Besprekingen Buitengewoon Federaal Overleg beëindigd In November instelling tier Interim-regering Officiële publicaties Wat er in Indonesië gebeurt Kerkelijk Leven Honderden kunstenaars eongresseerden te Arnhem Talrijke dringende wensen naar voren gebracht STADSNIEUWS MAANDAG 11 OCTOBER Rede van maarschalk Tito Naar radio Belgrado mededeelt, heeft de Joegoslavische premier, maarschalk Tito voor arbeiders te Bor, een rede gehouden, waarin hij verklaart critiek „in de juiste geest" zowel van zijn eigen volk als van andere volken te willen aanvaarden. „Het volk heeft liet volste recht zijn leiders te critlseren en zelfs de plicht dit te doen als zij niet juist handelen" zo zeide hij. „Critiek, van hoog tot laag, moet ech ter opbouwend zijn. Wij willen ook cri tiek van dit soort uit andere landen". Hij sprak voorts over economische moeilijkheden in Joegoslavië na de ver oordeling van de Joegoslavische commu nistische partij door de Kominform en over gebrek aan materiaal „dat we ge woonlijk kochten van onze vrienden". Toen hij zeide. dat deze tekorten zowel de leiders als het hele volk trof fen, vervolgde hij: „Ik zeg nogmaals, dat het onmogelijk is de leiders van het volk te scheiden of omgekeeerd. Zij vormen een ondeelbare eenheid. Ons standpunt is internationaal, daar de be langen van de Joegoslavische arbeiders niet kunnen worden gescheiden van de belangen van alle arbeiders in de we reld". Hij zeide verder, dat tekorten de uit voering van het Joegoslavische vijfja renplan noch de opbouw van een socia listische staat, zouden verhinderen. „Wij volgen het duidelijke pad van het socialisme zonder er van af te wij ken". De Franse stakingsgolf NOG GEEN VERBETERING. De mijnstaking in Frankrijk, waarbij ongeveer driehonderdduizend man be trokken zijn, gaat heden haar tweede week in en men vreest thans, dat de staking zich zal uitbreiden tot spoorwe gen en havens. De communistische mijn- werkersleider Auguste Lecoeur ver klaarde te Lens, in het hart van het mijngebied, dat hoe langer de staking duurde, des te vastbeslotener de stakers zou!- worden. H?:. umorgen begint te Parijs de jaarvergadering van de onder commu nistische dontróle staande C.G.T., het algemeen vakverbond, dat beschouwd wordt als de drijvende macht achter de staking en men verwacht dat op dit congres enig nieuw licht geworpen zal worden op de bedoelingen van de C.G.T. Heden zal ook een referendum worden gehouden onder de spoorwegarbeiders over de vraag: voor of tegen een sta king. Verleden weok heeft op verschil lende lijnen reeds een meerderheid voor staking gestemd. Ook werd reeds hier en daar het werk neergelegd. Gisteren kwam het spoorwegverkeer tussen Frankrijk en Italië stil te staan doordat de spoorwegmannen te Cham- bery en Saint Jean de Maurienne in sta king gingen. De havenarbeiders zullen Woensdag een staking van 24 uur houden. Gisteren staakten de taxichauffeurs te Parijs voor de vijfde dag. Te Bordeaux gingen zij weer aan het werk. De toestand bij de staalindustrie in Oost-Frankrijk waar ook gestaakt wordt, blijft gespannen nadat vorige week bot- singen sen de veiligheidspolitie en de stakers zijn voorgevallen. Door Parochie-geestelijken in het de partement Meurthe et Moselle, waar botsingen zijn voorgevallen, is van de kansel een brief voorgelezen, welke goed gekeurd zou zijn door de bisschop van Nancy, en waarin de eisen van de arbei ders om hoger loon in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud werden ondersteund. Op een dit weekeinde gehouden ver gadering van de nationale raad van de socialistische partij hebben verschillen de provinciale vertegenwoordigers aan gedrongen op deelneming van de com munisten aan de regering. Jules Moch, de socialistische minister van binnenlandse zaken, daarentegen beschuldigde de communisten ervan ver antwoordelijk te zijn voor de huidige toestand en crltiseerde de „para-mili taire formaties", welke in de R.P.F. van g-neraal De Gaulle zouden bestaan. De Franse minister-president. Queuille, heeft Zaterdagavond voor de radio ver klaard. dat de stakingen in Frankryk „het karakter van een opstand" be gonnen aan te nemen. De regering zou de „nodige maatregelen" nemen om „de agitatie te doen eindigen". Verder zeide Queuille nog. dat niet toegestaan kon worden, dat van de arbeiders gevraagd werd zich te verzetten tegen de „edel moedige hulp van de Verenigde Staten en ook niet. dat het stakingsrecht werd gebruikt als „een middel om pressie op de Franse buitenlandse politiek uit te oefenen". Hf) heeft besprekingen met vele arbeldersleiders gevoerd. Voorbereiding guerilla-strijd? Mocht Rusland ooit West-Europa on der de voet lopen, dan zal daar de bloe digste ondergrondse strijd van de ge schiedenis worden uitgestreden. Een onderdeel van de strategie van de strijd macht van de West-Europese unie zal zeker bestaan uit het op militaire wyze voeren van een „guerillastryd" op grote schaal en met de meest moderne wape nen. Naar verluidt, worden in Londen thans plannen uitgewerkt, die betrek king hebben op het vormen van „onder grondse legers", die tot taak zullen krij gen de bewegingen van welke bezetter dan oo ktotaal te saboteren. De zogenaamde binnenlandse strijd krachten. die na de invasie van Nor- mandië overal in West-Europa werden gevormd, hebben reeds bewezen dat een dergelijke strijdmacht een bezetter het vuur na aan de schenen kan leggen. De sabotagedaden van de verzetsgroepen uit de tweede wereldoorlog zullen echter slechts speldeprikken zijn. vergeleken bij hetgeen thans wordt uitgewerkt, Een groot aantal van de Engelse agen ten die tijdens de tweede wereldoorlog per parachute boven Frankrijk, Neder land. België, Joego-Slavië, Italië, etc. zijn neer gelaten ten einde de binnen landse strijdkrachten te onderrichten in de nieuwe sabotagemethoden en in het gebruik van nieuwe wapens, is nog steeds in militaire dienst en kan thans zeer waardevolle inlichtingen geven. Anderen, die de militaire dienst reeds hebben verlaten, zullen ongetwijfeld eveneens worden geraadpleegd en wel licht op belangrijke posten worden ge roepen. Naar verluidt zijn reeds informele con tacten gelegd met experts op het gebied van de sabotagestrijd. Zeker is in ieder geval dat zowel aard, taak,samenstelling en training als de bewapening en uit rusting van de toekomstige Europese partisanenstrijdmacht diep geheim zul len moeten worden gehouden. (United Press) Het gebruik der Ned. Strijdkrachten Gelijk bekend zijn in Den Haag JDe- sprekingen gevoex-d over een schets voor een ..wet bewind Indonesië in overgangstijd". Hieraan namen o.a. deel de gedele geerde van het opperbestuur, dr L. J. M. Beel, en leden van de Commissie van Negen. Zaterdagmorgen zijn de besprekingen in de Treveszaal besloten. De minister president en de woordvoerders der ver schillende groepen brachten dank voor de goede sfeer, waarin het overleg was verlopen, waarbij de hoop werd uitge sproken dat de geest, welke deze bespre kingen had gekenmerkt, symbolisch zou blijken te zijn voor de verdere samen werking tussen Nederland en Indonesië. De hoofdlijnen van het Nederlandse voorontwerp dat als basis bii dit over leg diende, werden algemeen aan vaard. Voor de nog overblijvende ge schilpunten is eveneens een bevredi gende formulering gevonden. De minderheden kunnen in inciden tele gevallen worden opgenomen in de Federale Raad. In welke gevallen dit zal moeten plaatshebben, zal worden vastgesteld in een regeling opgesteld ln gemeen overleg tussen de hoge verte genwoordiger van de Kroon en de Fedeale Interimregering (F.I.R.). Betreffende Nieuw Guinea wordt in dit ontwerp slechts vastgesteld, dat, zolang de bevolking van dat gebied niet in staat is zich uit te spreken, het be wind over dit gebied zal gevoerd worden door de Federale Interimregering in sa menwerking met de hoge vertegenwoor diger van de Kroon. Uiteraard oefent de hoge vertegen woordiger het oppergezag uit over al le in Indonesië aanwezige strijdkrach ten. Echter zullen deze in Indonesië niet worden gebuikt door de hoge vertegenwoordiger dan na overleg met de F.I.R. Raadpleging van de F.I.R. door de hoge vertegenwoordiger is dus, wanneer het gaat over een ge bruik van de strijdkrachten voor bin nenlandse doeleinden, verplichtend gesteld. t China's president tegen het communisme China's president Tsjiang kai Sjek heeft ter gelegenheid van China's na tionale feestdag voor een gehoor van hoge burgerlijke en militaire autoritei ten te Nanking verklaard, dat het com munisme, dat hij de „gezworen vijand" van China noemde, de grootste belem mering vormde voor het bereiken van alle doelstellingen van de revolutie van 1911. Het succes van de nationale zaak hing af van het resultaat van de hui dige campagne tegen de communisten, „die er op uit waren China als natie te vernietigen". De prsident spoorde allen aan de in spanning te verdubbelen „bij deze strijd op leven en dood". VERDEDIGINGSMAATREGELEN IN POLEN. Volgens betrouwbare doch niet-offi- ciële inlichtingen zou de Poolse regering voorrang verleend hebben aan het uit voeren van defensiewerk in West-Polen. Naar vernomen werd zou het ministe rie van herkregen gebieden order gege ven hebben alle vroegere Duitse mili taire installaties en „objecten" in West- Polen te herstellen en sneeuw- en re- gendicht te maken voor 20 December. Naar voorts niet-officieel vernomen wordt, heeft het ministerie van vervoer kortelings order gegeven alle voorraden van spoorwegmateriaal, die niet van essentieel belang zijn voor het onder houd, terstond ter beschikking van het leger te stellen. LEDEN VAN STERN-GROEP ONTVLUCHT. Een aantal leden der groep Stern ruim 100 dat. in verband met de moord op Bernadotte was aangehou den is uit de gevangenis te Jaffa ont vlucht. De ontsnapping geschiedde op de Sab bath, toen men weigerde de bezoekers bij de gevangenen toe te laten. De ge vangenen meenden, dat dit een straf maatregel was voor de mishandeling van een gevangeniscommandant, welke enige dagen tevoren was voorgevallen. Een der gevangenen baande zich on verwachts een weg tussen de bewakers door en de anderen wierpen zich toen op de bewakers en ontwapenden deze. Daarna wierpen de gevangenen matras sen op de prikkeldraadversperring en klommen daarover heen. Bewakers en politie zonden de uitbrekers schoten achterna. Een der ontvluchten werd door 'n kogel aan zijn been gewond. Na 'n kwartier gaf men echter de pogingen om de massa-ontsnapping tegen te hou den, op. Reuters correspondent meldde later, dat hij de ontvluchten geleidelijk aan terug zag keren door het politiecordon heen. Twee van hen waren gaan zwem men en hadden een kopje koffie ge dronken in een Arabisch cafétje! An deren poogden ijverig de gevangenis weer binnen te komen, doch konden niet door het politiecordon heen ko men wegens het ontbreken van legiti matie-documenten. De teruggekeerden zijn onder sterke militaire bewaking naar een gevangenis te Acre overgebracht. Van betrouwbare zijde verluidt, dat bijna 40 gevangenen nog op vrije voe ten zijn. Voorts zal dè F.I.R. een eigen strijd macht ter beschikking krijgen ter handhaving van de inwendige rust en veiligheid. De F.I.R. wordt het budgetrecht ver leend. Over het, algemeen is men ln kringen van de Federalisten niet ontevreden over het verloop van de besprekingen, of schoon men uiteraard gereserveerd blijft, zolang een desbetreffend wets ontwerp nog niet door de beide Kamers der Staten-Generaal met een meerder heid van tweederde is aangenomen. Nu het overleg met de Federalisten teneinde is, zal de Nederlandse rege ring trachten op zo kort mogelijke termijn een wetsontwerp betreffende de bestuursregeling in Indonesië in de overgangstijd bij de Staten-Gene- raal aanhangig te maken. Men hoopt de feitelijke instelling van de inte rimregering nog in November van dit jaar te kunnen doen plaatsvinden. Amsterdam zonder werkloosheids-probleem Drs A. Kaan, hooft van de sociaal- economische afdeling van de gemeente lijke dienst, voor sociale zaken te Am sterdam, heeft verklaard, dat de ar beidsmarkt in de hoofdstad op het ogen blik in een evenwichtstoestand verkeert en wel op een dusdanig punt, dat Am sterdam geen werkloosheidsprobleem heeft: men zou zelfs kunnen zeggen, dat Amsterdam geen werklozen meer heeft. REORGANISATIE VAN DE PRIJSCONTRÖLEDIENST. De in verband met de bezuinigings maatregelen noodzakelijk geworden re organisatie van de contróledienst van het directoraat-generaal .yan de prijzen, is voltooid. Teneinde de 'slagvaardigheid van de dienst tot het maximum op te voeren, is bij deze reorganisatie ener zijds het deskundige element naar ver houding versterkt en anderzijds het ac cent gelegd op de bewegelijkheid van het apparaat. Het aantal over het land verspreide afdelingscommando's is sterk ingekrompen. Het is gereduceerd van 35 tot 19, overkoepeld door 5 districtsbu- reaux te Amsterdam, Rotterdam. 's-Her- togenbo'sch, Apeldoorn en Leeuwarden, waaraan verschillende mobiele brigades van deskundigen zijn verbonden. Deze reorganisatie is o.a. mogelijk gemaakt door de toegenomen samenwerking met de politie-autoriteiten van rijk en ge meente. die zeer nuttig werk voor de prijsbeheersing verrichten. Ook de be kende uit het publiek gevormde plaat selijke commissies zijn uitgegroeid tot nuttige organen, die met hun bemidde ling de taak van de prijscontróledienst veel werk uit handen nemen. TWEE SLACHTOFFERS VAN MIJNONTPLOFFING. In het Betuwse dorp Driel bij Arn hem stuitten arbeiders bii het graven van een sloot in de nabijheid van hun woning op een mijn. De mijn ontplofte en de oudste van de mannen, zekere G. Hendriks, vadervan zeven kinderen, werd evenals zijn 17-j. zoon Gradus op slae gedood. Twee dochtertjes van Hen driks zijn met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De huizen in de omtrek werden door de ontploffing zwaar beschadigd. DRON (KEN MAN DOET POGING TOT DOODSLAG. De 40-j. beschonken straatmuzikant J. Wentzel heeft de 25-j. vrouw A. W. en haar 50-j. moeder A. L„ beide wo nende in de Govert Flinckstraat te Amsterdam, ernstig met een scherp voorwerp verwond. De dader is vrijwel onmiddellijk na zijn daad gearresteerd. De beide vrouwen verkeren buiten levensgevaar. Sluiting conferentie over de Voedselvoorziening GEEN OVERPRODUCTIE MAAR GEBREK AAN KOOPKRACHT. Nadat nog verschillende sprekers op de conferentie over de Voedselvoorzie ning te Wageningën het woord ge voerd hadden, is zij door prof. Min- naert gesloten. Uit de besprekingen op de confe rentie is gebleken, aldus concludeerde spr., dat er geen sprake is van over productie, maar van gebrek aan koop kracht. In dit opzicht is vernietiging van voedsel, dat elders dringend no dig is, diep te betreuren. Ook in eigen 'land is de toestand hoogst ernstig, doch niet hopeloos. Slechts met inspanning van alle krachten kunnen de moeilijk heden worden overwonnen. De produc tie moet worden opgevoerd door middel van wetenschappelijke methoden. Prof. Minnaert besprak vervolgens het bewezen nut van de distributie, welke echter haar doelmatigheid verliest wanneer zij te lang wordt volgehouden, of te streng toegepast. Wat betreft de industrialisatie, deze is nauw verbon den met het voedselvraagstuk. Men kan zeggen, dat de industrialisatie-ont wikkeling ook een manier is, om aan voedsel te komen. Aangaande de tegenstelling boter/ margarine beval spr. een objectief wetenschappelijk onderzoek aan, vrij van economische invloeden. Ten slotte bracht prof. Minnaert dank aan allen, die tot het welslagen der conferentie hebben medegewerkt. EUROPESE VROUWEN ONTVANGEN AMERIKAANSE STUDIEBEURZEN. Vrouwelijke studenten uit elf Euro pese landen zullen in de gelegenheid worden gesteld om Amerikaanse metho den en systemen te bestuderen, door dat de Amerikaanse Bond van Vrouwen met een universitaire opleiding haar programma van speciale studiebeurzen opnieuw verlengd heeft. Studiebeurzen voor het studiejaar 1948/49 zullen verleend worden aan vrouwen uit België, Frankrijk, Italië, Nederland, Luxemburg, Finland, Noor wegen, Denemarken, Tsjecho-Slowakije, Griekenland en Duitsland. Drie Neder landse dames hebben een beurs ont vangen. GEEN VREES VOOR VERHOGING DER SCHOENENPRIJZEN. Het ministerie van Ec. Zaken deelt mede, dat geruchten, als sou een belang rijke stijging van de schoenenprijzen zijn te verwachten, te enenmale uit de lucht gegrepen zijn. Zodanige stijging is inde toekomst geenszins te verwachten. De geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan door de plannen tot aanpassing van de prijzen van inlandse huiden, aan die van geïmporteerde huiden. Aangezien de industrie echter het ge hele jaar voornamelijk reeds duurdere buitenlandse huiden heeft verwerkt, zal deze aanpassing weinig verschil maken en behoeft men zich dus, in dit opzicht, voor de schoenenprijzen niet bevreesd te maken. Zolang echter niet onomstotelijk vast staat, dat bij vrijlating der schoenen prijzen 'de prijzen zullen dalen, blijven de prijsvoorschriften gehandhaafd. TANGER VOLDEED SCHULD AAN NEDERLAND. Jhr dr H. L. F. van Vredenburgh, ad ministrateur van de internationale zone van Tanger, deelt mee, dat Tanger de in Nederland uitgegeven 7% lening van 1928, tot een totaal bedrag van f. 2.627.000 geheel heeft afbetaald. De zone, zo voegde hij er aan toe. is thans schuld vrij. PRINS BERNHARD JAAGT IN ZWEDEN. Bezoek aan Bofors-staalfabrieken. ZK.H. Prins Bernhard is gisteroch tend met zijn Dakota van Soesterberg opgestegen en enige uren later op het vliegveld Bromma bij Stockholm ge land. De Prins was vergezeld van de chef-staf van de inspecteur-generaal Kon. Marine, kapitein-luitenant ter zee G. N. H. baron van Till. De Prins zal enige dagen in Zweden vertoeven en in de Zweedse bossen ter jacht gaan. Vergezeld door baron Van Till zal hij de wereldbekende Bofors-staalfabrie ken bezoeken, waar de marine zowel voor als na de oorlog bestellingen heeft gedaan, ten behoeve van Nederlandse oorlogsbodems. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. In de periode van 11 tot en met 23 October (weken 113 en 114) moeten de volgende artikelen worden Ingeleverd: Brood, vlees, versnaperingen/suiker, bloem, spijsolie, boter/margarlne/vet, ka^s, waapoeder, vleeswaren, eieren, (grossiers), tabak, textiel Het artikel vlees moet worden Inge leverd op Maandag 11 October (bekende uren), het artikel brood kan zowel ln week 113 en 114 worden Ingeleverd (bekende zittingsdagen). Tabaksgrossiers dienen in te leveren ln week 113, tabaksdetallllsten in week 114 (ln Lelden op de bekende zittings dagen. ln de overige gemeenten op Maan dag 18 October (dezelfde tijd als by In levering in week 112), Elerengrosslers lereven ln op de bekende zittingsdag. Textielhandelaren kunnen inleveren in week 113 en/of week 114. Te Lelden in week 113 uitsluitend op Vrijdag 22 October (van 8.30 tot 10.30 en van 2 tot 3.30 uur) in week 114 op de normale lnleverlngsdagen, in de overige gemeenten ln belde weken op de normale lnleverlngsdag. De overige artikelen moe ten ln Lelden worden ingeleverd in week 114 (18 tot 23 October) op de normale lnleverlngsdagen. ln de overige bij de Distributiekring Leiden aangesloten ge meenten ln week 11/3 (11 tot 16 Oct.) op dezelfde dagen en uren als bij de laatste Inlevering. SCHEERZEEP VOOR KAPPERS. Herenkappers kunnen op de bekende wijze per formulier M D. 23341 de aan vraag Indienen voor scheerzeep van de 12e en 13e periode 1948 alsmede de le en 2e periode 1949. De aanvraagformulieren zijn te Leiden Lgelljks, in kende zitting! BIJ lnlevefrl: het door de Centrale Ambachts-admini- stratie afgegeven „Bewijs van Inschrijving" 1948 alsmede de loonlijst. dagelijks, in de agentschappen op de be '-inde zittingsdagen verkrijgbaar. BIJ lnlevèrlng moet worden overgelegd Christiansen deed afstand van cassatie ZIJN VONNIS THANS ONHER ROEPELIJK. (Speciale berichtgeving) Naar wii vernemen heeft de v.m. Wehrmachtebefclriliiaber, Christiansen, die door het Bijzonder Hof te Arnhem tot 12 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, door de bemiddeling van zijn raadsman afstand van cassatie gedaan. Ook de Procureur-Fiscaal deed afstand. Hiermee is het vonnis onherroepelijk gewórden. Infiltrerende benden vluchten voor Nederl. troepen Uit. Republikeins gebied in Midden- Java komende, goed bewapende infiltre rende benden hebben pogingen gedaan, zich te verzamelen op de hellingen van de Goenoeng Sedakeling en de Goenoeng Telagabodas (resp. 1650 en 2200 M. in het grensgebied tussen West- en Midden Java), nadat het in het regentschap Garoet geruime tijd rustig was geweest. Bij deze infiltrerende benden sloten zich Republikeinse strijdkrachten aan, die indertijd geen gehoor hebben gege ven aan de order tot evacuatie. Bij het optreden van Nederlandse troepen werden deze benden zonder verliezen aan Nederlandse zyde uit eengeslagen, en de restanten namen de vlucht naar de bossen op de berg hellingen. BU een latere poging tot organisatie ditmaal op de Oostelijke hellingen van het gebergte traden wederom Nederlandse troepen op, waarbij aan de benden verliezen werden toegebracht. De Nederlandse troepen namen een aantal wapens in beslag. By de laatste acties waagden de benden op een nacht de beschieting van een Nederlands bivak en eenmaal boden zij tegenstand. Overigens zochten zij steeds hun heil in de vlucht. DE TE TJEPOE AANGERICHTE SCHADE. Volgens een republikeins legerbericht, dat by de bezetting van Tjepoe via Djokja-radio werd voorgelezen, is geble ken, dat de communisten twee olietanks, een residu-opslagplaats en verschillende huizen in brand hebben gestoken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rot- terdam-Hillegersberg C. W. Wagenaar te Beitst er/waag; te vreeswijk L. Kievit te Putten: te Nieuwkoop W. H de Jong, cand. te Groningen; te Oudemirdum H. En- gelsma te Vollenhoven, te Reeuwljk (toez.) J. v. Amstel te Hoevelaken: te Bicrum B. Bruins te Hemelum (Fr.); te Veen (Br.) J. W. de Bruijn te Sprang. Gcref. Kerken Beroepen te Garrels- weer G. K. Geerds te Drijoer (Dr). Ds J. Haring. Ds J. Haring, em. predikant te Utrecht, mocht j.l. Zaterdag de dag herdenken waarop hij voor 40 Jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd 1 Sept. 1871 geboren te Utrecht en studeerde aan de R.U. aldaar. 9 Oct. 1898 aanvaardde hij het ambt te Bleskensgraaf en diende de gemeenten van IJsselsteln. Nleuw-Beyer land, Benthuizen en Glessendam en glnj 30 Dec. 194o met emeritaat, waarna H zich metterwoon in zijn geboorteplaats vestigde. Naar verzekering der sociale positie? Voor het eerst na de bevrijding kwa men de Nederlandse kunstenaars enige honderden op een congres te Arnhem bijeen ter bespreking van de taak van de kunst in de samenleving en hun eigen plaats in het maat schappelijk bestel Zy waren bijeengeroepen door de Fe deratie van beroepsverenigingen van kunstenaars. HKH Prinses Wilhelmina der Ne derlanden gaf door haar aanwezig heid b(j de opening in de concertzaal van Musis Sacrum blijk van haar be langstelling. In zijn inleidend woord heette jhr W. J. H. B. Sandberg, voorzitter van het bestuur van de Federatie, prinses Wil helmina, die lid is van de vakgroep kunstschilders, in het byzonder welkom. Namens de minister van O., K. en W. woonde dr N. R. A. Vroom het congres bij. In de aanwezigheid van Prinses Wil helmina zag jhr Sandberg een symbool. „Dikwijls hebt gy ons volk opgeroepen tot eenheid. Wy streven", aldus spr., „naar de eenheid van alle kunstenaars in Nederland. Een moeiiyk te verwezen- lyken doel". Jhr Sandberg hoopte dat de Kunst- raad zou uitgroeien tot een orgaan met een eigen bevoegdheid en dat deze er toe zal medewerken de kunstenaars te plaatsen te midden van onze samenle ving. Dr Vroom, sprekend namens de mi nister van Onderwys, opende daarna officieel het congres. Dr J. B. Knipping, OFM, privaatdo cent te Utrecht en Nymegen sprak dan over: „De artistieke positie van de kunstenaar en de aanpassing van de kunstvormen in onze samenleving", waarna mr A. de Roos, wethouder voor de kunstzaken te Amsterdam de sociale positie van de kunstenaars behandelde. Hij wees er op, dat, nu de ryke kunst beschermer uitsterft, er een nieuwe op drachtgever gevonden moet worden. Spr. zoekt dit in het vergroten van de kunsthongerigen onder de massa, wier kunstbegrip" opgevoerd moet wor den. Zal de toekomstige mens een be wust levend, kunstcpnemend mens zyn of zal hij zijn, zoals Aldous Huxley hem schildert in zyn „Brave new world?" De menselyke waardigheden en de geesteiyke vrijheid moeten worden be schermd. Op deze inleiding volgde een leven dige discussie, waarna een receptie in het gemeentehuis plaats vond. Daarna volgde een gemeenschappe lijke maaltijd, 's Avonds werd een con cert gegeven o.l.v. Eduard Flipse met Willem Andriessen als solist; in de Schouwburg trad de declamateur W. Berkhemer op met een voordracht uit de bybel, getiteld Absalom, terwijl Rosa Spier, harpiste, muzikale medewerking verleende. EEN MINISTERIE VOOR DE KUNST? Gisteren sprak dr G. Bolkestein, oud minister van O., K. en W over „De taak der overheid tegenover de moder ne kunst". Voorop moet staan, aldus spr., dat overheidsbemoeiing met de kunst nooit de vrijheid van kunst en kunstenaar mag aantasten. Nodig is een intensieve zorg der.overheid voor het aesthetische element van alle onderwys. Er kome 'n afzonderlijk ministerie voor de kunst. Indien dit direct te veel ge vraagd is, dan toch een staatssecre taris voor de kunst, die in de Staten- Gcneraal ministeriële bevoegdheid heeft. De gewijzigde grondwet maakt dit mogelijk. Daarnaast kome een vaste raad voor de kunsten krach tens art. 80 der grondwet; deze raad met beperkte verordenende bevoegd heid krachtens art. 155 der grondwet. In deze raad zyn de kunstenaars verenigingen organisch verenigd. Raadpleging van deze raad door de regering worde wettelijk voorgeschre ven. Gewenst is een nationale schouwburg, een nationaal orkest, een nationale opera, door het rijk gefinancierd, elk onder een raad van beheer. Voorts: steun aan plaatselyke gezelschappen en orkesten op grond hunner artistieke prestaties. Het kunstonderwys worde geconcentreerd in een Ryks-Academle voor de kunst, waarin o.a. een Ryks- toneelschool. Echte kunst behoort in geen vorm te vallen onder de belasting op de „publieke vermakeiykheden". Een overheidspensioen voor de kun stenaars worde mogelijk. De zorg der overheid voor de kunst blijke ook in haar bemoeiing met film en radio. De belangen der Nederlandse kunst en kunstenaars in het buitenland eisen de aanstelling van culturele attaché's aan onze ambassades en gezantschap pen; deze attaché's zyn ook de wach ters by onze culturele accoorden. Vervolgens besprak de letterkundige Lou Lichtveld „De organisatie der kunstenaars in verband met de exploi tatie der kunst". EEN RESOLUTIE. Aan het slot werd een zeer uitvoe rige resolutie aangenomen waarin do Nederlandse kunstenaars o.a. vast stelden, dat de sociale positie van de kunstenaars in Nederland allerminst verzekerd is en dat ten gevolge daar van vele Nederlandse kunstbeoefe naars in materiële nood verkeren. Het Is dringend noodzakelijk al het mogelijke in het werk te stellen de noodtoestand van het ogenblik op te heffen en de samenleving te verzeke ren, de kunstenaars zijn er zich van bewust, dat zij strijden voor hun er kenning als culturele werkers en voor hun plaats in de samenleving en zich daarbij bewust zijn ook grote plichten tegenover die samenleving te hebben op cultureel gebied. De resolutie zegt voorts o.a., dat het voor het nastreven van de doeleinden, die de kunstenaars zich in culturele en sociale opzichten stellen, een vereiste Is, dat zij zich krachtig organiseren in een alle kunstbeoefenaars omvattende beroepsorganisatie en dat de kunste naars. waar zy zich er van bewust zyn dat boven de taak hun eigen sociale positie verzekeren, ligt een taak de cul turele ontwikkeling van het Nederland se volk te bevorderen en de cultuur van het hoogste niveau te dienen, er- kentelyk voor de reeds tot stand geko men kentering in de overheidsopvat- tingen ten aanzien van de kunst, mo gen verwachten, dat de overheid in al haar geledingen het hare zal doen om het cultureel streven van de kunste naars te helpen bevorderen en hun sociale positie te versterken door de kunstberoepen wettelyk te beschermen. A. van den Eelaart t OUD-DIRECTEUR VAN HET P.T.T.-KANTOOR. ivyien de heer Van den Eelaart. In de ouderdom van 72 jaar is alhier overleden de heer A. van den Eelaart, die van 1925 tot 1941 directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor te dezer stede is geweest en sedert 1932 ook directeur van het postkantoor. De heer Van den Eelaart begon zyn loopbaan by de P.T.T. in 1895 als sur numerair te Zevenaar. Achtereenvol gens was hy als zodanig werkzaam aan het Spoorwegpostkantoor II, ln Kam pen en te Rotterdam. Met ingang van 1 Juni 1898 werd hy bevorderd tot com mies 4de klasse en daarna was hij ach tereenvolgens werkzaam te 's-Graven- hage. Alphen, Hoorn, Haarlem en Roo sendaal. Na zijn promotie tot commies 3de klasse op 16 Juli 1903 werd de heer Van den Eelaart geplaatst aan het hoofdbestuur te 's-Gravenhage, om in 1907 op te klimmen tot commies 2de klasse. Op 16 Maart 1910 volgde zyn benoeming tot directeur aan het post en telegraafkantoor te Deurne; In 1915 werd hij benoemd tot adjunct-inspec teur te Leeuwarden om via het direc teurschap van de kantoren te Zetten. (1917) en Oosterhout (1921) in 1925 zijn vele omzwervingen te beëindigen door een benoeming te aanvaarden tot di recteur van het telegraaf- en telefoon kantoor te dezer stede. Met ingang van 1 Juli 1932 werd hy ten slotte ook be noemd tot directeur van het postkan toor alhier, zyn verdiensten vonden hun erkenning in zyn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau (1939). Na zyn pensionnering vestigde hy zich metterwoon te Oegstgeest. De heer Van den Eelaart was by het personeel zeer gezien, terwyi hy zich steeds veel moeite gaf om aan het pu bliek een maximum aan „service" te bieden. De begrafenis van het stoffeiyk over schot vindt morgenmiddag om 1 uur op „Rhynhof" plaats. D. MULDER t. Op 64-jarige leeftyd is gistermiddag ln het Diaconessenhuis overleden de heer D. Mulder, oud-gérant der Socië teit „Amicitia", welke functie hij ge durende langer dan een kwarteeuw met grote trouw en stipte eeriykheid heeft vervuld. Ruim een jaar geleden noodzaakte zyn gezondheidstoestand hem deze werkkring neer te leggen. De teraardebestelling geschiedt Woens«« dagmiddag om 3 uur op „Rhynhof". Ds P. WC Spruyt blijft in Leiden BEDANKT VOOR HET BEROEP VAN DEN HAAG. Naar wy vernemen heeft ds P. W. Spruyt, predikant der Ned. Herv. gemeente te dezer stede, bedankt voor liet beroep van de Ned. Herv. gemeen te van Den Haag. Ongetwijfeld zal deze beslissing van ds Spruyt veer velen in de krin gen der Ned. Herv. gemeente ver heugen. Ds Spruyt is een zeer ge zien predikant, naar wiens actuele en frisse prediking steeds met grote belangstelling wordt geluisterd. Daarnaast neemt hy in kringen der jeugdbeweging een vooraanstaande plaats in. terwyl ook „zyn" Kooi- wjjk reeds vele malen van zijn bij zondere gaven van hoofd en hart heeft mogen profiteren. DR M. SCHNEIDER. Dr M. Schneider zal zyn voordrachten over het dagbladwezen aan de Leidse Universiteit, tc houden in opdracht van het Leidse Universiteitsfonds, aanvan gen, met een openbare les op Dinsdag J9 Oc:ober a.s. te 4 uur in het klein- auditorium van de Universiteit. Ds L. Ryksen, predikant der Geref. Gemeente te dezer stede, staat op een tweetal van de Geref. Gemeente t» 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2