawcross vroeg of de Sovjet-unie, ten einde het internationale vertrouwen te herstellen, bereid was „de geheime vijfde colonne die poogt de economie van vele landen te ontwrichten, terug te roepen." Eén land, aldus Shawcross. staat In ternationale controle op de atoomener gie en de ontwapening in de weg. De voornaamste factor bij het huidige ge brek aan vertrouwen was,het geloof, dat de Sovjet-unie veel meer mensen onder de wapenen had dan voor haar vredes- behoeften noodzakelijk was. Hij verzocht de Sovjet-unie onmiddel lijk de volgende maatregelen te nemen: 1. Laat correspondenten van bladen zich vrij in de Sovjet-unie bewegen. 2. Laat diplomaten reizen zoals zij dat mogen in „beschaafde landen". 3. Laat de handelsluchtvaart vrij. 4. Laat Engeland een diplomatieke missie en een consulaat hebben te Kief en Minsk. 5. Verbied onze couranten niet. 6. Laat ons radio-uitzendingen uit wisselen. 7. Laat ons toeristen uitwisselen en laat onze volken vrienden worden. 8 Laat ons studenten uitwisselen. Malik (Sovjet-unie) karakteriseerde de rede van Shawcross als 33 procent inmenging in binnenlandse aangelegen heden van de Sovjet-unie, 33 procent tamtam zonder iets concreets te zeggen" en 33 procent verklaringen, die al door Wysjinsky beantwoord waren. „Uw rede", zo zei hij tot Shawcross, ,,\vas vol insinuaties, die veel weg had den van laster. U had moeten zeggen: wij wensen niet te ontwapenen, wij wen sen geen controle op de atoombom". De commissie besloot daarop met 31 tegen 5 stemmen, bij 11 onthoudingen, het algemene debat te sluiten en te be ginnen met de gedetailleerde bespreking van de tot dusver ter tafel gebrachte voorstellen en amendementen. Voorts werd met algemene stemmen besloten een sub-commissie in het leven te roepen ter bestudering van de negen voorstellen, die zijn gedaan met het oog op een oplossing van de „ontwapenings impasse". De subcommissie voor de controle op de atoom-energie heeft met de stem men van de Sovjet-unie en de Oekraïne tegen de volgende aanbevelingen ge daan: 1. De grote vijf plus Canada ko men op gezette tijden bijeen om na te gaan, of de Sovjet-unie bereid is zich neer te leggen bij het meerderheidsplan voor internationale controle op de atoomenergie. 2. Als een basis voor een overeenkomst is gevonden zal aan de secretaris-generaal der V. N„ Trygve Lie, onmiddellijk gevraagd worden de com missie voor de atoom-energie opnieuw bijeen te roepen. De Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal heden bijeen komen ter bespreking van de Palestijnse kwestie. De raad zal diverse klachten aan gaande overtreding van het wapenstil standsverdrag behandelen. De Verenigde Staten hebben op deze bijeenkomst aan gedrongen. De Veiligheidsraad zal .morgen bij eenkomen voor bespreking van de Ber lijnse kwestie. Volgens een Brits woordvoerder zou Moskou „onbevredigend antwoord" gegeven hebben op door dr Bramuglia, de voorzitter van de Veiligheidsraad, gestelde vragen. De zes „neutrale" staten zijn gister avond büeen geweest om de nieuwe situatie te bespreken. In diplomatieke kringen houdt men het voor duidelijk, dat alle hoop op succes van een be middelingspoging of op het vinden van een compromis verdwenen is. De kern van de door WysjiriSky aan Bramuglia gegeven antwoorden zou hierop neerkomen: 1. De Sovjet-unie wenst de Berlijnse kwestie van de agen da van de Veiligheidsraad verwijderd te zien; 2. zij is bereid de besprekingen wederom op te nemen waar zij 30 Augus tus werden afgebroken. Na beëindiging van de bijeenkomst der „neutralen" werd vernomen, dat van wege deze groep Vrijdag geen voorstel geaaan zal worden. Bramuglia verklaarde, dat verder geen besloten oijeenkomsten van de zes „neu tralen" zouden plaats hebben en dat de kwestie verder openlijk in de raad be handeld zou worden. Wel zal elk der zes „neutrale" delega ties op eigen rekening een voorstel kun nen Indienen. Men verwacht, dat de drie Westelijke mogendheden met een eigen voorstel zullen komen, wanneer er geen ander wordt kigediend. ^Cagoulle" De geheime organisatie GROOT POLITIEK PROCES LN PARIJS GEOPEND. (Van onze Parijse correspondent). Te Parijs is een proces begonnen dat men de grootste rechtzaak noemt, die ,^iaar sedert de beruchte Stavisky-af- faire is voorgekomen. Eindelijk, na elf jaar wachten, zal namelijk het omvang rijke dossier van de „Cagoulle" publie kelijk worden geopend. Evenals in de zaak van de beruchte Russische oplich ter zal er veel gesproken worden over hoge politiek en zullen er zowel sujet ten uit de Parijse onderwereld als fi guren uit de beau monde ter sprake en in opspraak worden gebracht. Doch het accent valt ditmaal op de hoge politiek. In 1936 werd uit de kringen van de royalistische Action frangaise door de romanttekerige hertog Ponzo di uoigo 't -„geheime revolutionnaire actiecomi té" opgericht dat naderhand berucht zou worden onder de naam „Cagoulle". Een cagoulle is een gewaad, waarin monniken zich ter kastijding hullen en dat alleen de ogen en de mond vrijlaat. Het doel was de „republiek der kame raden" en in het bijzonder het volks front, te Bestrijden met alle middelen, welke een burger onder een democra tisch regime maar grijpen kan. Alle vormen van geweld dus inbegrepen. De organisatie, metohaar spionnagecentrum divisiestaven en wat dies meer zij-, zorg vuldig op het Franse leger gecopieerd, zat zo goed in elkaar dat het een jaar moest duren voor de Franse politie de eerste draden van het weefsel in han den kreeg. Maar toen waren er al ver scheidene slachtoffers gevallen, vooral onder Italiaanse emigranten, die later door tientallen ander?n, onder wie de oud-minister Marx Dormoy, gevolgd zouden worden. De Cagoulle had zich verder gespecialiseerd in het ontsteken van lonten in regeringsgebouwen, na tevoren listiglijk bezwarend materiaal voor de linkse partijen te hebben opge hoopt. En toen de Cagoulle, juist voor de oorlog, eindelijk was „opgerold", bleek dan ook dat dit geheime genoot schap door de regerende geestverwan ten in het buitenland Mussolini voor op gul was gesubsidieerd geweest. Het merendeel der Cagoulards schaarde zich na de Duitse overrompeling dan ook aan de kant der „nieuwe orde". Een hunner, de knappe organisator in genieur Eugêne Deloncle, wist zelfs cp te klimmentot dictatortje yan een der ca 37 partijen die in die dagen voor een eensgezind Frankrijk in een ver enigd Europa ijverden. In 1942 maakte Deloncle echter in 'n artikel in Le Ma- tin bekend dat hij afscheid van de poli tiek ging nemen. Prompt werd hij de volgende dag door de Duitsers uit de weg geruimd. Van de oprichters en oorspronkelijke leiders van de Cagoulle zullen er de komende weken maar weinig meer in de bank der beklaagden verschijnen, want het merendeel is dood en anderen zijn nog stseds voortvluchtig. Niette min is men er ln geslaagd de hand op 65 leden van de voormalige rechtse ex- trehiistengroep te leggen. Vierhonderd getuigen zullen voor het hekje verschijnen. De Cagoulle behoort thans tot de geschiedenis. Maar de jongste ervaring heeft geleerd dat haar voorbeeld niet onopgemerkt is gebleven. Uit dien hoof de zal dit proces dat, naar men ver wacht, zeker zes weken zal duren, mo gelijk nog belangwekkend materiaal kunnen opleveren. DE FRANSE STAKINGSGOLF. In de meeste Franse havens hebben havenarbeiders 24 uur lang gestaakt uit sympathie met het half millioen mijn werkers en andere arbeiders die nog staken. Te Bordeaux was het werk zo goed als neergelegd en te Duinkerken was de staking compleet. Ook te Rochelle wa ren de havenarbeiders in staking. Op de spoorwegen is het nog onrustig. De staking in de kolenschachten in het Oosten van het land, die tien dagen oud is, duurt nog voort, alhoewel een verbetering werd gemeld in het steen- koolgebied van de Moezel. Te Faulque- ment en Schwiller zijn 70 procent van de mijnwerkers- teruggekeerd. Volgens de overeenkomst in Lotharin gen wordt een loonsverhoging van tien procent toegestaan. Verder zullen de werkgevers aan de arbeiders een lening verstrekken van 2500 francs, in maan delijkse termijrien van 500 francs terug te betalen na half Januari 1949. Er zullen geen repressaille-maatrege- len tegen de stakers worden genomen, dooh de stakingsdagen zullen niet wor den uitbetaald. Voorts zullen de arbeidersgezinnem speciale toewijzingen steenkool en aard appelen ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1