Leidse burgerij huldigt het zilveren burgemeesterspaar Wat er in Indonesië gebeurt Radio-programma MAANDAG 27 SEPTEMBER De West-Europese Unie In diplomatieke kringen te Washing ton wordt verklaard, dat te Londen door de defensie-commissie van de West-Europese Unie en de commissie ®an ambassadeurs, die de politieke aspecten van het probleem behandelt, een grote mate van succes is bereikt. Er zouden belangrijke vorderingen zijn gemaakt bij de opstelling der plannen voor gezamenlijke actie in Duitsland, voor de wederzijdse verdediging en voor het gemeenschappelijk gebruik van bases en andere faciliteiten. Over de wijze en de omvang van de Amerikaanse hulp aan een West-Euro pese militaire alliantie was echter nog geen beslissing genomen. De voornaam ste ontvanger van zulke hulp, zo wordt geredeneerd, zou Frankrijk zijn. Volgens sommige berichten zou Frankrijk on middellijk behoefte hebben aan uit rusting voor tien divisies en aan 300 jagers met straalaandrijving. Deze cij- fers zijn niet officieel, maar men neemt aan, dat Frankrijk het land is, dat de kern van de strijdkrachten te land voor de alliantie zal leveren en daarom meer uitrusting nodig heeft dan de andere landen. De bijeenkomst van de ministers van defensie, die deze week te Parijs wordt gehouden, is een voorteken van een be langrijk stadium in de ontwikkeling van de alliantie. Graaf Bemadotte te ruste gelegd De begrafenis van graaf Bernadotte heeft gistermiddag, volgens de wens van de overledene op eenvoudige wijze, plaats gehad. Een talrijke menigte was nochtans aanwezig, o.w. de koning van Zweden, de vertegenwoordigers van de koninklijke families van Noorwegen en Denemarken, Trygve Lie, Cadogan. en nog andere vooraanstaande personen. Er werd slechts één toespraak gehou den. namelijk door de predikant, die de dienst leidde. Na de lijkdienst begaf zioh een lange rouwstoet, waarin de delegaties van het Roode Kruis en de. padvinders vertegenwoordigd waren, naar het crematorium. Het was reeds duister geworden en deze laatste tocht van de overledene had plaats bij het schijnsel van toortsen, die door jonge mensen werden gedragen. Daarna had een korte plechtigheid plaats, waarbij alleen de familie aanwezig was. Gelijktijdig met de begrafenis te Stockholm is te Jeruzalem onder aan wezigheid van functionarissen der VN, het consulaire corps, funcionarissen der voorlopige regering van Israël en leden van de bestandsccmmissie 'n 'her denkingsdienst voor graaf Bernadotte gehouden. Ds Clark Kerr, president van de kerk van Schotland te Jeruzalem, herdacht „het schitterend, onpartijdig en on baatzuchtig werk" van Bernadotte. Geen verkiezingen in Frankrijk De Franse nationale assemblee heeft log. heeft op een persconferentie meege- werp aangenomen, beogende de uitstel ling der departementale verkiezingen tot Maart 1949. Vrijdag had de Senaat het ontwerp van de hand gewezen Een communistisch voorstel de verkie zingen in October te houden werd ver worpen met 299 tegen 274 stemmen. De zaak is thans definitief beslist. VEROORDELINGEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Een rechtbank te Brno heeft de abt van een Dominicaner klooster. Antonln Zemak, veroordeeld tot achttien jaar ge vangenisstraf wegens organisatie van ontsnappingen uit Tsjecho-Slowakite en wegens het bekend maken van militaire geheimen. De koopman Frantisek Skra- bek kreeg eveneens 18 jaar. Andere le den van de groep kregen twee tot vijf tien jaar. Het hoofdkwartier van de groep was volgens de aanklacht geves tigd in het klooster van Znojmo. Wegens splonnage ten behoeve van de geheime dienst der Verenigde Staten zijn de gezusters Cibulkova tot achttien en tien jaar opsluiting veroordeeld. Leo Vlasak kreeg vijftien jaar. Andere be schuldigden kregen lichtere straffen. Ook de moeder van de gezusters Cibul kova werd tot gevangenisstraf veroor deeld wegens het nalaten van aangifte van het misdrijf. Twee beschuldigden werden vrijgesproken. TSJECHOSLOWAAKSE REGERING IN BALLINGSCHAP. Elr zal een „vrije Tsjechoslowaakse raad" worden gevormd, die zal werken in oppositie tegen de door de commu nisten overheerste regering in Tsjecho- Slowakije. zo heeft dr Fedor Hotsa, se cretaris-generaal van de Tsjechoslo waakse democratische partij te New York meegedeeld. Hij schatte dat 10.000 politieke vluchtelingen ziéh bij de raad zouden aansluiten. De zetel zal waar schijnlijk in de Verenigde Staten komen. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Stratos, de Griekse minister van oor log, heeft op een persconferntie meege deeld. dat „het Griekse leger de gueril- lastrijders in korte tijd zou kunnen ver pletteren. indien men een eind zou kun nen maken aan de hulp van de aan grenzende Balkanlanden." Hoe langer de Verenigde Naties zou den wachten maatregelen te treffen, zo verklaarde Stratos. „des te meer inspan ning. geld en bloed sou de strijd tegen de verzetslieden kosten aan de gealli eerden en de Grieken." HONGARIJE NAAST AMERIK. OLIE-MIJ. De Hongaarse regering heeft offi cieel medegedeeld, dat de Hongaarse maatschappij van de Standard Oil, de Maort, en haar verkoopmaatschappij onder staatsbeheer zijn gesteld, „ten einde te verhinderen, dat de oliepro ductie die van zo groot belang voor de staatseconomie Is, roekeloos en kunst matig wordt verminderd". De order betreft alle eigendommen, credieten en patenten inbegrepen. Ge durende het staatsbeheer zullen de functies van de raad van beheer en de controleraad door een door de regering benoemde algemene bedrijfsleider wor den vervuld. De beide raden zijn voor de duur van het staatsbeheer ontbon den. Twee Amerikaanse burgers, die op 18 Sept. gearresteerd zijn onder beschul diging van sabotage zijn uitgewezen Men meent te weten, dat zij het land reeds verlaten hebben, De gearresteerde Hongaren komen voor het gerecht. OPROEP VAN QUEUILLE. De Franse premier Queuille heeft in een radiorede een beroep op de arbei ders gedaan het economische leven niet te verstoren door nodeloze stakingen. Als gevolg van de nieuwe belastingen, zo zeide hij, zal de begroting voor dit jaar beslist in evenwicht zijn. De ex porten moeten met 15 procent worden verhoogd. Hij waarschuwde de boeren dat, ais aan het verzoek van de rege ring, (redelijk te zijn ten aanzien van levering en prijs van voedingsmiddelen) niet wordt voldaan, de regering „doel treffende" maatregelen zou nemen, die reeds voorbereid waren. Koningin Juliana voor rust naar Het Loo H.M. de Koningin heeft zich Zaterdag met Prinses Marijke naar het Loo be geven om daar enige rustige dagen door te brengen als gast van Prinses Wilhel- mina De heer Max Van Poll t OUD-LID TWEEDE KAMER EN COMMISSIE-GENERAAL. Wijlen de heer M. van Poll Zaterdagmiddag te 1 uur is plotseling te Eindhoven op 67-jarige leeftijd overleden de heer M. J. M. van Poll, oud-lid der Tweede Kamer en oud lid der Commissie-Generaal. De heer Van Poll, die drie weken ge leden zijn zoon in Eindhoven bezocht, werd aldaar door 'n beroerte getrof fen en ls deze attaque niet meer te boven gekomen. Maximus Josephus Maria van Poll werd 24 Februari 1881 te Roosendaal geboren. j In 1897 trad hij als corrector in dienst j bij de „Bredanaar". Door zelfstudie be- kwaamdehij zich voor een journalis tieke loopbaan. Twee jaar later kwam hij bij de „Maasbode", waarna hij ach tereenvolgens redacteur van de te Maastricht opgerichte „Volkskrant", re dacteur en hoofdredacteur van de ..Gelderlander5' en directeur-hoofdre dacteur van de door hem opgerichte „Geldersche Koerier" was. In 1917 volgde zijn benoeming tot hoofdredacteur van ,.De Nieuwe Haar- lemsche Courant", in welke functie hij l in 1919 overging naar het Limburgsch I Dagblad". Van 19211933 was hij [hoofdredacteur van het weekblad „De l'Nieuwe Eeuw". Van 1923 tot 1936 trad hij op als hoofdredacteur van het dag- blad ,,De Morgen". Van 1929 ot 10 September 1946 had ae heer Van ~Poll voor de KVP zitting in de Tweede Kamer. In September '46 werd hij met de heren Van Mook, Schermerhorn en De Boer benoemd in de Commissie-Generaal voor Indonesië. Op 15 November 1947 werd hem eer vol ontslag als lid van deze commissie verleend. Sinds kort was hij journalistiek di recteur-generaal van de N.V. Uitge- versmij. „Neerlandia" te Utrecht. Zijn verdiensten werden beloond met de benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De plechtige uitvaartdienst voor de heer Max van Poll, zal Woensdagmor gen as. om hal elf worden gehouden in de Sint Catharinakerk te Eindhoven. Daarna heeft de teraardebestelling plaats op 't Sint Catharinakerkhof al daar. JAARVERGADERING KON. NED. ZANGERSVERBOND. De te Utrecht gehouden jaarverga dering van het Kon. Ned. Zangersver bond kenmerkte zich door een grote opkomst De voorzitter, de heer C. H. Honig uit Rotterdam, constateerde een bloeiend bondsleven. In het afgelopen jaar zijn er 40 nieuwe koren met 2708 zangers bijgekomen, zodat het Verbond 154 mannenkoren telt met totaal 10.382 zangers. Gewezen werd op het grote belang van de gelegde internationale contac ten. Het voorstel de contributie te ver hogen met 50 pet. werd met alg. st. aangenomen, evenals de begroting 1948/49. De vernieuwing van het mannenkoor repertoire zal krachtig worden voort gezet. ,/WESTERDAM" MET GOEDEREN VOOR ONS LAND. O.a, geschenk „Nieuw-Voordorp" to Voorschoten. De „Westerdam" vertrekt Dinsdag uit New York naar Rotterdam met bij na 40.000 kilogram goederen in 700 kis ten, die door de „United service to Holland" voor verdeling in Nederland ter beschikking zijn gesteld. De lading bevat: Kerstzending van de bevolking van Tuxedo voor de door haar geadopteerde Brabantse gemeen te EngelenBokhoven; 400 kisten kle ding, schoenen enz. van de Wereldraad der Kerken voor de Ned. Interkerkelij ke Wederopbouwcommissie; 150 kisten kleding enz. van „Save the children" voor de „Stichting voor het kind" en 100 roestvrije wasbakken van de raad van vrouwelijke gemeenteleden van de kerk te Cincinnati voor het kinderhuis „Nieuw Voordorp" te Voorschoten. TITELWIJZIGING COMMANDANT ZEEMACHT. Met ingang van 20 September j 1. is de titel „Commandant der Zeemacht in Nederlandsch-Indië" gewhzigd in: Commandant der Zeemacht in het Oosten", afgekort CZMO. De titel „Commandant dei Zeemacht Indone sië" blijft voorbehouden voor de bevel voerend officier d. Indonesische marine in de toekomst, terwijl zeker niet uitge sloten moet worden geacht, dat het be- velsgebied van de Commandant der Koninklijke Marine zich ver buiten de grenzen van Indonesië kan uitstrekken, zodat de titel CZM-Tndonesië dan te beperkt zou blijken te zijn. De financiële maatregelen in Frankrijk Het Franse Staatsblad heeft de voor naamste punten opgesomd van de fis cale maatregelen, die door de regering zijn voorgesteld, om, in het kader van de nieuwe belastingwet 80 milliard francs aan bezuinigingen en belasting op te brengen. 1. Een vermindering van de rege ringsuitgaven met inbegrip van burger lijke en militaire credieten, tot een be drag van milliard francs, vóór 1 Ja nuari. 2. Een verhoging van de inkomsten belasting met 20 percent. 3. Verhoogde belasting op „zichtbare tekenen van welvaart", zooals perso neel, grote huizen e.d. 4. Verhoogde belasting op motorvoer tuigen. op basis van paardekracht. 5. Verhoging van de accijnzen op spi ritualiën. Luchtpostverkeer overzee met militairen Door de ministers van Oorlog; Marine a.i„ en Overzeese Gebiedsdelen is ten aanzien van het postverkeer met de mi litairen overzee dan wel aan boord van troepenschepen met ingang van 1 Oc tober a.s. het volgende beDaald: Van militairen aan militairen: port vrij mogen worden verzonden enkele briefkaarten en brieven t/m 10 gram ge schreven op luchtpostpapier en gesloten in luchtpost-enveloppen; Van burgers aan militairen: tegen binnenlands tarief mogen worden ver zwonden enkele briefkaarten, militaire luchtpostbladen en brieven als boven omschreven tot een maximum gewicht van 10 gram. Er beslaat gee.i bezwaar ttegen het door militairen of wel als burgers In brieven doen insluiten van foto's, kran tenknipsels e.d.. mits het vorengenoem de totale gewicht van 10 gram niet wordt overschreden. Voor de luchtpostverzending van nieuws-, spon-, kerkelijke- en contact bladen van thuisfronten zal alsnog een nadere regeling worden getroffen. Wysjinsky's kijk op de Indonesische zaak! NEDERLAND IS „NATUURLIJK" DE AANVALLER. De Sovjet-afgevaardigde Wysjinsky- zeide in een rede voor de vergadering der V. N. te Parijs t-.a.v. Indonesië: Ondanks het feit, dat ln vele geval len de schendingen van het Handvest een directe bedreiging voor de vrede en veiligheid vormen, heeft een meer derheid in de Veiligheidsraad niet slechts nagelaten maatregelen te ne men, die nodig zijn om deze bedreiging weg te nemen, zij heeft zelfs het tegen overgestelde gedaan door de schenders te steunen. Dit was met de Indonesi sche kwestie het geval. Volgens een be sluit van de meerderheid van de raad werd deze aangelegenheid gelegd in handen van de zgn. C. v. G. D., welke „de zijde van de Nederlandse overheer sers koos". Deze legde aan de Republiek de „knechtende Renville-overeenkomst" op. waardoor de Reubuliek een aantal rijke gebieden ontnomen werd, die de Nederlanders in 1947 veroverden. De meerderheid van de Raad verwierp te zelfdertijd een voorstel tot het staken van de vijandelijkheden en tot het te rugtrekken van de Nederlandse troepen uit het gebied, dat zij bij de militaire operaties bezetten. Dit betekende in werkelijkheid een aanmoediging voor de „agressor". DEPUTATIE NAAR WERELDSAMEN KOMST MORELE HER BEWAPENING. Zaterdagmorgen vertrok met een ex tra K.L.M.-vliegtuig van Schiphol een gezelschap naai Genève. ten einde te Caux-sur-Montreux de wereldsamen komst voor morele herbewapening bij te wonen. Met het toestel reisden de volgende passagiers mede: Z.E. Anak Gde Agoeng, minister president van Oost-Indonesië; Z.E. Poewang Limboso Hoesain, minister v. Econ. Zaken voor Oost-Indonesië; Ab- doel Malik, voorzitter van de voorlopige volksvertegenwoordiging van Zuid-Su- matra met echtgenote: Mr Teunkoe Bahrioen, directeur kabinet van de Wali Negara van Oost-Sumatra met echtgenote; Almassawa Alias Boedinar, ambtenaar van de Rijksvoorlichtings dienst met echtgenote; jonkvrouwe N. Djajadiningrat-, dochter van de voor zitter der delegatie uit Indonesië; S. Bastiaan, secretaris-generaal van het Dep. van Binnenl. Zaken voor Oost-In donesië; dr J. J. Hangelbroek, secre taris-generaal van het Dep. van Algem. Zaken voor Oost-Indonesië, J. A, van Houten, ch?f afd. Voorlichting Bui tenland van hPt Dep. van Buitenl. Za ken; prof dr E. de Vries, hoofd van de Econ Afd. van het Dep. van O. G.; mevr'. Hemsing, vertegenwoordigster v. Oost-Indonesië in Nederland. VERHOGING DER NEDERLANDSE MARSHALL-TOEWIJZING. Te Washington is bekend gemaakt, dat de toewijzingen in het kader van het Marshall-plan voor Nederland voor het lopende kwartaal Ls verhoogd met 15 millioen dollar tot 120 millioen dol lar. GEVAARLIJK RIJDEN MET AUTO-PED. Zaterdagmiddag is in de Comenius- laan te Bussum een verkeersongeval ge beurd. dat aan het 4-jarige meisje A. L. Salm het leven heeft gekost. Zij kwam met een autoped de tuin voor het ouder lijk huis uit rijden op het moment dat een vrachtauto passeerde. Het kind kwam onder een der voorwielen van de wagen terecht en werd op slag gedood. LAKSPUITERIJ TOTAAL AFGEBRAND. Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in de lakspuiterij van de N.V. Kunst handel „Het Spectrum" te Bergeijk. Het vuur vond gretig «ie&sel in de lak- en cellulose-voorraden, waardoor kolossale rookwolken ontstonden. De fabriek met voorraden is geheel uitge brand. De aangrenzende gebouwen, waarvan de zolders uitbrandden, kon den door krachtig optreden van de brandweren van Bergeyk en Valkens- waard, welke laatste ter assistentie werd geroepen, verder gespaard blijven. De schade loopt in de duizenden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Over de oorzaak is niets be kend. Nader wordt gemeld, dat ook de op slagplaatsen geheel zijn uitgebrand, terwijl twee aangrenzende huizen vrij wel geheel werden verwoest. De op slagplaats voor afgewerkte producten kon grotendeels worden ontruimd, de belendende sigarenfabriek heeft even wel alles verloten. NEDERLANDS SPORTVLIEGTUIG IN RUSSISCHE ZONE GELAND. Een Nederlands sportvliegtüig, ge merkt PHNCP, dat Zaterdagochtend van het vliegveld Eelde was opgestegen met bestemming Kopenhagen, was aan vankelijk als vermist opgegeven. Na informatie bij de Russen, beves tigden deze, dat het vliegtuig bij Schwe- rin was geland. Waarschijnlijk was het door motorstoring of zuidwestenwind afgedreven, Het vliegtuig werd bestuurd door de sportvlieger W. Molema en had als passagiers aan boord de heren J. Ubink, w.n. hoofdredacteur van het „Nieuws blad van het Noorden" en O. Wedema, verfhandelaar te Groningen. Neder landse vertegenwoordigers in de Britse zone van Duitsland pogen thans in contact met hen te komen, Dr BEEL NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Dr L. J. M. Beel is gisteren per vlieg tuig uit Batavia naar Nederland ver trokken. Burgemeester en mevrouw Van Kinschot nemen met hun familie de hulde zovelen bood ook de jeugd bloemen aan. Geheel rechts dr ir P. C. Llndenbergh, ke gevangenen uit de bezettingstijd, waarbij zich ook prof. mr R. P. Cleve- ringa had gevoegd. Voorafgegaan door alles wat Leiden aan harmoniecprpsen heeft, volgde een bonte stoet van ruim I 25 verenigingen en organisaties, waar van de vertegenwoordigers enthousiast hun instemming met dit feest te kennen gaven.. Van al deze verenigingen trad een vertegenwoordiger uit de stoet ora de heer en mevr. van Kinschot de ge lukwensen aan te bieden. Velen deden dit met een bloemenhulde gepaard gaan. Ten einde enigszins zij het niet volledig een beeld te geven van de grote verscheidenheid van hen, die deze avond „hun opwachting" maakten, noemen wij naast de leden van diverse gymnastiek- en padvindersverenigingen, vertegenwoordigers van de Ver. Konin ginnedag, Leidse Chr. Oranjevereniging, Ver. van Zeeuwen, Herv. Jeugdraad, RK. middenstandsbond, Leidse Ouder raad, E.H.B.O., Ex Animo ,afd. Leiden van de Ned. Biljartbond. Sportief en de Leidse Kappersvereniging „Hulp en vriendschap" Niet georganiseerd, maar daarom niet minder hartelijk in haar enthou- Ruim 2000 personen namen deel aan défilé Dat het burgemeesterlijk echtpaar zich in korte tijd veler sympathie heeft verworven, is Zaterdag j.l. tij dens de ter ere van zijn zilveren hu welijksfeest georganiseerde serenade overduidelijk gebleken. Ditmaal trad de feestviering uit de sfeer van het gezinsleven en heeft de burgerij op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven van haar medeleven met en waardering voor het werk in de persoon van Leiden's eerste burger en burgeres. Om even halfzeven kondigden de vro lijke klanken van het Leids Politiemu- zlekgezelschap de komst van de feest stoet aan. Nadat de serenade-commissie, be staande uit de heren dr ir P. C. Linden- bergh, J. Lambermont, L. Questroo en J. Dragt, zich bij- de heer en mevrouw Van Kinschot en diens familie, voor hun woning aan de Witte Singel, had gevoegd, nam het défilé een aanvang. In de kop van de stoet ging een depu tatie van de Vereniging van Ex-politie- der Leidse burgerij in ontvangst. Zoals voorzitter van de serenade-commissie. siasme, was de „staart" van de stoet, welke bestond uit een schare vrolijk zingende en wuivende Leidenaars, die op haar wijze huldebracht aan het nieuwe bruidspaar. Na afloop van het défilé, waaraan naar schatting ruim 2000 personen deelnamen, bracht het Leids Politie muziekgezelschap nog een serenade, waarna de vertegenwoordigers der deelnemende verenigingen nog een ogenblik bij de burgemeester in huis werden ontvangen, waar een feestdronk deze korte doch zo spontane huldiging besloot. Mede namens zijn „zilveren bruidje" dankte de burgemeester voor deze door hem en zijn echtgenote zo bijzonder op prijs gestelde manifesta tie der Leidse burgerij„en dat ter wijl ik nog zo kort in Leiden ben". Met een dronk op het welzijn der goede stad Leiden en de bloei van het Leidse verenigingsleven besloot burgemeester Van Kinschot zijn. korte toespraak. Lelden had zijn burgervader en diens in alles medelevende echtgenote ge huldigd! En 't was goed! Gistermiddag vond ten huize van het zilveren bruidspaar nog een ontvangst in intiemere kring plaats. K.L.M. BOORDWERKTUIGKUNDIGE SMOKKELDE GOUD EN DIAMANTEN Ter waarde van een millioen Singapore- dollars. De douane te Singapore heeft een boordwerktuigkundige van de vlieg- dienst der K.L.M. tussen Batavia—Pa- lembangSingapore gearresteerd na landing van het betrokken vliegtuig te Singapore. Bij de visitatie ontdekte de douane een hoeveelheid goud en dia manten ter waarde van meer dan een millioen Singapore-dollars. De smok kelarij werd ontdekt, toen de boordme- canicien trachtte, de douaneformalitei ten te ontlopen. De smokkelaar was verborgen in een speciale smokkelgor- del. Na een kruisverhoor van de boord werktuigkundige, dat vijf uren duurde, kon de politie een Chinees arresteren, die eveneens in de zaak was betrokken. Een en ander zou een onderdeel van een smokkel-organisatie tussen Java en Singapore betreffen. Hoe staat het met de emigatie- kansen naar Australië? DE KANSEN VOOR MINDERGE- SCHOOLDE ARBEIDSKRACHTEN. Mede namens de besturen van de Ne derlandse Centrale Landarbeidersbon den deelt de Centrale Stichting Land bouw Emigratie mee, dat zij. zonder na dere waarborgen inzake plaatsing en uitvoering, niet kan adviseren in te gaan op een uitnodiging aan niet-vakarbei- ders, om zich aan te melden voor emi gratie naar Australië. Zij merkt op, dat de emigratie naar Australië van practlsch ongeschoolde krachten van het platteland nog in één stadium van voorbereiding verkeert. Van de zijde van het Ministerie van Sociale Zaken werd dezer dagen meege deeld, dat als gevolg van het ontbreken van voldoende scheepsruimte emigratie naar Australië tot nu toe niet op grote schaal mogelijk was. Daarin is thans een wijziging ten goede gekomen, daar ge- liik gemeld, medio December het s.s. ..Volendam" naar Australië zal vertrek ken, welk schip aan 1450 personen plaatsruimte biedt. Voorts werd gemeld, dat er ook voor niet-vakarbeiders goede kansen zijn, mits het flinke jonge kerels zijn, die, hoewel zij geen bepaalde opleiding heb ben genoten, toch enige kennis van b.v. landbouwwerkzaamheden hebben. Zij moeten bereid zijn de handen uit de mouwen te steken en voldoende intel ligent om vlu? aan te leren. Naar aanleiding van de hierboven door de Centrale Stichting Landbouw Emi gratie ontwikkelde bezwaren vernemen •vil van het Ministerie van Sociale Za ken, dat de emigratie op normale wijze doorgang vindt. De Stichting Landverhuizing Neder land deelt me, dat er een selectie nlaats- vindt waarbii vooral gelet wordt op ka rakter. flinkheid, eerlijkheid, enz. der gegadigden Zij moeten bovendien al eens bepaalde werkzaamheden verricht ^ben. ook al worden daarvoor geen gt;ote eisen gesteld. SALARISSEN KONINKLIJKE LANDMACHT. De commissies voor georganiseerd overleg personeel landmacht A en B, die de door de regering gedane voor stellen tot verbetering van de salaris sen voor het militaire personeel van de Kor inklijke landmacht een goede basis achten voor het voeren van ver dere besprekingen, dringen er bU de re gering op a8n om op basis van deze voorstellen alvast over het jaar 1948 eeu geldelijk voorschot toe te kennen. Leidse Instrumentmakersschool Aan de Leidse Instrumentmakers- school, verbonden aan het Kamerlingh Onnes-Laboratorium slaagden voor het examen: P. A. IJperlaan, J. P. P. Webbers, H. J. Stemerding, Harderwijk, H. W. de Soete, A'dam, A. S. J. Florisson, J. A. Dieleman, Hontenisse (Z.V1.), A. Al- gra, Rinsumageest (bij Dokkum), L. J. Moret, Wateringen, J. M. "Jung, Am sterdam, H. Reuter, Rotterdam, J. la Lau, J. Gertenaar, M. L. Herruer, A. van der Kooy, Schiedam, M. .H. Kore- man, C. Spaanderman, J. Brouwer, G. Wolf, Rotterdam, P. van Dam, Rotter dam, J. A. Th. v. Schooten, Th. W. v. Niekerk, Hazerswoude, D. H. Bey en J. W. de Vries, Den Haag. Voor hetzelfde examen slaagden de volgende extraneï: J. Orie, Den Haag; N. Rietveld, Rot terdam, W. Pulle, Bennekom; A. L. Roos, Arnhem: P. C. Rijninks, A'dam; A. Kiel; E. J. Windgassen, Duiven - drecht; P. Timmers, Eindhoven; W. J. D. I. Kingma; Joh. Bakker, A'dam; F. H. M. van der Vossen; J. Bakker, Am sterdam; J. Groot, Amsterdam; J. F. A. Dukker, Delft; J. G. Pelle; J. Zand vliet; J. Rijkenberg, Wormerveer; J. C. Bakker, Landsmeer; P. Loomans; H. Tabbernee, Den Haag, J. Altink en A. de Groot, A'dam. Voor het leerling-glasblazersexamen slaagden D. van Blittersttijk, Delft; W. M. El- gershuizen, Delft; B. Remkes, A'dam; W. v. d. Hoek, A'dam; W. Schoon, A'dam; H. van Cleef, Limbricht (L.) P. Kluijdmans, Oss; M. Marcelis, Oss; C. Pieterse, A'dam; H. C. Beevendorp, A'dam; C. v. Gellekom, A'dam; P. C. van Ommen, A'dam; G. Bakuwel, Weesp J. Leenhoven, Weesp; H. C. Ridderhof, A'dam, F. Bijl, A'dam; S. A. Ciere; P. J. van Oers, Maasland, Brielle; W. v. d. Bospoort, Ede (Gld.)H. C.Boom en E. M. C. Nozeman. Voor het gezel-glasblazersexamen zijn geslaagd: B. van Driel, Delft; F. J. Voorzaat; P F. A. Haans. Geldrop; J. G. M Wou ters, Beek (L.)A. J. Sanders, Eindho ven; H. Roelofs, Eindhoven; J. v. d. Kerkhof, Valkenswaard; P. P. M. Schampers, Eindhoven; A. Reuvecamp, A'dam; M. J. Buker, A'dam; A. C.Sterk A'dam; H. Bueneker, A'dam; W. F. M. Trommels, A'dam; A, W. Spaan, Forest (België); H. Vrielink, Eindhoven; C. Steenbergen, Utrecht, F. de Water en D. Lindmout, A'dam, Het diploma meester-glasblazer ver wierf: G. Tigchelaar, A'dam. Het leerling-glasslijpersexamen werd met succes afgelegd door: H. van Zanten, Oegstgeest en A. C. Zaat, Rotterdam en het eezel-glassiy- persexamen door M. J. Wijsman. Waar geen plaatsnaam is genoemd, wonen de geslaagden te Leiden. Dirigent „Werkmans Wilskracht". gaat jubileren DE HEER G. DIK VOOR 15 JAAR BENOEMD. Vrijdaa 1 Oc ober a zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Ger. Dik voor het eerst optrad als dirigent van de populaire Leidse Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht". Onder zijn bekwame leiding h°eft hoi voortreffelijke korps zich gunstig ont wikkeld en aan tal van concoursen met groot succes deelgenomen. Een belang- rijd deel van WW's inhoudrijke prij- zenkast werd in deze kwarteeuw be haald. In verband met de 3 October-feesten is de herdenking uitgesteld tot Zater dagavond 9 October te 8 uur in café ,,'t Raedthuys" aan de Nieuwe Rijn. BLIJF AF! Dodelijk gevaar schuilt in onschuldig schijnende voorwerpen. De Mijn- en Munitie Opruimings dienst, welke ons land in de na-oor- lcgse jaren al van heel wat oorlogstuig heeft verlost, heeft momenteel in een der etalages van de „Hema" aan de Haarlemmerstraat een „expositie" doen, inrichten van een zeer suggestieve ver zameling pantservuisten, landmijnen, handgranaten, vllnderbommen en springladingen, met het doel de jeugd en de ouders te bepalen welk 'n dode lijk gevaar er schuilt in veelal onschul dig schijnende voorwerpen. Dat dit heden ten dage nog noodzakelijk is be wijzen wel de dagelijks voorkomende ernstige ongevallen, waarvan vele zelfs met dodelijke afloop. Vóór alles ligt hier een taak voor de ouders, door hun kinderen met de meeste nadrvk te wijzen op het gevaar dat dit oorlogstuig oplevert en om na te gaan waar hun kinderen mee spelen of in kasten etc. verborgen hebben. Maar ook het onderwijzend personeel en de opvoeders der jeugd hebben in dit opzicht een verplichting op zich ge nomen. Opschriften, platen en foto's comple teren deze tentoonstelling, waarboven in vlammend rode letters de niet ten onreoht-e geplaatste waarschuwing staat geschreven: Blijf af! Een verzameling, welke de aandacht van zeer velen verdient! Dat deze etalage haar preventieve werking niet reeds heeft gemist, moge blijken uit het feit, dat verschillende belangstellenden na het zien van deze expositie de politie hebben verzocht eens even te komen kijken naar „ver dacht oorlogsmateriaal". Zwemmen is een mooie sport Doch 't nuttigst als het „reddend" wordt. VOOR DINSDAG 28 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) KRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: piano; 7.45: morgengebed; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte plaatjes, 9.00: lichtbaken; 9.30: Gedeelten uit opera van Mozart; 10.00: „Klein, klein kleutertje"; 10.15: strijkkwartet; 10.40: voordracht; 10.50: gr.pl.; 11.30: „Als de ziele luistert"; 11.40: werken van Telemann. 12 03: tenor en orgel. 12.33: Metropole Orkest; 13.00: nieuws, 13,20: Metropole Orkest; 13.45: Ouverture Rossini, 14 00sopraan met piano; 14.30: over bloemen; 15.00: gr.pl.; 16.00: ziekenbezoek en ziekenlof; 17 00: na schooltijd; 17 30: felicitaties; 17.45: causerie over Medische zending; 18.00: volksllederenkwartet; 18.20: sportpraatje; 18.30- strijdkrachten; 19 00: nieuws; 19.15: zigeunermelodieën; 19.30: causerie; 19.45: Niwiuklanken; 20.00: nieuws e.a.; 20.12: Plillh. Orkest: 22.00: KRO-trio; 22.37: ac tualiteiten; 22.46: avondgebed: 23.00: nieuws; 23.15: avondconcert (gr.pl.). Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15; harmonlemuziek; 7 50 VPRO dagopening; 8.00: nieuws; 8.15: gr.pl.; 9.15: morgenwijding; 9.35: vrolijke platen; 10.35: Carlos Gardel en La Argentina (gr - pl); 10.50: kleutertje luister; 11.00: voor zieke kinderen; 11.30 orgelbespeling Pierre Palla; 12.00: Lyra-trlo; 12.33" Gerard van Krevelen (plano); 13.00: nieuws. 13.20: The Avroleans: 14.00: met draad en naald; 14.30: radio-matinee; 16.40: de schoolbel; 17.00- kinderkoor; 17 30: ztgeunermuziek; 18.00: nieuws; 18.20. Tom Erich (piano); 18.35: Zuid-Amerikaans orkest; 19.00: radio-strip: 19.10: gr.pl.; 19.30: trio. 20.00: nieuws e.a.; 20.15: Dlnsdagavondtreln; 21.30: verzoekprogramma (gr.pl.); 22 15: buitenlands overzicht; 22.30: planoduo; 23.00: nieuws; 23.15: concert (gr.pl.).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2