Republiek wenst geen Nederlandse inmenging Kwartet in een flat „Nederland volkomen bereid tot steun aan Hatta" Uitgaven-schema voor 1949 De financiële verhouding met Indonesië „Nederland bereid Republiek tegemoet te treden" Hatta met communisten afrekenen Moge Scherp antwoord van Moh. Hatta aan minister Stikker Thans gunstiger verhouding Nederland - Republiek DINSDAG 21 SEPTEMBER Verdeeld over de verschillende doeleinden geeft het schema van de uitga ven vergeleken by dat voor 1948 he t volgende beeld: Bultengew. Dienst I Gew. Dienst (uitg. van aflopend karakter) Buitengew. Gew. Dienst Dienst II en Buit.gew. (Kapitaals Dienst I uitgaven) 1948 1949 1948 1949 1948 1949 1948 1949 Nationale schuld 558 544 17 52 575 596 Buitenlandse dienst 32 34 1 1 33 35 Politie en Justitie 125 173 46 29 171 202 3 5 Onderwüs, K. en W 295 337 1 0 296 337 6 8 Herstel Oorlogsschade 58 52 610 491 668 543 1 0 Militaire uitgaven 409 497 240 137 649 634 45 123 Waterstaat 71 73 71 73 67 73 Verkeer 16 17 1 17 17 4 B Luchtvaart 16 12 16 12 2a 19 Uitgaven ter bevordering v. Han del en Nyverheid, niet op genomen by een der andere categorieën 19 19 0 0 19 19 54 64 Uitgaven ter bevordering van Landbouw en Visserij, niet op genomen bü een der andere categorieën 48 55 15 3 63 58 10 8 Distributie-, controle- en prüs- beh. apparaat 48 24 49 30 97 54 Prijssubsidies, excl. Landbouw- egal. fonds 50 18 50 18 Sociale voorzieningen 332 346 39 39 371 385 1 1 Volkshuisvesting 20 31 1 2 21 33 248 54 Overzeese Geb. Dln 2 1 9 10 11 11 Alg. uitkeringen aan Gem. en Prov 200 200 Goederen, bestemd voor door verkoop 12 12 Bestuurskosten, niet opgenomen bü een der andere categorieën 117 115 0 1 117 116 5 3 Pensioenen 57 71 57 71 Wachtgelden, non-activiteits wedden, e.d 4 16 3 4 19 Totaal 2427 2117 1091 816 3518 3233 472 366 Landbouw-Egal. fonds 498 365 493 365 Totaal-Generaal 2427 2417 1589 1181 4016 3598 472 366 Inbegrepen uitgaven, welke niet vallen onder die, waarvoor in het wets ontwerp op de materiële oorlogsschaden (gedrukte stukken, zitting 19471948 705) een speciale dekkingsregeling is voorzien. Ten aanzien van de financiële ver houding met Indonesië merkt de minis ter o.m. op: Bij de beoordeling van de financiële toestand van het Rijk dient mede tie financiële verhouding met Indonesië in aanmerking te worden genomen. Voor zover de Rijksbegroting betreft komt deze financiële verhouding vooral tot uiting in de begrotingen voor de mili taire departementen. In overeenstemming met de vóór de ooi-log gebruikelijke practijk worden de credieten aan Indonesië niet in de be groting tot uitdrukking gebracht. Aan deze credieten zal een wettelijke grond slag worden gegeven door het bij de Staten-Generaal aanhangige wetsont werp nopens de credietverstrekking aan Indonesië. Voorts vestigt de minister nog de aandacht op de voorziening in de behoefte aan kasgeld voor de Indi sche dienst hier te lande en op de bij dragen, welke de regering voor de we deropbouw van Indonesië zal geven in de vorm van deelneming in het kapitaal van een op te richten Nederlands-Indo nesische maatschappij tot financiering van het economisch herstel van Indone sië N.V. en in die van garanties aan in het koninkrijk gevestigde natuurlij ke en rechtspersonen, die in Indonesië een bedrijf uitoefenen. Voor ruim anderhalf milliard geconsolideerd EEN NATIONAAL BUDGET VOOR 1949. Uit de milliucnennota blijkt, dat tot een bedrag van f. 1.640.239.110 is ge consolideerd. Een samenvattend overzicht van dt totale geconsolideerde binnenlandse en buitenlandse staatsschuld naar de stand van 30 Juni 1948, geeft het vol gende beeld: Binnenlandse geconsoli deerde schuldf. 7.407.157.110 Buitenlandse leningen en langlopende credieten f. 1.887.471.530 f. 9294.628.640 De regering heeft uitvoering gegeven aan haar voornemen in de nota betref fende de toestand van 's Rijks-finan ciën een nationaal budget voor 1949 op te nemen. Het budget is gebaseerd op een aan tal voorstellen van het Centraal Plan bureau, ten aanzien waarvan de rege ring haar standpunt evenwel nog niet heeft bepaald. De voorstellen resulteren in een pro ductietoeneming van ca. 6% ten opzich te van 1948, een toeneming van het na tionaal vermogen met ruim f. 1 milli ard, een netto-bedrijfsinvestering in productiemiddelen (met inbegrip van woningen) en voorraden van ca. f. 1.9 milliard en een overall-tekort in 't goe deren- en dienstenverkeer met het bui tenland van ruim f. 0,8 k f. 0,9 milliard. Voortaan niet Ned. Indië maar Indonesië De jongste wijziging van de grondwet ter voorbereiding ener nieuwe rechts orde heeft tevens voor de benaming „Ned. Indië" de naam „Indonesië" in de plaats gesteld, aldus een officieel communiqué. Bij de formulieren en wettelyke bepalingen zal ingevolge deze wijziging steeds over „Indonesië" dienen te worden gesproken. In de bestaande wettelijke bepalingen heeft de grondwetsherziening echter geen verandering gebracht. Aan de Nederlandse regering zal wor den verzooht, om ook in tractaten en overeenkomsten, waarin Ned. Indië wordt genoemd of waarbij dit gebieds deel partij is. een soortgelijke wijziging in te voeren. Aangenomen mag worden, dat parti culiere instellingen en lichamen, die in hun benaming de term „Ned. In dië" of „Ned. Indisch (e)" dragen, daarin op overeenkomstige w|jze ver andering zullen aanbrengen. Ingezonden Mededeling Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen En dat, terwijl toch voor velen de af doende remedie voor 't grijpen ligt; Kruschen Salts! De meeste rheumati sche aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloed zuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kru schen is samengesteld hebben re gelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dagelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die ondragelijke pijn. Volg het voorbeeld van die tal loze Rheumatiek-lijders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergen de, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Minister Stikker verklaart te Washington Dank voor Marshall-hulp De Nederlandse Minister van Buit. Zaken, mr D. U. Stikker, heeft op een persconferentie te Washington ver klaard: „De huidige communistische stoot naar Z.O.-Azië kan slechts ver klaard worden als onderdeel van een algemeen plan, dat door Moskou ge dicteerd is." H|j verzekerde, dat er behalve Moe- so „vele anderen" zijn. die „hun oplei ding in Europa hadden genoten en die thans in Indonesië opereerden." Moe- so was 25 jaar uit Indonesië weg ge weest en „geoefend in Moskou". SOVJET-DELEGATIE IN COMPLOT. De heer Stikker maakte voorts de ge volgtrekking. dat de kortgeleden gestich te Sovjet-legatie te Bangkok onmiddel lijk medewerking zou verlenen aan een „gecoördineerde, door de communisten aangewakkerde poging om in die streek zo veel mogelijk moeilijkheden te ver oorzaken zowel voor de regeringen der afhankelijke als voor die der onafhan kelijke gebieden." Deze legatie heeft de „grootste Sovjet staf uit de omtrek, ongeveer 40 leden en het was een begrijpelijke veronder stelling. aldus minister Stikker, dat zij in het complot waren. De minister verklaarde voorts, dat de huidiee pogingen der Nederlandse rege ring tot doel hadden ..de positie van de oprechte nationalistische leiders op Ja va en elders in de Archipel te verster ken tegen de ontbindende en verwarring zaaiende communistische elementen, die nimmer gewenst hebben een vreedzame regeling te bereiken." NEDERLAND WIL GEEN BLOEDVERGIETEN. Minister Stikker voegde er aan toe, dat, indien de Republikeinse premier, Mohammed Hatta, stappen zou on dernemen „tot een practische regeling voor een overeenkomst met de Repu bliek Indonesia" de Nederlandse re gering „bereid zou z|jn hem tegemoet tc treden." Hij wilde geen bijzonderheden geven over zün besprekingen met Ameri kaanse autoriteiten, doch verklaarde, dat de kwestie van economische of militaire bijstand niet ter sprake was gekomen. Evenmin was het vraagstuk van een nieuwe „politie-actie" van de z|jde der Nederlandse regering in dis cussie gebracht, aangezien het de po litiek der Nederlandse regering was „alles te doen om bloedvergieten te voorkomen." COMMUNISTISCHE KRACHT WERD ONDERSCHAT. Nog sprak minister Stikker de hoop uit, dat de Republikeinse regering van Soekarno en Hatta sterk genoeg zou zijn om te voorkomen, dat de commu nisten de Republiek in hun geheel overnemen. „In het verleden in de kracht der communisten onderschat, zowel in de Republiek als elders." Hoewel de overeenkomsten van Ling- gadjati en Renville een stap ln de rich ting van een vreedzame oplossing zün geweest, zijn de gematigde elementen in de Republiek altijd gehinderd door de extremistische elementen, die nu ein delijk hun werkelijk doel hebben ge openbaard en hun kaarten op tafel heb ben gelegd. Alleen dit is de werkelijke verklaring voor het uitblijven van re sultaten bij de onderhandelingen, niet de zogenaamde Nederlandse „blokkade", die dooreenvoudig niet bestaat. Dit geldt ook voor andere beweringen ten nadele van Nederland. De huidiee ontwikkeling moet men zorgvuldig onderscheiden van de aspiraties tot onafhankelijkheid, as piraties, waar Nederland niets tegen heeft." NOG GEEN VERZOEK OM HULP. De minister deelde voorts mee, dat, ofschoon zijn bezoek aan de V S. samen viel met de Amerikaanse verklaringen aangaande het communisme, er geen sprake was van coördinatie tussen het een en het ander. De gang van zaken bewijst slechts, dat de landen het ge vaar beseffen van hetgeen zou kunnen gebeuren ..als resultaat van de commu nistische actie in het Verre Oosten". Er is thans een „definitieve scheuring tussen de nationalisten en de commu nisten". De Nederlandse regering wenst tot een overeenkomst te geraken met de nationalistische Republikeinse rege ring, maar kan het zich niet veroor loven door concessies in belangrijke aangelegenheden zün tegenstander te kopen. Op de vraag, of Nederland wapens no dig heeft om „de opstand in Madioen neer te slaan", antwoordde minister Stikker, dat Hatta en Soekarno „de eersten" zijn, die de zaak van de opstand moeten behandelen. Er was nog geen verzoek om hulp b|j de Nederland.se redering binnengekomen, van de zijde van Hatta. ALS EEN REVOLUTIE BE GONNEN IS Minister Stikke rzei voorts, dat een gemeenschappelijk optreden met de Brit se regering op het ogenblik niet in over weging was. „Misschien zal het nodig zün zulke stappen te bespreken, maar ieder moet zün eigen problemen oplos sen". De hier uitgestippelde politiek zou niet worden besproken met andere onderte kenaren van het pact van Brussel, aan gezien het pact daarin niet voorziet. Ook zou Nederland het probleem van het communisme in het Verre Oosten net voor de VN brengen, aangezien „dit op het ogenblik niet büzonder gewenst zou zün". De miniver kon niet zeggen, welke stappen er genomen zouden worden, indien „de communistische actie in de gehele Republiek succes zou hebben", want hierover zou de Nederlandse re gering te beslissen hebben. „Als een revolutie eenmaal begonnen is" zei hij, „dan weet men nooit, waar het toe leidt. Wü hopen, dat de Republiek sterk genoeg moge blijken om er mee af te rekenen, maar dat weet men na tuurlijk nooit". WIJ ZOEKEN EEN GEZONDE OPLOSSING. Minister Stikker verklaarde voort-s, dat de nieuwe Nederlandse regering de be groting „practisch sluitend" had gekre gen. hetgeen de laatste jaren, zo zei hü. niet was voorgekomen. De Nederlandse regering was voorts van plan „zekere economische beperkin gen op te heffen", waardoor, zo zei hü» de Nederlandse economie zich beter zou kunnen aanpassen bij het Belgische sy steem. zodat de verdere verwezenlijking van de Benelux-opzet zou kunnen plaats hebben. „Dank zij de hulp van Marshall", aldus minister Stikker, „zullen we naar ik meen in staat zün ons land weer op te bouwen, maar die weder opbouw is slechts mogelijk, als we het Indonesische probleem kunnen oplos sen. Het is daarom begrijpelijk, dat wij naar een oplossing zoeken, maar het moet een gezonde en blijvende z|jn." Antara meldt uit Djokja dat de Republikeinse minister-president Moh Hatta, in een intervnew heeft ver klaard, dat de Republikeinse regering niet zal toestaan, dat de Nederlan ders tussenbeide komen in de com munistische opstand in de Republiek. Deze verklaring van Hatta is bedoeld als antwoord op het voorstel, gedaan door minister Stikker, via de pers in de Ver. Staten van Amerika, om ge zamenlijk het communisme in Indo nesië te bestrijden. „Wij aanvaarden geen enkel voorstel, in welke aange legenheid ook, aldus Hatta. De Republikeinse regering zal niet toestaan, dat de Nederlanders tus senbeide komen in iets, dat op Repu blikeins gebied plaats vindt. De op stand te Madioen is een geheel in terne aangelegenheid en wü zullen onze eigen middelen aanwenden om hem te onderdrukken. De Nederlan ders hebben zich nergens mede te bemoeien", aldus Moh Hatta. VERKLARINGEN VAN SOERIPNO EN MOESO. Soeripno, de v.m. Republikeinse ver tegenwoordiger te Praag, die de over eenkomst met de Sow jet-Unie tot stand bracht, heeft voor de zender der op standelingen een redevoering gehou den. Hij zeide o.a., dat de regering Soe karnoHatta een anti-communistische houding heeft aangenomen, hetgeen, naar hü zeide, gelük staat aan een an ti-democratische houding. Hü dankt de strijdorganisaties, die hun medewerking FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 21) Dat krijg je de volgende morgen en zal je in dit calé hier uitbetaald worden. Als die vrachtauto zijn nor male lading vervoert, verzeker ik je, dat het een aardig centje voor je zal opleveren. Hü schoof de enveloppe naar Bill en keek toe, hoe deze haar opborg in zün binnenzak. Hoe laat ontmoeten we elkaar, Bert? Om halfacht, op de hoek van East Street en Pier Road. Je zegt geen woord, maar waoht op een teken van mü. en dan klim je op de plaats van de bestuurder en Ik kom naast je zit ten. Je moet de weg goed bestuderen, want die moet je in je hoofd hebben, er mogen zioh geen moeilykheden op dit gebied voordoen. Het moet allemaal vlot lopen. Tot vanavond dus, Bill. Dan zien we elkaar weL HU slenterde het café uit en na een paar minuten deed Bill hetzelfde. De middaglucht was koel en prikkelend en er was regen in de lucht. De lange geasphalteerde promenade was bijna geheel verlaten. Zü strekte zich als een gr|js lint uit in de riohting van de klippen. De parkjes en de muziektent, waaruit de muzikanten verdwenen wa ren tot het volgend zomerseizoen aan brak, zagen er troosteloos en verlaten uit. Een kleurloze zee vertoonde een enkele vage rimpeling. Aan de horizon verdween de een of andere stoomboot in een vuile rookwolk. De somberheid van de natuur, de grauwheid en de dreigende regen pasten goed bü Bill's stemming, en hü begon langs de pro menade te lopen, met een lege PÜP tussen zün lippen geklemd en zün ogen somber voor zich uit op de grond starend. Iets aan de substantie van het as phalt deed hem aan zün jeugd denken. Toen hü. Ruth. Ginny en Manny hier als kinderen op hun strandschoenen in de stralende zomerzon, terugko mend van het strand, gelopen hadden en in de glinsterende deeltjes van het asphalt diamanten hadden gezien en plannen hadden gemaakt voor het op graven van schatten, Hü zag zyn zus jes voor zioh, zoals ze toen waren, ge kleed in katoenen strandjurken. en met zonnehoeden, die haar zongebruin de gezichtjes overschaduwden terwül ze in haar kleine bruine handen schop pen. emmers visnetten m jampotten droegen. Ze hadden gelaghen en ge kibbeld. en ze waren warm geweest van het graven van forten en hoe stralend enthousiast waren ze vaak over de vangst van enkele garnalen thuis gekomenRuth en hü waren meestal samen geweest, 'n beetje apart van de andere zusjes, met hun hoof den altijd dicht bij elkaar voor het bespreken van allerlei plannen en pro blemen. Ginny en Manny 'haden er altüd an dere kinderen bügesleept, met wie ze dikke vriendinnen werden en met wie ze spelletjes speelden en geheimen hadden. Hoe onschuldig was alles ge weest! Onsohuldigdat woord zou na vanavond niet meer op hem van toepassing zün. Het was geen prettige gedachte. Er was natuurlijk nog een mogehjk- heid om zich terug te trekken en te voorkomen, dat hij ziohzelf zou be smeuren door een daad, welke hU. die tot eerlijkheid opgevoed was, nu een maal niet anders kon zien dan als hoogst afkeurenswaardig. Bert Garnish kon hem niet dwingen op het afgesproken uur daar aanwezig te zyn, en voor het geval hü niet op zou komen dagen, zou Bert daaraan niets kunnen deen. Maarals hü niet op de afgesproken plaats zou aan treden, wat meest hy dan wel doen? Bill wist 't antwoord maar al te goed. Hü zou weer dag in, dag uit, doelloos moeten rondhangen en wachten, einde loos wachten tot zich het een of ander voor zou doen. Hij zou zichzelf verach ten als een slappeling, die parasiteerde op het geld, dat zün zusters verdien den. Alles was beter dan dat! Hü was verplicht iets te ondernemen tegenover zyn zusjes, die opgewekt, vastberaden en doelbewust geld verdienen wilden, en die hem met sympathie en takt be handelden. Ze hadden altüd grote inte resse zonder hinderlyk te zün in de kansen die hü maakte met be trekking tot een baan. Er waren mor gens geweest, dat hü bü het aankleden in zün jaszak enige biljetten van een pond had gevonden, waarvan hü zeker wist, dat ze er de vorige avond niet in gezeten hadden. En altüd waren zijn zusjes zon der overdrüving bezorgd voor zün Lichamelük welzyn. Ja, het was waar. ze waren lieve kameraden, zoals er maar weinig gevonden werden, en het werd tüd, dat hij niet langer parasi teerde op hun liefde voor hem. Hü was ten slotte een man. En een man kon niet toestaan, dat zün zusters hem ver wenden en onderhielden. En als hü dus niet op een strikt eeerlyke manier werk kon vinden, zou toch niemand hem een verwyt kunnen maken, als hü probeer de wat geld te verdienen op een min der nobele wyze! Diep in gedachten liep hij voort tot hy kwam aan het gedeelte, waar de promenade overging in een smal voet pad, dat omhoog voerde naar de top van de rotsen. Bill liep het pad op en hield niet stil voordat hij de top van de witte kalkrots bereikt had. die in zee uitstak. Daar bleef hü staan om even adem te halen, en met zün han den diep in zün sakken keek hü in het rond. In de diepte beneden hem begon nen de lichtjes te schü'nen, de lampen van de vissersvloot in groen en rood en wit. de boeien op zee met een vaag wegglüdend schijnsel bij het op en neer gaan van de golven. Het was pas even over zes, maar aan zijn linkerhand was de lucht al donker. In het Zuid-Westen zag het er somber uit met rode strepen en voorspelde de lucht slecht weer. Bill keek er naar en dacht, dat er misschien wel een storm zou opsteken, waardoor het onmogelijk zou zün het zaakje uit te voeren. Maar onmiddel- lyk moest hij zichzelf bekennen, dat 't geen zin had so iets te denken. Want als het vanavond niet zou gebeuren, zou het morgenavond of welke andere avond ook zyn. Met opgetrokken schouders en trage stappen begon hy huiswaarts te keren. (Wordt vervolgd) 10). Panda kon geen woord uitbren gen. doch Joris Goedbloed breidde zyn armen uit en zei: „Ach, myn goede vriend, dat ik U hier moet terugzien. Dat is de straf voor al myn zonden. Maar kom, laat ons die oude geschie denis vergeten en vertel my, wat Ik voor U doen kan". Eerst was Panda niet erg vriendelijk en Joris vertelde hoe hy, na door de sheriff gevangen genomen te zün, ont snapt, doch later weer gevangen was genomen. „Vergeef mü". smeekte hü, „nooit zal ik U meer een stro breed in de weg leggen". En Panda, die toch eigenlük blij was om met iemand te praten, die hy kende, hier in dit sombere hol, ver telde Joris alles wat er gebeurd was en hoe zy ten slotte het goudveld voor delig hadden kunnen verkopen. Joris luisterde vol belangstelling en toen Panda vertelde van de bundel bank biljetten in zyn kamer en het geheim zinnige stuk papier, kwam er een be gerig licht in zyn ogen. Hy dacht een ogenblik diep na en zei toen plotse ling: „Panda, myn vriend, ik voel, dat ik U veel verschuldigd ben. Laat ik proberen, om U uit deze hel te bevry- den. Ik geloof, dat ik er iets op gevon den heb. Joris Goedbloed bonsde net zo hard tegen de deur, tot er een bewaker kwam. waarmee Joris op fluisterende toon een gesprek voerde, terwül Panda toekeek. Eindelyk maakte Joris aan stalten om de kerker te verlaten. De bewaker knikte instemmend en ont sloot de deur. Joris fluisterde nog haas tig tot Panda: „Maak U niet ongerust. Binnen enkele uren ben ik terug met Uw invryheidsstelling". Toen verdween hü met de bewaker en Panda was al leen. hebben verleend aan de coup te Ma dioen. Blükens dezelfde zender heeft Moeso de radiorede van Soekarno beantwoord. Hij zeide, dat het volk in het gewest Madioen, door zelf de macht in han den te nemen, thans in staat is, ook zelf de nationale revolutie te leiden. e HEROVERING MADIOEN MOEILIJK. „Het zal uiterst moeilijk zyn Ma dioen te heroveren, tenzy de Repu blikeinse zesde divisie, die gestatio neerd is in het Oostelijk deel van het Republikeinse gebied, tydig steun verleent", aldus verklaarde een be trouwbare Republikeinse waarnemer te Batavia. Het commando van de zesde divisie bevindt zich ongeveer 100 kilometer ten N.O. van Madioen. DE TOESTAND TE MADIOEN. Gisteravond las de omroeper nieuwe 'bevelen voor van „het gewestelijk be stuur van Madioen". Onder deze beve len was een opdracht aan alle kan toren, bedrijven, diensten, fabrieken en werkplaatsen in Madioen om van he den af voor de gebouwen wachtposten uit te zetten. Deze wachtposten dienen het bestaan der arbeiders van de be trokken bedrijven en mceten dag en nacht worden gehandhaafd. Een ander bevel was gericht tot de hoofden van bedryven, instellingen, zaken enz. Er moeten ten spoedigste rapporten wor- aen ingediend over de financiële situa tie der betrokken bedryven, aldus deze mededeling: Voorts mogen er geen gro te geldelüke uitgaven worden gedaan zonder medeweten van het hoofd der financiële afdeling. Republikeinse telegrammen, die te Batavia uit Djokja ontvangen zyn, mel den dat de communistische rebellen nog altyd de stad Madioen in handen hebben, doch geen controle hebben over de provincies, aldus UP. Volgens deze berichten heeft Moeso slechts de be schikking over een bataillcn van 3000 manschappen. De situatie in Madioen en de rest van de Republiek is verder rustig. De communisten beweren echter van hun kant, dat zy over 5 bataillons of 15.000 man beschikken. ALLE PARTIJEN ONTBONDEN. Van Republikeinse loyale zyde wordt gezegd, dat de communisten in Madi oen alle politieke partijen ontbonden hebben, met uitzondering van de VONNISSEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De mobiele rechtbank van Moravië heeft gisteren te Ostrava het hoofd van een school, Slusar, tot acht jaar zware gevangenisstraf veroordeeld wegens „het verspreiden van anti-communistische pamfletten in een tram". Drie andere aangeklaagden (meisjes, die in een voormalige nationale socia listische uitgeverszaak werkzaam wa ren) kregen gevangenisstraffen, va riërend van 5 tot 6V2 jaar. Een medisch student werd veroordeeld tot 1 jaar dwangarbeid „wegens het niet-aan- brengen van de andere beklaagden". De pamfletten bevatten onder meer een redevoering, die door wylen presi dent Benesj zou zijn gehouden en waarin hy weigert de nieuwe regering te erkennen, en de laatste brief, die Jan Masaryk minister van Buitenlandse Zaken, voordat hy zich uit het venster wierp, aan Mary Davenport schreef. Te Ceska Lipa (Noord-Bohemen) veroordeelde de Boheemse staatsrecht- bank verbreiders van een ander pam flet, waarin tot verzet en sabotage werd aangespoord, tot 8 en 7 jaar dwang arbeid. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De drie grote vakverenigingen van Frankrijk hebben een oproep gedaan tot een algemene staking van 2 uur op Vrijdag om te protesteren tegen de door de regering aangekondigde bezuiniging in de administratieve diensten en tegen de hoge kosten van levensonderhoud. Arbeiders in het vervoerbedrijf en open bare diensten worden verzocht aan het werk te blijven „opdat de onmisbare diensten normaal voortgang kunnen hebben". De arbeiders van de genationaliseer de electriciteitsfabriek te Parijs zün twee uur in staking gegaan. De „Force ouvrière" heeft om een staking in het gasbedrijf in de Paryse voorsteden ver zocht tussen 8 en 12 uur hedenoohtend. eigen partü en 't pas gestichte Volks verbond. Prominente persoonlijkheden zouden gedwongen worden, zich by een van beide partyen aan te sluiten. Het dagblad in Madioen is door de com munisten met geweld overgenomen en in een communistisch partij-orgaan veranderd. Intussen wordt uit Ned. militaire bronnen vernomen, dat in de afgelopen dagen steeds meer Indonesische infil traties in door de Nederlanders bezet gebied op Oost-Java hebben plaats ge vonden. Vandaag deden zich vier incidenten voor in de omgeving van Malang als mede in de omgeving van Modjokerto. Dr Van Mook bij zijn vertrek „Nood zal geesten binden!" Vanmorgen te ruim halfzeven is dr H. van Mook naar Batavia terugge keerd met het normale lijntocstel van de KLM. „Ik ga terug, aldus dr Van Mook, omdat de gebeurtenissen een dusda nige ontwikkeling nemen, dat ik meen niet langer weg te kunnen blyven. De besprekingen met de Nederlandse re gering zijn hiermede afgebroken en zullen op een daartoe geschikt tüd- stip weer worden opgenomen. Beslissingen in verband met de com munistische acties op Republikeins gebied zijn nog niet door my geno men. Dit zal ik eerst in Batavia doen, wanneer ik my op de hoogte heb ge steld van hetgeen zich heeft afge speeld. Wel kan ik u verklaren, dat de Nederlandse regering volkomen bereid is de regering Hatta te steunen". Dr Van Mook zei geen berichten ont vangen te hebben, die er op wüzen, dat de communistische activiteit zich uitge breid heeft, tot de gebieden, welke bui ten Republikeins gebied vallen. „De communistische actie in de Re publiek is duidelük van buiten af op gezet". Pas sedert einde Mei is de ont wikkeling in deze vorm voorgekomen. Voor die tyd was er van een invloed rijke communistische activiteit weinig sprake. Men mag de communistische activiteit zeker niet op rekening van de Chinezen schuiven, aldus dr Van Mook. Op een vraag welke invloed de ge beurtenissen in de Republiek zullen hebben op de verhouding tussen de Ne derlanders en de Republikeinen ant woordde de Landvoogd: „Ik denk, dat deze invloed niet on gunstig zal zijn. Allereerst zal samen werking met Singapore en Australië beter worden, bijv. in Australië heeft men eveneens scherp stelling geno men tegen het communisme. De nood zal tot scheiding en verbinding der geesten bijdragen. De oppositie tegen de samenwerking met de Nederlanders zal zich om de communisten groepe ren aan de andere kant zullen de voorstanders van een samenwerking met de Nederlanders zich in het an dere kamp verzamelen. Dit kan al leen maar verhelderend werken". Ten slotte-deelde de Landvoogd mede, dat het niet uitgesloten is dat de ge beurtenissen te Madioen een klein# remming zullen veroorzaken op de de mobilisatie van de Nederlandse troepen is Indië.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6