«.SPANJE Lampen overtreffen zonlicht bij het trekken van tulpen Berlijn in de Veiligheidsraad n et giom te üjpnen jarig bestaan U-DAAGSE BEGELEIDEREIS Reisbureau Lissone-Lindeman Wat er in Indonesië gebeurt WOENSDAG 6 OCTOBER Burgemeester Schokking tot beschermheer benoemd Dat de gisteren jubilerende muziek vereniging *Arti et Religioni" in het Alphense verenigingsleven een voorna me plaats inneemt, bleek duidelijk toen het bestuur in het gebouw Concordia ter gelegenheid van het 40-jarig be staan recipieerde. Een schat van bloe men en planten toverde het knusse zaaltje in 'n ware bloementuin om. tal van sprekers maakten hun opwachting en brachten naast dank ook vele goe de wensen over voor de volgende ja ren. Voorzitter Th. van Leeuwen ont ving de talrijke aanwezigen en dankte namens de vereniging allen voor de be toonde belangstelling en voor de gezon den blijken van waardering. Na afloop dezer zeer geslaagde receptie werd het gebruikelijke „plaatje" gemaakt waar bij de krasse pittige 71-jarige directeur de heer W. J. Smolders, niet mocht ontbreken. Vanzelfsprekend werd deze symbolische figuur, zonder wie eigen lijk „Arti" niet meer denkbaar is, ook in de felicitaties betrokken, want al die jaren heeft deze uitnemende vak man de dirigeerstok bij „Arti" gezwaaid en zeker is het voor een groot deel aan hem te danken, dat het corps tot deze muzikale hoogte is weten te komen. Des avonds werd in de Kerkzaal van de Martha-Stichting een Jubileum concert gegeven, waarvoor grote be langstelling bestond. De heer v. Leeu wen sprak een welkomstwoord waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak, dat ook het gemeentebestuur, vertegen woordigd door burgemeester mr Schok king, aanwezig was. Spreker gaf hierna een vluchtig overzicht van het wel en wee der afgelopen veertig jaren, waar bij nog weer eens duidelijk tot uiting kwam welk een voorname figuur de heer Smolders in dit tijdperk voor „Arti" geweest is. Onder grote bijval van de aanwezigen werd daarna de burgemeester, Mr Schokking, tot beschermheer van de vereniging benoemd, welke benoeming door Alphen's burgervader in welgeko zen woorden werd aanvaard. Aan mevr. Smolders werden bloemen overhandigd, terwijl de heer Smolders een fraaie boekenkast in ontvangst mocht nemen. Op bijzonder smaakvolle wijze bracht de heer Smolders dank voor de hem gebra<hte hulde. Na afloop van het concert was het burgemeester Schokking die namens de burgerij op symbolische wijze een be drag van f.865.aan het bestuur over handigde, welk bedrag later door de heer J. Verduyn namens de oudleden werd verhoogd tot boven de f. 1000, De zeer geslaagde avond werd ten slotte besloten met het gezamenlijk zin gen van het gezang: ,,'k Wil U o God, mijn dank betalen". Foto LUX—Alphen. Bestuur, ereleden en de dirigent met echtgenote tezamen na de drukbezochte receptie. Uit het land van het bronsgroen eikenhout INTERESSANTE LIMBURG TENTOONSTELLING IN „DE BURCHT". Wie, zoals wij, deze zomer het schone Limburg bezocht, mag er zich over ver heugen dat dit land in al zijn aspec ten, thans bij ons op bezoek komt door middel van de door de Limburgse Fe deratie van Verenigingen voor Vreem delingenverkeer georganiseerde Lim burg-tentoonstelling, welke een uiter mate belangwekkend beeld schenkt van dit landsdeel en wel van morgen tot en met Zondag in de grote zaal van „De Burcht". Waaraan hier niet aandacht is be steed? Het „Land van het bronsgroen eiken hout" presenteert zich in zijn talloze gevarieerde geledingen: het landschap, de folklore, de cultuur, (schilderkunst, edel ambacht enz.), de industrie, het steenkolengebied, het vreemdelingen verkeer en de camavalsjool. Alles krijgt zijn beurt in een ryke verscheidenheid van stands, maquettes en foto's, zodat de bezoeker ten slotte deze smaakvolle tentoonstelling verlaat met het gevoel, dat Limburg tot een stukje van zijn vaderland gemaakt Het was de heer Joh. Miedema, di recteur der Limburgse Federatie voor Vreemdelingen Verkeer, die er ons rondgeleidde en met gans zijn liefde voor het Limburgse land getuigde van hetr vele, dat er te zien is en voor ve len nog een gesloten boek bleef. Het is eigenlijk nog nooit vertoond, dat een hele provincie er op uit trekt, om de „Hollander" te wijzen, wat er in dat gebied gaande is. Leiden heeft, voor wat Zuid-Holland betreft, hiervan de primeur. Haarlem, Utrecht en Alkmaar waren het eerste aan de beurt en na een reeks van andere plaatsen, krijgen ten slotte Amsterdam, Den Haag en Rot terdam de gelegenheid, met Limburg kennis te maken. In al die plaatsen zullen dan zeker tallozen vertrouwd ra ken met datgene, wat specifiek Lim burgs is: zij zullen de Limburgse steden en dorpen, heuvels, bruggen en wegen, de sierkunst (ceramiek) en de schep pingen van Charles Eyck, JanHul.Thie- lens, Eugéne Laudy e.a. leren kennen, zij zullen door middel van prachtige foto's Limburg's meer dan 100 kaste len in zich opgenomen hebben, ver trouwd zijn met de geheimen van de Pietersberg, weten hoeveel schone plek jes Limburg als even zoveel schatten van natuurschoon biedt en begrijpen, waarom Prinses Wilhelmina haar keu ze liet vallen op de artistieke schemer lamp, die als pronkstuk der Limburgse ceramlsche kunst deze expositie extra waardevol maakt. Wie Limburg kent. geniet hier na van alle heerlijke plekjes, welke hij be zocht en leert nog eens op andere wijze de Limburgse geheimen kennen, gehei men, die hem tijdens zijn verblijf ln Valkenburg of waar dan ook, nog niet zijn opgevallen. Wie Limburg nog niet kent, zal zich gestimuleerd weten door wat hij ziet, tot een bezoek. Limburg en Holland zullen door een tentoonstelling als deze nauw verbon den raken. Dat alles met écht Limburgse artis tieke zin is samengesteld, verhoogt de impressie. Allerlei wetenswaardigs over Limburg kan men bovendien in het speciale in lichtingenbureau, dat de tentoonstel ling vergezelt, vernemen. Kortom: een bezoek kunnen wij een ieder van harte aanbevelen! H. LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leldse Spaarbank Is geduren de de maand September j.l. ingelegd f. 402.222.53 en terugbetaald f. 386.162.24; ingeschreven zijn 214 nieuwe inleggers, terwijl 152 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 27.033 inleggers, hier onder begrepen 2.923 deelnemers aan de Afhaaldienst, bedroeg einde Septem ber 1948 f. 14.002.240.89. Door de Afhaaldienst werd in 9.588 stortingen f. 34.801.50 ontvangen. Er werden 237 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 5.398.59. Op de scholen werd f. 99.59 gespaard. Leiden-Woerden en Alphen-Gouda in Mei 1951 geëlectrificeerd Naar wij van de directie der Ne derlandse Spoorwegen vernemen zullen de trajecten LeidenWoer den en AlphenGouda in de ko mende jaren worden geëlectrifi ceerd. Met ingang van de zomer dienst van 1951 zullen deze baanvak ken met gestroomlijnd clectrisch materiaal worden bereden. Speciaal voor de verbinding tussen Leiden en Utrecht zal dit een aanmerke lijke verkorting van de rijtijd mee brengen. waardoor de misère op dit baanvak voorgoed tot het verleden belooft te zullen behoren. Het baanvak AlphenGouda wordt reeds door diesels bereden, waar door in die verbinding door de elec- trificatie geen belangrijk kortere rijtijden te verwachten zijn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ingezonden Mededeling Heen en terug per K.L.M. Geen deviezen. Vertrek 2 November a.s. Reissom f 1295, Spoedige aanmelding gewenst! TEL. 26378-20604 BREESTR. 36 HULDIGING VAN DE HEER C. LAU. In aansluiting op de huldiging ten kantore der N.V. v.h. L. E. Nieuwenhui- zen van de procuratiehouder, de heer C. Lau ter gelegenheid van diens 40- jarig jubileum van welk verslag de laatste regels gisteren abusievelijk onder het verslag van de heer De Vos zijn te recht gekomen werd gistermiddag in ..Het Gulden Vlies" een druk bezochte receptie gehouden, waar al evenzeer bleek hoe de heer Lau zich in de alge mene achting mag verheugen van allen, die op enigerlei wijze in verband staan tot de N.V. Nieuwenhuizen, terwijl hij ook van andere zijde blijken van be langstelling mocht ondervinden. En hier uit bleek bovendien, dat de heer Lau ook in breder kring een bekende per soonlijkheid is. Naast tal van zakenre laties kwamen hier o.m. hun opwach ting maken de heren mr F. J. J. Trap man, secretaris van de Leidse Vereniging van Industriëlen, dr ir P C. Lindenberg en J. C. J. Lambermont namens de Ver eniging „Koninginnedag". P. v. d. Hoe ven namens de Leldse Kunstkring „Voor Allen", L. Baarda en N. Kriek namens de vereniging ..Denneheuvel" en voorts tal van vrienden en bekenden van de jubilaris, die allen met een hartelijk dankwoord beantwoordde. Een schat van bloemen en andere geschenken gaf aan het geheel een fleurig aanzien. AANBESTEDING. De uitslag van de onderhandse aan besteding door de directeur van Ge meentewerken van het leveren en aan brengen van zand voor het ophogen van bouwblokken en het dempen van sloten op terreinen ten Zuid-Westen van de Lage Morsweg, luidt als volgt: N V. Rijswijkse Betonbouw, Voorscho ten f. 49.500.C. P. de Groot, Wasse naar f. 32.000.C. J. v. Rooyen, Voor schoten f. 31.453.Gebr. v. Goozen, Hoogmade f.29575.—; M. A. v. d. Ham, Voorschoten f. 27.770.H. C. Heems kerk, Leiden f. 26.300.Fa Gebr. v. d. i Lans, Sassenheim f. 25.987.Fa. Ver- sloot, Van Rijn en Van Duyn, Katwijk/ I Zee f. 25.787.Fa. Den Haan en Mens, Katwijk/Rijn f. 25.480.—: H. Compeer, Oegstgeest f. 22.612: Fa, Gebr. De Jong en A. Thijssen, 's-Gravenhage f. 17-980^ De gunning werd aangehouden. De brand te Tjepoe De rookwolken boven het oliecentrum te Tjepoe, die een hoogte van 2.000 M hebben bereikt, zijn reeds te Semarang zichtbaar aldus meldt de correspondent van Aneta.^Het Soerabajase dagblad De vrije pers"* weet nog te melden, dat de brand in de stad zich uitbreidt en dat thans ook brand is uitgebroken op het olieterrein. Redevoeringen van Soekamo, Moh. Natsir en Soedirman Ter gelegenheid van de derde Repu blikeinse legerdag heeft Soekarno een redevoering gehouden, waarin hij er op wees, dat de pogingen, om, de strijdor- ganisaties te verenigen met het leger, bemoeilijkt zijn door de dualistische poli tiek van Sjarifoeddin, die streefde naar een machtsapparaat voor ziin eigen groep. Dit dualisme, zeide Sockarno, mag niet langer voortbestaan en door middel van rationalisatie en reconstruc tie dient te worden gekomen tot een eenheidsleger onder een eenhoofdig commando. In een radiorede noemd° d° Repn^1'- keinse minister van voorlichting, Moh Natsir, de slag om Madioen „de donker ste plek in de geschiedenis van Indo nesië". Het ogenblik van de verovering van Madioen is onvergetelijk. Wij moetende strijd voortzetten, opdat er een duide lijke toestand worde bereikt, aldus Nat sir. Ook de legercommandant Soedirman hield een radio-redevoering, waarbij hij een dagorder voorlas, waarin hij het volk dank zegde voor de offers, aan het va derland gebracht. Hij sprak zijn ver trouwen uit, dat ondanks de vele moei- I lijkheden het Republikeinse bewind zal stand houden. FIETSEN VOOR INDONESIË. Binnen afzienbare tijd zullen 100.000 In Engeland en enige duizenden in Ne- derland aangekochte fietsen tegen een prijs van ciroa f. 170,— in distributie worden gebracht over geheel Indone sië. Bovendien hoopt men op het einde van dit jaar nog 50.000 stuks te kun nen bestellen. VERENIGING MAATSCHAPPELIJK WERK IN DE ZIEKENHUIZEN. Doet beroep op de Leidse burgerij. De Vereniging Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen, welke onder lei ding van haar voorzitter prof. dr A. W. M. Holmer zich het sympathieke doel voor ogen heeft gesteld haar bemidde ling te verlpnen tussen de in de diverse ziekenhuizen verpleegde patiënten en de maatschappij zal, ten einde haar werk te kunnen volhouden en daaraan uitbreiding te geven, in de komende maanden middels een daartoe in de aula van het Acad. Ziekenhuis op 24 cn 25 November te houden bazar een be roep op de Leidse burgerij doen. Zoals bekend bestaat het werk van de Vereniging o.a. hieruit, dat zij ver pleegsters in dienst heeft, die dagelijks spreekuur houden in de ziekenhuizen, de ontslagen patiënten bezoeken en des gewenst de herstellende huisvrouw hel pen en ook onderhandelingen voeren met verenigingen en officiële lichamen. Verder heeft zij een onderwijzeres in haar dienst, die zieke en herstellende kinderen van leerplichtige leeftijd les geeft. Moge de Leldse burgerij deze oproep verstaan! Hier wenkt een sympathiek doeü VER. ZUIGELINGEN- EN KLEUTERZORG. Men schrijft ons- Nu de winter in aantocht is wordt het tijd opnieuw de aandacht te vestigen op de gevaren die, vooral in dit zon-arme seizoen de ge zondheid van de zuigeling en de kleu ter bedreigen. Om het kind regelmatig te zien op groeien, is het nodig het onder geregel de contróle te stellen. Eventuele fouten in voeding of verzorging kunnen dan tijdig worden opgemerkt, rachitis (En gelse ziekte) en vele andere kinderziek ten kunnen dikwijls voorkomen worden. Op onderstaande bureaux kan men van een kinderarts alle raad krijgen omtrent voeding en verdere verzorging van zuigeling of kleuter. Bovendien helpen de huisbezoeksters bij moeilijkheden met de voeding. In de wintermaanden worden moe dercursussen gegeven. Tijd en plaats zullen per advertentie bekend gemaakt worden. De spreekuren zijn als'volgt: le Binnenvestgracht 30 (Wijkgebouw) Maandag en Donderdag van halftwee tot halfdrie. Prinsenstraat 5 (Wijkgebouw). Dins dag en Vrijdag van halftwee tot half drie. Herenstraat 45. (Wijkgebouw Staal- wijk) ingang 3 Octoberstraat. Woensdag en Zaterdag van halfelf tot halftwaalf. A.R. JONGEREN BIJEEN. Jaarvergadering van A.R.J.O.S. De A.R. Jongeren Studieclub hield gisteravond in ,,'t Raedthuys" haar jaarvergadering. De*voorzitter, de heer C. Kromhout, wees in zijn openings woord nog eens op de doelstelling van de studieclub, waarbij hij tevens gele genheid vond te wijzen op het A.R.- beginsel in de politiek, dat zijn richt snoer vindt in het woord van God. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. G. Lamers, bleek o.m., dat het ledental van de studieclub, wel ke in Mei 1947 is opgericht, zich nog steeds in stijgende lijn bevindt. Het financieel overzicht van de penningm., de heer J. van Anken, meldde een klein batig saldo. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. J. Overduin, terwijl in de va cature van mej. A. G. Pieneman, mej. D. de Wit werd gekozen. In de vacatu re van de heer J. Padding werd tot lid van het jeugdparlement benoemd de heer J. v. d. Velden. Nadat het pro gramma voor de a.s. winter nog was besproken, ontstond een geanimeerde discussie over de verhouding Nederland —Indonesië, als inleiding waartoe en kele leden, die in het jeugdparlement zitting hebben, een korte beschouwing over dit vraagstuk ten beste gaven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het propaedeutisch exa men godgeleerdheid de heer H. van Coe- vorden (Utrecht). De „New York Times" meldt, dat Amerikaanse fabrikanten een bezoek hebben gebracht aan Europa, doch dat zij er niet in geslaagd zijn filialen op te richten in Groot-Brittannië en op het continent. Hr. Ms oorlogsschepen „Van Klns- bergen" en „Willem v. c! Zaan" zullen 15 October uit Rotterdam naar Willem stad op Curasao vertrekken. De schepen zullen van 21—22 October ln de haven Ponta Delgada (Azoren) vertoeven en op 4 November op de plaats van bestem ming aankomen Voor ln Ponta Delgada uit te reiken correspondentie uiterlijk 14 October posten, voor Willemstad 29 October. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Carolina Dlna Godefrlda Maria. d. van A. A. J. van der Bol en M. Spronk; Slentje, d. van T. van der Plas en S. Haasnoot: Jan, z. van J. A. Kapteyn en M. A. Krijgh; Peter Francis, z. van J. W. Segaar en A. H. Bavelaar; Margaretha Petronella, d. van S. J. van Egmond en E. A. M. Koolloos: Petronella. d. van J. Schouten en P Kluivers; Roland, z. van W. Tweehuljseu en J. L. Schuller; Maria Hendrlka Catharlna, d. van J. P. van Kempen en E. C. Frankhuizen; Johannes Beatus. z. van J. B. Mader en E. Vellbrlef; Maria Anna Catharlna. d. van P. J. Bergers en E. J. Bouter; Theo dora Maria, d. van A. J. Lagerberg en J. A. M Nljssen; Marieke Nel. d van H. van der Horst en N. M. den Ouden; Christina Maria, d. van J. J. Stlkkelo- rum en A. H. Pouw; Alfred Theodoor. z. van T. L. Theelen en H. Kohnen; Su sanna. d. van J. J. Slothouwer en S. Ladan; Judith Anna. d. van J. W. C. de Wekker en J. C. van Staden. Johanna, d. van A. J. de Koning en E. G. Lagerwelj; Maria. d. van W. Zitman en M. van Atten; Maria Christina, d. van W. Hogervorst en B A. van der Burg: Wouter Albertus. z. van A. Philippo en L. J Kramer; Maria Jacoba. d. van P. Arnoldus en M. Ob- dam; Cornells, z. van J. N. Hennipman en H. Hollander; Jozef Jan. z. van J. Blansjaar en A. C. Stijger; Henrica Jo hanna. d. van J. C. Bloemzaad cn J. Lamers. GETROUWD: F. J. C. B. BekooiJ. wednr. en R. Roos, gesch. OVERLEDEN: J. A. Dane, dr., 5 maanden: C. van der Zwaan, man, 74 Jaar; M H C. Waaljer. z., 10 dagen; M. Heijmans, hulsvr, van L Tegelaar, 61 Jaar; P. de Ruyter, wed. van C. de Geus, 73 Ja^r; W. F. van Renswoude. dr.. 44 Jaar; C. Laterveer, wednr 80 Jaar; D J. N. Verboog, man, 65 Jaar; W. G Wafstra. man. 79 Jaar; J Weiman, hulsvr. van J. P. Willems, 60 J. De Russen aanwezig De Amerikaanse afgevaardigde, dr Philip Jessup, heeft in de Veiligheids- 1 raad verklaard, dat de Ver. Staten j bereid zyn de kwestic-Duitsland op een vergadering van de raad van mi- i nisters van Buitenlandse Zaken te bespreken zodra de „blokkade" van Berlijn wordt opgeheven. i De afgevaardigden van de Sovjet- Unie cn de Oekraïne namen als ge woon hun plaatsen aan de confercn- tietafcl in. Jessup zette in een lange rede het Amerikaanse standpunt uiteen. Hij ver- klaarde te hopen, dat de Veiligheids raad kon helpen bij 't verwijderen van de bedreiging van de vrede. Geen en- kele gebeurtenis had op dat punt het Amerikaanse standpunt gewijzigd. De bedreiging van de vrede bleef bestaan, j omdat de Sovjet-blcfekade van Berlijn neg niet was opgeheven. Het feit dat de kwestie voor de Vei ligheidsraad kwam onder hoofdstuk VII van het Handvest (betrekking hebbend op bedreiging van de vrede en daden van agressie) betekende niet. dat de Raad geen middelen tot het bereiken van een vreedzame regeling kon ge bruiken, die in een ander deel van het Handvest werden genoemd. Jessup herinnerde er aan, dat de drie regeringen zich volledig het recht voorbehouden de maatregelen te tref fen, die nodig kunnen zijn om haar positie in Berlijn te handhaven. „De daden van de Sovjet-regering, die op onwettige wijze en onder bedreiging met geweld de toegang van de drie Westelijke mogendheden tot Berlijn be lemmert. vormen een bedreiging van de wede. De gehele wereld weet, dat dit waar is." Gedurende een deel van de tijd dat Jessup sprak, zat Wysjinsky een krant te lezen. Jessup vervolgde: „De Sovjet-Unie mag beweren dat zij niet begrijpt, waar om zij beschuldigd wordt van bedrei ging met of gebruik van geweld tegen de V.S., Engeland en Frankrijk, doch haar houding treft in de eerste plaats rechtstreeks en opzettelijk de burgers van Berlijn, voor wier welzijn de drie Westelijke bezettende mogendheden verantwoordelijk zijn." Het Russische aanbod om de gehele stad te voeden was ,.zo ingekleed dat het voor de bewoners van de Weste lijke sectoren practisch onmogelijk was het te aanvaarden, ook al zouden zU wensen zic-h op die wijze aan hét Sov jet-bestuur te onderwerpen." Het feit dat de luchtbrug de Ber- lijnse bevolking voor veel ontbering had gespaard, betekende niet, dat de be dreiging van de vrede was weggenomen. „Toen de blokkade door de luchtbrug mislukte", aldus dr Jessup, „nam de Sovjet-regering haar toevlucht tot het opzetten van het publiek tegen het ge meentebestuur van Berlijn, dat niet communistisch is, omdat het door mid del van vrije verkiezingen is gevormd". Dr Jessup ging vervolgens de geschie denis na van de besprekingen tussen de „grote drie", die hebben geleid tot de ve.tiging van het vierledige bestuur van Berlijn. Hij haalde een brief van president Truman aan Stalin aan, ge schreven in Juni 1945, waarin de Ver. Staten aanboden hun troepen terug t? trekken uit hrt gebied dat de Sovjet zone zou worden, zodra de vrije toegang van de Wssleiyke mogendheden vot Berlijn zou zijn geregeld. Premier Sta lin had dit plan aanvaard. „Zelfs in het Russisch betekent vrije toegang geen blokkade", aldus dr Jessup Jessup haalde oefc een verklaring aan van maarschalk Zjoekof, de eerste mi litaire Sovjet-rouv-ïmeur in Duitsiand, waarin deze het recht van de Wes telijke mogendheden op 't georu'k ".ia de autoweg van Berlijn naai- Helmstedt en van de spoorwegen, erkent. Hieruit bleek duidelijk, dat Berlijn geen deel van de Sovjet-zone was, doch een in ternationale enclave. De regering van de Ver. Staten ont kende met nadruk, dat zij haar rechten op Berlijn had verspeeld. Halverwege de rede van Jessup nam Wysjinsky zijn koptelefoon af. Hij leun de" achterover in zijn stoel en keek ver veeld. De Amerikaanse afgevaardigde gaf vervolgens een overzicht van de door de Sovjets genomen maatregelen, die tot de blokkade van de stad hebben gek leid. Hij voegde hieraan toe, dat de in voering van de Westerse mark te Ber lijn slechts een defensieve maatregel was tegen het Russische voornemen de Oostelijke mark in de stad in te voeren. De Sovjets hadden erkend, dat de blokkade niet het gevolg was van „technische moeilijkheden", doch een represaillemaatregel vormde tegen de geallieerde administratieve hervormin gen in West-Duitsland. Dr Jessup zei dat wegneming van de dwangmaatregelen de deur zou openen voor de bespreking van de Duitse kwes tie als geheel. Nadat Jessup zijn rede, die meer dan een uur duurde, had beëindigd, werd de vergadering tot vanmiddag 3 uur geschorst. PRINSES WILHELMINA ZAL KUNSTENAARSCONGRES BEZOEKEN. H.KH. Prinses Wilhelmina zal as. Zaterdag de opening en een deel van het door de Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars georganiseerde kunstenaarscongres te Arnhem bijwonen. VREES VOOR MOSKOU! De Britse minister van Staat, Hector MoNeil, heeft in de politieke commis sie van de V.N. tijdens het voortgezette debat over de contróle op de atoom energie gezegd, dat Engeland en de Ver. Staten zich niet bereid zouden ver klaren gegevens over de atoombom te verstrekken of de bestaande voorraden te vernietigen „omdat wij allen de Sov jet-Unie vrezen". Er reden vandaag geen taxi's in Parijs als gevolg van het gisteravond genomen besluit van de bond van taxi chauffeurs, aangesloten bij de C.G.T. het werk neer te leggen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 6 October. De handel was heden tot een {ninimum ingekrompen. Van een bepaalde stem ming kon niet worden gesproken. De stemming voor Koninklijken was goed prijshoudend en bij een openings- prijs van 339 klom de koers geleidelijk aan naar boven tot 341, waarna vrijwel geen mutatie meer voorkwam. Unile vers werden een paar punten lager in gezet op 282, onder invloed van 't aan bod van slechts 'n paar stukken, waar na gehandeld werd tegen 283 3/4. De Philipsaandelen werden afgedaan tegen 242 en naderhand tegen 243V^, overi gens waren de industrieaandelen wei nig of niet veranderd. De scheepvaart- nlirkt was stil. In de meeste gevallen (women de koersen per saldo iets lager te liggen. Aandelen Maatschappij Ne derland waren echter wat hoger. De affaire in cultuurfondsen was onbete kenend. HVA's werden verhandeld te gen 256 a 258. Amsterdam Rubber gol den 165 166. Van de Tabakken bewo gen Deli-Mij. zich tussen 154»,6 en 155 3/4. De bankaandelen, waren ver deeld. Ned. Staatspapieren waren niet noemenswaardig veranderd. De conver sielening 1947 was 97 13/16. De Amerikaanse markt lag verlaten. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ALDABI, Buenos AiresRotterdam, 5/10 van Santos; ABBEKERK, Rotterdam Sydney. 5/10 te Port Soedan; ETREMA (T), CuracaoHaifa, pass. 5/10 Kaap Bonn; GALILEA, 5/10 van Havre naar Dakar; GROOTE BEER. BataviaAmster dam, pass. 5/10 Perlm; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, AmsterdamBatavia, gass. 5/10 Shadwan Eiland (Rode Zee); EILEHAVEN, 5/10 van Newport Mon te Freetown; KLIPFONTEIN, 6/10 van Dur ban te East Londen; LEOPOLDSKERK, KaapstadAmsterdam, 6/10 te Tenerlffe; MADOERA, MacassarAmsterdam, 6/10 van Sabang; MARIEKERK, Rotterdam Japan. 5/10 te Aden; MARKEN. 4/10 van Batavia naar New York; MURENA (T), 5/10 van Pladjoe naar Singapore; MELAM- PUS, New YorkBallk Papan, 6/10 te Alexandrlë; NIGERSTROOM. 6/10 van Novoredondo naar Porto Amboln; ORANJE. BataviaAmsterdam, pass. 5/10 Mlnlcoy: OVERIJSSEL, 5/10 van Kaapstad te Port Elisabeth; OVULA (T), 5/10 van Mlrl te Pladjoe: SALLAND. Buenos AiresAmster dam, 5/10 te Paranagua; SIBAJAK, Java- Rotterdam, pass. 5/10 20 uur Gibraltar, wordt 9/10 22 uur aan de Hoek van Holland verwacht; SLAMAT, Rotterdam Java, 5/10 18 uur van Genua; SOMMELS- DIJK. New YorkJava, 6/10 te Belawan; SWARTENHONDT, 6/10 van Menado naar Gorontalo; STREEFKERK, MadrasRot terdam. pass. 5/10 Kaap St. Vincent; TABIAN, BataviaAmsterdam, pass. .6/10 Kaap Bon; TABINTA, AmsterdamKaap stad. pass. 5/10 Flnlsterre; VOLENDAM. RotterdamBuenos Aires. 5/10 te Bre- mershaven; WATERMAN. Rotterdam— Batavia, pass. 5/10 de Evenaar; WELTE VREDEN. 5/10 van Belawan te Batavia. Kostenbesparing en groter bedrijfszekerheid De tulpen, die tot dusverre in het vroege voorjaar, nog voordat de kleu renpracht der bollenvelden is ontwaakt, aan de markt kwamen, werden steeds getrokken in verwarmde kassen, vol gens een kostbaar en niet steeds be- drijfszeker systeem. In het vroege na jaar werden de bollen in de langzamer hand bekende trekklsten geplaatst en bewaard onder een constante tempe ratuur van ongeveer 9 graden Celsius, om dan van omstreeks de jaarswisseling af in de tot een temperatuur van om streeks 22 graden Celsius verwarmde gewone kassen aan het zonlicht te wor- der/ blootgesteld. Tussen een halve en een hele maand nadien hebben de tul pen dan haar groeiproces doorlopen en begint de bloei. Een goed resultaat wordt echter slechts verkregen, wan neer tijdens dit proces aan twee voor waarden een constante juiste tem peratuur en voldoende hoeveelheid zon licht kan worden voldaan. Talrijk waren tot dusverre de mislukkingen ten gevolge van de onmogelijkheid (vooral in strenge winters) om deze voorwaarden na te leven. De construc tie van de kassen veroorzaakte boven dien een uiterst hoog brandstoffenver- bruik. Het uit warmte-economisch oog punt grote nadeel van de glasconstruc tie moest men echter aanvaarden om dat voldoende licht een absolute nood zakelijkheid is voor de groei. De heer R. van der Veen beschrijft !hans in Philips Technisch Tijd- scJirift de resultaten van in sa menwerking met het Philips Labo ratorium genomen proeven met kunstvcrlichting der trekkassen, die in staat blijkt het zonlicht volledig te vervangen en daarmede de mogelijk heden schept tot een zo gunstig mo gelijk, regelbare belichting en een teeltruimteconstructie, die warmte verlies tot een minimum beperkt en dus de verwarmingskosten aanzienlijk doet dalen. De jongste proeven op dit gebied wer den in :U46 begonnen in Bovenkarspel door Roodenburg, Van Geel en Schout- sen. Een gladiolendroogschuur werd met houtvezelplaten geïsoleerd tegen warmteverlies en geheel van daglicht afgesloten. Per vierkantemeter door kunstlicht (gloeilampen) te bestralen oppervlakte trekbakken werd 90 Watt geïnstalleerd. De ontwikkeling van de eerste trek. die verricht werd met Kre- lages Triumph, verliep buitengewoon goed. Op 18 Dec. werden de trekkisten met bollen in de schuur geplaatst, en reeds 17 dlgen later begon de bloei Ter vergelijking werd tezelfdertijd een partij bollen van dezelfde afkomst op dt gewone manier in een kas getrokken De kwaliteit van de tulpen uit Je kunst verlichting was ontegenzeggelijk beter en bovendien was het aantal achter blijvers daaronder veel geringer, r.J. 4 .cgen normaal 1015 Opmerkelijk wa<- de grote stengellengte, die voldoen de stevigheid bevat. Op 16 Jan. werd de veel langzamer groeiende soort Bartigon in de verlichte schuur gebracht. Ook daarvan werden de bloemen beter dan die welke in de kas getrokken waren. Nadien werden nog diverse proeven ge nomen met variërende belichtingsduur, andere lichtsamenstelling etc. Bij con- tmu-belichting bleek het gewas welis waar opvallend goed te worden, doch te weelderig van blad voor het gebruik ■■o de behandeling na de teelt. De bloei had enige dagen eerder plaats dan bij een verlichting van 9 uur per etmaal, hetgeen het juiste gemiddelde bleek te zijn. Ook bij het gebruik van fluores centielampen waren de resultaten goed, doch de ontwikkeling nam meer tijd ln beslag. Het is nodig nog een nader onderzoek in te stellen naar de optimale duur, intensiteit en kleur van de verlichting. Zodra dit verricht is, zal men verschil lende variëteiten op verschillende ma nieren kunnen behandelen, naar ge lang van de eigenschappen die men wil bevorderen. Experimenten in die rich ting worden voortgezet bij de mechani- satie-commissie voor de tuinbouw ln Noord-Holland en in het Phllipslabora- torium te Eindhoven. De beslissing of de kunstllcht-trek- methode ln de toekomst algemeen toepassing zal vinden hangt in sterke mate af van het antwoord op de vraag, of de kosten daarbij hoger of lager zijn dan bij de gebruikelijke ma nier. Bü genoemde proefnemingen is daarnaar een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Het bleek dat per dag per vierkante meter trekkist werd uitge geven in totaal f. 0.044, tegenover f. 0.104 per dag per vierkante meter in een met olie gestookte trekkas en f. 0.051 in met vaste brandstoffen ge stookte trekkassen volgens het vroe gere treksysteem. Daarbij moetin aanmerking worden genomen, dat deze uitkomsten betrekking hebben op de zachte winter 1947/1948. In een strenge winter zijn de verwarmings kosten van trekkassen hoger, terwijl de exploitatiekosten van de geïsoleer de schuur door het veel geringere warmteverlies bijna gelijk blijven. Behalve de besparing van de brand stoffen rekening, vooral in de Jaren met strenge winters, is bij het gebruik van kunstlicht ook nog van belang, dat de trek van de tulpen bedrijfszekerder is en dat in vele gevallen het bouwen en onderhouden van speciale trekkassen vervalt, omdat dan een deel van be staande schuurruimten gebruikt kan worden. Behalve ln Nederland bestaat ook in verscheidene andere landen veel be langstelling voor deze in ontwikkeling zijnde nieuwe trekmethode.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3