STADSNIEUWS De „V ander Steng" komt in Leiden Radio-programma Lord W. M. Hailey Leids Ere-doctor in de rechtsgeleerdheid Een Leidenaarwerd hereboer DONDERDAG 7 OCTOBER Opheffing textieldistributie einde van dit jaar? (Speciale berichtgeving). Naar wü uit bcdryfskringen verne- Sen, ligt het in het voornemen om tegen het einde van dit jaar de tex- tielinau^'^.c op te heffen. De utility-goederen zullen dan iets goedkoper worden, terwijl daarentegen de goede wollen stoffen, naar men verwacht, ongeveer 60 in prijs zul len stijgen. Eerste Marshall-lening aan Nederland TEN BEDRAGE VAN 95 M1LLIOEN DOLLAR. De E.C.A. heeft medegedeeld, dat zij bereid is aan elf landen leningen te verstrekken in het kader van het plan-Marshall tot een totaal van 815 millioen dollar. De leningen zullen bedragen, voor Nederland 95 millioen, België en Lu xemburg tezamen 50 millioen, Frank rijk 170 millioen, Italië 50 millioen, Noorwegen 35 millioen, Turkije 30 millioen, Denemarken 25 millioen, Zweden 10 millioen, Groot-Brittannië 300 millioen en Ierland 50 millioen dollar. Tot nog toe Is slechts één lening verstrekt, n.l. van 2.300.000 aan IJs land. Oud-militairen en oud-illegalen tonen grote belangstelling VOOR EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. Naar wij van Australische' zyde ver nemen bestaat er onder Nederlandse oud-militairen en oud-illegale strijders veel belangstelling voor de mogelijkhe den welke hun werden geboden voor emigratie naar Australië. Reeds In de eerste 10 dagen na het bekend worden dezer mogelijkheden zijn meer dan 2000 schriftelijke verzoeken bij de Australische legatie aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage bin nengekomen. Deze worden thans behan deld, waarna de verzoekers schriftelijk inlichtingen en instructies zullen ont vangen. Uit Australië is in Den Haag een ver tegenwoordiger der regering gearriveerd, die zich met de uitvoering van het plan zal belasten. Verwacht wordt, dat met het ss. Vo- lendam, dat gelijk bekend 15 December naar Australië vertrekt, behalve de ge wone Nederlandse -emigranten ook vele Nederlandse oud-militairen en oud-ille gale strijders naar Australië zullen reizen. Appèl aan paardenhouders DE FILM „SAMENWERKING". (Van onze Haagse correspondent"). In Metropole Palace te Den Haag ging gisterochtend de première van de film ..Samenwerking", die men het best zou kunnen omschrijven als een appèl aan paardenhouders. Zij wil deze namelijk opwekken om een bepaald afvalproduct voortaan in te leveren aan onze phar- maceutische industrie. Deze maakt er dan hormonen van ten dienste van mens en dier. De export van dit moderne pharma- ceutische product verschaft ons land bovendien deviezen, waarvoor weer voor de landbouw onontbeerlijke Import kan worden bekostigd Vandaar de titel „Sa menwerking" tussen boer en industrie. De film is een keurige staal van mo derne voorlichting van de N.V. Organon te Oss, vervaardigd door de Cefima film maatschappij te Amsterdam. Onder de aanwezigen bij deze pre mière bevonden zich de Amerikaanse ambassadeur en vooraanstaande' verte genwoordigers van overheid," medische wereld, landbouw :en paardensport. VISSEN KWAMEN IN GROTE GETALE NAAR BOVEN. Vreemd verschijnsel te Zoetermeer. In een plas onder de gemeente Zoe termeer deed zich het verschijnsel voor, dat er vis in grote massa's naar de op pervlakte kwam. De eigenaar van de plas won o.a. advies in bij de visserij inspectie të Utrecht, die constateerde, dat gebrek aan zuurstof de vis naar boven braoht. Daarop werden zuurstof- cylinders aangevoerd en met behulp van slangen werd de zuurstof in het water van de plas gebracht, hetgeen het ge wenste resultaat had. Uit een onderzoek bleek, dat de oor zaak moet schuilen in een bron, welke grondwater van grote dieipte omhoog brengt, dat veel koolzuur bevat en te vens vele kleine kleideeltjes in het wa ter verspreidt. Door deze toevoer van koolzuur en het feit, dat de algen met een kleilaagje werden bedekt en geen zuurstof konden afscheiden, ontstond een gebrek aan zuurstof. Getracht zal nu worden' de bron af te dammen. Zittingen Kinderrechter VOORTAAN OOK ZITTINGEN TE LEIDEN. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de Kinderrechter in het Arrondissement 's Gravenhage, om in den vervolge voor de plaatsen in het Noordelijk gedeelte van het Arrondisse ment, de zittingen te houden te Leiden in het Kantongerecht, Rapenburg 19. Het betreft de plaatsen: Alphen a. d. Rijn, Alkemade. Bodegraven. Boskoop. Benthuizen, Hazerswoude, Koudekerk a. d. Rijn, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Katwijk, Noordwyk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Val kenburg, Voorhout, Voorschoten, War mond, Zoeterwoude, Lissei. Hillegom, Nieuwkoop. Nieuwveen. Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge, Zevenhoven en Zwammerdam. De zittingen worden gehouden, op de tweede Donderdag van elke maand, voor het eerst op 14 October a.s. en wel: te 2 uur: strafzitting ter berechting van zaken tegen minderjarigen b?neden de 18 jaar; te 3 uur: civiele zitting, ter behande ling van vorderingen of verzoeken tot onder toezlchtstelling van minderjari gen; te 4 uur: gelegenheid om de Kinder rechter te spreken, voor belanghebben den (gezinsvoogden, minderjarigen en hun ouders) Ambt. v. d. Kinderwetten en de ambtenaren van de sociale dien sten in de bovenvermelde gemeenten. Dr A. Schierbeek, docent aan de Leidse Universiteit en hoofdredacteur van „Alle de brieven van A. v. Leeu- „WERKMANS WILSKRACHT" BRENGT SERENADES. De Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" heeft gisteravond niet minder dan drie serenades gebracht. De eerste gold haar populaire directeur, de heer G. pik, ter gelegenheid van diens 25- jarig'e verbintenis met „W. W.", die be halve een klankrijke hulde voor zijn woning aan het Gerecht, een krans in ontvangst had te nemen. Vervolgens "werd naar de woning van een jubilerend lid, de heer J. Brouwer aan het Levendaal gemarcheerd, ter wijl ook de heer P. J. H. v. d. Pluijm op de Hogewoerd, die altijd zulk een Irouwe belangstelling voor W, W. aan de dag legt, niet werd vergeten. Beide jubllai'issen mochten reeds eerder op de dag een bloemenhulde in ontvangst nemen. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid. op proefschrift getiteld .Pu bliekrechtelijke Afzetregelingen". de heer L. J. Schippers (Voorburg); idem in de godgeleerdheid, op proefschrift getiteld „De Kerkorder der Protestantse Kerk in Indonesië" de heer G. P. H. Locher (Scheveningen). „OUD-LEIDEN" NAAR „HAERLEM". De vereniging „Haerlem" heeft haar zustervereniging „Oud-Leiden" uitgeno digd tot een bezoek aan de Spaarne- stad op Zaterdag 16 dezer. Het programma omvat o.m. bezichti ging van de Grote Kerk en van het Stadhuis, een gemeenschappelijke maal tijd en een rondwandeling door de oude stad. Gisterochtend is de 64-jarlge' mevr. H. v. cL B., wonende aan de Haarlem- wenhoek". is benoemd tot buitenlands merweg, bij het ophangen van een gor- lid in de klasse der wetenschappen van dijn gevallen, tengevolge waarvan zij dc Koninklijke Vlaamse Academie voer haar rechteronderbeen heeft gebroken. Wetenschappen, Letteren en Schone De E.H.D. heeft haar naar het Acad. Kunsten. Ziekenhuis overgebracht. OOR VRIJDAG 8 OCTOBER. Hilversum I (301'M.) VARA 7.00: nieuws. 7.15: ochtendgymnastiek, 7.30: Masoueraders; 8.00: nieuws; 8.15. strijd lied; 8.18: operetteselecties, 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: kamermuziek; VPRO 10.00: morgenwijding door ds P. Brakman; VARA 1C.2C. gram.muziek; 10.30: voor de vrouw, 10.45: tenor en plano: 11.05: voor dracht; 11.20: harmonlemuzlek; AVRO 12.00: J. Walvis, orgel; 12.30: weerpraatje; 12.33: sport en prognose; 12.45: G. van Krevelen, piano; 13.00: nieuws; 13.15: gram.muziek; 13.20: muzikale rondvlucht; 13.50: orkest Harry Fryer; 14.00: kook kunst; 14.20: divertimento van Mozart; 15.00: voordracht: 15.20: BBC-theater or kest; VARA 16.00: Zuid-amerlkaanse klanken; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: film muziek; 17.20; wij en de muziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: denk om de bocht; 19.15: J Jong, orgel; VPRO 19.30: repor tage; 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws; 2U.05: solistenconcert; 20.30: midden in de wereld, VARA 21.00: verzoekprogramma; 21.30: hoorspel Kermis der IJdelheid; 22.00 buitenlands weekoverzicht; 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag: 22 45. avondoverdenking: VARA 23.00: nieuws; 23.1524.00; symphonlsch concert. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws. 7.15: gewi|de muziek: 7 45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8 15: gram. muziek; 9.00: muziek van Tsjalkofskl; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: waterstanden: 9.35: muziek van Dvorak: 10.15: orkest Bovd Neel, 10 30: morgendienst o. 1. v. ds A. "Troost. 11.00; Charles Panzera, bariton; 11.30: gram.muziek. 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Glaconda ensemble; 13.00: nieuws; 13.15 vrb en bl|j; 13 45: muziek van Brit- Propaganda voor de Nederlandse Scheepvaart dele van materiaal, dat aan de Duit sers werd onttrokken, heeft het schip in de afgelopen zomermaanden 'n groot aantal instructieve één-daagse vaar- Het contactvaartuig van het Comité toohten ondernomen, waarbij telken- Onze Marine", dat zich de bevorde- male een honderdtal passagiers wegwijs ring ten doel stelt van de belangscelli ig werd gemaakt in de maritiem-nauti- voor alles wat op, om en van het wa- I sohe beginselen en vertrouwd werd ter leeft, (dit zijn de Koninklijke Man- gemaakt met de dagindeling en levens- ne. Koopvaardij, visserij, binnenvaart, 1 wijze aan boord. Nu 't vacantie-seizoen watersport en scheepsbouw) bezoekt achter de rug is, zal de „VanderSteng" van 814 October onze stad. Het mo- een propaganda-tournée door ons land torschip „VanderSteng" zal ligplaats maken, waarbij telkens gedurende een vinden in de Kolk nabij de Haven. week in de voornaamste steden zal wor- Onze stad is op maritiem gebied niet den gemeerd. Er bestaat dan niet al- verwend: in vroeger jaren hadden we leen gelegenheid om tegen een kleine hier de Kweeksohool voor Zeevaart, in welk gebouw na de Bevrijding achter eenvolgens de Marine Opruimingsdienst en een herstellingsoord voor marine mensen zijn ondergebracht. Nederland dankt een niet gering deel van zijn welvaart aan het zeetransport en daar om verdient het streven van „Onze Marine" om de belangstelling onder ons volk en in het bij-zonder de jeugd hier voor te stimuleren, onze waardering en steun. De „VanderSteng" heeft in deze propaganda-actie een groot weik- zaam aandeel. Gebouwd in de Jaren 1946 en '47 bij Wilton-Feijenoord, ten vergoeding het fraaie schip te bezich tigen, doch eveneens voor' gezelschap pen om een echte marine-snertmaaltijd te gebruiken of om in de aan 100 per sonen plaats biedende salon een ver gadering, lezing of filmavond te beleg gen. Ook wordt gestreefd naar collec tief bezoek door middelbare scholen en industriële bedrijven. Morgenochtend om 10 uur vindt de officiële openstelling plaats. In Haarlem, waar het schip momen teel. 'ligt, bleek de belangstelling zéér bevredigend; moge zu.7.cs in Leiden in niet mindere mate het geval zijn! „Niet wettelijke regeling, doch onderlinge verstandhouding zal contact Oost-West bepalen" Onder zeer grote belangstelling pro moveerde in tegenwoordigheid van de Engelse ambassadeur en diens echt genote, de presidentcurator baron De Vos van Steenwijk en de curator mr 1A. Visser van IJzendoom, de secretaris van curatoren nir K- Wiersma, mr P. J. Idenburg namens het Afrika In stituut. vele hoogleraren en talloze stu denten gistermiddag in het Groot Auditorium lord W. M. Hailey, oud gouverneur van de Pendsjaab en van de „United Provinces", later adviseur van de Engelse regering t.a.v. kolo niale problemen, tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid der Leidse Universiteit. De plechtige sènaatszitting. tijdens welke de tekenen van het ere-doctoraqt werden overhandigd, werd geopend door de rector magnificus prof. dr C. C. Berg, die het woord verleende aan de promo- j tor prof. mr F. M. baron van Asbeck. Deze zette de redenen uiteen, welke op 25 Juni 1947 de Academische Senaat er toe hebben doen besluiten dit ere doctoraat toe te kennen. Spreker achtte dit een bijzonder verheugende taak. aan gezien hij vele jaren in Genève met lord Hailey heeft samengewerkt en daarbij met grote bewonotering heeft kunnen constateren, hoe aeze zijn theoretisch wetenschappelijk werk met zo groot suc ces in de nractijk heeft kunnen toepas sen. De thans toegekende onderschei ding werd uitsluitend verleend voor de wetenschappelijke verdiensten van lord Hailey. die zich tijdens zijn 40-jarige dienst in de Britse koloniën bij uitstek interesseerde voor de sociale en econo mische vraagstukken van de gebieden, waar hü vertoefde Nadien heeft hii een nieuw arbeidsterrein gevonden in Afrika, waar hij materiaal verzamelde voor het door generaal Smuts in 1929 bepleite overzicht over de verschillende staat- kunden. die zich in dat werelddeel als gebogi deden gelden. In 1938 publiceerde hij met deze na derhand aangevulde gegevens het boek „An African Survey". Lord Hailey on derwierp daarin de In Afrika ODtredende problemen aan een onderzoek te^en hun natuurlijke en sociale achtergrond. Steeds streefde lord Hailey er naar zijn weten schappelijke studie te baseren op ideële fundamenten, terwijl zijn practische werk er op was gericht het eigene der noe niet zelfbesturende landen te ont wikkelen tot een basis waarop eerlang hun zelfstandigheid zou kunnen berus ten. Na het uitspreken van de promotie formule uitte prof. Van Asbeck de hoop. dat lord Hailey nog vele jaren de kracht mocht behouden om ziln grote beteke nis en arbeidsvermogen in dienst van de wereld te stellen. Lord Hailey bracht vervolgens dank voor de hem verleende onderscheiding door een universiteit, die de vrijheid der gedachten steeds heeft nagestreefd en verdedied. Spreker herinnerde zich met bijzondere erkentelijkheid hoe de aca demische studie inzake koloniale proble men in Nederland voorbeeld is geweest voor de organisatie van deze studies in Engeland. Spreker ging in het kort de ontwikkelingsgang na van het zelfstan dig worden van Brits-Indië, waar zich. problemen hebben voorgedaan en nog voordoen, die ook Nederland en Frank rijk in eigen overzeese gebiedsdelen ken nen. Lord Hailey zag daarin de natuurlijke ontwikkelingsgang naar de autopomie, die zich ook in de toekomst over thans nog koloniale gebieden zal uitstrekken. Het is een merkwaardige paradox ge worden, dat de Westerse beschaving streeft naar grotere onderlinge een heid en samenwerking en dat tèzelf- der tiid uit grote koloniale riiken vele autonome staten groeien. Spreker con cludeerde, dat on de duur de verhou ding tussen de Westerse en de Ooster se landen niet in de eerste plaats zal worden bepaald door de constitutio nele vorm, die daaraan wordt gegeven, doch door de verstandhouding, die het Westen en het Oosten onderling zul len weten te bevestigen. Na de ere-promotle werd een receptie gehouden, welke druk werd bezocht. NEDERLANDER GAF ZICH VOOR ZWEEDS STUDENT UIT. Maakte misbruik van verleende gastvr^heid. Op verzoek van de Leidse politie is door de gerechtelijke instanties te Ber gen (B.) aangehouden en uitgeleverd de 29-jarige Nederlander J. V., zonder vaste woon- of verblijfplaats, die zich in Juli 1947 bij een familie te dezer stede had weten in te dringen, waarbij hij zich uitgaf als Zweeds student. Van de hem verleende gastvrijheid heeft hij misbruik gemaakt door een bedrag van f. 600.en een hoeveelheid kleding en sigaretten weg te nemen. V. was in Bel gië. 'waar hij gebruik maakte van een eveneens te dezer stede ontvreemde paspoort, reeds veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf, welke hij inmid dels had ondergaan. De man, die reeds zes vonnissen ach ter de rug heeft en in totaal al 2 jaar in gevangenissen heeft doorgebracht, zal ter beschikking van de Officier van Justitie worden gesteld. Lord Hailey (met baret) neemt na de vangst van zijn promotor prof. mr F. tergrond de rector magnificus prof. dr erepromotie -de gelukwensen in ont- M. baron van Asbeck, terwijl -op de ach- C. C. Berg toeziet. (Foto ANP) Symbool: een eenzame seinpaal In de Junimaand van 1842 promo veerde de 23-jarige Jacob Paulus Amers- foordt aan de Jteidse Universiteit zowel in de rechten als in de letteren. Deze zoon van een hoogleraar aan het Athe naeum te Franeker had toegang tot de beste kringen, beschikte over een groot fortuin en een meer dan middelmatige aanleg. Langs vele wegen kon hij car rière maken. Maar hij verliet zijn grachtenhuis te Amsterdam en vestig de zich met zijn echtgenote, de zange res Hermine Dijk, in de nieuw gewon- EXTRA VLUCHTEN VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA. In het kader van gezins-hereniging. Teneinde de achterstand in te-halen, die is ontstaan bij het gezinsvervoer naar Batavia in het kader van gezins hereniging zijn er bhans besprekingen Overeenstemming betreffende interimregering? KLEINE COMMISSIE VOOR GESCHILPUNTEN. Het overleg betreffende de bestuurs- 0_„0 ___rregelihg in Indonesië in overgangstijd gaande bussen het ministerie van O.G. I tussen de Nederlandse regering ener- en de K.L.M. om te komen tot een i zjjds en de vertegenwoordigers van de liia ulWkeil 1I1C„ CC11 uikui, serie extra vluchten naar Batavia. HetPre-Federale regering, de leden van het j dat in het Britse muziekleven een zeer ligt in de bedoeling met ingang van BEO. (Byz. Federaal Overleg) de depu- grote plaats inneemt. nameiyk het Boyd half October iedere 14 dagen een drie- tatie der Federale conferentie van Ban- Neel Orchestra. Dit uit 18 personen Beroemd Engels Kamerorkest naar ons land BOYD NEEL, GRONDLEGGER VAN EEN NIEUWE TRADITIE. (Van onze correspondent te Londen). Nederland zal de volgende week ken nis maken met een klein Engels orkest, tal z.g. versnellingsvluchten van Am sterdam naar Batavia uit te voeren met DC-4 toestellen en Skymasters, Deze vluchten worden speciaal met het oog op de gezinshereniging ge maakt. Slechts bij een der drie vluch ten is in beperkte mate plaatsruimte ■voor particulieren aanwezig. HAAGSE PLANNEN VOOR INDUSTRIEFLATS. Indien de voornemens werkelijkheid worden, zal de zeer nijpende ruimte voor kleine bedrijven in Den Haag bin nen enkele jaren aanzienlijk zijn uit gebreid. Op initiatief van de gemeente wordt getracht tot oprichting van enige complexen industrieflats en industrie parken te komen, gemeenschappelijke bedrijfsgebouwen dus. die qua oprich- tings- en exploitatiekosten voordeliger gebouwd kunnen worden.dan afzonder lijke gebouwen. Den Haag ontwierp de plannen in navolging van Rotterdam, Drachten, 's-Hertogenbosch en andere plaatsen, waar flatgebo'uwen voor industrie in ontwerp, in aanbouw of al gereed zijn. Hond beet kindje dood doeng en de vertegenwoordigers der minderheden anderzijds Is thans zover gevorderd, dat alle artikelen van het Nederlandse voorontwerp, dat als basis van de besprekingen werd gebruikt, zijn behandeld. De Nederlandse regering heeft in dit nieuwe ontwerp de'resoluties van Ban doeng en de door het B.F.O. vorige week opgestelde schets op de voet gevolgd. Over de grote lijnen is, naar uit confe^ rentiekringen vernomen wordt, overeenstemming bereikt. Een kleine commissie zet thans de besprekingen over de geschilpunten voort. Zij is als volgt samengesteld namens de Ned. regering: dr L. J. M. Beel (voorzitter); namens de Pre-Fede rale regering: prof. dr Hoesein Djajadi- ningrat en mr Gieben; namens het B.F.O.: Bahrioen, Anak Agoeng Gde Agoeng. Sultan Hamid II; namens de bestaande strijkorkest is door de thans ruim 40-jarige dirigent Boyd Neel in 1933 opgericht met een groep enthou siaste jongeren, die pas hun examen op de- muziekschool hadden gedaan. Het experiment slaagde en in korte tijd vierde het kamerorkest triomfen. Het vulde een belangrijke leemte aan, want het ontrukte een rijke collectie kamer muziek. die weinig kans had door de Ü1UC. bestaande orkesten en ensembles te reeds worden uitgevoerd, aan de vergetelheid. Het bestaan van deze groep musici werkte stimulerend op vele jonge Britse componisten, die er verscheidene wer ken aan opdroegen. Zo schreef Benja min Britten in 1-937 zijn „Variaties op een thema van Frank Bridge", dat men ook op deze tournée kan horen, voor nen, moerassige Haarlemmerpolder als. hereboer Reeds als student had hij zich een vurig voorstander van de droogmaking getoond, in de tijd dat de stad Leyden en het Hoogheemraadschap Rijnland, om redenen van eigen belang, zich daartegen heftig verzetten. Weinig zal hy in die tijd hebben vermoed, welk een belangryk- deel van zyn leven hy in de nieuwe polder slijten zou! In de nabyheid van Sloten stichtte hy een modelboerderij, de Badhoeve, die weldra internationale vermaardheid kreeg. Hij was zyn tjjd ver vooruit. Rondom zich bespeurde hij slechts laks heid, conservatisme en bekrompenheid. En beschikkend over grote gaven en over de middelen, vele van zyn ge dachten in daden om te zetten, miste hij twee voorname eigenschappen: ge duld en tact. Beide had hy hard nodig. Niet alleen in zyn voortdurende geschillen met re gering en hoogheemraadschap, maar vooral toen hij tot burgemeester van de jonge gemeente Haarlemmermeer werd benoemd. De boeren en arbeiders, arm, onwetend, bekrompen, konden hem in de hoge vlucht zyner denkbeelden niet Over 14 dagen cacao en extra voedingsvetten In de bonnenlljst welke op 21 Octo- ber wordt gepubliceerd, zullen wederom bonnen worden aangewezen voor cacao, en wel 50 gram voor houders van A, B en C kaarten en 100 gram voor hou ders van D en E kaartan. Voorts wordt op die datum een extra rantsoen voedingsvetten (boter, mar garine of vet) gegeven, t.w. 250 gram voor de leef tij dsgroeoen boven Jaar en 125 gram voor de overige leeftyas- groepen. In de O.L. School te Hoofddorp is een glas-ln-loodraam met de beeltenis van wylen burgemeester Amersfoordt aangebracht. Nu men zich gaat voorbereiden op het eeuwfeest van de Haarlem mermeerpolder, valt nieuw licht op deze markante figuur, een der beste, burgemeesters, die „De Meer" ooit heeft gehad! volgen. Ze zagen in hem een nieuw lichter, een heiden. Ze voelden zijn nauw verheelde minachting voor hun bekrompenheid en dat dreef hen tot verzet, tot obstructie. De gemeente raadsvergaderingen in het polderhuis te Kruisdorp (het latere Hoofddorp) werden een grap voor heel Nederland. Ondanks tegenwerking van hoger 5S* d?' han)a en gebrek aan begrip bf^n jaar. Een ander modern werk, dat in Nederland zal worden gespeeld, is Mi minderheden: mr Blaaim; nlmens Se £2. ten; 14.20. voordracht; 14.40: gram.muziek; 15.10- promenadeconcert; 16 00: praatje; 16.20: NCRV-koor; 16 50: vrolijke klanken; 17.15: sangh en spel; 18.00 vioolmuziek van Bach; 18.20: gram muziek: 18.30: Sl- mavi's huldeblijk; 18 45: geestelijke liede ren: 19.00: nieuws; 19.15: voor ex-pol. ge vangenen uit bezettingstijd; 19.30: actueel gelyld; 19.45: de publiekrechteiyke be drijfsorganisatie: 20.00: nieuws: 20.05: proloog: 20.15: gram.muziek; 20.30: hoor spel over Alkmaars beleg en ontzet: 21.30: orgelconcert; 22.00: vraaggesprek; 22.30: negro spirituals; 22 45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: selecties; 23.45 24.00: slotaccoord. Aan de Paradysweg te Meppel slaagde een grote herdershond van de firma R. er in zich van zyn ketting los te maken. Het dier viel een 2^-jarig meisje van de fam. Grosnink aan, dat in het Dia- conessenhuis ter behandeling moest worden opgenomen, waarna het naar huis vervoerd werd. Haar toestand ver ergerde echter dermate, dat opnieuw opname in het ziekenhuis gewenst was. Daar overleed de kleine aan de bekomen verwondingen. De hond werd terstond afgemaakt. Commissie van Negen: mr Vonk, prof. C. Romme, prof. Logemann. Zaterdag a.s. hoopt men de plenaire slotvergadering te houden. PROF. SCIIERMERHORN NAAR ZUID-AMERIKA. string orchestra". Ook composities van Elgar zullen ten gehore worden ge bracht en voorts werken van Handel, Mozart en Tsjaikowski.. De concert meester Maurince Clare en de pianist Edza Amgar treden als solisten op. Deze zomer nam het orkest met groot succes deel aan het muziekfeest te ïrdïag1wWuitnSodh1I5ngervaTdeV mlr-' heeft in Engeland in een nationale Vereniging "voor fotogram- janmMe" en^ ornte'd^nit metrie naar Argentinië, om daar het d en daarmede een giote dienst congres van het Pan Amerikaanse in- ?JL„, stituut voor Geographie en Historie als dfserievan hetLeteh o-oof hü fo wnnpn rtaK van is rwnhpr \n °.nze stao ae serie van net .ueiascn gast bij te wonen, dat van 15 October tot 14 November in Buenos Aires ge houden zal worden. Prof. Schermerhorn zal tevens de be langen van de KLM in Zuid-Amerika behartigen op het gebied van de lucht- kartering. Daartoe zal hy o.a. een be zoek brengen aan Montevideo (Uru guay), Rio de Janeiro (Brazilië) en Ca racas (Venezuela) om ten slotte enige tyd in Suriname te verbiyven. Academisch Kunstcentrum. NEDERL. KAMERKOOR NAAR ENGELAND. Bij wijze van uitwisseling met het Boyd Neel Orchestra zal het Ned. Ka merkoor onder leiding van Felix de No bel een week in Engeland concerteren, zowel in Londen als ln de provinciale steden. medeburgers bracht Amersfoordt zijn vooruitstrevende ideeën, waar mogeiyk, in practyk. Hy vocht voor een stoom- bootdienst tussen Katwijk en Amster dam/via de Ringvaart, ontwierp stoute plannen voor een spoorweg door de Meer. Zelfs plantte hy alvast feestelijk de eerste seinpaal! Maar het blééf by die seinpaal, die tot een symbool werd van de man zelve, De Regering ging op zyn plannen niet in. Nog bijna een halve eeuw zou verlopen, voor de spoor weg tot stand kwam.... te laat. De eeuw van het wegvervoer was reeds in geluid, Na een kommervol bestaan van enkele tientaliep jaren werd de lijn weer opgeheven De trotse, hooghartige aristocraat vervreemdde steeds meer van de pol derbevolking. Vergrysd en verouderd door vele teleurstellingen legde hy zyn burgemeestersambt necj. Hy werd een vrijwel vergeten burger, van een ge meenschap, die vooral door zyn toe doen was vooruitgekomen en aan de voorlichting van welks bewoners hy schier zyn ganse fortuin ten koste had gelegd. P. J. H. v. d. PLUIJM 40 JAAR KOOPMAN. Gisteren herdacht de heer P. J. H. v. d. Pluym het feit, dat hij zich hier ter stede voor 40 jaar vestigde als koop man in 2e handsgoederen, terwyi het die dag tevens 12'é jaar was geleden, dat hij een winkel ln nieuwe en ge bruikte meubelen aan de Hogewoerd 41 opende, waarin hy thans door zijn vier zonen wordt geassisteerd. Het heeft de heer Van der Pluym, die in koopmanskringen grote popula riteit geniet, terwyi velen hem nog zul len herinneren als spuitgast van de Vryw. Brandweer, niet aan belangstel ling ontbroken. Onder de zeer velen, die hem kwamen gelukwensen, merkten wy o.m. op een deputatie van het Venduhuis der Notarissen te Den Haag en Leiden, afgevaardigden van de Har moniekapel „Werkmans Wilskracht" en van de Koopliedenbond, afd. gebruikte meubelen. Daarnaast mocht de heer Van der Pluym een groot aantal schrif- telyke en telegrafische gelukwensen ontvangen; het aantal bloemstukken liep ver in de vyftig. Ook werd hem 's middags door het Leids Politie-mu- ziekgezelschap een muzikale hulde ge bracht, In de avondurey heeft de Harmonie- kapel „Werkmans Wilskracht" de heer v. d.'Pluym eveneens een serenade ge bracht, EERSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Maandag a.s. zal de eerste abonne mentsvoorstelling plaats vinden! Opge voerd wordt: „De nacht van de 16e Ja nuari", een Amerikaans werk van Aya Raad. Het is een stuk uit de rechtszaal. Een jonge vrouw wordt verdacht van moord. Maar is het moord of is het zelfmoord? Zowel voor het een als voor het ander zijn er aanwyzingen Het schuldig of niet-schuldig zal worden uitgesproken door een jury, bestaande uit 12 personen, reeds gekozen uit de burgery onder voorzitterschap van prof. mr J. M. van Bemmelen, alhier. Hy ligt begraven, naast zyn vrouw, achter het kerkje te Sloten. De Ead- hoeve, zyn trots, werd afgebroken. Hy mocht de trein niet meer zien rijden door het polderland, de Landbouw school niet zien verryzen, waarvoor hy zo verbitterd had gevochten. Hy hoorde het niet meer, hoe tydens de oogsttijd de motoren dreunen en de machines klepperen, overal in de vruchtbare pol der. Zyn beeltenis prykt thans in een schoolgebouw. En ze is daar op haar plaats. Want zich teleurgesteld afwen dend van zyn tydgenoten, had Amers- fdordt, de pionier, nog slechts ééa hoop: 4e jeugd van Nederland!

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2