Kwartet in een flat Wat er in Indonesië gebeurt Sportspiimters Een praatje over Leiden's finanticn Kerkelijk Leven Officiële publicatie EN DE OPSTAND IN MIEP GELOOFT, Radio-programma DINSDAG 5 OCTOBER Voorlopig geen vier ministers-conferentie De Ver. Staten. Brittannië en Frank rijk zullen onmiddellijk toestemmen in «en nieuwe conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken over Duits land, mits de Russen de Berlijnse blok kade onvoorwaardelijk zouden opheffen. Aldus verneemt United Press van be voegde zijde. Bestudering van atoomenergie 5 TON URANIUMERTS VOOR BRUSSELSE UNIVERSITEIT. (Van onze correspondent te Brussel). De Vrije Universiteit van Brussel, die de professoren Picard en Cosins gelegen heid gaf hun stratosfeerstudies en on derzee-expedities uit te werken, wil thans op grotere schaal de atoom-ener gie bestuderen. Speciale opslagplaatsen zijn ingericht om de 5 ton uraniumerts, welke eerlang uit de Kongo zullen worden ingevoerd, te bergen. De Belgische maatschappijen, die deze ertsen in de Kongo ontginnen, verenigd in de „Union minère" du Haut-Katan- ga" stellen deze vijf ton ruwe uranium kosteloos ter beschikking van de uni versiteit, maar behouden zich het recht voor deze grondstof na de verwerking of na de proefnemingen, terug te vor deren. Speciale voorzorgsmaatregelen schij nen vanwege de politie of staatsveilig heidsdiensten niet getroffen te worden om de ertsen te beschermen en te ont trekken aan de nieuwsgierigheid van ongewenste gasten. Deze wetenschappe lijke proefnemingen nouden trouwens niet in het minst verband met de atoomonderzoUiirigen voor militaire doeleinden, zoals die in cte Verenigde Staten en Engeland gesrliieden. De West-Europese Unie FUNCTIONARISSEN BENOEMD. Te Londen is officieel medegedeeld, dat veldmaarschalk Montgomery be noemd is tot voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van de perma nente verdedigingsraad der West-Euro pese Unie. Generaal Jean de Lattre de Tassigny (Frankrijk) is benoemd tot opperbevel hebber van de landstrijdkrachten in West-Europa. luchtmaarschalk sir James Robb (Gr. Brittannië) tot opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten, vice-admiraal Robert Jaujard (Frank rijk) tot vlagofficier als vloot-vertegen- woordiger. Verder is medegedeeld, dat de sta ven van de miltiaire voorzitter en de opperbevelhebbers hooggeplaatste of ficieren uit Nederland, België en Luxemburg zullen omvatten. Deze officieren zullen tot taak hebben de problemen van tactiek en techniek der verdediging van West-Europa te bestuderen. De benoemingen van de voorzitter van het comité en de opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten zijn, .naar ver luidt, goedgekeurd door de vergadering van de ministers van defensie van Gr._ Brittannië, Frankrijk en de Benelux- landen. Generaal de Lattre de Tassigny is 59 jaar oud en ontving zijn opleiding op de Franse militaire school te Saint Cyr. Hij diende in de eerste wereldoorlog, daarna in Marokko en werd als luite nant-generaal verbonden aan de staf van generaal Weygand, toenmaals op perbevelhebber van het Franse leger. In 1943 vluchtte hij naar Londen. Luchtmaarschalk sir James Robb be kleedde in de laatste oorlog een com mandopost bij de R.A.F. In Noord-West- Afrika, was plaatsvervangend lucht- stafchef bij het hoofdkwartier van de geallieerde expeditiemacht in 1944 en werd in 1948 vice-stafchef van de Britse luchtmacht. Vice-admiraal Robert Jau.iard Is 52 jaar oud. Hij nam deel aan de invasie- oneraties in Normandië en later in Z.- Fvankriik. Na de oorlog werd hij vice- stefchef van de vloot. In 1946 werd hij wee-admiraal. Zijn vlaggeschip is het slagschip „Richelieu". De positie der Nederlandse Zuivelbereiding WAAROM KLACHTEN OVER ONZE BOTER? Dr ir P. N. Boekei, directeur van het Zuivelwezen, sprak voor Hilversum I over .De positie van de Nederlandse Zuivelbereiding". Daarin wees hij er o.a, op, dat het zuivel-kwaliteitscontróle-bureau sedert kort een verplichte keuring ingevoerd heeft van alle uit te voeren kaas. Ten aanzien van de kaasbereiding zeide spr., dat de volvette kaasberei ding op de boerderij zich nog steeds niet ten volle hersteld heeft. Gevreesd moet worden, dat de vooroorlogse om vang niet meer bereikt zal worden. Daar de tekorten aan consumptiemelk althans deels een blijvend karakter dreigen aan te nemen, wordt thans in de aan het consumptiemelkgebied gren zende kaasdistricten minder melk ver- kaasd. Hetzelfde geldt voor de bedreiging van de Edammer 40+ kaas, waarvan de productie eveneens sterk is vermin derd. Over de klachten inzake de kwaliteit van onze boter, in het bijzonder de koclhuisboter, kan vastgesteld worden, dat als gevolg van de distributie- maatregelen de tijd, gelegen tussen de momenten van bereiding en van consumptie, aanmerkelijk is verlengd. Verder laten de omstandigheden, w.o. de boter op deze weg bij vervoer en bewaring verkeert, dikwijls te wensen over. Waarschijnlijk is ook het onge woon zachte weer in de vorige win ter, van invloed geweest. Bij klachten over naar België geëxporteerde koel- huisboter hebben waarschijnlijk de zelfde omstandigheden een rol ge speeld. De melkproductie was In tegenstel ling met verleden jaar, toen de droogte parten speelde, boven verwachting, hetgeen ook de export ten goede is ge komen. OORLOGSSCHADE IN ROTTERDAM. 6000 bedrijfspanden verwoest. Volgens het eerste deel van een rap port over de .verliezen, tijdens de oorlog geleden door het bedrijfsleven in Rot terdam, dat thans is verschenen, zijn in genoemde havenstad 6406 bedrijfs panden door verwoesting verloren ge gaan en werden 6406 bedrijfspanden onteigend. In gehele panden uitgedrukt, betrof dit 2967 winkels, 456 café's, 46 hotels, 415 kantoren, 169 ateliers, 922 fabrieken, 1601 pakhuizen, 138 garages, 40 zalen, 6 ziekenhuizen, 7 scholen en een badinrichting. Het totaal aantal straten, dat geheel of gedeeltelijk werd verwoest, bedroeg 454. NIEUWE PARTIJ TE DJOKJA. Te Djokja is 'n nieuwe partij, „Moer- ba". iProletari3atspartij) opgericht, die ontstaan is uit de GR (Revolutlonnaire Volksbeweging). Zij bestaat uit een twaalftal kleinere politieke partijen- Leiders van de GR besloten tot op richting dezer partij, die anti-fascis tisch, anti-imperialistisch en anti-ka pitalistisch is. TWEE POLITIE-AGENTEN VERMOORD. Drie poiitie-agenten, die in de om geving van Batang nabij Pekalongan patrouille liepen, zijn in een hinder laag gevallen. Een hunner ontsnapte; de twee anderen werden vermoord, INDRUK VAN GENERAAL SPOOR: „Toestand op Oost-Java vrjj goed." In 'n onderhoud met een correspon dent van Aneta verklaarde generaal Spoor, die op het ogenblik te Soerabaja vertoeft, dat de toestand op Oost-Ja.va vrij good kan worden genoemd. Er valt geen opzienbarende toeneming van in filtratie door Republikeinse benden waar te nemen. Op Madoera is de mi litaire situatie goed. De geest onder de militairen is ondanks het opschorten der demobilisatie, uitstekend gebleven. De militairen hebben begrepen, dat de ernstige toestand dit uitstel wettigt, aldus generaal Spoor. Bevordering van de handel Na vijf uur debat heeft de handels conferentie der V.N. te Genève met 10 stemmen vóór en 6 onthoudingen be sloten, dat de economische commissie voor Europa een speciale commissie zal instellen voor de bevordering van han del en economische samenwerking tus sen alle landen van Europa. De Sovjet-Unie en vijf andere Oost- Europese staten onthielden zich van stemmen, omdat deze resolutie naar hun mening niet voldoende nadruk legt op de noodzakelijkheid, de industrieën van door de oorlog geteisterde landen van Europa te ontwikkelen. Men verwaoht echter, dat de landen van Oost-Europa mede zullen werken aan de nieuwe handelscommissie, die vermoedelijk in December gevormd zal worden. Een Sovjet-resolutie tegen 't Marshall plan werd afgewezen. DE GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN TE BERLIJN. Dr Friedensburg, waarnemend bur gemeester van Berlijn, heefb- verklaard, dat de gemeenteraadsverkiezingen niet op dé^ vastgestelde datum van 14 No vember zullen worden gehouden omdat de Russische autoriteiten alle voorbe reidingen in hun sector hadden verbo den, Of de verkiezingen later in de drie Westelijke sectoren alleen zouden worden gehouden, moest door de ge meenteraad beslist worden. Instelling Commissie Politiewetgeving De ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken hebben een comn>is- sie ingesteld, welke tot taak heeft bin nen 3 maanden aan de hand van de ontwerpen (politiewetgeving met daarbij behorende Koninklijke besluiten na te gaan of hierin voldoende is gewaar borgd, dat: le. het politie-apparaat ten bate van de rechtspleging ter beschikking sta van de organen der justitie; 2e. het po litic-apparaat voor de handhaving van het gezag en van de openbare orde en veiligheid ter beschikking sta van de centrale overheid, de burgemeesters en zo nodig de commissarissen der Konin gin; 3e. de taak en bevoegdheden van de Koninklijke Marechaussee naar be horen zijn geregeld en dat de door dit wapen te verlenen bijstand aan het po- litie-apparaat op doeltreffende wijze kan geschieden; 4e. indien de politie ontoereikend is, andere militairen op doeltreffende wijze bijstand kunnen verlenen aan het politie-apparaat. Tot voorzitter van de commissie is benoemd prof. mr G, E. Langemeyer, advocaat-generaal bij de Hoge Raad, advocaat-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie. VERGADERING NAT. CHR. OFFICIEREN VERENIGING. De Nationale Christen Officieren Ver eniging kwam te Utrecht in hotel Pays Bas in algemene vergadering bijeen o.l.v. generaal majoor bd L. A, Duymaer van Twist, die de wervingsactie besprak. Deze is ingesteld met het oog op het 50-jarig bestaan van de vereniging, het welk in September 1950 zal worden her dacht, De aftr, hoofdbestuursleden Th. Ziedes des Plantes en ds A. T. W. de Kluis, werden herkozen. De adjudant- generaal Koninklijke Landmacht, ge- neraal-majoor mr W. J. v. Dijk, sprak over het Amerikaanse bevorderings systeem voor officieren. Aan alle offi cieren wordt gelijke kans voor alle ran gen verzekerd, voorzover hun opleiding dit. niet voor bepaalde rangen onmo gelijk maakt. Hij gaf te kennen, dat het Amerikaanse systeem niet in zijn geheel in Nederland zou kunnen wor den toegepast, maar zeker elementen heeft die ook voor ons land nuttig zou den kunnen zijn. COMMISSARIAAT VOOR SURINAAMSE ZAKEN IN DEN HAAG Gouverneur Huenöer heeft in een schrijven aan de Staten van Suriname medegedeeld, dat thans gevolg zal wor den gegeven aan het voornemen, om in Nederland een commissariaat voor Surinaamse zaken te vestigen. Dr H. de Vries, heeft zijn benoeming tot hoofd van dit commissariaat, dat in 1949 in werking zal treden, aanvaard. Coördinatie der vijf Westelijke legers Onze Brusselse correspondent telefo neerde hedenmorgen: De Belgische minister van Defensie, kolonel De Fraiieur, heeft aan enkele journalisten een uitleg verstrekt over de militaire besprekingen der vijf Wes terse landen. Hij verklaarde o.m. dat de Belgen vliegtuigmotoren gaan bou wen voor de verenigde luchtvloten van d? vijf, en dat bestellingen van unifor men en dergelijke voor de vijf land legers aan dc Belgische textielindustrie zouden worden gegeven. Dit past in het kader van de beslis singen van het permanente militaire c\ymité om alle kwesties van productie van materieel voor de legers te coördi neren. De nationale industrieën van de vijf landen zullen, elk naar hun vermogen en specialiteiten, zoveel' mogelijk moe ten bijdragen tot de totale bevoorrading van de Westelijke legers. Zelfs is het mogelijk, dat hun zal worden gevraagd fabricages te beginnen, die zij voordien nooit hadden gekend. Slechts wanneer al deze moeilijkheden uitgeput zijn, zal een gemeenschappelijk beroep worden gedaan op andere leveranciers van oor logsmateriaal. Dit plan kan dus worden beschouwd als een soort Marshall-plan op militair gebied. Alleen zijn de financiële rege lingen, die uit de leveranties wederzijds voortvloeien, nog in studie. Berlijn in de Veiligheidsraad Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenmorgen: Zelden zagen wij zich zoveel mensen om een er.kele man verdringen als gis- terfen fotografen om de heer Wysjins- ky, die temidden van de opvallend jon ge gezichten van de delegatieleden op het podium van het Palais Chaillot po gingen deed zijn gelaat in een welwil lende plooi te trekken. Het resultaat was gering. Even gering was het re sultaat van de discussie, die daarna gedurende drie en een half uur over het brandende Berlijnse vraagstuk volgde. De Amerikanen geven in toenemende mate blijk van energie en vastberaden heid en schijnen met alle geweld een veroordeling van Ruslands houding uit te willen lekken. Doch Evatt, de voorzitter van de as semblee, heeft pas in een persconferen tie verklaard, dat op juridische over wegingen de kwestie-Berlijn geen en kele kans maakt in de assemblee voor het forum van 58 landen te worden behandeld. Gegeven deze omstandighe den hoort men in c(e wandelgangen thans spreken over de mogelijkhed om een bemiddelaar aan te wijzen, voor welke functie de Australiër Evatt in aanmerking zou komen. Anderen me nen dat een Uno-commissie een kans zou maken met een monetair accoord voor Berlijn, China en Columbia, belde momenteel leden van de Veiligheidsraad, wordt tenslotte liet voornemen toegeschreven de partijen tot elkaar te willen bren gen door middel van het verzoek tot Rusland om de blokkade tijdelijk op te schorten. Het is intussen zeker, dat het presti ge van de Veiligheidsraad bij een ge detailleerd debat over Berlijn niets te winnen heeft en dat de kwestie er niet door verhelderd wordt. Ook Berlijn, al dus luidt de voorlopige conclusie, dreigt vast te lopen in het drijfzand van pro cedure-kwesties. Nederlandse Elftalclub gaat weer oefenen 12 OCTOBER OP VUC-TERREIN. De Sportkroniek meldt, dat de Neder landse Elftalclub haar wekelijkse training voor het komende interland seizoen op Dinsdagavond 12 October a.s. op het VUC-veld zal hervatten. Er zal geoefend worden door de vol gende-spelers: Kraak (Stormvogels), Landman (Nep- tunus), Schijvena-ar (EDO), Everse (Neptunus), Albers (Vitesse), De Vroet (.Feijenoord), Terlouw (DCV), Möring (Enschedé), Koers (.Xerxes), Stoffelen lAjaxi, Temming (DOS), Wilkes (Xer xes), Clavan (ADO), Schaap ('t Gooi) en C. v. d. Tuyn (Hermes DVS). In Eindhoven zal met ingang van 13 October getraind worden door Van Bun (MW), De Munck (Sitt. Boys), Krijgh (BW), Appel (Sittard) en Rij vers (NAC). Deze spelers komen in aanmerking voor de semi-interlandwed- strijd LuxemburgZuid-Nederland op 24 October te Luxemburg. Abe Lenstra (Heerenveen) en Roo senburg (Sneek) zullen in het Noorden trainen. Zij komen in aanmerking voor de semi-interlandwedstrijd Denemar ken B—Noord-Nederland, op 30 Octo ber te Odense. Na deze beide semi-interlandwedstrij- den zal de K.C. deze lijst herzien en eventueel nieuwe spelers toevoegen, of anderen niet moer uitnodigen. Behalve de bovengenoemde ontmoe tingen zal ook de jaarlijkse wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker Bondselftal—Rotterdams Elftal (Zon- Op Zondag 17 October a.s. orga niseert de RKAV „De Bataven" de jaarlijkse Leidse Singelloop. De hoofdpartij van de morgen avond in Brussel te houden bokswed strijden Is de strijd tussen Luc v. Dam en de oud-kampioen van Italië, Manca. De 22-jarige weltergewicht Kia Dinamita uit San Domingo, die in een wedstrijd te Chicago k.o. ging, overleed 5 uur later in het ziekenhuis. Jan Remle uit Breda maakte gis teravond te Rotterdam een keurig de buut in de profklasse, door de Hage naar Snijders in een levendige partij ruim op punten te slaan. De wedstrijd Job RoosJan Nicolaas, eindigde on beslist. dag 13 Nov. in Rotterdam) gelden in het kader van de oefencampagne voor het officiële interlandseizoen. LEIDSE BILJARTBOND. Uitslagen Amstel-beker: Demi-finale: Carambole 2—De Hoek 80. Uitslagen Z.HB.-beker: 3de ronde: T.O.G. 1—T.O.G. 2 3—5; Spijkerbak 2— 't Zuid 6—2. TAFELTENNIS „Sleutels" Dames Tournooi De re sultaten van het Zondag door de Sleu tels georganiseerde tafeltennistourncoi voor dames luiden: le en 2e klasse. 1. J. Kortekaas; 2. E. Filbry. 3e klasse: 1. D. Brouwer; 2. A. den Burger. 4e klasse: 1. D. Rickel- niann; 2. H. Heuzen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ga meren. Loklp en Montfoort T. Doornenbal te Oene. Benoemd tot- pred. by de Prot. kerk in Ned. Indlé J. C. v. Veen te Lichtenvoorde. Geref. Kerken Beroepen te Baren- drecht (vac, J. Oosterveen) J, van Har- melen te Garijp; te Hellendoom H. van Minnen te Ouaeliorne. Bedankt voor Doornspijk D. J. Coumou te Heinenoord; voor Drachten (vac. B. Slingenberg) N. Ros te Sleeuwyk; voor IJmulden W, Schouten te Zullen. Aangenomen naar Apeldoorn (5e pred.- pl.j J F. Colenbrander te Ommen; naar Winterswijk (vac H. de Wit) J. E. Hen driks te Westbroek. Gematigd optimisme Ontvingen de gemeenten tot dusverre uit het algemeen gemeentefonds van liet Rijk 8 pCt uit de belastingopbrengst, tengevolge van de meevallers in dit op zicht, is. gelijk door ons gemeld, over 1948 nog 10 pCt toegezegd en voor 1949 waar schijnlijk zelfs 20 pCt. We hebben ons in verband hiermee gewend tot onze wethouder van flnan- tién, de heer D. v. d. Kwaak, en hem gevraagd, welke gevolgen dit voor onze gemeente met zich zou brengen en, wel willend als steeds, heeft deze onze nieuwsgierigheid in deze bevredigd. De 10 pCt voor 1948 zal Leiden slechts heel weinig voordeel opleveren, want de regering had eenvoudig per circulaire diverse maatregelen bekend gemaakt, die veel geld kosten aan de gemeente. Zo b.v. de 2Vz pCt vermindering in de pensioenbijdrage en voorts de komende nieuwe salarisregeling voor het gemeen- tepersoneel, die 18 October a.s. in de raad zal worden behandeld. Dit zal een kleine 4 ton kosten! Reeds waren dienaangaande bespre kingen ter departemente gevoerd, want de wethouder wilde terecht tevoren we ten, waaraan Lelden toe is! Het Rijk zal nu voor een deel bijdra gen in kosten, die het zelf veroorzaakt. 2 ton zal door de gemeente worden gedragen, dus viel er nog 2 ton te dek ken. Daar voor 1948 de belastingen wa ren geraamd op f. 1-920.918 bedraagt 10 pCt ruim f. 192.000. Het tekort op de begroting 1948 is op f. 860.000 geraamd. Misschien zou een bijzondere bijdrage dit dekken f,225.000 was daarbij uitgetrokken voor salaris herzieningen. Na vaststelling der begroting volgde de reeds genoemde 2% pCt verminde ring der pensioenaftrek en de in vak kringen als knik-verhoging aangemerk te regeling. Dit laatste omvat de tweede 5 pCt verhoging voor salarissen boven f.3000, die geen verhoging hebben ge had, die thans is toeeestaan. Deze pos ten vragen een f 175.000. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Lelden brengt ter kennis, dat op Woensdag 13 October a.s. te 14 uur 30 aan het Bureau van de Ge neeskundige Dienst, Mare 13a, gelegenheid is tot kosteloze Inenting tegen pokken. Trouwboekje meebrengen. Leiden. 5 October 1948. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 32) Vanavond niet, Larry, Ik ben vol komen afgedraaid en ik verlang maar naar één ding, dat is mijn bed. Ik zie je wel weer. Natuurlyk, maar wanneer? Mor gen? Ik weet het niet zeker. Misschien wel. Zal ik je opbellen? Als dat niet bezwaarlijk voor Je is, antwoordde hij op sarcastische toon. Goedennaoht dan en slaap lekker. Ze liep de stoeptreden op met op geheven hoofd en luchtige tred. Toen ze de sleutel in het slot, state, hoorde ze de Bentley met veel lawaai weg rijden. Zelfs de motor leek uit zijn hu meur en nijdig te zijnDoodstil sloot ze de voordeur achter zich en sloop naar haar slaapkamer. De volgende morgen was ze te laat aan de lunch met Max Dereham onder hét voorwendsel van hevige hoofdpijn, en toen hij haar vroeg, wat haar be slissing was, zei ze kalm en zonder enige emotie in haar stem: „Ik ben er blij om, dat Jacfc Lawrence het idee van een liederen-zangeres goedkeurt. Ik zal me aan je zorgen toevertrouwen, Max, en maak jij alles maar in orde. Je zult er werkelijk geen spijt van hebben, zei Max vol enthousiasme. Nee, dacht ze, ze zou er waarschijn lijk wel geen spijt van hebben. Als het lege gevoel, dat ze nu van binnen had, voort zou blijven bestaan, zou ze wel licht nooit meer spijt of wat voor an dere emotie ook kunnen voelen.... HOOFDSTUK VII. Na een lange, drukke werkdag, trok Ginette haar zware tweed sportjasaan, bond een donkerrode wollen sjaal om haar hoofd en verliet Monsieur Henri's zaak om zich in de koude schemering op straat te begeven. De meeste win kels op de High Street waren al dicht, maar uit een enkele zaak straalde nog licht naar buiten. Ze hield stil voor de étalage van een antiekzaakje en 'reek vol verlangen naar een wit met groen- jade olifantje, dat ze wilde hebben voor haar kamer. Ze had de eerste keer, dat haar oog er opgevallen was, de prijs gevraagd en ze trachtte nu moedig langs deze verleiding heen te komen en door te lopen. Voetgangers liepen haas tig langs haar heen in de onaangena me gure wind, kennelijk maar èèn doel hebbend, namelijk zo speodig mogelijk thuis te komen bij de warme kachel. Ginette echter, hoewel wetend dat thuis warmte en een goedverzorgde maaltijd op haar wachtten, richtte haar schreden naar de zeekant. Ze had haar kraag hoog opgezet en haar handen diep in de grote mantelzakken gesto ken. Al dagenlang was ze rusteloos, uit haar evenwicht geslagen en vagelijk bezorgd over de diverse familieleden. In de nacht lag ze vaak wakker. Een lange wandeling in de ijskoude zee lucht, dacht ze, zou haar goed moe ma ken en misschien zou ze dan vannacht zonder moeilijkheden inslapen. Op het punt, waar de promenade op hield en het pad naar de rotsen be gon, duwde ze het hekje open en begon ze omhoog te klimmen. Ze liep snel met een natuurlijke gratie. Haar slan ke voeten, in onberispelijke sportschoe nen gestoken, werden met groot gemak voortbewogen en haar hele houding ge tuigde van soepelheid. Toen ze boven op de rotsen aarkwam, gierde de ijs koude wind in haar oren, striemde haar gezicht en drukte haar kleren te gen haar aan. Maar haar jas was dik en beschuttend, en haar hoofddoek ste vig vastgeknoopt, zodat ze de elementen kon trotseren en zich bijna vermaakte met de hevige aanvallen van de gie rende wirid en het prikken v#n de zou te lucht op haar wangen. Het was een heel eind om tot de top van de rotsen te klimmen in dit weer en toen ze er aan kwam, was het bijna donker. Ze leunde tegen het hekwerk aan, dat op de rand van de rots, die in zee uitstalt, was aangebracht. In dc diepte, beneden haar, loeide'en kolkte de zee, grote grauwe golven met witte schuimkoppen opwerpend tegen de on derkant van de rotsen. Zo nu en dan blies de wind iets van het schuim der golven in fijne druppeltjes in Ginette's gezichtje. Ze proefde het zout op haar lippen. Aan haar linkerkant kon ze in cie diepte de liohten van de stad zien, de bcmbasterige lichtreclame's van de bioscopen, en groen met rode lichtjes langs de spoorbaan. Ze kreeg het ge voel, terwijl ze daar tegen het hek leunde en om zich heen keek, alsof ze ergens uit het heelal neeikeek op de aarde met al het drukke mensengedoe, zonder er zelf iets mee te maken te hebben. Ondanks het lawaai van de wind en het donderend geluid van de brekende golven, voelde ze zich kalm en vredig en als het ware getroost hier boven. Welbewust probeerde ze met zichzelf de oorzaken van haar bezorgd heid en onrust te beredeneren. In de eerste plaats was er dan Bill en dat zonderlinge, angstig uitziende rnelske, dat hij begonnen was mee n:iar huis te brengen. Judith, Judith Smith. Een typische combinatie: de voornaam weinig gebruikelijk, terwijl de achter naam niet onopvallender kón zijn. Het was een zonderling meisje. Haar grote grijze ogen volgden Bill overal en zo r,u en dan was er een blik in van haast slaafse dankbaarheid, alcof hij een wonder voor haar tot stand had ge bracht. Hetgeen natuurlijk onmogelijk w«?s, want wat ton Bill, die geen ceut had en zonder baan rondliep, nu doen voor iemand? Kei was waar, hij had wat geld verdiend met nachtelijk chatiffeurswerk hij had Ruth zeifs 20 pond gegeven voor de huishouópot .raar het had toch blijkbaar niet tot regc-matig werk geleid. Ginette hal Ju-dith, op Bill's aandringen, haastig een baantje als naaimeisje bezorgd in Monsieur Henri's ateliers, en ze bleek een uitstekende kracht te zijn met de naald. Maar 't werd slecht betaald en dat baantje kon dus onmogelijk de oor zaak zijn van die wonderlijke blik van dankbaarheid in de grote grijze ogen. Bill zelf, overlegde Ginette. ter wijl ze haar wenkbrauwen fronste en over de donkere zee keek, gedraagt zich de laatste tijd ook zonderling, Hij is schrikachtig en doet geheimzinnig. Nee, misschien is geheimzinnig niet het juiste woord. Beter zou je kunnen zeggen: heimelijk. Hij kan je op zo'n eigenaardige manier van terzijde aan kijken; hij kan op zo'n wonderlijke ma nier een sigaret uit zijn zak halen en die met een soort uitdagend g?b9i- aansteken.... hij kan de hedè dag thuis blijven rondhangen, niet uitgaande voor dat het donker is. Ja, zei ze ernstig tot zichzelf. Er is iets met Bill, dat staat vast. Zou hij soms ergens in zitten, waarvan hij weet, dat wij het niet goed zouden keuren? Maar dat was praktisch uitgeslo ten. Bill was zo eerlijk en rechtdoorzee en doorzichtig. Hoe dan ook, het is af schuwelijk en ik weet niet, wat ik er aan doen moet. Ik vind alles, wat er momenteel in de familiekring gebeurt, afschuwelijk. Daar is Manny b.v., die zich klaar maakt om met die tournee mee te gaan. Ze doet het zonder enig enthousiasme, zoals toch van Manny te venvachten zou zyn. Manny is dood ongelukkig dat is een feit maar ze wil er met niemand over praten. Ze verkropt het allemaal in stilte en wil zich door niemand laten helpen. Na tuurlijk zit hier Larry achter. Maar hoe kan ik met haar over Larry be ginnen, als ze zelf nooit meer over hem spreekt? (Wordt vervolgd) Voor de gemeente blijft er dus niet veel over. Te meer niet, waar ook nog rekening moet worden*" gehouden met de normale verschuivingen als gevolg van herclassificatie der ambtenaren. De wethouder herinnerde er aan, hoe hij bij de behandeling der begroting niet optimistisch was ten aanzien van een bijzondere uitkering en hij meent daar in gelijk te hebben gehad. Wel is waar zijn de onderhandelingen nog gaande, maar grote verwachtingen koestert hij niet. Gelukkig is er echter geen reden voor ongerustheid, want de inkomsten vallen mee, vooral die der bedrijven als de Lichtfabrieken, waarvan een zodanig abnormaal gebruik wordt gemaakt, dat wellicht sper-tijden nodig zullen zijn. En tengevolge van de werking van de auccountantsdienst worden de uitgaven zoveel efficiënter, dat er reden is voor vertrouwen in de naaste toekomst. Is er dus, zoals gezegd geen reden tot grote ongerustheid, toch zullen alle zei len bijgezet moeten worden om de be groting voor 1949 sluitend te krijgen. Deze zal nog dit jaar verschijnen en voor Maart behandeld worden. Het is overigens een karwei, om dit klaar te spelen, gelet op de weinige ambtenaren, waarover de gemeente beschikt. Er zijn 3 vacatures op de 9 man en dat in de top! Momenteel is men druk bezig aan het vaststellen der eindcijfers over het jaar 1946. Over 1947 en 1948 was de wethouder aan de optimistische kant. Met 1 Jan, a.s. zal de Gem. accoun tantsdienst op volle toeren draaien: de bezetting' is aanwezig en de regeling met alle accountantskantoren is daarom te gen die datum opgezegd. Een rapport over alle mogelijkheden, die Leiden op belastinggebied nog kan geven, is uitgebracht en ook verder is een planning ontworpen in grote lijn, opdat financieel geen verrassingen zich kunnen voordoen. Men Ziet: de afdeling Financiën der Sleutelstad is diligent en de leider niet pessimistisch gestemd! En dat wil in in deze tijden wel iets zeggen. Ingezonden Mededeling Als gil er mee opstaat of er mee naar bed gaat Rheumatische pijnen, knagend en slo pend voor en na, ondermijnen lang zaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen «Salts. De aansporende wer king van Kruschen op Uw bloedzuive rende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrek kelijk kort zij het regelmatig ge bruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat strammé envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. 21). „Dat gaat mis", dacht Joris, „op die manier kan ik er nooit bijkomen. Ik moet iets anders zien te bedenken, want ik moet toch werkelijk in het be zit van dat geld komen en wie weet, wat ik met dat stuk papier nog kan bereiken". Hij dacht even diep na en plotseling verhelderde zijn gezicht. De booswicht had al weer een plannetje uitgebroed. Terwijl Panda druk bezig was, gaf Joris Goedbloed opeens een afgrijselijk geschreeuw. Hij greep met beide handen naar zijn maag, liet zich op de grond vallen en begon verschrik kelijk te steunen. Panda schrok natuur lijk ontzettend. Hij liet zijn jas, waarin al zijn schatten opgeborgen waren bij na uit zijn handen vallen en knielde haastig bij Joris neer. „Wat is er?" vroeg hij angstig. „Wat heb Je?" „Mijn maag", kreunde Joris. „Mijn maag, haal een dokter!" En laat je jas liggen, dacht hij er bij, maar dat zei hij niet. Panda was al bij de deur. Maar net op het laatste ogenblik zag hij zijn Jas je liggen. Hij haastte zich terug, schoot het aan en verdween, zo gauw zijn be nen hem konden dragen. dat' vele mensen het leven niet altijd vrolijk vinden. Wat meer geur Is hard nodig. Daarom deze keer van Mevr. Lotgering- Hillebrand een aanbeveling voor: GESTOOFDE PREI. lVskg. prei, 25 gr. boter, wat zout. azijn, peper, sago. Verwijder wortels en harde bovenstuk ken, Snijd de rest in vlneerlnnge stukken. Was ze goed schoon en zet ze met een paar lepels water. zout. peper, azijn en boter op een zacht vuur. Laat ze. onder af en toe omschudden, gaar smoren. Maak de prei zo nodig op smaak af en bind event, overgebleven vocht "met 6ago. Kook prei nooit ln veel water, de plttlee smaak en lekkere geur gaan daarbij ver loren. Maak eens prelstamppot met wat azijn, en geef ze met gebakken bloedworst of leverworst. (Zonder bon). Een goede plaatsvervanger voor rijst met kerrie is macaroni met fijngesnipperde prei en kerrie, gefruit en gaargekookt. En geeft Mlep wat druiven na. Dan klinkt tot slot een luid: Hoeral Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.velllngoa. VOOR WOENSDAG 6 OCTOBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbfjtmuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18: orkest Ray Ventura; 8.50; voor de hulsvrouw; 9.00: muziek van Elgar; VPRO 10.00: morgenwijding door ds H. A. Enklaar; VARA 10.20: onze keuken; 10.30: als de stofzuiger zwijgt; 11.00: gram.- muziek; 12.00: orkest Frans Wouters; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platte land; 12.38: Klllma Hawallans; 13.00: nieuws: 13.16 r kalender; 13.20: planoduo; 13.40: Spaanse en Zuldamerlkaanse mu ziek; 14.00: gesproken portretten; 14.15: leugdconcert; 15.00: hoorspel „De vrouw in de mist"; 15.35: ziekenbezoek: 16.00: Roodborstjes; 16.15: het stond ln de krant; 16.45: vragen staat vrij; 17.15: graag ge hoorde platen; 18.00: nieuws; 18.16: varia; 18.20: gram.muzlek; 18.30: Ned. strijd krachten; 19.00: de geest der wetten; 19.15: Sllvestri Kwartet; VPRO; 19.30: reportage; VARA 20.00: nieuws; 20 05: dingen van de dag; 20.15: operamuziek; 20.40: Ramblers; 21.10: Maurice Chevalier; 21.45- hoorspel „Obsessie"; 22,25; Vox Jubllans; 22.45: voordracht; 23.00: nieuws; 23.1524.00. dansmuziek. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: gewijde muziek; 7,45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: morgen klanken; 9.00; ziekenbezoek; 9.30: water standen; 9.35: symphonlsch concert- 10.30: morgendienst o. 1. v. maj. ds I. J. Vas- seur; 11.00: gram.muzlek; 11.30: prome nadeconcert; 12.30: weeroverzicht; 12.33: ensemble Lachman; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole orkest; 14.00: Strawlnski con cert; 14.30 voor de tuin; 15 00: gram. muzlek; 15.30- omroeporkest; 16.15: voor de Jeu*d; 17.30: Vijf Zapakara's; 17.45: onder ae tropenzon; 18.00: Ned. koren en korpsen; 18.30: willen en kunnen; 19.00: nieuws; 19.15: het nieuws uit Indlë; 19.30: actueel geluld; 19 45: Engelse les voor gevorderden; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.16: Strazburger Domchor; 22.00: viool- sonate van Handel; 22.10: Bach koraal; 22.15: populaire orgelbespeling; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.16: Hawailanserenade; 23.3524.00: gram. muzlek. Accwn WOENSDAG Zoet er wou de (Café Den Hollan der) Filmavond A.N W.B. 8 u. nam. Gerecht 10: Splr. Ver. ..Harmonla", uur nam. Gerecht 10: Geünieerde Loge vaa Theosofen. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2