Euwe blijft kampioen van Nederland Kwartet in een flat Alphen krijgt een nieuwe Parochie PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Het Leidsch Dagblad Wat zal U.V.S. tegen Scheveningen doen? WINSTKANSEN VOOR LEIDSE DERDE EN VIERDE KLASSERS. Hoewel de competitie eerst twee we- fcen draait en dus nog geen juist beeld ran de krachtsverhoudingen gevormd kan worden, geloven wij toch, dat UVS tegen Scheveningen voor een van haar zwaarste thuiswedstrijden staat. De kustbewoners zijn dit seizoen zeer goed begonnen en verrasten vorige week met een keurige overwinning op het sterke RCH. Over de uitslag van deze ont moeting valt dan ook weinig te zeggen, o.i. ligt een gelijk spel in de lijn der verwachting. Roodenburg vierde haar rentree in de derde klasse met een zege en kan zulks herhalen in de uitwed strijd tegen Tonegido. Ook LFC schijnt dit jaar hoge ogen te willen gooien en wij zien onze stadgenoten dan ook met de punten uit Voorschoten (RKAW) terugkomen. Lugdunum heeft zich in de vierde klasse A weer van de leiding verzekerd en omzeilt een moeilijke klip door WSB met lege handen naar Noordwijkerhout terug te sturen. LDWS had een moeilijke start, doch is o.i. in staat tegen Maasstraat winst te beha len. Hoe komt mijn club uit? U.V.S. V. Wel. J. de Wolf. v. Duyl, Wallaart., Devilé. Koolhaas, Verhoogt, Fasel, M. de Wolf, J. Blom en Sloos. L.F.C. Duffels, T. Pet, M. Pet, J. Neuteboom. B. Pijnacker, J. Kukler, W. Nachtegeller, B. Senteur, G. Koet, P. v. As en T. Herreur. Roodenburg J. Onderwater, Andr. du Prie, M Keyzer, Lex du Prie. Polanen, F. v. d. Zeeuw, C. v. d. Zeeuw, C. Lens. W. van Dorp, J. v. d. Weyden en H. Chaufour. Lugdunum Oudshoorn. v. Pijlen, v. Berkel, Volkers, v. Es. Pardon. Jan sen. Teeuwen, Verhoeven, Zwarts en Kloosterman. L.D.W.S. Le Febre, P. en C. Rjjsber- gen. D. Bezemer, J. Rosbergen, J. v. d. Weyden, B. v. d. Weyden. De Wolf. Flippo, Schreuder en Piket. V.V.S.B. V. Meeuwisse. A. Jansen. J. Warmerdam. W van Duin, J. Braun, J. F. v. d. Berg. C. Koomen. L. van Deuren. H. Marijnen, C. de Wit en C. Ma rijnen. D.O.S.R. J. de Koning. P. de Koning, C. Turk. J. Waasdorp. Th. v. Es. E. Rodewijk. B. Akerboom. Th. v. Klink, P. Rodewijk, G. de Koning en J. van Hameren. WIELRENNEN HARRIS BLIJFT PROF. Het verzoek van Harris om zijn be roepsvergunning wederom in te trekken is niet ingewilligd. Harris blijft dus ver der als amateur uitgeschakeld, zijn be roepsvergunning heeft hU twee weken geleden ontvangen. INTERNATIONAAL PROGRAMMA KNZB. Op Zondag 31 Juli 1949 zal de landen- wedstrijd HollandBelgië, benevens de landenwedstrijd HollandBelgië (jeugd) plaats vinden, terwijl de landenwed strijd Frankrijk—Holland, benevens Frankrijk—Holland (jeugd) op Zondag 24 Juli te ParUs zal worden gehouden. Tevens zal dan een Hollandse ploeg 3 x 100 M. estafette wisselslag tegen een Franse ploeg uitkomen. De zwemsters zullen eveneens uitkomen op de per soonlijke nummers: 100 M. vrije slag, 200 M. schoolslag en 100 M. rugslag. ATHLETIEK ESTAFETTE „DWARS DOOR ALPHEN". Ook Aliphen kent zijn traditipnele estafette, zij het in iets andere vorm dan in Leiden. De afstanden zijn hier nJ. 800—400—200—200—400—300—200— 100 meter. Deze race wordt gehouden op Zaterdag 9 October, start 5 uur des namiddag*. Sportsplintcrs De KNMV deelt mede. dat besloten is de baankampioenschappen '48 te laten verrijden op de sintelbaan van het Ge meentelijk Sportpark te Hilversum. Nog nader zal worden bekend gemaakt wanneer deze wedstrijden zullen plaats vinden. Op 10 October zullen in Praag be langrijke internationale speedwaywed strijden worden gehouden, waaraan door de cracks van Europa zal worden deel genomen. De KNMV-sportcommlssie heeft vier Nederlandse speedwayren ners aangewezen om bij dit evenement de kleuren van ons land hoog te houden. Het zijn de rijders P, J. W. van Aartsen. J. H. Iesberts, G. J. van Dijk en J. Bosman. Het Nederlandse jeugd-waterpolo- zevental zal op 23 October te Rotterdam een wedstrijd spelen tegen het Rotter damse zevental. De landen-athletiekwedstrij tussen Noorwegen en Finland werd door de Finse ploeg gewonnen met 102 tegen 93 punten. De Fin Rautavaara wierp de speer 69.75 meter ver, terwijl Kaas, de polsstokhoogspringer het tot 4.26 meter bracht. Voor het kampioenschap van de Sovjet-Unie speelde het elftal van het Rode Leger tegen de Dynamo's, welke ontmoeting door het Rode Leger met 32 werd gewonnen. Het Rode Leger werd daarmede kampioen van de Sov jet-Unie. In de kwarteindstrijden van de .in ternationale tennis-kampioenschappen van Portugal sloeg Van Meegeren de Belg Brichant met 36 6—3 6—1. In het damesenkelspel wist Nel Hermsen zich in de volgende ronde te plaatsen door een overwinning op de Portugese speelster Isabel Seraa 60 75. ZATERDAG 25 SEPTEMBER HOCKEY Moeilijke uitwedstrijd voor Leiden I DAMES KUNNEN WINNEN IN BEVERWIJK Heren: Het programma voor a.s.Zon dag biedt een serie aantrekkelijke wed strijden. Het eerste heren-elftal speelt thuis tegen Be Fair. Hoewel Be Fair 't afgelopen seizoen tot de zwakste elftal len behoorde en het zich slechts door het winnen van degradatiewedstrijden wist te handhaveft, zullen de huidige eerste klasse elftallen in Be Fair een geduchte tegenstander vinden. Vorige week startte de Hilversumse club met een 3—2 - overwinning op HDM. Indien de nieuwe spelers van Leiden zich na de wedstrijd in Laren reeds voldoende ervaringxvan eerste klasse spel hebben verworven, achten we een gelijkspel de meest waarschijnlijke uitslag. Leiden II gaat op bezoek bij Hudito. In tegenstelling met de vorige keer komt het tweede team thans met een sterke opstelling uit.. Met gerechtvaar digd optimisme zien we een Leidse over winning in Delft tegemoet. Leiden III. IV en V spelen thuis resp. tegen Alliance II, Kieviten III en HOC V. Dames: Het eerste dames-elftal ont moet Strawberries in Beverwijk. Hoewel de dames vorig jaar dikwijls moeite had den de Strawberries en hele punten af handig te maken, zijn wij ten aanzien van deze eerste competitiewedstrijd vrij zeker van een Leids overwicht. De re sultaten van de hockey-dag. die 'n week geleden op de Roggewoning werd ver speeld, hebben voldoende bewezen, dat Lelden I ondanks het uitvallen van en kele geroutineerde speelsters, niet aan kracht heeft ingeboet. Van Scheltinga gaf bij 41ste zet gewonnen De zevende partij gaf voor het eerst de Nimzo-Indische verdediging van de d4-opening te zien. Van Scheltinga zocht zijn heil bij de Rublnstein-variant. Euwe koos daartegen niet de scherpe voortzetting 4c5, maar het ge bruikelijke 00. Zwart kwam bevredigend uit de ope ning, bO de 16de zet- had Euwe een half uur bedenktijd gebruikt en v. Schel tinga 1 uur 20 minuten. Zwart's 16de zet, waarbij hij een pionoffer aanbood, bracht beroering onder de talrijke toe schouwers. Van Scheltinga nam het offer niet dadelijk aan, omdat daaraan te veel gevaren verbonden waren. Een zet later deed hij het wel, maar hij be leefde daarvan weinig plezier. Euwe begon een aanval op wit's koningsvleu gel, welke Van Scheltinga op zodanig materieel verlies kwam te staan, dat zijn stelling bij de 41ste zet hopeloos was. Hij gaf zich toen gewonnen. Na deze overwinning heeft dr Euwe 5 punten en heeft daarmede in elk ge val zijn titel behouden; Van Scheltinga heeft 2 punten. NIMZO-INDISCH. Wit: Th. D. van Scheltinga. Zwart: dr M. Euwe. I d2—d4, Pg8—f6; 2. c2—c4. e7—e6: 3. Pb 1—c3, Lf8b4; 4. e2—e3, 0—0; 5. Lflcï3, d7d5; 6. a2—a3. d5xc4. Zwart wil zijn koningsraadsheer naar d6 terugtrekken om e6e5 voor te be zuiden 7. Ld3xc4, Lb4—d6: 8. Pgl—f3. Pb8— d7 thans kan zwart e4 met e5 beant woorden. 9. Ddlc2, e€e5; 10. Pc3b5, e5— e4; 11. Pf3d2. Op 11. Pg5 zou eveneens Pb6 zijn ge volgd en wit kan niet nemen op e4. I IPd7—b€; 12. Lc4—e2. Tf8— efi; 13. Pd2b3, a7—a6; 14. Pb5xd6. c7x d6: 15. Lel—d2 dreigt Pb6 te pennen, hetgeen zwart verijdelt. 15Pb6d5: 16. Pb3—a5. Lc8—g4 indien wit thans na 17. Lg4:, Pg4: slaat op b7 kan volgen 18Db6; 19. Pa5, TFc8; 20. Db3. Db3: 21. Pb3:, TCb8 en wit krijgt bij goede stelling zijn pion terug. 17. Le2xg4, PFb6xg4; 18. 0—0. Dd8— g5: 19. Pa5xb7, Te8—e6; 20. h2—h3, Pg4 h6 op 20Th6 wat algemeen ver wacht werd, zou volgen 21. De4: en nu kan wit na 21Th3: rustig slaan Leiden II achten we in staat Zand- voort met een nederlaag naar huis te sturen, terwijl Leiden III in Rotterdam een harde-strijd zal moeten voeren te gen Tempo '34. Het programma luidt: Westen: Eerste klasse Heren: TOGO HHIJC: Goo—HOC; Leiden—Be Fair Delftse Stud.—Laren; HilversumBM HC; HDMAmsterdam. Eerste klasse Dames: KievitenBe Fair; HilversumRood Wit; GooiHH IJC; AmsterdamBDHC, Promotieklasse B Dames: Strawber riesLeiden; BDHC IIPinoké; HBS —Amsterdam II; Rood Wit II—Amers foort. DAMCLUB „KIJK UIT". De eerste comp.wedstrijd in dit sei zoen begon voor het eerste tiental al goed, het won met 12—8 van RDC II. Het tweede tiental verloor echter van RDC III, uitslag 6—14. Hier volgen de gedetailleerde resultaten. Kijk Uit I RDC II J. MeyerF. Laterveer 0—2 T. v. d. Horst—J. Glasbergen 2—0 G. MeyerP. van Egmond 02 P. Glasbergen—C. Zandbergen 1—1 J. GortzakA. van Egmond 02 A. de BlaeyW. v. d. Haak20 T. KatsburgC. Jungerlus 20 G. VisS. Heemskerk 20 G. van Leeuwen—C. Kromhout 2—0 C. Vis—B. Bedeker 1—1 Kijk Uit II RDC m. S. Kinkel—C. v. Rossum 2—0 J. LanghoutP. van Egmond20 D. LanghoutA. v. d, Eykel 02 C. v. Wieringen—Alb. v. d. Mey 02 A. v. d. Klugt—J. C. Hoogewoning 0—2 P. v. d. LuitG. v. Starkenburg 1—1 H. v. d. Luit—P. Kralt 02 W. WesseliusW. Heemskerk02 P. LosR. Heemskerk 02 P. v. WouweN. Schonevelt 11 Damclub „RDC" A. Vletter won gisteravond op overtuigende wijze de 2e ronde van zijn uitdagingswedstrijd te gen P. Olivier. De stand werd hierdoor: A. Vletter—P. Olivier 3—1. De krant voor iedereen. 22. Gh 3: omdat na 22pe3: veld g2 gedekt is. 21. f2—f4, Dg5—g3; 22. f4—f5, Pd5xe3; 23. Ld2xe3, dg3xe3t; 24. De2—f2, Ph6x f5; 25 d4—d5, Te6g6 veel sterker dan Te5 of Tf6, want nu dreigt dh3. 26. Tal—el. De3xh3; 27. Telxe4, Ta8— f8 zwart mag niet te overhaast te werk gaan, want als het paard zijn post ver laat. zou 28. Df7t, Kg8 29. D8t, Tf8 30. Tf8: mat volgen. 28. Te4e2. Dh3—h5; 29. Te2—e4, Tg6 h6; 30. Df2xf5, Dh5—h2t: 31. Kgl— f2. Th6—f6; 32. Df5xf6. g7xf6; 33. Te4— g4t; Kg8h834. Tfl—el. h7—h5; 35. Tg4—g3. h5h4: 36. Tg3—h3, Dh2—f4t; 37. Kf2gl, Tf8g8; 38. Tel—fl. Df4 d4f; 39. Kgl—hl, Tg8—g4; 40. Pb7xd6, Dd4xd5. Wit geeft het op. Ingezonden Mededeling FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 25) Opeens draaide ze zich naar hem toe en begonnen haar woorden te komen, ze sprak hortend en stotend en adem loos en zo nu en dan kwam er een snik tussen haar woorden door. Het leek wel alsof ze in lange tijd niet met iemand had gepraat en nu geen con trole over haar woorden had en toch wanhopig graag haar verhaal wilde vertellen. Wat ze vertelde was onsa menhangend, en ze herhaalde zichzelf enige malen, maar Bill, die aandachtig naar haar luisterde, kon de brokstuk ken in elkaar passen en er een chro nologische volgorde uit opmaken. Ju dith bleek een wees te zijn, die hele maal alleen op de wereld stond. Ze was opgevoed in een mrichting. en op haar zestiende jaar had ze werk gevonden in 'n crèche voor babies van fabrieks arbeiders. Gedurende een jaar had ze daar gewerkt; ze had er een karig loon verdiend en ze had gewoond in e^n klein slaapkamertje in 'n achterstraat in Kingsea. En nu had ze kort geleden het ongeluk gehad een baby bij het baden uit haar handen te laten vallen. Het kind was glibberig van de zeep, legde ze ongelukkig uit. en was altijd al erg moeilijk te hanteren. De baby had alleen maar wat kneuzin gen opgelopen, maar ongelukkigerwijze was toevallig de moeder aanwezig ge weest Deze was woedend geworden en had gedreigd het geval aan te geven bij het bestuur Van de crèche, als Ju dith niet onmiddellijk ontslagen werd. En dat was nu gebeurd. Judith wgs op staande voet ontslagen, met een week loon en zonder getuigschrift. En dus begrijp je. besloot ze som ber. dat ik nog geen ander werk heb kunnen vinden. Hoe zou ik het vinden zonder getuigschrift? De men sen willen immers alles van je we ten Het Is schandelijk, zei Bill diep verontwaardigd. Er moét iets aan te doen zijn Ten slotte heb je daar toch een jaar gewerkt. Ze moéten je een ge tuigschrift geven, dat zijn ze verplicht. Op deze manier geven ze je aan de honger prijs Iets in de uitdrukking van haar ge zichtje deed hem opeens ophouden. Judith, zei hij zachtjes en ongelovig. je wilt toch niet zeggen, je bedoelt toch nietdat dat werkelijk zo is Haar bleke gezichtje glimlachte ver ontschuldigend. Het zou misschien niet nodig zijn. Ik kan naar Armenzorg of iets derge lijks gaan. Maar oals je via de liefdadigheid groot gebracht bent, doe Ie dat niet gauw, dan weet je wat het is Nee, ik begrijp het. Hij zweeg en dacht na. Ten slotte zei hij; Luister eens, kun je naaien? O ja. natuurlijk. Haar grote grij ze ogen stonden ernstig. In het ge sticht werd ik altijd als nummer een in handwerken en naaien beschouwd. Ik vind ihet prettig werk. Ik heb iets bedacht, zei Bill. Ik kan niets beloven, weet je, maar ik heb een zuster, die in de zaak van Mon sieur Henri werkt. En ik weet. dat ze daar altijd een massa naaimeisjes no dig hebben. Ik zal haar vragen, of ze jou daar aan kunnen stellen, als je er tenminste iets voor voelt een dergelijk baantje aan te nemen. Ozei ze met een diepe zucht. —O, dat zou heerlijk zyn. Natuurlijk neem ik ieder soort baantje aan. Het kan me niets schelen wat het is. Ik zal het haar vanavond dade lijk. als ze thuiskomt, vragen. Je moet me je adres geven, dan kan ik het je onmiddellijk laten weten. Hij zag hoe haar hoofd opeens voorover gebogen werd en hoe twee tranen op haar han den vielen. Ikehheb eigenlijk geen adres. Mijn hospita wil me niet meer binnenlaten, voordat ik de huur be taald heb. Ik ben al twee weken ach ter Een diepe verontwaardiging maakte zich van Bill meester, zijn handen trilden en zijn stem klonk hees, toen hij vroeg: En waar was je dan van plan vannacht te gaan slapen, als ik het vragen mag? Ozei ze vaag, ergens op het strand of zo, in een schuilplaats. De torenklok begon te slaan en Bill keek snel op zyn horloge. Half een. Hij stond op en keek neer op het klei ne in elkaar gedoken figuurtje. Luister eens, Judith, ik moet er abso luut even vandoor. Het duurt niet lang en ik ben zo terug. Je moet hier op me wachten, versta je me? Je be looft me hier op me te wachten? Ze keek vaag verwonderd naar hem op en hij drong aan: Je moet hier op me wachten, Judith. Geef je mij je erewoord? Ja fluisterde ze. En alsof de gedachte aan de mogelijkheid van een baantje als naaimeisje haar opeens moedig maakte, herhaalde ze vastbe raden en duidelijk: Ja Bill, ik zal op je wachten. Hij haastte zich weg en liep met grote passen de promenade af. Ze kan niet ouder dan 18 zijn, dacht hij. Iets jonger dan Manny. Stel je voor, dat Manny zonder onderdak en hongerig rond zou dwalen. Ik moet er eenvoudig niet aan denken. Ik geloof niet, dat ze vannacht op het strand in een schuilplaats wilde gaan slapen. Ze wilde zich verdrinken of iets derge lijks. Dat kon je aan haar ogen zien. Het arme kindl Maar nu ik haar heb gevonden. zal er voor haar gezorgd worden. Ik zal een en ander voor haar in orde maken. Bert Garnish wachtte op hem in een hoek van het café en keek met een gefronst gezicht naar de klok boven de deur. Je bent laat, hè. Ik heb niet de hele dag tijd om hier op Jou te zitten wachten. Het spijt me, zei Bill, terwijl hij zich naast hem neer liet vallen, maar ik werd opgehouden. Doet er verder niet toe, gromde Bert, en met een iets opgewektere blik op zijn sluwe gezicht voegde hij er aan toe: We hebben het gisteravond aardig voor elkaar gebokst, vind je niet. Bill keek zenuwachtig om zich heen. Laten we er niet meer over pra ten. Ik ben blij, dat het achter de rug is. Heb jeheb je het geldmee gebracht? Ja. ja, natuurlijk. We zijn niet gek. we houden ons woord in dergelij ke affaires. Hij tastte in zijn binnen zak en haalde een dikke vuile envelop pe tevoorschijn. Hier, 100 voor jou, 100 voor een paar uurtjes werk. Dat is gemakkelijk verdiend, ik denk wel, dat je dat met me eens bent. (Wordt vervolgd) De moeilijkheden in het bloembollenbedrijf BIJ VERDERE INKRIMP WORDT BLOEMBOLLENCULTUUR VERNIETIGD. Het Hoofdbestuur van de Vereniging tot behoud van het bloembollenvak in Nederland (anti-.,sanering") heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een brief gezonden waarin het, in verband met lopende geruchten, dat er tengevolge van het verwachte grote surplus aan bloembol len opnieuw een vrijwillige of gedwon gen inkrimp van de teelt aan bloem bollen zal komen onder de aandacht van de minister brengt, dat er in het af gelopen seizoen hier in Holland 3700 h.a. bloembollen geteeld worden. Vol gens volkomen betrouwbare gegevens, steunend op cijfers uit het z.g. ambte lijke rapport, «aldus het hoofdbestuur, werden in het afgelopen seizoen in het buitenland 4.000 h.a. bloembollen ge teeld. Zou hier in Holland de teelt gemid deld met 20% ingekrompen worden, dan zou hier a.s. jaar slechts 3.000 h.a. bloembollen geteeld worden. Daar verplaatsing van de teelt naar het buitenland en uitbreiding aldaar ongelimiteerd doorgaat, zou bij een uit breiding van sights 10% aldaar reeds een oppervlakte van pl.m. 4500 h.a. bloembollen geteeld worden. Het hoofdbestuur verzoekt de mi nister geen gevolg meer te geven aan een verdere imkrimp hier te lande, daar in dat geval Nederland bezig zou zijn zijn eigen bloembol lencultuur te vernietigen ten gun ste van het buitenland. Het hoofdbestuur is van mening, dat dit slechts door het volkomen omgooien van het roer het bloembollenvak door van een gereglementeerde prijs en teelt om te schakelen naar een vrij be drijf, te voorkomen is. Kort na het verzenden van dit schrij ven werd bekend, dat de minister de teelt van hyacinthen had vrijgegeven. Mede in verband met deze aangelegen heid dringt het thans ook ten sterkste aan op het onverwijld opheffen van alle bestaande maatregelen voor de ar tikelen tulpen en narcissen, gezien de grote uitbreiding dezer culturen in het buitenland. Gevoel van verlichting door Van Mook's terugkomst ONVOLDOENDE VERTROUWEN IN BEEL's INZICHT. Onze correspondent te Batavia seint ons: De terugkomst van Van Mook heeft in Batavia in brede politieke kring een gevoel gebracht van verlichting, ook bij hen, die tegenstander zijn van zijn po litiek. Uit welingelichte bron vernemen wij dat onvoldoende vertrouwen in Beel's inzicht in de Indonesische toestanden voor de federale regering aanleiding is geweest om telegrafisch Van Mook's te rugkomst te verzoeken, ten einde het hoofd te bieden aan de huidige compli caties. Zodra bekend werd dat Van Mook naar Batavia zou komen, werd al ver wacht dat Beel weer naar Nederland zou vertrekken. Franse Senaat tegen uitstel verkiezingen 'De Franse Raad van de republiek (Senaat» heeft met 156 tegen 143 stem men geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan het uitstellen der verkie zingen tot Maart as. Het wetsontwerp gaat nu terug naar de Nationale Vergadering, waar het besluit van de Senaat ongedaan kan worden gemaakt. Over de stemming in de Senaat wordt neg gemeld, dat communisten, Gaul listen en leden van de rechtse partijen tegen uitstel stemden en socialisten, MRP en de grote massa van de ge matigden vóór. De Senaat nam het besluit ondanks het verzoek van premier Queuille het ontwerp aan te nemen en een breuk in ae regering te voorkomen. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT NAAR INDONESIË. De Johan van Oldenbarneveldt is gis termiddag uit de Amsterdamse haven met aflossingsdetachementen van het K.N.I.L. en van de K.L. onder grote of ficiële belangstelling naar Indonesië vertrokken. Er bevinden zich ongeveer 2400 man aan boord. Ingezonden Mededeling 5 ROMANS worden de leden van de Boekenclub DE MUIDERKRING geboden. De eerste roman c verschijnt in October: Eiland der Demonen door JOHAN* FABRICIUS de gevierde auteur, die tijdens de oor log vele malen door de radio tot bezel Nederland sprak. Een boeiende roman waario een idylle tussen een Europeaan en een Balinees meisje hcc hoofd mocief vormt. rZte «ndco aan uw b-X" 1B0N h.nd.U.r co; ^EeCWM uTDBRKR.NG, LUIT-ADMIRAAL HELFRICH NAM AFSCHEID In verband met het bereiken vaji de pensioengerechtigde leeftijd op 1 Octo ber heeft de bevelhebben der Zeestrijd krachten, Luit-Admiraal C. E. L. Hel- frich op het terrein van de marine- sportvereniging te Den Herder afscheid genomen van het vlootpersoneel van Willemsoord. Tevoren had de bevelhebber der Zee- strijdkrachten een bezoek gebracht aan verscheidene maritieme inrichtingen. Op het sportterrein stonden officieren, adelborsten, onderofficieren, korporaals en manschappen in een carré opgesteld. Zii werden door de luitenant--admlraal geïnspecteerd, waarna de scheidende vlootvoogd hen toesprak. Hij wees in het bijzonder op de roem van het zeeman schap en het bevorderen van de goede geest op de vloot, zonder welke de ma rine niet kan beantwoorden aan haar bestemmL.g. In de officierscantine nam Luit -Adm. Helfrich vervolgens afscheid van de of ficieren TIEN INBRAKEN IN ÉÉN NACHT! „Zware" jongens gegrepen. Twee inbrekers, die 's nachts in niet minder dan negen woningen in Hilver-. sum waren binnengedrongen om er geld, distributiebescheiden en wat meer van hun gading was, te roven, werden, juist toen zij van plan waren het tien tal vol te maken, door een surveille rend agent ontdekt. Zij trachtten te ontkomen, doch de agent schoot een van hen In het been, waarna ook de ander kon worden gearresteerd. Het bleek eén goede vangst! Het warep. twee broers, bekende „zware" jongens, wier buit uit een flink bedrag aan geld en talrijke distributiebescheiden be stond. CONGRES VOOR VOLKSHUISVES TING EN STEDEBOUW. Op het congres van het Ned. Insti tuut voor Volkshuisvesting en Sted/*> bouw te Amsterdam zijn nog diverse inleidingen gehouden, waarna een ont vangst door het Amsterdamse gemeen tebestuur plaats vond, waar de deelne mers door burgemeester d'Ailly werden toegesproken. Deze herinnerde aan het woningvraagstuk onmiddellijk na de vorige oorlog, dat destijds op doeltref fende en grootse wijze ls opgelost. „Ook ditmaal mogen wij niet falen," aldus spreker. P.T.T. ACCEPTEERT BALL-POINT PENNEN. Hangende het ingestelde onderzoek naar de deugdelijkheid van het schrift verkregen met de z.g. kogelpuntpennen (ball-pointpennen) had het staatsbe drijf der P.T.T. het gebruik van deze pennen in zijn dienst verboden. Bedoeld onderzoek heeft uitgewezen, dat dit verbod niet behoeft te worden gehandhaafd, in verband waarmede het is ingetrokken. 14). Ondertussen zat Panda nog steeds in zijn cel op de terugkeer van Joris Goedbloed te wachten. Opeens hoorde hij voetstappen, die voor zijn deur stil hielden. Het slot knarste en Panda sprong verheugd overeind, doch het was slechts zijn bewaker, die hem met een bars gezicht beval mee te gaan. „La Bandera, de baas, wil je spreken", zei hij, terwijl ze in een gereedstaande auto stapten. „La Bandera", peinsde Panda, terwijl ze wegreden. „Dat was toch de naam, die op dat briefje stond, dat ik van die bedelaar kreeg. Ik vind het allemaal erg geheimzinnig en ik snap niet, wat ze van me moeten hebben, maar ik heb zo'n idee, dat mijnheer Bandera niet veel goeds in de zin heeft. Ik zal ten minste maar beginnen met te zeggen, dat ik die brief niet meer heb. Dat lijkt me het verstandigste". Ondertussen waren ze de stad door gereden en de auto stopte nu voor een groot gebouw. Zijn bewaker beduidde Panda, dat hij moest uitstappen. Sa men gingen ze het gebouw binnen en na een eindeloze tocht door lange gan gen stonden ze stil voor een prachtig gebeeldhouwde deur. De plannen richten zich op de Lage Zijde Het nu bijna 65 jaren geleden door wijlen pastoor Koekhoven gestichte en onder architectuur van Margry in de neo-gotische stijl opgetrokken kerkge bouw van de Sint Bonifaciusparochie te Alphen aan den Rijn, kan zo langzaam aan de gestage groei van het aantal parochianen niet meer opvangen. De aanvankelijk aan 1000 personen zit plaats biedende kerk werd reeds in de loop der jaren met 200 aangevuld en werd het aantal H. Missen op drie ge bracht. Maar al deze maatregelen ver schaften slechts voor zeer korte tijd een oplossing. Met hetzelfde euvel kampen sedert vele jaren ook de scholen van deze parochie. Ook de vergaderruimten voor het bloeiende verenigingsleven blijken al sinds jaren van een dermate beperkte omvang te zijn, dat het kerk- en school bestuur destijds al grootse plannen tot uitbreiding hadden ontworpen. De oor log echter stelde plotseling aan de uit voering hiervan paal en perk en bracht alzo, mede door vordering van de gebouwen, voor het schoolbestuur en het onderwijzend personeel niet geringe moeilijkheden en niet geringe achter stand in het onderwijs. DE MOGELIJKHEDEN ECHTER NOG GERING Intussen spitst de ruimte-situatie zich sterk toe, terwijl er in de algemene bouwmaterialenpositie practisch geen verbetering van enige betekenis valt te constateren. Als er enige vooruitgang in de bouwnijverheid kan worden aan gemerkt. dan is het werkelijk belang rijkste te noemen, dat de bouw van wo ningen gaat vóór die van amusements- gelègenheden. Maar met dit al zijn de perspectieven voor de bouw van kerken e.d., zo niet slechter, dan toch zeker ook weer niet beter te noemen. De plannen voor de bouw van een tweede nieuwe kerk in het centrum van Alphen aan den Rijn (ongeacht het ge- meentedeel Aarlanderveen) zijn er, de enige manier om een afdoende oplos sing te verkrijgen voor het allenvege zich opdringende gebrek aan ruimte. Maar het zal toch zeker wel een 3 a 5 Jaren vergen voor het Episcopaat, hier ter plaatse een aanvang zal kunnen doen nemen met de uitvoering van deze plannen. Afgezien de bouwplannen, welke de verre toekomst betreffen, is de böuw van een nieuwe kerk aan de Lage Zijde wel het urgentst. Als plaats is hiervoor ongeveer aangeduid het gebied in het verlengde van de Cornells de Vlaming straat, tussen de Hooftstraat en de nieuwe geprojecteeröe, nog aan te leg gen provinciale weg, welke de grote verkeersweg Rotterdam-Amsterdam, via onze gemeente, via de Rynburg verbindt met de Herenweg. Ofschoon het nieuwe kerkgebouw zal moeten voldoen aan verschillende li turgische eisen en zowel interieur als exterieur waardig zal moeten zijn om te dienen voor de kerkelijke eredienst, zijn de architecten, de heren ir H. Thunnissen en ir A. v. Kranendonk te 's-Gravenhage, die in opdracht van het Centraal Bouwinspectiebureau van het Bisdom, de schetstekeningen moeten vervaardigen en onder supervisie van de hoofdinspecteur van dit bureau ir M. van Ooijen de uitvoering zullen behar tigen, vanwege de materialenpositie ge bonden om alles zoveel mogelijk in sobere sfeer te houden. Voorlopig zal b v. gemist moeten wor den de spitste,hoge kerktoren, die door zijn aantrekkelijke en sierlijke vorm als mede zijn hoogte ook tot doel heeft de aandacht van ons simpele mensen bij tijd en wijle te vestigen op het boven natuurlijke. Het ligt voorts in de bedoeling van het Bisschoppelijk Bouwinspectiebureau te Haarlem om in de verre toekomst, in de omgeving van de kerk. behalve vanzelfsprekend 'n bijbehorende pasto- rip een school en verenigingsgebouw te stichten, welke zullen hebben te beant woorden aan de te verwachten groei van het katholiek volksdeel m ere- meentedeel.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6