Rekenkamer als vriend die feilen toont! 159 Republikeinse doden en gewonden bi) Madioen De Eerlij nse kwestie in de Veiligheidsraad Minister In 'tVeld vol lof over resultaten der woningbouw WEER BERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 5 OCTOBER 1948 00 No. 26506 LEiDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Jessup contra Wysjinsky Gistermiddag om drie uur is de Vei ligheidsraad bijeengekomen om de dis cussie over de Berlijnse kwestie te openen. Voordat de zitting begon, schudden de Sovjet-afgevaardigden Wysjinsky en de Britse vertegenwoordiger Cadogan elkander de hand en maakten grappen. De plaatsen voor het publiek waren alle bezet; er waren vele hoge gasten en diplomaten aanwezig. Daarna deelde Warren Austin mee, dat hij bij de behandeling van de Ber- i inse kwestie niet zou presideren. Hij z.ou Argentinië verzoeken de voorzit tersplaats te bekleden, nadat de agenda aangenomenzóu zijn. Hij zou gebruik maken van de regel, dat een land, dat direct bij een zaak betrokken is, het recht heeft het presidium over te dra gen aan het land, dat er volgens de alphabetische volgorde het dichtst bij staat. WYSJINSKY WIJST RECHT VAN BEHANDELING AF. Bij de aanvang der discussie hief Wysjinsky (USSR) „rustig de hand op", aldus Reuter, om in de gelegen heid te worden gesteld zijn bezwaren uit te spreken. Hij verklaarde, dat de klacht der drie Westelijke mogend heden „ongegrond" was en dat de Veiligheidsraad niet competent was om de kwestie to behandelen. Elke poging, aldus Wysjinsky, om de kwestie Berlijn te scheiden van de kwestie Duitsland is kunstmatig en be tekent inbreuk op artikel 107. Dit arti kel waarbqrgt het recht van een geal lieerd mogendheid om maatregelen te nemen ten aanzien van de voormalige vijanden uit de tweede wereldoorlog voor zover die maatregelen uit die oor log voortvloeien. Wysjinsky betoogde, dat de kwestie Duitsland in haar geheel geregeld was door middel van internationale verdra gen en daarom door de vier bezettende mogendheden tot oplossing moest wor den gebracht. Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. beschikken volgens Wysjinsky over alle wettige middelen om de zaak te behandelen. Gaandeweg geraakte Wysjinsky in vuur en maakte zijn be kende redenaarsgebaren. Onder verwijzing naar de jongste Sovjet-nota, waarin wordt aangedron gen op een conferentie van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken, zei Wysjinsky: „Is het niet vreemd, dat steeds wanneer dit lichaam actief moet worden, het met lamheid,is geslagen?" Er is geen blokkade in Berlijn, ver volgde Wysjinsky, want de Sovjet-re gering had aangeboden voedsel en brandstof aan de Westelijke zones te verstrekken. Alle geruchten omtrent slechte condities in Berlijn, zo zei hij, worden verspreid om de vrees en de oorlogshysterie te vergroten. Daarna zette Wysjinsky uiteen, dat de Sovjet-zone zich had „te verdedigen tegen de agressieve acties van de drie landen in kwestie", te weten de valuta hervorming, waardoor de Oostelijke zone dreigde overstroomd te worden met een vloed van nieuwe valuta uit het westen. Wysjinsky achtte verder de bewering der drie mogendheden, dat de wereld vrede door de situatie in Berlijn gevaar zou lopen, absurd. Zulke beweringen, zei hij, worden kennelijk gebruikt om te trachten de vredesorganisatie der V.N. voor agressieve doeleinden in het ge weer te roepen. i Categorisch wees Wysjinsky de be schuldiging van de hand. dat de Sov jetautoriteiten de recente actie in de Oostelijke sector van Berlijn zouden hebben aangemoedigd. Integendeel, zo zei hij, de Sovjet-autoriteiten te Berlijn hadden uitdrukkelijke aanwijzingen uit Moskou gekregen, dat, ondanks de on tevredenheid in de stad als gevolg van de door de Westelijke mogendheden op gelegde valutamaatregelen, de orde ge handhaafd moest worden". De Belgische afgevaardigde van Lan- genhove, die na Wysjinsky sprak, meen de, dat de Sovjetbezwaren buiten de orde vielen, aangezien men, zo zei hy, in dit stadium niet discussieerde over de vraag, of de Veiligheidsraad compe tent was, maar enkel over de vraag „of dit punt op de agenda moest worden S6Hier interrumpeerde Wisjinsky. ,,Ik hen niet bulten de orde", zei hij, „IK behandel de kern van de zaak geens- zins, aangezien de Sovjet-regering n e t van plan is hier de kern van de zaak ter sprake te brengen". „Wij zullen daar niet aan meedoen JESSUP ANTWOORDT Philip Jessup, die voor de Ye5en*g<*® Staten antwoorde. zei, lat het hem niet verwonderde, dat de Sovie.t-Ur"® niet wenste, dat haar „onwettige en vijandige activiteit te Berlijn door de Verenigde Naties onderzocht wordt. Onder verwijzing naar de jongste Sovjet-nota meende Jessup, dat er geen verandering in de situatie gekomen, aangezien de Soryet-Unie nog weigerde „de Berlijnse blokkade on te heffen en aldus de bedreiging van de vrede die thans door de Vei ligheidsraad moest worden behandeld, weg te nemen". Wysjinsky was verkeerd ingelicht, als hij meende, dat de gehele Duitse kwestie aan de Veiligheidsraad werd voorgelegd. Jessup herhaalde daarop de in de geallieerde nota vervatte beschuldiging aangaande onwettige en van dwang ge tuigende methoden, die de Sovjet-rege ring te Berlijn zou toepassen, daar vreedzame middelen niet toereikend waren. Hij verklaarde, dat de Sovjet- Unie voortdurend en stelselmatig „het handvest veronachtzaamde". „De werkelijke vraag is, of onder de huidige omstandigheden, waarvan ik de ernst niet onderschat, het enige internationale lichaam voor het be houd van de vrede inderdaad gebruikt kan worden om bedreiging van de vredp uit de wos te ruimen of dat de Sovjet-regering de wereld naar het niveau van een ongeorganiseerde gemeenschap wil terugvoeren met alle gevolgen vandien". Daarop zei Jessup, dat de Verenigde Staten in doel en beginselen van de V.N. geloven en dat zij de verdraag zaamheid wensen te betrachten. De Westelijke regeringen hebben zich ge houden, zo zei hij, aan het artikel van het Handvest, dat directe besprekingen aanbeveelt voor de regeling van ge schillen. Doch de Sovjet-Unie had re gelmatig beloften geschonden en aldus de methode der onmiddellijke bespre king waardeloos gemaakt. Verder zei Jessup, dat de Sovjet maatregelen en de daarachter steken de motieven „enige maanden voor de valutamaatregelen ln de Weste lijke zones aan de dag waren getre den", zodat er volgens hem geen sprake kon zijn van een defensieve maatregel van de zijde der USSR. De Westelijke mogendheden hadden drie wegen kunnen volgen: „Buigen voor het geweld van de Sovjet-Unie", „geweld met geweld beantwoorden" of „artikel 34 van het Handvest erkennen, dat behandeling voor de Veiligheids raad voorschrijft van geschillen, die de internationale vrede bedreigen". De Sovjet-regering, aldus Jessup. heeft luide geprotesteerd, doch wan neer haar bedoelingen oprecht waren geweest, zou zij de aan de Veiligheids raad gegeven gelegenheid om de huidi ge ernstige toestand tot een einde te doen komen, hebben toegejuicht. Jes sup zelde, dat artikel 107, waarop Wysjinsky zijn verweer baseerde, be doeld was om te verhinderen, dat de verslagen mogendheden zich zouden mengen in overgangsmaatregelen voor de veiligheid, welke door de overwin naars zouden 'worden genomen. De Britse afgevaardigde, sir Alexan der Cadogan, verklaarde, dat zjjn de legatie geheel met de mening van de Amerikaanse instemde. De vergadering werd daarop verdaagd' tot hedenmiddag. 'Op een na de vergadering door jour nalisten gestelde vraag, wat hij zou doen wanneer de Berlijnse kwestie op de agenda geplaatst zou worden, zeide Wysjinsky op losse toon: „De tijd zal het leren". Senator Vandenberg over de buitenl. politiek Harlingen bereidt zich voor op een drukker scheepvaartverkeer. De haven wordt verbeed. De in aanbouw zijnde haven dijk hoopt men voor de winter gereed te hebben. Overzicht van de nieuwe haven in aanleg. HET REPUBLIKEINSE STANDPUNT. In een radiotoespraak in het kader der verkiezingscampagne heeft Arthur Vandenberg, voorzitter der senaats commissie voor buitenlandse aangele genheden en vooraanstaand republi keins adviseur aangaande de buiten landse twee-partijenpolitiek, verklaard, dat het republikeinse poiitWte plan be stond uit de volgende punten: 1. Wij geloven in collectieve veilig heid om der wille van rechtvaardigheid en vrijheid. Wij zullen de V.N. steunen als de beste hoop der wereld in deze richting. Wij zullen werken voor ef fectieve evolutie en bruikbaarheid der V.N De VN. behoren een internatio naal recht te vestigen. Het recht van veto dient afgeschaft te worden bij de vredelievende behandeling van interna tionale disputen. De V.N. moeten voor zien worden van een internationale legermacht, zoals in het Handvest over wogen wordt. 2. Wij zullen meedogenloos ons doel nastreven ter instelling van een alge hele contróle op oorlogstuig op basis van een betrouwbare discipline tegen kwade trouw. 3 Wij zullen trachten in de door ons» bezette gebieden zo spoedig mogelijk 't zelfbestuur te herstellen en voortdu rend waken tegen herleving van agressie. 4. Binnen de „voorzichtige grenzen" van ons economisch welzijn zullen wij op basis van eigen hulp en wederzijdse bijstand vredelievende landen helpen hun economische onafhankelijkheid, de menselijke rechten en de fundamentele vrijheden, waarvoor wij in twee oorlo gen vochten en waarop de vrede moet worden gebouwd, te herstellen. Wij zul len aandringen op een zakelijke en ef ficiënte administratie van alle hulp aan het buitenland. Vandenberg zeide, dat de republi keinse partij tegen ..het afstaan van onze duidelijke rechten in Berlijn aan de Sovjet-agressie" is. Een dergeli'ie overgave zou evenals die van Mün- c'nen onvermijdelijk andere landen meeslepen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ONGELOOFLIJKE VANGST. In een plas in de Peel slaagde de hengelaar J. Coenen uit Blerick er in een karper van 39 pond cp het droge te slepen met assis tentie van omstanders. Het zcet- wa termons ter was niet minder dan 1.08 meter lang. llllllllllllllllllllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Zij zet de puntjes op de i „Het is een vriend, die mij mijn feilen toont". Zó gezien kan de Alge mene Rekenkamer de vriend van de Riikshuishouding genoemd worden. Het jaarverslag 1947 brengt nog heel wat rare uitgaven aan het licht, hoewel het begint met een juiste al gemene opmerking. Hoor maar: „Over het geheel heeft het ambtelijke apparaat zich met ijver van zijn moei lijke taak gekweten. In tal van gevallen mocht het college bil zijn arbeid grote medewerking ondervinden. Het zou even wel van weinig zin voor de werkelijk heid getuigen, indien naast deze licht zijde niet de aandacht werd gevestigd op een minder bevredigende gang van zaken. Naarmate het administratief her stel voortschrijdt schijnt het wel of het temno van verbetering minder snel wordt. Het nieuwe is nog te veel in het stadium van voorbereiding gebleven. Niet steeds wordt met voortvarendheid eereageerd op wenken of voorstellen van de kamer tot verbetering. In enige ge vallen zag deze zich dan ook gedwon gen tussentiids een beroep te doen op de medewerking van de Tweede Kamer. ZOEKGERAAKTE BOEKEN! De liquidatiebalans van de Radio- Omroep „Herrijzend Nederland" per 19 Januari 1946. toont een nadelig saldo van f 2.404 790. Volgens het rapport waren de boekèn van „Herrijzend Nederland" sinds Juli 1946 zoekgeraaktOp dit betreu renswaardig feit werd de aandacht van de Minister van O.. K. en W. gevestigd. EEN DURE UITGAVE. In September 1947 vernam de Alge mene Rekenkamer, dat binnenkort een boekwerk zou verschijnen, waarin een beschrilvine zou worden gegeven van de werkzaamheden van het militair eezag. De totale kosten van dit werk met een oplaag van 2200 exemplaren zouden zeker f 50 000 a f. 60.000 bedragen. Daar tegenover zouden naar het inzicht der kamer slechts geringe ontvangsten we gens verkoop komen te staan Volgens berpkening zou een verlies ontstaan van f. 5000. De Rekenkamer heeft er op gewezen, dat zii in dit geval aanmerking had op het doen verspreiden van het bedoelde verslag in de vorm van een kostbaar boekwerk. DE NOG LEVENDE KOENRAAD De afwikkeling van de voormalige Ne derlandse Arbeidsdienst is nog niet vol- Gewaakt moet worden tegen overijling Maandagavond sprak in Huize Nieuw Rijksdorp minister J. J. in 'tVeld voor leden en genodigden van de afdeling Wassenaar van de Partij van de Arbeid over het onderwerp: „Probleem der daarvoor noodzakelijk; door verbetering daarin is volgens spr. de arbeidspresta tie met 40% gestegen. Met de Bizonië werd een contract voor 400.000 ton ce ment uit Duitsland afgesloten, met Bel gië een contract voor levering van bak stenen. Kalkzandstenen maakt Neder land zelf en de bakstenen waren be- doeld voor het Zuiden van het land, woningbouw". Spr. memoreerde de cri- maar het particulier initiatief is weinig tiek, welke er was en nog is, en ving aan met het geven van een overzicht van wat in de jaren na de oorlog is be reikt bij een ontwrichte betalingsbalans, welke oas land zonder hulp van Ame rika 25 tot 50 jaar in volslagen armoe zou hebben gehouden: Wieringermeer en Walcheren droog, boerderijen werden herbouwd, geteisterde gebieden kregen een behoorlijk aanzien, 386.000 licht en 36.000 zwaar beschadigde woningen hersteld, een groot deel der vernielde bruggen weer ir? gebruik, de havens van Amsterdam practisch in gereedheid en die van Rotterdam volgend jaar. Men moet het ons volk tot een grief maken, dat het zo weinig begrip toonde voor de moeilijkheden, terwijl buitenlanders vol bewondering zijn. Met de nieuwbouw ging het langzaam. In '46 en '47 kwa men circa 11 000 huizen gereed. In '48 werden de sluizen opengezet en er zijn nu 45.000 woningen in aanbouw, waar bij de bouw topzwaar is geworden met de aankleve van zwarte lonen en prij zen. Afremmen is nodig om werkelijk afgewerkte woningen te krijgen, met welke beperking tot 35.000 in de a.s. winter zal worden begonnen. Doelmatig bouwen is nodig; er moet evenwicht zijn tussen werkkrachten en materialen en de bouw. Half '48 kwamen per maand 3000 woningen klaar, een peil, dat ver moedelijk gehandhaafd kan worden. Re gelmatige aanvoer van materialen is meegaande: de stenen komen ook in andere provincies terecht. Men verlangt nu ingrijpen. Voor 1949 werd een be drag voor bouw van f 1 200.000.000 uit getrokken. waarvan 400 milllioen voor woningbouw. Deze zal gaan ln de rich ting van 30.000 gewone huizen en 25.000 duplexwoningen, welke laatste met een kleine verandering geschikt kunnen worden gemaakt voor éér gezin. Hier mee zal zeven jaar worden voortge gaan, waardoor allen een bescheiden woning zullen hebben Daarna zal wor den voortgegaan met 60.000 gewone hui zen per jaar. Spr. behandelde tot be sluit nog enkele verdere problemen, o.a. de huurverhoging. PORTUGAL BIJ WEST-EUROPESE UNIE? Het bericht over de plannen voor 'n bezoek van de ohef van de Portugese generale staf, generaal Barros Rodri guez. aan Groot-Brittannië, heeft spe culaties doen opkomen over de moge lijkheid van aansluiting van Portugal bij de West-Europese Unie. Volgens di plomatieke waarnemers zou deze mo gelijkheid groter zijn dan formele aan sluiting van Scandinavië bij de West- Europese Unie. De vierjarige Janice Palmer te Southampton neeft een sprookje ln eigen tuin: haar vader bouwde voor haar een miniatuur dorp. bestaande uit 85 hui zen. een bioscoop en een gemeentehuis, terwijl een kasteel in de maak is. Janice, knielende, laat een vriendinnetje haar sprookjesdorp zien. Tientallen leiders gruwelijk vermoord Een woordvoerder van het Republi keinse Ministerie van Defensie heeft volgens Antara verklaard, dat de achtdaagse campagne om de herove ring van Madioen de TNI 159 doden en gewonden heeft gekost. Het aan tal vermisten is nog niet vastgesteld, terwyl het aantal gesneuvelden aan WEINIG WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en darmede samenhangend van plaats totJ?laa.S eenlopende nachttemperaturen. Plaat selijke ochtendmist met ovenEe?s4j°°? weer. Weinig wind. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperatuur. 6 OCTOBER. Zon op: 6 48 uur; onder- 18.07 uur. Maan op: 11.49 uur, onder: 19.33 uur Hoogwater te Katwijk te 5.42 en 18.03 u. Dit nummer bestaat uit vier pagina's BINNENLAND Op het landgoed de Hoge Veluwe vergaderden dezer dagen leden van de Nederl. Belgische culterele commissie. De commissie stelde de toewijzing van beur zen voor studenten en afgestudeerden van belde landen vast voor het Jaar 1948/49. Hootrlerai en en kunstenaars van belde landen zullen voordrachten houden. De minister van O.. K. en W. prof. dr F. J. Th. Rutten begroette de leden der commissie. FM. Koningin Juliana en Z.K-H. Prins Bernhard der Nederlanden hebben gistermiddag de Lord Chancellor van Engeland en lady Jowltt ten paleize Soest- dljk ontvangen. In het Wlerdenseveen ln de gemeente Wierden ls bij graafwerk een Keltische speld gevonden, welke vermoedelijk 20 eeuwen oud ls. Deze doekspeld, die nog bijzonder gaaf ls, ls ongeveer 10 cm lang. BUITENLAND In Kaapstad ls opgericht een Zuld- afrlkaans bureau vöor rasaangelegen heden. dat tot doel heeft het weten schappelijk bestuderen van rasvraagstuk ken en het onpartijdig regelen van ras- aangelegenheden. Generalissimus Stalln wordt ln het Zuld-Slavlsche blad Borba ln het geding betrokken. Het orgaan van de Joegoslavi sche communistische party bevestigt wel iswaar „de trouw der Joegoslavische com munistische partij aan de leiding van Stalln en de gehechtheid van genoemde partll aan zbn persoon", doch voegt er aan toe dat „ln het conflict tussen het hoofd bestuur der communistische partij der U.S.S.R. en dat van de Joegoslavische communistische party, het goede recht niet aan zyn zyde ls". Nauwelijks was de Britse minister van landsverdediging. Alexander, een rede voor de vrywilllge dienstneming begonnen, of een vloed van antl-oorlogspamfletten werd over de menigte uitgestrooid. Op hetzelfde moment stelden zich twee personen achter de minister op, een bord dragende met het opschrift „geen oorlog om Yankee-dollars Anderen droegen vaandels met de woorden „vrede, geen oorlog". De politie hield ongeveer twintig personen aan. De 19-Jarige koning Phoemlbol van Slam is by een auto-ongeluk ernstig ge wond. Voor zyn leven wordt echter niet gevreesd. De koning, die te Lausanne rech ten studeert, reed aan het meer van Genéve met zyn auto, die hij zelf be stuurde. ln op een voor hem rydende vrachtauto. Talrijke afgevaardigden en anderen die de algemene vergadering van de V.N. bywonen. zijn het slachtoffer geworden van een lnfluenza-epidemle, die evenwel niet ernstig ls. Een der diplomaten heeft de ziekte de naam „Fluno" gegeven. Tribunalen ln Bulgarije hebben vyf personen, die beschuldigd zijn van „spion- nage voor een vreemde mogendheid ter dood veroordeeld. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft op een eenzaam eiland van de Bahama-ellanden op het strand een vliegtuig ontdekt, dat daar blijkbaar een noodlanding heeft gemaakt. Ook wer den ln de nabyheld verschillende personen waargenomen van wie enigen gewond waren. Toen de kustwachter over het eiland vloog seinden de personen om water. Enkele flessen werden naar beneden geworpen. Men vermoedt, dat het een vliegtuig betreft dat met 21 personen aan boord, vermist werd. Er zyn maatregelèn getroffen voor de redding der over levenden. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de sovjet-regering nieuwe beperkingen heeft Ingesteld op reizen van leden van buiten landse missles en consulaten ln de sovjet unie. communistische zijde eveneens niet bekend is. Antara maakt bekend, dat de PKI tientallen Republikeinse leiders op gruwelijke wijze heeft vermoord. Voorts zijn vele woningen in brand gestoken en zeer vele bezittingen van de bevolking geroofd. Het hoofdkantoor van de Republi keinse spoorwegen heeft medegedeeld, dat de opstandelingen, die uit Madioen wegvluchtten, vier millioen roepiah, be horend aan de Republikeinse spoorwe gen, hebben geroofd. REGELING GELDCIRCULATIE. Radio DJokJa heeft een regeringsver ordening betreffende de „geldcirculatie via de bank" bekend gemaakt. Volgens deze regeling moet ieder bedrag boven de honderdduizend roepiah by de Bank Negara (Staatsbank) of bij door het Dep. van Financiën aangewezen ban ken worden gedeponeerd. Voorts moet iedere betaling boven de 25.000 rcepiah door tussenkomst van deze banken ge schieden. Deze regeling is nodig ter verbetering van de geldtoestand, aldus Antara. POKKENVACCIN VOOR REPUBLIKEINEN. De dienst voor Volksgezondheid te Palembang stelt 300.000 eenheden pok- kenvaccin via de militaire waarnemers van de C.v.G.D. ter beschikking van de Republikeinse autoriteiten te Tjoeroep en Loeboek Linggau voor de bestrUding van de aldaar heersende pokkenepide mie. Door massa-vaccinatie is de epi demie in het Nederlandse gebied vrij wel bedwongen. tooid. Wel zijn belangrijke vorderingen gemaakt. Het laat zich aanzien, dat 'ook in 1948 nog enkele ambtenaren van het departement van binnenlandse zaken (by het afsluiten van dit verslag zijn er twee werkzaam) met afwikkelingswerk belast zullen moeten blijven. Bil het afwikkelen van de kassen is als bijzondere moeilijkheid ondervon den. dat de rekenplichtigen comman danten en andere kaderleden die na September 1944 bij de Arbeidsdienst waren gebleven bijna allen als politiek onbetrouwbaar waren geïnterneerd. Ge leidelijk is te^covolee van dit snonrwerk meer dan f. 70.000 aan de kaseelden en meer dan f. 150.000 aan betaalde reke ningen. welke aanvankelilk als vermist waren beschouwd, weer in het bezit van het Rijk gekomen. PRIVÊ-UITGAVEN De Rekenkamer nam kennis van een nota van de accountantsdienst van het Departement van Landbouw, betreffende uitgaven van de Nederlandse delegatie naar de „Food and agriculture organi sation" (FAO) conferentie te Quebec. Twee punten trokken daarin hun aan dacht. Aan enige leden van de delega tie was een bedrag van 400 dollar voor privé-uitgaven toegestaan. Afgezien van de vraag of het gewenst is voor derge lijke doeleinden een beroep te doen op de schaarse deviezen, diende op de te rugvordering van de tegenwaarde dezer sommen te worden toegezien. Drie af gevaardigden voldeden aan deze ver plichting. echter eerst in het 2e half jaar van 1947. terwijl de conferentie in het tweede halfjaar van 1945 was ge bouwen. Een derde lid ls met de terug betaling bezig in betalingen van f. 100 per maand. Er wordt nog onderzocht of wellicht andprp leden de- delegatie even eens voor prlvé-doeleinden gelden heb ben opgenomen. Bij haar contróle van het Rijksinsti tuut voor d° Volksgezondheid bemerkte de Rekenkamer, dat een aantal kisten met sera en vaccins voor duizenden gul dens waardeloze sera en vaccins bevat ten Pogingen tot verhaal van de ver liezen od de buitenlandse leveranciers stuitten af od de omstandigheid, dat de bedoeldp goederen slechts voor een be trekkelijk korte tijd kunnen worden ge garandeerd. ONREGELMATIGHEDEN EN BELEIDSFOUTEN. In 1947 nam de Rekenkamer kennis V3u een tweetal accountantsrapporten betreffende het beheer bij onderafdelin gen v„n het Bureau Nationale Veilig heid. vorens welke rapporten ten ge volge van verschillende onregelmatig heden en beleidsfouten de volgende schaden aan het Rijk waren toege bracht: Voeding: teöveel verbruikt voor een waarde van byna f. 30.000. zoekgeraakt voor een waarde van f.250 (rond), ge stolen ruim f 600, te weinig maaltUd- bonnen verantwoord voor meer dan 7000 dacrantsoenen. Cantine: te weinig ln ontvangst ver- antvoorn ongeveer f. 4500. Verder werd ten gevolge van te hoog opgegeven sterktecijfer een hoeveelheid rookartike len ten onrechte uit de magazijnen van de leeercantinedienst betrokken. Sociale zorg: beleidsfouten tot een be drag van circa f.8000. TE HOGE UITKERINGEN. Nog 6 gevallen van dubbele betaling va ntoelage aan officieren bij „entrée de campagne" werden gesignaleerd. Het totaal bedrag van f. 1500 ls of wordt teruggevorderd. Hoogst bedenkelijk is, dat officieren bij de tweede uitbetaling van de toelage een verklaring hadden ondertekend, inhoudende, dat znj nog geen toelage uit dezen hoofde hadden ontvangen. De administratie is thans zodanig veranderd dat dubbele betaling onmiddellijk wordt geconstateerd. De rekeningen van een bakker waren na contróle door de dienst van de kwar tiermeester-generaal niet geheel luist bevonden. Het bleek, dat de bakker f. 11.982 te veel had genoten. Het bedrag ls teruggevorderd. Nog werden andere dubbele betalingen geconstateerd tot een totaal van f.2112. Voorts ls gebleken, dat een ambtenaar van de Landbouwvoorlichtingsdienst. die ln September 1940 in militaire Zeedienst was getreden en op grond van de voor schriften van zijn salaris als burgeramb tenaar alleen dèt gedeelte mocht be houden. dat zijn militaire inkomsten te boven ging. ten gevolge van minder luiste toepassing der voorschriften ge durende de oorlogsjaren meer dan f. 14.000 te veel had ontvangen. Een hoofdambtenaar, ressorterende onder het Dep. van Econ. Zaken, had terzake van zyn verhuizing naar 's-Gra- venhage. waar hij in verband met wo ningnood enige tijd in een hotel had moeten vertoeven, in totaal voor f.3781 onkosten gemaakt. De kamer richtte tot de minister het verzoek, het ten onrechte betaalde be drag van belanghebbende terug te vor deren. DURE CURSISTEN! Aan circa 870 ambtenaren van de Cen trale Dienst voor Economische contróle was van Rijkswege een vormingsoplei ding gegeven met het doel. hen meer kennis bij te brengen omtrent het op stellen van een proces-verbaal en hen in het algemeen beter geschikt te ma ken voor het optreden in het openbaar. De kosten van dit onderwijs waren tot een zeer hoog bedrag opgelopen, waar aan niet vreemd was. dat de docenten en examinatoren honoraria hadden ont vangen. welke de kamer exhorbltant acht (politle-ambtenaren ontvingen f.5 per lesuur en f.25 per examendag). In totaal werd bjjna f- 200,000 uitgegeven. De gemiddelde kosten per cursist be droegen ruim f.240. De minister betreurde het gebeurde en gaf de verzekering, dat het mogeiyke I ?ou worden gedaan om ln de toekomst bil het organiseren van dergelijke op leidingen de nodige soberheid te be trachten. Men ziet: dergelijke en nog veel staal tjes tonen aan, dat de Rekenkamer de puntjes op de 1 weet te aetten!

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1