Het Sovjet - ontwapeningsvoors tel in de V. N. De Engelsman Mc Neil: hef is geen reeël voorstel WEER BERICHT Marianne met de rug tegen de muur Communisten richtten „Bloedbad der duizend" aan In Madioen toestand tlians rustig Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 I No. 26509 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEI^ f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adra.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Geheimzinnigheid der Sovjets De politieke commissie van de V.N. is gisteren begonnen met de bespreking van de Sovjetrusslsche ontwapenings resolutie. waarin een beperking met een derde wordt voorgesteld van de bewape ning van de grote vijf, gedurende een jaar, voorts verbod van atoomwapens voor agressie en instelling in het kader van de Veiligheidsraad van een inter nationaal contróle-orgaan ter controle ring van de uitvoering der betreffende maatregelen. De leider van de Sovjetrussische dele gatie, Wysjinsky, verklaarde, dat de motieven van de Sovjet-regering voor het indienen van dit voorstel deel uit maakten van de „volhardende politiek" van deze regering in „haar strijd tegen maatregelen of plannen, die een schei ding tussen de volkeren teweeg zouden kunnen brengen." „Deze vredes-politiek", aldus Wys jinsky, „is gericht tegen de oorlogsop hitsers en de oorlogspsychose, zoals deze gekweekt wordt in de Verenigde Staten." De ontwapeningspogingen van voor de oorlog hebben aangetoond, aldus Wysjinsky, hoe weinig de „kapitalis tische staten" voor werkelijke ontwa pening geporteerd waren. Wysjinsky herhaalde de beschuldi gingen, dat het verdrag van de West- Europese Unie een manifestatie was van een agressieve houding tegen de Sovjet-unie. Hij daagde Spaak uit, te bewijzen, dat de Sovjet-unie zich voorbereidde tot een aanval op Aig land en met name Bel gië, voor welks bevrijding Sovjetrussl sche soldaten tonnen bloeds vergoten hebben". Verder sprak Wysjinsky óver „de af schuwelijke onzin als zou er geen samen werking tussen Communistische en niet- communistische landen bestaan". Ten aanzien van de controle op de atoomenergie zeide Wysjinsky: „Wij constateren een koppig volgehouden gebrek aan verlangen van een aantal delegaties niet alleen om de atoombom men uit te sluiten doch ook om een in ternationale controle in te richten". Hij zeide, dat de kwesties van verbod van atoomwapenen en beperking van de overige bewapening niet afzonderlijk behandeld konden worden. De Sovjet unie, aldus verklaarde Wysjinsky ten slotte, staat er op, dat de door haar voorgestelde maatregelen vergezêld zul len gaan van strikte contróle op de uit voering er van. De Britse minister van staat Mc Neil verklaarde: „Wij weten allen, dat het voorstel van Wysjinsky geen reëel voorstel is en niet de voorwaarden van vertrouwen kan scheppen, vanwaar een ontwapening moet uitgaan. Wysjinsky weet tot op de laatste man en laatste cent precies, wat het «Ver enigd Koninkrijk uitgeeft voor bewape ning, hoeveel manschappen we hebben, hoe we ze opleiden, wat voor wapens zü gebruiken en waar zich bevinden. Doch kan iemand, eventueel een van die landen, die in de nauwste betrek king met de Sovjet-unie staan, ons met enige zekerheid vertellen, waar de man schappen van de Sovjet-unie zijn gesta- tionneerd, hoeveel het er zijn, wat voor wapens zij hebben of l|oeveel de Sovjet unie er aan uitgeeft?" Hier verhief McNeil zijn stem en strak naar Wysjinsky kijkend zeide hij: „In 194748 bedroeg het percen tage van het nationale inkomen van de Sovjet-unie, dat aan bewapening werd uitgegeven, hoeveel ja, hoe veel? mijnheer Wysjinsky, sla er eens een slag in. Vijf procent? Tien pro cent? Volgens gepubliceerde cijfers ^'as het 17 procent. Een niet onbe langrijk getal. Dat is het gepubliceerde cijfer. Doch ik ben er niet geheel ze ker van, dat het daarmede ophoudt, aangezien er vorig jaar een geschat begrotingsoverschot was van 41 mil liard roebel en ik er niet het flauwste idee van heb, hoe dat bedrag ge bruikt is." McNeil voegde er aan toe, dat de Sovjet-regering in 1937 17.5 milliard roebel uitgaf voor bewapening en thans 66.1 milliard.- In zijn opwinding over zijn woor den struikelend, zeide McNeil: „Mijn land is na de oorlog aan een drastisch ontwapenings- en demobilisatiepro gram begonnen. Dit is traditioneel voor mijn land en voor alle West- Europese landen. Wy zijn tot het uiterste gegaan, doch nu staan wij tegenover dit cijfer van 66.1 milliard". „Wat ik vraag is een serie voorstel len, die de volkeren van de wereld er van zullen overtuigen, dat het de Sovjet-unie ernst is en dat zij niets te verbergen heeft." Op hartstochtelijke toon verklaarde McNeil daarna: „De volkeren in vele delen van de wereld, die de Sovjet- russische expansie zien, zijn bang ge worden, bang voor de Sovjet-unie. Misschien is hun angst misplaatst, misschien gebeurt er niets in deze groep AANHOUDEND FRAAI HERFSTWEER. Taroelyk heldere nacht met hier en daar vorming van nevei of mist en op scramige' tegen de wind besohytte plaat sen nachtvorst. Morgen overdag: droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wol kenvelden en iets lagere temperatuur. Overigens vrij zonnig en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zwak ke tot matige wind tussen Noord-Oost en Oost, 9 OCTOBER. Zon op: 6 54 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 15.14 uur; onder: 21.51 uur. (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.00 en 20.24 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's van landen van Oost-Europa, is alles er kalm en wijdt de bevolking zich, zoals Wysjinsky zegt, aan de heropbouw van de economie. Dat doet er echter niet toe. Wat er wel toe doet is, dat de vol keren ter wereld niet overtuigd zijn. Wysjinsky weet zeer goed, dat niemand van ons zou kunnen weerstaan aan een oproep tot ontwapening, wanneer- hij kon aantonen, dat deze oproep ernstig gefundeerd was." Senator Rolin van België stelde de vraag, hoe Wysjinsky er aan kon twij felen, dat de volkeren van Europa en in het bijzonder van West-Europa, die onder twee oorlogen geleden hadden, koste wat het kost een derde oorlog wensen te vermijden. Rolin gaf toe, dat de wereld, door de bewapeningswedldop van thans, „waar bij vergeleken de bewapeningswedloop van voor 1940 in het niet verzinkt", zich zelf aan het uitputten is tot nut van niemand. Al mijn landgenoten, aldus Rolin, en ook de leider van onze rege ring, wensen echter te ontwapenen. Niets is belachelijker dan te beweren, dat Spaak andere doelen zou najagen dan waarborging van de veiligheid van zijn land en naburen. Terwijl allen„het eens zijn over het heilig beginsel van ontwapening, geeft het Sovjet-voorstel niet aan, hoe dat principe van een derde beperking moet worden t-oegepast. Wanneer wij dit voorstel zouden aan vaarden dan zou pas de moeilijkheid be ginnen. Het is een prachtig voorstel, doch het is niet voor de eerste maal, dat wij iets dergelijks hoorden. Ik ben er van overtuigd, dat wij dit voorstel niet moeten aanvaarden wanneer wij tot duurzame resultaten willen komen." De politieke commissie behapdelde voorts de atoom-kwestie verder. Beslo ten werd tot oprichting -van een sub commissie, die de voorgestelde resolu ties zal onderzoeken en zal trachten een overeenkomst te bereiken over de tekst van de definitieve resolutie met bedoe ling om de atoom-commissie weer in het leven te roepen. Deze subcommissie zal uit elf leden zijn samengesteld, die door de voorzit ter van de politieke commissie zullen worden aangewezen met inachtneming van een billijke geografische verdeling. Aangewezen werden de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sovjet-unie, China, Canada, Brazilië, In-die, Zweden, de. Oekraïne en Ecuador. De .administratieve commissie heeft het Tsjechoslowaakse voorstel om Jan Papanek onmiddellijk bij de V. N. te doen vervangen met 25 tegen 6 stem men, bij 12 onthoudingen, verworpen. Daarop heeft jie Tsjechoslowaakse af vaardiging verklaard, dat zij zich het' recht voorbehoudt, de kwestie aan' de algemene vergad&ing voor te leggen. Communistische actie heeft succes (Van onze Parijse correspondent) De nieuwe stakingen in Frankrijk en het feit dat de jongste prijsstij gingen zelfs bii de middenstand een slechte pers hebben gehad, vormen het bewijs, dat niemand meer in de red ding van de franc gelooft. -Het me chanisme van de loon- en prijsspiraal wordt zo langzamerhand door ieder een doorzien. Of met andere woorden: ieder begrijpt dat men geenszins wordt bevoordeeld met een hogere winst wanneer gelijkertijd de franc in koop kracht daalt. En dat inzicht, dat men in vier ja.af tijdsduur heeft moeten betalen, roept een algemene wanhoop op, die weinig goeds voorspelt. 1 Natuurlijk wordt de regering voor de toestand aansprakelijk gesteld en het jongste officiële plan nummer 28 om de biefstuk onder het economisch bereik van de massa te brengen (het vlees dat eens hoofdbestanddeel van de Franse tafel was is thans een luxe gerecht geworden; is dan ook met hoon ontvangen. In dit klimaat heeft het grootste vakverbond, de C G T., haar nieuwe actie onder de arbeiders gelan ceerd en de eerste resultaten wijzen op een communistisch succes. De mijnwer kers (die in Frankrijk de best betaalde arbeiders zijn) hebben zich evenals vo rige malen weer als gangmakers laten georuiken en öp de 350.000 mijnwerkers zijn de Parijse vuilnismannen, de druk kers. en zelfs de buitenlandse studenten van de Cité universitaire, 'die weigerden hun verdubbelde kamerhuur te voldoen, gevolgd. De vraag dringt zich op: staat het land thans een nieuwe algemene staking te wachten? Het is nog te vroeg een definitief antwoord te geven, doch het is zeker, dat ook in deze kwestie de politiek het laatste woord zal heb ben De enige weg om op korte termijn de sociale rust te herstellen, is de com munisten ojnieuw 'n plaats in de rege ring in te ruimen en Thorez heeft reeds medegedeeld dat hii met een klapstoeltje ditmaal geen genoegen zal nemen). De arbeiders zullen mogelijk dan nog niet direct elke dag hun biefstuk proeven, doch het prestige van hun leiders zal dan bevredigd zijn. Alleen doemt er dan een nieuwe dreiging op: De Gaulle heeft namelijk reeds verzekerd, dat hij zich in zulk een geval vrijheid van handelen voorbehoudt. Vanuit welke gezichtshoek men dc si tuatie ook beschouwt, het is moeilijk een weg te zien waarlangs Frankrijk zonder kleerscheuren aan de anarchie ontkomen kan. Marianne staat met haar rug tegen de muur Steeds nijpender wordt de situatie in Frankrijk In Frankrijk wordt de toestand in verband met de stakingen steeds inge wikkelder. Driehonderd duizend mijn werkers en nagenoeg honderdduizend metaalarbeiders in Oost-Frankrijk heb ben het werk stopgezet. In een groot aantal havens zijn de havenarbeiders in staking. Onder het spoorwegpersoneel komt 'n zekere agitatie tot uiting, vooral in Noord-Frankrijk, waar de referendums er cp wijzen, dat de meerderheid de staking voorstaat. Daarbij is de oplossing, die men meende gevonden te hebben voor het geschil in de gas- en electricifeits-be- drijven cp een mislukking uitgelopen. De staatssecretaris voor de begroting weigerde de desbetreffende overeen komst te tekenen. De pogingen om een oplossing te vin den voor de mijnwerkersstzking zijn mislukt. De regering schijnt thans drastische jnaatregelen te willen nemen. In een speciale bijeenkomst heeft het Franse kabinet maatregelen voor bereid, om indien nodig, door middel van troepen de werkzaamheden ïh 13 grote en vitale hoogovenbedryven „te beveiligen en voortgang te doen vin den". Deze bedrijven bevinden zich in het Noordelijk steenkoolgcbicd. In zes van de hoogovenbedrijven is de productie weer op gang. In de andere zeven brandt ook.reeds vuur in de ovens. Plaatselijke teohnici verklaarden, dat als hen toestemming gegeven werd de ovens te doven, sommige industrieën, die" gas gebruiken, voor maanden zouden zijn lamgelegd. De staking van de mijnwerkers wordt meer en meer voelbaar in Noord-Frank rijk. Enkele steden zijn al verstoken van gas voor licht en kookdoeleinden. Een vermindering van rantsoenen ten einde de kolenvoorraad intact te houden wordt voor mogelijk gehouden. De Spaanse kwestie TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN. Spanje is thans in de algemene ber langstelling getrokken ten gevolge van de vreemde „vredessituatie" in de we reld. Maar men zij zeer voorzichtig met de berichten, die verspreid worden. Zo wordt thans gemeld, dat er een overeenkomst tot stand zou zijn geko men tussen de republikeinse Spaanse re gering in ballingsohap onder Prieto en de leider der Spaanse monarchisten Robles, waarbij zou zijn overeengeko men. dat na de val van Franco Spanje weer een constitutionele monarchie zou worden. Robles, die in Lissabon verblijft, heeft echter een ontkenning gegeven Daarentegen doen officiële Engelse woordvoerders net voorkomen, alsof het juist is De kroonpretendent, prins Juan, heeft- nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat hij geen afstand van de troon deed ten be hoeve van zijn zoon. Peru en Argentinië zullen intussen hun ambassades te Ma drid herstellen en andere Zuidameri- kaanse landen zullen waarschijnlijk dlti voorbeeld volgen. VLUCHT VOOR DE PRIJZEN Een gevangene, de in de V. St. werd vrijgelaten nadat hij 37 jaar in een ge vangenis had doorgebracht, verzocht naar de gevangenis te mogen terugke ren, daar hij dë kosten van levensonder houd buitensporig vond. Men heeft zijn verzoek ingewilligd en de man is terug gekeerd naar de gevangenis van Michi gan City, waar hy in 1915 wegens moord werd opgesloten. De Hilversumse architecten P. Knoop S G. Barenbrug hebben een nieuw sy steem toegepast bij de bouw van een school te Hilversum, waarbij als voor naamste materialen hout. steengaas. cement, glaswol en rubberoid' werden gebruikt. Het gebouw, dat pla&ts biedt aan 6 klassen van 48 leerlingen, is in de tijd van 3 maanden verrezen met een minimum aan vaklieden en een maximum gebruik van in ons land ver .rygbare materialen. Radio Djokja bericht, dat tijdens de tiendaagse opstand te Madioen meer dan duizend personen door de communisten zijn onthoofd. Te Doengoes zijn zestig personen vermoord, o.w. vier meisjes. De Republikeinse Minister van Voorlichting, Moh. Natsir, heeft verklaard, dat in Madioen en in de andere „bevrijde gebieden" de toestand weer normaal is. Hij zeide, dat de rebellen niet over zee kunnen vluchten, omdat Patjitan in regeringshanden is. Gisteren maakte een trein uit Djokja een proefrit, tot Madioen. De gevangen genomen opstandelingen, militairen zowel als burgers, zuilen binnenkomt door het Hooggerechtshof te Djokja berecht worden. tegen revoiutlonnairen een der belang rijkste welvaartsbronnen van Indone sië met ondergang wordt bedreigd. Op de Sonsbeekweide te Arnhem heeft H.M. Koningin Juliana, gelijk gemeld, een aantal militaire onderscheidingen uitgereikt, tijdens welke plechtigheid Zij Haar Koninklijke moeder tot ridder in de Eerste Klasse der Militaire Willems orde sloeg. De ridderslag. NAAR HERVATTING DER ONDERHANDELINGEN? De politieke activiteiten van de CvGD ":n informeel en hebben nog niet het stadium bereikt, waarop zij ooeiibnar kunnen worden gemaakt, aldus zeide een woordvoerder dezer oommis;ie. De commissie doet informele pogingen om de partijen tot .elkaar te brengen ten einde te komen tot een hervatting der onderhandelingen, zo vervolgde hij. Reuter meldt nog, dat er een geheim mondeling overleg heeft plaats gehad tussen het lid der commissie voor de Ver. Staten, de heer Cochran, en Ne derlandse instanties en dat de heer Cochran het Nederlandse standpunt aan de Republikeinse onderhandelings delegatie heeft medegedeeld. Bij dit mondelinge overleg werd van Ameri kaanse en Nederlandse zijde de weder zijdse visie gegeven op hetgeen een ba sis zou kunnen vormen voor de toe komstige besprekingen met de republiek. INGRIJPEN DOOR NEDER LANDERS GEWENST? ,.Het Dagblad." te Batavia schrijft dat, wil het begrip „Nederlandse souvereini- teit" niet meer dan een ij dele klank en een inhoudsloze frase zijn, door de Ne derlandse overheid zo snel mogelijk dient te worden ingegrepen in de chaos in de Republiek, die tengevolge heeft, dat er voor millioenen aan vreemd ka pitaal in rock opgaan." Het blad besluit: „In de fase van de strijd, waarin wij thans zijn gekomen, kan interventie niet langer uitblijven. Het is een absurditeit, dat Nederland hier een leger op de been houdt, dat dagelijks drie millioen gulden ver slindt en volkomen passief blijft, wan neer in de strijd van revolutionnairen BINNENLAND De „Westerdam" is gistermorgen te Rotterdam gearriveerd met ln zijn rui men de 700 colli (40.000 kg.) goederen, die door de „United Service to Holland" beschübaar zijn gesteld voor verdeling ln ons land. In een te Utrecht gefcouden bonds vergadering besloten de Nederlandse R.K. Bond van Overheidspersoneel „Sint Paulus" en de Ned. R.K, bond van P.T.T.- personeel „Sint Petrus", om met Ingang van 1 Januari 1949 een fusie aan te gaan onder de naam Katholieke Bond van Overheidspersoneel (K.O.P.). Op een terrein aan de Lijmbeekstraat te Eindhoven waren enkele kinderen aan het spelen. In de grond gravende stieten zij op Iets hards De 10-j P. Smulders waarschuwde een man in de buurt, die constateerde dat men met Intacte granaten te doen had De politie, die met de opsporingsdienst spoedig ter plaatse was, haalde niet «minder dan vyf grana ten van 28 c.m. lengte te voorschijn. De politie uit Dlemen en Muiden heeft 's nachts twee clandestiene slach ters. de gebr. Z. uit Amsterdam op he terdaad betrapt. In het riet vond men een volledig uitgeruste clandestiene sla gerij. Sporen wijzen er op. dat in de af gelopen nachten ten minste tien koelen zyn geslacht. Dc gebr. Z. zijn geen on bekenden voor de politie. ZIJ hebben al verscheidene veroordelingen achter de De burgemeester van Den Haag. mr W. A. J. Visser, Is te Madrid aangekomen yoor een kort bezoek. De Amerikaanse ambassade te Lon den ontkent, dat Amerikaanse douane ambtenaren te Londen opdracht hebben ontvangen naar Rotterdam te vertrekken voor een onderzoek naar de goudsmokkel- zaak. De enige inlichting, waarover db ambassade beschikte was. dat de beman ning van het schip uit Brooklyn, dat Rotterdam tot bestemming had. van boord moest toen het goud ontdekt werd. BUITENLAND Acht leden van de bemanning van een Superfort B-29 werden gedood toen het vliegtuig na een ontploffing veron gelukte boven Waycross (Georgia). Vier van de Inzittenden wisten zich per para chute te redden. Volgens een Brits communiqué zal van 7 October af het eiland Helgoland wederom het doelwit zijn van aanvallen van de R.A.P. Na de Nationale Raad heeft thans ook de Zwitserse Senaat zijn goedkeuring gehecht aan toetreding van Zwitserland tot het plan-Marshall. Het besluit werd met 32 tegen 1 stem genomen. De eerste gemeentelijke verkiezin gen ln Spanje sinds 17 Jaar zullen op voorschrift van het kabinet van Franco op 28 November en 5 December gehouden worden. Meer dan 800 leiders van de Sokol te Praag zijn ontslagen als gevolg van de zuivering, die uitgevoerd wordt onder leiding van door de communisten gecon troleerde commissies. Polen heeft besloten alle Poolse stu denten ln Joego-Slavlé, die daar ln het kader van de studenten-uitwisseling ver toeven. terug te roepen, om te voorkomen, aldus de betreffende verklaring, dat zij „werktuigen worden van de Joegoslavi sche politieke intrigue tegen Polen en zijn broeders-bondgenoten". De Britse minister van gezondheid. Bevan. heeft ln een toespraak te Londen verklaard, dat thans 90 procent van de bevolking by een arts is Ingeschreven vol gens het Ln Juli Ingestelde systeem voor gezondheidszorg. Hij verwachtte stellig dat aan het einde van het jaar 100 pro cent ln het systeem zou zyn opgenomen, en voegde er aan toe. dat bijna alle huls artsen zich aangesloten hadden en dat het aantal tandartsen 80 procent be droeg. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft met 255 tegen 98 stemmen en vier onthoudingen een voorstel van de linker vleugel verworpen ter onmld- deliyke verhoging van het salaris van rijksambtenaren met 5.000 lire per maand. De Kamer kwam overeen een ge mengde commissie ter bestudering van het vraagstuk in te stellen. Dalton, kanselier van het hertogdom Lancaster en voormalig Brits minister van Justitie, heeft de oprichting voor gesteld van een Afrikaanse Unie, naar het voorbeeld van.de Westerse Unie. Voor dc eerste maal zyn viermotori ge bommenwerpers van de Sovjet-lucht macht gebruikt bij de manoeuvres die ln Thürineen worden gehouden. Zy wer den ingeschakeld by een schynaanval te gen de stad Erfurt. RAGHAVAN ACHT „JUISTE UUR" GEKOMEN. In 'n interview met de vertegenwoor diger van de Hindoes in Madras sprak de heer Raghavan, de v.m. consul-gene raal van India te Batavia, die thans benoemd is tot ambassadeur in Tsjecho- Slowakfje, de hoep uit, dat na overeen stemming tussen Nederland en ae Re publiek spoedig de Ver. Staten van In donesië gevestigd worden. Geen over eenkomst van betekenis zal in Indcne- sië standhouden, tenzij deze de steun heeft van de Republiek, aldus Ragha- van, die hieraan toevoegde, dat t.ians het „psychologisch juiste uur" voor overeenstemming gekomen is. Het eerste succes van Wysjinsky (Van onze Parijse correspondent) Wanneer de leider van de Russische delegatie bij de Veiligheidsraad het woord van de voorzitter eenmaal heeft gekregen waar hij heel veel om vraagt dan geelt hU dat zo gauw niet meer terug, want de heer Wysjinsky is, als alle Russische politici, zeer, zeer lang- van stof. Dat is echter altijd een dure gebeurtenis, want een uur zitting van de raad komt de UNO op een half millioen francs te staan, die voor hét grootste deel door Amerika worden opgebracht. Toen in Parijs voor de tweede maal BerUin ter sprake was gekomen, was Wysjinsky reeds een half uur bezig zijn argumenten van de vorige dag te. her kauwen. toen hij zich plotseling scheen te herinneren, dat hij zijn linkerbuur, de Syrische afgevaardigde, nog een ant woord schuldig was. Als volgt richtte hij zich toen tot de heer Fares el Chouri: „Als antwoord op de vragen van de ge achte Syrische afgevaardigde, wens ik hem van harte beterschap toe Voor het geval hi| mij thans volgen kan .zou ik graag vernemen welk middel hij daar toe aan denkt te wenden Op deze orakeltaal barstte de zaal in luidkeels lachen uit. wantde Sy riër bleek onder de rede van de heer Wysjinsky zachtjes onder zeil te zyn gegaan. De algemene hilariteit wekte cle heer Fares el Chouri uit een zoete ru:t en de Russische staatsman had te Parijs voor de allereerste maal een unaniem succes geboekt. BUNCHE HOOPVOL GESTEMD. Dr Ralph Bunche, waarnemend be middelaar der V.N. voor Palestina, heeft bij zijn aankomst uit Rhodos te Ryne gezegd, dat er een groter moge lijkheid op een regeling tussen Joden en Arabieren Is dan de laatste maan den. Hij zeide zeer hoopvol te zijn, dat overeenstemming bereikt zal worden. OOK VOORZORGSMAATREGELEN IN CANADA. De Canadese minister van defensie Brooke Claxton. heeft verklaard, dat Canada overweegt een voorraad strate gisch oorlogsmateriaal aan te leggen om dat de .onverzoenlijke houding" van de Sovjets de mogelijkheid van een nieuwe oorlog vergroot. Varia uit Duitsland Britse en Amerikaanse functionaris sen van het Berlijnse veiligheldscentrum hebben wat werd genoemd „het krach tigste protest tot dusver" ingediend te gen „overtredingen" van de vliegvoor- schriften in de luchtcorridors door de Sovjets, Er werd geprotesteerd na een verlate aanzegging door de Sovjet- hoofdcontroleur, dat er „manoeuvres op grote schaal" zouden worden gehouden ln de luchtcorridors tussen 6 en 17 uur. De manoeuvres waren al begonnen toen de aanzegging binnenkwam. De ontmanteling van de fabrieken in de Britse zone van Duitsland wordt voortgezet, aldus heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken verklaard. De Amerikaanse militaire gouverneur, generaal Clay, heeft daarentegen ver klaard, dat de orders tot ontmanteling van een driehonderdtal fabrieken ln de Westelijke zones herzien zullen worden „om vast te stellen of die ontmanteling in het belang zal zyn van het Europees herstel." De herziening zal geschieden door Hoffman, de administrateur van het S.RP. 1 Generaal Hueber, de plaatsvervan gende Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland, heeft een oproep aan de Amerikaanse militairen in Duitsland, wier diensttijd afloopt, gericht. Hü drong er by hen op aan opnieuw dienst te nemen „voor de handhaving van de wereldvrede". Amerika had hen nodig, omdat de «wereld nog steeds niet tot rust was gekomen en in moeilijkheden ver keerde. ,Wij kunnen onze kaarten niet op zwakte zetten", zo zeide hy. De commissie van de Duitse consti tuerende vergadering te Bonn heeft be sloten „dat Duitsland in de toekomst „de Duitse republiek" en niet „de fede rale republiek'' genoemd zal worden". De Franfe druiven zijn zuur DIT JAAR EEN SLECHTE WIJNOOGST. (Van onze Parijse correspondent). De oogst, die thans binnen is, wyst uit dat het graan wel is waar overvloe dig is, circa 50 procent meer dan het vorig jaar, doch tevens slecht van kwa liteit. Volgens particuliere experts zou zonder gevaar het brood in Frank rijk bonvry verkocht kunnen worden en, aangemoedigd door dit optimistisch oordeel, hadden zoals wij hebben gemeld de bakkers de daad al bij het woord gevoegd. De regering echter herinnerde zich de ervaring van twee jaar geleden, toen tegen verkiezings tijd de distributie werd afgeschaft en na de verkiezingen weer moest worden hersteld, omdat intussen de boeren hun vee met wittebrood hadden gevoed en aldus de stedelingen met ge brek werden bedreigd. Ten gevolge van de regeringssubsidies aan de bakkers kostte een kilo brood toen minder dan een kilo graan of veevoer. Met deze les voor ogen geeft de minister van voed selvoorziening er dus thans de voorkeur aan de brooddistributie te handhaven en de bakkers buigen zich, na twee da gen gulden vrijheid, nu 's avonds weer over hun bonnetjes om die mokkend op lange vellen te plakken. Terwijl de graanoogst in Frankrijk dus bevredigend is, moet de wijnoogst catastrofaal worden genoemd. Er was weinig of geen zon en de hagelbuien en cyclonen hebben overal enorme scha de aangericht. In wynlanden als Entre Deux Mers, de Bourgeais, Dordogne- streken uit het departement Gironde, die men van etiketten kent wordt het verlies op meer dan de helft van de oorspronkelijk verwachte oogst ge taxeerd. En in de Midi, het zonnigste deel van Frankrijk, schrijft men een verlies van 500.000 hectoliter op reke ning van de zomerse koude De globale opbrengst schat men voor dit jaar nau welijks op 45 millioen hectoliter wijn van bovendien vrij slechte kwaliteit. Voor de exportbalans en voor - wijn- drinkend Frankrijk derhalve een som ber perspectief: de (slechte) wijn zal duur worden betaald dit jaar.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1