Laatste Berichten Lichamelijke opvoeding op het hellende vlak 30 arrestaties in verband met Utrechtse distributie-fraude Grote spanningen in Sumatra DINSDAG 12 OCTOBER Leidse Schouwburg EERSTE ABONNEMENTS VOORSTELLING. „De Nacht van de 16e Januari". De Haagse Comedle (dir. Cees La- •eurt heelt gisteravond de serie abon- nementsvoorsteiilngen geopend met de opvoering van het Amerikaanse spel van de rechtszaal, dat bovenstaande titel draagt. Ayn Hand is er ln ge slaagd een van het begin tot het eind boeiende rechtzaak op originele wilze bij voortdurend open doek, terwijl de opkomst uit de zaal zelf bijdraagt tot het wekken, van - en uit te werken. In de nacht van 16 Januari viel BJorn Faulkner van het hoge dak van zijn flatgebouw. Was het moord of zelf moord? Dat is hetgeen moet worden uitgepuzzeld en de schrijfster laat dit doen aan de' hand van de beschuldi ging van moord tegen Faulkner's secre taresse Karen Andre. Kostelijk weet zij mede dank zij een reeks pakken de onverwachte wendingen deze puzzle tot vrijwel het eind een puzzle te doen blijven. De uitspraak van de uit de zaal gekozen jury, finder voor zitterschap van prof. mr J. M. van Bemmelen, die op het toneel had zit ting genomen jammer dat 'het „ambtscostuum" der 2 L.S.C.-commis- sarissen detoneerde! gaf ongetwijfeld bevrediging al werd deze op geestige wijze door de rechter (door Anton Roemer sappig uitgebeeld), „afgestraft". De uitspraak was „onschuldig aan moord". Het gevoel leidde ongetwijfeld daartoe, maar volgens de wetWij zouden het een „vrijspraak bij gebrek aan bewijs" willen noemen. Het is een stuk, dat intens bezig houdt en met onverslapte aandacht volgt men de harde strijd tussen O.M. en verdediger by het getuigenverhoor, waarbij nu eens het O.M. dan weer de verdediger winst behaalt, De Haagse Comedie geeft onder regie van Paul Steenbergen die deze maand zijn 25-jarig jubileum als to neelspeler viert alleszins relief aan het Amerikaanse spel. Speciaal de be klaagde, door Vera Bondam als gast knap uitgebeeld, het OM. (Jan v. d. Linden), de verdediger (Jan Retel) le veren uitnemend spel, terwijl we van de getuigen speciaal Bob van Leersum, Theo Frenkel, Marie Meunier, Coba Keiling en Annie van Duyn nog willen j noemen. Vera Bondam ontving bloe men. Het was een prachtige inzet van deze serie, die bij de talrijke aanwezigen ten zeer is ingeslagen. Men toonde zich uiterst dankbaar. En terecht! Niet onvermeld willen we laten de zeer belangrijke verbetering, in het parterre aangebracht. De harde zetels zijn daar vervangen door mooie leren klap-fauteuil§, waardoor een langjarige ergernis van vele bezoekers is opgehe ven. Weliswaar zijn er nu 7 zitplaatsen minder - in de achterste rij - doch dit wordt door deze vernieuwing alleszins goedgemaakt. Voor volgend jaar wordt gedacht aan baignoire en loge. Moge dit ook doorgang vinden. Hqt zou onze knusse schouwburg heel wat opfleuren. M. GEMEENTEZAKEN AGENDA VOOR RAADSZITTING VAN 18 DEZER. B. en W. stellen voor de heren P. C. A. ten Broek, G. Hordijk, B. J. Huur man, J. de Jong qn J. H. Schüller op nieuw te benoemen als leden van de commissie van advies als bedoeld in art. 8 van de Woonruimte-wet. ONDERWIJSZAKEN. Voorgesteld wordt mevr. N. A. J. Strack-Hageman te benoemen tot-jtij- delijk lerares in 't Duits aan de Meis- jes-H.B.S.; de heer L. M. van 'tHart over te plaatsen als onderwijzer van de bijz. school Rijnsburgerweg naar de opl.school Cronesteinkade; eervol ont slag op verzoek te verlenen aan de heer G. H. Frederik als leraar aan het Gym nasium, f3570 beschikbaar te stellen voor aanschaffing van leermiddelen voor ae opl.school Cronesteinkade f743 beschikbaar te stellen voor het zelfde doel voor de R.K. school Rapen burg; f.1891 voor hetzelfde doel voor de L. O- Geref. school Hoogl. Kerk- gracht;f. 328 voor de Ul.O. Geref. school aldaar; medewerking te verle nen voor uitbreiding der R.K. O. L. school Levendaal door huurvergoeding; f.950 voor verbetering der verwarming in de Geref. school Hoogl. Kerkgracht; vast te stellen de vergoedingen aan het bijz. onderwijs over 1945. Gevraagd wordt f - 472,84 voor bestrij ding der kosten van een te Gent ge houden kunsttentoonstelling Leiden Nijmegen; f. 23.2222 voor het schoon maken van grachten en sloten; f.2500 voor een renteloos voorschot aan de Leidse Bond van Volkstuindersvereni- gingen voor de volkstuin van P, C. en L. in plan-Noord. Verder komen nog enige kleine pun ten in behandeling, w.o. het scheppen van de mogelijkheid der herbouw der vijf vernielde huizen, begrensd door de President Stevnstraat, de Lopseristraat, de Joubertstraat en de Oranjestraat te Wordt „Leidse" rijkswerkplaats opgeheven? j MOMENTEEL ONTVANGEN ER RUIM 70 MAN HUN OPLEIDING. Naar wtf vernemen bestaat bij de regering het voornemen om de aan de 1ste Looierstraat te dezer stede gevestigde rykswerkplaats met in gang van 1 December a.s. op te heffen. Enerzijds houdt dit verband met het feit. dat de regering niet voornemens uw,, ls ?m een hoger bedrag voor de exploi- wekken. van sfeer, op te bouwen tatie van dit soort inrichtingen uit te trekken, aterwyi anderzijds de nood zaak aanweig is om aan het aantal rijkswerkplaatsen in het Oosten en Noorden van het land uitbreiding te geven. Een en ander heeft tot gevolg, dat men thans over al gaan tot de samenvoeging van enige rijkswerk- plaatsen in het Westen van het land. Behalve de hier ter stede gevestigde rijkswerkplaats, is ook die te Schiedam in het concentratieplan opgenomen. Momenteel ontvangen thans in de „Leidse" werkplaats ruim 70 man, w.o. 27 uit Indonesië gede- mobiliseerden, hun opleiding. In dien de opheffing van deze inrich ting een feit zal zijn, zullen deze mensen ln de gelegenheid worden gesteld om hun opleiding aan één der rijkswerkplaatsen, gevestigd te Utrecht, Rotterdam, Den Haag of Haarlem, te voltooien. Zoals bekend werd de opleiding hier ter stede reeds geruime tijd vóór de oorlog door het gemeentebestuur ter hand genomen, waartoe indertijd de gemeentelijke centrale werkplaats werd opgericht. In 1941 is de Inrichting door het Rijk overgenomen. T eraardebestelling A. van den Eelaart In grote eenvoud vond hedenmiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk, overschot van de heer A. van den Eelaart. in leven oud-directeur van het P.T.T.-kantoor te dezer stede. Onder hen, die hier van hun belang stelling blijk gaven, merkten wij o.m. öp cie heer J. C. Smid als vertegenwoordi ger van de directeur-generaal van het P.T.T.-bedrijf, de heer D. G. Hartge- rink, directeur van het P.T.T.-kantoor alhier en voorts tal van leden en oud leden van het P.T.T.-personeel te dezer stede. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de groeve was neergelaten, heeft de heer J, C. Smid er in een sympathiek woord op gewezen, dat de heer Van den Eelaart, hoewel ambte loos burger, bij het Staatsbedrijf van de P.T.T. nog altijd in hoog aanzien stond, in welke kring hij zioh heeft doen ken nen als een uitnemende kracht, die 'het bedrijf in velerlei functies heeft ge diend. Hij was een man met een helder verstand, van wiens deskundige rap porten in de loop der jaren zeer veel is geprofiteerd. Daarnaast was hij ook 'n echte gezagsdrager, wiens hart evenwel warm klopte voor zijn ondergeschikten. De heer C. Bregman, inspecteur van het P.T.T.-bedrijf te Breda, die vele jaren ondet leiding van de heer Van den Eelaart heeft mogen werken, sprak vervolgens nog een zeer persoonlijk woord, waarin hij de overledene schet ste als een strikt rechtvaardig mens, aie steeds bereid was anderen te hel pen. Ofschoon hy veel van zijn onder geschikten eiste, deed hij dit ln de al lereerste plaats van zichzelf. Bij heel zijn optreden heeft steeds het P.T.T.- belang sterk gedomineerd. Namens de familie heeft de heer S. Elzevier Stckman bedankt voor de sym pathieke belangstelling van zo vele zij den bij dit verschelden betoond. Ds W. A. Smit, Indisch predikant te dezer stede, die bedankte voor het beroep van de Ned. Herv. Kerk te Peize ontving een beroep van de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht. VOORSCHOTEN DS J. C. HOUTZAGERS BEROEPEN. Ds J. C. Houtzagers ontving een toe roep naar de Geref. Kerk te Drieber gen. Thans Koninklijk Nederlands Indonesische leger De legercommandant, luit.-generaal S. H. Spoor, heeft voorgesteld de naam van het Koninklijk Nederlands -Indisch Leger te wijzigen in „Ko* ninklijk Nederlands Indonesisch Le ger". Deze naamsverandering is II October van kracht geworden. Hierbij gelden de volgende overwe gingen: door in de nieuwe naam de woorden „Nederlands Indonesisch" te beschouwen als de staatkundige verbin ding tussen het Nederland Koninkrijk (nieuwe stijl) en Indonesië, geeft deze benaming op de juiste wijze aan, dat deze krijgsmacht is bestemd voor de Nederlandse en Indonesische belangen te zamen, zoals deze in de overgangs tijd gezamerflijk worden behartigd Aangezien de Nederlandse souvereini- teit en de Kroon als zodanig in de overgangstijd nog immer gehandhaafd blijven, Ls het praedicaat ..Koninklijke" eveneens nog steeds op zijn plaats. Door deze benaming wordt tevens de ver trouwde afkorting „K.N.I.L." behouden. Enorme brand in marine-etablissement te Soerabaja SCHADE OP VIJF MILLIOEN GULDEN GESCHAT. In het marine-etablissement te Soerabaja is gistermiddag een gewel dige brand uitgebroken, die een schade van vijf millioen gulden ver oorzaakte. Een complex opslagruim ten, een oppervlakte beslaand van een halve km 2, is uitgebrand. Vonken van een locomotief veroor zaakten brand ln het alang alang. wel ke oversloeg naar een hoek van de victualienloods van het etablissement, waar vetten en oliën waren opgeslagen. Door de langdurige droogte en de har de wind breidde de brand zich uit, zo dat enige naburige loodsen eveneens vlam vatten. Ondanks het intensieve werk van de brandweer en leden van de marine kon niet voorkomen worden, dat voorraden levensmiddelen en me dicamenten verloren gingen OUD-MINISTER VAN BOETZELAER ONDERSCHEIDEN. De Nederlandse ex-minister van Bui tenlandse Zaten, mr G. W. H. baron Van Boetzelaer van Ocsterhout. is he denmorgen door Prins-Regent Karei en de Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken. Spaak, ten paleize te Brussel ontvangen. Bij deze gelegen heid werd baron Van Boetzelaer onder- soheiden met het Grootkruis in de Leo poldsorde. PROF. DR VAN DAM VOOR AMSTERDAMS BIJZONDER HOF. Prof. dr Jan van Dam, de gewezen secretaris-generaal van het Dep. van Onderwijs. Wetenschap en Cultuurbe scherming, zal Dinsdag 26 October voor het Amsterdams Bijz. Gerechtshof ver schijnen. Hem wordt o.a. ten laste ge legd, dat hfj in zijn functie, welke hij uit handen van de vijand aanvaardde, besluiten en beschikkingen heeft uitge vaardigd, waardoor de Duitsers con- tröle kregen op het onderwijs in Neder land en hierdoor in de gelegenheid wa ren nationaal-socialistische en Duitse invloed hierop te doen gelden en door hen niet gewenste invloed kenden we- ,ren. Voorts, dat zijn beleid er op ge richt was de bevolking te brengen tot een gedwee aanvaarden en volgzaam naleven van de Duitse en door hem uit gevaardigde bepalingen en voorschrif ten ten aanzien van Onderwijs, weten schap en cultuurbescherming. Hatta en Soedirman e.a. gaan er heen NOG STEEDS GEVECHTEN MET COMMUNISTEN. De dienst Legercontacten heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de Republikeinse re gering een week geleden besloot, dat premier Hatta, legercommandant Soe dirman. luchtvaartcommandant Soeria- darma en andere Republikeinse autori teiten gisteren naar Sumatra zouden gaan. De reis is echter ln verband met transportmoeilijkheden enkele dagen uitgesteld. Het communiqué wijst er op, dat reeds uit eerdere berichten geble ken is. dat thans overal op Sumatra grote spanningen ziln. De situatie te Tapanoeli is verward, terwijl in Asahan onder de bevolking een ontstellende nood heerst cn bet bestuur gedesorganiseerd is. De dienst Legercontacten zegt: „Het ligt voo hand, dat de reis van Hatta c.s. hier mede verband houdt." WASSENAAR Dodelijke val De 14-jarige Th. van der K., die Zon dagavond door de Langstraat holds, struikelde daarbij over het touw van een zonnescherm, waardoor de knaap een zware hersenschudding en -bloeding bekwam, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. De politie verzoekt hen, die van dit noodlottig ongeval getuigen zijn ge weest, zich voor het verstrekken van inlichtingen te vervoegen by de re cherche. Meer dan 100.000 leerlingen der L.S. er van verstoken (Speciale reportage). Het ernstige tekort aan oefengelegen heid op de lagere scholen is oorzaak dat de lichamelijke opvoeding van onze jeugd allengs meer in het gedrang be gint te komen. Bij herhaling heeft de „Vereniging van leraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding in Nederland" onze regering gewezen op het feit, dat er een bedreiging ls ont- -- staan van onze volksgezondheid en vergroten, .enige verhuringen, aistana onze Weerkracht doordat een zeer groot van grond en het aangaan van een gedeelte van de leerlingen der lagere overeenkomst met Voorhout voor de scj10c>i van elke vorm van lichamelijke levering van gas en electriciteit verhoging van het bedrijfskapitaal der Volkscredietbank met nog f.75 000. Burgerlijke Stand van Leiden geboren. Eric Martlnus Franciscus z. van N. C. Opdam cn A. J. Miltenburg; Robert z. van B H. Bllderbeek en M. de Kier; Ton z van T. Peterl en O. Gordijn, Robert z. van P H. Koolloos en B. Cosyns; Johan nes Albertus Antonlus z van A P. Schrber en B. J. de Munnlk: Pleter Johan Antonlus z. van R J. Pijpers en A. Koe- nekoop: Albertba Adflana Gemma d. van H. W. van Marwijk en B. J. Verhagen, Johannes Franciscus Maria z. van F. P. BurcmeUer en E. Scbaafstra; Henry z. van H. tan der Meer en w- DeJilM; 1l0," hannes Mlchlel z. van J. Korbee en J. H C Koedijk; Emllle Hubertlne Jeannet- te d van N. J A. Overdevest en M. G. van Brussel; Hendrik Johannes z. van H. J. van Iterson en A. Welnllch, Jakob Wlcsert z van W Kranenburg en G J. G.-rsle; Anna Maria d. van A. F. van der Weljden en M. A. Hogenes: Johanna Maria d. van A van der Zalm en G. O. van Maanen: Wilhelmus Gerardus z van W. B van der Pouw Kraan en M J van der Laan; Anne z. van D van t Zeilde eu a. a. Groothuls; Danny z. van a. a. van Nood en W. van Dam. OVERLEDEN. J. G. van der Zwet z. 12 dagen; K. Tuyn, man. 50 Jaar; A. Brommel er, wednr 74 laar; H. J. de Vries, man, 51 Jaar. D. Mulder man. 64 Jaar; G. a. van der Ploeg dr 31 Jaar; J. Gorden, wed van L. %an Es. 81 Jaar; a. Hulsman wed van J. C. Oskam. 63 Jaar; J. van Syl wednr 62 J. GEHUWD. a j. C. van Ark jr.: w - - b. C. Jansen Jm en E. C. van Lorson oefening verstoken blijft. De secretaris van de vereniging, dhr. H. M. Graaf land. te Den Haag. heeft ons met tal van feiten en gegevens aangetoond, niet alleen dat het slecht is gesteld met de lichaamsoefening op de lagere school, maar ook dat wij steeds verder ach terop raken. Van alle lagere soholen beschikte al in het schooljaar 19431944 een derde deel niet over een eigen gymnastieklo kaal. In meer dan 27%* van de scholen waar wel lichaamsoefening werd gege ven, was het oefenlokaal niet overdekt, terwij-l 40% van de lokalen een speciale kleed- of wasgelegenheid ontbeerde. Volgens ggevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is Neder land sindsdien steeds meer op het hellende vlak geraakt. Verschillende lokalen zijn uitgewoond, andere wer den door oorlogshandelingen bescha digd of vernield, en zo wijzen de fei ten uit, dat ruim 100.000 leerlingen alle lichaamsoefeningen moeten mis sen. Dat is een officiële opgave. In werkelijkheid is de situatie echter nog veel erger. De lichamelijke opvoeding ls door de overheid wel verplichtend gesteld, maar zij iaat zelf na de mo gelijkheid te scheppen, om daaraan te voldoen. Derhalve maakt het les rooster van honderden scholen mel ding van gymnastiek zonder dat er een minuut aandacht aan wordt be steed. Meerdere inspecteurs hebben dergelijke scholen echter gerangschikt onder die, waar lichamelijke oefe ning wordt gegeven en in feite moet dat totaal van honderdduizend dus nog veel hoger worden gesteld. ZWIJGENDE OUDERS. Het is vreemd, dat de lichamelijke opvoeding in ons land altijd het stief kind van de regering heeft kunnen blijven zonder dat de ouders, die er toch zo nauw bij betrokken zijn, er tegen in opstand zijn gekomen. Schromelijke verwaarlozing van ieder ander vak zou een storm van protesten hebben uitge lekt. Hier echter zwijgt de brede kring van al die ouders, die het volle pond aan schoolgeld betalen en het rustig slikken dat aan hun kinderen de zo nodige lichaamsoefening wordt onthou den, of dat deze wordt gegeven op een wijze, die veelal alles te wensen over laat. De regering meent, dat de bouw van oefenlokalen in deze tijd wel ach terwege kan blijven. Zij meent ook dat de klasse-onderwijzer wel in staat is om de lichamelijke opvoeding van onze jeugd te verzorgen. Of die klasse-onder wijzer daar ambitie voor heeét en er wel geschikt voor is, speelt blijkbaar geen rol. Dat hy zelf dikwyis nauwe lijks onderricht in de gymnastiek heeft gehad en soms zijn wysheid uit een boekje moet opdiepen, evenmin. TRIESTE SITUATIE. De situatie aldus de heer Graaf land is buitengewoon ontmoedi gend en triest. De lagere school is het enige instituut hier te lande waar de jeugd van 6 tot 14 jaar in haar ge heel bij de lichamelijke opvoeding kan worden betrokken. Wil men van het Nederlandse volk een sportief volk maken, lichamelijk en geestelijk sterk en gezond, dan moet hier de basis worden gelegd. Nederland heeft tot dusver haar taak helaas niet begre pen en zich nimmer gerealiseerd, dat de lichamelijke opvoeding moet wor den beschouwd als een aspect van het totale schoolleven, als een zaak, welke uit een complete school niet meer weg te denken valt. Leerkrachten met M.O. bevoegdheid k-omen er geleidelik meer. zy vormen een derde deel van alle leerkrachten aan de openbare school, een vijfde aan de Prot. Ohr. school en een zesde aan de R.K. school, zy zouden ongetwijfeld in veel grotere mate naar een dergely- ke functie solliciteren, indien niet de leraar M.O. aan de lagere school slechts de helft verdiende van zijn collega aan de middelbare school met precies de zelfde opleiding en met precies dezelfde diploma's. Ten aanzien van de militaire situatie ln de Republiek zegt het communiqué, dat nog steeds gevochten wordt in de omgeving van Tjepoe; een deel van de bevolking koos de zijde van de opstan delingen. Circa 50.000 personen zUn uit de stad geëvacueerd. Randoeblatoeng is nog steeds in handen van de communisten. De communistische opmars naar liet Z.O. van Rembang is thans gevorderd tot Saleh. Prigi aan de Zuidkust Is door 700 man communistische troepen bezet. In het Noordelijk deel van de stad Blitar wordt nog steeds gevoch ten. Uit Kediri wordt gerapporteerd, dat de militaire politie daar haar mo reel verloren heeft; van de residentie- politie te Madioen worden circa 200 man vermist. Arrestatie met dodelijke afloop in de hongerwinter TILBURGSE STUCADOOR .MISDROEG ZICH IN NOORDWIJKERHOUT. Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag begon hedenmorgen de behan deling van de strafzaak tegen E. Wes- selius, stucadoor te Tilburg, die in de hongerwinter als hulplandwachter in Den Haag was ingedeeld. Het zwaarste punt van de ten laste legging was de arrestatie van W. van Mourik in Noord wij kerhout, die na de arrestatie werd doodgeschoten. Drie getuigen werden gehoord. Twee mensen van de C.C.D. hadden W„ waarvan zy wisten dat hy land wachter was en een pistool droeg, gevraagd, of hy eens meeging om te „stunten". W. wist niet goed, wat hy hiermee aan moest en besprak de zaak met de getuige C. J. van Leeuwen, ook landwachter, thans gedetineerd. Deze zou hierop naar de hoofdwachtmeester bij de Haagse politie W. de Frens die SS'er was, gegaan zyn. Hierop volgde een bespreking met W. en werd een plan georganiseerd. Lang ondervroeg de president de getuige de Fr. over de toedracht van de zaak. De verklaringen, die de twee getui gen aflegden verschilden nog al wat van elkaar, hetgeen aanleiding was voor de raadsman jhr mr W. H. de Geer Por- tugael om op te merken, „Twee verkla ringen mynheer de president allebei onder ede afgelegd, en zy kloppen geen van beide met de waarheid". Het verhoor wordt voortgezet. VEERTIG JAAR DIRECTEUR EDELMETAAL BEDRIJVEN. 15 October zal de heer C. J. A. Begeer, directeur-generaal van de N.V. Konink lijke Nederlandse Edelmetaal Bedryven Van Kempen, Begeer en Vos, veertig jaar in de zaak zyn. De heer Begeer, die tevens die dag vyf en zstlg jaar zal worden, was leerling van de beeldhou wer, prof. Bart van Hove en studeerde in Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië. Aan de universiteit te Utrecht volgde hij het kunsthistorisch onderwys van prof dr W. Vogelsang. In 1908 werd de heer C J A. Begeer als deelgenoot in de zaak van zyn va der opgenomen, om ln 1910 na 't over lijden van de laatste de leiding der za ken op zich te nemen. Sinds 1925 is hy voorzitter van de internationale federatie van vakorgani saties der edelsteen en edelmêtaalny- verheid, en -handel, en sinds 1919 te vens voorzitter van de Nederlandse or ganisatie der edelmetaallndustrie. De heer Begeer werd in 1935 benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. SCHOUWBURG TE WAGENINGEN AFGEBRAND. Hedennacht ls te Wageningen brand uitgebroken in „Junushoff", de gemeen- telyke schouwburg. De grote zaal, die plaats bood aan ongeveer 500 mensen, brandde volkomen uit. De sohade wordt geraamd op ongeveer 2% ton. Deze brand betekent een groot ver lies voor het toch al reeds zo geteis terde Wageningen, daar Junushoff het centrum was van het verenigingsleven. Het gebouw, dat tydens de evacuatie ernstig was beschadigd, was juist weer hersteld en van een nieuwe Inventaris voorzien. Deze ging gedeeltelyk verlo ren. De schade wordt door verzekering gedekt. PRIJSBEHEERSING IN DE TEXTIEL BRANCHE WORDT ONVERMINDERD GEHANDHAAFD. Het ministerie van Economische Za ken deelt, naar aanleiding van allerlei geruchten, die by het publiek en het bedrijfsleven de ronde doen over de toe komstige prijspolitiek in de textielbran che. mede dat de regering niet zal af wijken van het tot dusver ln deze sector gevolgde systeem van prijsbeheersing. De geldende voorschriften zullen dan ook met kracht worden gehandhaafd. Aangezien gebleken is. dat een aantal fabrikanten en handelaren de neiging heeft het op grond van bovenstaande geruchten minder nauw met de voor schriften te nemen, is de contróledienst van het directoraat-generaal van de pryzen met een uitgebreide contróle- actie bii de industrie begonnen. Voor een verhoging van de prys van textielgoederen behoeft by het publiek geen ongerustheid te bestaan. De enige tijd geleden sterk gestegen grondstef- prijzen. in het bijzonder van wol. zyn reeds vrijwel geheel in de huidige prij zen verwerkt Uit het vorenstaande bülkt tevens.dat er voor het. bedrijfsleven geen reden b hoeft te bestaan goederen achter te houden in de hoop dat de prijzen zullen stijgen, aldus besluit de mededeling van het ministerie van Economische Zaken. „ANTARA" MELDT ARRESTATIE VAN ALIMIN. „Antara" meldt uit D jok ja, dat de communistenleider Alimin, te zamen met drie andere personen thans „op een bepaalde plaats in de Republiek" door de overheid is gearresteerd. Het gevaarlijke preparaat (Van onze correspondent te New-York) Een chemisch apparaat, dat afgeleid is van salpeter en onder meer gebruikt wordt by het fabriceren van buskruit, wordt nu al vele jaren achtereen door de tabaksindustrie aangewend. Het wordt door de sigarettentabak ge mengd en zorgt er dan voor dat de eenmaal aangestoken sigaret niet weer uitgaat. Aan het preparaat (k c 1 o 3) is echter, naar de heer Percy Bugbee, een autoriteit op het gebied van de brandbestrijding, heeft verklaard, een ernstig bezwaar verbonden. Het be vordert de verkoop van sigaretten zo zei hy maai het bevordert tevens het uitbreken van branden. Zorgeloze sigarettenrokers waren in 1947 ver- antwoordeiyk voor 130.000 branden in de Ver. Staten en het is waarschyniyk dat dit aantal in 1948 tot 150.000 zal stygen. In 1947 ging daar een verlies mee gepaard van 470 millioen dollar, voor 1948 moet dit geschat worden op 700 millioen dollar. Door de branden verloren bovendien duizenden mensen het leven. Hun aantal zal niet ver be neden de elfduizend blijven. De heer Bugbee heeft tevergeefs de sigaretten- fabrikanten verzocht het gebruik van het preparaat achterwege te laten. Al leen van de zyde van de Philip Mor ris-onderneming kw£m ln zoverre een reactie dat aan de hotels kaarten zijn verstrekt met de waarschuwing om voorzichtig te ziln bil het roken in bed. BEZUINIGING OP STROOMVERBRUIK TE PARIJS. Als gevolg van de nhjnstaking moes ten vandaag te Parys bezuinigingen op het stroomverbruik worden ingevoerd om de steenkoolvoorraden zoveel mo gelijk te sparen In verscheidene Wes- teiyke buitenwijken werd vanochtend om 7.30 uur de stroom afgesneden tot 18 uur. Sinds Zaterdag hebben de electriciteitsfabrleken geen steenkool ontvangen. Ontwerp voor Economische Benelux-Unie De bijeenkomst van de technische ra den van de Benelux, die gisteren te Luxemburg werd gehouden, was geheel eewyd aan de bestudering en afhande- line der lopende zaken. Een redactie-commissie werd belast met het opstellen van een ontwe--» voor een Economische Unie tussen de drie landen, waarbii rekening zal wor den gehouden met de wensen, die in de loop der besDrekingen naar voren werden gebracht. N MARSHALL TE PARIJS TERUG. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, is vanochtend op het vliegveld Orly bij Parys aange komen. Hij was vergezeld van de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, ge neraal Walter Bedell Smith, en de ad ministrateur van het plan-Marshall. Hoffman. Het gezelschap reisde met het vliegtuig van president Truman, de „Independence". COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE TE BRUSSEL. Ter gelegenheid van de 12e verjaar dag van het overiyden van de commu nistische leider Jozef Jacquemotte heeft de Belgische communistische party gisteravond een demonstratie gehouden. Onder de leuze ,,Wy willen vrede" trok een stoet door de straten van het cen trum van Brussel. Lalmand, de secretaris van de Bel gische communistische party zeide ln een toespraak o.a. „Geen imperialisme kan de sovjet-unie imponeren. De rede van Spaak in het Palais de Chaillot is een schande voor België. Hy heeft ge sproken uit naam van degenen, die koelbloedig een oorlog voorbereiden. Het is echter niet uitgesloten, dat de Amerikanen op een goede dag tot de ontdekking komen, dat de ons door hen geleverde wapens tegen henzelf zullen worden gekeerd" Ten slotte verklaarde de w.n. voor zitter Relecom nog, dat de Belgische communisten op rich nemen niet al leen de onafhankelijkheid van België en de vryheid te zullen verdedigen, doch ook om nooit de wapenen op te nemen tegen de sovjet-unie. HJIIIlllilllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIII'HII"!""""'"""""" jjj 1 WENSEN VAN LEZERS 1 Ofschoon onze als gevolg van de g ee papierdistributie noz steeds be- ES perkte plaatsruimte een herstel =j van onze vroeger zo gewaardeerde Ej rubriek „Ingezonden Stukken" in voor-oorlogse omvang voor alsnog EE verhindert, willen wij er toch de ee aandacht van onze lezerskring op vestigen, dat onze kolommen ook ee ee nu open staan voor kort-en-bondig ee geformuleerde wensen en klachten. ee welke onze lezers in het algemeen ee belang menen tot uiting te moeten ee brengen. es Wij zullfti er naar streven deze ee ee wensen zoveel mogelyk onverkort ter kennis van onze lezers te bren- ee gen doch doen een dringend be- ee roep op onze abonné's zich by de formulering van hun desiderata de ee ee door de omstandigheden vereiste ee beperking op te leggen. ee Maar overigens verklaren wy ons EE bij deze gaarne bereid onze bemid- ee deling te verlenen teneinde tot ee uiting te brengen wat er ln onze =e lezerskring leeft aan wensen en klachten op het gehele maatschap- ee pelilk terrein. ee Moge een veelvuldige verschy- s ning in deze kolommen van de ru- ee briek „Wat lezers schryven" van deze belangstelling getuigen! Red. „L.D." ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirH LeZ' zers s chrij ven Abonné A. H. schryft ons: „Mag ik de aandacht van de desbe treffende autoriteiten eens vestigen op de gevaarlijke toestand in de Van Beu- ningenlaan. waar de ryweg. gezien uit de richting Van Slingelandtlaan en gaande naar de Rijnsburgerweg. zich plotseling vernauwt, terwyi het voetgan gerstrottoir abrupt overgaat ln een mod dersloot. Wie ter plaatse niet bekend is, heeft zowel als automobilist, wielrijder of voetganger grote kans. mede by af wezigheid van verlichting in die sloot terecht te komen Plaatsing van een deugdelyke afscheiding en een waar schuwingsbord lykt mij dringend nood- zakeiyk" Na bezichtiging van de situatie ter plaatse moeten wij de Juistheid van deze opmerking volledig onderschryven Red. L D. Het Sprookje van Kum-bu-ze-den (Van onze correspondent te New York) Een elfjarige Chinese Jongen, Kum- bu-tze-den, wordt door Tibetaanse „zie ners" opgevoed en opgeleid voor de taak om ln de provincie Tsjinghal straks het geestelijke leiderschap te aanvaarden over het Tibetaanse volk als de tiende reïncarnatie van de Panchen Lama en als de „levende Boeddha van het gren zeloze licht". Vele uren per dag besteedt de iongen aan het bestuderen van de geschriften om zich terloops eens even te amuseren met een rubberbal. een kleine zwarte hond en drie vogels, waaronder een pa pegaai. die een soort SJanghai-dlalect spreekt L De twee leidende figuren in het Ti betaanse Lamaisme. een vorm van Boeddhisme, zijn de Dalai Lama, die heerst in Lhasax. en de Panchen Lama, die de leiding heeft in Shigatze. beide ln de provincie Tibet, welke door Nan king beschouwd wordt als een onder deel van China, terwijl de Tibetaanse bevolking zich feitelijk onafhankeiyk acht. De Dalai Lama werd verondersteld de wereldlijke en de Panchen Lama de geestrijke top te zijn van het Lamals- me. Een in 1925 ontstane tegenstelling tussen de Dalai en de Panchen Lama is nog niet opgeheven. Ten gevolge van dat conflict heeft toen de Panchen La ma Tibet verlaten. Hi1 ging in 1936 te- i-ug. vergezeld van een militaire lijf wacht. maar ls onderweg op geheim zinnige wijze omgekomen. Velen gelo ven dat hll werd vergiftigd. Sindsdien is gezocht naar een opvol ger en men heeft zich ten slotte bepaald tot drie pasgeboren kinderen die aan de gestelde voorwaarden heetten te vol doen. Een van de babies stierf, een twee de moest, onder Chinese pressie, wor den afgewezen en zo viel ulteindeWk keus op Kum-bu-tze-den de elfjarige knaap, die thans voor zijn taak wordt opgeleid. Distributie-ambtenaren reikten ongeoorloofd duizenden kaarten uit 30 ARRESTATIES IN VERBAND MET DISTRIBUTIEFRAUDE TE UTREOHT. De economische recherche te Utrecht is een belangrijke fraude in bonnen op het spoor gekomen, waarbij be halve twee bekende zwarte handela ren in bonnen, tevens enkele distri butie-ambtenaren betrokken zyn. In totaal zijn sinds deze zaak aan het rollen ging 30 arrestaties ver richt. De politie te Utrecht deelt in een be kendmaking over deze fraude o.a. mede, dat in Juli in deze aangelegenheid de eerste aanhouding verricht werd. toen een man te Harmeien bij de uitrei- klngspost van het distributiekantoor bezig was 150 inwisselingsbonnen om te ruilen tegen levensmiddelenkaarten. Het bleek, dat deze man met zijn broer bekende bonnenhandelaren in contact stond met distributie-amb tenaren, die op ongeoorloofde wyze levensmiddelenkaarten, textielkaarten, tabakskaar ten en versnaperingskaarten afgaven tegen inlevering van inwisse lingsbonnen, zonder dat de overgelegde stamkaarten daarvoor werden afge- kruist. Toen werd begonnen met de op sporing van de bij deze aangelegenheid betrokken distributieambtenaren. Twee hunner werden aangehouden; zy leg den een gedeeltelyke bekentenis af. Al spoedig konden toen meerdere arresta ties volgen. In totaal zyn gelyk gezegd, van Jul! af 30 personen gearresteerd, w.o. 7 distributie-ambtenaren en 2 ex- distributie-ambtenaren. Van hen be vinden zich thans ruim 20 personen In voorlopige hechtenis. In de ko mende weken zal echter nog een groot aantal personen worden gear resteerd. Alle gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het aantal kaarten, hetwelk door de distributie-ambtenaren ongeoor loofd werd uitgereikt en welke kaar ten in de zwarte handel terecht kwa men, loopt in de duizenden. De knoeieryen vonden plaats se dert Juli 1947 op het distributiekan toor te Utrecht en de uitreikingspos- ten te Harmeien, Maarssen, Vleuten cn Schalkwijk. Bepaalde distributie- ambtenaren hebben by deze knoeie- ryen in twee maanden f. 7000 „ver diend".. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 12 October. Vandaag bestond er een gedrukte stemming, welke moest worden toege schreven aan de minder behagelljke po litieke toestand. Verliezen van beteke nis werden overigens niet geleden. De koers van HVA's kwam iets lager te liggen en schommelde tussen 163 3/4 en 1661/4. Amsterdam Rubbers open den op 165, liepen achteruit tot 163 3/4, doch konden zich later op de middag een kleinigheid verbeteren. Van de Ta bakken bewegen Oude Deli's zich tus sen 153V2 en 154 3/4. De Indsohe fond sen waren stil en over het algemeen iets lager. Konlnkiy'ke werd by opening afge daan te2en 337%. waarna een inzinking kon worden waargenomen tot 334 334%. Op de Scheepvaartmarkt kwa men de koersen een paar punten lager te liggen. Unilevers openden op 283 en verlieten de notering op omstreeks 280. Phflips daalde tot 337. De Nederlandse Staatspapieren wa ren by na onveranderd. Van affaire in Amerikaanse fondsen was hoegenaamd niets te bespeuren.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3