Geen compromis in Berlijnse kwestie? Franse communisten voeren een nieuwe Mek Amerika zal 20 milliard aan Mars moeten offeren WEERBERICHT Met een enkeh woord 87ste Jaargang DINSDAG 12 OCTOBER 1948 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie- B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no.: 57055 Het V.N.-werk in de commissies Van gezaghebbende züde is ver klaard, dat de vertegenwoordigers van de drie Westelijke mogendheden de Sovjet-Unie te verstaan hebben gegeven, dat zjj niet bereid zjjn tot een koehandel ten aanzien van „op heffing der Berlijnse blokkade". Een woordvoerder van de Franse de legatie zeide: „De Veiligheidsraad heeft geen bevoegdheid de raad van minis ters van buitenlandse zaken order te geven voor een bijeenkomst op een be paalde datum". Hierdoor is een einde gemaakt aan de hoop in zekere „neutrale" kringen, dat het Oosten en het Westen er toe gebracht zouden kunnen worden te verklaren, dat „opheffing van de Ber lijnse blokkade" tegelijkertijd zou kun nen geschieden met bij eenroeping van de raad van ministers van buitenlandse zaken. Men ziet thans ook geen mogelijk heid meer voor dr Bramuglia. de voor zitter van de Veiligheidsraad, om op te treden als bemiddelaar. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een witboek gepu bliceerd over „de mislukking van het viermogendhedenbewind in Duitsland". Het document behandelt de „gehele gang van zaken bii het steeds toene mend meningsverschil tussen de drie westelijke mogendheden en de Soviet- Unie sinds het einde van de oorlog". De conclusie luidt: „De huidige si tuatie is het gevolg van het falen der vier mogendheden ten gevolge van de onverzoenlijkheid der Sovjet-Unie om te geraken tot. een gemeenschap pelijke politiek in Duitsland". Het Witboek telt 67 pagina's en be vat 35.000 woorden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Marshall, is gisteravond pervliegtuig uit Washington naar Pa- rils'vertrokken, in gezelschap van de administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman. Uit het feit, dat Hoffman zijn bezoek aan Europa verhaast heeft, leidt men af, dat belangrijke besprekingen over algemene problemen van de Europese samenwerking op komst zijn. O De Prawda, het officiële orgaan van de Sovjetrussische communistische partij, schrijft, dat de Sovjet-Unie, ver re van de VN. te willenverlaten, jüïst „waakt over de beginselen van de V.N. eri het Handvest". In de politieke commissie is het de bat over de Sovjet-resolutie inzake ver mindering der bewapening voortgezet. De Sovjets krijgen alleen de steun van haar satellieten. Van Britse zijde werd een resolutie ingediend om te verkla ren: 1. dat een algemene vermindering der bewapening „slechts kan geschie den in een sfeer van internationaal vertrouwen en dito veiligheid". 2. dat „elk systeem voor ontwape ning een doeltreffend systeem van vei ligheidsmaatregelen in zich moet slui ten". San Salvador diende een resolutie in, waarbij wordt voorgesteld, dat het pro bleem zou worden overgegeven aan de commissie voor de atoom-energie, daar toch (zo zei hij) ontwapening onmoge lijk was, voordat men het eens zou zijn over de atoom-contróle. De sub-commissie voor de contróle op de atoom-energie, die in wezen niet veel verder is gekomen, zal heden tot stemming over de diverse voorstellen overgaan. De C.G.T. bijeen TEGEN DE POLITIEK DER V. S. Te Parijs is de jaarvergadering van de C.G.T., het algemeen Frans vakver bond, begonnen. De communistische se cretaris-generaal Benoit Frachon. hield een rede van twee en een half uur, waarin hij veelvuldige aanvallen deed op „het Amerikaanse imperialisme" en het plan-Marshall en aandrong op vervanging van de huidige regering door een, waarin ook de communisten vertegenwoordigd zouden zijn. Frachon zeide verder, dat een natio nale algemene staking op het ogenblik niet beoogd werd als onderdeel van de communistische tactiek. Zich kerend tegen generaal De Gaul le zeide Frachon, dat de C.G.T. vast-' oesloten was een onoverkomelijke bar rière te vormen tegen het fascisme, j Frachon definieerde de doelstellingen van de C.G.T. als volgt:-Strijden tegen prijsverhoging; strijden voor hoger lo nen; vaststelling van een minimum loon van 15.000 francs per maahd; strijd tegen het plan-Marshall, De guerilla (Van onze correspondent te Parijs). Wanneer men thans in Parijs met spoorwegmannen kunnen de havenwer kers volgen en op hen bijvoorbeeld de post. Er zal steeds strijd worden gele verd in een sector, die essentieel is voor het nationale bestaan. Maar de com- Fransen uit verschillende richtingen munisten wachten zich er voor, het ge spreekt, komt men tot de conclusie dat hele organisme ineens te ontwrichten, het publiek hier nu geheel anders rea- Zij putten de krachten van de rege- geert op de stakingen dan het vorige ring langzaam uit. Hoe lang dat duren jaar November. Toen was er een afkeer en haat jegens de communisten, die door het publiek voor de chaos geheel en al aansprakelijk werden gesteld, een afkeer, welke zich o.m. uitte in de kan? Het is moeilijk te voorspellen, doch bij de regering kan men al symptomen ontdekken, die wijzen kunnen op een naderende capitulatie. De kabinetszit tingen volgen elkander in een steeds scheuring van het grote vakverbond de sneller tempo op en men spreekt er over C.G.T. en in de winst' van de Gaulles i het parlement bijeen te roepen alvorens R.P.F. Thans constateert men eerder het rqces nog is verstreken. Weinigen een algemene onverschilligheid, een I geloven dat Qeuille thans op een meer- moedcloosheid, een indolentie, men derheid zou kunnen rekenen En een wacht maar af wat er van komen zal... j regeringscrisis zou thans twee wegen Voor dit verschil in klimaat zijn ver- I openen: opname van communisten in scheidene oorzaken te vinden. In de een nieuw kabinet, waarvan Herriot de eerste plaats gelooft bijna niemand leidihg zou kunnen nemen, of, ontbin- meer, dat de huidige regering in staat ding van de Kamer en verkiezingen kan worden geacht voor het sociale voor een nieuw parlement. De noodzaak In alle regentschappen van Oost-Java zijn nieuwe raden gekozen. Ook zij, die het lezen en schrijven niet machtig wa ren, konden hun stem uitbrengen. Daar toe waren de in het stemhokje opgestel de bussen elk voorzien van voor de kie zer bekende voorwerpen, meest plarf°r terwijl de candidaten buiten het hokje gezeten waren met een overeenkomstig voorwerp in de hand. Uit Berlijn Britse functionarissen hebben ont huld. dat een zeshonderdtal Berlijners uit de Westelijke sectoren, die tot se- vangenisstraffen van minder dan zes maanden veroordeeld zijn. zal worden vrijgelaten op grond van een algemene amnëstie. De amnestie is verleend bij gelegen heid van het eeuwfeest van de Duitse revolutie in 1843. Straffen, opgelegd door geallieerde militaire rechtbanken, vallen er niet onder. Naar vernomen werd, zou een viertal lagere ambtenaren van het Berlijnse gemeentebestuur door politie van de Oostelijke sector gearresteerd zijn. Het zouden alle leden zijn van de door de Westelijke geallieerden gesteunde on afhankelijke vakvereniging, welke in de Sovjet-sector niet erkend is. Franco tegen het Communisme Generaal Franco heeft te Sevilla ver klaard: „Ik ben er absoluut zeker van, dat in Spanje jong en oud, mannen zo wel als vrouwen en kinderen, naar de wapenen zouden grijpen om het com munisme te bestrijden". „Eenmaal zei de ik", zo sprak hij legerofficieren toe, „dat 1 millioen. Spanjaarden zich te weer zouden stellen, indien communis tische horden verder dan Berlijn trok ken. Op deze woorden werd toen geen acht geslagen door een wereld, die zich een nieuwe vijand niet bewust was. Verscheidene jaren zijn voorbij moeten gaan om onze woorden tot een profetie te maken". RAM AD IER KON GEEN TABAK KRIJGEN De Franse minister van Defensie, Paul Ramadier, heeft op een perscon ferentie verteld over zijn bezoek aan Nederland, waar hij, gelijk men weet, de Franse regering vertegenwoordigde bij de inhuldiging van Koningin Julia-' na. Hij prees de moed en de werklust van de Nederlanders en hun „nationale discipline". Ten bewijze van die disci pline zeide hij lachend het volgende. „Ik wilde wat ta'oak kopen voor mijn pijp, ma-ar ik kon het niet krijgen, want ik had geen bonnen." ZUID-WESTELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noord-Westen van t land: half tot zwaar bewolkt met later weer enige regen. Matige, ln de kuststreken later krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van tempera tuur. Voor het Zuid-Oosten van het land: Meest zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nog plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. 13 OCTOBER. Zon op: 7.01 uur: onder: 17.51 uur. Maan op: 16.56 uur; onder 1-26 uur (EK.) Hoogwater te Katwijk te 0.32 en 13.09 u. Dit nunyiier bestaat uit vier pagina's Als premie voor de vrede (Van onze correspondent te New Yórk) Een jaar geleden hoopte de Ameri kaanse regering nog. dat met een groot scheepse economische en financiële hulpactie de koude oorlog in de kiem gesmoord kon worden. Thans, nauwe lijks zes maanden nadat het Marshall plan werkelijkheid is geworden., gonst het reeds van bedrijvigheid in de mili taire bureaux in Washington waar de plannen worden uitgewerkt om de eco nomische hulp te complementeren met militaire bijstand Maar Europa dat niet betalen kon voor de voedingsmid delen en machines, is nog veel minder in staat om dollars op tafel te leggen voor bewapeningsgoederen Daarom wordt thans gewerkt aan de formulering van een wetsvoorstel dat reeds in Januari of Februari 1949 voor het nieuwe Congres zal komen: een vre- de.stiid-land-lease. Amerika is zich welbewust dat het in geval van een nieuwe oorlog zelf weer de zwaarste lasten te dragen zal krij gen. maar het werkt er aan. dat de Europese geallieerden zo sterk zullen worden dat zij de eerst? stoot kunnen opvangen, totdat de legermacht van Uncle Sam in de strijd gebracht kan worden en voordat veel waardevol ter rein door de geallieerden is opgegeven. De Westeuropese schakel in dit ge heel is door de benoeming van Montgo mery en een top-staf al een stuk ge vorderd Nauwe samenwerking met Amerika en Canada ligt in de bedoeling en verder zal een keten van luchtver- sterklngen worden gebouwd in Alaska. Groenland en Noorwegen om een ver rassingsaanval via het Noordpoolgebied uit te sluiten. West-Europa bestudeert thans verder, wat het aan ziin eigen bewapening kan doen. gebaseerd op de bewapeningsin dustrieën van Engeland. Frankrijk en België en vervolgens zal Amerika de nog ontbrekende wapens leveren waarmede naar .schatting een bedrag gemoeid is van vier tot acht milliard dollars over een periode van vier of vijf jaar. Europa zal weer verzocht worden om een reserve-land-lease te leveren in de vorm var, bases, strategische erondstof- fen en kwartier en onderhoud van Ame rikaanse troepen Verder staat op het programma een standaardisatie van wa pens en munitie waardoor in de toe komst b.v Engelse patronen bruikbaar zijn in Belgische machinegeweren en Amerikaanse granaten in Franse ka nonnen In de echelons van de hogere po litiek za) de vraag worden voorgelegd cf Amerika zich onmiddellijk in oorlog zal achten indien West Europa aangevallen wordt. Maar dit vormt uiteraard oen discussiepunt van de allerhoogste orde ln het Amerikaanse Congres waar zon der twiifel lieden van hun zetel zullen rijzen en laten horen „dat het waanzin is om Amerika de derde keer de kastan jes uit het vuur te laten halen voor En geland" evenals er ln Europa natuurlijk lieden zullen ziin die zullen vragen „waarom Europa als vreemdelingenle gioen moer fungeren voor het Ameri kaanse imperialisme" Verwacht kan echter worden dat wanneer al deze dwaze meningen zijn geuit, koelere hoofden de materie in handen zullen ne men en tot resultaten zullen komen, de wijze opmerking van een van Amerika's eerste presidenten ter harte nemend: „We have to hang together, or we will all hang separately". (Wtf zullen samen hangen of we zullen een voor een ge hangen worden) Intussen gaat Amerika zich wel rea liseren. dat de vrede kostbaar is. Ameri ka. dat vëór de tweede wereldoorlog nimmer grote financiële offers bracht voor militaire paraatheid maar integen deel vrijwel al ziin productie voor con sumptie kon aanwenden en verder "ge dijde in de ondergaande zon van de Pax Brittannica, Thans moet Amerika per jaar onge veer vijf milliard aan economische hulp voor het buitenland opbrengen. dIvis tien twaalf milliard voor eigen mili taire uitgaven, plus in de komende ja ren nog eens'één of anderhalf milliard voor militaire steun aan het buitenland Met nog een paar kleinigheidjes hier en daar kan Amerika in de naaste toe komst rekenen op een militair bud^t in ruime zin (dus inclusief de economi sche hulp in de vorm van het Mars hallplan Grieks-Turkse hulp en de hulp aan China) van ongeveer 20 milliard. Dit is 20 milliard aan productie, die niet aan de Amerikaanse consumptie ten goede komt, dat is 20 m'lliard, die via belastingen derhalve moet worden genomen uit de geldcirculatie om deze vredesoperatie te financieren. Fantastisch als deze ko=ten zijn zij betekenen dat Amerika per iaar bijna vijf weken alleen voor de militaire pa raatheid werkt vallen zij in het niet tegenover de lasten en ontreddering, die een nieuwe oorlog met zich zou brengen En wanneer men de kosten beschouwt als een verzekeringspremie tegen e°n nieuwe oorlog, dan is er maar één con clusie' de premie moge. duur of goed koop zijn. zij moet opgebracht worden. HET GRONDBEZIT IN BIRMA. Het Birmese parlement heeft een wet aangenomen op de nationalisatie van het grondbezit, krachtens welke de .regering het recht heeft het wei en akkerland van de grootgrondbezit ters over te nemen ter verdeling onder de boeren. Een groot deel van dit land is thans het eigendom van Indiërs. BINNENLAND Lady Astor, het eerste vrouwelijke lid van hei. Britse Lagerhuis, bezocht enige dagen ons land, o.a. de Britse am bassadeur. De Nederlandsche Bank N.V., bureau Certificatie, maakt bekend, dat tussen de Nederlandse regering en de regering der Ver. Staten van Amerika een over eenkomst werd gesloten betreffende de teruggave van Nederlandse vermogensbe standdelen ln de Ver. Staten. De huldiging van de vlolist Sam Swaap, die was bepaald op 15 October, is een week uitgesteld en heeft- nu plaats 22 October te 16 uur in hotel Witte Brug te Den Haag. De Jubilaris zal een zeer bijzonder geschenk worden aangeboden. BUITENLAND Het Park Avenue Theatre te New York. waar de film „Hamlet1' met Lau rence Oliver ln.de titelrol*wordt vertoond, beeft tot de maand Februari 1949 zijn plaatsen verkocht. Men verwacht, dat deze rolprent daar minstens twee jaar draalen zal. Majoor Japle Smuts, de oudste zoon van generaal Smuts, is te Johannesburg in de ouderdom van 42 Jaar overleden. probleem een oplossing te vinden, die steek houdt. Men stelt in de eerste plaats dus de regering aansprakelijk voor de miserabele toestand waarin de Franse arbeider gedoemd is te werken en te leven en men vindt zijn wanhoop gsmotivccrd: men begrijpt dat de ar beider op een zeker moment vergeten kan dat een staking zijn levensomstan digheden alleen nog maar ondragelijker zal kunnen maken. Een week staking in de mijnen levert een verlies op van een millioen ton steenkool, waarvan de import twintig millioen dollar kost. die op de een of andere wijze door het volk moeten, worden opgebracht. Een tweede oorzaak is. dat. in tegenstelling met de autoriteiten, de communisten hun les sen uit da gebeurtenissen van het vo rige jaar wel getrokken hebben Zij ex ploiteren de ellende van het Franse volk thans op een veel geraffineerder wijze en ontzien, anderszins, zoveel mo gelijk het grote publiek, de stedelingen. Een algemene staking die slaagt, voert, dat weten zij met wiskundige zeker heid tot een revolutie en onder de hui dige gespannen verhoudingen in Europa zou een revolutie gemakkelijk in een oorlog kunnen ontaarden, die daar over zijn alle deskundigen het vrijwel eens Rusland voor het moment on gelegen komt Men kan daarom gerust aannemen dat het Kremlin de Franse sectie van de Kominform tot voorzich tigheid heeft gemaand. Esn algemene staking, een openlijke veldslag tussen de communisten en het overige deel van Frankrijk is daarom onwaarschijnlijk. De communisten voeren voorlopig een sociale guerillastrijd. die het gezochte effect verzwakking van de natfonale weerstand en torpedering van het Mars hallplan op minder schokkende wijze niettemin sorteert. Deze methode heeft bovendien het voordeel dat de vak bondskassen minder snel worden uit geput. de arbeiders zich niet zo gauw vermoeien en hun aandacht levend blijft. Zo verwacht men hier, dat de staking in de mijnen wel op de basis van een of ander compromis met de regering zal worden bijgelegd, waarna bijvoorbeeld een deel van de spoorweg arbeiders het werk neer zal leggen Een nieuwe slagader van de nationale economie zal dan zijn geraakt. Op de Het Britse Gemenebest De Britse premier, Attlee, heeft voor de radio ter gelegenheid van de ope ning van de conferentie van eerste mi nisters van het Britse gemenebest te Londen een rede gehouden. Hij be schreef de conferentie als een familie reünie. waarvan het doel was een vol ledige en openhartige uitwisseling van meningen over de voornaamste vraag stukken, die van gemeenschappelijk be lang waren voor de landen van het ge menebest. Het was niet de bedoeling een groot aantal gedetailleerde resolu ties aan te nemen, doch veeleer de ge legenheid te hebben elkanders moei lijkheden beter te begrijpen en te zien hoe men elkaar het best kon helpen. De dringende behoefte van ieder land van het gemenebest aan kapitaalgoe deren en een levendig verlangen om zo mogelijk in het sterlinggebied te kepen werden onderstreept door de premiers en hun afgevaardigden ter conferentie. Allen spraken zich uit voor de grootst mogelijke samenwerking. De eerste plenaire zitting duurde twee uur en werd ten dele gewijd aan een „samenvattend overzicht". DEMONSTRATIES IN OOSTENRIJK. De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken, Helmer, heeft in een toespraak tot socialisten in het hart van de Sovjetrussische zone, namelijk op bijeenkomsten te Grossgerungs en Heidensreichstein, geprotesteerd tegen het voortduren van de bezetting en te gen de Sovjet-terreur. De demonstraties zouden door grote menigten zijn bijgewoond ondanks po gingen van communistische zijde om door middel van geluidswagens het volk te overreden weg te blijven. BIJ Lands End (Zuld-Engeland) kwam een Frans vissersvaartuig lu aan varing met een Engels stoomschip. De vissersboot ls gezonken. Van de zes op varenden werd er een gered. In de Sovjetzone van Duitsland zul len postzegels worden uitgegeven met de beeltenissen van Marx. Engels. Thal- roann, Kathe Kollwltz, Hegel en Vlrchof. Joego-Slavlë heeft de vlootcommlssle van de grote vier verzocht een tijdslimiet te stellen voor het verstrijken waarvan de Italiaanse regering zekere eenheden van de Italiaanse vloot zal moeten hebben uitgeleverd. De Sovjet-russische gedelegeerde ln de commissie voor sociale, humanitaire en culturele zaken van de V.N., prof. Paflof, heeft een „vriendschappelijk pro test" uitgebracht tegen opneming vari de stelling, dat „de mens ls geschapen naar Gods beeld en gelijkenis" ln de verklaring van de rechten van de mens. Officieel is meegedeeld, dat ln Hon garije 54 personen, onder wie studenten, zijn gearresteerd op beschuldiging van te behoren tot een Illegale organisatie, die zich bezighield met het op grote schaal smokkelen van deviezen en hulp verleen de aan Hongaren die naar het buitenland wilden uitwijken. van een beslissing dringt zich met de dag sterker op. Onthullingen van Frans minister OVER HET WROETEN VAN MOSKOU. De Franse minister van Binnenland se Zaken. Moch, heeft verklaard, dat Zjdanow, het onlangs overleden lid van het politiek bureau der Russische munistische narti» bevel caf. om de dood in een brief aan de Franse com munistische part übevcl gaf. om de Marshall-hulo met alle middelen te saboteren, ook als de spanning tussen De Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten op internationaal niveau scheen te verminderen. Moch haalde een bericht* aan. dat de C.G.T. aan de Kominform zou hebben gezonden en waarin gestaan zou heb ben: „Zowel de communistische partij als de C.G.T. is voor eind September gereed". Hij las tevens het volgende bevel voor waarvan hii verklaarde, dat het afkomstig was van de leden van de Kominform: .Order aan de Fransen. Doe. gedurende de bijeenkomst van de Verenigde Naties, alles om een oorlog tegen de Sovjet-Unie te voorkomen Alles moet v/orden gedaan om elke mi litaire voorbereiding door Frankrijk tegen te werken. Essentiële methoden: de volledige ineenstorting van de Fran se economie door middel van stakingen verzekeren, ten einde in Parijs een over eenkomstige situatie te brengen als in Praag. De Kominform garandeert be taling van onkosten voor mijnwerkers^ en havenarbeides. die staken". Moch zeide verder, dat bijeenkomsten tussen „de Sovjet-leiders van het Kom inform" en de leiders van de Franse communistische partij steeds veelvuldi- eer plaats vinden. Het „gemis van een strijdvaardige geest" onder de Franse arbeider* wordt van beide kanten be treurd Hij voegde er aan toe: ,.Maar de communistische activiteit moet ons niet doen vergeten, dat we vechten op twee fronten: het Gaullis tische gevaar is minstens even ern stig als het communistische. Een Gaullistische poging om aan de macht te komen zou bijna onvermiidelnk lei den tot een communistische tegen aanval." Wat er in Indonesië gebeurt Openingszitting Regentschaps- raad van Banjoewangi In de openingszitting van de regent- schapsraad van Banjoewangi las Rard- jo Dipoetro (lid van de raad), spre kend namens de raad. een resolutie voor, waarin werd voorgesteld om le. een vertegenwoordigende raad voor ge heel Oost-Java tot stand te brengen, welke raad zal bestaan uit leden van de regentschapsraden: 2e. de status van de Negara Djawa Timoer (Oost- Java) op democratische wijze te bepa len: 3e. een Wali Negara te kiezen; 4e. aan alle leden van de regentschapsra den in Oost-Java te verzoeken deze actie te steunen of de resolutie over te nemen; 5e. deze resolutie aan te bie den aan de centrale regering. De regentschapsraad werd geopend door de regeringscommissaris, de heer C. H. van der Plas. VERKIEZINGEN OP BALI IN VOLLE GANG. De verkiezingen voor de Balinese volks vertegenwoordiging Paroeman Agoeng zijn thans In volle gang Van het zelf bestuur Badoeng wordt gemeld, dat daar gisteren onder grote belangstel ling een vijftal vertegenwoordigers is gekozen. DE „RODE BEER" OPGEROLD. Na een uitgebreid onderzoek heeft de politie te Ambarawa in Midden-Java 25 personen gearresteerd, die deH uit maakten van de ondergrondse organi satie ,3eroewang Merah" (Rode Beer), die haar hoofdkwartier heeft op Repu blikeins gebied. Verschillende daden van sabotage, moorden en ontvoeringen in Midden-Java worden aan deze bende toegeschreven. SOEKARNO SCHREEF EEN BOEK... Volgens „Antara" is Soekarno ge reedgekomen met zijn boek over de huidige strijd van het Indonesische volk „FNR" (Front Nasional Revolusio- ner Revolutionair National Front). Dit boek zal deze maand worden uit gegeven. De auteur wijst er op. dat bij het voltooien van de nationale revolu tie de klassenstrijd in de Indonesische maatschappij niet mag worden aange wakkerd. COMMUNISTEN UIT GEMEENTERAAD VAN DJOKJA. De gemeenteraad te Djokja heeft be sloten de communisten en leden van de linkervleugel uit de Raad te zetten. In de vergadering waven slechts 25 van de 50 leden aanwezig. De Raad besloot plaatsvervangers te verkiezen. PRAATJES VAN NATSIR. De Republikeinse Minister van Voor lichting, Moh Natsir, heeft tegenover „Antara" verklaard, dat hetgeen te Den Haag bereikt werd. de Republiek niet aangaat; zij acht er zich in geen enkel opzicht aan gebonden. Hij zeide. dat de genomen beslissing de onder Neder landse contróle bestaande gebieden niet zullen bevredigen, aangezien de Indo nesiërs die in Den Haag geconfereerd hebben, „niet de ware vertegenwoordi gers zijn van de Indonesiërs in deze gebieden." Het Betuwse plaatsje Eist, dat zo zwaar onder de vernietigende slagen van de oorlog heeft geleden, is bezig zich te herstellen. Men heeft thans een begin gemaakt met de wederopbouw van de Ned. Herv. Kerk, waarvan de mooie toren gedeeltelijk gespaard bleef. GRAZIANI STAAT TERECHT. Gisteren ls het proces begonnen tegen ex-maarschalk Grazinani, een der lei dende militairen tijdens het regiem van Mussolini, beschuldigd van collaboratie met de Duitsers, Het proces was ongeveer een jaar uitgesteld wegens ae slechte gezond heid van de aangeklaagde. De ex-maarschalk, die 67 jaar oud ls, mocht zijn verklaringen zittend afleg gen in verband met zijn lichamelijke zwakte- Hij verklaarde als soldaat te hebben gehandeld en daarbij de belan gen van zijn land naar beste weten te hebben gediend. Tegenover het fascisme had hij im mer een „neutrale" houding aangeno men; hij bleef er echter bij, dat, zoals hij in zijn boek geschreven had. het fascisme iets goeds was voor het Ita liaanse volk. Het betoog van Graziani werd een enkele rnaal onderbroken door uitroe pen van „ge hebt gelijk" uit het pu bliek De jury, waarvoor Graziani terecht staat, bestaat uit vijf man. bij *tem- ming aangewezen uit lijsten, die zijn opgesteld door de anti-fascistische par tijen van het bevrijdingscomité. Graziani werd bij het verlaten van het gerechtegebouw luide toegejuicht. De politie voerde een charge uit. TRUMAN PUBLICEERT ZIJN PROGRAM. President Truman heeft openlijk de gehele „New Deal" in zijn program op genomen en verklaard, dat de republi keinse candidaat voor het president schap, Thomas Dewey, „van plan was de New Deal te vernietigen". Het program, dat president Truman heeft bekend gemaakt, bevat de vol gende punten: 1. Intrekking van de arbeidswet van Taft en Hartley; 2. Verhoging van het minimumloon van 40 tot 75 cent per uur; 3. Uitbreiding van de sociale verzeke ring tot „grote groepen van het volk, die thans niet beschermd zijn"; 4. Verhoging van dergelijke uitbeta lingen tot „ongeveer 50%; 5 Uitbreiding van de „faciliteiten voor de gezondheidszorg"; 6. Federale hulpverlening aan d© staten voor het onderwijs; 7. Federale hulp voor het opruim*® van krotten; 8. Onmiddellijke maatregelen tegea hoge prijzen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1