Accoord met Spanje verzekeringspolis voor Europese defensiebasis? De derde fase in het diplomatieke offensief om Berlijn Nieuwe plannen tot hervatting der onderhandelingen Met eeri enkel woord WEERBERICHT Wste Jaargang ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 No. 26510 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no,: 57055 Niet gefundeerd gevoel van ontspanning Na de weken van groeiende span ning, die achter ons liggen, doet het bijkans weldadig aari, om eens van ont spanning te kunnen getuigen; zelfs al ontbreekt daarvoor de tastbare aan leiding De Berlijnse kwestie werd steeds meer op de spits gedreven, zodat de vrees voor een derde wereldoorlog bijkans de overhand kreeg. En dit te meer, daar zelfs leidende figuren niet aarzelden, om ronduit te verklaren, dat zij Moskou niet vertrouwden en alleen de Moskouse politiek de directe oorzaak was voor het algemeen heersende wantrouwen. Na het. mislukken der besprekingen van Moskou en Berlijn besloten de Westelijke drie in arrenmoede de Ber lijnse aangelegenheid voor de Veilig heidsraad te brengen als bedreigend de wereldvrede. Natuurlijk verzette Moskou zich met hand en tand tegen deze procedure, maar het ontving alleen de steun van zijn satelliet de Oekraine. Zodat de Veiligheidsraad met 9—2 stemmen be sloot, de kwestie op de agenda te plaat sen, alle Sovjet-verzet ten spijt. Moskou verklaarde aan de behande ling der Westelijke klacht in de Vei ligheidsraad niet te zullen deelnemen! Scherpe woorden waren gewisseld vooral van de zijde der Sovjets, die, oudergewoonte, een volslagen verwron gen beeld gaven van het verloop van zaken, dat op geen onbevooroordeelde enige invloed kon oefenen. Daarmede was echter het hoogtepunt der spanning bereikt! Tegelijk toch verklaarde de Sovjet vertegenwoordiger Wysjinsky, dat de Russen niet het voornemen hadden de Uno te verlaten. Eerste geruststelling. De tweede was, dat de'" Russen wel de verdere zittingen van de Veiligheids raad bijwoonden, zij het dan als zwij gend toehoorder, Zodoende bleef Mos kou steeds in de gelegenheid om ieder besluit, dat genomen mocht worden, met een veto te treffen. Niettemin gaf de aanwezigheid der Russen ontspanning en veel draagt daar ook toe by het feit, dat verdere behandeling voorlopig is opgeschort, ten einde de niet direct belanghebbende landen, in de Veiligheidsraad vertegen woordigd, in de gelegenheid te stellen om te trachten op een of andere wyze bemiddelend op te treden. Achter de schermen te Parijs is zich zodoende bezig een spel te ontwikke len. dat totaal onoverzichtelijk is ge worden. Van een openbare behandeling is de Beriynse aangelegenheid terug gevallen in de kanalen der geheime diplomatie. En het eigenaardigste is, dat zodoende algemeen een zekere ontspanning wordt waargenomen, zelfs al is daarvoor geen enkele reden aan wijsbaar, die in dit opzicht enig hou vast biedt. De Westeiyke mogendheden hebben zich volledig vastgelegd aan het -stand punt, dat alleen opheffing der blok kade van Beriyn al beweren de Rus sen dan ook, dat deze niet bestaat! hen er toe kan brengen, om opnieuw de Duitse kwestie in een vier-mogend- heden-conferentie te doen bespreken. Daarvan zullen en kunnen zy niet af- wyken zonder het grootste prestige verlies. Zal de Veiligheidsraad nu de Russen kunnen bewegen om de blokkade op te heffen? Zelfs gelet op de zwenking van Mos kou inzake de behandeling van de kwestie der atoom-energie en alles wat daarmede annex is, waardoor een ver dere behandeling van deze volkomen vastgelopen materie weer mogelyk is geworden, lykt vooralsnog de mogelijk heid, dat de Sovjets zover zullen terug weken, niet al te waarschijnlyk. Hoe in deze een compromis is tot stand te brengen, is ook niet over-dui- delyk. Toch voelt men allerwege, dat een ontspanning is ingetreden, al weet voorlopig niemand, waarop deze is ge baseerd. Te meer niet, daar de organisatie van het Westelyk blok in Europa ge stadig blijft vorderen, al is Frankrijk daarin de zwakke plek. Steeds duidelijker wordt, dat daar te lande de grote botsing tussen Gaul listen en communisten onafwendbaar zal zijn. De regeringen der „Derde macht" hebben alle vertrouwen ver speeld en zelfs het grypen der huidige regering Queuille naar de machtsmid delen, die de wet ter beschikking stelt, zal geen uitkomst meer kunnen bren- gnè De communisten hebben zich vol slagen meester gemaakt van de sta kingbeweging, die over het arme Frankryk gaat en zy zullen zich dit buitenkansje niet zonder meer laten ontnemen- Zy eisen deelneming aan de regering tot in sleutel-posities! Waartegen de RPF. van De Gaulle zich metterdaad zal verzetten. Tussen deze beide molenstenen zullen de par tyen van de huidige „Derde Macht" eenvoudig worden verbryzeld, Speciaal de socialisten in Frankryk, die door hun kortzichtige politiek het commu nisme te paard hielpen, zullen worden weggevaagd. Frankryk lijkt voorlopig in de alge mene politiek geen rol van betekenis te zullen kunnen vervullen. Wellicht is dat mede een reden voor het feit, dat Spanje steeds meer naar voren wordt geschoven. Het Franco-Spanje is als het ware als een melaatse buiten de volksge meenschap gehouden. En dat alleen om de zg. ideologie van het regime. De meest absurde politiek, die denkbaar is. In de eerste plaats heeft ieder volk toch het recht om zich zyn eigen rege ring te kiezen en in de tweede plaats, zonder samengaan der diverse ideolo gieën kan van vrede geen sprake zijn. Wanneer de werkelijke democratieën het eens zouden kunnen worden met het communisme, dan zou een juich kreet over de wereld gaan. Waarom zou dan het Spaanse regiem veroor deeld moeten blyven? De vraag is zelfs gewettigd of het democratische systeem niet nader staat tot Franco dan tot Moskou Sympathiën noch antipathlën mo gen echter in deze het beslissende woord srreken en het begint er op te ïyken, dat Engeland weegt de kansen op een samengaan met Franco (Van onze Londense correspondent) Het Amerikaanse plan om Franco in te schakelen in het verdedigingsstelsel van West-Europa is in Engeland, zoals te begrypen valt met zeer gemengde ge voelens ontvangen. Het is nog maar tien jaar geleden dat ele Britten in de ma joor Attlee-compagnie meevochten aan de zyde van de Spaanse republiek. De bedenkingen tegen een rehabilitatie van Franco komen echter niet uitsluitend uit de kringen der oud-stryders. Een be langrijk deel der publieke opinie maakt er zich bezorgd over. ,dat sommigen op het ogenblik vaak te ver dreigen te gaan met hun optrekken teeen het communis me. De bezadigde „Manchester Guar dian" i.s dan ook van menirtg, dat de koude oorlog op twee fronten dient te worden gevoerd, namelyk tegen de op dringende Russen, maar ook tegen de fanatici aan de andere kant. Senator Gurney's uitlating, dat hij gaarne Fran co's mentaliteit over heel Europa zou zien verspreid, wordt hier ten scherpste af gekeurd. Men begrijpt wel. dat het louter *trateeischp overwegingen zijn, die de democratiën de voelhorens naar Franco doen uitsteken. Indien het mis mocht '"^n in Europa zou het Iberische schier eiland een ideale defensieve basis vor men. welke bovendien niet in handen van de tegenstander mag vallen, omdat de eicen nositie daardoor hopeloos dreigt te worden. Sommigen menen in de militaire toe nadering tot Snanie het opduiken te zien van de v°i-foeil"ke geest van de Maginotllnie .Frankriiks ineenstorting zou bii voorbaat vast staan en men waant rich dan veilig ach te** <te Pvre- neën. Een overeenkomst met Spanje zou dus p°n soort ve.r7ekerin~—riin. wel ke een va*te voet voo- dp Britse en Arnp- rika*n*p teders ir> Furono earp"dooH Sir P"ff Cooner de korteU-Tc ofr>otr°- den Britse srnha«a4onr f-o ic n1-e(- necri«ri'sHsc.h over Frankrihc B>t. her stel gaat- In d« Fransen zouden vanwege hun individu alisme een enkele vorm van totalitairis- me aanvaarden. Volgens de laatste gegevens waarover men hier beschikt, is het Spaanse leger, wat materiaal betreft, in alle ópzichten verouderd Spanje bezit geen enkel vlieg veld, geschikt voor zware bommenwer pers. Het zou een indringer hoogstens dagen kunnen tegen houden. De Span jaarden zijn echter wel meesters in de guerilla, waarvoor ook Napoleon moest wyken. Amerika zou dus moeten insprin gen om het land weerbaar te maken. Degenen, die een samengaan met- Franco bepleiten, voeren aan, dat een verwerpelijk regime geen hinderpaal mag zijn. Dit was het ook niet. toen de ge allieerden in 1941 met Stalin in zee gin gen. Dit argument houdt er echter geen rekening mee, dat de Westerse wereld in het jongste verleden nauw betrokken is geweest met een verwoede campagne teen de Spaanse dictatuur. In 1946 nog braken de Verenigde Staten hun diplo matieke relaties met Franco af. De grote vraag, welke men zich thans irS Londen stelt is of dezelfde noodzaak, die tot het bondgenootschap met de Sovjets leidde .luns even zonneklaar aanwezig is, zodat een aanpappen met ?en andere dictatuur onontkomelijk zal zijn. Op de suikerfabriek te Halfweg is de suikerbietencampagne begonnen. De oogstresultaten en het suikergehalte der bieten geven hoop. dat de suikerdistri butie kan worden opgeheven. Een overzicht van het fabrieksterrein waar de bieten met auto's en schuiten in enorme hoeveelheden worden aangevoerd. Rede van Eden DRIE ACTUELE DOELEINDEN. Anthony Eden heeft op de conferentie van de Britse conservatieve party ge zegd, dat de Britse buitenlandse politiek drie actuele doeleinden moest blyven nastreven, namelyk eenheid van het Britse ryk en het Gemenebest, eenheid van West-Europa en eenheid tussen de Atlantische Staten. Hy zeide, dat deze drie zaken niet tegenstrydig zyn, maar elkaar aanvullen. „Onze houding als party is aldus: wy zullen yveren voor de hechtste samen werking. die bereikt kan worden met onze deelgenoten in het Gemenebest en het koninkryk. zowel in politieke en militaire als in economische aangele genheden". Eden zei, dat de huidige internatio nale toestand „een zeer somber beeld" te zien gaf Hy voegde er aan toe, dat door de drie in elkaar grypende syste men: het verenigd koninkryk, West Europa en de Verenigde Staten, een groot deel van de wereld een aanmoe diging zou vinden zich in te spannen voor geluk en veiligheid. „Deze taak aan onszelf op te leggen is voor niemand een bedreiging, maar wy zeggen met even grote duidelykheid, dat wy geen verdere inbreuken zullen toestaan". Berlijn Maandag weer in Veiligheidsraad Toestand i" p-»"'trijk steeds slechter NIEUWE BOTSINGEN'. Bij een treffen tussen stekers en poli tie te Merlebaoh bij Metz is volgens te Parijs ontvanven berichten, één man ge dood en wenden voorts vier stakers ern stig gewond en een zestiental licht ge kwetst. Men meent, dat de vetted? oer- soon van Joegoslavische nationaliteit is. Acht Der*onen werden gearresteerd, van wie vyf Fransen, twee Duitsers en een vrouw, wier nationaliteit nog niet be kend is. De botsing deed zich voor, toen ver scheidene duizenden stakers, die een demonstratie hadden bygewoond van de C.G.T.. barricades vonden opgericht by een mynschacht. waarheen zij zich wil den begeven. De politie zou traangas ge bruikt hebben, nadat de stakers met stenen zouden hebben gegooid. Ook ver schillende manschappen van de politie en de republikeinse veiligheidsdienst werden gewond. De minister van binnenlandse zaken, Jules Mo oh, is met spoed naar Parys te rug gegaan van een vacantiereis. De zeeliöden van de koopvaardy en de havenarbeiders hebben gisteren een sym bolische staking gehouden van 24 uur In- geheel Frankryk. Er gingen geen sche pen de havens uit. Vreemde schepen moesten zonder loods binnenkomen, De taxichauffeurs te Nantes, Bor deaux en Rennes hebben zich aange sloten by de staking van hun Paryse collega's om hogere benzinerantsoenen. Te Troyes, 160 kilometer ten Oosten van Parys, zyn ongeveer vyfduizend textielarbeiders in staking gegaan. In Noord-Frankryk blijft de staking by de mijnwerkers algemeen. De requi- rering van personeel ten behoeve van de cokesovens, waarvan de vuren byna zyn gedoofd, bleef zonder resultaat. On danks een rondschrijven van de C.G.T., waarin het onderhoud van het materieel wordt bevolen, hebben de stakers zich aan dit bevel onttrokken. De Veiligheidsraad zal Maandag a.s. weder byeenkomen ter behandeling van de Beriynse kwestie. Betekent dit, dat een of ander plan is uitgebroed door de zes nlet-belang- hebbende leden om tot een-'regeling te komen? Speciaal het bezoek van de ty- deliike voorzitter Bramuglia aan Wys jinsky wekt vermoedens in deze richting. In de subcommissie voor atoom-con- tróle is uren lang gedebatteerd en tal van amendementen en sub-amendemen ten werden ingediend. Over de agenda werd ten slotte over eenstemming bereikt. Verder bracht men het nog niet, daar de oude tegen stellingen tussen Oost en West werden gehandhaafd. Maar eerst orde en rustherstellen Critieke situatie te Tjepoe I N.a.v. dit z.g. Cochran-plan heeft de Nederlandse regering een geamen- Naar wy van betrouwbare zijde ver- deerd plan opgesteld, hetwelk door de Nederlandse delegatie te Batavia aan de heer Cochran is overhandigd. Dit plan wykt o.m. ten aanzien van de kwestie van de te houden verkiezingen af van de gedachte, welke de heer Cochran had geformuleerd. Terwijl het plan van de heer Cochran voorziet in vrijwel onmiddellyk te houden verkiezingen, stelt de Neder landse regering zich op het standpunt, dat algemene verkiezingen slechts mogelijk zyn, wanneer rust cn orde in zoverre hersteld zyn, dat de be volking zonder vrees voor represailles en terreur vry aan verkiezingen kan deelnemen. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. A. Mulr der, Uddel (Gld). Kon. Ned. Ind. Leger: Jav. sold. 2e kl, Mirans, Indonesië. Kon. Marine: geen verliezen. nemen heeft de Nederlandse regering nieuwe constructieve suggesties ge daan om tot hervatting van politieke onderhandelingen met de Republiek te komen. Door het Amerikaanse lid van de C. v. G. D. de heer Cochran, was be gin September aan de Nederlandse regering en de Republiek vertrouwe- lyk op informele wijze een plan voor gelegd voor de regeling van de ge schillen, welke tussen partyen be staan. De R AF. is b.egonnen met de opleiding van manneiyke en vrouwelyke hospi taalsoldaten in het parachutespringen, teneinde op deze wyze hulp te brengen aan gewonden die via de begane grond moeilijk bereikbaar zyn Zuster Bradley in de uitrusting, waar mee zij bij een dergelyk ongeval hulp verleende. zal worden geoefend om in Europa een verhelderend oordeel af te dwingen. Zonder bewondering voor het Franco systeem moet de democratie zich kun nen opwerken tot erkenning van zyn bestaan' Gelyk zy reeds lang doet van Amerika uit pressie ten aanzien van het communisme! De reis van Marshall en het zwijgen van Wysjinsky Onze correspondent te Parys meldt ons heden: Mensen, die in nauwe relatie staan met de Amerikaanse delegatie by de Uno, menen, dat weldra, wat zy noe men, een derde fase in de slag om Ber lijn geopend zal worden. Zij geloven dat die episode zich niet in de Veiligheids raad, doch in de assemblee voor het fo rum der 58 naties af zal spelen. En om dat de Berlijnse kwestie in de vorm, zo als die door de Westelyke mogendheden in de Veiligheidsraad ter sprake is ge bracht, volgens de artikelen van het Handvest ,als zodanig niet bij de assem blee aanhangig gemaakt kan worden, wordt in deze zelfde kringen de veron derstelling geuit dat Amerika thans een gelegenheid zoekt om in dit laatste or gaan de gesohillen tussen Oost en West naar aanleiding van een ander punt ter tafel te brengen. Men kan er zeker van zyn, dat de Amerikaanse staatslieden niet lang naar zo'n aanleiding zullen hoeven te zoeken, want in vrywel elk hoofdstuk van het lange werkprogram ma ligt helaas de conflictstof opgegaard. Zoals men weet, is Marshall naar Washington teruggeroepen om daar president Truman, die er een deel van zyn verkiezingstournée voor af heeft ge zegd, op de hoogte te brengen van de stand van zaken in Parys. Met eenzelfde informatief doel, doch dan ten gunste van Trumans mededinger Dewey, was enige dagen tevoren het republikeinse delegatielid Forster Dulles eveneens de Oceanen overgevlogen. En men ziet in de overkomst dezer twee politieke tegen standers te Parys het bewys, dat beide pretendenten voor het Amerikaanse pre sidentschap eenzelfde waarde hechten aan de diplomatieke stryd, welke thans tussen Moskou en het Westen wordt ge voerd. Op dit punt schynt Amerika eens gezind. Dat het State-department, gelyk wel wordt beweerd, eerst de uitslag der verkiezingen af zou wachten alvorens nieuwe initiatieven ten aanzien van de Russen te nemen, lykt dan ook een hy pothese, die van alle grond ontbloot is. Men heeft de behahdeling van de kwestie-Berlijn in de Veiligheidsraad de zogenaamde „tweede fase" een im passe genoemd en deze karakteristiek schynt juist te zyn geweest. In zoverre namelyk dat Wysjinsky door de rol van de mysterieuze sfinx te spelen, er tame lijk wel in geslaagd is de aandacht van de wereld van de essentiële kwestie af te leiden. Het doel, namelyk de oplos sing van een geschil, is tydens de jong ste byeenkomst van de Veiligheidsraad dan ook niet bereikt en men heeft in Parijs thans sterk de Indruk dat de ver dere behandeling van het Berlijnse twistpunt tussen de coulissen zal wor den afgewikkeld. Het belangrijkste lykt ons niet dat het Beriynse vraagstuk in Parys niet is opgelost. Het belangrykstc is dat de Westelijke mogendheden zij het in een voor hen niet zeer voordelige positie hebben kunnen getuigen van hun ontwaakt geloof in eigen kracht en van hun zelfvertrouwen. De winst is dat de Sovjets thans weten dat het Westen zich geenszins ryp gevoelt voor de onvoorwaardelijke overgave I De Nederlandse regering, zo wordt verklaard, neemt met bezorgdheid de toenemende bestandsschendingen en infiltraties van de Republiek uit naar de deelstaten en de communistische ac tiviteiten in tal van centra in de Re publiek waar en acht het noodzakelyk voor de hervatting van nieuwe bespre kingen. welke zy gaarne op de kortst mogelyke termijn zou willen openen, dat aan deze infiltraties en bestands schendingen eerst een einde wordt ge maakt. REPUBLIKEINS ANTWOORD OP NEDERLANDS MILITAIRE OVERZICHT. In een officieel commentaar, der Re publikeinse onderhandelinersdelegatie op het overzicht van de militaire situatie in de Republiek van de „Dienst Leger- contacten" wordt o.a. gezegd, dat deze Dienst een totaal verkeerd en verdraaid beeld van de militaire situa tie geeft en het beschouwd kan worden als een poging van Nederlandse zyde om tweedracht te zaaien in de rangen van de Republikeinse strijdkrachten. Na verklaard te hebben, dat de gueril la's van Moeso binnen recfelijke tyd kunnen worden bedwongen, zegt het commentaar, dat de zuivering aanmer kelijk zou kunnen worden versneld, in dien de Republikeinse regering de ge legenheid zou hebben, de gehele mili taire kracht van de Republiek tegen de opstandelingen in te zetten. Zulks is echter volkomen onmogeiyk, zolang er overschrydingen der demarcatieiyn tien door de Nederlandse troepen drei gen. De Republiek is nu gedwongen, het grootste deel harer troepen aan de de marcatielijnen te houden, terwijl slechts een klein gedeelte kan worden ingezet voor de uitroeiing van Moeso's PKI. Met betrekking tot dft commentaar deelt de Dienst Legercontracten mede: BINNENLAND De Franse generaal J. L. Plollet. In specteur-generaal van de Franse overzeese luchtstrijdkrachten, bracht bezoeken aan de vliegvelden Gllze-Ryen, Twente en Deelen. Bil de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot samenvoeging der gemeenten Hoogezand en Sappemeer. Gisteren ls de delegatie, die bespre kingen zal voeren over ae handelsbetrek kingen tussen Nederland en Japan, uit Batavia op het vliegveld van Tokio aan gekomen. waar zij door Nederlandse func tionarissen van het hoofdkwartier van MacArthur werden begroet. De delegatie bestaat uit Jhr E. van Lennep van het Dep. van Financiën te Batavia, de heer J. Martens van het Dep. van Econ. Zaken te Batavia, M. Raden Moedjaswardi en dr W. J. Kater uit Nederland. BUITENLAND Naar gevreesd wordt, ls het motor schip Mallbu Inez met veertien personen aan boord vergaan ln een tropische storm bij Kaap San Lucas, 800 myien ten Zuiden van San Dlego. Arbeiders van dc Britse scheepswer ven zullen eeri salarisverhoging krijgen van 5 shilling per week. De Italiaanse senaat heeft met een grote meerderheid de begroting der stryd- kraohten. die 14 procent van de staats uitgaven vertegenwoordigt, goedgekeurd. Te Florida hebben 44 walvissen zich op het strand geworpen. De meeste van deze zoogdieren, die varleerden ln lengte tussen de drie en vyf meter, stierven spoedig, Te New York wordt de eerste volledig ultgerustte school gebouwd voor verlamde leerlingen. t De Lustgarten, die is gelegen by het °P de kruising Eerste Constantljn kasteel van de Pruisische koningin te Huygensstraat Eerste Helmerstraat te potsdam, en die twee eeuwen lang ls ge- Amsterdam ls een daar fietsende 33-Jarige t>rujkt voor grote militaire parades, wordt rijwielhersteller door een personenauto i door SOvjets omgebouwd tot ccn sport- aancereden. Een voeteaneer. die onver- stadium m£t een capaciteit van 25.000 aangereden. Een voetganger, die onver wachts overstak, dwong de bestuurder uit te wijken, met het gevolg, dat de wiel rijder werd gegrepen. HU werd naar het Wllhelmlnagastnuls en later naar zyn woning aan de Overtoom vervoerd, waar hij glstermoreen vroeg aan zijn verwon dingen overleed. Breukelen aan de Vecht eerde gis teren het Amerikaanse Brooklyn. In een bijeenkomst in de raadszaal, waarby o.a. de Amerikaanse ambassadeur dr Baruch en miss M. Salomon, de ziel van het comité ..Brooklyn adoprteert Breukelen" aanwezig waren, herdacht de burgemeester Jhr dr L. M. van Holthe tot Echten de drang tot helpen van het Amerikaanse volk, in het bijzonder de hulp door Brooklyn. mensen. De „Journal of Commerce" meldt uit Washington, dat de Amerikaanse regering stappen neemt tot het ontwerpen van een nieuw soort vrachtschip, dat ln geval van oorlog in grote aantallen kan worden ge produceerd. Waldemar Schmidt, gemeenteraadslid en hoofd van de dienst der gemeente arbeiders van Beriyn. Is by beslissing van de gemeenteraad uit zijn ambt ontheven. Schmidt, die lid ls van de communistische fractie, had geweigerd de loonschalen, die in overleg met de ODposltle-vakbond waren opgesteld, goed te keuren, omdat „een be zettende overheid" zich hiertegen ver zette. Het Joodse gerechtshof te Jeruzalem heeft de 32-Jarige Engelse beambte van de electrlclteitsbedrijven te Jeruzalem. Syl vester. wegens het per radio uitzenden van nieuws, dat van nut was voor de vyanden van Israël .veroordeeld tot zeven Jaar ge vangenisstraf. Tevens werd hij veroordeeld tot tweemaal zes maanden gevangenisstraf wegens het zonder vergunning ln bezit hebben en gebruiken van een zender. Generaal Franco is per auto uit Madrid naar Sevllla vertrokken. Zijn be zoek aan Portugal, dat oorspronkeiyk ln het midden van deze maand zou plaats vinden, is nu tot November uitgesteld. Enige aanwijzingen dulden er op. dat het bezoek geheel zal worden afgelast. Het Britse departement van oorlog heeft medegedeeld, dat de 58-Jartge gene raal sir William Slim ls benoemd tot chef van de Britse Imperiale generale staf als opvolger van veldmaarschalk Montgomery, die benoemd ls tot voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van de verdedigingsraad der West-Europese unie. Een Mosquito van de R.A.F is ln do Noordzee gestort. Een Duitse reddingsboot voer uit, maar was niet ln staat de belde BIJ tussentydse verkiezingen te Ster ling heeft Labour de zetel behouden. Inzittenden te redden. Een woordvoerder van de organisatie ..Vrij Tslecho-Slowaklie" heeft verklaard, dat 38 Tsjcchoslowaakse diplomaten van het totaal van 67 ln buitenlandse dienst sinds de Februarigebeurtenlssen waren afgetreden of teruggeroepen. Te Boedapest ls medegedeeld, dat veertien hoge ambtenaren van het Hon gaarse departement van financiën, onder wie verschillende chefs en een ministerieel secretaris, zyn ontslagen op beschuldiging van grote vergryoen op economisch gebied Ook bij het denartement van wederop bouw zyn verschil 1 enfunctionarissen 6p gelijksoortige beschuldigingen ontslagen, i Het betrokken communiqué is een zakelijke weergave van authentieke gegevens. Deze worden dan ook op geen enkel feitelijk punt door de Re publikeinse delegatie tegengesproken". MOORDPARTIJ IN GORANG- GARENG. De Republikeinse troepen die Madi- oen zyn binnengerukt van uit Gorang- Gareng en de gevangenen, die door de stoottroepen van de Siliwangi konden worden bevryd, vertelden dat de op standelingen te Gorang-Garcng vele gevangenen uit Madioen en omgeving die daar waren tezamen gebracht, van het leven hebben beroofd. Het snelle oprukken der Siliwangi troepen heeft een grotere slachting voorkomen. Inzake het lot van vele gevangenen verkeert men nog in onwetendheid. COMMUNISTEN MELDDEN ZICH VRIJWILLIG. 30 communisten hebben zich vrijwil lig gemeld by een Nederlandse post aan de statusquo-lyn ni. te Soeka- redjo, ten Westen van Semarang, aldus bericht Aneta uit Semarang. De groep werd ontwapend en in verzekerde be waring gesteld. BATALJON LOOPT OVF.R NAAR COMMUNISTEN. Het Republikeinse bataljon onder majoor Poernawi te Poerwodadi is geheel overgelopen naar de commu nisten. Majoor Poernawi is de orga nisator van de „Pasoekan Kelima" vtffdc colonne), die kort na de tekening van d e Renvilie-ovcreen- komst in het leven werd geroepen om onrust en wanorde te stichten in Se marang. In de loop van deze week werden vier leiders van de Pasoekan Kelima ter dood veroordeeld. TJEPOE VIERMAAL IN ANDERE HANDEN. Het Nederlandse leger in Indonesië maakt melding van „een buitenge woon critieke situatie" te Tjepoe, de oliestad in N.-O.-Java, die in de stryd tussen dc Republikeinse troepen en de opstandelingen driemaal van eige naar is gewisseld. Volgens dit legercommuniqué zyn de opstandelingen in het bezit van de stad en worden zy door Republikeinse artillerie bestookt. Naar verluidt zyn aan beide zyden 1.000 doden en gewon den te betreuren. De stad is zonder voedsel en 30.000 vluchtelingen, door de opstandelingen bedreigd, trekken Oost waarts naar Bodjonegoro. Volgens een Republikeins bericht uit Djokja, hebben de Republikeinen Tjepoe voor de tweede maal op de opstandelingen veroverd. De stryd heeft drie dagen geduurd, voordat de stad voor de vierde maal ln andere handen is overgegaan. PKI-MOESO GEËLIMINEERD. Te Djokja is besloten de PKI-Moeso, uit het vertegenwoordigend lichaam te elimineren en een nieuw lichaam in het leven te roepen, gevormd uit 70 verte genwoordigers van de Masjoemi, PNI, Parkindo. GRR en de Party Soelalls Indonesia. AANHOUDEND FRAAI HERFSTWEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht en ochtend met plaat- selyk lichte nachtvorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen overdag: enkele overdrijvende wolken banken. maar droog en over het alge meen zonnig weer met dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag/ Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. 10 OCTOBER. Zon op: 6 55 uur; onder: 17.58 uur. Maan op: 15.53 uur; onder: 22.51 uur Hoogwater te Katwijk te 9.05 en 21.36 u. ai October te 10.26 en 22.0S u., doodtU). Dit nummer besta*! Git acht paginafe

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1