Bevïn waarschuwt Laatste Berichten 35-jarig bestaan van de W. B. V. „Ons Belang MAANDAG 27 SEPTEMBER ORGANISCH ONDERWIJS. Vergadering Chr. onderwijzers en onderwijzeressen. De afd. Leiden van de Vereniging van ®hr. onderwijzers en onderwijzeressen xn Nederland vergaderde Zaterdagmid dag in het „Gulden Vlies". Nadat de voorzitter, de heer dr H. Schilp, de ver gadering had geopend en de notulen waren voorgelezen, werden de ingeko men stukken behandeld en bracht de heer A. v. d. Baan verslag uit van de Alg. Vergadering in Utrecht, naar aan leiding waarvan enige discussie ont stond. Daarna hield de heer H. Dam uit Wassenaar een inleiding over Orga nisch Onderwijs". Spr. die op zijn school reeds een geheel nieuw systeem toepast in het zesde leerjaar, wees er allereerst op dat de intellectuele opvoeding niet te scheiden is van de Godsdienstige en zedelijke. De beperkte bevattingsmoge- lijkheid van de leerling bepaalt de hoe veelheid leerstof en er moet dus opge past worden voor een overlading van het programma. Volgens het leerplan, dat de heer Dam in grote lijnen besprak, wordt in de lagere klassen meer aandacht be steed aan het technisch onderwijs, d.w.z. het technisch lezen, schrijven e.d.. ter wijl in de hogere klassen symbiotisch met dankgebed. onderwijs wordt toegepast d.w.z. het onderling verband tussen de vakken. Spr. pleitte er voor dat de geschiedenis als één geheel zou worden behandeld, zodat Vaderl.-, alg.- en kerkgeschiedenis niet gescheiden worden. Met Bijbelse geschiedenis is dit iets anders, deze moet geheel apart gezet worden, op dat er van die les enige wijding uitga. In zijn eigen, zesde, klas besteedt de heer Dam één hele dag aan aardrijkskunde, één aan geschiedenis per week, ieder vak heeft zo z'n eigen dag. Naar aanleiding van het bespro kene wordt dan iets gelezen of gezon gen, zodat ook voor de nodige afwisse ling wordt gezorgd. Met klem raadde spr. aan de vlugge leerlingen niet te remmen, er ontstaat dan een differen tiatie, die de leerlingen zelf ten goede komt. Voorts zag spr. in zijn leerlingen medewerkers; door het uitknippen van plaatjes of stukjes uit kranten en tijd schriften. wordt de zelf-werkzaamheid bevorderd, wat de kinderen grotere vol doening geeft. Tot slot wees de heer Dam er op, dat zijn leerplan meer gezien moet worden als een voorwerp van opbouwende cri- tiek, dan een plan, dat ieder klakkeloos moet overnemen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen en velen maakten daarvan gebruik. De heer Dam sloot deze vergadering Tijdens de athletiekwedstrijd „Dwars door Leiden" heeft zich een ongeluk voorgedaan dat wonder boven wonder nog vrij goed is afgelopen. Achter de lopers aan reed de heer A. met zijn vrachtauto om de lopers, die hun par cours hadden afgelegd, op te nemen en naar het kleedlokaal te vervoeren. Bij het afrijden van de Vreewijkbrug op de Witte Singel schijnt de snelheid van de wagen te groot te zijn geweest. De laadbak, waarin zich op dat moment 13 leden van de Bataven en twee Gente naren bevonden, werd van het chassis afgerukt en sloeg tegen het wegdek. Vijf inzittenden werden vrij ernstig gekwetst, t.w. de 8-j. E. J J. de K.. de 18-j. L. H M. v. d. B.. F. H W., de 19-j. W.A. V. (allen uit Leiden) en de 19-j. H. S. uit Voorschoten. De gewonden De K. V. en W. werden ter observatie door de Geneeskundige Dienst naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. De anderen werden ter plaatse verbonden De foto toont de ravage op de Witte Singel. (Foto Leidsch Dagblad - Van VÏiet) Ds R. Blommaert nam afscheid van de Waalse gemeente WEGENS VERTREK NAAR ROTTERDAM. Ds R. Blommaert, die de Waalse ge meente te dezer stede sinds 1941 als predikant heeft mogen dienen, heeft gisterochtend in verband met zijn ver trek naar Rotterdam afscheid van deze gemeente genomen. Onder hen, die deze afscheldsure bijwoonden, merkten wij o.m. op de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot en afgevaardigden van de Ned. Herv. gemeente, de Rem. gemeente, de Evang. Luth. gemeente, de Ver. van Vrijz. Hervormden en de Doopsgez. gemeente. Nadat de gemeente gezongen had Ps. 33 „Réveillez-vous, peuple fidéle" las de scheidende predikant een ge deelte uit 1 Cor. 2 en 3. Als overden kingswoord voor deze ure koos ds Blom maert 1 Cor. 3 11: „Nul ne peut po ser un autre fondement que celui qui a été posé, savoir Jésu Christ" (Want niemand kan een ander fundament leg gen dan hetgeen gelegd is, hetwelk is Jezus Christus). Bij de ontvouwing van dit tekstwoord legde spr. er de nadruk op, dat juist in deze bewogen tijd deze uitspraak van Paulus allen moet doordringen, die ae mensheid lelden. Temidden van de op wijsgerige gedaohten beluste Grie ken, die in Corinthe een philosophisohe school kwaman stichten, verkoos Pau lus zich te ricnten tot het hart en het geweten middels de prediking van het enige fundament van het leven: Jezus Christus. Zijn prediking was daarbij verstaanbaar zowel voor intellectuelen als voor de eenvoudigen. Een opwek king om aan dat beginsel trouw te blij- ven en het uitspreken van „Het onze Vader" besloot de prediking. Ds Blommaert richtte zich vervol gens in een korte toespraak, waarin hij nadrukkelijk het verfoeilijke „ik" wil de uitsluiten, tot het gemeentebestuur, dat hij dank braoht voor zUn mede leven, en voorts tot de vertegenwoor digers der Leidse zusterkerken. Spr. dankte hen voor de hartelijke en broe derlijke samenwerking, welke vooral in de bange oorlogsjaren, waarin God ons nooit aan de bevrijding heeft doen twijfelen, duidelijk naar voren is ge komen. Spr. dankte zijn „Consistoire" en de „Commission du Culte" voor de hem gedurende zijn „Ministère" in een geest van broederschap verleende steun en samenwerking. Ds Blommaert be sloot met de opwekking om de binnen kort komende nieuwe predikant, ds Ch. Cabanis, met dezelfde steun en vriend schap tegemoet te treden. Hierop zong de gemeente de bij uit stek Waalse cantique 148 „Frères, mar- chons d'un accord unanime la Char- té qui vous conduit aux cieux". waarna ds Blommaert de zegen uitsprak, welke onmiddellijk werd gevolgd door het ge meenschappelijk zingen van de zegen bede uit Ps. 134, waarop een eenvoudig „Merci" van de scheidende predikant deze plechtigheid besloot. Na de dienst kwamen alle aanwezi gen ds Blommaert de hand drukken en sprak, in een korte vergadering van het consistoire, de vice-president, dr mr J. W. Verburgt. de scheidende voor zitter tce. Spr. dankte ds Blommaert voor de bezieling, waarmede hy steeds de verschillende werkzaamheden in de gemeente had geleid, en voor de troost, welke hij zo vele lijdenden had ge schonken. De Ouderraad* bij het L.O. heeft as. Woensdag 'n contaotavond voor de ouders belegd, waar Jan P. Strijbos een voordracht met kleurenfilm zal houden over de walvisvangst met de Willem Èarendsz. NA 8 JAAR WEER BIJEEN! De onlangs opgerichte 4de reserve- grenscompagnie 1Ó40 hield een bijeen komst in café ,,'t Raedthuys". De voor zitter bracht in zijn openingswoord dank aan allen, die deze avond hadden mogelijk gemaakt, o.a. het Marine-hos pitaal. De oud compagniescommandant, de wachtmeester J. Hoog sprak er zijn vreugde over uit, dat het in de mobi lisatietijd gelegde contact middels deze vereniging is hersteld en gaf daarna het woord aan het cabaretgezelschap onder leiding van de heer D. Sloos, dat met een bonte mengeling van muziek, zang, acrobatiek en toneel de aanwezigen kos telijk bezig hield. Na afloop bleef men neg geruime tijd in een prettige sfeer bijeen. VER. E.H.B.O. DIENST BESTAAT 10 JAAR. Op de j.l. gehouden ledenvergadering van de Ver. E.H.B.O. Dienst Leiden werd met het ocg op 't tienjarig bestaan be sloten een herdenking te doen plaats vinden in de Graanbeurs, middels een feestavond, vo®rafgegaan door een re ceptie in de Jacobazaal, terwijl uit de ledenvergadering het voorstel kwam op de Juiste datum wedstrijden te organi seren voor alle Leidsee E.H.B.O. vereni gingen; Voor het Jubileum zelf werd een feestcommissie benoemd bestaande uit de dames T. Goddijn en Van Weerlee en de heren S. Ossevoort, C. Griffioen en P. Sieval. LEIDSE VOLKSHUIS. Opening van het winterprogramma. Het Leidse Volkshuis heeft Zaterdag middag zijn winterprogramma geopend met de voortreffelijke cultuurfilm „Het Lied van de Aarde". Deze Zweedse documentaire is inder daad een film van grote culturele waarde. De camera glijdt af van de rechte weg, die zich in de verte ver liest, een van de vele trotse scheppingen van het mensdom, naar het kleine on opvallende leven langs de kant van die weg. Buitengewoon boeiend zijn de op namen van de mierenstaten, die een uitstekend beeld geven van de merk waardige sociale orde die daar heerst. De film toont verder de vitale beteke nis van de dunne korst waarop wij leven, voor het bestaan der mensheid. Ten slotte neemt ons diezelfde camera die ons het nietigste toonde, mee opeen reis ver van de aarde de sterren tege moet. „ST. COSJVIAS" ROND ZIJN VLAG. Gisteravond was het kappersperso- neel van Leiden en Omstreken, dat zich verenigd weet in „St. Cosmas", in het St. Antoniusclubhuis bijeen, om aan wezig te zijn bij de wijding en aanbie ding van de nieuwe afdelingsvlag. Na dat enige verkenners trompetgeschal hadden doen klinken, werd de vlag in plechtige optocht binnen gebracht. Voorop liep de Commissie van Bijstand in werkkleding en daarachter twee mis dienaars, terwijl Rector Bernefeld de stoet sloot. Op het toneel vond de wij ding plaats, waarna mej. A. Zonderop, secretaresse van de C. v. ,B„ de vlag met een toepasselijk woord aan de voorzitter, de heer E. M. Langezaal overhandigde. Laatstgenoemde, die te vens hoofdbestuurder is, hield een kor te rede met als onderwerp „Rond onze vlag". Hij vestigde er de aandacht op, dat het kappersbedrijf op sociaal ter rein nog ver achter staat bij andere bedrijfstakken. Daarom is er behoefte aan harde werkers, die een persoonlijk offer weten te brengen voor het ge meenschappelijk belang. Vervolgens ging de heer Langezaal in op de goede resultaten, die de bond reeds heeft geboekt. Met enkele woorden herdacht spr. de kortelings overleden msr Poels, die voor allen een voorbeeld blijft en steeds heeft klaar gestaan, wanneer het sociale werk dit vroeg. De heer Langezaal riep alle aanwe zigen op. om mede te werken aan de verwezenlijking van de fdealen, die symbolisch in de vlag zijn voorgesteld. De schaar en de kam: de arbeid: de I vredestak: de sociale vrede; de weeg schaal: de sociale rechtvaardigheid. De omlijsting van deze avond werd ver zorgd door het jongenskoor van de H.H. Eneelbewaarders uit Lisse. Na de pauze was er gezellig samen zijn met bal onder leiding van Evert Castelein. VOLKSTUINVER. „ONS GENOEGEN". Een kleine, maar fijne tentoonstelling. Het is prettig aan het einde van het seizoen een zichtbaar resultaat te heb ben. en we hopen dat we dit door deze tentoonstelling hebben bereikt, aldus de heer A. Zaalberg, voorzitter vanf de volkstuinvereniging „Ons Genoegen" in zijn openingswoord. Op deze tentoonstel ling waren enkel bloemen en fruit uit gestald. welke op het volkstuincomplex van „O.G." geteeld zijn. Naast de Dah lia's, waren voor het eerst dit jaar ook vruchten ingezonden, terwijl voor de snijbloemen van de kinderen eveneens een plaatsje was ingeruimd. Toen wij even met de experts van het min. van Landbouw spraken, die in de afgelopen winter cursussen heeft^gegeven op het gebied van de fruitteelt en dat ook deze winter weer hoopt te doen, zei deze zeer tevreden te ziin over de resultaten. Het is geweldig dat na één cursusjaar reeds een zo groot succes is behaald, want de vruchten zijn van prima kwaliteit, al dus deze tot oordelen bevoegde spreker. Bij de opening waren ook enkele zus terverenigingen vertegenwoordigd oa, .Leiderdorp Vooruit" en „Nut en Ge noegen", terwijl het hoofdbestuur van de Alg. Bond van Volkstuinen en de Leidse Bond eveneens hun afgevaardig den gezonden hadden. DS W. A. SMIT. Ds W. A. Smit alhier, wiens beroep naar de Ned. Hervormde Gemeente van Peise (Dr.) wij Zaterdag meldden, ls niet zendellng-leeraar doch predikant der Indische Kerk en kapitein-veldpre diker met verlof hier te lande. JEUGDWERK NED. PROT. BOND. De in het Wykgebouw Geloof, Hoop, Liefde gehouden veifcoopdagen ten bate van het jeugdwerk van de Ned. Protes tantenbond hebben een netto-bedrag Jeugdparlement kort geleden te dezer van ruim f.900.— opgeleverd. J zake hebben betoogd. Naar herstel van het vleesrantsoen BON VOOR 100 GRAM VLEES AANGEWEZEN. Als overgang naar het normale vleesrantsoen van 200 gram per week is met onmiddellijke ingang aangewe zen de bon 244 vlees voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon ls geldig tot en met 9 October 1948. De ruimere aanvoer op de slachtvee- markten maakt deze aanvullende ver strekking van vléés mogelijk. De communisten trekken terug ACHTERVOLGING DOOR REPUBLIKEINSE TROEPEN. Militaire autoriteiten te Djokja heb ben aan Antara verklaard, dat de re bellen onder leiding van de vroegere lcgcr-officier majoor Machmud thans terugtrekken van Parakan naar Tam- bi, ten Zuiden van Wonosobo in Mid- den-Java. Zij worden nog achtervolgd door Republikeinse troepen. De Republikeinse troepen hadden zich. na de herovering van Waikoekoen gesplitst in twee colonnes, die resp. naar Ngawi en Ngrambe, welke plaat sen men zie elders inmiddels her overd zijn, oprukt. De opstandelingen bliezen de spoor wegbrug, 10 km. ten Noorden van Nga wi op. T.a.v. de situatie ten Zuiden van Ma- gelang verklaarde een Republikeinse woordvoerder, dat de opstandelingen na de herovering van Sawangan in zuidelijke richting de bergen introkken. Bij de achtervolging verloren de Repu blikeinse troepen vier doden, terwijl onder de opstandelingen vele slachtof fers vle'.en. De campagne tegen de op standelingen werd niet uitgevoerd door troepen, die achter de gedem'litairi- seerde zones langs de statusquoliJn zijn gelegerd, doch hiervoor werden andere troepen ingezet. VIER-JARIG MEISJE OVERREDEN. Vanmorgen is in het Diaconessenhuis te Hilversum overleden de 4-Jarlge Tineke van Ek, die Zaterdag een stukje mocht meerijden op een orgel, er in de Honingstraat afviel en één der wielen over de borst kreeg. DS BARGER UIT HEEMSTEDE TE ZEIST BENOEMD. Ds G. A. Barger sinds 1933 predikant te Heemslede is benoemd tot directeur van het Internaat verbonden aan het Christelijk Lyceum te Zeist en heeft deze benoeming aanvaard. Hij was voorzitter van de bijzondere Protestantse scholen te Heemstede en gaf les aan het Christelijk lyceum al daar. VOEDSELVERGIFTIGING AAN BOORD VAN LOGGER. Gistermiddag liep de logger Sch. 275 de haven van Scheveningen binnen. Ge durende de reis heeft zich voedselver giftiging voorgedaan, waaraan de ge hele bemanning heeft geleden. Bij bin nenkomst lagen nog 4 leden van de be manning te bed. Een is door de G.G. en G.D. naar huls gebracht, terwijl de an deren op eigen gelegenheid naar huis zijn gegaan. UITREIKING BONKAARTEN. Morgen wordt de uitreiking van nieuwe bonkaarten voortgezet. Wie aan de beurt is, dient zulks zelf na te gaan door het bij de vorige uitreiking verstrekte datumkaartje te raadplegen. FEDER/fTIE DER C.J.M.V. De Federatie van Chr. Jongemannen- verenigingen hield Zaterdagavond in het gebouw „Prediker" een zeer ge slaagde instuif. Bij de aanvang werd ge zongen Psalm 146 1, 4 en 8 waarna de heer H. Stlkkelouum voorging in gebed en Ps. 146 voorlos. De heer Barnard liet aan het einde der vergadering zingen Psalm 136 1—5 dankte het Prediker- bestuur voor de ontvangst en nodigde de Prediker-leden uit tot een tegenbe zoek aan het Wijkgebouw „Rehoboth". Daarna sloot hij de bijeenkomst met dankgebed. De A.R. Jongerensitudieclub hervat Dinsdag 5 October a.s. haar werkzaam heden. Na afloop der huishoudelijke za ken zal een discussie worden gehouden over het onderwerp „De verhouding Ne derlandIndonesië", welke zal worden ingeleid met een herhaling van hetgeen de A.R. afgevaardigden in het Leidse Druk bezochte receptie en geslaagde feestavond De viering van het 35-jarig bestaan van de Woningbouwvereniging „Ons belang" is uitgegroeid tot een feest betoon als gold het een gouden jubi leum. Een ontelbaar aantal bloemstuk ken, talloze geschenken, negentien sprekers, de aanbieding van vier glas- in-loodramen en een door ruim 1100 personen bijgewoonde feestavond moe ten het tegenwoordige bestuur toch wel de overtuiging hebben geschon ken, dat zijn werk in het belang der volkshuisvesting zeer wordt gewaar deerd. Alvorens de Zaterdagmiddag in „De Harmonie" gehouden receptie een aan vang nam heeft de voorzitter van „Ons Belang", de heer J. Gerritsen Sr., ge wezen op het doel, dat de oprichters voor 35 jaar voor ogen stond: verbete ring van de volkshuisvesting en het tegengaan van de schromelijke huurop- drijving Voorts herinnerde spr. aan de verschillende bouwplannen, welke in de loop der jaren zijn tot stand gekomen en welke er toe hebben geleid, dat de vereniging momenteel 487 woningen in exploitatie heeft, waaraan binnenkort hopelijk nog 103 woningen kunnen wor den toegevoegd. Hulde bracht spr. in dit verband aan het gemeentebestuur, dat steeds voor de verenigingsbelangen een open oog heeft gehad. Ook het tegen woordige bestuur en de raad van com missarissen werden in deze dank betrok ken. Nadat de heer Gerritsen nog In het bijzonder de tegenwoordige wethouder van Fabricage, de heer Jongeleen. had bedankt voor al zijn bemoeiingen, ein digde hij met er op te wijzen, dat een bouwvereniging, die leeft, steeds wonin gen in aanbouw heeft. De rij Van sprekers werd hier .a ge opend door de voorzitter van de jubi leum-commissie, de heer A, Gerritsen Jr. die namens deze commissie het be stuur 9 zilveren theelepels, voorzien van het stadswapen, aanbood. Wethouder Jongeleen. die vervolgens de gelukwen sen van het gemeentebestuur aanbood, wees o.m. op het mooie doel van een woningbouwvereniging, waarbij hij in het bijzonder het werk van „Ons Be lang" memoreerde. Hulde bracht spr. in dit verband aan het onvermoeide idea lisme van de voorzitter en de trouwe toewijding van secretaris en penning meester. Spr. besloot met de wens uit te spreken, dat men gezamenlijk in zeer korte tijd het tekort aan goede wonin gen in onze stad mocht oplossen. Spr. achtte dit van te meer belang, omdat de lijk lange rij van sprekers besloot. Met een enkel woord heeft ten slotte de voor zitter alle sprekers bedankt. Onder hen. die verder nog ter recep tie verschenen, merkten wij o.m. op dr ir P. C. Lindenbergh, directeur van de Leidse Waterleiding Mij. ir D. Boogerd, directeur van Gemeentewerken, F. Ver stegen, gemeente-ontvanger en de heer J. H. de Jong, directeur van de Gem.- Reiniglngs- en Ontsmettingsdienst. DE FEESTAVOND. Het lustrumfeest werd Zaterdag be sloten met een cabaret-avond in de Stadsgehoorzaal, verzorgd door Fred Fa- gels Succes Variëté. De heer A. Gerritsen, voorzitter van het jubileumfonds, opende deze avond, en bracht hulde aan het bestuur, waar van de voorzitter, secretaris en penning meester al vele jaren deel uit maken, wat een bewijs is van groot vertrouwen, dat de leden in deze heren stellen. Hier na werden de genoemde functionarissen, de heren Gerritsen. Schouten en v .d. intimiteit van het gezin nog altijd als J Bos, met hun echtgenoten op het toneel één der eerste deugden der Hollanders 11-i— kan worden aangemerkt. Vervolgens werden gelukwensen aan geboden door de heren R. Ensing .hoofd van het Huisvestingsbureau, C. Ponsen, architect van de W.B.V. „Ons Belang", J. de Jóng namens de Federatie van W.B.V.. J. Arnold, die de felicitaties overbracht van het H.B en de provin ciale afdeling van de Nat. Woningraad, M. I. Smit, H. van Weizen en M. H. Noteboom. resp. voorzitter van de W.B. V. Tuin Stadwijk, De Eendracht en Ons Doel, J W. Harting namens de leveran ciers, C. Streefland, voorzitter van de Tuintjesverenigine „Ons Belang", D. van Leeuwen als ontwerper van de glas-in- loodramen. A. Lasschuit namens de Speeltuinvereniging „Noorderkwartier". C. Massink voor de W-B.V „Bultenlust" te Oegstgeest mevr. Zonneveld, die de gelukwensen overbracht van de dames der bestuursleden, B. Klerk Wolters en I. Zandbergen als vertegenwoordigers van de W.B.V. Eensgezindheid te dezer stede en „Spinoza" te Rijnsburg. H. C. Klenjet van de Speeltuinvereniging „IWesterkwartier", terwijl de 84-jarige oud-commissaris der W.B.V. „Ons Be lang", de heer J, Zitman, de wel rijke geroepen De heren mochten een draag- speld in de vorm van een hart, symbo liserend het bewezen feit dat hun hart steeds bij de woningbouwvereniging is, in ontvangst nemen, terwijl de dames met een fraaie fruitmand verrast wer den. De voorzitter, de heer Gerritsen Sr, dankte voor deze huldiging en releveer de de voorbije feesten, waarbij hij dank bracht aan de Fa Dullaert. die het feest geschenk, vier glas-in-loodramen had vervaardigd. Daarna was het woord aan de confe rencier Fred Fagel, die zijn repertoire begon met een feestlied, gedicht door een bestuurslid, de heer Zonneveld. In een vlot tempo werden de verschillende nummers voor het voetlicht gebracht, waarvan enkele hier ter stede reeds eer der werden uitgevoerd. Bilzondere ver melding verdient het Olborn-trio, de muzikale acrobaten, die een zeer goed nummer presenteerden. Cas Oosthoek ">r»de als van ouds voor de muzikale tmlijsting en bracht met ziin acordeon Ie zaal in de juiste stemming. Hofenk's melody Makers deden de rest en hielden na afloop van het program ma de benen nog enige tijd van de vloer. Slechts één verantwoordelijk Bevin, de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft heden in de algemene vergadering der V.N. de waar schuwing doen horen, dat, ingeval het onmogelijk zou blijken de V.N. op een „wereldbasis" te handhaven, reorgani satie op „regionale basis" nodig zou kunnen blijken. De voornaamste punten van zijn rede waren: 1. Palestina. ,.Wij hebben besloten het plan van graaf Bernadotte in zijn ge heel te steunen. 2. Men kan niet zeggen, dat in het afgelopen jaar op politiek gebied grote successen zijn geboekt. Dit is inderdaad een naargeestige en ontmoedigende toe stand. 3. Atoomenergie: „Indien de zwarte furie, de onberekenbare ramp van een atoomoorlog o.ver ons zou komen, kan ik alleen zeggen, dat voor de rampen, die de mensheid kunnen bezoeken, slechts één mogendheid verantwoorde lijk gesteld zou kunnen worden, daar deze haar samenwerking weigert bij het beheer en de ontwikkeling van die gro te nieuwe krachten voor het welzijn van de mensheid". 4. Wysjinsky. „Gezien hetgeen ik ge zegd heb over het Sovjetstandpunt in zake veiligheid, ontwapening, atoom energie en veto hoe ter wereld moe ten wij de laatste voorstellen vón Wysjinsky opvatten? Men moet het ons niet kwalijk nemen, dat wij achter dochtig zijn". 5 Het Sovjetvoorstel tot ontwapening tot op een derde. „Dit vind ik alsof aan de algemene vergadering werd voorgesteld de rest van de wereld te ontwapenen, terwijl de Sovjet-Unie het stilzwijgen bewaart over haar eigen militaire macht". 6. Zenuwenoorlog. „Wat te zeggen van de Sovjet-Russische zenuwenoor log? wat v. d. zenuwenoorlog, die reeds zo lang tegen Turkije wordt gevoerd en dit land dwingt gemobiliseerd te blij ven? Waarom de onafgebroken zenu wenoorlog, die in dit geval werkelijke strijd inhoudt, tegen de wettig gekozen Griekse regering en de dappere en zwaar beproefde Griekse regering? 7. Ontwapening „De basis van ont wapening is collectieve veiligheid. Dit veronderstelt bovendien staken van de aanvallen op onze instellingen en onze binnenlandse politieke aangelegenhe den. Anders kunnen wij geen aan ons voorgelegd besluit met enig vertrouwen bestuderen. Wij twijfelen aan de op rechtheid daarvan op grond van de ge beurtenissen". 8. Europese Unie. „Wysjinsky heeft gezegd, dat het door ons met Frankrijk en de Benelux gesloten verdrag tegen de Sovjet-Unie is gericht. Ik ontken dit maar ik kan u verzekeren, dat besloten Is een Unie te vormen, die op eigen benen kan staan en haar eigen bevol king kan verenigen tegen elke tegen haar gerichte agressie van welke zijde ook". 9. Duitsland. .,Wat betreft de toe stand ln Duitsland de teleurstelling voor ons was, dat de Sovjetregering het verdrag van Byrnes afwees. Anders hadden wij nooit meer bevreesd behoe ven te zijn, dat Duitsland ooit weer ln staat zou zijn agressieve worden. Maar Wysjlnskv wees dit af. Alle Sovjetactie logenstraft de Sovjetverklaringen. Dat is de moeilijkheid". 10. Verenigde Naties. .Misschien hebben wi) te hoge verwachtingen. In dien wij niet op een wereldbasis kun nen slagen, hetgeen wij hoopten, moe ten wij op regionale basis verder gaan. Wy moeten eensgezind zyn met wie wU eensgezind kunnen zyn en werken met wie wy kunnen werken. Misschien kan juist uit deze regionale samenstelsels die wereldregering groeien, waar de mensheid naar verlangt en waar zy reeds zo lang voor geijverd en gestre den heeft". Tydens zyn rede heeft Bevin voorts cyfers verstrekt over de materiële ver liezen van Engeland tydens de oorlog: Vernieling van of schade aan 4 mil- lloen huizen, dat ls 1 huis op de drie. Voor 1.500 millioen pd. st. schade aan fabrieken en Installaties. 9 millioen ton scheepsrulmte tot zinken gebracht. Ver lies van een groot deel der overzeese beleggingen. Verder verklaarde Bevin dat de trust- schapsraad niet het werk schynt te verrichten, dat ln het Handvest der V.N. voorgeschreven is. De raad schynt de neiging te hebben „buiten zyn alge mene bevoegdheid van supervisie te gaan, de bepalingen van het Handvest en de overeenkomsten te overtreden en te trachten de functies van de bestu rende autoriteiten over te nemen", aldus Bevin. „De trustschapsraad dreigt te ontaarden in een schouwtoneel voor po litieke propaganda, die niet de belan gen van de inwoners der trustgebieden zal dienen en onvermydeUJk het inter nationaal truststelsel zelf zal ondermy- nen". Verder vroeg Bevin zich af, hoe het komt, -dat de commissie voor de atoomenergie meent niet langer met succes werkzaam te kunnen zijn. Bevin ziet' als eenvoudige oorzaak, dat, hoe wel de commissie vaak een zienswijze naar voren brengt, die niet over het hoofd gezien kan worden en die ver standig besproken zou moeten worden, de minderheid by deze aangelegenhe den absoluut weigert zich ook maar in het geringste opzicht te schikken naar de wensen cn verlangens van de meer derheid. Toen Bevin zyn rede geëindigd had, kreeg hy een van de grootste ovaties, ooit aan een spreker in de algemene vergadering gegeven. De Belgische koningskwestie indien er al twyfel mocht bestaan over de houding van de liberalen tegen over de koningskwestie, dan is deze, al thans wat de Brusselse liberalen betreft, thans voor een groot deel weggenomen. Tydens een bijeenkomst van de liberale bond van het arrondissement Brussel heeft de liberale volksvertegenwoordiger Janssens nJ. woordeiyk het volgende verklaard: „Voor ons liberalen, die trouw gehecht biyven aan de mo narchie en de dynastie, is er maar een oplossing mogeiyk: de vrij wil lige terugtrekking van Leopold III, die ten slotte toch zal moeten begrypen, dat zyn terugkeer naar de troon of de ver lenging van de huidige toestand België naar een catastrofe zal leiden. Janssens betoogde ten slotte, dat het de plicht van alle liberale senatoren en kamera den is, tegen het wetsontwerp tot het houden van een volksreferendum over de terugkeer van de koning te stemmen. De voorzitter van de Belgische senaat De Schrijver (KVP) heeft anderzyds te Dinant een rede gehouden, waarin hy o.a. verklaarde, voorstander te zyn van het afschaffen van de wet van Juli 1945. waarby een regering van koning Leopold onmogeiyk werd verklaard. Volgens De Sohryver staat ook de katholieke volks party een volksreferendum geenszins voor. Koning Leopold toch regeert op grond van een artikel in de Belgische grondwet en het zou onjuist zyn van hem een pleblscitair vorst te maken, zo als dit met Napoleon III het geval was. Indien het parlement evenwel niet tot het besluit kan komen de wet van Juli 1945 op te heffen, dan zal er, aldus de Schryver, gepn andere oplossing moge- ïyk zyn dan een volksreferendum. Het parlement en de koning zouden uit de resultaten hiervan dan hun conclusies moeten trekken. Naar het socialistische blad „Le Peu ple" van hedenmorgen schrijft, doet in katholieke kringen het gerucht de ronde, dat het voorstel tot het houden van een volksreferendum betreffende terugkeer van koning Leopold zou worden Inge trokken. Het lyfblad van minister-pre sident Spaak meent, dat deze geruchten gesteund worden door uitlatingen in het katholieke Vlaamse weekblad „De Spec tator", dat o.m. schryft: „Er zyn talrijke redenen, die pleiten voor een voortzet ting van de katholieke socialistische re geringscoalitie tot de datum der volgen de verkiezingen. Waarom zou men zich dan zonder al te veel overtuiging ln een parlementaire stryd werpen, die som mige katholieken geheim verlangen te verliezen? Als gevolg van de protestbetogin gen van de Belgisch-Sovjetrusslsche vereniging te Antwerpen heeft de di rectie van het bioscooptheater Rex te Antwerpen zich genoodzaakt gezien de vertoning van de Amerikaanse anti- Sovjetrussische film „Heb ijzeren gor- dyn" stop te zetten. De politie ln de Britse sector van BerlUn heeft verscheidene arrestaties ver richt. toen vuistgevechten uitbraken na een door de S.E.D. georganiseerde open luchtmeeting ln die sector. De vergadering werd door ongeveer 2000 personen bijge woond. Tweehonderd politiemannen vorm den een cordon dwars over het plein en verspreidden de menigte. Een der sprekers op de vergadering was Frledrlch Ebert, zoon van de eerste president van de Duitse republiek. In geheel Halderabad zyn de com munistische organisaties buiten de wet gesteld. COMMISSIE TER VERDEDIGING VAN HET ARBEIDSPROGRAM. Aneta meldt uit Batavia, dat de leden van de arbeidspartyen, die niet wen sen te fuslonneren met de communisti sche party, voorbereidingen treffen voor een commissie ter verdediging van het arbeidsprogra/m, zoals dat geformeerd werd by de oprichting van de party, aldus meldt Antara. Sympathiserende worden thans opgewekt regionale oom missies in het leven te roepen. Zaterdag ls ln de Cockerlll-fabrleken te Seralng (België) een staking uitgebro ken onder de arbeiders van de cokesafde ling en de tractledlensten. Als gevolg hier van waren ook de andere afdelingen ge dwongen het werk neer te leggen. Ook do arbeiders in de houtenfabrieken te La Louvlere zullen van 30 September af staken. De Britse kanselier van de schatkist, sir Stafford Crlpps, ls gisteravond per vliegtuig uit Ottawa ln Washington aan gekomen voor belangryke Brits-Ameri kaanse economische besprekingen. Sir Stafford selde, dat hy ln de Canadese hoofdstad besprekingen had gevoerd, die „zeer geslaagd'' waren. In de Amerikaanse sector van Beriyn ls het dak van een bioscoop Ingestort. Het ongeval gebeurde tijdens de avond voorstelling van de Franse film „Carmen" ln het bioscooptheater Pamet. Tientallen personen zyn ernstig gewond. V(Jf rUen stoelen werdon onder het vallend ge steente bedolven. Naar verluidt ls de in storting aan een brand te wyten. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 27 September. De nieuwe week werd wel sterk ln mineur injezet. BI) opening lagen allo internationale en grote industriewaar- den een behoorlijk stuk beneden Vrij dag en ook de cultuurfondsen en min der courante aandelen boekten verlie zen van 3 tot 5 punten. De zwakke houding schreef men toe aan de poli tieke situatie. Het slot kwam veelal cp het laagste peil 'van de dag. De handel was echter uitermate beperkt. Kon. Olie opende op 355, dus 4% punt lager, om op 333 de markt te verlaten. De industriefondsen kwamen algemeen op Iets lager niveau, inclusief Unilever, waarvan ter beurze van Londen ver luidde dat een nieuwe kapitaalsuitgifte op komst zou zyn. Aandelen Aku zafe ten in tot 157 Philips boekte een koersverlies van by na 6%. Ook de Scheepvaartmarkt was zwak gedisponeerd; aandelen Scheepvaart- unie liepen van 176 tot 178% terug. De> zwakkere stemming beperkte zich basen. tot de toonaangevende fond" Amsterdam Rubber, die een drietal zoals punten verloren, HVA, die van 260 tot 257 terugliepen en Tabaksfondsen, die algemeen op lager peil kwamen, die op 140 belandden. MOTORSPORT. Speedway-wedstrijden te Lisse Uitstekend rijden van Janssens. Zaterdagmiddag werden in het Llsser Sportpark de seiectle-wedstryden voor het Speedway-kampioenschap 1948 ge houden, waaraan 9 renners deelnamen. In het byzonder onderscheidde zich de Limburger F. Janssens uit Geleen, wel ke in alle heats wist te zegevieren. Hy bereikte het maximaal puntenaantal van 12. De uitslag was: 1. F. Janssens, Geleen, 12 punten; 2. W. v. Hemelryk, Den Haag, 9 pnt.; 3. G. van Doornik, Utrecht, 8 pnt. De resultaten van de Juniorencup wedstrijden waren; Junioren 500 c.c.: 1. N. v. Gorcum, Delft, 9 pnt.; 2. W. Peters, Hilversum, 9 pnt.; 3. E Houweling, Haarlem, 5 p. Een extra beslissingswedstrijd moest verreden worden tussen N. v. Gorcum en W. Peters, welke door v. Gorcum werd gewonnen. Junioren 350 c.c. Ook ln deze af deling was een beslissingswedstrijd no dig, welke verreden werd tussen A. Sie- wertsen, H. Steutel en J. Havenaar. De uitslag was: 1. H. Steutel. Amster dam, 7 pnt.; 2. J. Havenaar, RIJswyk, 7 pnt.; 3. A. Slewertsen, Horstermeer, 7 pnt. Junioren 250 c.c.: 1. N. Kroes, Den Haag, 6 pnt,; 2. W. v. Rossum, Utrecht, 5 pnt.; 3. G. Verbrugge, Ouderkerk a. d. Amstel.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3