Laatste rapport van graaf Folke Bernadotte Begroting 1949 met verblijdende perspectieven! Financiële en economische gevaren echter niet geweken Kerkelijk Leveu Officiële publicatie JFaf er in Indië gebeurt DINSDAG 21 SEPTEMBER (Van onze finantiële medewerker). In de Nota betreffende de toestand van 's Rijks financiën, ter begeleiding van de Staatsbegroting voor 1949 door Minister Lieftinck aangeboden, maakt deze -zelf de zeer juiste opmerking, dat men zich er niet al te zeer op moet ver laten. Is er altijd tussen begroting en definitieve rekening verschil, vooral de laatste jaren was zulks het geval, zowel als gevolg van onvoorziene uitgaven, prijsstijgingen, loons- en salarisverho gingen, etc. als van geraamde uitgaven, waarover in het betrokken dienstjaar niet werd beschikt en het ruimer vloeien van belastinginkomsten. Hier komt dan nog bij, dat men aan het Departement reeds geruime tijd be zig is de boekhouding van de Staat naar meer moderne methoden in te richten, waardoor verschuivingen ont staan. die ook het eindresultaat be- invloeden. Men herinnert zich, dat me de daardoor de gecorrigeerde begroting van 1947, een ca. f. 400 millioen groter tekort opleverde dan de aanvankelijke raming. Ook de gecorrigeerde begroting voor 1948 ziet er weer heel anders uit, dan die welke een jaar geleden werd aan geboden. Er waren in dat jaar tal van z.g. overlopende posten, er kwamen gro te bedragen achterstallige belastingen binnen en de aangeboorde belasting bronnen vloeiden in veel ruimere mate dan men gedacht, althans geraamd had. Men herinnert zich dat de Begroting 1948, zoals die een jaar geleden werd gepubliceerd, een totaal tekort aanwees van f. 1566 millioen, waaronder f. 419 millioen van de Buitengewone Dienst (Kapitaaldienst). Dit cijfer is, ondanks het feit dat het Landbouw-Egalisatie- fonds (subsidies) van f. 498 millioen tot f. 602 millioen moest worden verhoogd (prijsstijgingen) op de gecorrigeerde begroting-1948 gedaald tot f. 1294 mil lioen, waaronder f. 429 millioen kapi taalsuitgaven. Voornamelijk is dit te danken aan de hogere opbrengst der middelen (belastingen), welke thans voor 1948 op f. 3191 millioen worden aangenomen tegen f. 2738 millioen bij de oorspronkelijke raming. Houden we vast aan de oude stelregel, dat de kapitaalsuitgaven niet uit het nationaal inkomen behoeven te worden opgebracht, omdat zij dienen tot verho ging van de productiviteit der nationa le economie, dan hebben we bij de be oordeling van de staatsfinanciën voor namelijk te doen met de Gewone Mid delen en de Buitengewone Dienst voor aflopende uitgaven, welke in de Nota voor 1949 dan ook zijn samengevoegd. Deze beide diensten zouden volgens de aanvankelijke raming een tekort ople veren van f. 1147 millioen, dat nu echter kon worden teruggebracht tot f 865 millioen. Het tekort voor 1948 zal dus, afgezien van de kapitaalsuitgaven f. 281 mil lioen kleiner zijn dan een jaar gele den werd geraamd. Men kan dit niet anders dan een verheugend vérschijnsel noemen. Wat nu de Begroting 1949 betreft, de ze vertoont zowel tegenover de oor spronkelijke, als tegenover de gecorri geerde begroting 1948 een gunstiger beeld. Het nadelig saldo van de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I (aflopende uitgaven) bedraagt namelijk f. 366 millioen, dat is f. 780 millioen minder dan de oorspronkelijke en f. 500 millioen minder dan de gecorrigeerde raming voor 1948. Op zich zelf beschouwd is dit natuur lijk al even verblijdend als het kleine tekort voor 1948. Het verdient echter dc aandacht dat deze vooruitgang, of beter gezegd, vertraagde achteruitgang, niet op de Gewone Dienst te zoeken is. Het over schot op de Gewone Dienst f. 739 millioen) is zelfs f. 85 millioen kleiner dan dat der gecorrigeerde begroting 1948. Het zijn dc aflopende uitgaven, die per saldo f. 347 millioen lager kunnen worden geraamd, evenals het nadelig saldo van het Landbouw- Egalisatiefonds, dat met f. 365 mil lioen is uitgetrokken tegen f. 602 mil lioen voor 1948. En onder de verlagingen op de Bui tengewone Dienst I (aflopende uitgaven) komen twee belangrijke posten voor, die met bezuiniging al heel weinig te ma ken hebben, n.l. f. 125 millioen Herstel Oorlogsschade (thans op f. 543 millioen uitgetrokken tegen f. 668 millioen voor 1948 en f. 200 millioen Algemene uit kering aan Gemeenten en Provincies, welke ditmaal geheel is vervallen. Een werkelijke bezuiniging Is toegepast op de kosten van de Distributie-contróle en Prijsbeheersing, welke thans nog f. 54 millioen vordert tegen f. 97 millioen voor 1948. Ook het cijfer voor de Prijs- subsidies is f. 32 millioen lager. Hier staat echter tegenover, dat voor de Staatsschuld t'. 12 millioen, voor Politie en Justitie f. 30 millioen, voor Onder wijs f. 41 millioen en voor Sociale voor zieningen f. 14 millioen meer is ge raamd. De totale uitgaven van de Gewone Dienst zyn dan ook niot belangrijk lager dan die voor 1948. En het staat dus feitelijk zo dat het betere resul taat van de begroting 1949 in hoofd zaak te danken is aan deze twee fac toren: verlaging van buitengewone uitgaven en stijging der gewone mid delen. Wat die stijging der gewone middelen betreft, de belastingen zullen in 1948 inci. achterstand f. 3240 millioen op brengen ongeacht de bijzondere heffin gen ad. f. 3 milliard, welke buiten de begroting zijn gehouden. Hiervan gaat f. 230 millioen naar het Gemeentefonds en f. 20 millioen naar het Provinciale Fonds, zodat voor het Rijk f. 2990 mil lioen overbluft. Voor 1949 Is het cijfer wat lager geraamd n.l. op f. 2919 mil lioen, maar ter dekking van de vergoe ding voor Oorlogsschade worden nog f. 230 millioen naar het Gemeentefonds uitzicht gesteld, waartegenover echter ook weer enige verlagingen zullen staan. Met andere woorden, de Nederlandse bevolking brengt meer dan f. 3 mil- liard aan belastingen op by een ge raamd nationaal inkomen van f. 13 millioen of wel 20 a 25 Hoezeer men dus met de Minister te vreden mag zijn met de verbeterde po sitie onzer staatshuishouding, het is duidelijk dat zij ook voor 1949 alleen mogelyk is ten koste onzer volkshuis houding, die onder veel te zware lasten gebukt gaat en daardoor, zoals wij in ons artikel over Sparen hebben aan getoond, niet meer in staat is voor een zodanige kapitaalvorming te zorgen dat voor herstel en vernieuwing van ons productie-apparaat voldoende kan wor den geïnvesteerd. De Minister ziet dit gelukkig ook in en zegt aan het slot van zijn Nota, dat het herstel van de gewenste wel vaartsverhoudingen binnen enkele ja ren zal nopen tot verlaging van be lastingdruk, waarmede hij zich voor stelt reeds dit jaar een begin te maken. Dit klinkt ons als muziek in de oren. Maar dan zal het nodig zijn dat niet alleen de buitengewone, maar ook de gewone uitgaven van de Staat worden verminderd, wat temeer klemt omdat zoals de Minister ergens in zijn Nota opmerkt voor aflossing op de Staats schuld, die thans op f. 23'A milliard wordt aangenomen, slechts f. 11 V> mil lioen is uitgetrokken, terwijl ook geen afschrijvingen op de reële staatsactiva plaats vinden. Dit is wel een zeer zwakke plek in de begroting voor 1949. ook al zal de staatsschuld als gevolg van de bijzondere heffingen nog enige tijd dalen. Maar ondanks dit alles we zyn thans op de goede weg. De reconstruc tie van ons bestuursapparaat is gaande. Al zal per saldo de sterkte van het bur gerlijk Rijkspersoneel van 106.637 op 30 Juni 1948 tot 107.448 in 1949 toenemen dit is uitsluitend een gevolg van de toe neming bij Oorlog en Marine, die teza men 18.387 man in dienst zullen hebben tegen 13.152 op 30 Juni 1948. Maar te genover 1946 (131.018) en 31 Juli 1947 (118.277) is er een aanmerkelijke terug gang te constateren. De productie in ons land is gestegen boven de omvang van 1938 al bedraagt de productiviteit per hoofd der bevolking nog slechts 90 daarvan. Zeker, dc Minister ontkent niet dat ook thans de gevaren voor onze fi nanciële en economische verhoudin gen niet voorgoed geweken zyn. Maar deze begroting, zo zegt hy. is niet meer inflatoir, eerder tendeert zy naar deflatie, waarvan hij de minder prettige opmerking verbindt dat een versneld tempo der deblokkering niet wenselyk is. We gaan een nieuw tijdperk In. De Marshall-dollars zullen helpen ons pro ductie-apparaat op volle toeren te bren gen. Verdere inperking van distributie, prijszetting, etc. is in zicht. De subsidies zullen gaandeweg worden verminderd, ook om in het kader van de Benelux tot een aanpassing bij het Belgische prijspeil te komen, al zal hier de groot ste omzichtigheid worden betracht om de kosten van levensonderhoud niet te doen stijgen. Kortom: deze begroting geeft inder daad nieuw perspectief. Ned. Her\. Kerk Beroepen te Doetin- chem (vac. wijlen P. Warners) J. Byisma te Blokzijl; te Amsterdam-Sloten J. de Groot te Apeldoorn. Aangenomen naar Papendrecht L. Vroeglndewey te Waddlnxveen, die be dankte voor Voorthulzen; naar Parama ribo J. H. Ranneman, voorg. Ver. van Vrljz. Herv. te Rotterdam. Bedankt voor Harderwijk en voor Dln- teloord G. Boer te Putten (G); voor Oud- Alblas L. Brasser te Rljssen: voor Goude rak J. van Malensteln te Nleuwpoort. Gcref. Kerken Beroepen te Gent (België) H. Vos te Hendrlk-Ido-Ambacht; te Wolfheze G. S. Pernhout te Nieuw Beets. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Loenen aan de Vecht J. H. van der Hoe ven te Meppel en P. Lok te Zaamslag. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Op perdoes R. Slofstra te Vllssingen. Bedankt voor Gouda M. Baan te Dor drecht. Commissie belastingvereenvoudiging ingesteld Uit Berlijn NIEUWE SOVJET-EIS? De „Deutsche Nachrichten Agentur" (Sovjet-licentie) deelt mede van welin gelichte Sovjetrussische zijde vernomen te hebben, dat het Sovjetrussische mili taire bestuur thans overweegt de uitle vering te eisen van een reeks vooraan staande politieke personen uit de rijen der „burgerlijke partijen", met name prof. Reuter. Franz Neumann, Kurt Mat- tick. dr Suhr. dr Friedensburg en enige andere woordvoerders, die op 9 Septem ber jl aan de demonstraties op het Plein der Republiek te Berlijn hebben deelgenomen. By inwilliging van deze eis zou zo verluidt verder aan de vijf demonstranten, die door het Sovjet russische militaire tribunaal elk tot 25 jaar dwangarbeid waren veroordeeld, gratie worden verleend. De voorzitter der sociaal-democrati sche partij. Franz Neumann, verklaarde in verband met dit bericht: „Nadat de geciviliseerde wereld zich met afschuw tegen dit vonnis heeft gekeerd, vindt men het thans nodig tegen de leidende mannen van het vrijheidlievende Ber lijn op te treden, omdat zij lastig zijn g •orden". Prof. Reuter merkte op, dat de lei dende politici hun werkzaamheden te Berlijn zouden voortzetten. „Het rechts gevoel der Sovjets", zo zeide hy. „wijkt van dat der Duitsers 20 sterk af, dat een discussie met hen over dit onder werp onmogelyk ié". Er zij aan herinnerd, dat reeds Zater dag generaal Kotikof. de Sovjet-com mandant in Berlijn, in een schryven aan de openbare aanklager van het Sovjet russische militaire bestuur een herzie ning van het vonnis heeft verzocht, waarbij de openbare aanklager zich in- tu-sen heeft aangesloten. In rechtskundige kringen in Berlijn verwacht men. dat het gevelde vonnis zal worden vernietigd, maar tegelijker tijd wijst men er op, dat het op grond van het Sovjetrussische militaire wet boek van strafrecht mogelijk is gijzelaars in hechtenis te houden, totdat de ware schuldigen zijn gearresteerd. De Berliinse gemeenteraad heeft met algemene stemmen een door sociaal democratische leden ingediende resolutie goedgekeurd, waarin „herstel van de constitutionele rechten in de gehele stad" verlangd wordt. De zitting had plaats in de Britse sec tor en de SED-raadsfractie heeft inge volge een vroeger genomen besluit de zitting niet bijgewoond. De bijeenkomst te Parijs De diverse delegaties zijn thans alle te Parijs aangekomen. Behalve de Ame rikaanse gezant te Moskou zal ook de Britse byzondere vertegenwoordiger Frank Roberts uit Moskou naar de Sel- ne-stad vliegen. Men meent daarin een slecht teken te zien ten aanzien van het verloop van zaken te Moskou. Ook de drie Westelijke gouverneurs in bezet- Duitsland kómen naar Parijs. Bij aankomst zeide de Rus Wysiinsky dat hy kwam om de vrede te helpen consolideren en niet pessimistisch te zyn. Direct na aankomst ontwikkelden de Britten en Amerikanen een grote acti viteit. Om zes uur gisteravond had een „drie-mogendheden-conferentie" plaats, die ruim een uur duurde. Ieder com mentaar werd geweigerd, maar Bevin en Marshall „keken grimmig". Ook on derling werden vele bezoeken afgelegd De leider der Argentijnse delegatie, Bramuglia, zal heden te 15 uur de ple- Koningin Juliana ontving 1500 gasten ONTVANGST TEN HOVE. Koningin Juliana ontving gisteren 1500 dames en heren, vertegenwoordi gend alle takken van het maatschappe lijk leven in de provincies Zuid-Holland en Gelderland. Behalve de vertegenwoordigers van het maatschappelyk leven verschenen op deze ontvangst de leden der hofhou ding, van het Internationale Gerechts hof, van de Raad van State, verder hoge ambtenaren der departementen, vertegenwoordigers der Overzeese Ge biedsdelen, van het KNIL, de Kon. Marine, de Kon. Landmacht, zomede de dames en heren, leden van de Z.H. Jachtverenlging, die j.l. Zaterdagmid dag het ere-escorte bij de intocht van H.M. de Koningin hebben gevormd. De coui* werd gehouden in de grote ontvangstzaal. H.M. de Koningin was in gezelschap van Z.K.H. Prins Bern- hard en enige leden der hofhouding. Tijdens deze ontvangst maakten mede "hun opwachting de voorzitter van de stichting „Oranje-hotel", ds G. Bos, de secretaresse, mej. M. Th. C. van der Ent en mej. Annie Weber, de dochter van de oprichter van het comité Oran jehotel Mej. Weber bood H.M. het ge denkboek ..Oranjehotel", geschreven door haar vader, wylen de heer majoor E. P. Weber, aan. Het gedenk'ooèk was ln perkamenten band gebonden, met goud versierd en gedekt door orchideën. DE PRIJZEN VAN SURINAAMS FRUIT. In de maximumverkoopprijzen voor Surinaams fruit zijn kleine wyzigingen aangebracht. Door verlaging van de marge voor importeurs en grossiers wordt de maximum-consumentenprys van sinaasappelen en/of mandarijnen met 5 cent verlaagd tot f. 115 per kg- Daarentegen zijn de maximumconsu mentenprijzen van grape fruit, pompel moezen, citroenen en lemmetjes ver hoogd. De maximumverkoopprys van giape fruit en/of pompelmoezen be draagt thans f. 125 per kg., die van citroenen en/of lemmetjes f. 1.per KG. naire vergadering van de V. N. openen. Na een toespraak van Vincent Auriol, president der Franse republiek, die de voorlopige voorzitter zal antwoorden, zal hulde gebracht worden aan de nage dachtenis van graaf Folke Bernadotte en de andere personen, die in dienst der Verenigde Naties in Palestina zyn gevallen. De vergadering zal vervolgens over gaan tot de instelling der commissie voor het onderzoek naar de geloofsbrie ven en zal ten slotte de agenda van de zitting afwerken door de verkiezing van de voorzitter en de ondervoorzitters. De secretaris-generaal van de V. N.. Trygye Lie, heeft besloten de oprich ting ener gewapende macht, die ter be schikking van de V. N. zou worden ge steld, op de agenda te plaatsen. President Truman heeft in een op roep het Amerikaanse volk verzocht „de zelfbeheersing te bewaren en pal te staan in de verontrustende internatio nale situatie. Het is de politiek van de regering om door te gaan met 't werk voor de vrede met alle beschikbare mid delen. TegeÜykertyd zyn we bezig onze kracht op te bouwen", aldus Truman. Koningin Juliana genoot van „Het spel der vergissingen" EKE-AVOND IN KON. SCHOUWBURG Koningin Juliana had gisteravond ge hoor gegeven aan de uitnodiging van het Haagse gemeentebestuur om in de Kon. Schouwburg een byzondere voor stelling te harer ere van het Sha kespeare's comedie „Het spel der ver gissingen" by te wonen. Zij was vergezeld van Prins Bernhard en gevolg en werd verwelkomd door burgemeester mr W. A. J. Visser. Tot de genodigden voor deze ere- avond. behoorden o.a. de ministers de Sultan van Pontianak, het Corps Diplo matique, leden van de Raad van State, de president, en de procureurgeneraal van de Hoge Raad der Nederlanden, de president van de Rekenkamer, opper en vlag-officieren van zee-, land en luchtmacht, de burgemeesters van Am sterdam en Pontianak, de voorzitters der beide kamers van de Staten- Generaal en de in Den Haag wonende kamerleden, alsmede wethouders en leden van de Haagse gemeenteraad, die als gastheren optraden. Koningin Juliana en Prins Bernhard applaudisseerden langdurig na ieder bedrijf. In de pauze liót de Koningin Annie van Duyn en Elisabeth Andersen, de hoofdrolspeelsters, alsmede Paul Steenbergen, die de mannelyke hoofd rol vertolkte en Cees Laseur, de regis seur, aan zich voorstellen. Ook de dichter M. Nyhoff werd aan H.M. voor gesteld. Ten slotte werd aan het dicht werk van Nyhoff. ,.De klok der waar heid" verbeelding gegeven. EEN KONINGIN JULIANA-ROOS. H.M. Koningin Juliana heeft aan de tt trs to De Minister van Financiën heeft in gesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken, welke ver eenvoudigingen op korte termijn zowel in de belastingwetgeving zelf als in de uitvoering daarvan behoren te worden tot stand gebracht en aan de hand daarvan de nodige voorstellen te doen. Dit onderzoek zal geen betrekking heb ben op de wetgeving betreffende de heffingen ineens. Tot voorzitter der commissie is be noemd mr W. H. van den Berge, plaatsvervangend directeur-generaal der belastingen te Voorburg. SLACHTOFFER VAN PADDENSTOELEN-VERGIFTIGING Gisteren Ls de 60-J. mevrouw baron nesse N. E. Taets van Amerongen—Van Reenen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleden, zy was een van de slachtoffers van de paddenstoelenvergif tiging die zich in het gezin van de oud- burgemeester van Zandvoort-, de heer H. van Alphen, te Bergen, voordeed VRIJHEIDSVUUR IN NIJMEGEN ONTSTOKEN. Gistermiddag is het vryheidsvuur uit Eindhoven naar Nymegen overgebracht. Vier wielrenners en dertien estafette- lopers legden de afstand Eindhoven— Nijmegen met het vuur binnen vijf uur af. Omstreeks halfnegen arriveerden de lopers te Nymegen, waar zich een 100- tal toeschouwers had verzameld om het monumentje by de Waalbrug, waar wethouder Windt het vrijheidsvuur ln de bronzen schaal van het monument ontstak. Om het monument werden de vlag gen gehesen van Nederland, Amerika, Engeland en Nijmegen. TORPEDOJAGER „BANCKERT" THUIS. Be torpedojager „Banckert" is gister middag na een verblyf van twee jaar in de Indische archipel te Den Helder binnengelopen De commandant Zee macht Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Willlnge, begroette de uit 225 koppen bestaande bemanning mede namens de Minister van Marine. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis, aat op 1 October 1948 krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening op wegen, lanen.' straten enz. en wateringen en sloten van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15), laat stelijk gewijzigd bij verordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) een aanvang zal worden gemaakt met het schouwen van alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voor zover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden,, voor het pu bliek verkeer openstaan .alsmede van alle wateringen en sloten, en dc riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, vow zover die bijzonder eigendom zyn. Lelden, 21 September 1948. Burgemeester en Wethouders van Lelden, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT, De Secretaris, J. BOOL. GEHEIMZINNIG VLIEGTUIG BOVEN BATAVIA. Boven Batavia is in de nachtelijke uren reeds verschillende malen een vliegtuig gesignaleerd .waarvan men de identiteit niet heeft kunnen vaststellen en welks bewegingen uiterst verdacht zijn, aldus meldt „Het Dagblad", SCHEEPSBERICHTEN. AAGTEKERK, 21/9 van Fremantle te Adelaide verw.; ALBLASSERDIJK, New OrleansRotterdam, 19/9 te Antwerpen; ALCOR. Porto AlegreRotterdam, pass. 19/9 Madeira: ALCYONE, 20/9 van Rot terdam te Kucaro verw.; ALDEGONDA (T) 16/9 van Pladjoe te Singapore; ALGORAB CalcuttaRotterdam, pass. 19/9 Ouessant; ALKAID. Rlo GrandeRotterdam, 18/9 v, Rlo de Janeiro, ALMKERK. 19/9 van Mobile naar New Orleans; ALPHARD. 19/9 van Montevideo te Santos; ANNENKERK, 20/9 van Shanghai naar Hongkong; AVER- DIJK. 19/9 van Rotterdam te New York; BRITSUM. BonaIJmulden, pass. 20/9 Ouessant; COTTICA, 19/9 van Paramaribo naar Amsterdam; ETREMA (T). 17/9 van Curacao naar Haifa; GAASTERKERK, Momoassa-Amsterdam, 20/9 te Alcxandrië; KEILEHAVEN19/9 van Amsterdam te Newport Mon; LAURENSKERK, Rotterdam Calcutta. 19/9 van Port Said; LEERDAM, 17/9 van New York naar Antwerpen en Rotterdam; LEMSTERKERK, Perzische GolfRotterdam, 19/9 te Alexandrië; LEUVEKERK, Rottedam—Calcutta, 18/9 van Rangoon; LISSKERK, Amsterdam Bahrein, 18/9 van Genua; PAPENDRECHT (T) HuilAbadan, 18/9 van Suez; PAULA (T), 16/9 van Poeloe Samboe naar Saigon; PRINS ALEXANDER, Rotterdam—Mon treal, 18/9 van Antwerpen; PRINS JOHAN WILLEM FRISO, Montreal—Rotterdam. 19/9 op 750 mijl Oost van Bell Isle; ROE- BIAH, 15/9 van New Orleans naar Hamp ton Roads; SALATIGA. RotterdamJava. 16/9 van Aden; SLOTERDIJK. 19/9 van Houston naar New Orleans; STAD HAAR LEM. 19/9 van Vlaardlngen naar Savoua: STAD SCHIEDAM. 18/9 van Dakar te Burntisland; STRAAT SOENDA. 17/9 van New Castle te Sydney: TEGELBERG 17/9 van Japan te Montevideo; VAN HEUTSZ, 17/9 van Amoy te Penang; VEENDAM, New YorkRotterdam 20/9 te Southamp ton; LAATSTE POSITIE NED SCHEPEN. ABBEKERK, RotterdamSydney, 20/9 te Marseille. ALGENIB, RotterdamPorto Alegre. pass 20/9 St. Vincent KV; ALDE- RAMIN. BombayRotterdam, pass. 20/9 Kaap Guardaful, AMSTELKERK, 20/9 van Lagos te Lome; ALHENA, Rotterdam Buenos Aires pass 20/9 Fernando Noron- ha, CELEBES. 20/9 van Cherlbon naar Semarang; CERAM. Java-Amsterdam, pass. 20/9 Ouessant; DELFLAND, Buenos Aires Amsterdam, pass. 20/9 Ouessant; EDAM, RotterdamPhiladelphia, pass. 20/9 Lands End; ERINNA (T), Mlrl—Madras pass. 20/9 Sabang, ESSO ROTTERDAM, 20/9 van Aruba te Rotterdam; FRIES LAND. New YorkBatavia. 21/9 6 uur van Safaga; GROOTE BEER. 20/9 van Batavia naar Soerabaya; HEELSUM, 20/9 nog te Walvisbaai; JAPARA (KRL), San Fran ciscoPerzische Golf 21/9 te Manilla; MACUBA. 21/9 van Pladjoe te Bukon; MOLENKERK, JapanRotterdam, pass. 20 9 Kaap Roca; MUIDERKERK. Amster damHamburg, 20/9 te Elbe ten anker; PERNA (T), 20/9 van Curasao via Pa nama naar Sydney; PRINS WILLEM 4, RotterdamMontreal, pass. 21/9 Bell Isle; POLYPHEMUS. Amsterdam—Sorong. 18/9 van Aden: RADJA, 20/9 van Trinidad naar Panamakanaal; REMPANG, 20/9 van Ba tavia naar Balawan; RIOUW, 20/9 van Batavia te Singapore (Slam); ROEPAT, ColomboPort Said 20/9 van Port Soe dan; STAD ALKMAAR, RotterdamHous ton pass. 20/9 Bahama EU.; TAWALI. Ba taviaLondenAmsterdam, pass. 19/9 Gi braltar; UTRECHT. DurbanMalaga, pass. 20/9 Kaap Verde; WESTLAND. Amster damBuenos Aires pass. 20/9 St. Vincent KV; WILLEM RUYS. Batavia—Rotterdam, pass. 20/9 nm Perlm; ZAAN, 20/9 van Amsterdam te Koping: ZONNEWIJK. KaapstadAntwerpen, pass. 20/9 Oues sant: ZUIDERKRUIS, BataviaRotterdam 23/9 7 uur te Hoek van Holland verwacht: Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth Maria. d. van W. M. Bljnsdorp en J. van Tol: Jannetje Janna Jacoba, a. van I. Gljzenij en J. J. Schaap; Teunls, z. van F. van Duuren en G. van de Vlsch; Angellne Christine, d. van C. Guldemond en M. S. van Loenen; Johannes Jacobus, z. van J. J. Mulder en S. Heymans; Eduard z. van J. J. van Ginneken en M. A. Ruhr- wiëm; Anthonle Jan Dirk, z. van J. M. Boon en F. M. de Ruijter; Marlnus, z. van M. van Klinken en W. A. Guldemond; Susanna Margaretha. d. van H. Brakhoven en M. Schlagweln; Jeroen Herman Anton Maria, z. van G. H. J Ruijgrok en A. J M. Harzing; Leonardus Thomas Andreas Maria, z. van L. T. Mlezenheek en T. P. de Bakker; Maria Anna, d. van C. Vis en M. J. Breeveld; Catharina Maria. d. van J. H. Moenen en C-. M van Oosten; Johanna Maria. d. van J. P. C. Schouten en M. M, Blansjaar: Helena Petronella. d. van J. B. Diersman en W. de Roode; Willem Paulus z. van W. Belj en N. Visser; Wilhelmus Bernardus. z. van T. H. Opstal en C. Hoogeveen: Pieter Adrlanus Hendrik, z. van P- A. de Groot en H. J. Anker; Juliana Susanna, d. van J. H. Noomen en J. C. Hulsman. OVERLEDEN: P Boerman, wedr., 83 Jaar; P .J. Ver beek .man, 58 jaar; J. van der Laken, dr., 8 maanden: J. Schellingorhout, z., 6 dagen, GETROUWD: J. Stikkelorum, Jm en J. Verstraten, Jd; W. M. Roozendaal jm en G. P. Schouten, Jd; A. J. van der Hoeven wednr., en G. Onderwater wed.; N. de Graaf jm en E. Leuerlng Jd, MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 21 Sept. Aanvoer 187 partijen kaas: le soort f. 1.731.76, 2e soort f. 1.681.71; zware soort tot f,1.85. Handel flauw. BOSKOOP, 21 Sept. Rozen gr. bloemig per bos van 20 stuks: Florex 701.40; Butterfly 701.20; Rosalandla 1.001.80; Better Times 1.60—2.00; Edlth Helen 1.40 1.90; Brlarcllff 901.40; Duisburg 1.00 1.60; Parel van Aalsmeer 1.802.20; Pech- thold 1.502.20; Gemengde rozen 2231; Hadley 1.802.40; Aug. Noach 1.20. Baby rozen per bos van 10 stuks: Sweet Heart 1.00—1.40; Wolfs Glorie 30—45; Ellen Poulsen 4075: Else Poulsen 6595; Ju- weeltjes 4480; Orange Triumph 2035; Polyantharozen 901.30; Gloria Mundl 4985; Diversen per bos van 10 stuks: Clematis Mevr. le Coultre 3.203.60; Idem Durandl 5060; Chrysanthen gr. bloemig 2.003.80: idem tros 20—430; idem klein bloemig 851.50; Physalis Franchettl 34 50; Sneeuwbessen 3743; Asclepla 21; Dahlia's ln soorten 1015. IJMUIDEN, 21 Sept. IJM 96 f. 12.000; IJM 73 f. 19.700; IJM 48 f.4590: IJM 87 f.5490; IJM 29 f.8660; IJM 106 f.7130. Aanvoej 4960 kisten, waarvan 4080 haring. KATWIJK AAN ZEE. 21 Sept. Praat rapport van hedenmorgen: KW 38 20 k. uit 40 netten: KW 39 15 k. uit 30 netten; KW 73 20 k. uit 25 netten; KW 5 34 k. nog 30 netten halen; KW 151 15 k. uit 40 netten; KW 130 5 k. uit halve vleet; KW 127 45 k. uit halve vleet; KW 68 30 k. nog 30 netten halen; KW 16 50 k. nog ~:0 netten halen (thulsstomend); KW 161 50 k. uit halve vleet; KW 79 17 k. uit halve vleet. Nog halen moeten de KW 67, 20, 147, 25. 14. 2, 4. 54, IJM 35. KW 163 en KW 56, evenals de Vlaardingers en Scheve- ningers. KATWIJK a. d. RIJN, 20 Sept. Groente- velling. Bloemkool IA 6476; idem I 41 66; idem II 1246; Waspeen I 1016; Idem II 79: Bospeen 7-—12; Komkom mers 36—38; Prinsessebonen 4349; Kro ten 3.606.20: Savoye kool 1315: Peter selie 2.60—2.80; Selderie 0 90—1.60; To maten 4040.10; Sla 3.503.60; Snijbonen 23—52; Uien 6—9; Andijvie 3.606.20; Spinazie 13.8014;* Aardappelen grote "2011.60. ROELOFARENDSVEEN. 20 Sept. Bloe menveiling. Asters 3—14; Gladiolen 17— 29; Scablosa 8—10; Dahlia's 6—31; Sep tember wit 1129; Idem geel 822; Utopia 16—39, Stella 12—36; Chascltv 19 41 per bos. Rayonant wit 622; idem lila 823; Idem geel 720; idem amber 10—24: Stella 58; Blanche 11—23; E. Page 3254; Lelie White Excelsior 10—13 per stuk. ;evoerd 3219 stuks. 362 paarden; 90 veu- ens: 550 vette koeien en ossen; 937 ge- brulksvee; 311 graskalveren: 143 nuchtere kalveren; 276 schapen en lammeren: 12 varkens; 375 biggen; 163 bokken en geiten. Kalfkoeien le kw. 850, 2e kw. 750, 3e kw. 650; melkkoeien 820. 720. 620; varekoelen 540, 450, 400; vaarzen 600, 450. 350: pin ken 425, 325, 250; graskalveren 200. 150, VEENDAM, 21/9 van New York te R'dam. 100; biggen fier week 50, 40. 35. Arabieren weigeren Het rapport gaat uit van zeven voor opgezette stellingen, die volgens Berna dotte de basis voor zyn conclusies vor men: van Haïfa met zyn petroleuminstalla- ties en zyn raffinaderijen moet 'n vrij haven zyn. De betrokken Arabische landen zouden van de haven van Haifa gebruik mogen maken, doch het sta tuut van de haven mag het insluiten 1. Vrede moet in Palestina terugkeren. 1eine ge'°,i8£ Alle mogelyke maatregelen moeten ge- i t 8 .onmogelyk troffen worden om te voorkomen, dat1 e!n vlie^a- de vyandelykheden hervat worden. Uit- \€n ^aarvan Arabieren en Jo- eindelyk moet een harmonische veiihou- i gebruik mogen maken, ding tussen Arabieren en Joden tct i ,?f^ruzal5rn' afzonderlyk probleem, stand worden gebracht. dient onder contróle van de V.N. te gewaarborgd en geëerbiedigd te worden. De Verenigde Naties zouden een ver zoeningscommissie moeten instellen, die tot taak heeft bemiddelend op te treden bij het voortzetten van de poging om een vreedzame oplossing tussen Ara bieren en Joden te vinden en toezicht te houden op het nakomen der overeen komsten betreffende de grenzen en het funcionneren van de vrije havens en vlieghavens, alsmede op de bescherming c«er rechten van de minderheden. Volgens officiële kringen te Damascus verwerpen de Arabische regeringen krachtig de voorstellen van dit rap port. 2. Er bestaat een Joodse staat in Pa lestina en er zijn geen gegronde rede firma G. A. H. Buisman en Zn. te J nen om aan te nemen, dat deze niet Heerde toestemming verleend een door zou biy ven bestaan, haar gewennen nieuwe roos de naam 3. De grenzen van de Joodse staat Koningin Juliana te geven. moeten definitief vastgesteld worden, Deze nieuwe polyanbha-hybride bloeit of door een formele overeenkomst tus- biizonder rük aan grote trossen met sen de betrokken partyen of door de mooi gevormde, half gevulde, welrieken- V.N indien de partyen er niet in sla- de bloemen. De buitenkant van de gen tot overeenstemming te komen, bloembladeren la licht zalmkleurig-rose. 4. B(j het vaststellen der grenzen moet Koning Abdoella van Transjordanië heeft de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, getele- - - grafeerd, dathij zich zal verzetten te- worden gesteld. De heilige plaatsen gen de plannen voor een Arabische re de binnenzyde zalmkleurig-geel. By het uitbloeien gaat zy over in licht-geel met zalmkleurige tint. Dr VISSER WERD IN MOSKOU GOED VERVANGEN. Voor terugroeping van verlof was geen aanleiding. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Heuven Goedhart (Arb.) naar aan leidtos van de afwezigheid van HM.'s ambassadeur te Moskou, ten t'jde van de politieke besprekingen aldaar to Augustus jl.. heeft de heer Stikker, mi nister van Buit. Zaken, geantwoord: Het is juist, dat H.M.'s ambassadeur te Moskou in de maand Augustus van dit jaar verlof heeft gehad. Als tijdelijk zaakgelastigde trad op een competente ambassadeserretaris. ter zyde gestaan door een handelsraad. Uit hoofde van een lange plaatselijke erva ring beschikken beide ambtenaren over uitstekende contacten. Aan H.M.'s ambassadeur te Moskou is in aansluiting aan dienstbesprekingen, voor het eerst stods 8 jaren, verlof ver leend. Hij was reeds vertrokken voordat bekend werd. dat te Moskou besprekin- -en zouden worden gehouden. Gezien de grote geheimhouding der besprekin gen zou de aanwezigheid van dr Visser te Moskou niet van zodanig belang zyn geweest dat voor terugroeping van ver lof voldoende aanleiding zou hebben be staan. men in hoofdzaak uitgaan van het be ginsel dat het Arabische zowel als het Joodse gebied van een geografisch standpunt gezien gaaf moeten zyn. Daarom moest men niet te streng vasbhouden aan de regelingen voor de grenzen van de algemene vergadering der V.N. van 29 November. 5. Het recht der vluchtelingen om naar hun huizen terug te keren moet verzekerd worden en er moeten effec tieve maatregelen getroffen worden voor de terugkeer met de garantie, dat aan hen, die niet terug wensen te keren, een passende vergoeding wordt gegeven. 6. Jeruzalem moet op een bepaalde v/ijze behandeld worden gezien de reli- gieuse en internationale betekenis van de stad en de samengesteldheid der verschillende belangen. 7. Internationale garanties zyn ge wenst teneinde de bestaande vrees in het bijzonder ten aanzien van de gren zen en de rechten van de mens, te tem peren. In een specificatie wordt aanbevolen, •dat Negejev aan de Arabieren en Gali- lea aan de Joden dient te worden toe gewezen. De beschikking over het Arabische gebied in Palestina moet aan de Ara bische staten worden overgelaten, even wel na raadpleging der daar wonende Arabieren. De Verenigde Natis moeten de gren zen, wanneer deze zyn vastgesteld, waarborgen en handhaven. De haven dienen onder gewaarborgde bescher ming te staan en de Arabische en Joodse gemeenschappen moeten de grootst mogelyke autonomie krijgen. Het recht van vrije toegang tot Je ruzalem dient volledig te worden ge waarborgd. De godsdienstige, sociale, economische en politieke rechten van Arabieren en Joden in Palestina dienen volkomen gering voor Palestina, „Teneinde de banden van broederschap en integriteit van de Arabische liga te bewaren, ver klaren wij, dat wij niet zullen wijken voor de invoering van de organisat.e binnen de veiligheidszones van de Transjordaanse regering, die zich uit strekken van de Egptische tot de Sy- risoh-Libanese grenzen", aldus 't tele gram. ije moora op Graaf Bernadotte en Koionel Serot is aanleiding geweest tot net tijeenroepen van de Veiligheidsraad in het Palais de Chaillot is Parys. Aan hei einde der zitting werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van de beide slachtoffers van de moordaanslag. Foto ANP

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2