Berlijn in centrum der belangstelling Kwartet in een flat PANDA EN DE OPSTAND IN yoetbalexamen voor U.V.S. en A.S.G De arbeider in het bloembollenvak Italië in het wereldgebeuren KNIPCURSUS 2 ZATERDAG 9 OCTOBER Zondags voetbalmenu Spanning over de hele linie Voor twee Leidse verenigingen staan morgen extra zware ontmoetingen op het programma. Wedstrijden, die men gevoegelijk kan beschouwen als een eerste examen op dc o zo lange en moeilijke weg naar een voetbalmees tertitel. Want mocht UVS van RCH en ASC van Alphia winnen, dan stij gen dc kansen van deze clubs, om dit seizoen met een kampioenschap te bekronen, aanzienlijk. UVS, nog steeds 'n ongeslagen groot heid (de enige in de 2e fcl. A) zal de handen vol krijgen om dit trotse record tegen de Haarlemmers te handhaven re looft het duel m Heemstede tegen HBC verre van licht te worden. Toch schuilt er in deze wedstrijd voor de kloek spe lende Leidse Hout-bewoners een goede winstkans. SJC en RKAVV zullen elkaar in Nocrdwyk niet veel toegeven; een puntenverdeling ligt hier in de lijn der verwachting. Alphen en Tonegido lieten tot nog toe geen daverende din gen zien. Morgen gaan zij in Den Haag uitmaken wie voorlopig in het bezit van de laatste plaats blijft. Ook in de vierde klasse A staan zeer belangrijke wedstrijden c,p 't program ma. In de kopgroep zullen geduchte mutaties aangebracht worden. Rouw- De Spaarnestadbewoners zijn eveneens koop—VVSB en DOCOSBSM zijn belust op de titel en nemen hun start was enigszins zwak doorgaans geen halve maatregelen, iets, waar de ex-eerste klasser RFC van kan mee praten. Zondag j.l. werden de Rotter dammers voor eigen volk met overtui gende cijfers geslagen. "Wie uiteindelijk zegevierend uit deze ongetwijfeld span nende kamp zal treden, valt dan ook moeilijk te voorspellen, doch gezien de technische kwaliteiten van onze stad genoten. het niet te onderschatten ter- reinvoordeel en het feit, dat de blauw vilten tegen RCH hun beste wedstrij den welke altijd op hoog peil staan spelen, achten wij een kleine UVS- zege niet uitgesloten, De derde „run ner-up", Emma, zal in Dordrecht met het met 4 invallers uitkomende Scheve- ningen wel korte metten maken. De Merwestadclub beschikt over 'n prima voorhoede, 13 doelpunten in 3 wedstrij den! wedstrijden, die motten uitmaken wel ke verenigingen een hartig woordje zul len blijven meespreken en welke voor lopig met een iets bescheidener rol ge noegen zullen moeten nemen. De lachende „vijfde" is hier Lugdunum, dat op eigen terrein wel zonder veel moeite het puntloze Lisse zal bedwin gen en van de strijd der concurrentie alleen maar beter kan worden. Alphia en ASC, twee oude bekenden uit de j.l. p.- en d. competitie, gaan in Alphen een felle strijd cm de hegemonie in 4B voeren. Mits de roodzwarten van meet af de zaken energiek aanpakken, en niet zoals vorige week tegen Bodegra ven eerst na de rust, kunnen beide pun ten mee naar de Sleutelstad gebracht worden. Tenslotte hopen wij het beste van LDWS' uitstapje naar Bodegraven, De Leidenuars hebben zo juist de eer ste zege behaald; wellicht dat met dezé prestatie de malaise-tijd is afgesloten. Hoe komt mijn club uit? A.S.C. P. Ladan, B. Manus, D. van Berge Henegouwen. A- v. Duren, H. Vreeken, W. Rietbergen, J. Hya, E. Karlm, K. Brand, P. Mooten en A. Karim. Alphen Goedhart. IJ. Tuinenburg, Oosterman, M. Dijkman, v. Heijnin- gen, v. Greuningen, Bouthoorn, v. Leeuwen, Baltus, IJkema en M. Tui nenburg. Alphia Kramer, Bouthoorn. Roest, Naber, Idelenburg, Egdom, De Her tog, v. Boksel, v. Rijsdam, De Hoed en Bezemer. DOCOS G. Rooyakkers. C. v. Lith, W. Varkevisser, P. Pollman, J. Post, C. Vrisekoop, Th. Ludlage. J. Bave- laar. G. v. Dam, W. Goddijn en P. Dubbeldeman. D.O.S.R. J. de Koning, P. de Koning, C. v. Turk, P. Rodewyk. Th .van Es. E. Rodewijk, B. Akerboom, Th. v. Klink, G. de Koning, Waasdorp en J. v. Hameren. I.ugdunum Van Oudslicorn, Brons- geest, Van Berkel, Volkers, Van Es. Pardon, Quist, Van Kommer, Teeu- wen, Verhoeven en Vermond. L.D.W.S. Le Febre, C. Rljsbergen. P. Rysbergen, Schreuder, Flippo, Key- zer, B. v. d. Weyden, J, Rijsbergen, Prins, Siera en Piket. Roodenburg J. Onderwater, Andr. du Prle. M- Keyzer, Lex du Prie, P. van Polanen, F. v. d. Leeuw, C. v. d. Zeeuw, C. Lens, W. van Dorp, J. v. d. Weyden en H. Choufour. U.V.S. Van Wel. J. de Wolf, v. Duyl, Wallaart, Devilee, Koolhaas, Ver hoogt, Fasel, M. de Wolf. J. Blom en Sloos. V.V.S.B. J. Meeuwisse, A, Jansen, J. Warmerdam, W. v. Duin,' J. Braun, J. F. v. d. Berg, C. Koomen, L. van Denzen, J. Bakker, C. de Wit en H. Marijnen. BILJARTEN. NATIONALE KAMPIOENSCHAP 3e KL. GROOT BILJART. Het nationaal 3e klasse kampioen schap groot biljart, kader 47/2 werd gisteren te Amsterdam voortgezet met ae derde en vierde ronde. De Leidenaar Van Someren (b. v. Poort van Cleef) heeft het ook deze dag niet tot een overwinning kunen brengen. Eerst ver loor hij in 37 brt. (200—70) van Beek man en daarna van Van Hout, even eens in 37 brt. (200—140), De stand luidt thans: Van Hout (A'dam 8 Haberer Jr. (A'dam) 6 Wijdeveld (A'dam) Beekman (A'dam) Duran (Den Haag) Wilson (Den Haag) Zweerus (Den Haag 800 149 27 5.36 6 795 101 66 7.95 6 734 114 39 6.43 6 733 114 59 6.42 4 678 148 33 4.58 2 612 128 59 4.78 0 547 125 30 4.37 Van Someren (Leiden) 0 346 107 22 3.23 BRIDGE. LEIDSE BRIDGECLUB DDS. Gisteravond is DDS begonnen met de viertallen competitie. De resultaten van de eerste rbnde zijn: Team Siem wint van team Van Berge Henegouwen met 46 punten; team Eich- horn wint van team Aalbersberg met 29 p.; team mevrouw Van Tuyn wint van team Van Heusden met 35 p.; team Been wint van team De la Court met 16 p.; team Waasdorp wint van team Verboog met 7 p.; team Scheffers wint van team Parmentier met 33 p. Bij de aanvang werd meegedeeld dat er Zondag j.l. een vergissing is gemaakt bij het berekenen van de uitslag van de beide wedstrijden tussen DDS en ABC, uit Arnhem. Het resultaat van de kamp der eerste teams is juist, doch het an dere werd beduidend gewijzigd waar door niet- DDS maar ABC ten slotte winnaar is geworden van de Nyvèr- heidsbeker en wel met een verschil van 18 punten. WATERPOLO. PIET SALOMONS OVERLEDEN. De bekende waterpolospeler Piet Sa lomons. doelverdediger van HZ en PC en reserve-keeper van het Nederlandse zevental, is gisteren in het ziekenhuis te Schiedam op 24-jarige leeftijd over leden. Salomons was enkele weken geleden ernstig gewond opgenomen, toen hij wachtende op een trein van het Schie- damse perron viel en door het voorste rijtuig werd gegrepen. SCHAKEN. De afvalwedstrijd van de Leidse Schaakbond LAATSTE VIER BEKEND. In de afgelopen week werd üe afval wedstrijd van de L.S.B. voortgezet met de vijfde ronde. De uitslagen waren: A. Barkema (Phil.)P. Vlugt (Caissa) 10. mr ir J. Westra iLSG)J. Braggaar (Voor- shoten) 10; J. M. Volders (Phil.)ir J. Paardekooper (Phil.) 0—1, J. Bouter (Phil.)J. Kanbier (Vriendenschaar) 01. Voor de slot vierkamp om de „Ooms- wisselbeker" hebben zich thans ge plaatst: Barkema, Ir Paardekooper, mr Westra en Kanbier. Als wij nagaan hoe deze vier het tot. de eindstrijd hebben gebracht, dan blijkt, dat Kanbier en ir Paardekooper het meest door Vrouwe Fortuna werden begunstigd. Immers eerstgenoemde had achtereenvolgens te doen met Pont (Leithen), Anes (LSG), Ouwerkerk (Vriendenschaar) en Van den Berg (Oegstgeest) en ir Paardekoo per overwon Groenendijk (Kijk Uit), Gort (Caissa), Preenen (VTL) en Schllthuyzen (Caissa). Verreweg het zwaarste heeft ir Westra het te verdu ren "gehad: hij moest achtereenvolgens strijden tegen De Rooy <Phil.>. Modder man (LSG), Teleng (Vriendenschaar) en SchtJsz (Phil.). Barkema ten slotte overwon op regelmatige wijze Tervoren iVTL), Kuiper (Caissa), Bloem (LSG) en Van Wijk (Boskoop). Wie met de erepalm zal gaan strijken, w^gen wij niet met zekerheid te voor spellen. Op papier zal ir Paardekooper wel geen kans hebben, maar zelfs dat is bij een dergelijke wedstrijd niet met zekerheid te voorspellen. DAMMEN. VOORSPEL WERELD KAMPIOENSCHAP DAMMEN. In het gisteren door ons gepubliceer de bericht over de driekamp Keilerv. d. Staay, waarin uitgemaakt wordt wie van beide spelers als derde Nederlandse vertegenwoordiger naar de wereldkam pioenschappen dammen afgevaardigd zal worden vermeldden wij abusievelijk, dat de eerste partij van deze wedstrijd vandaag in het clublokaal van LDV gespeeld zou worden. Dit moet echter zijn Zondagmorgen, aanvang 11 uur.. Verdwijnen de vakmensen? De plaats van de arbeider in het Bloembollenvak is een bijzondere, om dat hij zulk een grote verantwoordelijk heid draagt en zoveel vakkennis moet bezitten. Het product van de bloem bollenteelt is een levend product en wil het goed behandeld worden, dan moeten zij die er mee omgaan er alle eigenaardigheden en gesteldheden van kennen. Men treft Ln het vak dan ook arbei ders. die ware koningen zijn op hun domein. Hun kennis en ervaring is buiten kijf en wordt algemeen erkend. Vooral de baasknechts" zijn dikwijls ware autoriteiten en er wordt vaak veel aan hen overgelaten. In bedrijven waar honderdduizenden, ja millioenen wor den omgezet, hangt dan ook zeer veel van hen af. Maar ook de gewone arbeider zal, wanneer hij liefde voor z'n werk heeft, een grote kennis van zaken aan de dag leggen en de veelvuldige en verschei den werkzaamheden, die het Vak van seizoen tot seizoen vraagt, niet slechts kunnen uitvoeren, maar ook het waar om er van weten. Hij zal de weg ken nen ln het labyrinth van exotische namen van de talloze variëteiten, al zal zijn tong wel eens struikelen over al te exotische namenclatuur. Er blijft ln het bollenvak altijd veel werk, dat niet automatisch verricht kan worden, waarbij men z'n hersens.z'n ervaring nodig heeft, werk, dat pas goed gedaan kan worden door hem. die reden en doel van de arbeid begrijpt. De vraag mag echter worden gesteld, of de echte vakmensen niet zo langza merhand gaan verdwijnen? Is er nog wel liefhebberij in het werk, houdt men zich nog wel intensief bezig met de vermeerdering van de kennis, die men iedere dag nodig heeft? Onlangs werd in een plaats, die een centrum van bloembollenteelt mag wor den genoemd, een ..soortenkennis-wed strijd" gehouden. Men stelt dan ver schillende variëteiten bolbloemen op, slechts van een nummer voorzien en de deelnemers moeten dan de naam bepa len. Het spreekt vanzelf dat dit meer is dan een soort hersengymnastiek. Hier wordt de vakkennis op de proef ge steld! Slechts tien deelnemers deden mee... en zeven daarvan waren in dienst bij één en dezelfde firma. Merkwaardig genoeg: een firma die er om bekend staat, dat zij als een der eersten de bestaanszekerheid van haar personeel daadwerkelijk bevorderde. Even merkwaardig was, dat op die Vrees voor niet bijlegging van het conflict „Hebt U gehoord of gelezen over de gebeurtenissen in Berlijn?" hebben en quêteurs van het N.IP O. gewaagd aan mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking. En dit zijn de resultaten van het pas voltooide onderzoek. 88% van het Nederlandse publiek heeft er van gehoord of gelezen. 12% niet-. Bijna 9 op elke 10 volwassenen is op de hoogte van wat er in Berlijn ge beurt. Dat is een heel hoog percentage. De gebeurtenissen in Bei-lijn staan ken nelijk ln het middelpunt van de belang stelling van het publiek. Nadat ruim een half jaar bijna dagelijks berichten in de krant verschenen waren over Linggadjati was deze overeenkomst eerst bij evenveel mensen bekend, als nu na ruim twee maanden moeilijk heden de gebeurtenissen in Berlijn. „Wat denkt U: #zullen de conflicten te Berlijn tussen de Russen en de Westelijke landen worden bijgelegd of niet?" vroegen de enquêteurs en en- quêtrices van het N.I.P.O. verder. En dit zijn de antwoorden van het publiek: Conflict zal worden bijgelegd 17% Zal niet worden bijgelegd 38% Weet het niet 45% Er zijn ruim 2x zoveel mensen, die vrezen dat het conflict niet zal wor ded bijgelegd, als mensen die menen, dat het weer terecht zal komen. Dat is bovendien het oordeel van rijke, zowel als arme mensen, van men sen die op de P. v. d. A.. op de V.V.D. of op de C.P.N. gestemd hebben. Onder al deze mensen vinden we ongeveer 2 x zoveel antwoorden „het conflict zal niet worden bijgelegd" als „het conflict zal worden bijgelegd". Ned. Instituut voor de Publieke Opinie. (Nadruk verboden). FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 36) Hij stond op uit zijn stoel en knielde voor haar neer. Zijn handen zochten de hare en hielden deze stevig vast. Gi- nette, lievelinger is niemand als mijn eigen kleine Ginette in deze we reld. O, is het- geen wonder? Ik houd zo intens veel van je en ik ben aldoor van je blijven houden, liefste, weet dat. Ik geloof, dat ik nooit meer voor iemand anders iets zou kunnen voelen op de manier, waarop ik dat voor jou doe. Ik was doodsbenauwd, dat Je me was gaan haten Ze boog haar hoofd voorover en leg de haar wang op zijn donkere haar, dat fijn als van een kind was. Jou haten? Ze lachte een teder lachje. Zou er wel één vrouw bestaan, die jou zou kunnen haten? Nu spot je met me, dat is niet lief. Werkelijk niet, ik meen het. Be sef je niet, hóé aantrekkelijk je bent? O. het is misschien beter op dit onder werp niet verder in te gaan, ik haat ingebeelde mannen. Joel. is het niet heerlijk, is het niet fantastisch, dat we weer bij elkaar zijn. Ik zal je nooit kunnen doen begrijpen, hoe ik je ge mist heb en hóé ik naar je verlangd heb. Haar familieleden en vriendinnen, die Ginette altijd voor koel, gereserveerd en uitermate beheerst hielden, zouden hun oren niet geloofd hebben, als ze Ginette deze woorden hadden kunnen horen uitspreken. Maar Joel, die haar nooit anders dan zó gekend had, klem de haar handen in de zijne en keek haar aan met een liefdevolle blik in zijn ogen en de uitdrukking van zijn gezicht weerspiegelde een herboren geluk. Liefste lieveling, je maakt mijn hoofd volkomen in de war. Ik laat je in de steek met allerlei beloften, laat ie drie dele jaren alleen en ongelukkig achter, en kom dan op een goed mo- ment terug. En wat doe jij? Je wijst me niet af met een ijskoud gezicht. maar je kijkt me aan alsof ik de aar- j digste vent ter wereld ben, en je zegt J tegen me. hoe heerlijk je het vindt me weer in je armen te voelen- Ik geloof niet, dat er veel meisjes als jij meer gevonden worden tegenwoordig. Je bent een klasse apart. Misschien denk je. dat ik weinig trots ben, zei Ginette zachtjes. Er is een speciaal soort trots voor nodig om zo te kunnen optreden, als jij gedaan hebt. antwoordde Joel prompt. Je hebt wel degelijk Je trots, liefste. Je bent tè trots om je anders voor te doen dan je in werkelijkheid bent. Je bent eerlijk in het bekennen van Ie gevoelens Ik weet niet veel van vrouwen, maar ik weet wel, dat Je in dat opzicht een zeldzaamheid bent. Gi- i ernstig en ze keek bezorgd en ietwat hield, vertelde ze hem de hele droevige nette, je bent. zo mooi. zoals je daar j bedroefd voor zich uit. terwijl ze haar geschiedenis. ";J zit en op mij neer kijkt. Je ogen stralen handen in e!(.caar knelde. Na een en je wangen zijn rose. Lieve help, het betekent alles voor me je weer te zien er. hierbij dichtbij je le zijn. Hij stond plotselipg op en trok haar overeind. Ginette, liefste, realiseer je je, dat we meer dan een halfuur bij elkaar s!jn, zonder dat we elkaar nog gekust heb ben? Natuurlijk realiseer ik me dat, zei ze. terwijl ze haar gezichtje ophief. Zijn kus, die hierop volgde, was lang en vol verlangen, teder en hartstochtelijk te gelijk, en ze genoot van het gevoel van zijn sterke armen om haar heen en van zijn lichaam dicht tegen het hare. Hoe heerlijk was 't Joel weer bij zich te hebben, Joel's (russen weer te voelen en weer samen te kunnen zijn. Joel.... Joel, zong het in haar hart en met ogen blik zei ze met een hees, bijna onhoor baar stemmetje: Maarik kan niet naar Amerika gaan, Joel. Wat mankeert je nu, lieve kindje. Moet je niet lachen, als je zo iets zegt? Nee, nee, ik meen het werkelijk Joel. Ik vergat even allesjij hebt al het andere even uit mijn gedachten gezetmaar ik kan hier niet weg. Lieveling, er zijn hier zoveel dingen gebeurd, die jij nog niet weet, Vader en moeder zijn omgekomen by een vliegtuigongeluk. Hij staarde haar aan. Dood? Nee, natuurlijk wist ik dat niet. Liefste, wat vreselijk voor jullie allemaal. Zijn beide gestorven? Ze knikte. Maar je moet me alles vertellen, haar slanke armen drukte ze hem nog je moet alles uitleggen. Ik had er geen vaster tegen zich aan. Ze waren beiden idee van. Natuurlijk had ik dat niet. ademloos, toen ze elkaar los lieten, en lachten. Lieveling, zei Joel, terwijl hij zyn verwarde haren reoht streek, wanneer Hij luisterde aandachtig met gebogen hoofd en met zijn ogen op him ineengestrengelde handen ge vestigd. Begrijp je dus, besloot Ginette, dat ik hier meet blijven en met mijn ba-an door moet gaan. De anderen hebben het geld nodig. Ik kan er maar niet zo tussen uit trekken en hen aan hun lot over laten. Het zou kunnen betekenen, dat ze uit de flat zouden moeten, en afzonderlijk moeten gaan leven, terwijl ze zich dan allemaal doodongelukkig zouden voelen. We zijn erg aan elkaar gehecht als familie, begrijp je- Joe*? We vertrouwen op elkaar en hangen min of meer van elkaar af. Ik weet niet zeker, zei Joel lang zaam, of dat wel goed is. Bedoel je daarmee, dat je, als je met mij ge trouwd bent en mee naar Amerika bent gegaan, altijd heimwee naar je broer en zusters zult hebben? Ik weet het niet. Misschien niet. kunnen we trouwen? Ik wil zo gauw mogelijk met je trouwen laten we dat hier doen en dan wil ik je mee naar huis, naar Amerika, nemen. Je zult het prettig in Amerika v vinden, kindje, dat beloof ik je. En allev Ameri kanen zullen him hart aan jou verlie zen, dat is zeker. Ze opende even 'haar mond om hem te antwoorden: zodra je maar wilt, Joel, maar sloot haar lippen onmiddel- Wat betekent dat in verband met ons? Het betekent, zei ze langzaam, i Maar, liefste, er zijn meer problemen terwijl ze hem met. een angstig gezich- dan alleen het geld-probleem. I tje aankeek, dat ik neg niet dadelijk j Ruth moet tijd en gelegenheid heb niet je kan trouwen. Het betekent, dat ben om af te studeren en ik kan heel ik niet zo maar naar Amerika kan ver- wat lasten van haar schouders nemen, trekken. Tenminste nog niet dadelijk. Manny is hopeloos, wanneer het prac- En misschien neg een hele tijd niet. tische dingen betreft, en bovendien Hij liet zich in een diepe stoel neer- gaat ze binnenkort op tournee. Bill vallen en trek haar op zijn knieën. wordt te veel inbeslaggenomen door 't Luister eens, zei hy_,_ laten we er zoeken naar een baan. Begrijp je, eens rustig over praten. Vertel me al les wat er gebeurd Is van het begin af aan. Terwijl ze daar op zijn knieën zat en lijk weer op elkaar. Haar ogen werden zijn handen stevig in de hare geklemd schat, dat ik nog een poosje hier zal moeten blijven en mijn steentje bijdra gen? Begrijp je het werkelijk? (Wordt vervolgd) wedstrijd meer dan honderd verschil lende tulpen waren tentoongesteld en dat drie van de tien deelnemers van al die tulpen de naam wisten! Dat is een cerbied-afdwingende prestatie! Dat in een plaats, waarin vele hon derden arbeiders hun brood verdie nen in het bloembollenvak, slechts tien zóveel interesse tonen dat ze aan zulk een wedstrijd meedoen, is echter ontmoedigend en voorspelt niet veel goeds! Men doet alle moeite, om de mensen door onderricht kennis bij te brengen. Er zijn overal wintercursussen voor oud en jong, er zijn de tuinbouwscho len, waar men ln theorie en praktijk p.nderwezen wordt. Maar het heeft er de schijn van, dat de meesten te op pervlakkig zijn om zich een werkelijk grondige vakkennis eigen te maken. Misschien trekt de vaak zware ar beid in de bloembollenteelt niet aan. De arbeiders maken lange dagen en juist in de zomer, als ieder met vacantie gaat, hebben zij 't extra druk. Ook mag de vraag gesteld worden, of de verhou ding tussen werkgevers en -nemers in het bollenvak er een van vertrouwen Is. De Collectieve Arbeidsovereenkom sten worden telkens weer door lange onderhandelingen voorafgegaan en, zij het niet altijd terecht, vaak wordt de indruk gewekt dat het van beide zijden een touwtrekken is. Met name de be zoldiging voor de „baasknechts'" is nog lang niet tot bevrediging van die groep geregeld. En juist in deze tijd komt het zo aan op de vakkundigheid van de kwe ker en zyn personeel. In andere lan den beteelt men grote oppervlakten machinaal met veelgevraagde han- delssoorten. Dat karakter zal de teelt in Holland nooit krijgen. Ons mono polie zijn we kwijt, maar onze voor aanstaande plaats kunnen we behou den, mits we wat kwaliteit en veel soortigheid van ons product betreft nummer één zijn en blijven. Daarom mag er aan de behandeling tijdens het teeltproces niets mankeren. Met hoe meer zorg, begrip, zaakkundigheid de bollen behandeld worden, hoe be ter hun reputatie zal zijn! Daarom is de toekomst van het Bol lenvak nauw verweven met de toekomst van de arbeiders in dat vaken om gekeerd natuurlijk. En dan geldt ook hier, dut de liefde niet van één kant kan komen. Van de patroon mag wor den geëist, dat hij zijn arbeiders ziet voor wat ze waard zyn: medewerkers, vinstmakers en ze daarnaar behan delt Van de arbeider mag anderzijds worden gevorderd) dat hij begrijpt dat hot Bloembollenvak aan hem bijzon dere eisen stelt, dat hij een specialist, een eersterangs-geschoolde werkkracht is. Wanneer beide partijen zich hiervan bewust zijn, kan dit niet anders dan de toekomst én van het Vak, én van de Streek ten goede komen! Tweeërlei vorm van neutraliteit 25). Jorise Goedbloed beloofde La Ban- i met een forse haal zijn handtekening dera hem het geld te zullen bezorgen, op voorwaarde, dat hij, wanneer La Bandera eenmaal president zou zijn, 'n ministerzetel zou krijgen. „Zwart op wit", besloot hij. „Zwart op wit", grijnsde La Bandera, „je bent een schavuit, maar je zult het hebben". Haastig schreef hij een paar woorden op een stuk papier, zette er onder en schoof het Joris toe. Ondertussen was Panda nog' niet he lemaal van zyn verbazing bekomen. Hij had overal rondgekeken, maar nergens een spoor van Joris gevonden. „Die schavuit zal toch weer geen streken met mij uit willen halen", mompelde hij. „Nee, dat kan ik me niet voorstel len, na alles, wat hij voor me gedaan heeft. Maar kom, ik kan beter eens naar de haven gaan en zien, hoe het met mijn schip gesteld is". Panda verliet het hotel en sloeg de weg naar de haven in. Hij liep nog steeds te denken over de zonderlinge,MW„JH verdwijning van Joris Goedbloed en j Duitsland en zo mogelijk Scandinavië, (Van onze Romeinse correspondent). Een foto heeft Italië enigszins wak ker geschud. De foto van een mensen menigte voor Downingstreet nummer 10 te Londen. Men herinnerde zich soort gelijke foto's uit de jaren 1938 en 1939. Zij gingen vooraf aan een orkaan. In Italië, een land waar de grote massa sedert een paar jaar geneigd is struis vogelpolitiek te voeren, heeft die foto eerst doen beseffen, hoe ernstig de toe stand is. En nu vraagt men zich af: waar staat Italië? De man in de straat heeft zijn antwoord onmiddellijk ge reed. Italië is neutraal. Het staat tus sen de belde blokken in, op gelijke af stand van beiden. Men heeft daar zelfs een mooie uitdrukking voor gevonden: neutralita equidistante. En het ont breekt ook niet aan motieven, waarop die „onvermijdelijke" neutraliteit geba seerd is. Italië is ongewapend en kan dus niet aan een oorlog deelnemen. Het Italiaanse volk is voor de overgrote meerderheid niet communistisch en dus niet geneigd zich aan de Russische zij de te scharen, maar de wyze waarop alle voor Italië brandende vraagstuk ken door de mogendheden worden be handeld; het geringe begrip b.v. dat Engeland toont voor de Italiaanse ver langens ten aanzien van Afrika, leidt er toe dat Italië evenmin geneigd is de party der Westelijke mogendheden te kiezen. Zo redeneert het volk en het is volkomen begrijpelijk, dat de Italianen, die een lange reeks van oorlogen ach ter de rug hebben, waarvan de laatste een voor hen zo tragisch verloop had, afkerig zyn van alles wat naar oorlog zweemt. Maar zou het heus aan dit land mo gelijk zijn in een onverhoopt conflict tussen Oost en West afzijdig te blijven? Het is waar, dat Italië militair zeer zwak is. Niet de mensen ontbreken, maar de wapenen, de schepen en de vliegtuigen. De Noord-Oostelijke grens is, evenals voor 1918, niet sterk en met de geringe macht, waarover Italië ter verdediging beschikt, ligt de Povlakte voor Invasie open. Gezien de grote stra tegische waarde van het schier-eiland, dat nu eenmaal de Middellandse Zee beheerst, lijkt ons neutraliteit alleen mogelijk, wanneer men althans over de middelen zou beschikken om die neu traliteit te doen respecteren. En daar ontbreekt veel aan. Daar komt dan nog bij, dat bij een conflict de grote massa der communistische arbeiders zich waarschijnlijk niet afzijdig zou houden en aanleiding zou geven tot schending der Italiaanse neutraliteit door beide partijen. STRIJD OM ITALIË. De waarheid is, dat sedert 1945 een stille strijd gaande Is tussen de beide blokken in vorming juist in Italië. De vlootbases van Sicilië en Zuid-Italië zijn voor Amerika en Engeland van het grootste belang, wil men Griekenland en het midden-Oosten behoorlijk kun nen verdedigen. En Foggia in Apulie is in de laatste oorlog een basis voor de luchtvloot gebleken, eerst voor de Duitsers, later voor de geallieerden, die in het gehele Middellandse Zeebekken zijns gelijke niet heeft. Die voordelen zullen de Westerse mogendheden niet gauw opgeven en anderzijds zal het Oostelijk blok juist daarom beproeven het schiereiland of ideologisch door middel van een omwenteling, of met wapengeweld in handen te krijgen. Het ontwapende Italië van heden zou slechts door een wonder buiten een oor log tussen de beide blokken kunnen blijven. Veeleer zou het opnieuw slag veld worden voor de legers van ande ren, een lot dat in de loop der eeuwen vaak aan Italië beschoren was. De Ap- penijnen, dit is voldoende gebleken, vormen ook in onze tijd nog een sterke verdedigingslinie, waar men, ook met 'n betrekkelijk geringe legermacht, kan opereren. Het Amerikaanse nlan-Spaatz voor de verdediging van Europa, dat voorlopig noe geldig is en geldig zal blijven tot West-Europa krachtig ge noeg zal zijn om afdoende weerstand te bieden, voorziet de ontruiming van geheel centraal-Europa en als eerste verdedigingslinie enerziids de Pyreneeën anderzijds -Midden-Italië. Ook de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza, spreekt over een neutraal Italië, maar zijn visie op de buitenlandse politiek Is bijzonder breed en zijn neutraal Italië vormt deel van een neutraal Suropa. Zo het niet lukt geheel Europa, Oost en West. tot een federatie van sa menwerkende staten te maken, dan moet een federatie worden gevormd van de staten aan deze zijde van het IJzeren Gordijn, van de West-Euro- pese staten en Italië, dat op culturele en economische gronden tot West» Europa moet worden gerekend, moet zich bij die federatie aansluiten. Zulk een machtie blok: Engeland. Frank rijk. Italië, de Benelux-ianden, het. Ibe risch schiereiland. Zwitserland, West daardoor merkte hij niet, dat hij werd nagekeken door twee soldaten, die om een hoek van het hotel verdekt stonden opgesteld en nu aanstalten maakten, hem te volgen. zou in staat zijn de dreigende botsing tussen Amerika en Rusland te verhin deren. Het zou bemiddelend optreden en de wereldvrede voor onbepaalde tijd garanderen.. ISOLEMENT EEN GEVAAR. Dit is ook neutraliteit ten opzichte der beide blokken, maar het is iets ge heel anders dan passieve afzijdigheid. Italië zo heeft Sforza dezer dagen in het parlement gezegd moet, wil het trouw blijven aan de tradities van Cavour en van het risorgimento, iets betekenen in de wereld. „Marco Ming- hetti antwoordde kort na 1860 aan een Belgisch diplomaat, die vroeg of het voor Italië niet het best zou zijn een politiek van afzijdigheid te voeren naar Belgisch en Zwitsers voorbeeld, dat een groot land zich onmogelijk op een der gelijke wijze in zich zelf kan opsluiten en dat Italië niet levensvatbaar zou zyn zonder een groot perspectief" en tot Nenni, de sociaal-communistische leider, die zoals alle communisten in Italië, ijverig pleit voor de „algehele neutraliteit", zeide Sforza: „Voor de eerwaarde Nenni zou ik er bij willen voegen, dat hoe gemakkelijk zijn recept voor het heil van Italië ook moge lij ken, de beste manier om niet deel te nemen aan een conflict, die ls dat men handelt ten einde te voorkomen, dat het conflict uitbreekt. Door ons te isoleren zullen wy het conflict niet van onze grenzen yerwyderd houden. Het isole ment is integendeel het meest ernstige gevaar, dat Italië ooit onder ogen heeft moeten zien". En naar onze mening was dit een hamerslag op de kop van de spijker. Italië moet weer een passende plaats gaan innemen in het concert der vol keren. Daarop is het streven van Sforza gericht. Maar dit betekent nog aller minst, dat Sforza zyn land wil maken tot een werktuig voor de oorlogszuch tige bedoelingen der kapitalistische mogendheden, zoals de uiterst-linkse pers schrijft. Ingezonden Mededeling Abonné's van dit blad kunnen zich op geven voor de deelname aan een schrif telijke knipcursus. Zij worden daarbij met raad en daad terzijde gestaan door ervaren leraressen. Alle deelneemsters ontvangen gratis een fraaie modeplaat met ruim 250 modellen. Per les 75 ct. Schriftelijke aanmelding voor 16 Oct. aan het bureau van dit blad, onder motto Knipcursus Ilmo. AGENDA ZATERDAG: Kamerlingh Onneslaboratorlum: lezing Leidse Volkshuis over lage temperaturen. 4 uur nam. Rapenburg 61: Anthroposophlsche Ver. Spr dr Romuj Boos. 81/4 uur nam. ZONDAG. Gerecht 10: Geünieerde Theosofen, 10| uur voorm. Loge van SchouwburgAbonnementsvoorstelling „De nacht van de 16de Januari". 8 uur nam. Gerecht 10: Ver. van Spiritisten „Har- monia", 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Spr. de heer Van Dorp over Spreekangst, uur nam. WOENSDAG: Gerecht 10: Splritlsch Genootschap. Spr. ds Melners, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „De stad zonder zonde" (18 Jaar) Zat. en Zon. 2$, 4 3/4, 7 cn 9 1/4 uur; overige dagen 2}, 7 en 9 1/4 uur. Lldo „Kruisverhoor" (18 Jaar) Zat. en Zon. 24, 4|, 7 en 9 1/4 uur; overige da gen 2{, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „Achter de Wolken" (14 1.) Zat. en Zon. 2\, 4 3/4, 7 en 91/4 uur; overige dagen 2\, 7 en 9 1/4 uur. Rex „Schoonheid en de bandiet" (14 Jaar) Zat. en Zon 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 71/4 en 9 1/4 uur. Trianon „Miranda" (18 jaar) Zat. en Zon. 21, 4J, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2J, 7 en 9 1/4 uur. Greenway (Voorschoten) Fiesta op de Farm" (alle leeft.). Vrij. 8 uur, Zat. en Zon. 7 en 9 1/4 uur; „Mexicana" (18 Jaar) Maan., Dins.. Woens. en Don. 8 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van heden 13 uur n.m. tot Zaterdag a.s. 8 uur v.m. waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 31. tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, wilhelminapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 13 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Bruyne. Lahr, Mevboom en Nieuwzwaag. Te Oegstgeest door dr Flu, tel. 22030 en dr v. d. VUet-de Vries, tel. 22331. Dc dienst der dierenartsen wordt waar genomen door de heren Van Oostrom co

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6