De vergadering der V.N. te Parijs WEERBERICHT Een „oude heer" van 70 kilo in Blij dorp Hevige strijd tussen Republikeinen en Roden rond Madioen Zal drieledige aanval tot herovering leiden Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 No. 26497, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week mJ.v. 1 October a.s.: f4,15 per kwartaal, 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Besluiten in de agenda-commissie In de agendacommissie der V.N. heeft Argentinië voorgesteld, Italië en alle andere staten, die in de Veilig heidsraad 7 van de 11 stemmen ver wierven, zonder verdere discussie als lid tot de organisatie der V.N. toe te laten. Wysjinsky, de afgevaardigde van de Sovjet-Unie, die in de Veiligheids raad tegen al deze staten het veto heeft uitgesproken, noemde dit voorstel „een ruwe schending van het Hand vest". Volgens dr Evatt (Australië), voor zitter der agendacommissie, impliceert het Argentijnse voorstel een wijziging in het handvest, dat bepaalt, dat de „grote vijf" het eens moeten zijn over alle besluiten van de Veiligheidsraad, uitgezonderd over procedurekwesties. De afgevaardigde van Argentinië zeide, dat zijn land het vetorecht van de „grote vyf" over het toelaten van nieu we leden niet erkent. De commissie verwierp met 6 tegen 5 stemmen en 3 onthouding een Belgisch voorstel, het Argentijnse voorstel aan de algemene vergadering toe te zenden met de aanbeveling, dit als in strijd met het Handvest van de agenda te schrapperf. Een voorstel van Panama deze kwes tie wel op de agenda te plaatsen werd met 6 tegen 3 stemmen en 5 onthou ding aangenomen. De commissie verwierp met 11 tegen 2 stemmen een sovjetvoorstel, het rap port van de speciale commissie voor de Balkan over „bedreigingen van de po litieke onafhankelijkheid en de territo riale integriteit van Griekenland" niet op de agenda op te nemen. Met dezelfde stemverhouding ver wierp de commissie een sovjetvoorstel twee rapporten van de commissie der V.N. voor Korea van de agenda af te voeren. Volgens Wysjinsky hebben de V.N niets te maken met Korea. „In dien de V.S. in Zuid-Korea soortgelijke maatregelen zouden nemen als de sov jet-unie in Noord-Korea, zouJiet vraag stuk opgelost zijn", aldus Wysjinsky. Arabische regering voor Palestina gevormd Terwijl de Arabieren, gelijk gemeld, het rapport Bernaaotte verwerpen, heeft Israël nog niet beslist. Wel wor den reeds bezwaren geuit tegen de voorgestelde ruil van Negef tegen Gali- lea, maar het eind-oordeel is nog op geschort. BerflatJotle's Jaafste 'rapporT -ESScccEï: Volgens een rapport van de autoritei ten der V.N. te Tel Avlv zijn vier per sonen gedood en enige anderen gewond bij de beschieting van een convooi der V.N. in de buurt van het pompstation te Latroen. De vier slachtoffers zijn burgers, geen personeel der V.N De aanvallers waren „Arabische scherpschutters". Volgens Arabische berichten blijven de Joden bij Jeruzalem vuren. In een dorp bij Jeruzalem zijn enige Stern- groep-leiders door de Joden gear resteerd. Te Gaza is een Arabische re gering van Palestina gevormd, onder Achmed Milmi pasja. RAPPORT VAN BRITSE CONSERVATIEVEN OVER HET COMMUNISME. Een commissie van de Britse conser vatieve partij, die „fascisme en com munisme" onderzocht heeft, heeft een rapport gepubliceerd, waarin er op aan gedrongen wordt, dat de partij er op zal wijzen, dat „socialisme geen barrière tegen het communisme" is. Dit moet de kiezers meegedeeld worden. In het ene Europese land na het andere heeft vol gens de commissie het socialisme voor het communisme „het bed gespreid". Volgens de commissie vergroot een socialistische regering het gevaar de kracht van het communisme, daar ,.de socialistische prediking van de klasse- strijd de voonvaarde vormt, waaronder het communisme gedijt". OVERWEGEND DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaatselijk ochtendmist. Morgen overdag toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. 24 SEPTEMBER. Zon op: 6.28 uur; onder: 18.35 uur. 'Maan op: 20.45 uur; onder 13.28 uur (V.M.). Hoogwater te Katwijk te 6.53 en 19.10 uur. Wysjinsky's voorstel, het rapport van de „kleine algemene vergadering" (in terimcommissie), over stemmen in de Veiligheidsraad en het gebruik van het veto niet op de agenda te plaatsen, werd met 11 tegen 2 stemmen verwor pen. Een sovjetvoorstel, een Chileense motie, (de weigering der sovjet-regering aan sovjetrussische vrouwen toe te staan zich bij hun buitenlands vertoe vende echtenoten te voegen) te be spreken, niet op de agenda te plaatsen, werd met 8 tegen 2 stemmen verwor pen. Zonder stemming besloot de commis sie in de agenda op te nemen het voor stel, .van India, de behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika in de algemene vergadering te bespreken. De commissie besloot het opnemen in de agenda van op het laatste ogen blik gerezen kwesties uit te stellen. Dit zijn Palestina, de toekomst der Ita liaanse koloniën, de kwestie van een Veiligheidsleger der V.N., die na de moord op Bernadotte gerezen is, en de kwestie van schadeloosstelling voor functionarissen der V.N., die in dienst verband gewond raken. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Onenigheid bij Poolse socialisten De Poolse minister van bestuursza ken en oud-premier van de voorlopige regering, Osubka Morawski, heeft ont slag ingediend als lid van het dagelijks bestuur der socialistische partij, waar van hy sedert 1947 deel uitmaakte. Hij heeft deze beslissing genomen ingevol ge heftige aanvallen tegen hem door de minister-president, Joseph Cyran- kiewicz, tijdens de vergadering van de nationale raad van de partij te War schau. De minister-president heeft ook de houding gehekeld van de onder voorzitter van het parlement en voor zitter van de nationale raacf der socia listische party Stanislav Szwalbe Ook deze is afgetreden. Men gelooft, dat deze zitting de kloof verbreed heeft tussen de pro-Sovjet- russische linkse socialisten onder lei ding van Cyrankiewicz en de midden groepen, die gekant zijn tegen het ver regaande zuiveringsprogramma. De nationale raad van de Poolse so cialistische party heeft een communi qué uitgegeven, waarin het ontslag of de vervanging wordt gemeld van een vyftiental vooraanstaande personen der party. Tijdens de debatten werd een resolu tie goedgekeurd, waarin de ontwikkeling van het socialisme in Polen wordt ge schetst, van het nationale socialisme van voor de oorlog tot de "aanstaande oprichting van een geunifieerde arbei derspartij. gegrondvest op het Marxis me en het Lenisme. HET VERZOEK TOT UITLEVERING PAPANEK. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat een arrestatiebevel in overeenstemming met de procedure door de Tsjechoslowaakse regering was uitgegeven, maar dat dit in Frankryk niet van kracht was. De Franse regering had dan ook geen ar restatiebevel uitgevaardigd. In de ver klaring werd verder gezegd, dat de Franse autoriteiten het verzoek nauw keurig zouden bestuderen. Minister Lovett accoord met Minister Stikker TOENEMING DER COMMUNISTISCHE ACTIVITEIT. Robert Lovett, w.n. minister van Buit. Zaken der V.S., heeft gisteren op een persconferentie te Washington bevestigd, dat de jongste besprekin gen met minister mr D. U. Stikker de ernstige toestand in Z.O.-Azië tot onderwerp hadden. Het was een gedachtenwisseling, die voor een groot gedeelte dezelfde lyn volgde als de laatste bekendmaking van het Ministerie van Buit. Zaken over de snelle toeneming van communistische activiteit in Z.-O. Azië. Op de vraag, of van de zyde der Amerikaanse regering een definitieve stap in deze toestand te verwachten is. antwoordde Lovett: „Ik weet van een zodanige stap niets af" en voegde er aan toe: „Wy zijn slechts een van de drie, die handelen volgens het aan de Commissie voor Goede Diensten gegeven mandaat". VERPLETTERD DOOR 1400 K.G. Door dat een ketting waarmee in een yzergietery te Bergen op Zoom een sta len gietkast van onseveer 1400 kg. werd opgetakeld, brak, viel het gevaarte en kwam terecht op de 45-jarige arbeider F. Proost uit Bergen op Zoom. De on gelukkige was op slag dood. Hy was gehuwd doch laat geen kinderen na. Nota der drie Westelijke Mogendheden Te Parys is officieel vernomen, dat de drie Westeiyke mogendheden een nota over de Berlijnse crisis hebben overhandifcd aan de Sovjet-ambassa deurs te Parys, Londen en Washington. De nota's zyn in byna gelykluidende bewoordingen gesteld. Verward Frankrijk Nadat de algemene staking, waartoe door de grote vakcentrales op morgen is besloten, worden steeds meer stakin gen van 24 uur gemeld. Zelfs winkeliers doen daaraan mee. Er heerst een alge mene verwarring en de regering schynt niet by machte om de toestand te be heersen. Reeds zyn in de boezem der regering weer tal van wrijvingspunten merkbaar geworden. BERLUNSE GEMEENTERAAD WEER BIJEEN IN RAADHUIS. De gemeenteraad van Berlyn is gis teren weer in het stadhuis in de Sov jetsector byeengekomen. De anti-com munistische meerderheid heeft het ver zoek van de gemeenteraad goedgekeurd betreffende de erkenning van de vrije universiteit, die in de Amerikaanse sec tor is gesticht, als publiek rechterlyke rechtspersoon. De gemeenteiyke post diensten hebben geprotesteerd tegen de beslissing van de economische commis sie der Sovjetzone, nieuwe postzegels uit te geven en zij verklaren, dat alleen de gemeenteraad bevoegd ls tot deze uitgifte over to gaan. FRANSE DEPARTEMENTALE VERKIEZINGEN IN OCTOBER. Met 319 tegen 256 stemmen is in de Franse Nationale Vergadering een voor stel va" de socialisten verworpen om de gewestelijke verkiezingen in Frank rijk uit te stellen tot in het eerste half jaar van 1949. Het staat thans vast, dat deze verkiezingen op de vastgestelde datum in October zullen plaats hebben. Op het Binnenhof te 's-Gravenhage zyn gisteren de nieuwe parade-unifor men vön de garderegimenten aan Koningin Juliana overgedragen. HM. laat de officieren aan zich voorstellen. Koninklijk Gezin bezoekt openluchtspel „Wij herdenken" Hulde van 'enorme kinderschare. Gistermiddag werd onder enorme be langstelling op het Houtrustterrein te Den Haag een reprise gegeven van het openluchtspel „Wij herdenken", ter ge legenheid der jubileumfeesten door Leonard Roggeveen geschreven. Even na drieën verschenen Koningin Juliana met de prinsesjes Beatrix. Irene en Margriet, gehuld in gryze bontjasjes. Aan het „hoera" van de enorme kin derschare scheen geen einde te komen, tot via de microfoon om stilte verzocht werd. De Koningin werd welkom geheten door burgemeester mr W. A. J. Visser en vertegenwoordigers van het Haags Jubileum-comité. Het gezelschap nam plaats in de Koninklijke loge op de tribune en toen kon het spel beginnen Na afloop zette de Militaire Kapel het Wilhelmus in dat door allen werd mee gezongen. Nauwelyks waren de laatste tonen der muziek weggestorven of de kinderen onttrokken zich aan de disci pline en stormden naar de uitgang, om daar rtog een glimp van de Koningin op te vangen. Wederom E.C.A.-toewijzing voor ons land De E.C.A. heeft wederom aan ver schillende landen toewyzingen ge daan van gelden voor de hulpverle ning aan het buitenland. Het bedrag van 70.777.692 dollars is op een na de grootste dageiyksc toewyzing in de geschiedenis van het plan-Marshall. Nederland zag zich 4.086.743 dollars toegewezen voor producten als haver, sorghumgraan, ammonium, kunstmest, lynzaad en -meel en bloem, aan te ko pen in de V. S. Een bedrag van 430.000 dollars, dat eerder aan ons land werd toegestaan voor de aankoop van spe ciale chemische producten in de V. S., werd geannuleerd. „Berg je maar" voor Bonzo! Twee maanden geleden hing Bonzo nog in vryheid te slingeren in een oerwoud van Noord-Sumatra en gis teren arriveerde hu als gevangene in diergaarde Blijdorp. Bonzo is een orang oetan. een ma- war zoals de inlander hem noemt, maar dan een mawas koeda. een ma- war, „zo groot als een paard". Hu is al een „ouwe heer", op 7.'n minst twaalf jaar oud en vermoede lijk het grootste exemplaar in Euro pa. zyn gewicht bedraagt ongeveer 70 kilo. Bonzo ls overigens een „slome duike laar" Er zit ogenschüniyk geen kwaad in ziin traagheid, maar als hij eenmaal los komt, berg ie dan maar! Want in zyn armen heeft hy een gigantische kracht. C.A.R.E.-hoofdkwartier in Amsterdam HULP TOT JULI 1949. Het Care-congres te Amsterdam, heeft besloten, dat met ingang van giste ren het hoofdkwartier voor Noord- Europa, omvattende dc Benclux-lan- den. Engeland en Finland, te Amster dam gevestigd is. Als directeur voor Noord-Europa zal optreden mr Sher lock Harrick. Amsterdam is als zo danig verkozen door zijn centrale lig ging en door de uitstekende luchtver- bindingen. Wat de Care-hulp aan ons land be treft, blijkt hier vooral behoefte aan textiel te bestaan. Nederland is het enige land waar het mogelyk is geble ken. ook steenkolen by de distributie goederen tc voegen. De Care-organisatie in ons land zal zeker nog voortgaan tot Juli 1949. De militaire autoriteiten te Djokja hebben verklaard, dat Dinsdag „een drieledige aanval is ingezet tegen de rode legers rond Madioen", waar de communisten de stad plus een radius van 25 K.M. bezet hebben. Gevechten zijn gaande te Ngawi, 30 K.M. ten N.O. van Madioen, terwijl Magejan nog steeds in handen van de roden is. Volgens Republikeinse autoriteiten is het vliegveld te Maospatl, 10 K.M. ten Westen van Madioen, nog ln Republikeinse handen, waarbij Republikeinse troepen aanvallen van de communisten afslaan. Te Ngandojöel, 40 K.M. ten Oosten van Madioen. slaagden Republikeinse troepen er in oen opmars van dc roden te voorkomen en werden groepen van de Pcsindo ont wapent. Patjitah, een kustplaats, 90 K.J>L ten Z.W. van Madioen, is volgens Rcrublikcinsc autoriteiten nog in handen der Republikeinen. Militaire autoriteiten te Djokja hebben volgens Antara onthuld, dat Re- pjiblikeinse troepen er in geslaagd zyn '*c communistische troepen terug te werptn tot ongeveer 20 K.M. ten Oosten van de stad Madioen. De communisten beheersen nog dc gehele stad Madioen. een gedeelte van d,e stad Ponorog, ten Zuiden van Madioen, en een deel van Magetan. ten Westen van Madioen. Militaire autoriteiten spraken het vertrouwen uit, dat Madioen „binnen de kortst mogeiyk tud" herover zal zijn. OPROEP VAN DJOKOSOEJONO A .AN REP. MIL. COMMANDAN TEN. De communistische radio Gelora Pe- moeda te Madioen heeft een oproep uitgezonden van de militaire comman dant van Madioen, Djokosoejono, gericht tot alle militaire commandan ten in Oost-Java, op Republikeins ge bied, om morgenochtend te elf uur naar het gemeentehuis te Madioen te komen, teneinde daar gezamenlyk de algemene situatie te bespreken. Men werd een vrye overtocht verzekerd. REPUBLIKEINSE DELEGATIE NIET NAAR BATAVIA. De Republikeinse regering heeft een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat zij niet van plan is de leden van de Republikeinse dele gatie naar Batavia te zenden, „hoe wel de noodzaak tot contact wordt ingezien" in verband met de Neder landse eisen. Volgens het communiqué verlangen de Nederlanders, dat de Republikeinse gedelegeerden door de Commissie v. GD worden aanbevolen, waarna by aankomst op Nederlands gebied con- tróle door de Nederlanders zou volgen. Er kwamen geen Republikeinen mee met de delegatietrein. wel leden der C. v. G.D., die te Batavia is aangekomen. Enkele stafleden van de Commissie v. BINNENLAND Gistermiddag ls ln do Rotterdamse haven het 6000ste schip van dit Jaar binnengelopen Het is het Engelse schip „Edenwood". dat llgplaaU heelt gekozen ln de Petroleumhaven Het ls voor de eerste maal na de bevryoing. dat dit cy- fer is bereikt te meer verheugend als men bedenkt, dat het vorig jaa» op 31 De cember pas het 5900ste schip ln de Rot terdamse haven werd genoteerd. De heer J H geraakte bi] het vissen ln de Nlers te Ottersuro in gevecht met een geweldig bever-rat dl« hier te lande zeldzaam voorkomt. H. M. de Koningin heeft voor de op 9 en 10 October a.s tp 's-Gravenhage te houden Internationale hendententoon- stelllng een grote zilveren medaille be schikbaar gesteld. Z.K.R. Prins Bernhard schonk een bronzen medaille. Op 14 en lo October a.s. zal te Utrecht het 50e Ned. congres voor open bare gezondheidszorg worden gehouden, dat gewild zal zyn aan hel onderwerp: „Plaats, bouw en inrichting der scholen ln verband met de gezondheid van het kind". Nederlandse bloemen kwexers hebben op een bloemententoonstelling te New- York een gouden medalli^ gekregen van de .American Dahlia Socl®tv". Dr Holtrop de president van de Nederlandse Bank ls met de „Nieuw Am sterdam" In New-York aangekomen. Mevrouw J F BeggVan den Bosch heeft te Washington uit handen .van am bassadeur mr Van Kleffen, de Orde van Oranje-Nassau ontvangen voor haar „ln- telllgence-werk' gedurendp de oorlog. Binnenkort zal hei ee-ste Duitse gas naar Oost-Gelderland stromen. De leiding van de grens bij 's Heerenberg naar Doetinchem is nu byna voltooid. BUITENLAND Twee personen zijn gedood en tien gewond tijdens een wervelwind aan de kust te Florida De wervelwind, die een snelheid had van 200 km. per uur. hèeft aanzienlijke schade aangericht. In de vroege middaguren van giste ren heeft te Caïrc een zware ontploffing plaats gehad ln de Joodse wijk. Negen personen werden gedood tussen de 10 en 20 gewond. Vier hulze-i werden vernield. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de exarch der Bulgaarse or thodoxe kerk Stefan I. Is afgetreden na meningsverschillen met de regering. De aartsbisschop van Praag mgr Joseph Beran. werd uitgestoten uit de bond van vechters voor de vrijheid wegens „ongegronde aanvallen op de minister van gezondheid. Dater Josef Plojhar". Troepen der Blrmaanse regering hebben bij een aanval on 'n „rode vlag"- kamp bij het statlo. Maymyo. 40 kilo meter ten Noord-Oosten van Mandalay, 3 communistische leiders gevangengeno men. Tot nu toe kwamen bij de brand te Hongkong ten minste 25 personen om het leven en werden 66 xiaar het zieken huis overgebracht, van wl? velen ln ern stige toestand. Volgens 'n schatting wor den 50 personen vermist Daa<- de trap was vernield, sprongen velen, onder wie een Chinese vrouw met haai baby. naar beneden en vonden zo dp dood Anderen werden ln netten opgevangen. Er had een- ontploffing plaats ln een ruimte waar films en ander licht brand baar materiaal was opgeslagen De brand, die de derde lc aan de waterkant van de stad ln de afgelopen maand, vormt de ernstigste brand sinds 14 Jaar. Negentien personen zyn om het leven gekomen en 100 gewond, toen te Laghouat (Algerlö- twee legervracht- auto's met ontplofbare stoffen met elkaar in botsing kwamen, de lucht Invlogen en brand veroorzaakten Het gehele leger- kwartier ls een ruïne De hertog en de hertogin van Windsor waren gisteren te gast aan een diner, dat werd aangeboden door lord Beavprbrook ln zlln villa Cao d'All aan de Riviera Winston Churchill woonde 't diner eveneens by De Roemeense regering heeft de te rn eroeplne geëist van drie leden van de Turkse ambassade te Boekarest. daar deze employe's van de Turkse ambassade „schenders van de wetten van de Roe meense volksrepubliek svstemat'sch heb ben geholpen om naar Turkye te vluch- ten". G.D. zyn per auto via Semarang uit Djokja te Batavia aangekomen. BANTAM DOET NIET MEE. Volgens radio-Djokja hebben in Bantam (het Republikeinse gebied in de uiterste Westelyke punt van Java, dat door .Nederlands gebied afgesloten is van het Republikeinse gebied in Mid den Java) het front Demokrasi Rakjat, de Partai Kommunis Indonesia en de Gerakan Boeroeh Arbeiderspartyver klaard, dat zy achter de regering Soe- kamo-Hatta staan. Communistische wethouders te Amsterdam ontslagen THANS DE HEREN IN 'T VELD (AR) EN STEINMETZ (KVPl GEKOZEN. In de Amsterdamse gemeenteraad zyn gisteren de voorstellen tot ont slag aan de communistische wethou ders de heren L. Seegers en B. Polak met 2715 st. aangenomen. De heer Faber (P. v. d. A.) stelde hierop, mede namens de drie overige niet-communistische fractievoorzitters voor, het aantal wethouders vast te stellen op zes, welk voorstel werd aan genomen met 27 tegen 13 st. Hiertoe werden gekozen de heren A. In 't Veld (A.R.) en W. Steinmetz (K.V.P.), beiden met 27 st. De heren L. Seegers en B. Polak (beiden C.P.N.), kregen resp. 14 en 13 st. REINIGINGSDIRECTEUREN BIJEEN IN ALMELO. Op de jaarvergadering van reinigings directeuren te Almelo, heeft ir J. A. Grooienhuis, consulent voor afvalstof fen aan het Ministerie van Landbouw zyn zienswyze naar voren gebracht ten aanzien van het toekomstig gebruik van huisvuil voor bemesting en grondver- oetering. Spr. deed enige suggesties, zoals een Inrichting voor verwerking van vers vuil alsmede de instelling van een Centraal compost-verkoopkantoor, doch ver wachtte dat voor de uitvoering van deze plannen de financiële moeiiykheden niet gering zullen zyn. Deze zullen ech ter volgens hem meevallen. Indien boe ren en tuinders meer belangstelling tonen voor de compost dan tot nu toe. ZIJ WEET NIET VAN OPHOUDEN! Mej. Antje van Bladel te Tilburg her denkt morgen de dag, waarop zij 60 jaar geleden in dienst trad als kan toormeisje by de Wollenstoffenfabriek Fr. Mutsaerts en Zn., -waar zy sinds dien onafgebroken in dienst ls geweest. Hoewel haar lange jaren geleden reeds een pensioen werd aangeboden, wilde deze thans 81-jarige er niet van ho ren haar werk op te geven. Gezien als zy is by directie en personeel, zal haar Zaterdag een grootse hulde worden be reid. Er verschenen mensen met 'n jacht- acte in het oerwoud. Zy verdreven Bon zo net zo lang, tot hy in een byna apart staande boom een toevlucht had geno men, kapten de takken van de omrin gende palmen af ten einde het over springen te beletten cn zo onderwier pen zy hem aan een honger- en dorst kuur van drie tot vier dagen. Langer hield hy het niet uit. Zidra de ouwe heer naar beneden kwam, we "den er zware rotan netten ever hem heenge- worpen, bplagers onder aanvoering vnn c'e heer Van Geuns sprongen als kat- rtn op zyn rug en knevelden hem. La ter werd hy in de „Ce^am" naar An.v srerd: m vervoerd en weid Lon'.o ge noemd. Toen werd hy tot Pon Saii met bananen vertroeteld, daarna op rysl met een rauw eitje, wittebrood en oebi (een soort zoete knollen. Maar 09k werd er een bord ie aan zijn kool ge- spykerd, dat iedereen waarschuwde voor een mogeiyk uitschietende arm van Bonzo. Met Bonzo zyn 40 apen. Sumatra makaken, een visarend en twee tyger- katten meegekomen. Galadiner en bal in Kurhaus TER ERE VAN KONINGIN JULIANA. Gisteravond heeft het gemeentebe stuur van Den Haag in het Kurhaus aan de vele in Den Haag woonachti ge autoriteiten ter gelegenheid van de „blijde incomste" en het feestelyk verblijf van Koningin Juliana in de oude residentie der Oranjes, een gala diner aangeboden. De feesteiyk met groen en bloemen in velerlei kleur en tint getooide zalen vulde zich met een uitgelezen schare genodigden, gekleed in ambtscostuum of rok. Genodigd waren o.a. het Corps Di- plomatiqué, de ministers, de Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland en de leden van Ged. Staten en van de Raad van State, de president en de procu reur-generaal van de Hoge Raad, de pre- dent v. d. Alg. Rekenkamer, de secre tarissen-generaal der departementen, onderscheidene militaire en marine autoriteiten, opper- en vlagofficieren, de in Den Haag wonende leden van de Eerste en Tweede Kamer en de voor zitters der beider Kamers benevens een aantal vertegenwoordigers uit de bur- gery, gekozen uit onderscheiden kring. Ook de burgemeester van Amsterdam en de Sultan en de burgemeester van Pon- tianak, hadden aan de uitnodiging ge volg gegeven. Als hoogste gast nam ook Prins Bern hard aan het diner deel. De burgemeester bracht een dronk uit op H.M. de Koningin, waarna een geestdriftig Wilhelmus klonk. Aan het eind stelde de burgemeester een dronk in op Prins Bernhard. Ten slotte volgde een zeer geani meerd galabal waartoe nog vele hoge ambtenaren, leden van de Garderegi menten en talryke anderen waren ge nodigd. 48 arrestaties wegens chronische deviezensmokkel HOE NEDERLANDSE SCHATKIST BENADEELD WERD. Door de douane-inspectie Eindhoven aan de Bergeykse Barriere en te Luyks- gestel en Budel zyn 48 grensarbeiders, die in Belgische mynen werkzaam zyn, by bet passeren der grens gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld, zy hadden zich schuldig gemaakt aan chronische deviezensmokkel ten nadele van de Nederlandse schatkist, door hun in Belgische francs gebeurde weeklonen maandenlang in België by zwarthande laren achter te laten, waarvoor zy on geveer het dubbele loon kregen in Ne derlands geld. Hieraan maakten zich 200 arbeiders schuldig, zodat het weke- ïyks om een bedrag van 220.000 francs ging. Volgens de deviezenbeschikking van 1947 mogen zy slechts 25 procent van hun loon ln België besteden als ver- blyfskosten. KLEERMAKERS PROTESTEREN TEGEN TEXTIEL-BEVOORDELING. Het congres van de Kleermakersbond in Nederland, te Groningen, werd gis terochtend geopend met een inleiding van ir P. A. C. du Pui over „De plaats van de vrye organisatie in de nieuwe publiekrechteiyke bedrijfsorganisatie". Naar aanleiding van de vele klachten werd besloten die afdelingen, welke critiek hadden op het Hoofdbestuur, binnenkort in de gelegenheid te stellen besprekingen dienaangaande te openen Als plaats voor het volgende bonds- congres werd vastgesteld Enschede. Het feit dat bepaalde categorieën personen, voornamelijk by de grote bedrüven en instellingen, in de gele genheid worden gesteld meer textiel te betrekken dan normaal, werd scherp gecritiseerd. Waar deze om standigheden vooral de zwarte han del bevorderen, gaf het hoofdbestuur te kennen dat hiertegen krachtig ge protesteerd zal worden. HARDNEKKIGE ACHTERVOLGING VAN SMOKKELAARS. CCD-ambtenaren, die by de Moer- dykbrug post hadden gevat, wilden daar een auto aanhouden, doch de bestuur der gaf vol gas en eerst by Ridderkerk slaagden de ambtenaren er na een hardnekkige achtervolging in, de smok kelauto te doen stoppen. De buit was 24 Belgische tapyten en een grote hoe veelheid costuumstof die vervoerd werd door drie Hagenaars, te weten de rond reizende textielkoopman v. d. B., T. en Van B. Alle drie zijn het bekende smok kelaars. Na de arrestatie werd een onderzoek ingesteld in het grensplaatsje Chaam, waar een zekere G. M„ een bekend smokkelaar ln zyn woning gearresteerd kon worden. In zyn woning trof men tevens twee andere smokkelaars aan, die een grote hoeveelheid Belgische si- garetten by zich hadden ^acht nog meer arrestaties

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1